Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Abp Ryś: Nikt nie udaje, że nie mamy problemu
  "Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać" - powiedział dziennikarzom abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem w Sekretariacie KEP spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski. Zostało ono zwołane w trybie pilnym, aby omówić dalsze działania Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich.
 2. Polityk PO żałuje: To błąd, że nie przyjęliśmy ustawy o związkach partnerskich w poprzedniej kadencji
  Zrobiliśmy błąd, że nie przyjęliśmy ustawy o związkach partnerskich w poprzedniej kadencji - powiedział w środę wiceszef klubu PO-KO Andrzej Halicki. Dodał, że przepisy takie powinny być przyjęte natychmiast w nowej kadencji Sejmu, kiedy uda się zebrać większość.
 3. Zalegalizowali pochówek przez... kompostowanie
  Amerykański stan Waszyngton zalegalizował pochówki poprzez kompostowanie. W ciągu 30 dni ciało ludzkie zmienia się w dwie taczki kompostu, który rodzina może użyć do uprawy kwiatków. Podobne prawo obowiązuje już w Szwecji.
 4. Francja: Coraz więcej profanacji
  We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej diecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.
 5. Watykan: Raport Urzędu Informacji Finansowej
  W Watykanie opublikowano doroczny raport Urzędu Informacji Finansowej. Potwierdza on usprawnienie procedur informowania o nieprawidłowościach. Podaje też, że odnotowano znaczący spadek liczby przypadków, które mogą budzić podejrzenia.
 6. Kard. Sarah: Wyciągnijmy wnioski z analizy Benedykta XVI
  Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kard. Robert Sarah.
 7. Ilu Amerykanów uważa, że wybuchnie wojna z Iranem?
  51 proc. Amerykanów uważa, że w najbliższych latach wybuchnie wojna z Iranem; 53 proc. sądzi, że kraj ten stanowi "poważne" lub "nieuchronne" zagrożenie - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu firmy Ipsos dla Reutera.
 8. Figueres: Żaden kraj nie może pozostać przy energetyce opartej na węglu
  Polska i inne kraje zależne od paliw kopalnych powinny wypracować mapę drogową całkowitego odejścia od węgla - uważa Christiana Figueres, była sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) odpowiedzialna za paryskie porozumienie klimatyczne.
 9. Św. Rita: Beznadziejne sytuacje w życiu patronki od spraw beznadziejnych
  Trzeba przyznać, że nie miała łatwego życia. Być może dlatego tak doskonale rozumie tych, którzy przychodzą do niej ze swoimi problemami. Dziś wspomnienie św. Rity.
 10. Kard. Nycz: Nie zapominajmy o skrzywdzonych przez ludzi Kościoła
  Metropolita warszawski przewodniczył Ekumenicznej Liturgii Męczenników, która pod hasłem "Uczniowie Zmartwychwstałego" odbyła się w kościele św. Marcina.
 11. Prezydent Zełenski rozwiązał parlament i wyznaczył wybory na 21 lipca
  Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret, którym rozwiązał Radę Najwyższą (parlament) i wyznaczył przedterminowe wybory parlamentarne na 21 lipca. Tekst dekretu opublikowano we wtorek na oficjalnej stronie internetowej szefa państwa.
 12. Święto Narodzenia Matki Bożej będzie świętem państwowym na Filipinach
  Dzień 8 września, gdy Kościół obchodzi święto Narodzin Matki Bożej, został ogłoszony na Filipinach oficjalnym świętem państwowym. Zadecydował o tym senat, izba wyższa parlamentu tego kraju, poinformowała 21 maja azjatycka agencja katolicka UCANews. Według tej informacji podpis prezydenta Rodrigo Duterte, który pozwoli wejść w życie ustawie, jest tylko kwestią formalną.
