Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Biały Dom: Obrońcy życia mówią o cenzurze w mediach
  Liderzy organizacji pro-life w Stanach Zjednoczonych wzięli udział w szczycie poświęconym mediom społecznościowym, jaki odbył się w Białym Domu w ubiegły czwartek. Przed Donaldem Trumpem mówili o cenzurze i manipulacjach, jakie spotykają ich ze strony internetowych platform.
 2. Watykan stanowczo przeciw prześladowaniu chrześcijan
  W alarmującym tempie rośnie skala prześladowań i dyskryminacji, których doświadczają chrześcijanie. Wspólnota międzynarodowa nie wyciąga z tego żadnych konsekwencji, albo w ogóle nie zwraca na to uwagi. Prześladowcy chrześcijan mogą liczyć na bezkarność – mówił wiceszef papieskiej dyplomacji podczas prezentacji raportu na temat prześladowania chrześcijan.
 3. Marsz dla Życia w centrum Tokio
  W dniu Święta Morza 15 lipca przez centrum Tokio przeszli uczestnicy Marszu dla Życia. W tym roku przewodniczył mu bp Francis Xavier Hiroaki Nakano, ordynariusz diecezji Kagoshima.
 4. Premier: Głosowanie przeciw Szydło - niedotrzymanie umów i naruszenie konsensusu
  Głosowanie przeciw kandydaturze b. premier Beacie Szydło na szefową komisji zatrudnienia i spraw społecznych w PE traktuję, jako naruszenie wieloletniego konsensusu; wyrażamy głęboką dezaprobatę wobec tego typu działań i niedotrzymywania umów - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
 5. "Dla absolwentów jest przygotowanych ponad 103 tys. miejsc więcej niż uczniów"
  Dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów jest przygotowanych ponad 103 tys. miejsc więcej niż uczniów. Zdecydowanie uczniowie mają w czym wybierać - ocenił we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski.
 6. Prezydent: Zachowanie KE w związku z reformą sądownictwa to forma opresji wobec Polski
  Zachowanie Komisji Europejskiej w związku z reformą sądownictwa w Polsce traktuję jako formę opresji - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że tego typu praktyki zostaną zaprzestane.
 7. Rząd przyjął projekt ustawy ws. komisji ds. pedofilii
  Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy w sprawie powołania państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat.
 8. Rekrutacja w Warszawie: 3173 dramaty. A nawet więcej
  - Skrzywdzono tysiące dzieci. Ponad 3 tys. nie dostało się do żadnej ze szkół. Wiele innych dostało się do słabszych, niż marzyło - podsumowuje pierwszy etap rekrutacji do warszawskich liceów Renata Kaznowska.
 9. Bezdomni idą na Jasną Górę. Pomóż im się spakować
  Do końca lipca trwa zbiórka darów rzeczowych organizowana przez Fundację Kapucyńską im. bł. Aniceta Koplińskiego.
 10. "Nie ma możliwości, aby poszukiwania Dawida były w najbliższym okresie przerwane"
  Nie ma możliwości, aby poszukiwania 5-letniego Dawida były w najbliższym okresie przerwane - powiedział we wtorek rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak. Komentując doniesienia mediów nt. znalezionych śladów, podkreślał, że nie ma jeszcze wyników ekspertyz.
 11. Jak Polacy oceniają pracę prezydenta?
  Pracę prezydenta Andrzeja Dudy dobrze ocenia 58 proc. ankietowanych, źle - 31 proc. - wynika z lipcowego sondażu CBOS. O działalności Sejmu pozytywnie mówi 32 proc., źle - 49 proc.; pracę Senatu dobrze ocenia również 32 proc. respondentów, źle - 42 proc.
 12. W Lublinie powstał niecodzienny mural
  U zbiegu ulic Wolskiej i Drogi Męczenników Majdanka można zobaczyć mural poświęcony 75. rocznicy muzeum na Majdanku. Jego autor - Marcin Czaja - jest zwycięzcą konkursu ogłoszonego przez placówkę.
 13. Dworczyk: Projekt ws. komisji ds. przypadków pedofilii po przyjęciu przez rząd niezwłocznie trafi do Sejmu
  Po przyjęciu przez rząd projekt ustawy ws. powołania państwowej komisji ds. przypadków pedofilii niezwłocznie trafi do Sejmu - zapowiedział wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Wyraził nadzieję, że Sejm przeprowadzi prace nad nim na posiedzeniu w tym tygodniu.
 14. Prokuratura: doniesienia o śladach krwi 5-letniego Dawida na ubraniach jego ojca - nieprawdziwe
  Nieprawdziwe są doniesienia o opinii biegłych, która miałaby potwierdzać istnienie śladów krwi i moczu Dawida na ubraniach jego ojca lub w aucie - poinformował we wtorek rano PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński. Dodał, że prokuratura czeka na wyniki badań biegłych.
 15. "Chcemy, żeby ustawa wprowadzająca świadczenia dla niepełnosprawnych, weszła w życie od 1 października"
  Chcemy, żeby ustawa wprowadzająca świadczenia uzupełniające dla niepełnosprawnych, weszła w życie od 1 października - mówił we wtorek wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz. Jak dodał, chodzi o ok. 500 tys. osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji.
