Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
  Parlament Europejski w Brukseli w środowym głosowaniu poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.
 2. Zmiana tekstu modlitwy "Ojcze nasz" we włoskim Mszale
  W nowym wydaniu Mszału rzymskiego w języku włoskim, który zostanie opublikowany 12 kwietnia, zmieniono fragment modlitwy „Ojcze nasz”. Prośbę: „nie wódź nas na pokuszenie” zastąpiono tłumaczeniem: „Nie opuszczaj nas w pokusach”.
 3. Chińska gospodarka zwolni przez epidemię?
  Wzrost gospodarczy Chin może w pierwszym kwartale bieżącego roku spaść do 5 proc. PKB lub nawet niżej z powodu trwającej epidemii koronawirusa - ocenił ekonomista z rządowej Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) Zhang Ming w komentarzu opublikowanym w środę.
 4. Gdańsk: Dwóch mężczyzn z podejrzeniem koronawirusa trafiło do szpitala
  Dwóch mężczyzn we wtorek wieczorem trafiło do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku z podejrzeniem koronawirusa. Przebywają na obserwacji w izolatkach, a ich stan jest dobry.
 5. Asia Bibi po raz pierwszy pokazała swoje zdjęcie na emigracji
  Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi, która spędziła osiem lat w celi śmierci po skazaniu za bluźnierstwo, po raz pierwszy ujawniła swoje zdjęcie jako emigrantka w Kanadzie.
 6. Ukarani za zakłócenie Różańca
  Sąd Okręgowy we Wrocławiu, podobnie jak wcześniej Sąd Rejonowy, orzekł winę Marty Lempart, lewicowej aktywistki i organizatorki czarnych protestów oraz Marcina Murzyńskiego, aktywisty Komitetu Obrony Demokracji. Oskarżeni zakłócili w dniu 12 sierpnia 2017 r. różaniec o Odnowę Moralną Narodu Polskiego, który miał miejsce przy wrocławskim pręgierzu.
 7. Samira, Galeb i Zaid dostaną nowe protezy
  Dzięki pomocy z Polski przynajmniej część okaleczonych przez wojnę dzieci ma szansę wrócić do w miarę normalnego życia.
 8. Dziewięciu duchownych ze wspólnoty rozwiązanej przez Watykan objęto śledztwem w sprawie pedofilii
  Prokuratura w Prato w Toskanii, na północy Włoch, prowadzi dochodzenie wobec dziewięciu księży i zakonników z rozwiązanej przez Watykan wspólnoty w sprawie zarzutów dotyczących nadużyć względem nieletnich - podał w środę lokalny dziennik.
 9. Trybunał w Strasburgu zabrania krytyki homoseksualnego stylu życia
  Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że odmowa ścigania przez prokuraturę autorów ostrych komentarzy pod zdjęciem pary aktywistów LGBT stanowi dyskryminację i pogwałcenie prawa osób pozostających w konkubinatach homoseksualnych do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Tym samym w nieuprawniony sposób rozszerzył on obowiązującą do tej pory definicję pojęcia „mowa nienawiści”. Działacze sami przyznali, że fotografia miała prowokacyjny charakter.
 10. Źródło we francuskim MSZ: Trzeba odnowić dialog z Polską
  Trzeba odnowić dialog z Polską. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce to dobra okazja, aby rozmawiać o transformacji polskiej gospodarki, unijnym budżecie, konkurencji i podatkach - mówi PAP źródło we francuskim MSZ.
 11. Święta z Ratowa ratuje
  Dziś wspominamy w liturgii Kościoła bł. Bolesławę Lament, założycielkę sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, która 10 lat swego życia spędziła w Ratowie.
 12. Znaleziono ciało alpinisty z Polski zaginionego na Elbrusie
  Rosyjscy ratownicy znaleźli ciało alpinisty z Polski, który 28 stycznia zaginął na Elbrusie - poinformowała w czwartek agencja TASS, powołując się na wiceszefa służb ratowniczych na Elbrusie Alberta Hadżijewa. Ciało odnaleziono w rejonie grani Skały Pastuchowa.
