Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. "Papież nie ustanowił Niedzieli Biblijnej, lecz Niedzielę Słowa Bożego"
  - Papież nie ustanowił Niedzieli Biblijnej, lecz Niedzielę Słowa Bożego. Nie chodzi tylko o czytanie Biblii, ale o wsłuchiwanie się w Boga mówiącego do nas poprzez dzieło stworzenia, poprzez księgi Pisma Świętego i we wspólnocie Kościoła - mówi o. Jan Stefanów SVD, sekretarz generalny Katolickiej Federacji Biblijnej . W rozmowie z KAI polski werbista wobec słabej znajomości Pisma św. wśród katolików zachęca m. in., aby za przykładem Ameryki Łacińskiej tworzyć przy konferencjach biskupich Departamenty Animacji Biblijnej.
 2. Odbudowa Notre-Dame zacznie się w 2021 r. Ile potrwa?
  "Odbudowa katedry Notre-Dame rozpocznie się w 2021 roku i potrwa przynajmniej 5 lat" - poinformował generał Jean-Louis Georgelin wyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona na koordynatora prac rekonstrukcyjnych.
 3. Mijają trzy lata od tragicznej śmierci Heleny Kmieć
  Z tej okazji w jej rodzinnej parafii św. Barbary w Libiążu odprawiona zostanie rocznicowa Msza św. Odbędzie się też premiera płyty "Helena. Muzyczna biografia".
 4. Prof. Ewa Budzyńska: Nie chodzi tylko o mnie
  W nowym wydaniu „Gościa” prof. Ewa Budzyńska opowiada o kulisach wszczęcia przeciwko niej postępowania dyscyplinarnego przez władze Uniwersytetu Śląskiego.
 5. Emilewicz: W Polsce brakuje 2 mln mieszkań
  Satysfakcjonująca liczba mieszkań na 1000 mieszkańców to 440. W Polsce na 1000 osób mamy 370 mieszkań. Brakuje więc 2 mln mieszkań - zauważyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oceniła, że lukę tę można zlikwidować "w dekadę".
 6. Kampania edukacyjna "The truth that must not die"
  Premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i historycy o światowej sławie publikują w międzynarodowych mediach artykuły, w których zwracają uwagę na fałszowanie historii II wojny światowej i przedstawiają rzetelne wyniki badań nad tym tragicznym w dziejach Polski i Europy okresem.
 7. Rabin Schudrich: Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu
  Pamięć o Holokauście, którego straszliwym symbolem jest Auschwitz-Birkenau, nie może być używana do rozgrywek politycznych - powiedział PAP naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Podkreślił też, że teren Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
 8. Prezydent spotka się w Davos z szefami NATO, OPEC i MFW
  Trzeciego dnia wizyty w Davos, w czwartek, prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, szefową MFW Kristaliną Georgiewą i szefem OPEC Mohammedem Sanusim Barkindo; weźmie też udział w debacie nt. przyszłości NATO.
 9. DGP: W pogoni za mieszkaniem zadłużamy się coraz bardziej
  Ponad 65 mld zł pożyczyli w ubiegłym roku Polacy w bankach na zakup własnego M. Więcej kredytów udzielono tylko w czasie boomu w latach 2007-2008 - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
 10. Zaraźliwość ideologii
  Myśl wyrachowana: Znieprawienie zaczyna się od produkcji ładnego opakowania na brzydkie rzeczy.
 11. Konsekrowane hostie porozrzucano po podłodze - profanacja w Indiach
  W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.
 12. Ile wynoszą najwyższe emerytury w Polsce i ile osób je pobiera? Kto pracował najdłużej?
  Tylko cztery kobiety znalazły się w gronie emerytów otrzymujących najwyższe świadczenia w kraju. Najwyższe emerytury w Polsce (10 tys. zł brutto i powyżej) otrzymuje 45 osób.
 13. Zmarł Terry Jones, jeden z członków Monty Pythona
  Terry Jones, jeden z członków słynnej brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona, zmarł we wtorek wieczorem w wieku 77 lat - poinformował w środę jego agent.
 14. Czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zawieszone
  Prezes Trybunału Konstytucyjnego wydała w tej sprawie oświadczenie.
 15. Aresztowanie księdza i oświadczenie kurii gliwickiej
  Ks. Andrzej N., pracujący m.in. w parafiach w Tarnowskich Górach i Gliwicach, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
 16. Wenezuela: Odnaleziono ciało zaginionego kapłana
  „Ze smutkiem i bólem muszę poinformować, że zostało odnalezione ciało zaginionego 16 stycznia ks. José Mauela Rondona Molina”.
 17. Szwajcaria: W lutym pierwsza od 1535 roku katolicka Msza św. w genewskiej katedrze
  W Genewie, mieście Jana Kalwina, będzie miało wkrótce wydarzenie ekumeniczne o znaczeniu historycznym: 29 lutego w tamtejszej katedrze św. Piotra, po raz pierwszy od 1535 r., zostanie odprawiona katolicka Msza święta. Sprawować ją będzie rzymsko-katolicki biskup Genewy-Lozanny i Fryburga, Charles Morerod.
