Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Sąd Apelacyjny nakazał ponowne odżywianie Vincenta Lamberta
  Nagły zwrot w sprawie, którą żyje nie tylko Francja.
 2. "Wiadomości" ujawniły kolejne wypowiedzi polityków PO przychylne związkom partnerskim
  W poniedziałek "Wiadomości" ujawniły wypowiedzi szefa klub PO-KO Sławomira Neumanna oraz posła PO Michała Szczerby, w których zapowiedzieli oni poparcie dla wprowadzenia związków partnerskich. Wcześniej kontrowersje w tej kwestii wzbudziła wypowiedź Rafała Grupińskiego.
 3. Francja: Wspinaczka śmiałka po wieży Eiffla trwała sześć godzin
  Mężczyzna, który wspiął się w poniedziałek na wieżę Eiffla, powodując ewakuację wszystkich turystów, pozostawał na niej przez sześć godzin - poinformowały paryskie służby bezpieczeństwa. Do tej pory nieznane są motywy działania śmiałka, który dotarł niemal do najwyższego piętra tej mierzącej 324 metry budowli.
 4. Premier: W czerwcu ustawa dot. propozycji dla osób niepełnosprawnych
  W czerwcu będzie ustawa dotycząca propozycji dla osób niepełnosprawnych; w najbliższym czasie będzie to już projekt realizowany, będziemy mogli te środki przekazywać, bo rząd PiS chce dbać o wszystkie grupy społeczne - mówił na lubuskiej konwencji wyborczej PiS w Gorzowie Wlkp. premier Mateusz Morawiecki.
 5. Formuła 1 - Zmarł trzykrotny mistrz świata Niki Lauda
  W wieku 70 lat zmarł trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda - poinformowały agencje, powołując się na źródła rodzinne. Niki Lauda ostatnio przebywał w prywatnej klinice w Szwajcarii, gdzie trafił z powodu problemów z nerkami.
 6. Raport: Kobiety uciekające z Korei Płn. często są ofiarami seksualnej przestępczości
  Organizacja non profit z Korei Płn. "Korea Future Initiative" alarmuje, że dziesiątki tysięcy kobiet i dziewcząt z tego kraju, uciekając przed ubóstwem w swojej ojczyźnie, pada ofiarą seksualnej przestępczości w Chinach. Zdaniem autorów raportu na ten temat chińskie podziemie zarabia na tym ponad 100 mln dolarów rocznie.
 7. Rz: Polska na ratunek Unii
  Rząd ma plan odbudowy zaufania społecznego do Wspólnoty; przekazał go właśnie do Brukseli; to pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r. - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".
 8. Bp Piotr Libera: Idę za nas wszystkich się modlić
  Biskup płocki o swojej bezprecedensowej decyzji, aby przez sześć miesięcy żyć jak pustelnik w klasztorze kamedułów w Krakowie.
 9. Francja: Wieża Eiffla ewakuowana
  Słynna paryska atrakcja turystyczna wieża Eiffla i jej otoczenie zostały ewakuowane w poniedziałek po południu, gdy okazało się, że po konstrukcji wspina się mężczyzna - poinformował zarząd eksploatacji tego liczącego sobie 130 lat zabytku w stolicy Francji.
 10. „Majowe” w komunistycznym Wietnamie
  Nabożeństwa majowe są popularne nie tylko w Polsce. Mają swój odpowiednik również w rządzonym przez komunistów Wietnamie. Na ulicach wielu miast można spotkać majowe marsze ku czci Matki Bożej, którym towarzyszy modlitwa różańcowa i śpiew.
 11. Zagłodzony w imię prawa
  Dziś rano francuscy lekarze zaprzestali podawania pożywienia i wody 42-letniemu Vincentowi Lambertowi. Od 2008 r., po wypadku na motorze, jest on sparaliżowany i żyje w stanie minimalnej świadomości lub, jak mówią inni, w stanie wegetatywnym.
 12. Sąd ustanowił kuratora dla stowarzyszenia Wiosna
  Został nim radca prawny Karol Tatara.
 13. W Krakowie urodziły się pierwsze sześcioraczki w Polsce
  Taka ciąża zdarza się raz na 4,7 mld przypadków na świecie. W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki.
 14. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej o zakupie kościelnej działki przez Morawieckich
  Ceny transakcyjne sprzedaży działek w roku 2002 r. w obrębie Oporowa były podobne do ceny zakupu działki przez Iwonę i Mateusza Morawieckich - przekazał w oświadczeniu przesłanym PAP ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.
 15. Sześcioraczki urodziły się po raz pierwszy w Polsce
  Takie coś zdarza się raz na 4,7 miliarda ciąż. W krakowskim uniwersyteckim szpitalu urodziły się dziś sześcioraczki - cztery dziewczynki i dwóch chłopców.
 16. Góra jak garbus z profilu
  Prawie 30 garbusów dotarło na I Pielgrzymkę na Górę Świętej Anny. Stare, nowe, w różnych kolorach, a na ich widok wszyscy się uśmiechali.
