Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Rozpoczęły się liturgiczne warsztaty Ars Celebrandi
  Uroczystą Mszą świętą i procesją eucharystyczną rozpoczęła się siódma edycja warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi. Pasjonaci nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i chorału gregoriańskiego tradycyjnie już przyjechali do licheńskiego sanktuarium, gdzie w dniach 9-16 lipca będą zgłębiać dawną liturgię i śpiew Kościoła. Jak zapewniają organizatorzy, dokonano wszelkich starań, by mimo pandemii koronawirusa zachować bezpieczeństwo.
 2. Grecja: Ewakuacja setek dzieci z powodu pożaru lasu
  Około 400 dzieci ewakuowano z letniego obozu po wybuchu pożaru lasu w pobliżu Koryntu na południu Grecji - poinformowały w czwartek miejscowe władze. W okolicy wiał silny wiatr, utrudniający próby ugaszenia ognia.
 3. Dwa sondaże - dwaj zwycięzcy
  Rafał Trzaskowski może liczyć na 46,4 proc. głosów w drugiej turze wyborów, a Andrzej Duda - na 45,9 proc. - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Na zwycięstwo Dudy wskazuje natomiast sondaż Indicatora dla "Gazety Polskiej", w którym prezydent ma 45,9 proc. a Trzaskowski - 44, 7 proc.
 4. Raport: Włosi są przestraszeni, niepewni przyszłości i oszczędzają
  Włosi są przestraszeni i niepewni przyszłości - taki obraz społeczeństwa w konsekwencji pandemii koronawirusa przedstawiono w czwartek w raporcie Instytutu Badań Społecznych Censis. Odnotowano zarazem, że właśnie z powodu tego lęku rosną oszczędności sporej grupy obywateli.
 5. Szkoły katolickie w USA będą mogły zwolnić nauczycieli prowadzących życie niezgodnym z zasadami religijnymi
  Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że szkoły wyznaniowe mają prawo do zatrudniania i zwalniania swoich nauczycieli bez ingerencji państwa. Oznacza to, że szkoła katolicka będzie mogła pozbyć się nauczyciela o orientacji homoseksualnej, rozwiedzionego czy żyjącego na kocią łapę lub po prostu nie uczęszczającego co niedzielę na Mszę. Do tej pory takie działania mogły zostać uznane za dyskryminację w miejscu pracy.
 6. Oświadczenie ws. bp. Tadeusza Rakoczego
  Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała od Stolicy Apostolskiej żadnych oficjalnych informacji dotyczących rozpoczęcia postępowania wobec bp. Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej - brzmi przesłane KAI oświadczenie bielsko-żywieckiej kurii biskupiej.
 7. Do klasztoru wstąpiła w wieku... 72 lat
  Włoska zakonnica s. Anna Maria od Najświętszego Serca ze zgromadzenia adoratorek Najświętszego Sakramentu świętowała właśnie ze współsiostrami swoje 100. urodziny.
 8. Zmarł ks. prof. Jan Związek
  W wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, zmarł 8 lipca w Częstochowie ks. prof. Jan Związek, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, wieloletni wykładowca kilku uczelni wyższych, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich, zasłużony historyk Kościoła.
 9. Papież zatelefonował do żony zmarłego Ennia Morricone
  Papież Franciszek zatelefonował do żony zmarłego Ennia Morricone i zapewnił ją ze modli się za niego. Słynny włoski kompozytor muzyki filmowej i religijnej zmarł 6 lipca w wieku 91 lat.
 10. Ministerstwo Zdrowia: 262 nowe zakażenia koronawirusem
  Na COVID-19 zmarło kolejnych 9 osób, potwierdzono też 262 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 36 tys. 951, a zgonów do 1 551.
 11. Narzędzia ochrony rodzicielskiej – seria filmów instruktażowych dla rodziców
  Aż 80 proc. dzieci nie ma na swoich telefonach zainstalowanych żadnych narzędzi chroniących przed niebezpiecznymi treściami. Dlaczego?
