Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Ford będzie produkował obudowy reflektorów samochodowych z łupin ziaren kawy
  Traktowana dotąd jako odpad łuska ziarna kawy może być surowcem do produkcji bioplastiku. To odkrycie chce wykorzystać amerykański koncern motoryzacyjny Ford, który będzie produkował części do swoich aut z odpadów dostarczonych przez sieć McDonald's.
 2. Deloitte: Ile polska rodzina wyda średnio na Boże Narodzenie?
  W tym roku na Boże Narodzenie polska rodzina wyda średnio ponad 1,5 tys. zł - wynika z badania firmy doradczej Deloitte "Zakupy świąteczne 2019". Blisko 70 proc. świątecznego budżetu zostawimy w sklepach stacjonarnych - dodano.
 3. Projekt budżetu Pentagonu przewiduje sankcje na Rosję za Nord Stream 2
  Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".
 4. Czechy: Domniemany sprawca strzelaniny w szpitalu popełnił samobójstwo
  Policja poinformowała na Twitterze, że odnalazła samochód, którym miał poruszać się sprawca strzelaniny w szpitalu w Ostrawie. Podczas policyjnej akcji domniemany sprawca miał strzelić sobie w głowę. Policja weryfikuje jego tożsamość.
 5. Tragedia w Lubuskiem, nie żyje pięć młodych osób
  Samochód z pięcioma młodymi osobami nad ranem wpadł do rozlewiska na drodze powiatowej Skąpe-Cibórz. Nikogo nie udało się uratować.
 6. Czechy: Strzelanina w szpitalu w Ostrawie
  W szpitalu w Ostrawie we wtorek doszło do strzelaniny. Jest kilka ofiar śmiertelnych - podała agencja CTK. Informację tę potwierdził wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek.
 7. Rzym: Pierwszy kościół otwarty całą dobę
  Po raz pierwszy Rzym ma światynię otwartą całą dobę. Od 9 grudnia o 19.00 kościół Stygmatów św. Franciszka jest czynny non stop. Znajduje się on w centrum Wiecznego Miasta - pomiędzy Panteonem i jezuickim kościołem Il Gesù.
 8. We wtorek Olga Tokarczuk odbierze literackiego Nobla
  We wtorek po południu laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk - piąta polska noblistka w dziedzinie literatury - odbierze w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.
 9. Dla Niemców Żydzi to obcy, antysemityzm może się odradzać
  Antysemityzm pozostaje w Niemczech tematem tabu. Aż do zamachu na synagogę w Halle (9 października 2019) wszystkie akty agresji wymierzone w Żydów konsekwentnie nazywano rasistowskimi, ale nie antysemickimi. Zwraca na to uwagę Guilhem Zumbaum historyk antysemityzmu w Niemczech. Przyznaje on, że nieudany zamach w Halle, w którym zginęło dwóch przypadkowych przechodniów, a neonazistowskiemu zamachowcy nie udało się wejść do wypełnionej Żydami synagogi, był wstrząsem dla opinii publicznej. To właśnie tym wydarzeniem była też podyktowana niedawna wizyta kanclerz Angeli Merkel w Auschwitz.
 10. Rodzice porwanej Pakistanki proszą papieża o pomoc
  Rodzice porwanej 14-letniej Pakistanki proszą papieża o pomoc. Zwracają się także do wspólnoty międzynarodowej z nadzieją, że podobnie jak w przypadku Asii Bibi jej interwencja pomoże w uwolnieniu córki.
 11. PIE: Więcej kobiet niż mężczyzn wśród polskich wysoko wykwalifikowanych pracowników
  Wśród pracowników wysoko wykwalifikowanych w Polsce procentowo więcej jest kobiet niż mężczyzn - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Kobiety częściej interesują się ofertami pracy, które ujawniają zarobki, zakres obowiązków oraz możliwości elastycznego czasu pracy - dodano.
 12. Komisje zajmą się we wtorek senackim projektem ws. emerytur dla kobiet z rocznika '53
  Emerytury kobiet z rocznika 1953 zostaną przeliczone według korzystniejszych zasad, zgodnie z wyrokiem TK - przewiduje senacki projekt, którym we wtorek zajmą się komisje ustawodawcza i rodziny. Projekt w tej sprawie przygotowuje również rząd.
 13. Zakończył się szczyt "normandzkiej czwórki" na temat sytuacji na Ukrainie
  Zawieszenie broni do końca br., wymiana wszystkich zidentyfikowanych więźniów w grudniu, organizacja kolejnego szczytu w formacie normandzkim za 4 miesiące oraz wdrażanie porozumień mińskich z 2015 roku - to główne konkluzje szczytu na temat Ukrainy, który odbył się w poniedziałek w Paryżu.
 14. Schetyna o starcie Hołowni: nie będziemy nikogo lekceważyć
  Nie będziemy nikogo lekceważyć, będziemy traktować te wybory bardzo poważnie - powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Lublinie szef PO Grzegorz Schetyna komentując zapowiedź startu w wyborach prezydenckich dziennikarza Szymona Hołowni.