 17. Kaczyński: Chcemy powołać komisję, która będzie badała sprawy pedofilii we wszystkich środowiskach
  Chcemy powołać komisję, która będzie badała sprawy pedofilii we wszystkich środowiskach - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, nie pominie ona Kościoła, ale powinna objąć również inne środowiska.
 18. Słynna modlitwa - starsza niż sądzono
  Popularna już w średniowieczu modlitwa „Ave Verum”, do której muzykę napisał Wolfgang Amadeusz Mozart jest starsza, niż sądzono. Dotychczas uważano, że ta modlitwa pochodzi z XIV wieku. Jednak fragment tekstu, znaleziony w bibliotece Martinus w Moguncji wskazuje, że tekst „Ave Verum” był znany i popularny już w XII wieku, poinformowała tamtejsza diecezja
 19. Zabijanie Vincenta Lamberta już się zaczęło. Jest film z prawdopodobnie ostatniego spotkania z matką, która walczyła o jego życie
  Rozpoczęła się procedura zagłodzenia na śmierć Vincenta Lamberta, Francuza żyjącego w stanie minimalnej świadomości. Wczoraj wieczorem spotkała się z nim matka, która walczy o jego życie. - Nie płacz - pocieszała syna.
 20. Jest wyrok w sprawie Amber Gold
  Katarzyna i Marcin P. uznani za winnych oszustwa - pierwszego z kilkunastu zarzutów prokuratury. Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpoczął odczytywanie wyroku w trwającym od ponad 3 lat procesie ws. afery finansowej Amber Gold. Wyrok liczy 60 tomów, jego odczytanie może zająć nawet 3 miesiące.
 21. Ukraiński parlament rozwiązany
  Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas swojej inauguracji poinformował w poniedziałek o rozwiązaniu parlamentu oraz zaproponował dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana.
 22. GW o kupnie kościelnej ziemi przez Morawieckich. Premier skieruje sprawę na drogę sądową
  Tekst "Gazety Wyborczej" narusza dobra osobiste premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony; podjęli oni decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w nim kłamstw i manipulacji - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
 23. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Wspominamy!
  2 czerwca minie 40 lat od rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Prosimy: przyślijcie zdjęcia i wspomnienia z tamtego wydarzenia.
 24. 5 pomysłów na wykorzystanie Huaweia po zerwaniu współpracy koncernu z Google
  Tekst z przymrużeniem oka, choć użytkownikom smartfonów Huawei wcale nie jest do śmiechu.
 25. Sondaż przed wyborami: Niewielka różnica między PiS i KE
  W wyborach do PE prowadzi PiS z wynikiem 37,9 proc. - wynika z sondażu IBRIS dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" i radia RMF FM. Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska z 34,7 proc. poparciem. Mandaty zdobyłyby jeszcze Wiosna Biedronia - 7,6 proc. oraz Kukiz'15 i Konfederacja - po 5,5 proc.
 26. Spółka Google potwierdziła, że zawiesza współpracę z Huawei
  Przedstawiciele Alphabet Inc. - konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez spółkę Google, która też wchodzi w jego skład, potwierdzili w niedzielę w rozmowie z agencją Reutera, że współpraca z chińskim koncernem Huawei została w dużej części zakończona.
 27. "Rzeczpospolita": Udogodnień dla matek coraz więcej
  Rośnie liczba firm pomagających rodzicom łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad małym dzieckiem. Ale wciąż dla wielu osób to spore wyzwanie - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 28. Trump zapowiada, że nie pozostawi pogróżek Iranu bez odpowiedzi
  Prezydent Trump zagroził w niedzielę na Twitterze, że jeśli Iran nadal będzie wysuwać pogróżki pod adresem USA, nie pozostanie to bez odpowiedzi. "To będzie oficjalny koniec Iranu" - zagroził. "Nigdy więcej nie próbujcie straszyć Stanów Zjednoczonych" - dodał.
 29. Niszczyciel USA przepłynął obok raf, do których roszczą sobie prawa Chiny
  Amerykański niszczyciel US Preble przepłynął w niedzielę 12 mil morskich (22,2 km) obok spornej ławicy na szelfie Scarborough, do którego prawa roszczą sobie Chiny. O zdarzeniu poinformowało dowództwo VII Floty Marynarki Wojennej, która ma bazę w Yokosuce.
 30. Piast Gliwice mistrzem Polski
  Piłkarze Piasta Gliwice po raz pierwszy w historii wywalczyli mistrzostwo Polski. W meczu ostatniej, 37. kolejki ekstraklasy pokonali u siebie Lecha Poznań 1:0 i w tabeli wyprzedzili o cztery punkty Legię, która zremisowała w Warszawie z Zagłębiem Lubin 2:2.
 31. Zmarł biskup Jan Bagiński
  19 maja wieczorem zmarł bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej.
 32. Odnaleziono ciała zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej
  Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.
 33. Za tydzień wybory do Parlamentu Europejskiego
  Dlaczego te wybory są tak ważne i jak ich wynik może wpłynąć na nasze życie, o tym pisze Jacek Dziedzina w najnowszym numerze GN.
