Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Przewodniczący KEP w Budapeszcie: Potrzeba nam świętych polityków na miarę św. Stefana
  Do wkroczenia na odnowioną drogę w świetle Chrystusa na Węgrzech, w Polsce i całej Europie wezwał abp Stanisław Gądecki.
 2. Premier Włoch zapowiedział złożenie dymisji
  Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział we wtorek w Senacie złożenie dymisji na ręce prezydenta Sergio Mattarelli w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.
 3. Wiceminister sprawiedliwości podał się do dymisji
  W poczuciu odpowiedzialności za powodzenie reform, którym poświęciłem cztery lata ciężkiej pracy, składam na ręce Ministra Sprawiedliwości rezygnację z urzędu podsekretarza stanu - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
 4. Już ponad 50 tys. osób otrzymuje świadczenie "Mama 4 plus"
  Do połowy sierpnia z ZUS i KRUS przyznanych zostało łącznie ponad 50 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. 1,9 tys. decyzji dotyczyło osób, które wychowały więcej niż dziewięcioro dzieci.
 5. Instytucje UE chłodno przyjęły list Johnsona w sprawie brexitu
  Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarzucił brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że domagając się usunięcia z umowy o wyjściu z UE zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, w rzeczywistości wspiera przywrócenie twardej granicy.
 6. Watykan. W listopadzie papież oprócz Japonii odwiedzi także Tajlandię
  W listopadzie, tuż przed zapowiedzianą wizytą w Japonii, papież Franciszek ma odbyć oficjalną podróż do Tajlandii - podaje portal Il Sismografo.
 7. Premier zainaugurował kampanijny objazd kraju "PiS-busem"
  Liczymy na głosy wyborców, ale przede wszystkim liczymy się z ich głosem, dlatego jedziemy w podróż po Polsce, po to, żeby odbywać kolejne rozmowy i słuchać Polaków - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, inaugurując kampanijny objazd kraju "PiS-busem".
 8. Premier: Zażądałem wyjaśnień od ministra sprawiedliwości
  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zażądał wyjaśnień od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ws. doniesień portalu Onet.pl na temat działań, jakie miał podejmować wiceszef MS Łukasz Piebiak. W ślad za tym podejmę odpowiednie decyzje - powiedział szef rządu.
 9. Premier Mateusz Morawiecki założył konto na Facebooku
  Premier Mateusz Morawiecki założył we wtorek konto na Facebooku. Postaram się znaleźć czas, aby dzielić się tym, co myślę o przyszłości Polski, a także z jakimi propozycjami dla Śląska ubiegam się o mandat posła - podkreślił szef rządu w swoim pierwszym wpisie.
 10. Kanada: Modlitwa katolików w reakcji na bluźnierczy rytuał
  Siedmiu księży i ponad 120 katolików modliło się przed heavymetalowym klubem w kanadyjskiej Ottawie w czasie, gdy odprawiany był tam satanistyczny rytuał – tzw. czarna msza. Okultystyczne praktyki i obecną w satanistycznym rytuale nienawiść do wyznawców Chrystusa potępił arcybiskup Ottawy, który wezwał także wiernych do modlitwy ekspiacyjnej.
 11. Naczelnik TOPR: Analizujemy użycie kolejnego specjalistycznego sprzętu do wentylacji
  Ratownicy TOPR będą analizowali użycie specjalistycznego sprzętu do wentylacji jaskini. Sprzęt dostarczyło m.in. wojsko.
 12. Od Hare Kryszna do Chrystusa
  Szukały sensu życia. Oto historia nawrócenia czterech kobiet, które poszły za Chrystusem i założyły wspólnotę Ancillae Domini.
 13. Tatry: Nadal nie ma kontaktu z grotołazami
  Ratownicy, którzy - nieustannie w systemie zmianowym - ładunkami wybuchowymi poszerzają korytarz Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach, nadal nie mają kontaktu z uwięzionymi grotołazami – poinformował we wtorek rano naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
 14. Co się stało na morskim poligonie w okolicach Archangielska?
  Mówi Tomasz Rożek.