 13. Brutalny mord na misjonarzu w Mozambiku
  W Mozambiku zamordowano kongijskiego misjonarza. Ks. Landry Ibil Ikwel miał 34 lata. Niezidentyfikowani sprawcy zaatakowali go maczetą i zmusili do wypicia trującej substancji. Motywy zbrodni nie są znane. Policja wyklucza jednak rabunek. Z mieszkania misjonarza nie zginęły żadne cenne przedmioty.
 14. Urodzone w Krakowie sześcioraczki to Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela
  - Cieszymy się, że dzieci są w najlepszych rękach, w jakich mogą być - mówił we wtorek tata sześcioraczków.
 15. Premier: Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji do badania przypadków pedofilii
  Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii - poinformował premier Mateusz Morawieckim po wtorkowym posiedzeniu rządu. Jak zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także artystycznymi i nauczycielskimi.
 16. "Pokój Jezusa pozwala nam znieść najtrudniejsze doświadczenia"
  O Jezusowym pokoju, będącym darem Ducha Świętego i pozwalającym mężnie stawić czoło trudnym doświadczeniom mówił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
 17. Ukarani za zniewagę Auschwitz
  Krakowski Sąd Okręgowy wydał wyroki w sprawie znieważenia miejsca pamięci Auschwitz oraz zabicie owcy, którego dokonała kilkunastoosobowa grupa oskarżonych. Karę jednego roku więzienia otrzymał Adam B., a ośmiu miesięcy więzienia - Mikita V. Pozostali uczestnicy akcji zapłacą grzywny. Wyrok jest prawomocny.
 18. Życie rodzinne Zanussich
  Barbara Gruszka-Zych odsłania mało znane prywatne życie Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety.
 19. Kard. Gulbinowicz oskarżony o molestowanie. Sprawa jest wyjaśniana
  Media opisują dziś historię rzekomego molestowania seksualnego, którego miał dopuścić się kard. Henryk Gulbinowicz. Archidiecezja Wrocławska zajęła się sprawą i ją wyjaśnia.
 20. Rekordzista Kami Rita Sherpa znów wszedł na Mount Everest
  Nepalczyk Kami Rita Sherpa po raz 24., a drugi w ciągu kilku dni, stanął we wtorek na Mount Evereście. 49-latek pobił tym samym własny rekord liczby wejść na najwyższy szczyt Ziemi (8848 m).
 21. Sąd Apelacyjny nakazał ponowne odżywianie Vincenta Lamberta
  Nagły zwrot w sprawie, którą żyje nie tylko Francja.
 22. "Wiadomości" ujawniły kolejne wypowiedzi polityków PO przychylne związkom partnerskim
  W poniedziałek "Wiadomości" ujawniły wypowiedzi szefa klub PO-KO Sławomira Neumanna oraz posła PO Michała Szczerby, w których zapowiedzieli oni poparcie dla wprowadzenia związków partnerskich. Wcześniej kontrowersje w tej kwestii wzbudziła wypowiedź Rafała Grupińskiego.
 23. Francja: Wspinaczka śmiałka po wieży Eiffla trwała sześć godzin
  Mężczyzna, który wspiął się w poniedziałek na wieżę Eiffla, powodując ewakuację wszystkich turystów, pozostawał na niej przez sześć godzin - poinformowały paryskie służby bezpieczeństwa. Do tej pory nieznane są motywy działania śmiałka, który dotarł niemal do najwyższego piętra tej mierzącej 324 metry budowli.
 24. Premier: W czerwcu ustawa dot. propozycji dla osób niepełnosprawnych
  W czerwcu będzie ustawa dotycząca propozycji dla osób niepełnosprawnych; w najbliższym czasie będzie to już projekt realizowany, będziemy mogli te środki przekazywać, bo rząd PiS chce dbać o wszystkie grupy społeczne - mówił na lubuskiej konwencji wyborczej PiS w Gorzowie Wlkp. premier Mateusz Morawiecki.