 34. Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość
  Jest pierwszym w Polsce sanktuarium poświęconym św. Ricie. Uroczyste ogłoszenie dekretu odbyło się 19 maja w Nowym Sączu.
 35. Premier o dodatku dla niepełnosprawnych: idziemy o krok dalej, aby ulżyć najbardziej poszkodowanym przez los
  Podczas niedzielnej konwencji w Krakowie politycy PiS zapowiedzieli wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych. Premier jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy.
 36. Św. Jan zabrzmiał na piasku
  Po raz 5. na gdyńskiej plaży miejskiej odbyło się czytanie Pisma Świętego. Mimo deszczowej aury kilkadziesiąt osób czytało fragmenty Ewangelii św. Jana. Słowu Bożemu przysłuchiwały się tłumy spacerowiczów na Bulwarze Nadmorskim.
 37. Kaczyński: Chcemy Europy, w której Polska nie będzie wykonywała niczyich poleceń
  Chcemy Europy, w której Polska nie będzie wykonywała niczyich poleceń, będzie krajem samodzielnym i będzie mogła realizować własne interesy - mówił w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że PiS ma determinację, żeby odeprzeć ataki na Polskę. Zapowiedział kolejny program dla osób niepełnosprawnych.
 38. 38-letni kapłan zamordowany w Salwadorze
  38-letni kapłan, o. Cecilio Pérez został zamordowany ubiegłej nocy w Salwadorze. Ofiara była proboszczem w San José la Majada, w departamencie Sonsonate, na zachodzie kraju.
 39. Syria: Chrześcijańskie wioski zaatakowane przez dżihadystów
  Po dwóch latach względnego spokoju na Aleppo znowu spadły bomby.
 40. Egipt: Kto jechał zaatakowanym autokarem?
  Autokarem zaatakowanym w niedzielę w pobliżu piramid w Gizie w Egipcie jechało 25 turystów z RPA - poinformowała egipska telewizja państwowa. W zamachu rannych zostało co najmniej 17 osób; doznały one lekkich i średnich obrażeń - podały miejscowe siły bezpieczeństwa.
 41. Egipt: Eksplozja autokaru z turystami
  Atak na autokar turystyczny, do którego doszło w niedzielę w pobliżu nowego muzeum niedaleko piramid w Gizie w Egipcie, został przeprowadzony przy użyciu umieszczonego przy drodze ładunku wybuchowego - podała stacja Sky News.
 42. "Concedo" papieża Franciszka dla biskupa płockiego
  Bp Piotr Libera ujawnił korespondencję do Ojca Świętego, w której prosi o możliwość sześciomiesięcznego pobytu w klasztorze kamedulskim w Krakowie.
 43. Co Polacy wiedzą o Odnowie w Duchu Świętym?
  Badanie znajomości Odnowy w Duchu Świętym na tle wybranych ruchów i grup Kościoła katolickiego przeprowadziła firma IMAS International dla Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej.
 44. Tort na urodziny papieża. Noc Muzeów przy Świątyni Opatrzności Bożej
  W Noc Muzeów można było wejść na powstającą ekspozycję Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Otwarcie muzeum w kopule Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na jesień.
 45. Caritas: Nasza aplikacja mobilna pomoże pomagać potrzebującym
  Wspieranie potrzebujących przy użyciu smartfona umożliwia stworzona w Poznaniu aplikacja mobilna Caritas. Dzięki niej chętni mogą pomóc osobom wymagającym wsparcia; obecnie aplikacja obejmuje dzieła Caritas w ośmiu polskich diecezjach.
 46. Abp Depo: Niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
  Niestety i w naszych czasach niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Samo dochodzenie konsekwencji prawnych jest niewystarczające. Jako katolicy musimy podejmować kroki do umocnienia naszej wiary – napisał abp Wacław Depo w swoim słowie pasterskim pt. „Maryja Matka Kościoła”, odczytywanym dziś we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej.
 47. Chrześcijaninie, kochaj także w pracy!
  - Jest jeszcze jeden wymiar miłości bliźniego. Jako uczniowie Chrystusa mamy się miłować w przestrzeni życia gospodarczego, w miejscu naszej pracy - mówił abp Józef Kupny podczas IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy.
 48. Papież: Bóg nas miłuje bardziej niż miłujemy samych siebie
  Bóg nas miłuje znacznie bardziej niż my miłujemy samych siebie - zapewnił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę "Regina caeli", jaką odmówił w południe z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
 49. Ósma edycja gry miejskiej "Jan Paweł II naszym Przewodnikiem"
  W parku Kościuszki w Katowicach prawie 400 uczestników wzięło udział w grze miejskiej dotyczącej św. Jana Pawła II.
 50. Sound'n'Grace z energią zainaugurował Metropolitalne Święto Rodziny
  To już 12. edycja wydarzenia. W tym roku odbywa się ono pod hasłem: "Rodzina - wspólnota pokoju".

Dodatkowe informacje