Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Senator PO: W 30 sekund dostałbym tekę ministra, gdybym taką wolę wyraził
  Nie wiem, czy prof. Tomasz Grodzki otrzymał propozycję objęcia teki ministra zdrowia - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że ma bardzo dobre zdanie o Grodzkim, ale gdyby on sam dostał taką propozycję, na pewno nie poinformowałby o tym od razu mediów.
 2. Podano skład komisji przygotowującej dokument Synodu dla Amazonii
  Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś wieczorem nazwiska członków komisji, której powierzono przygotowanie dokumentu Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii.
 3. Katolicy nie wierzą w obecność Jezusa w Eucharystii, dlaczego?
  Kościół musi powrócić do Eucharystii. Gdyby to zrobił, gdyby adoracja Najświętszego Sakramentu rzeczywiście stała się, jak chciał Jan Paweł II, sercem i życiem Kościoła, to spełniłoby się proroctwo Świętego Papieża co do przyszłości Kościoła, nie byłoby rzeczy niemożliwych – uważa o. Nicolas Buttet, założyciel Wspólnoty Eucharistein – Eucharystia.
 4. Watykan: Zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych
  W Watykanie zaprezentowano elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.
 5. W Europie co roku aż 100 tys. osób można byłoby uratować życie dzięki reanimacji serca
  W Europie co roku aż 100 tys. osób można byłoby uratować życie dzięki reanimacji serca - przypomina Europejska Rada Resuscytacji z okazji obchodzonego 16 października Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca.
 6. Co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia jest niedożywione
  Co najmniej co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia na świecie jest niedożywione i nie rozwija się prawidłowo. Zwiększa to podatność na problemy zdrowotne - głosi opublikowany we wtorek raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
 7. W środę przypada 41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża
  W środę przypada 41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski kard. Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.
 8. Paryż: Ile darowizn wpłynęło na odbudowę katedry Notre-Dame?
  Sześć miesięcy po pożarze, który strawił dach, iglicę i część sklepienia katedry Notre-Dame w Paryżu wpłynęły 922 mln euro darowizn i zapowiedzi darowizn na jej odbudowę. Poinformował o tym francuski minister kultury Franck Riester.
 9. Erdogan: Turcja nigdy nie ogłosi zawieszenia broni w Syrii
  Turcja nigdy nie ogłosi zawieszenia broni w północno-wschodniej Syrii - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, w rozmowie z dziennikarzami podczas powrotu do kraju z wizyty w Azerbejdżanie.
 10. Wiceprezydent USA pojedzie do Turcji, by zabiegać o zawieszenie broni
  Wiceprezydent USA Mike Pence uda się w ciągu 24 godzin do Turcji, by zabiegać o zawieszenie broni między armią turecką a Kurdami w północno-wschodniej Syrii - poinformował we wtorek wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji.
 11. Wielka Brytania: Przymusowa aborcja u niepełnosprawnej kobiety
  Sąd w Wielkiej Brytanii nakazał wykonanie aborcji u kobiety z niepełnosprawnością intelektualną. W orzeczeniu czytamy, że jest ona w interesie pacjentki. Taki sam wyrok zapadł w podobnej sprawie na początku tego roku, chociaż wówczas został on uchylony po protestach opiekunów niepełnosprawnej.
 12. Bohaterki w habitach. Poznaj "Wojenne siostry"
  Siostra Damascena rozminowała kościół, Lauretta zamieniła habit na żołnierski mundur, Józefa była szefem wywiadu, a matka Matylda zorganizowała siatkę zakonnej pomocy, która w okupowanej Warszawie uratowała kilkuset Żydów.
 13. Fińska prezydencja proponuje dalszą redukcję budżetu UE o ponad 60 mld euro
  Prezydencja fińska proponuje budżet UE na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego brutto UE27. Oznaczałoby to cięcia w wysokości 60-65 mld euro wobec i tak przewidującej redukcję propozycji Komisji Europejskiej - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.
 14. Konfederacja chce unieważnienia wyborów
  Konfederacja skieruje do Sądu Najwyższego protest wyborczy, w którym będzie domagać się unieważnienia wyborów parlamentarnych. Według ugrupowania, TVP bezprawnie nie wykonała prawomocnego postanowienia sądu dot. opublikowania przed wyborami sondaży, w których Konfederacja przekroczyła próg wyborczy.
 15. Co może zrobić opozycja, mając przewagę w Senacie?
  PiS stracił pełną kontrolę nad Senatem. Co to może oznaczać dla opozycji? - pytamy prawnika i politologa z UJ dr. Jacka Sokołowskiego, eksperta Klubu Jagiellońskiego i Instytutu Allerhanda.
 16. Węgry: Coca-Cola ukarana grzywną za kampanię dotyczącą homoseksualizmu
  Koncern Coca-Cola został ukarany grzywną przez urząd komitatu (województwa) peszteńskiego za plakaty pokazujące pary homoseksualne - poinformował we wtorek dziennik "Magyar Hirlap", powołując się na portal Index.hu.