 16. Mija pół wieku od historycznego lądowania na Księżycu
  W tym tygodniu mija 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu i momentu, gdy człowiek po raz pierwszy postawił stopę na innym obiekcie niebieskim niż Ziemia. Mimo ogromnych postępów technologii, nikt nie powtórzył sukcesu misji Apollo i załogowych lotów na Księżyc.
 17. "Fakt": Na ubraniu ojca 5-letniego Dawida znaleziono krew chłopca
  W aucie i na ubraniu ojca 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego znaleziono mnóstwo krwi i ślady moczu; badania wykazały, że należą do chłopca - podaje wtorkowy "Fakt".
 18. Watykan wolny od jednorazowego plastiku
  Watykan staje się strefą wolną od plastiku jednorazowego użytku i jest wzorem w gospodarowaniu odpadkami, z rekordowym odsetkiem segregowanych śmieci. Tylko 2 procent specjalnych odpadków nie podlega temu procesowi.
 19. Beata Szydło nie została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia PE
  Była premier, europosłanka Beata Szydło (PiS), w tajnym głosowaniu po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych w Parlamencie Europejskim.
 20. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
  Już od XIV wieku karmelici obchodzili wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Dla całego Kościoła w wieku XVIII zatwierdził je papież Benedykt XIII.
 21. CBOS: Niespełna połowa Polaków pozytywnie o działalności Kościoła
  Czerwcowa poprawa opinii o Kościele rzymskokatolickim okazała się tymczasowa – w lipcu notowania tej instytucji ponownie się pogorszyły – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
 22. Bóg już się spakował, żeby pojechać z nimi do domu
  Zakończyło się XXVI Salwatoriańskie Forum Młodych. - Czemu nie nauczyć swego serca kochać? - pytał młodzież ks. Maciej Szeszko.
 23. Rząd zajmie się projektem ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania przypadków pedofilii
  Projekt ustawy o "państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15" będzie we wtorek jednym z punktów, jakimi zajmie się na swoim posiedzeniu Rada Ministrów - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów.
 24. Wodne muzeum pływa na Westerplatte
  Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, zainaugurowali w Gdańsku projekt "Muzeum na wodzie". Do 29 września muzealny statek z przewodnikiem trzy razy dziennie będzie zabierać w rejs na Westerplatte gdańszczan i turystów.
 25. Policja: Trwają działania operacyjne ws. zaginięcia 5-letniego Dawida
  Od niedzielnego wieczora praca policjantów ws. zaginięcia 5-letniego Dawida skupia się na działaniach operacyjnych. Trwa szczegółowa analiza kryminalistyczna, a w terenie działają m.in. policjanci z pionu kryminalnego. O kolejnych krokach policja będzie informować po zakończeniu tych czynności.
 26. Niech odnajdzie swoje miejsce na Niebieskiej Grani
  Poświęcenie tablicy pamięci ks. Krzysztofa Grzywocza w sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach.
 27. Kanada: Kościół anglikański chciał zmienić definicję małżeństwa
  Kościół anglikański w Kanadzie nie zdołał zmienić definicji małżeństwa. Opowiadała się za tym większość uczestników Synodu Generalnego. Aby zmiany mogły wejść w życie wymagana była zgoda dwóch trzecich biskupów i tego nie udało się osiągnąć.
 28. Francja: Czterokrotnie wzrosły ataki na kościoły
  Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów europejskich o największej liczbie aktów antychrześcijańskich. W latach 2008–2019 czterokrotnie wzrosła tam liczba ataków na kościoły, cmentarze i inne miejsca kultu. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku było ich 228. Te niepokojące dane podało francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
 29. Wyrwana z piekła porno
  „To Jezus zabrał moje grzechy” - mowi Brittni De La Mora.
 30. Nowy wiceminister energii ds. górnictwa
  Senator Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda został w poniedziałek nowym wiceministrem energii, odpowiedzialnym m.in. za sprawy górnictwa. Zastąpił Grzegorza Tobiszowskiego, który w maju został posłem do Parlamentu Europejskiego.
 31. Projekt ustawy przeciwko obchodzeniu prawa rodzinnego przez ruch LGBT
  Zdaniem Instytutu Ordo Iuris, w polskim prawie istnieją przepisy, które bywają wykorzystywane przez ruch LGBT do podważania konstytucyjnej ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Prawnicy Instytutu przygotowali projekt zmian prawnych zapobiegających obchodzeniu prawa rodzinnego. Dokument ma trafić do ministerstwa sprawiedliwości.
 32. Dwaj księża zatrzymani w klinice aborcyjnej
  Dwaj duchowni katoliccy zostali 13 lipca zatrzymani w ośrodku aborcyjnym w amerykańskim stanie New Jersey. Próbowali ratować życie nienarodzonych dzieci. W jednym przypadku chyba im się to udało.
 33. To żeś teraz przesadził, Boże
  Maksymilian Rozmarynowski, 13-latek chory na glejaka, codziennie rano otwiera oczy, dziękując Bogu za dar kolejnego dnia, choć… tęskni za niebem.