 25. Formuła 1 - Zmarł trzykrotny mistrz świata Niki Lauda
  W wieku 70 lat zmarł trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda - poinformowały agencje, powołując się na źródła rodzinne. Niki Lauda ostatnio przebywał w prywatnej klinice w Szwajcarii, gdzie trafił z powodu problemów z nerkami.
 26. Raport: Kobiety uciekające z Korei Płn. często są ofiarami seksualnej przestępczości
  Organizacja non profit z Korei Płn. "Korea Future Initiative" alarmuje, że dziesiątki tysięcy kobiet i dziewcząt z tego kraju, uciekając przed ubóstwem w swojej ojczyźnie, pada ofiarą seksualnej przestępczości w Chinach. Zdaniem autorów raportu na ten temat chińskie podziemie zarabia na tym ponad 100 mln dolarów rocznie.
 27. Rz: Polska na ratunek Unii
  Rząd ma plan odbudowy zaufania społecznego do Wspólnoty; przekazał go właśnie do Brukseli; to pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r. - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".
 28. Bp Piotr Libera: Idę za nas wszystkich się modlić
  Biskup płocki o swojej bezprecedensowej decyzji, aby przez sześć miesięcy żyć jak pustelnik w klasztorze kamedułów w Krakowie.
 29. Francja: Wieża Eiffla ewakuowana
  Słynna paryska atrakcja turystyczna wieża Eiffla i jej otoczenie zostały ewakuowane w poniedziałek po południu, gdy okazało się, że po konstrukcji wspina się mężczyzna - poinformował zarząd eksploatacji tego liczącego sobie 130 lat zabytku w stolicy Francji.
 30. „Majowe” w komunistycznym Wietnamie
  Nabożeństwa majowe są popularne nie tylko w Polsce. Mają swój odpowiednik również w rządzonym przez komunistów Wietnamie. Na ulicach wielu miast można spotkać majowe marsze ku czci Matki Bożej, którym towarzyszy modlitwa różańcowa i śpiew.
 31. Zagłodzony w imię prawa
  Dziś rano francuscy lekarze zaprzestali podawania pożywienia i wody 42-letniemu Vincentowi Lambertowi. Od 2008 r., po wypadku na motorze, jest on sparaliżowany i żyje w stanie minimalnej świadomości lub, jak mówią inni, w stanie wegetatywnym.
 32. Sąd ustanowił kuratora dla stowarzyszenia Wiosna
  Został nim radca prawny Karol Tatara.
 33. W Krakowie urodziły się pierwsze sześcioraczki w Polsce
  Taka ciąża zdarza się raz na 4,7 mld przypadków na świecie. W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki.
 34. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej o zakupie kościelnej działki przez Morawieckich
  Ceny transakcyjne sprzedaży działek w roku 2002 r. w obrębie Oporowa były podobne do ceny zakupu działki przez Iwonę i Mateusza Morawieckich - przekazał w oświadczeniu przesłanym PAP ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.
 35. Sześcioraczki urodziły się po raz pierwszy w Polsce
  Takie coś zdarza się raz na 4,7 miliarda ciąż. W krakowskim uniwersyteckim szpitalu urodziły się dziś sześcioraczki - cztery dziewczynki i dwóch chłopców.
 36. Góra jak garbus z profilu
  Prawie 30 garbusów dotarło na I Pielgrzymkę na Górę Świętej Anny. Stare, nowe, w różnych kolorach, a na ich widok wszyscy się uśmiechali.
 37. Kaczyński: Chcemy powołać komisję, która będzie badała sprawy pedofilii we wszystkich środowiskach
  Chcemy powołać komisję, która będzie badała sprawy pedofilii we wszystkich środowiskach - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, nie pominie ona Kościoła, ale powinna objąć również inne środowiska.