 17. Ks. Stefan Batruch odebrał w Rzymie nagrodę dla Człowieka Pojednania Polsko-Ukraińskiego
  Ks. mitrat Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie odebrał przed kilkoma dniami w Rzymie nagrodę dla Człowieka Pojednania Polsko-Ukraińskiego.
 18. Dziś pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Stop Pedofilii"
  Sejm we wtorek po godz. 9 wznowił przerwane przed wyborami posiedzenie; zajmie się m.in. sprawozdaniem komisji śledczej ds. Amber Gold i projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
 19. 78 lat i zespół Downa
  Robin Smith prawdopodobnie został najstarszą osobą w Wielkiej Brytanii, która ma zespół Downa.
 20. 15 października – Dzień Dziecka Utraconego
  Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.
 21. Czy Mateusz Morawiecki pozostanie premierem?
  Jestem zdecydowanie zadowolony z wyniku wyborów, wygraliśmy po raz drugi z rzędu i to ze zdecydowanie lepszym wynikiem - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że premierem pozostanie Mateusz Morawiecki.
 22. Watykan: Za 10 lat roboty przejmą połowę zawodów, co z nami?
  W Watykanie rozpoczęło się międzynarodowe sympozjum na temat godności i przyszłości pracy. Jednym z gorących tematów jest automatyzacja produkcji. Ojciec Święty zachęcił uczestników sympozjum do refleksji nad takimi problemami jak: praca dzieci, handel ludźmi i nowe formy niewolnictwa.
 23. Burkina Faso: Kolejne mordy na chrześcijanach
  Ludność chrześcijańska w Burkina Faso jest zabijana lub wypędzana ze swoich miejsc zamieszkania. Za zbrodnie odpowiadają muzułmańscy ekstremiści – wynika z doniesień wolontariuszy organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, pracujących na północy tego kraju. Większość napastników to członkowie muzułmańskiego plemienia koczowników Fulbe.
 24. Polscy siatkarze pokonali w Hiroszimie Iran
  Polska pokonała w Hiroszimie Iran 3:0 (25:18, 25:18, 25:16) w meczu ostatniej, 11. kolejki Pucharu Świata siatkarzy. Biało-czerwoni odnieśli dziewięć zwycięstw i zajęli drugie miejsce w turnieju.
 25. ZNP zaczyna protest włoski od akcji informacyjnej
  We wtorek zaczynamy akcję informacyjną o celach, istocie, a przede wszystkim technice wykonywania protestu włoskiego - poinformował PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz. Tydzień później, 22 października Zarząd Główny ZNP zajmie się stroną formalną protestu przyjmując uchwałę w tej sprawie.
 26. Kiedy pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji?
  W związku z tym, że wybory parlamentarne odbyły się 13 października, pierwsze posiedzenia Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji odbędą się najpóźniej 12 listopada.
 27. DGP: Przychodzi lekarz do lekarza i ma problem
  Szpitale coraz częściej nie płacą ubezpieczenia zdrowotnego za swoich pracowników. Tylko z tego tytułu winne są ZUS-owi 403 mln zł - pisze we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
 28. Japonia: Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Hagibis
  Do 58 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Hagibis, który trzy dni temu przeszedł nad Japonią - poinformowała we wtorek publiczna telewizja NHK. 211 osób jest rannych. 138 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez wody a 24 tys. domów nadal nie ma prądu.
 29. Donald Trump rozmawiał z Erdoganem
  Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej wezwał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do "zakończenia inwazji" w Syrii i do ogłoszenia "natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformował amerykański wiceprezydent Mike Pence.
 30. PKW podała pełne wyniki wyborów do Sejmu
  Próg wyborczy w wyborach do Sejmu przekroczyły komitety: PiS, Koalicja Obywatelska, SLD, PSL i Konfederacja; w podziale mandatów uczestniczyć też będzie Komitet Mniejszość Niemiecka - podała w poniedziałek PKW. Około godz. 20 komisja planuje ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów do Sejmu i Senatu.
 31. Ruszyła akcja "Zapałka nie ogrzeje". Potrwa ponad miesiąc
  14 października rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Zapałka nie ogrzeje". Przez ponad miesiąc w różnych miejscach diecezji odbędą się zbiórki na rzecz osób potrzebujących wsparcia w opłatach za ogrzewanie.
 32. Papież przyjął dymisję komendanta Żandarmerii Watykańskiej
  Ojciec Święty przyjął dymisję złożoną przez komendanta Żandarmerii Watykańskiej. Ma ona związek z wyciekiem do mediów rozporządzenia wydanego 2 września przez Domenica Gianiego odnośnie do pięciu watykańskich pracowników, w których sprawie trwa dochodzenie. Dokument z ich zdjęciami i danymi personalnymi został opublikowany w niektórych gazetach, naruszając tym samym ich dobre imię i zasadę domniemanej niewinności.
 33. Wydano Europejski Nakaz Aresztowania wobec b. sędziego WSR w Warszawie Stefana Michnika
  14 października 2019 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie i wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec b. sędziego Stefana Michnika - poinformował PAP Instytut Pamięci Narodowej.