 15. Na jeziorze Kisajno wznowiono poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka
  Na mazurskim jeziorze Kisajno wznowiono we wtorek poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę nad ranem wypadł z motorówki. Akcja poszukiwawcza trwa już trzeci dzień i jest prowadzona od świtu do zmroku.
 16. To będzie najwyższy wieżowiec w UE - już teraz pnie się w górę w centrum Warszawy
  Varso Tower ma mieć aż 310 m wysokości!
 17. 75 lat temu powstańcy warszawscy zdobyli gmach PAST-y
  75 lat temu, 20 sierpnia 1944 r., biało-czerwona flaga zawisła na gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) przy ul. Zielnej. Zdobycie tego budynku było jednym z największych sukcesów Powstania Warszawskiego.
 18. Sejmowy cios w dopalacze
  Parlament ma przyjąć nowatorskie przepisy eliminujące sklepy z substancjami psychoaktywnymi z ulic polskich miast - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
 19. Hiszpania: Nietypowa podróż Matki Bożej
  Słynna figura Matki Bożej Paloma Blanca w Rocío opuściła dzisiaj swoje sanktuarium, aby nawiedzić miejscowość Almonte. Tzw. Venida, czyli przybycie ma miejsce co siedem lat i upamiętnia dziękczynienie mieszkańców za uwolnienie się od wojsk napeolońskich. Decyzją Stolicy Apostolskiej jest to również Rok Jubileuszowy dla Almonte.
 20. USA przekazały Grecji "zdecydowane stanowisko" w sprawie irańskiego tankowca
  USA przekazały Grecji i innym państwom śródziemnomorskim "zdecydowane stanowisko" w sprawie irańskiego tankowca Grace 1, który został zwolniony przez władze Gibraltaru i obrał kurs na Grecję - poinformował w poniedziałek anonimowy urzędnik Departamentu Stanu.
 21. Pentagon informuje o pierwszym po wyjściu z INF teście pocisku o zasięgu ponad 500 km
  USA przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 km - poinformował w poniedziałek Pentagon. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF.
 22. Ks. prof. Cisło: Dzieci z Syrii dostaną zebrane plecaki z wyposażeniem
  Na początku roku szkolnego dzieci z ogarniętego działaniami wojennymi Aleppo w Syrii dostaną plecaki szkolne z wyposażeniem ufundowane dla nich przez mieszkańcy Sycowa - powiedziała PAP dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
 23. Kwieciński: Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro
  Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro i trzy razy szybciej niż średnia UE - powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że własna waluta pozwala nam szybciej doganiać Zachód.
 24. Na jez. Kisajno zawieszono w poniedziałek poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka
  Na jeziorze Kisajno zawieszono w poniedziałek poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę w nocy wypadł z motorówki. Według giżyckiej policji, akcja zostanie wznowiona we wtorek rano.
 25. Objawienie w Knock pomaga w odrodzeniu wiary
  Irlandczycy wspominają w tym tygodniu 140. rocznicę objawień w Knock. Nie chodzi tu o zwykłe rocznicowe obchody. Katolicy w tym kraju przekonują się bowiem coraz bardziej, że dany im pod koniec XIX w. znak był przeznaczony również na czasy obecne, kiedy Kościół potrzebuje radykalnego odrodzenia wiary.
 26. Pielgrzymkowe zaręczyny na Jasnej Górze
  Gdy "trzynastka" srebrna stanęła u końca alei prowadzącej do jasnogórskiego sanktuarium, Łukasz uklęknął przed Kasią i poprosił, by została jego żoną.