 13. Najpopularniejsze imiona nadawane polskim dzieciom w 2019 roku
  Wiemy, jakie imiona cieszyły się największą popularnością w ubiegłym roku. Zuzanna i Antoni to najczęstsze wybory rodziców - podało Ministerstwo Cyfryzacji.
 14. Papież: Jezus naucza, by być ubogim, łagodnym i miłosiernym
  Jezus naucza nowego prawa, by być "ubogim, łagodnym i miłosiernym" - powiedział papież Franciszek w środę podczas audiencji generalnej. "Niczego nie narzuca, ale objawia drogę szczęścia" - wyjaśnił wiernym.
 15. TK wstrzymuje stosowanie uchwały trzech izb SN
  Do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania - wynika z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. TK zajmie się wnioskiem Elżbiety Witek 25 lutego.
 16. Prof. Chazan dyrektorem medycznym światowej katolickiej organizacji ginekologów
  Prof. Bogdan Chazan został dyrektorem medycznym MaterCare International - światowej organizacji zrzeszającej katolickich ginekologów i położników, dbających na równi o matki i ich dzieci. Wcześniej prof. Chazan był przewodniczącym rady tej organizacji.
 17. Ks. prof. Mariański: Religijna przyszłość Europy ukształtuje się w najbliższych 30 latach
  Religijna przyszłość Europy ukształtuje się w najbliższych trzydziestu latach. Wybór zależy od samych Europejczyków. Jedno jest pewne - nie jesteśmy skazani na bezreligijne społeczeństwo – uważa ks. prof. Janusz Mariański. Socjolog z KUL wygłosił w Płocku wykład na temat sekularyzacji.
 18. "Kard. Wyszyński przypominał, że mamy kochać Naród"
  Kardynał Wyszyński wielokrotnie nam przypominał, że mamy kochać Naród, jego dzieje, zdrowe obyczaje, jego język i kulturę – podkreślił prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która odbyła się w archikatedrze warszawskiej.
 19. Kolejne kraje ewakuują swych obywateli z ogarniętych epidemią Chin
  W środę rano na tokijskim lotnisku Haneda wylądował samolot z 206 pasażerami z chińskiego miasta Wuhan, gdzie pod koniec grudnia odnotowano pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. To kolejny kraj po USA, który zdecydował się na ewakuację swych obywateli.
 20. Łódź: Pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafiła do szpitala
  Na oddział zakaźny wojewódzkiego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi we wtorek wieczorem trafiła pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kobieta przebywała w jednym z łódzkich hoteli; nie jest obywatelką Polski.
 21. Hezbollah, Iran i Turcja odrzucają plan pokojowy USA dla Bliskiego Wschodu
  Wspierana przez Iran libańska organizacja Hezbollah odrzuciła we wtorek ogłoszony przez prezydenta USA plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu i określiła go jako środek do zniszczenia praw Palestyńczyków. Oskarżyła także państwa arabskie o udział w "umowie wstydu".
 22. Kard. Krajewski na spotkaniu z KSM: Żyjcie na co dzień Ewangelią
  To było spontaniczne zaproszenie. Kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski zaprosił nas na obiad, który przygotowali jego podopieczni, w tym były więzień - poinformował PAP przewodniczący Prezydium Rady Krajowej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Patryk Czech.
 23. Pokojowy plan dla Bliskiego Wschodu zakłada powstanie państwa Palestyna
  Prezydent USA Donald Trump w ogłoszonym we wtorek planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu wzywa do utworzenia dwóch oddzielnych państw - Izraela i Palestyny. Palestyńską stolicą miałaby być Jerozolima Wschodnia. "Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaakceptował tę wizję" - powiedział amerykański prezydent.
 24. To była najtragiczniejsza lawina w polskich Tatrach. Zginęli głównie nastolatkowie
  We wtorek minęło 17 lat od śmierci siedmiorga licealistów z Tychów i ich opiekuna, którzy zginęli w lawinie pod Rysami w Tatrach. Społeczność tyskiego liceum im. Leona Kruczkowskiego uczciła ich pamięć podczas wieczornej mszy św. w miejscowym kościele pw. Świętej Rodziny.