 38. Słynna modlitwa - starsza niż sądzono
  Popularna już w średniowieczu modlitwa „Ave Verum”, do której muzykę napisał Wolfgang Amadeusz Mozart jest starsza, niż sądzono. Dotychczas uważano, że ta modlitwa pochodzi z XIV wieku. Jednak fragment tekstu, znaleziony w bibliotece Martinus w Moguncji wskazuje, że tekst „Ave Verum” był znany i popularny już w XII wieku, poinformowała tamtejsza diecezja
 39. Zabijanie Vincenta Lamberta już się zaczęło. Jest film z prawdopodobnie ostatniego spotkania z matką, która walczyła o jego życie
  Rozpoczęła się procedura zagłodzenia na śmierć Vincenta Lamberta, Francuza żyjącego w stanie minimalnej świadomości. Wczoraj wieczorem spotkała się z nim matka, która walczy o jego życie. - Nie płacz - pocieszała syna.
 40. Jest wyrok w sprawie Amber Gold
  Katarzyna i Marcin P. uznani za winnych oszustwa - pierwszego z kilkunastu zarzutów prokuratury. Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpoczął odczytywanie wyroku w trwającym od ponad 3 lat procesie ws. afery finansowej Amber Gold. Wyrok liczy 60 tomów, jego odczytanie może zająć nawet 3 miesiące.
 41. Ukraiński parlament rozwiązany
  Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas swojej inauguracji poinformował w poniedziałek o rozwiązaniu parlamentu oraz zaproponował dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana.
 42. GW o kupnie kościelnej ziemi przez Morawieckich. Premier skieruje sprawę na drogę sądową
  Tekst "Gazety Wyborczej" narusza dobra osobiste premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony; podjęli oni decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w nim kłamstw i manipulacji - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
 43. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Wspominamy!
  2 czerwca minie 40 lat od rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Prosimy: przyślijcie zdjęcia i wspomnienia z tamtego wydarzenia.
 44. 5 pomysłów na wykorzystanie Huaweia po zerwaniu współpracy koncernu z Google
  Tekst z przymrużeniem oka, choć użytkownikom smartfonów Huawei wcale nie jest do śmiechu.
 45. Sondaż przed wyborami: Niewielka różnica między PiS i KE
  W wyborach do PE prowadzi PiS z wynikiem 37,9 proc. - wynika z sondażu IBRIS dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" i radia RMF FM. Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska z 34,7 proc. poparciem. Mandaty zdobyłyby jeszcze Wiosna Biedronia - 7,6 proc. oraz Kukiz'15 i Konfederacja - po 5,5 proc.
 46. Spółka Google potwierdziła, że zawiesza współpracę z Huawei
  Przedstawiciele Alphabet Inc. - konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez spółkę Google, która też wchodzi w jego skład, potwierdzili w niedzielę w rozmowie z agencją Reutera, że współpraca z chińskim koncernem Huawei została w dużej części zakończona.
 47. "Rzeczpospolita": Udogodnień dla matek coraz więcej
  Rośnie liczba firm pomagających rodzicom łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad małym dzieckiem. Ale wciąż dla wielu osób to spore wyzwanie - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 48. Trump zapowiada, że nie pozostawi pogróżek Iranu bez odpowiedzi
  Prezydent Trump zagroził w niedzielę na Twitterze, że jeśli Iran nadal będzie wysuwać pogróżki pod adresem USA, nie pozostanie to bez odpowiedzi. "To będzie oficjalny koniec Iranu" - zagroził. "Nigdy więcej nie próbujcie straszyć Stanów Zjednoczonych" - dodał.
 49. Niszczyciel USA przepłynął obok raf, do których roszczą sobie prawa Chiny
  Amerykański niszczyciel US Preble przepłynął w niedzielę 12 mil morskich (22,2 km) obok spornej ławicy na szelfie Scarborough, do którego prawa roszczą sobie Chiny. O zdarzeniu poinformowało dowództwo VII Floty Marynarki Wojennej, która ma bazę w Yokosuce.
 50. Zmarł biskup Jan Bagiński
  19 maja wieczorem zmarł bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej.

Dodatkowe informacje