Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Papież mianował nowego arcybiskupa Filadelfii
  Papież Franciszek mianował w czwartek nowego arcybiskupa Filadelfii, którym został urodzony w Miami syn kubańskich uchodźców i dotychczasowy biskup Cleveland, 58-letni Nelson Perez.
 2. Już w weekend Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem
  Zadowolenie ze startu na ulubionym obiekcie i chęć sprawienia radości polskim kibicom - takie nastroje towarzyszą Dawidowi Kubackiemu, Kamilowi Stochowi i ich kolegom z kadry skoczków narciarskich przed weekendowymi zawodami Pucharu Świata w Zakopanem.
 3. Nowy wirus zbiera coraz większe, śmiertelne żniwo
  Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała w piątek, że liczba osób zakażonych nowym koronawirusem wynosi obecnie 830. Poinformowała też, że 25 osób zmarło z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem, który po raz pierwszy wykryto w mieście Wuhan.
 4. "The Times": Putin nie ma racji umniejszając wkład Polski
  Prezydent Rosji Władimir Putin nie ma racji umniejszając wkład Polski w pokonanie Hitlera, jak to robił podczas uroczystości w Yad Vashem, pisze w piątkowym komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik "The Times".
 5. Przedstawiciele Iranu w Kijowie badają możliwość odczytu czarnych skrzynek
  Przedstawiciele Organizacji Lotnictwa Cywilnego (CAO) Iranu przybyli do Kijowa, gdzie zapoznają się z możliwościami odczytania zapisów czarnych skrzynek ukraińskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego w ich kraju 8 stycznia.
 6. Abby Johnson apeluje o modlitwę przed przyjazdem do Polski
  „Cieszę się, że będę w Polsce. Wasz kraj jest piękny, a polski papież Jan Paweł II to dla mnie ważna osoba. Zapraszam was na spotkania ze mną, posłuchajcie mojej historii” – mówi Abby Johnson przed zbliżającą się wizytą w Polsce.
 7. Trzy izby SN zdecydowały ws. sędziów wybranych przez nową KRS
  Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie - wynika z czwartkowej uchwały Izb Karnej, Cywilnej i Pracy Sądu Najwyższego. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.
 8. Wrocław. Pamięci Czechów, którzy walczyli z nazizmem
  Na murze wrocławskiego Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Kleczkowskiej odsłonięto tablicę poświęconą Czechom, którzy walczyli z nazizmem i stracili życie w dawnym niemieckim więzieniu Strafgefängnis Breslau.
 9. Abp Aupetit: Pomóżmy małżonkom żyć w łasce
  W głoszeniu nauczania Encykliki Humanae vitae chodzi o wierność depozytowi wiary i żywej Tradycji. „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor, 9, 16). A dar życia jest Ewangelią – uważa abp Michele Aupetit. Arcybiskup Paryża wydał właśnie niewielką książkę, w której z perspektywy własnych doświadczeń duszpasterskich oraz uprzedniej 20-letniej praktyki lekarskiej, wykłada główne treści głośnej encykliki Pawła VI o ludzkiej rozrodczości.
 10. Prezydent: Jestem wdzięczny wiceprezydentowi USA, za to, że w Jerozolimie wspomniał o Polsce
  Jestem wdzięczny wiceprezydentowi USA, za to, że na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie wspomniał o Polsce - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.
 11. W.Brytania: Królowa Elżbieta wyraziła zgodę na brexit
  rytyjska królowa Elżbieta II w czwartek wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy regulującej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformował na Twitterze minister ds. brexitu Steve Barclay.
 12. CBOS: W styczniu pogorszyły się nastroje społeczne
  Nastroje społeczne w styczniu pogorszyły się. Mniej Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Gorzej oceniamy też sytuację polityczną - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Zauważalny jest też niewielki wzrost obaw przed utratą pracy.
 13. USA: Trump będzie pierwszym prezydentem który weźmie udział w "Marszu dla życia"
  Jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii Donald Trump będzie osobiście uczestniczyć w "Marszu dla Życia" w Waszyngtonie. „Do zobaczenia w piątek”, napisał na Twitterze i podłączył link do strony wydarzenia.
 14. Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II
  W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zaprezentowano dziś nowe wydanie książki ks. prof. Roberta Skrzypczaka "Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór wystąpień". Poszerzono ją m.in. o ponad 100 unikatowych zdjęć ówczesnego arcybiskupa Krakowa wykonanych przez ks. Tadeusza Pieronka.
 15. GIS: 448 potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem
  Dane na 22 stycznia 2020 r. mówią o odnotowaniu 448 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem, głównie w Chinach - podał w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny.
 16. Abp Skworc w Watykanie w sprawie terminu i miejsca beatyfikacji ks. Jana Machy
  Ustalenie daty i miejsca beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy, śląskiego duchownego straconego w 1942 r. przez hitlerowców, jest głównym punktem wizyty metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w Watykanie. Kościół śląski zabiega, by beatyfikacja odbyła się jesienią tego roku w Katowicach.