 25. Już 4 587 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, również w Europie
  Od 31 grudnia 2019 r. do 28 stycznia br. na całym świecie odnotowano 4 587 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 106 zgonów - wynika z komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego opracowanego na postawie danych ECDC oraz WHO. 6 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.
 26. Tylko do końca stycznia niższa opłata startowa na Górski Bieg Frassatiego
  Już ponad 300 biegaczy z trzech krajów zapisanych na II edycję naszego biegu. W tym roku na trasie biegu rozegrane zostaną też Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Biegach Górskich.
 27. MZ i NFZ przekazały zalecenia ws. koronawirusa placówkom mającym oddziały zakaźne
  Minister Zdrowia Łukasz Szumowski i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski wydali zalecenia placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych ws. procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem.
 28. Premier Morawiecki odwiedził były nazistowski obóz koncentracyjny w Sachsenhausen
  Premier Mateusz Morawiecki w drugim dniu wizyty w Niemczech odwiedził we wtorek były nazistowski obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Szefowi rządu i jego małżonce, Iwonie Morawieckiej, towarzyszył podczas zwiedzania premier Brandenburgii Dietmar Woidke.
 29. Życie konsekrowane w Polsce – kto świętuje 2 lutego?
  2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest też w Kościele katolickim Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. Celem tego dnia jest szczególna refleksja nad darem życia poświęconego Bogu, dziękczynienie i modlitwa za konsekrowanych. Kto świętuje 2 lutego? Warto pamiętać, że nie każdy ksiądz jest osobą konsekrowaną, istnieje natomiast całkiem liczna grupa świeckich konsekrowanych.
 30. "Do głoszenia Ewangelii trzeba chrześcijan pełnych życia i radości"
  Zwrócił uwagę podczas porannej Eucharystii papież Franciszek.
 31. Góra Igliczna. Kuria broni atakowanego księdza
  Na stronie internetowej Świdnickiej Kurii Biskupiej pojawiło się oświadczenie ws. toczącego się postępowania karnego wobec czynów dokonanych w sanktuarium na Górze Iglicznej.
 32. Miłosz spełnił największe marzenie
  Podopieczny Fundacji Mam Marzenie pod Wielką Krokwią w Zakopanem komentował skoki narciarskie razem z Sebastianem Szczęsnym.
 33. MSZ: 27 Polaków w Wuhanie i okolicach
  Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich; nie mamy doniesień o jakimkolwiek Polaku zarażonym koronawirusem - przekazało we wtorek PAP biuro rzecznika prasowego MSZ.
 34. Ile będą kosztowały polskie F-35 i czy to drogo?
  Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podał w mediach społecznościowych cenę, jaką Polska zapłaci za samoloty F-35. Magazyn milmag.pl porównał ją z kosztami podobnego zakupu, którego dokonała Belgia.
 35. Abp Nassar alarmuje: Takiego kryzysu w Syrii jeszcze nie było
  Od prostego życia przeszliśmy do ogromnej biedy. W krótkim czasie bardzo spadły zarobki, a kryzys w Libanie i napięcie na linii Stany Zjednoczone – Iran jeszcze bardziej zaostrzyły i tak już bardzo trudną sytuację. Opinię tę wyraził maronicki arcybiskup Damaszku, opisując wydarzenia w Syrii.
 36. Portugalia: Kult Matki Bożej z Nazaré kandydaturą UNESCO
  Portugalia przedstawi kandydaturę kultu Matki Bożej z Nazaré jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Kwestie związane z tą inicjatywą były przedmiotem trzydniowej debaty w portugalskim mieście Nazaré, na wschodnim wybrzeżu tego kraju.