 12. "Potrzebujemy odważnych polityków, którzy wierzą we wspólne dobro"
  Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej uwidacznia potrzebę „odważnych polityków, którzy naprawdę wierzą we wspólne dobro". Podkreśliła to na konferencji prasowej w Watykanie 7 lipca siostra Alessandra Smerilli CMW z Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
 13. Kukiz: Jest reakcja na moje postulaty ze strony kandydatów na prezydenta
  Jest jakaś reakcja na moje postulaty od kandydatów na prezydenta. Odpowiedzi otrzymałem w nocy i nie zdążyłem się dokładnie z nimi zapoznać - poinformował w czwartek RMF FM lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, który pytał Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego o zmiany ustrojowe.
 14. Powstanie film o Koptach, zamordowanych w Libii przez dżihadystów
  W Egipcie rozpoczną się wkrótce zdjęcia do filmu “Męczennicy wiary i narodu”, poświęconego pamięci 20 Koptów i ich pochodzącego z Ghany kolegi z pracy, zamordowanych bestialsko w 2015 r.przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.
 15. Japonia: Najwyższy bilans zakażeń koronawirusem w Tokio
  Służby medyczne w Tokio potwierdziły w czwartek 224 nowe zakażenia koronawirusem - podała publiczna stacja NHK, powołując się na źródła we władzach miasta. To więcej niż dotychczasowy najwyższy bilans dobowy z 17 kwietnia, gdy w stolicy Japonii zgłoszono 206 infekcji.
 16. Abp Naumann: Kobiety drugimi ofiarami aborcji
  W Stanach Zjednoczonych nie ma wciąż klimatu mogącego doprowadzić do prawnej ochrony życia nienarodzonych. Tego jednak czego nie można zmienić prawem, można uratować miłością. Wskazuje na to abp Joseph F. Naumann komentując dla Radia Watykańskiego zliberalizowanie ustawy aborcyjnej w stanie Luizjana.
 17. MF: Dzięki nowej matrycy VAT ponad dwa razy mniej kategorii towarów z różnymi stawkami tego podatku
  Dzięki zmianie matrycy VAT zmniejszyła się do około 100 z prawie 250 liczba kategorii towarów z różnymi stawkami VAT, co ułatwi życie przedsiębiorcom - poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.
 18. Głosowanie korespondencyjne
  Wyborcy głosujący korespondencyjnie do piątku mają czas na wrzucenie koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub dostarczenie jej do urzędu gminy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania, ale nie można jej samodzielnie wrzucić do urny.
 19. Ta sama walka
  Myśl wyrachowana: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, zawsze chodzi o duszę.
 20. W USA ponad 60 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby
  Ponad 60 tys. przypadków koronawirusa wykryto w środę w Stanach Zjednoczonych - wynika z bilansu prowadzonego przez Reutersa. Co szósta zdiagnozowana infekcja przypada na Florydę, gdzie na niektórych oddziałach intensywnej terapii brakuje już miejsc.
 21. Polacy gotowi na drugi atak koronawirusa?
  Polacy są gotowi na drugi atak koronawirusa; rezygnujemy z podróży i biletów na wydarzenia kulturalne, ponad 40 proc. z nas oszczędza na czarną godzinę - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
 22. Meksyk: 9999 nowych przypadków koronawirusa podczas ostatniej doby
  Dobowy bilans epidemii koronawirusa w Meksyku, to 9999 nowych infekcji, poprzedni dobowy rekord zakażeń miał miejsce w ubiegłym tygodniu, w czwartek - 6741 przypadków.
 23. Trump i Obrador zapewniali w Białym Domu o dobrych relacjach USA-Meksyk
  By świętować wejście w życie umowy handlowej USMCA (USA, Meksyk, Kanada) prezydent Donald Trump przyjął w środę w Białym Domu meksykańskiego przywódcę Andresa Manuela Lopeza Obradora. Obie strony zapewniały o dobrych relacjach amerykańsko-meksykańskich.
 24. Brazylia przekroczyła w środę 1,7 miliona przypadków koronowirusa
  Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w środę, że podczas ostatniej doby na Covid-19 zmarły 1223 osoby i zarejestrowano 44 571 nowych przypadków koronawirusa.
 25. Nowy sondaż: 1 punkt procentowy różnicy
  W II turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 lipca, głosowanie na Rafała Trzaskowskiego deklaruje 45 proc. ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach, na Andrzeja Dudę - 44 proc.; 11 proc. nie zadecydowało jeszcze na kogo odda głos - wynika z sondażu Kantar.