 15. Papież ujawnia swojego mistrza
  „Wydanie pism ojca Miguela Ángela Fiorito jest źródłem pocieszenia dla nas, którzy od wielu lat karmimy się jego nauczaniem. Te pisma uczynią wiele dobra całemu Kościołowi” – napisał Franciszek w przedmowie do zbioru pism swego dawnego ojca duchownego.
 16. Białoruś zostanie włączona do Rosji? Łukaszenko kluczy, Białorusini protestują
  W sobotę w Soczi spotkali się Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko. Rozmawiali oni „pogłębieniu” integracji dwóch krajów. Tymczasem przeciwko „włączeniu” Białorusi do Rosji protestują sami Białorusini.
 17. Arcybiskup z błyskiem w nazwisku
  Dokładnie czterdzieści lat temu zmarł abp Fulton J. Sheen. To ciekawe, bo chyba coraz więcej osób ma wrażenie, że on... nadal żyje.
 18. Prokuratura: Wybuch gazu w Szczyrku miał związek z...
  Istnieje związek pomiędzy wybuchem gazu w Szczyrku a pracami budowlanymi prowadzonymi pod ulicą; domniemanie na ten temat stało się faktem - poinformowała rzecznik prokuratury okręgowej w Bielsku-Białej Agnieszka Michulec. Jak przekazała, oględziny ujawniły miejsce przerwania gazociągu.
 19. Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich
  Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą dopingową w tym kraju - poinformował rzecznik prasowy WADA.
 20. Wrocław. Modlitwa śpiewami z Taizé przed Europejskim Spotkaniem Młodych (live)
  Po ubiegłotygodniowej przerwie wracamy do transmisji modlitw śpiewami z Taizé z kościoła rektoralnego pw. św. Macieja, które odbywają się w raach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych, które od 28 grudnia do 1 stycznia odbędzie się we Wrocławiu.
 21. MF: Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń w Twój e-PIT
  Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 r. - informuje w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko.
 22. Nowa Zelandia: Kilka osób rannych, kilka zaginęło w wyniku erupcji wulkanu
  Kilka osób zostało rannych, a kilka zaginęło w poniedziałek w wyniku erupcji wulkanu na Białej Wyspie, przy wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, jednej z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii - poinformowały lokalne władze. Podjęto akcję ratunkową.
 23. Ja, Nauczyciel: Ponad 2 tys. osób opowiedziało się za nowym związkiem zawodowym w oświacie
  2,1 tys. osób opowiedziało się za utworzeniem nowego związku zawodowego w oświacie. Za inicjatywą stoi ruch i fundacja Ja, Nauczyciel. Do połowy lutego związek ma być zarejestrowany. Trwają prace nad statutem.
 24. Raport: O ile wzrosła sprzedaż broni na świecie w 2018 roku?
  Sprzedaż broni na świecie wzrosła o 4,6 proc. w 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim - wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (Sipri). Największym producentem i eksporterem uzbrojenia są Stany Zjednoczone.
 25. Najpiękniejsze szopki krakowskie
  Rozstrzygnięto 77. Konkurs Szopek Krakowskich. W bieżącym roku zgłoszono do oceny 131 prac.
 26. Hołownia ogłasza start w wyborach prezydenckich
  - Polityka nie jest bagnem, ale jednym z narzędzi do czynienia dobra - mówił na spotkaniu w Gdańsku.
 27. Kard. Tagle nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów
  Dotychczasowy prefekt został wielkim mistrzem Rycerskiego Zakonu Grobu Pańskiego.
 28. Apel Jasnogórski ma 66 lat - jaka jest historia tej niezwykłej modlitwy?
  Dziś przypada 66. rocznica Apelu Jasnogórskiego. W tej formie jako wieczorna modlitwa kierowana do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji Ojczyzny i Kościoła rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dziś to jedna z najbardziej znanych jasnogórskich modlitw, gromadząca każdego wieczoru o godz. 21.00 tysiące pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej i kolejne tysiące dzięki transmisji na cały świat.
 29. Beskidy: Kamera zanotowała spacer samicy rysia z czwórką młodych
  Rysie, rzadkie drapieżniki w polskich górach, uchwyciła wideopułapka umieszczona w Beskidzie Żywieckim przez przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk z podbielskiej Twardorzeczki. Kamera zarejestrowała samicę z młodymi. Nagranie umieszczono w internecie.
 30. Obojętnie, czy człowiek jest biały, czarny, różowy czy siwy...
  Polacy i Czesi śpiewali razem piosenki przygotowujące duchowo do świąt Bożego Narodzenia w Wysokiej k. Branic.
 31. Grzegorz odnalazł siostrę!
  Ktoś pomyśli, że to historia jak z telenoweli. A to życie człowieka z Nowego Sącza, którego znacie.
 32. Abp Ryś: Kto dał nam prawo do cenzurowania nauczania papieskiego?
  Mocne słowa metropolity łódzkiego w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".
 33. II Niedziela Adwentu - Dzień Pomocy Kościołowi na Wschodzie
  Kościół na Wschodzie potrzebuje naszej pomocy i wsparcia, zarówno duchowego, jak materialnego - zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji obchodzonego 8 grudnia Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.