 17. 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz – będą utrudnienia na drogach
  Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które zgromadzą ok. 200 byłych więźniów i ponad 50 delegacji państwowych, spowodują 27 stycznia utrudnienia na drogach w Oświęcimiu i Brzezince.
 18. Prezydent Duda: Naszym celem jest wzmocnienie NATO jako sojuszu
  NATO oznacza pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt; naszym celem jest przede wszystkim wzmocnienie NATO jako sojuszu, wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance - mówił w czwartek w Davos prezydent Andrzej Duda.
 19. Rzecznik Episkopatu: Abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce
  Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.
 20. "Papież nie ustanowił Niedzieli Biblijnej, lecz Niedzielę Słowa Bożego"
  - Papież nie ustanowił Niedzieli Biblijnej, lecz Niedzielę Słowa Bożego. Nie chodzi tylko o czytanie Biblii, ale o wsłuchiwanie się w Boga mówiącego do nas poprzez dzieło stworzenia, poprzez księgi Pisma Świętego i we wspólnocie Kościoła - mówi o. Jan Stefanów SVD, sekretarz generalny Katolickiej Federacji Biblijnej . W rozmowie z KAI polski werbista wobec słabej znajomości Pisma św. wśród katolików zachęca m. in., aby za przykładem Ameryki Łacińskiej tworzyć przy konferencjach biskupich Departamenty Animacji Biblijnej.
 21. Łomża. Pogrzeb bp. Stanisława Stefanka
  W czasie Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, homilię żegnającą zmarłego biskupa wygłosił bp Ignacy Dec z diecezji świdnickiej.
 22. Odbudowa Notre-Dame zacznie się w 2021 r. Ile potrwa?
  "Odbudowa katedry Notre-Dame rozpocznie się w 2021 roku i potrwa przynajmniej 5 lat" - poinformował generał Jean-Louis Georgelin wyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona na koordynatora prac rekonstrukcyjnych.
 23. Mijają trzy lata od tragicznej śmierci Heleny Kmieć
  Z tej okazji w jej rodzinnej parafii św. Barbary w Libiążu odprawiona zostanie rocznicowa Msza św. Odbędzie się też premiera płyty "Helena. Muzyczna biografia".
 24. Prof. Ewa Budzyńska: Nie chodzi tylko o mnie
  W nowym wydaniu „Gościa” prof. Ewa Budzyńska opowiada o kulisach wszczęcia przeciwko niej postępowania dyscyplinarnego przez władze Uniwersytetu Śląskiego.
 25. Emilewicz: W Polsce brakuje 2 mln mieszkań
  Satysfakcjonująca liczba mieszkań na 1000 mieszkańców to 440. W Polsce na 1000 osób mamy 370 mieszkań. Brakuje więc 2 mln mieszkań - zauważyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oceniła, że lukę tę można zlikwidować "w dekadę".
 26. Kampania edukacyjna "The truth that must not die"
  Premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i historycy o światowej sławie publikują w międzynarodowych mediach artykuły, w których zwracają uwagę na fałszowanie historii II wojny światowej i przedstawiają rzetelne wyniki badań nad tym tragicznym w dziejach Polski i Europy okresem.
 27. Rabin Schudrich: Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu
  Pamięć o Holokauście, którego straszliwym symbolem jest Auschwitz-Birkenau, nie może być używana do rozgrywek politycznych - powiedział PAP naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Podkreślił też, że teren Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
 28. Prezydent spotka się w Davos z szefami NATO, OPEC i MFW
  Trzeciego dnia wizyty w Davos, w czwartek, prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, szefową MFW Kristaliną Georgiewą i szefem OPEC Mohammedem Sanusim Barkindo; weźmie też udział w debacie nt. przyszłości NATO.
 29. DGP: W pogoni za mieszkaniem zadłużamy się coraz bardziej
  Ponad 65 mld zł pożyczyli w ubiegłym roku Polacy w bankach na zakup własnego M. Więcej kredytów udzielono tylko w czasie boomu w latach 2007-2008 - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
 30. Z głębi serc
  Teza jest następująca: emerytowany papież występuje przeciwko urzędującemu papieżowi. Nośne medialnie, przyciągające uwagę odbiorcy i... kompletnie nieprawdziwe.
 31. Zaraźliwość ideologii
  Myśl wyrachowana: Znieprawienie zaczyna się od produkcji ładnego opakowania na brzydkie rzeczy.
 32. Konsekrowane hostie porozrzucano po podłodze - profanacja w Indiach
  W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.
 33. Ile wynoszą najwyższe emerytury w Polsce i ile osób je pobiera? Kto pracował najdłużej?
  Tylko cztery kobiety znalazły się w gronie emerytów otrzymujących najwyższe świadczenia w kraju. Najwyższe emerytury w Polsce (10 tys. zł brutto i powyżej) otrzymuje 45 osób.