 26. "Biorę na siebie odpowiedzialność"
  Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w środę, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za reakcję rządu na wybuch pandemii koronawirusa i zaprzeczył, by próbował winić pracowników opieki społecznej za rozprzestrzenianie się Covid-19.
 27. Andrzej Duda: Apeluję do PSL, Koalicji Polskiej i Konfederacji
  Duda: Apeluję do PSL, Koalicji Polskiej i Konfederacji, spotkajmy się po wyborach, porozmawiajmy o najistotniejszych sprawach.
 28. Biskupi Europy upominają się o prześladowanych w Nigerii chrześcijan
  W ciągu minionych pięciu lat w Nigerii zamordowanych zostało co najmniej 6 tys. chrześcijan. Swą solidarność z prześladowanymi wyrazili biskupi Europy.
 29. "Papież kontynuuje swą pielgrzymkę na Lampedusę"
  „Lampedusa dla Franciszka stała się punktem wyjścia do pielgrzymowania, które kontynuuje po świecie, aby patrzeć sercem na migrantów, na wszystkich odrzuconych przez globalizację obojętności”. Tak po 7 latach od wizyty Papieża na tej włoskiej wyspie, do której przybija wiele statków z uchodźcami z Afryki, mówi świadek tego wydarzenia, kard. Francesco Montenegro.
 30. Badanie: Siłownie i kluby fitness nie są miejscem podwyższonego ryzyka epidemicznego
  Treningi na siłowniach i w klubach fitness nie wiążą się z podwyższonym ryzykiem rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2 - wskazuje badanie naukowców z Uniwersytetu w Oslo. Warunkiem jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa.
 31. Nowe wyzwania dla chrześcijaństwa w Iraku
  Brak bezpieczeństwa, bezrobocie, korupcja oraz dyskryminacja religijna to główne problemy chrześcijan w Iraku - wynika z najnowszego raportu "Życie po ISIS" papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
 32. „Black Lives Matter” demontuje cywilizację
  O „demontaż” cywilizacji i kultur oskarżył arcybiskup południowoafrykańskiego Durbanu kard. Wilfrid Napier ruch „Black Lives Matter”, rzekomo walczący z rasizmem. Zdaniem purpurata z RPA organizację przechwycili ludzie, którzy mają interes w tym, by pozbyć się kluczowych wartości, struktur i instytucji, jakie przez wieki stanowiły fundamenty cywilizacji i kultury.
 33. Ostatnie pożegnanie ks. Georga Ratzingera
  Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Georga Ratzingera odbyły się dziś w katedrze w Ratyzbonie. Brat papieża seniora Benedykta XVI, przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego Regensburger Domspatzen (Katedralne Wróbelki z Ratyzbony). Zmarł 1 lipca w wieku 96 lat. Benedykt XVI uczestniczył w pogrzebie brata poprzez internetową transmisję na żywo.
 34. Ordo Iuris interweniuje w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej
  Prawnicy Instytutu Ordo Iuris reprezentujący prof. Ewę Budzyńską złożyli zażalenie na decyzję Prokuratury o umorzeniu postępowania karnego dotyczącego podejrzenia dokonania przestępstwa na jej szkodę. Zdaniem prawników, decyzja organów ścigania była przedwczesna, gdyż nie została poprzedzona pełnym wyjaśnieniem okoliczności wszczęcia postępowania dyscyplinarnego na Uniwersytecie Śląskim. Dochodzenie prowadzone było w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 235 kodeksu karnego, tj. „tworzenia fałszywych dowodów lub innych podstępnych zabiegów”.
 35. Po wypadku w Warszawie wzmożone kontrole miejskich autobusów
  Policjanci ze stołecznej drogówki rozpoczęli kontrole stanu trzeźwości i stanu psychofizycznego kierowców miejskich autobusów. Ma to związek z dwoma wypadkami, do których doszło w ostatnim czasie w Warszawie.
 36. Papież: Także chrześcijanie nie są wolni od grzechu obojętności wobec migrantów
  Także chrześcijanie nie są "odporni na grzech" niesprawiedliwości i obojętności wobec wołania innych - powiedział papież Franciszek podczas mszy w Watykanie w środę, w siódmą rocznicę swej wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa, symbolu kryzysu migracyjnego.
