Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Ostatnia misja ojca Darka
  12 listopada 2019 roku w Ouagadougou w Burkina Faso zmarł nagle o. Dariusz Zieliński MAfr. Przeżył 53 lata, z czego 24 lata na misjach. Odszedł niespodziewanie wskutek powikłań po ciężkiej tropikalnej chorobie.
 2. Koniec polskiego "Playboya". "CKM" i "Cosmopolitan" też
  Marquard Media Polska z końcem roku zamyka wszystkie swe tytuły prasowe. Chodzi o magazyny „CKM”, „Cosmopolitan”, „Esquire”, „Harper’s Bazaar”, „Joy” i „Playboy” - podały wirtualnemedia.pl.
 3. Co z meczem Izrael - Polska? Jest decyzja
  Mecz reprezentacji Polski i Izraela w eliminacjach mistrzostw Europy odbędzie się zgodnie z planem w sobotę w Jerozolimie - poinformował Polski Związek Piłki Nożnej. Po ostatnich atakach rakietowych na Izrael nie było pewności, czy spotkanie zostanie rozegrane.
 4. Białoruś: Podpiszemy mapy drogowe integracji z Rosją, jeśli uwzględnią nasze interesy
  Mapy drogowe w ramach pogłębienia integracji z Rosją zostaną podpisane tylko wówczas, jeśli będą uwzględniać interesy Białorusi - powiedział w środę premier tego kraju Siarhiej Rumas, cytowany przez agencję BiełTA.
 5. Prof. Zoll: Obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego
  Krytycznie wobec obecnej roli Trybunału Konstytucyjnego (TK) wypowiedział się jego były prezes prof. Andrzej Zoll. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wyraził dziś smutek z powodu odmowy przez Trybunał rozpatrzenia wniosku poselskiego nt. konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny. Komentując to oświadczenie prof. Zoll stwierdził w rozmowie z KAI: „obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego”.
 6. Papież: Żydzi są naszymi braćmi i nie można ich prześladować. Zrozumiano?
  Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie w środę odnotował z niepokojem, że "odradza się" prześladowanie Żydów. "To nie jest ludzkie ani chrześcijańskie" - powiedział.
 7. Doktoraty honoris causa dla o. Jacka Salija i o. Ladislava Csontosa
  Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie nada tytuł doktora honoris causa wybitnemu polskiemu teologowi o. prof. Jackowi Salijowi OP oraz o. prof. Ladislavovi Csontosovi SJ, pierwszemu dziekanowi Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie w Trnavie na Słowacji. Uroczystość odbędzie się 27 listopada o godz. 16.00 w auli dawnej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.
 8. Część bazyliki św. Marka w Wenecji - pod wodą
  Poważne straty zanotowano w nocy z wtorku na środę w Wenecji, gdy zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów. Szkody są w bazylice św. Marka, gdzie zalany jest przedsionek i krypta. Zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne.
 9. Abp Ryś: Kościół nie jest celem samym w sobie!
  - My jako Kościół też możemy mieć taką pokusę, by podkreślać siebie, zadbać o siebie. My, Kościół, jesteśmy sługą niekoniecznym! Kościół nie jest ważny – ważny jest Jezus i ważny człowiek, i świat, do którego Kościół jest posłany! Kościół jest narzędziem. Nie jest celem dla siebie, nie jest celem samym w sobie! – mówił abp Grzegorz Ryś do wspólnot neokatechumenalnych.
 10. Abp Gądecki jest rozczarowany niedotrzymaniem obietnicy przez PiS
  „Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym 13 listopada 2019 roku.
 11. Syria: Zamachy na księży są uderzeniem we wspólnotę chrześcijan
  Jestem blisko wspólnoty ormiańsko-katolickiej w Al-Kamiszli, w Syrii, zebranej na pogrzebie swojego proboszcza, kapłana Aprahama Josepha Bedo, zabitego wczoraj razem ze swoim ojcem. Modlę się za nich, za ich rodziny i wszystkich chrześcijan w Syrii - napisał Papież Franciszek na Tweeterze w dniu pogrzebu zabitego księdza.
 12. Módlcie się i pokutujcie za waszych pasterzy
  „Dzięki nieustannej modlitwie w swym klasztorze Benedykt XVI dodaje nam sił. Ta modlitwa jest najpiękniejszą encykliką, jaką mógł przekazać dziś Kościołowi, który musi nauczyć się modlić” – uważa kard. Robert Sarah. Jego zdaniem to właśnie modlitwa jest głównym remedium na kryzys współczesnego Kościoła. „Jeśli myślicie, że wasi kapłani i biskupi nie są święci, to bądźcie święci dla nich! Pokutujcie i pośćcie za ich wady” – mówił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego podczas spotkania z katolikami w Mediolanie.
 13. Karczewski, Borusewicz, Morawska-Stanecka i Kamiński - wicemarszałkami Senatu
  Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (KO) Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL) wybrani na stanowiska wicemarszałków Senatu.