 18. Media: Pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem w Hongkongu
  W Hongkongu potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem - podały w środę miejscowe media, powołując się na źródła. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała pilne posiedzenie, by ustalić, czy wirus stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia.
 19. Marszałek Sejmu składa wniosek do TK w sprawie Sądu Najwyższego
  Podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN, uwzględniając kompetencje prezydenta, dlatego że decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
 20. Czy małżonkowie potrzebują duszpasterza i kierownika duchowego?
  O randce małżeńskiej, pracy nad dialogiem i duszpasterzach, którzy potrzebują otwartych uszu i serc z ks. Piotrem Kieniewiczem rozmawiała na antenie Radia eM Dominika Szczawińska.
 21. „Zrozumiałam, że moje życie jest darem od Boga. Jestem po to, by służyć innym, a nie tylko po to, by zajmować się sobą”
  „Zrozumiałam, że moje życie jest darem od Boga. Jestem po to, by służyć innym, a nie tylko po to, by zajmować się sobą” – powiedziała, po zakończonym spotkaniu młodych katolików w Bangladeszu, jedna z uczestniczek. Wzięło w nim udział 400 osób z całego kraju.
 22. "Bez sensu, że nie pozwolono zabrać głosu polskiemu prezydentowi"
  Były wieloletni dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem dr Mordecai Paldiel przyznał, że decyzja, by nie pozwolić prezydentowi Andrzejowi Dudzie na przemówienie podczas obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie ma dla niego sensu i jej nie rozumie.
 23. Seniorzy mają wiele do zaoferowania Kościołowi
  W Watykanie od 29 do 31 stycznia odbędzie się pierwszy światowy kongres poświęcony duszpasterstwu starszych. Przeznaczony będzie dla osób, które w episkopatach, wspólnotach, ruchach i innych strukturach Kościoła zajmują się seniorami.
 24. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  W czwartek na drogach w całym kraju odbędzie się pierwsza w tym roku akcja związana z bezpieczeństwem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Więcej patroli pojawi się głównie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do takich wypadków.
 25. Szyby wokół bazyliki św. Marka w Wenecji mogą uchronić ją przed wysoką wodą
  W Wenecji przedstawiono projekt otoczenia szklanymi panelami fasady bazyliki św. Marka, by chronić ją przed wyjątkowo wysoką wodą. Ten nowatorski pomysł zabezpieczenia tysiącletniej świątyni przed regularnym zalewaniem musi zaaprobować włoskie ministerstwo kultury.
 26. United Surveys: Polska była ofiarą wojny - uważa 97 proc.
  United Surveys: Polska była ofiarą wojny - uważa 97 proc. Brytyjczyków, 88 proc. Francuzów oraz 85 proc. Włochów i Niemców
 27. Chiny: Kolejne ofiary śmiertelne nowego koronawirusa
  Kolejne trzy osoby zarażone nowego typu koronawirusem zmarły w Chinach - podało w środę w Pekinie ministerstwo zdrowia. Do 440 wzrosła też liczba zainfekowanych wirusem, który wywołuje zapalenie płuc.
 28. Toyota wezwie do serwisów 3,4 mln aut na całym świecie
  Japoński koncern motoryzacyjny Toyota poinformował we wtorek, że wezwie do serwisów 3,4 mln aut z powodu możliwej usterki elektronicznej, która może spowodować, że poduszki powietrzne nie będą się uruchamiać podczas wypadków.
 29. W. Brytania: Izba Lordów odesłała projekt ustawy o brexicie do Izby Gmin
  Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała we wtorek wieczorem bez głosowania proponowany przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, ale z pięcioma poprawkami, co oznacza, że w środę wróci on do Izby Gmin.
 30. Jak w dzisiejszym w świecie być dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem?
  Jak wypełniać politykę „Ojcze nasz”? O tym między innymi rozmawiali przez kilka dni uczestnicy spotkania rodziny salezjańskiej z całego świata w Turynie.
 31. Śladami marszu śmierci
  Albert Willner wyruszył trasą, którą jego ojciec - Żyd i więzień obozu, zmuszony był przejść 75 lat temu z Blechhammer do Gross Rosen.
 32. Wrak "Titanica" pod specjalną ochroną
  Brytyjski rząd poinformował we wtorek o wejściu w życie umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ochrony znajdującego się w wodach międzynarodowych wraku "Titanica". Ma ona zapobiec eksplorowaniu wraku bez zezwolenia.
 33. 34 proc. Żydów we Francji czuje się zagrożonych
  34 proc. Żydów we Francji czuje się zagrożonych z powodu wyznawanej religii - wynika z badania instytutu Ifop dla think tanku Fondpol oraz Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committe).
 34. Dosyć obrażania papieża ze strony katolików!
  Ks. Przemysław Sawa zachęca do modlitwy za Kościół i papieża oraz stawania w obronie papieża, gdy ten jest atakowany. Swój apel opublikował na profilu w mediach społecznościowych.
 35. Kto strzelał do księży?
  Nieznany sprawca oddał kilka strzałów do trzech księży i ministrantów, którzy szli z kolędą w Rzeszowie. Jeden z księży został trafiony, ale nie odniósł obrażeń.
