Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Watykańskie dementi: Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju
  Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.
 2. Rośnie napięcie między władzami Katalonii a lokalnym Kościołem
  Neutralność biskupów wobec prowadzonej przez regionalne władze Katalonii separatystycznej polityki jest przyczyną "poważnych napięć" między katalońskim rządem a Kościołem rzymskokatolickim - pisze w poniedziałek dziennik "La Vanguardia".
 3. Szef Pentagonu: Umowa z Polską "zwiększy odstraszanie" Rosji
  Szef Pentagonu Marek Esper poinformował w poniedziałek o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do "zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO".
 4. Wielka Brytania: Szybkie testy na obecność koronawirusa będą dawać wynik w 90 minut
  Szybkie testy na obecność koronawirusa, które dadzą wynik w ciągu 90 minut, będą od przyszłego tygodnia stosowane w brytyjskich szpitalach i domach opieki - ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.
 5. Wracają audiencje generalne papieża, ale nadal bez wiernych
  Pierwsza po lipcowej przerwie na odpoczynek audiencja generalna papieża Franciszka w środę odbędzie się w takiej formie, jak wszystkie od początku pandemii: w bibliotece Pałacu Apostolskiego i bez udziału wiernych. Audiencja będzie transmitowana przez Watykan.
 6. Mężczyzna, który twierdził, że ma bombę, zatrzymany w Kijowie
  Mężczyzna, który zabarykadował się w poniedziałek w banku w Kijowie, twierdząc, że ma bombę w plecaku, został zatrzymany - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
 7. Jest orzeczenie SN w sprawie wyborów prezydenckich
  Wpływ protestów do SN był kilkudziesięciokrotnie wyższy niż w przypadku poprzednich wyborów.
 8. Zmarł John Hume, laureat pokojowej Nagrody Nobla
  Był jednym z architektów procesu pokojowego w Irlandii Północnej.
 9. Mniej zakażeń niż w ostatnich dniach
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 575 osób; w ciągu doby zmarła jedna osoba.
 10. Zmarła s. Łucja Jakubowicz, laureatka Orderu Uśmiechu
  Po długiej i ciężkiej chorobie odeszła siostra dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Piszkowicach.
 11. UOKiK: Blisko 213 mln zł kary nałożone na Gazprom
  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom - poinformował w poniedziałek UOKiK. Jak dodano, to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.
 12. 2 września powinien być pierwszym dniem normalnej nauki w szkołach
  Drugi września powinien być dniem normalnej nauki w szkołach - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział też propozycje zmian w przepisach, aby "dać możliwość większej regionalizacji działań", a także, aby szkoły w powiatach mogły reagować na stan epidemiczny.
 13. Rozpoczynamy kontrole w sklepach
  Rozpoczęcie w tym tygodniu kontroli zasłaniania ust i nosa przez klientów i przez personel w sklepach zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem, trudno jeszcze mówić o drugiej fali pandemii.
 14. Australia: Ogłoszono "stan katastrofy"
  W związku z dalszym wzrostem zakażeń koronawirusem w stanie Wiktoria, na południowym wschodzie Australii, jego premier Daniel Andrews wprowadził "stan katastrofy" i godzinę policyjną w Melbourne.
 15. Brazylia: Wierni chcą beatyfikacji biskupa zmarłego na koronawirusa
  Brazylia jest jednym z tych krajów, które najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa. Specjaliści przestrzegają, że pandemia nie osiągnęła tam jeszcze swojego szczytu. Na COVID-19 zmarło ponad 93 tys. Brazylijczyków. Wśród zakażonych, a także zmarłych znajdują się również kapłani i biskupi.
 16. DGP: Szkoły gotowe tylko na zamknięcie
  Szefowie placówek oświatowych na własną rękę przygotowują scenariusze na nowy rok szkolny; wśród pomysłów na ochronę przed koronawirusem pojawia się system dualny, czyli podzielenie dzieci na grupy, które na zmianę przychodzą do szkoły i uczą się zdalnie - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
 17. Głód zabije libańskie dzieci przed końcem roku
  Przed końcem roku libańskie dzieci będą umierać z głodu na ulicach – uważa Jad Sakr, pełniący obowiązki dyrektora organizacji Save the Children w tym kraju.
 18. Hiszpania: Otwarto Jubileuszowy Rok Guadalupański
  Uroczysta Eucharystia rozpoczęła Rok Jubileuszowy w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Hiszpanii. Zostały w niej otwarte Święte Wrota, zwane też Bramą Przebaczenia.
 19. Senator na kwarantannie, miał kontakt z zakażonym
  Senator Krzysztof Kwiatkowski odbędzie kwarantannę w związku z możliwością zakażenia koronawirusem. Polityk przekazał tę informację na Twitterze; jak zaznaczył, powodem kwarantanny jest to, że miał kontakt z zakażonym koronawirusem senatorem Janem Filipem Libickim.