 34. Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
  Ta prawda wiary mówi o tym, że Maryja w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu pierworodnego ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.
 35. Katowice. Pożegnanie śląskiego misjonarza
  W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. za śp. ks. Edwarda Gorczatego.
 36. Św. Ambroży miodu i pszczół do ula dołoży
  Dzisiaj otwierałem ul i użądliła mnie jedna pszczoła. Ale to nic. W życiu przeżyłem kilkaset użądleń, 500 może 800 - mówi Piotr Oksanicz, katecheta i pszczelarz z Wołowa.
 37. Trwa Weekend Cudów
  W ciągu dwóch dni świąteczna pomoc w ramach Szlachetnej Paczki dotrze do 14,5 tys. rodzin w całej Polsce.
 38. Papież: Kościół od zawsze prowadził wielkie dzieła za pomocą prostych środków
  „Dzisiejszy świat potrzebuje większej odwagi i wyobraźni, aby otwierać nowe drogi dialogu i współpracy, aby wspierać kulturę spotkania, gdzie godność człowieka, zgodnie ze stwórczym planem Boga, stoi w centrum”. To słowa Papieża skierowane do uczestników IV Forum Organizacji Pozarządowych kierujących się wartościami katolickimi. W wygłoszonym do nich przemówieniu zwrócił uwagę na potrzebę odpowiedniego przygotowania, posiadania środków materialnych oraz wspólnego działania.
 39. Strajki we Francji paraliżują transport w całym kraju
  We Francji w sobotę transport jest bardzo utrudniony, ponieważ do pracowników kolei, metra i miejskich autobusów, protestujących przeciwko reformie emerytalnej, dołączyli kierowcy ciężarówek. Nie zgadzają się oni na podwyżkę akcyzy na paliwo.
 40. Koszulka Pelego sprzedana za 30 tys. euro
  Koszulka legendarnego brazylijskiego piłkarza Pelego, którą miał na sobie na swoim pożegnalnym meczu w reprezentacji z Jugosławią, została wylicytowana za 30 tys. euro. Aukcja pamiątek sportowych odbyła się w Turynie.
 41. Kraków. Śpiewają czysto i adwentowo
  Trwają przesłuchania konkursowe X Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Impreza potrwa do niedzieli 8 grudnia.
 42. 65 lat temu zlikwidowano Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego
  65 lat temu, 7 grudnia 1954 r., zostało zlikwidowane Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Dekada istnienia tej instytucji to okres największego terroru komunistycznego i uzależnienia Polski od ZSRS. Likwidacja MBP nie oznaczała rozliczenia większości funkcjonariuszy bezpieki.
 43. Kidawa-Błońska i Jaśkowiak o emeryturach, 500 plus i aborcji
  Polaków trzeba zachęcać do pracy, nie wyobrażam sobie zwiększania czasu pracy - powiedziała w sobotniej debacie prawyborczej PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Przechodzenie na emeryturę należy zróżnicować i uzależnić od możliwości pracy ze względu na stan zdrowia - mówił Jacek Jaśkowiak.
 44. Protesty białoruskiej opozycji przeciwko integracji z Rosją
  Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę w centrum Mińska na demonstracji przeciwko pogłębieniu integracji z Moskwą. Wiec został zwołany przez liderów opozycji w związku z mającymi się odbyć w sobotę w Soczi rozmowami prezydentów Rosji i Białorusi.
 45. Argentyńskie feministki próbowały spalić krzyż-pomnik w Salta
  Członkinie organizacji feministycznych próbowały spalić krzyż-pomnik w argentyńskim mieście Salta. Budowla upamiętnia zorganizowany tam w 1974 r. kongres eucharystyczny.
 46. Trump wezwał Bank Światowy aby przestał udzielać kredytów Chinom
  Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek Bank Światowy aby przestał udzielać kredytów Chinom. Bank właśnie przyjął, mimo zastrzeżeń Waszyngtonu, nowy plan kredytowy dla Chin.
 47. Beata i Piotr Wójcikowie w finale "Czaru Par"
  Małżeństwo z Żyrardowa trafiło do finału programu rozrywkowego TVP "Czar par". Od początku znajomości swoje losy powierzali Panu Bogu, jak sami przyznają, udział w programie i pierwsze sukcesy zawdzięczają Bożemu działaniu.
 48. #3 Adwent 2019: Na co czekamy?
  W naszym cyklu filmowym doświadczeniem oczekiwania w swoim życiu dzielą się dziennikarze Instytutu Gość Media. Dziś Marcin Jakimowicz, dziennikarz "Gościa Niedzielnego".
 49. Kraków. Tajemnice krypt franciszkańskich
  Zakończyły się trwające od 2017 r. badania krypt grobowych znajdujących się w kościele i klasztorze franciszkanów. W ich trakcie dokonano wielu interesujących odkryć.
 50. Katowice. Abp Wiktor Skworc z wizytą u dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka
  Arcybiskup Wiktor Skworc odwiedził dziś pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Metropolita katowicki modlił się i rozmawiał z najmłodszymi m.in. o postaci św. Mikołaja.

Dodatkowe informacje