 36. Papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego
  Jak zaznaczył Franciszek, ma się ona przyczynić do wzrostu religijnej i bliskiej znajomość Pisma Świętego u wiernych. W tym roku, po raz pierwszy, Niedziela Słowa Bożego przypada 26 stycznia.
 37. Ekspert: Niebezpieczne zjawisko sekstingu wśród coraz młodszych dzieci
  Udostępnianie swojej intymności przez internet, coraz popularniejsze wśród młodzieży, może wywołać wiele groźnych konsekwencji.
 38. Dwa płuca Zakonu
  O konieczności obrony wiary i pomocy potrzebującym, mówią Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Jacek Tarnowski, prezes Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie "Pomoc Maltańska".
 39. W. Brytania: Książę Harry odleciał do Kanady
  Brytyjski książę Harry opuścił w poniedziałek wieczorem Wielką Brytanię, udając się do Kanady, gdzie dołączy do przebywającej tam od kilku dni żony, księżnej Meghan oraz ich syna Archiego - podały brytyjskie media.
 40. Dziś Dzień Babci. Jutro Dzień Dziadka
  - Dziadkowie to nieoceniony skarb w życiu rodziny - podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.
 41. Chiny: Czwarta osoba zmarła na nowego koronawirusa
  Chińskie służby medyczne poinformowały we wtorek o śmierci czwartej osoby, zarażonej nowym typem koronawirusa, wywołującego zapalenie płuc. Śmiertelny przypadek miał miejsce w mieście Wuhan, gdzie tuż przed Nowym Rokiem doszło do wybuchu epidemii choroby.
 42. Rektor Uniwersytetu Śląskiego ws. prof. Budzyńskiej: Nie będzie żadnych kroków
  Władze Uniwersytetu Śląskiego nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na działalność rzecznika dyscyplinarnego - napisał rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk w kontekście postępowania dyscyplinarnego prof. Ewy Budzyńskiej.
 43. Polacy są zadowoleni z pracy prezydenta i premiera?
  W styczniu 47 proc. badanych dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy; przeciwnego zdania było 42 proc. respondentów; o pracy premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wypowiedziało się 44 proc. ankietowanych, negatywnie - 43 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar.
 44. W Wielkiej Brytanii upadło pięć klinik aborcyjnych
  Zamknięto jeden z czołowych brytyjskich ośrodków aborcyjnych prowadzonych przez światowego giganta tego przemysłu – organizację Marie Stopes International. Klinika w Birmingham jeszcze dwa lata temu była czwartym co do wielkości tego typu centrum w Wielkiej Brytanii, z liczbą ponad 6 tysięcy aborcji dokonanych w samym 2018 roku. Upadła na skutek licznych doniesień o nieprawidłowościach w zakresie bezpieczeństwa zdrowia.
 45. Papież Franciszek o Holokauście: Nie wolno nam zapomnieć!
  27 stycznia 1945 r., dokładnie 75 lat temu, wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. „Stopniowo horror Holokaustu stał się znany światowej opinii społecznej. Nawet jeśli ostatni świadkowie wymrą, nie możemy o tym zapomnieć” - mówił Franciszek, przyjmując dzisiaj na audiencji w Watykanie przedstawicieli Centrum Szymona Wiesenthala. Papież zapewnił: „Nigdy nie przestanę potępiać wszelkich form antysemityzmu!”.
 46. Gowin zapowiada nowelę Konstytucji dla Nauki, chroniącą wolność wypowiedzi i badań na uczelniach
  Będzie nowelizacja ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki - zapowiedział w poniedziałek w Krakowie szef resortu nauki Jarosław Gowin. Nowela ma zapewnić ochronę wolności wypowiedzi i badań na uczelniach.
 47. Tokio 2020 - Marcin Lewandowski i Adam Kszczot oficjalnie bez trenera
  Tomasz Lewandowski, dotychczasowy trener m.in. swojego brata Marcina i od niedawna Adama Kszczota, nie podpisał umowy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i - jak dowiedziała się PAP - podziękował polskim zawodnikom za współpracę.
 48. Michał Woś: Trzeba murem stanąć za prof. Ewą Budzyńską
  Trzeba murem stanąć za prof. Ewą Budzyńską - zadeklarował na antenie Radia eM minister Michał Woś. Zapowiedział utworzenie przez Solidarną Polskę zespołu parlamentarnego do monitorowania sytuacji na polskich uczelniach.
 49. Pan Bóg zna moje rozterki
  - Czasem jeszcze mam potrzebę poczucia się samowystarczalną gwiazdą. Wtedy widzę, że moja żona trzyma mnie przy ziemi... - wyznaje Jakub Jastrzębski.
 50. Bezcenny przewodnik po Wrocławiu
  Z jednej strony ma wielką wartość, a z drugiej - rozdają go za darmo. Wolontariusze "Zupy na Wolności" wydali przewodnik dla osób potrzebujących, bezdomnych, ubogich, a także tych, którzy chcą im na co dzień pomagać. Co znalazło się w książce?

Dodatkowe informacje