 37. Ministerstwo Zdrowia: 277 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 15 kolejnych osób
  Na COVID-19 zmarło 15 kolejnych osób, potwierdzono też 277 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 36 tys. 689 , a zgonów do 1 542 .
 38. Brzesko. Wiara jak kabriolet lub maluch
  - Stare auto może wyglądać, ale nie pojedzie albo będzie jechało, a nie wygląda. Podobnie z naszą wiarą - tłumaczył posiadaczom i sympatykom motoryzacyjnych klasyków ks. Wojciech Werner.
 39. MZ: Wyzdrowiało 24 878 pacjentów zakażonych koronawirusem
  Do tej pory wyzdrowiało już 24 878 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV- 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 683 osób; pod respiratorem 66 chorych - poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.
 40. Jedna trzecia Polaków na rodzinne wakacje wyda nie więcej niż 3 tys. zł
  Jedna trzecia Polaków na wakacje dla całej rodziny wyda nie więcej niż 3 tys. zł - wynika z raportu Santander Consumer Banku. Tego lata najbardziej będzie brakowało Polakom swobodnego dostępu do basenów i parków rozrywki (33,7 proc. wskazań) oraz spotkań w większym gronie znajomych (32,5 proc.) - czytamy.
 41. Na ulicach Belgradu protestowano przeciwko godzinie policyjnej
  Tysiące osób wyszło we wtorek wieczorem na ulice Belgradu, aby zaprotestować przeciwko wprowadzeniu godziny policyjnej na weekend, którą ogłosił prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. To reakcja serbskich władz na najwyższy wskaźnik dobowy zgonów na koronawirusa.
 42. Nowy Jork i New Jersey wprowadzają kwarantannę dla przyjezdnych z kolejnych trzech stanów
  Gubernatorzy Nowego Jorku i New Jersey Andrew Cuomo i Phil Murphy zwiększyli we wtorek do 19 liczbę stanów, z których podróżni muszą się poddać kwarantannie przybywając do ich stanów. Grzywna za niepodporządkowanie się przepisom sięga 10 tys. dolarów.
 43. PKW: Osoby dopisane do wybranego spisu wyborów przed I turą wyborów, będą w nim ujęte też w II turze
  Informację o tym, że jeżeli przed I turą głosowania wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców na swój wniosek w wybranym obwodzie głosowania, będzie w nim ujęty w głosowaniu w II turze PKW podaje przed każdymi wyborami prezydenckimi, w tym tegorocznymi - oświadczyła PKW.
 44. Prezydent Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia
  Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.
 45. Rekordowy przyrost dziennych zakażeń koronawirusem w USA
  We wtorek w Stanach Zjednoczonych odnotowano już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem. W ostatnich 24 godzinach stwierdzono rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Eksperci podkreślają, że wirus SARS CoV-2 nieoczekiwanie rozprzestrzenia się szybko wśród ludzi młodych.
 46. "Wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować"
  Bezpieczeństwo podczas wyborów jest przestrzegane; wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować - powiedział PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, któremu podlega w resorcie m.in. Departament Polityki Senioralnej.
 47. Od naszych genów zależy podatność na koronawirusa i COVID-19
  Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz to, jak przechodzą oni chorobę COVID-19, może zależeć od niektórych genów. Są one zlokalizowane w trzecim chromosomie człowieka.
 48. Katastrofa kolejowa w Czechach
  Co najmniej dwie osoby zginęły, a około 30 zostało rannych we wtorek w katastrofie kolejowej koło miejscowości Pernink w powiecie Karlowe Wary, w pobliżu granicy z Niemcami - poinformowały służby ratownicze. Przyczyny czołowego zderzenia dwóch pociągów osobowych bada prokuratura.
 49. "Byłby to zamach na całą cywilizację chrześcijańską"
  Patriarcha Moskiewski zdecydowanie przeciwstawia się próbom przekształcenia bazyliki Hagia Sophia w meczet. Byłby to zamach na całą cywilizację chrześcijańską – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu. Cyryl przypomina, że z tą świątynią ściśle są związane początki chrześcijaństwa w Rusi Kijowskiej.
 50. Opublikowano rozporządzenie o pierwszeństwie głosowania
  Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności - przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Dodatkowe informacje