 27. Tragiczna śmierć polskiego misjonarza
  W Portoryko tragicznie zginął polski misjonarz ks. Stanisław Szczepanik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Wiele wskazuje na to, że poniósł śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Okoliczności bada jednak policja, ponieważ nieprzytomnego kapłana znaleziono leżącego na chodniku z rozbitą głową. Obok stał rower, którym misjonarz jechał na poranną Eucharystię. Nie było żadnych świadków zdarzenia. Do wypadku doszło 16 sierpnia w Ponce, gdzie ostatnio pracował. Dwa dni później zmarł w miejscowym szpitalu. Zgodnie z ostatnią wolą ks. Szczepanika, zawartą w testamencie napisanym zakonnym zwyczajem przed wyjazdem na misje, jego narządy przekazano do przeszczepu.
 28. Krakowskie sześcioraczki wracają do domu
  Dziś Szpital Uniwersytecki opuszczają Tymon i Filip. Wcześniej do domu w Tylmanowej wróciły już Kaja i Nela. Malwina i Zosia wyjdą ze szpitala za kilka lub kilkanaście dni.
 29. Wielka ewakuacja tysięcy osób na Wyspach Kanaryjskich
  Ponad 8 tys. osób zostało ewakuowanych do godzin południowych w poniedziałek w związku z pożarami lasów szalejącymi na Gran Canarii, największej z Wysp Kanaryjskich - poinformowała regionalna obrona cywilna.
 30. Tatry. Poszukiwani w jaskini to speleolodzy z Wrocławia
  Grotołazi poszukiwani w Jaskini Wielkiej Śnieżnej są członkami jednego z wrocławskich klubów speleologicznych. Eksplorowali oni mało znane korytarze jaskini – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
 31. Wznowiono prace w zniszczonej w pożarze katedrze Notre Dame
  Prace w zniszczonej w pożarze paryskiej katedrze Notre Dame, wstrzymane 25 lipca z powodu ryzyka zanieczyszczenia ołowiem, wznowiono w poniedziałek - informuje AFP. Na kontynuację robót po wdrożeniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa zezwoliła inspekcja pracy.
 32. USA: Kasowy sukces antyaborcyjnego filmu „Nieplanowane”
  „Unplanned”(Nieplanowane) – film o nawróconej aborcjonistce Abby Johnson, która niegdyś kierowała jedną z największych amerykańskich klinik aborcyjnych, bije rekordy popularności w USA. Mimo nieprzychylnego nastawienia dystrybutorów i wielu krytyków filmowych, pełnometrażowa produkcja okazała się nie tylko hitem kasowym, lecz tytuł ten już w pierwszym tygodniu sprzedaży zajmuje pierwsze miejsce wśród filmów DVD oferowanych przez sklep Amazon.
 33. Brudziński: Nie będzie zgody PiS na adopcję dzieci przez pary homoseksualne
  Nie będzie zgody PiS na adopcję dzieci przez pary homoseksualne - zadeklarował w poniedziałek szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński.
 34. 5 ciekawostek o świętej Klarze z Asyżu
  Jej wiara w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie odstraszyła wrogów, a gdy była chora doznała łaski oglądania Mszy świętej. Czego jeszcze nie wiecie o świętej Klarze?
 35. Ustawa z nutą szaleństwa
  Szpital psychiatryczny to prawdopodobnie jedyny rodzaj placówki ochrony zdrowia, który jednocześnie fascynuje i przeraża. 
 36. Prokuratura potwierdza, że zaginionym na Jeziorze Kisajno jest Piotr Woźniak-Starak
  Prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na Jeziorze Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Informację przekazał PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.
 37. Kolizja z udziałem b. premier Beaty Szydło
  B. premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło, uczestniczyła w niedzielę wieczorem w kolizji drogowej, do jakiej doszło w centrum Krakowa, w rejonie domu handlowego Jubilat – podała PAP Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.
 38. Zasnął na materacu u brzegów Kalabrii, dopłynął do Sycylii
  28-letni Włoch, wypoczywający na wakacjach na wybrzeżu w Kalabrii, zasnął na materacu, którym wypłynął w morze. Znaleziono go po drugiej stronie Cieśniny Mesyńskiej, koło brzegów Sycylii. Mimowolnie stał się "bohaterem" oryginalnej przeprawy w tym miejscu.