 34. Zamieszki we Francji
  W Paryżu podczas tradycyjnej defilady wojskowej na Polach Elizejskich wygwizdano prezydenta Emmanuela Macrona, a po południu doszło do starć z policją w pobliżu barykad, ustawianych przez "żółte kamizelki" i ekstremistów z "czarnego bloku".
 35. Słynna rzymska fontanna może być zamykana
  Turyści w Rzymie muszą liczyć się z tym, że nie zobaczą z bliska fontanny di Trevi, bo będzie niedostępna. Straż miejska może zamknąć słynny zabytek, gdy zgromadzi się tam zbyt duży tłum i otoczyć go taśmą ochronną z zakazem zbliżania się.
 36. Rekordowy final Wimbledonu
  Niedzielny finał Wimbledonu, w którym Serb Novak Djokovic pokonał Szwajcara Rogera Federera z kilku powodów zapisał się w historii tenisa. W rekordowo długim meczu o tytuł w męskim singlu w londyńskim turnieju po raz pierwszy w piątym secie rozegrano tie-breaka.
 37. Niesamowici Polacy drugi raz w ciągu paru dni pokonali Brazylię. Jest medal w Lidze Narodów
  Polscy siatkarze zajęli trzecie miejsce w turnieju finałowym Ligi Narodów w Chicago, pokonując Brazylijczyków 3:0 (25:17, 25:23, 25:21). W tym meczu na ławce trenerskiej Biało-Czerwonych zabrakło Vitala Heynena.
 38. Wakacje pod skrzydłami Archanioła Michała
  Modlitwa do św. Michała Archanioła to potężna broń duchowa.
 39. Zakończył się Festiwal Życia w Kokotku
  - Dajecie Kościołowi bardzo młode oblicze i chcę wam za to podziękować - mówił generał oblatów o. Louis Lougen OMI do uczestników Festiwalu Życia w Kokotku.
 40. Formuła 1 - Kubica: Trzeba zmienić pewne rzeczy, bo zwariujemy
  "Trzeba zmienić pewne rzeczy, bo zwariujemy" - powiedział w wywiadzie dla stacji Eleven Sports Robert Kubica po niedzielnym Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone.
 41. Belgia: biskupi wzywają do nawrócenia ekologicznego
  Belgijscy biskupi wzywają swych rodaków do nawrócenia ekologicznego. Piszą o tym w specjalnym liście pod tytułem: „Czas na stworzenie: zapewnić przyszłość ziemi i wszystkim jej mieszkańcom”.
 42. Wietnam: Kwitnie handel ludźmi do Chin
  W sposób alarmujący rośnie liczba ofiar handlu ludźmi na granicy wietnamsko-chińskiej. Wśród nich są dzieci, młode dziewczyny zmuszane do małżeństw lub prostytucji, a także kobiety wykorzystywane jako surogatki.
 43. Uroczystości rocznicowe w matemblewskim sanktuarium
  Bp Zbigniew Zieliński przewodniczył w Matemblewie Mszy św. łączącej 250. rocznicę objawień Matki Bożej Brzemiennej i obecności figury MB, 100. rocznicę urodzin ks. kan. Kazimierza Krucza, proboszcza i budowniczego kościoła i Domu Samotnej Matki, a także 30. rocznicę powstania parafii i sanktuarium MB Brzemiennej.
 44. Quo vadis Kanado?
  W sali obrad zgromadzenia parlamentarnego Quebecu usunięto ze ściany krzyż. Jest to jeden ze skutków przyjętego w marcu nowego prawa o świeckości państwa. Krzyż nie zniknie jednak z parlamentu. Ze względu na rolę chrześcijaństwa w historii tej francuskojęzycznej prowincji Kanady, krucyfiks trafi do muzealnej gabloty.
 45. Marczak: Trasę przejazdu i przejścia ojca Dawida znamy co do minuty
  Trasę przejazdu i przejścia ojca Dawida znamy co do minuty. Akcję poszukiwań prowadzimy w miejscach, gdzie najbardziej prawdopodobne jest, że Dawid mógł opuścić pojazd - powiedział w niedzielę rzecznik stołecznej policji kom. Sylwester Marczak
 46. Jankowice. Tu każdy znajdzie dom
  W Jankowicach został otwarty ośrodek dla osób bezdomnych. Kaplicę w placówce prowadzonej przez wspólnotę Chleb Życia poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz.
 47. Franciszek: Prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie
  Prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
 48. Kokotek. Piątka do zapamiętania
  "Bóg jest miłością, kocha ciebie" - to przesłanie sobotnich gości Festiwalu Życia w Kokotku. Dziś finał wydarzenia.
 49. Ukraina: W katedrze w Łucku odprawiono Mszę w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej
  W katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku na Ukrainie odbyła się w niedzielę Msza święta w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej. W tym roku mija 76. rocznica mordów, dokonanych na ludności polskiej Wołynia przez ukraińskich nacjonalistów.
 50. Seminarium 35+ przeniesione z Krakowa do Łodzi
  Nowym rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń został ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.

Dodatkowe informacje