 14. Szczyt ludnościowy w Nairobi: Promocja aborcji i permisywnej seksedukacji raczej się nie uda
  Światowa konferencja ludnościowa rozpoczęła się dziś w Nairobi. - Projekty dokumentów końcowych zawierają postulaty oczywiście słuszne (zwalczanie przemocy, okaleczania kobiet itp.) i czysto ideologiczne (promocja aborcji, permisywnej seksedukacji itp.) - powiedział nam uczestniczący w spotkaniu dr Tymoteusz Zych z instytutu Ordo Iuris.
 15. Tomasz Grodzki wybrany na marszałka Senatu
  Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, a jeden senator wstrzymał się od głosu.
 16. Episkopat USA ma nowego przewodniczącego
  67-letni arcybiskup Los Angeles, José Horacio Gómez pokieruje pracami Konferencji Episkopatu USA. Decyzję podjęli w Baltimore członkowie tamtejszej konferencji biskupów.
 17. Kliknij i oglądaj "Sąd Ostateczny"
  Gdańsk dzieli się swoim wielkim skarbem - tryptykiem "Sąd Ostateczny" pędzla słynnego Hansa Memlinga. Teraz cały świat może to najcenniejsze dzieło znad Motławy obejrzeć w internecie.
 18. Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu
  Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparło PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja.
 19. 30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej
  Mszą św. pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nossola rozpoczęły sie uroczystości upamiętniające spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w 1989 r. pieczętujące polsko-niemieckie pojednanie.
 20. Zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Chiary Lubich
  We włoskim mieście Frascati koło Rzymu zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Chiary Lubich, założycielki Ruchu Focolari. Zmarła ona w 2008 r. w wieku 88 lat, a jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się pięć lat później.
 21. Macierewicz: Niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola
  Nie ma dziś wolności i demokracji poza niepodległością, niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola - powiedział marszałek senior Antoni Macierewicz (PiS) podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji. Mówił też m.in. o rozliczeniu stanu wojennego i "moralnych podstawach" ładu państwowego.
 22. Franciszek u św. Marty: Diabeł niszczy człowieka, bo Bóg stał się człowiekiem
  Na nienawiść diabła, która tkwi u źródeł cywilizacji śmierci, wskazał papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Mdr 2,23-3,9), gdzie autor natchniony stwierdza, że „śmierć weszła na świat przez zawiść diabła”, Ojciec Święty zaznaczył, iż przyczyną tej zazdrości jest wcielenie Syna Bożego, to, że Pan Jezus stał się człowiekiem. Dlatego szatan próbuje zniszczyć ludzkość.
 23. Mecz Polski z Izraelem zagrożony?
  "Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym MSZ, z federacją izraelską oraz UEFA. W ciągu 24 godzin będziemy mieć informacje na temat meczu Izrael - Polska" - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek na konferencji prasowej w Warszawie.
 24. Ponownie napełnij butelkę po szamponie czy płynie do naczyń
  Jedna z dużych sieci drogerii, obecna także w Polsce, wprowadziła w Czechach maszyny do ponownego napełniania używanych butelek po kosmetykach i różnych płynach używanych w gospodarstwie domowym. Ma to na celu ochronę przyrody poprzez ograniczenie produkcji plastikowych opakowań.
 25. Prezydent Andrzej Duda: Dla mnie Polakiem jest każdy, kto ma Polskę w sercu
  Na kwestię narodowości patrzę w sposób specyficzny; dla mnie Polakiem jest każdy, kto ma Polskę w sercu, to jest dla mnie najważniejsze kryterium - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji.
 26. Mosbacher: Świętujemy przystąpienie Polski do programu bezwizowego USA; to wyjątkowy dzień
  Świętujemy dziś przystąpienie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego; to wyjątkowy dzień - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
 27. Prof. Koseła: Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie poważnym
  Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła, komentując spadek liczby seminarzystów w Polsce. Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.
 28. Watykan: Na placu św. Piotra otwarto czasowy ośrodek zdrowia dla bezdomnych
  Na placu św. Piotra w Watykanie otwarto 10 listopada już po raz trzeci czasowy ośrodek zdrowia, który będzie udzielał bezpłatnej pomocy medycznej osobom bezdomnym i potrzebującym. Lekarze przyjmują w ośrodku w godzinach od 8.00 do 22.00 i nie są wymagane ani wcześniejsze zapisy, ani dowody ubezpieczeniowe.
 29. Nie żyje Norbert Wojciechowski
  Człowiek zapisany w najnowszej historii Lublina jako działacz solidarnościowy, wydawca i mecenas kultury, któremu dobro Polski zawsze leżało na sercu, odszedł 11 listopada.
 30. Izrael: Alarm w związku z ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy
  Syreny alarmowe rozległy się we wtorek w środkowym Izraelu, w tym w Tel Awiwie, w związku z ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy - poinformowała izraelska armia. W kierunku terytorium Izraela wystrzelono serię rakiet, które przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła.
 31. "Sieci": Mamy nowe zdjęcia wraku tupolewa
  Tygodnik "Sieci" opublikował we wtorek fotografie wraku tupolewa, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. To pierwsze od kilku lat zdjęcia tego, co zostało po rządowym samolocie - podaje tygodnik.