 34. Zmarł Terry Jones, jeden z członków Monty Pythona
  Terry Jones, jeden z członków słynnej brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona, zmarł we wtorek wieczorem w wieku 77 lat - poinformował w środę jego agent.
 35. Czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zawieszone
  Prezes Trybunału Konstytucyjnego wydała w tej sprawie oświadczenie.
 36. Aresztowanie księdza i oświadczenie kurii gliwickiej
  Ks. Andrzej N., pracujący m.in. w parafiach w Tarnowskich Górach i Gliwicach, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
 37. Wenezuela: Odnaleziono ciało zaginionego kapłana
  „Ze smutkiem i bólem muszę poinformować, że zostało odnalezione ciało zaginionego 16 stycznia ks. José Mauela Rondona Molina”.
 38. Szwajcaria: W lutym pierwsza od 1535 roku katolicka Msza św. w genewskiej katedrze
  W Genewie, mieście Jana Kalwina, będzie miało wkrótce wydarzenie ekumeniczne o znaczeniu historycznym: 29 lutego w tamtejszej katedrze św. Piotra, po raz pierwszy od 1535 r., zostanie odprawiona katolicka Msza święta. Sprawować ją będzie rzymsko-katolicki biskup Genewy-Lozanny i Fryburga, Charles Morerod.
 39. Media: Pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem w Hongkongu
  W Hongkongu potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem - podały w środę miejscowe media, powołując się na źródła. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała pilne posiedzenie, by ustalić, czy wirus stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia.
 40. Marszałek Sejmu składa wniosek do TK w sprawie Sądu Najwyższego
  Podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN, uwzględniając kompetencje prezydenta, dlatego że decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
 41. Czy małżonkowie potrzebują duszpasterza i kierownika duchowego?
  O randce małżeńskiej, pracy nad dialogiem i duszpasterzach, którzy potrzebują otwartych uszu i serc z ks. Piotrem Kieniewiczem rozmawiała na antenie Radia eM Dominika Szczawińska.
 42. „Zrozumiałam, że moje życie jest darem od Boga. Jestem po to, by służyć innym, a nie tylko po to, by zajmować się sobą”
  „Zrozumiałam, że moje życie jest darem od Boga. Jestem po to, by służyć innym, a nie tylko po to, by zajmować się sobą” – powiedziała, po zakończonym spotkaniu młodych katolików w Bangladeszu, jedna z uczestniczek. Wzięło w nim udział 400 osób z całego kraju.
 43. "Bez sensu, że nie pozwolono zabrać głosu polskiemu prezydentowi"
  Były wieloletni dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem dr Mordecai Paldiel przyznał, że decyzja, by nie pozwolić prezydentowi Andrzejowi Dudzie na przemówienie podczas obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie ma dla niego sensu i jej nie rozumie.
 44. Seniorzy mają wiele do zaoferowania Kościołowi
  W Watykanie od 29 do 31 stycznia odbędzie się pierwszy światowy kongres poświęcony duszpasterstwu starszych. Przeznaczony będzie dla osób, które w episkopatach, wspólnotach, ruchach i innych strukturach Kościoła zajmują się seniorami.
 45. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  W czwartek na drogach w całym kraju odbędzie się pierwsza w tym roku akcja związana z bezpieczeństwem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Więcej patroli pojawi się głównie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do takich wypadków.
 46. Szyby wokół bazyliki św. Marka w Wenecji mogą uchronić ją przed wysoką wodą
  W Wenecji przedstawiono projekt otoczenia szklanymi panelami fasady bazyliki św. Marka, by chronić ją przed wyjątkowo wysoką wodą. Ten nowatorski pomysł zabezpieczenia tysiącletniej świątyni przed regularnym zalewaniem musi zaaprobować włoskie ministerstwo kultury.
 47. United Surveys: Polska była ofiarą wojny - uważa 97 proc.
  United Surveys: Polska była ofiarą wojny - uważa 97 proc. Brytyjczyków, 88 proc. Francuzów oraz 85 proc. Włochów i Niemców
 48. Chiny: Kolejne ofiary śmiertelne nowego koronawirusa
  Kolejne trzy osoby zarażone nowego typu koronawirusem zmarły w Chinach - podało w środę w Pekinie ministerstwo zdrowia. Do 440 wzrosła też liczba zainfekowanych wirusem, który wywołuje zapalenie płuc.
 49. Toyota wezwie do serwisów 3,4 mln aut na całym świecie
  Japoński koncern motoryzacyjny Toyota poinformował we wtorek, że wezwie do serwisów 3,4 mln aut z powodu możliwej usterki elektronicznej, która może spowodować, że poduszki powietrzne nie będą się uruchamiać podczas wypadków.
 50. W. Brytania: Izba Lordów odesłała projekt ustawy o brexicie do Izby Gmin
  Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała we wtorek wieczorem bez głosowania proponowany przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, ale z pięcioma poprawkami, co oznacza, że w środę wróci on do Izby Gmin.

Dodatkowe informacje