 34. Trump chce ujawnienia tożsamości sygnalisty, który rozpoczął aferę ukraińską
  Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że należy ujawnić tożsamość sygnalisty z kół wywiadowczych, który złożył skargę informującą o kontrowersyjnej rozmowie amerykańskiego przywódcy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
 35. Transmisja modlitwy śpiewami z Taizé
  Zapraszamy na poniedziałkową modlitwę w ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. Początek o 20.15 w CODA "Maciejówka" na pl. Nankiera. Tych, którzy być nie mogą zapraszamy na transmisję na żywo.
 36. PiS nie ma większości w Senacie
  PiS nie ma większości w Senacie - wynika z danych zebranych przez PAP. Kandydaci wspierający PiS mogą łącznie liczyć na 49 mandatów w Senacie, natomiast kandydaci różnych komitetów opozycyjnych zdobyli mandaty senackie łącznie w 50 okręgach. Nieznany jest ostateczny wynik w jednym z okręgów słupskich, gdzie prowadzi kandydat KO Sławomir Rybicki.
 37. Z list KO do Sejmu najwięcej głosów zdobyła Kidawa-Błońska, a Schetyna...
  Z list Koalicji Obywatelskiej najwięcej głosów w całym kraju zdobyła Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą zagłosowało 408 766 osób; szef PO Grzegorz Schetyna z wynikiem 66 859 głosów zdobył szósty wynik w kraju - wynika z danych na godz. 14 podanych przez PKW.
 38. Kiedy poznamy skład rządu?
  Skład rządu poznamy w ciągu dwóch, trzech tygodni - poinformował w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Müller.
 39. Banerjee, Duflo i Kremer laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii
  Ekonomiści Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za 2019 rok za badania nad ubóstwem - poinformowała w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
 40. Dzieci, które zmarły przed narodzeniem, spoczęły we wspólnym grobowcu
  89 dzieci, które zmarły przed narodzeniem pochowano we wspólnym grobowcu na cmentarzu w Tarnowie Mościcach. Znajduje się tam Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach odbywa się raz w roku, w okolicach 15 października, kiedy to obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.
 41. "Ten awans bardzo smakuje"
  Trener i piłkarze reprezentacji Polski po meczu eliminacji Euro 2020 z Macedonią Północną (2:0) w Warszawie powiedzieli:
 42. Ósma wygrana Polaków w siatkarskim Pucharze Świata
  Polska wygrała w Hiroszimie z Kanadą 3:0 (25:23, 26:24, 25:20) w meczu 10. kolejki Pucharu Świata siatkarzy. To ósme zwycięstwo biało-czerwonych w turnieju. Ich ostatnim rywalem będzie we wtorek Iran.
 43. Zwycięstwo Polski! Rezerwowi dali nam awans na Euro!
  Polska pokonała w Warszawie Macedonię Północną 2:0 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Dzięki temu nasza reprezentacja awansowała na Euro. Gole na wagę awansu zdobyli rezerwowi i to tuż po wejściu na boisko: Przemysław Frankowski w 74 min. i Arkadiusz Milik w 80 min.
 44. Przepływy wyborców: 90,2 proc. wyborców PiS z 2015 r. ponownie zagłosowało na tę partię
  90,2 proc. wyborców PiS z 2015 r. ponownie zagłosowało na tę partię; z kolei jedynie 68,8 proc. wyborców PO sprzed czterech lat zagłosowało na Koalicję Obywatelską - wynika z sondażu Ipsos zrealizowanego dla TVP, TVN i Polsat. Drugim wyborem dla wyborców PO z 2015 r. było SLD, a kolejnym - PSL.
 45. Sondażowe wyniki wyborów
  PiS - 43,6 proc.; KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc. PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc. - oto wstępne, sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych według sondażu exit polls firmy Ipsos. Ogłoszenia oficjalnych wyników można się spodziewać nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek.
 46. Syria: Rząd wysyła wojska na północ, by stawić czoło tureckiej ofensywie
  Rząd Syrii wysyła wojska na północ, by stawić czoło tureckiej ofensywie - poinformowały w niedzielę oficjalne media syryjskie. Reuters podaje, że rząd Syrii i siły kurdyjskie prowadzą negocjacje w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Latakii.
 47. Ile wynosiła frekwencja na godzinę 17?
  Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu na godz. 17 wyniosła 45,94 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7 do 21.
 48. Kanclerz Merkel wezwała Turcję do wstrzymania ofensywy w Syrii
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w niedzielę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, by wstrzymał podjętą w środę w północno-wschodniej Syrii turecką ofensywę zbrojną przeciwko bojownikom kurdyjskim.
 49. Kraków. W Płaszowie mają sanktuarium
  Metropolita krakowski oficjalnie ustanowił dziś kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płaszowie diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej, Matki Błogosławionego Macierzyństwa.
 50. Maraton w Chicago - Kosgei ustanowiła rekord świata
  Kenijka Brigid Kosgei czasem 2:14.04 poprawiła rekord świata i wygrała maraton w Chicago. Poprzedni najlepszy rezultat należał do Brytyjki Pauli Radcliff, która w 2003 roku w Londynie miała wynik 2:15.25.

Dodatkowe informacje