 32. "Do Rzeczy": Prezydenckie Tour de Pologne
  Zostało mu do odwiedzenia ok. 30 powiatów, w których nigdy nie pojawił się prezydent RP. Ogłosił zniesienie wiz do USA, pokazał się ze światowymi przywódcami w Niemczech, a na koniec roku poleci do USA. Gdy partie opozycyjne szukają kandydatów, Andrzej Duda jest w środku nieoficjalnej kampanii - pisze "Do Rzeczy".
 33. 30 lat temu Mazowiecki i Kohl wzięli udział we Mszy pojednania w Krzyżowej
  30 lat temu, 12 listopada 1989 r., w Krzyżowej Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl wzięli udział w mszy św., która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Serdeczny uścisk premiera i kanclerza, uwieczniony przez fotografów, stał się symbolem pojednania obu narodów i przemian zachodzących w Europie.
 34. Dziś dymisja rządu premiera Mateusza Morawieckiego
  Zgodnie z konstytucją szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji, które zaplanowane jest na wtorek. Po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi przez nową Radę Ministrów.
 35. Prezydent: Dziękuję za trud i zaangażowanie w obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości
  Wszystkim Organizatorom i Uczestnikom dzisiejszych obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w tak wielu miastach i miejscowościach w całej Polsce, ogromnie dziękuję za trud i zaangażowanie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem.
 36. Wiemy o zaniepokojeniu w sprawie serialu "Iwan Groźny z Treblinki"
  Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie - oświadczył rzecznik Netflixa po liście premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ukazanych w tej produkcji nieścisłości historycznych.
 37. Święty Jozafacie, módl się za nami
  Patronem dnia (12 listopada) św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik.
 38. Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego
  Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.
 39. 150 tys. osób na Marszu Niepodległości w Warszawie
  Wydarzenie było organizowane pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!". W kulminacyjnym momencie marsz rozciągał się na długości 1750 m.
 40. Atak na kościół w Pakistanie
  W Pakistanie znów chrześcijanie stali się celem ataku. Ponad 30 mężczyzn wtargnęło do kościoła św. Dominika w jednej z wiosek w prowincji Pendżab, niszcząc ogrodzenie i bramę. Zrzucili też ze ściany krzyż. Pretekstem stał się konflikt o budynek kościelny, który – ich zdaniem – nie otrzymał oficjalnego zatwierdzenia. Atak wywołał strach wśród około 50 rodzin chrześcijańskich w liczącej 4 tys. muzułmanów wiosce.
 41. Rodzice poległego Amerykanina: Pamiętacie o bohaterach nie tylko od święta
  Rodzice sierż. szt. Michaela Ollisa, który zginął w 2013 r. w Afganistanie, ratując polskiego kolegę, Linda i Robert Ollisowie, wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. Podkreślali pamięć o weteranach okazywaną przez Polaków nie tylko od święta.
 42. Bp Józef Guzdek w Świątyni Opatrzności Bożej: Potrzeba wzajemnego zaufania
  Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, parlamentarzystów, członków rządu, samorządowców, zainicjowała w Warszawie obchody Święta Niepodległości.
 43. Co łączy żołnierzy i uchodźców, hotelarzy i pasterzy alpejskich?
  11 listopada Kościół wspomina św. Marcina, biskupa z Tours, założyciela pierwszych klasztorów w Kościele zachodnim, mnicha, w młodości żołnierza.
 44. W całym kraju obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości
  Msze św. za ojczyznę, parady wojskowe, kwiaty pod pomnikami, marsze niepodległości, festyny, biegi... Zobacz, jak świętujemy w poszczególnych diecezjach.
 45. Profesor Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego
  Historyk, prof. Andrzej Nowak został w poniedziałek odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego – w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie.
 46. Premier napisał list do szefa Netflixa w sprawie nieścisłości historycznych
  Mateusz Morawiecki podkreślił, że ukazana w serialu „Iwan Groźny z Treblinki” mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Premier liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.
 47. Dlaczego 11 listopada? Poznaj historię daty Narodowego Święta Niepodległości
  11 listopada został oficjalnie ogłoszony świętem niepodległości dopiero w 1937 r. Dlaczego akurat 11 listopada? I czy Polacy w 1938 roku mogli sobie zdawać sprawę, że świętują niepodległość po raz ostatni?
 48. Prezydent: Zależy mi, żeby 11 listopada był świętem polskiej jedności
  Polska była najsilniejsza, kiedy politycy stawali za nią razem, niezależnie od swoich przekonań i barw politycznych – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem granicą politycznego sporu powinien być interes RP.
 49. Modlitwa śpiewami z Taizé z Wrocławia
  To kolejna okazja do wspólnej modlitwy w ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. Początek o 20.15 w CODA "Maciejówka" na pl. Nankiera. Tych, którzy być nie mogą, zapraszamy na transmisję live.
 50. Gliwice. Ekumeniczna modlitwa za prześladowanych chrześcijan
  Przed Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym modlili się za kraje, gdzie wiara oznacza też zagrożenie i cierpienie.

Dodatkowe informacje