 20. Wielka modernizacja watykańskiej apteki
  Po siedmiu miesiącach zakończył się remont i modernizacja watykańskiej apteki, która w poniedziałek zostanie ponownie otwarta w swojej stałej siedzibie. Pracę usprawniono tam do tego stopnia, że lekarstwo z szaf trafia do okienka w ciągu 8 sekund.
 21. Uniwersytet Hopkinsa: Ponad 18 mln zakażeń koronawirusem na świecie
  18 milionów ludzi zakaziło się koronawirusem na całym świecie od początku pandemii - poinformował w poniedziałek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Najwięcej zakażeń jest w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii. Zmarło ogólnie 688 351 osób.
 22. Zakończono poszukiwania ośmiu marines po wypadku u wybrzeży Kalifornii
  Siły zbrojne USA poinformowały w niedzielę o zakończeniu poszukiwań siedmiu żołnierzy piechoty morskiej i jednego marynarza, których pływający transporter opancerzony zatonął w czwartek podczas ćwiczeń u wybrzeży południowej Kalifornii. Uznano ich za zmarłych.
 23. 1 września planowany jest powrót dzieci do szkół, ale możliwy powrót do nauczania zdalnego
  1 września planowany jest powrót dzieci do szkół. W pewnych sytuacjach, czy jakiś radykalnych wzrostach zachorowań, na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej - poinformował w niedzielę rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar.
 24. Papież: Nie ma przeciwieństwa między chlebem powszednim a Eucharystią
  W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek podkreślił, że przystępowanie do sakramentów nie może być oderwane od troski o bliźnich.
 25. Abp Skworc: Powraca niepewność o losy całej górniczej branży
  W sytuacji epidemii koronawirusa w kopalniach i ograniczania wydobycia węgla górnicy poczuli niejako podwójne zagrożenie - zdrowotne i pracownicze, egzystencjalne - mówił w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wskazując na powracającą niepewność o losy całej górniczej branży.
 26. Koronawirus: Ilu pacjentów jest w szpitalach, ilu pod respiratorem?
  Łącznie do tej pory wyzdrowiało 34 709 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1835 chorych. Pod respiratorem jest 76 pacjentów - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
 27. MZ: 548 nowych przypadków koronawirusa
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 548 osób; w ciągu doby zmarło 10 osób - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. W sumie odnotowano prawie 46,9 tys. zakażeń.
 28. Dziś 4. rocznica śmierci kard. Franciszka Macharskiego
  Eucharystie w jego intencji odprawione zostaną w katedrze na Wawelu oraz bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
 29. Dziś można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli
  W kościołach i klasztorach franciszkańskich 2 sierpnia obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. Tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli.
 30. 52 stopnie Celsjusza - tyle wyniosła odczuwalna temperatura na Sardynii
  52 stopnie Celsjusza - taka była odczuwalna temperatura w sobotę na Sardynii, poinformowano w biuletynie meteo włoskiego lotnictwa. Niedziela będzie kolejnym dniem najwyższego stopnia alarmu z powodu fali gorąca z Afryki.
 31. Naukowcy: Aby powstrzymać drugą falę, trzeba szukać superroznosicieli
  Osoby szczególnie predysponowane do zakażania koronawirusem i brak dystansu podczas imprez w pomieszczeniach zamkniętych mogą odpowiadać za ponowny wzrost liczby zakażeń - wynika z badań dot. szerzenia się COVID-19.
 32. Matka Boża Anielska otwiera drzwi do nieba. Dziś można uzyskać odpust Porcjunkuli
  Nawiedzając swój kościół parafialny można dzisiaj uzyskać odpust zupełny.
 33. Eksperci ONZ: Hagia Sophia musi pozostać miejscem wymiany kulturalnej
  Narody Zjednoczone ostrzegają przed polityczną instrumentalizacją Hagia Sophii w Stambule.
 34. Na placu Zamkowym powstał żywy znak w hołdzie powstańcom warszawskim
  Po raz siódmy na placu Zamkowym w godzinę "W" zebrani tam ludzie utworzyli wspólnie żywy znak – kotwicę Polski Walczącej w hołdzie powstańcom warszawskim. Tegoroczne wydarzenie, ze względu na epidemię, zostało przygotowane wyłącznie przez zarejestrowanych wolontariuszy.
 35. Przed pomnikiem Gloria Victis w godzinę "W" oddano hołd powstańcom warszawskim
  Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w godzinę "W" przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.
 36. Alkoholik sam nie da rady 30. Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską
  - Sam jestem abstynentem od 33 lat. Zaświadczam, że można żyć bez alkoholu - mówi bp Krzysztof Włodarczyk, który szedł razem z pielgrzymami i przewodniczył Mszy św.