 37. Prezydent: To ksenofobia, rasizm doprowadziły do powstania obozów koncentracyjnych
  Ludzkość powinna patrzeć na to, co doprowadziło do tego, że powstały obozy koncentracyjne - to była ksenofobia, rasizm, to była nienawiść, antysemityzm; to są zjawiska, z którymi powinniśmy stanowczo walczyć - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
 38. Rzecznik KEP zachęca do kontynuowania akcji #Biblia
  Popularność akcji #Biblia, która odbyła się w Niedzielę Słowa Bożego, dowodzi, że media społecznościowe mogą pomagać w docieraniu z przesłaniem Ewangelii do milionów osób - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zachęcił też, aby inicjatywa była kontynuowana każdego dnia.
 39. Chiny: Już ponad 100 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa
  Do 106 wzrosła w Chinach liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa, a zarażonych nim jest już ponad 4 tysiące osób - poinformowały we wtorek rano czasu lokalnego chińskie media.
 40. Ilu Polaków uważa, że Sąd Najwyższy ma rację?
  Weekendowy sondaż United Survey dla DGP i RMF pokazuje, że strona rządowa przegrywa spór z Sądem Najwyższym - podaje we wtorek w "Dziennik Gazeta Prawna".
 41. We wtorek spotkanie premiera Morawieckiego z kanclerz Niemiec
  Bieżące wyzwania polityki europejskiej, w tym przyszłość Unii, polityka klimatyczna i nowy budżet UE, znajdą się wśród tematów, jakie mają być poruszone podczas wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
 42. Federalna śledcza: Pilot helikoptera z Bryantem na pokładzie chciał ominąć chmury
  Federalna śledcza poinformowała, że pilot helikoptera z Kobem Bryantem na pokładzie w swoim ostatnim komunikacie powiedział kontrolerom ruchu lotniczego, iż zwiększył wysokość, by ominąć warstwę chmur. Legendarny koszykarz zginął w niedzielę w katastrofie śmigłowca.
 43. Koronawirus u naszych sąsiadów
  W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem. "Zaraził się nim mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii" - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia.
 44. A gdyby tak zaprzestać kupowania wody w plastikowych butelkach...
  Miasto Lublin zachęca mieszkańców do picia wody z kranu. Jej jakość oceniana jest jako jedna z najlepszych w kraju.
 45. Morawiecki: Auschwitz-Birkenau nie było jedynym piekłem na ziemi; był nim też Gułag
  Auschwitz-Birkenau nie było jedynym piekłem na ziemi. Drugie z piekieł miało na imię Gułag - mówił w poniedziałek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że jeśli chcemy prawdy, miłości i dobra, to musimy być zdolni do oddzielenia katów od ofiar i zła od dobra.
 46. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów: Auschwitz to jak bolesna blizna, która nigdy nie zniknie
  Dla wszystkich Żydów na całym świecie to straszliwe miejsce, które zwą Auschwitz, stało się nieodłączną częścią nas wszystkich. Auschwitz to jak bolesna blizna, która nigdy nie zniknie, a ten ból nie zniknie również - mówił Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.
 47. MSZ odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei w Chinach
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei w Chinach; na pozostałym terytorium kraju zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności - czytamy w poniedziałkowych zaktualizowanych informacjach MSZ dla podróżujących do Chin.
 48. Donald Trump złożył proklamację na ręce prezydenta Dudy
  Ustanawiam 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz - napisał prezydent USA Donald Trump w proklamacji złożonej na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.
 49. "Koszt polskiej transformacji energetycznej to prawie 500 mld euro"
  Szacunkowy koszt polskiej transformacji energetycznej, zmierzającej do osiągnięcia neutralności klimatycznej, to 240 mld euro do 2030 r., a w perspektywie roku 2050 - prawie 500 mld euro - mówiła w poniedziałek w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
 50. Prezydent Izraela: Chcielibyśmy dziś podać rękę narodowi polskiemu
  Chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu i prosić, abyśmy znów wrócili na drogę, którą pójdziemy razem - mówił prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Izraelski przywódca zaprosił do Jerozolimy prezydenta Andrzeja Dudę, by wspólnie dyskutować, jak wzmocnić polsko-izraelskie stosunki i współpracę.

Dodatkowe informacje