 39. Biskupi DR Konga postulują utworzenie funduszu rozwoju
  Nasza ziemia kryje jedne z największych bogactw na świecie, zarazem jednak w kraju szerzy się ogromne ubóstwo. Na ten paradoks wskazują biskupi Demokratycznej Republiki Konga postulując utworzenie obowiązkowego Funduszu Rozwoju Wspólnotowego. Międzynarodowe koncerny wydobywcze musiałyby do niego wpłacać pewien procent od swych obrotów, a uzyskane w ten sposób pieniądze inwestowane byłyby w rozwój kraju.
 40. Prezydent Trump potwierdził zainteresowanie kupnem Grenlandii
  Donald Trump potwierdził w niedzielę, że w ostatnich dniach dyskutował ze swoimi doradcami o możliwości zakupu Grenlandii przez USA. Amerykański prezydent podkreślił jednocześnie, że sprawa ta nie jest dla niego priorytetowa.
 41. Trump ogłosi pokojowy plan dla Bliskiego Wschodu po wyborach w Izraelu
  Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że najprawdopodobniej po wrześniowych wyborach w Izraelu ogłosi całość pokojowego planu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
 42. Tatry: Nadal nie ma kontaktu z poszukiwanymi grotołazami
  Ratownicy, którzy poszukują dwóch grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatach, nadal nie mają kontaktu z poszukiwanymi – powiedział w poniedziałek rano ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.
 43. Prekursor kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa
  Uznano go za jednego z największych misjonarzy epoki.
 44. Apel Komisji Wychowania Katolickiego KEP do rodziców ws. deprawacji w szkołach
  – Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów – napisał bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w apelu skierowanym do rodziców w związku z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych.
 45. Strajk tli się w szkołach?
  Jesienią niemal na pewno dojdzie do protestów nauczycieli. Być może jeszcze przed wyborami - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
 46. Pierogi, ciasta i kłosy. A wszystko dla dzieci
  Grupa Charytatywni Freta zbiera fundusze na pomoc dla głodnych dzieci. Główny zastrzyk finansowy to Jarmark św. Jacka organizowany w okolicy 17 sierpnia. W tym roku odbył się po raz dwudziesty.
 47. Abp Pizzaballa: Życie chrześcijan w Ziemi Świętej nie jest łatwe
  Nie jesteśmy prześladowani wprost, ale na pewno można mówić o działaniach pośrednich, co wyraża się w dyskryminacji, której doświadczamy, czy utrudnianiu nam życia. Jeżeli ktoś jest chrześcijaninem, ma większe trudności w znalezieniu mieszkania czy pracy. Krótko mówiąc, życie tutaj nie jest łatwe, normalne. Tak o sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej mówi administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.
 48. Mali: Drastyczny wzrost przemocy wobec dzieci
  Znacząco pogorszyła się sytuacja dzieci w Mali. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku ponad 150 zostało zabitych, a 75 rannych w różnego rodzaju zamachach i atakach zbrojnych. W tym zachodnio-afrykańskim kraju konflikt trwa nieprzerwanie od 2012 r. Wielu bojowników jest rekrutowanych spośród najmłodszych.
 49. Japonia: Pierwszy buddyjski kapłan-robot
  W jednym z ośrodków japońskiego buddyzmu w Kioto, w liczącej 400 lat świątyni Kodaiji od kilku miesięcy funkcje kapłana pełni robot. Wyposażony w sztuczną inteligencję z wyglądu może przypominać Kannon Bodhisattva-buddyjską boginię miłosierdzia.
 50. Stoch pierwszy, Kubacki drugi w Zakopanem
  Kamil Stoch wygrał w niedzielę konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Zakopanem. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki a trzecie Japończyk Yukiya Sato. Polaków dzieliło tylko 0,7 pkt.

Dodatkowe informacje