 37. Naukowcy wytypowali 21 istniejących już leków, które mogą pomóc w leczeniu COVID-19
  Międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że 21 istniejących już leków hamuje powielanie się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19 - informuje tygodnik "Nature". Część z nich poprawia skuteczność działania remdesiwiru, stosowanego obecnie u chorych na COVID-19.
 38. Papież: handel ludźmi poniża godność osoby
  „Plaga, która rani godność najsłabszych braci i sióstr”. Tak Papież Franciszek określił handel ludźmi w przesłaniu skierowanym do episkopatu Argentyny. Tamtejsi biskupi zorganizowali internetowe seminarium pt. „Razem przeciwko handlowi ludźmi”.
 39. Prezydent: Rodzina jest fundamentem rozwoju
  Dla Polski, Europy i świata rodzina jest fundamentem rozwoju; gdyby nie było rodziny, nie byłoby następnych pokoleń, a wtedy nasze państwo by znikło - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin "Trzy plus".
 40. Nikaragua: Profanacja w stołecznej katedrze
  Do uszkodzenia na skutek pożaru zabytkowego obrazu Krwi Pańskiej oraz krucyfiksu doszło wczoraj w katedrze w stolicy Nikaragui – Managui. Tamtejszy arcybiskup - kardynał Leopoldo José Brenes, nazwał to wydarzenie „aktem terrorystycznym”.
 41. Wiceprowincjał salwatorianów mianowany biskupem w Australii
  Ks. Karol Kulczycki SDS, wiceprowincjał Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Krakowie, został mianowany biskupem diecezji Port Pirie w Australii.
 42. Włoski ksiądz nowym osobistym sekretarzem papieża
  Papież Franciszek mianował swym osobistym sekretarzem 41-letniego włoskiego księdza Fabio Salerno - podało w sobotę watykańskie biuro prasowe. Swą pracę na tym stanowisku zakończył ksiądz Yoannis Lahzi Gaid z egipskiego Kościoła obrządku koptyjskiego.
 43. Kraska: Wciąż mamy kilka dużych ognisk, które dostarczają nowych przypadków zakażenia koronawirusem
  Wciąż mamy kilka dużych ognisk, które dostarczają nowych przypadków zakażenia koronawirusem; to m.in. kopalnie na Śląsku i duże zakłady w Małopolsce - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, komentując dane o nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem.
 44. To trzeci z kolei dzień z najwyższą liczbą przypadków potwierdzonych w ciągu doby od początku epidemii
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 658 osób - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. To trzeci z kolei dzień z najwyższą liczbą przypadków potwierdzonych w ciągu doby od początku epidemii. W sumie odnotowano ponad 46,3 tys. zakażeń.
 45. Trump: Aplikacja TikTok zostanie objęta zakazem w Ameryce
  Kontrolowana przez chińską spółkę aplikacja TikTok będzie objęta w USA zakazem. Odpowiednie zarządzenie w tej sprawie będzie podpisane w sobotę - zapowiedział w piątek prezydent Trump podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami na pokładzie Air Force One.
 46. Mistyka ukryta w materii
  Kiedyś katedry gotyckie wyraźnie górowały nad miastami, wskazując właściwy kierunek patrzenia. I Tego, kto jest ponad naszym ludzkim postrzeganiem.
 47. "Dowód męstwa i gotowości poniesienia ofiar w obronie ojczyzny"
  Powstanie Warszawskie było bohaterskim, okupionym ogromną daniną krwi wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji dużej części polskiej stolicy; dowodem męstwa, determinacji i gotowości poniesienia ofiar przez Polaków walczących w obronie ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
 48. Miesiąc trzeźwości. Ale ze mną się nie napijesz?
  Nie piję, żeby inni nie pili. Taki post naprawdę ma sens. Warto zacząć właśnie w sierpniu - miesiącu trzeźwości narodu i abstynencji.
 49. Indie walczą z malarią w czasie epidemii koronawirusa
  Władze Indii walczą z rosnącą falą epidemii koronawirusa. Zdaniem ekspertów i lekarzy odbywa się to kosztem zaniedbywania malarii, która co roku przychodzi wraz z monsunem. Według brytyjskich badaczy może to kosztować kraj tyle samo ofiar co koronawirus.
 50. Politolog: Wiedza o Powstaniu Warszawskim w Niemczech jest znikoma
  Wiedza Niemców na temat Powstania Warszawskiego nadal jest znikoma - mówi PAP prof. Jerzy Maćków z Uniwersytetu w Ratyzbonie. Profesor ocenia jednocześnie, że coraz częstsze gesty na płaszczyźnie politycznej (np. obniżanie 1 sierpnia flagi do połowy masztu przez niemiecką ambasadę) to też efekt wzrostu znaczenia politycznego i gospodarczego Polski.

Dodatkowe informacje