Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. We wtorek spotkanie nowego szefa Rady Europejskiej z premierem w Warszawie
  Przewodniczący elekt Rady Europejskiej Charles Michel spotka się we wtorek z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie - wynika z kalendarza udostępnionego przez służby prasowe Rady UE.
 2. Gość Niedzielny w kapsule czasu gorzowskiej katedry
  Na plebanii katedralnej w Gorzowie Wlkp. 22 listopada odbyło się uroczyste zamknięcie tzw. kapsuły czasu, która zostanie umieszczona w iglicy wieńczącej remontowaną wieżę katedry. W środku znalazły się także archiwalne numery "Gościa Niedzielnego", w których był opisywany pożar.
 3. Na Litwie zakończyły się uroczystości pochówku przywódców i uczestników powstania styczniowego
  Na wileńskim Cmentarzu na Rossie w piątek po południu zakończyły się uroczystości pochówku 20 uczestników powstania styczniowego, w tym dwóch jego przywódców. Trumny ze szczątkami powstańców spoczęły w kryptach w centralnej kaplicy cmentarza.
 4. Pszczyna. Wybierz imię dla małego żubra
  Odrzuciła go matka, więc karmią go pracownicy Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie. Mały żubr ma 5 tygodni. Do 16 grudnia trwa konkurs na imię dla niego.
 5. Niezbędna pomoc dla rodziców, którym niesłusznie odebrano dzieci
  W Polsce dochodzi do licznych przypadków pochopnego i niesłusznego odbierania dzieci z rodzinnych domów. Na gruncie obowiązującego prawa pracownik socjalny posiada kompetencje do przymusowego oraz natychmiastowego odebrania dziecka bez wydanego w tej sprawie orzeczenia sądu opiekuńczego. Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla rodziców, których dotyczy ten problem.
 6. Zybertowicz: Bycie gospodarzem to prawo do samodzielnego meblowania swojego domu
  Bycie gospodarzem, to prawo do samodzielnego meblowania swojego domu - powiedział w piątek w Toruniu doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz. Dodał, że jeżeli chcesz zaznaczyć swoją obecność na arenie międzynarodowej, to często spotykasz się z kontrakcją.
 7. Wiara nie czyni więźniami przeszłości, ale daje odwagę
  Papież Franciszek powiedział w piątek młodym katolikom w stolicy Tajlandii, Bangkoku, że wiara przodków nie czyni z nich "więźniów przeszłości", ale musi uczyć odwagi, by umieli odpowiedzieć na nowe wyzwania. Msza była ostatnim punktem jego wizyty w tym kraju.
 8. Media: Kubica będzie kierowcą testowym w F1, ale nie w zespole, z którym łączono go najczęściej
  Robert Kubica będzie w przyszłym sezonie mistrzostw świata Formuły 1 kierowcą testowym i rezerwowym teamu Racing Point - poinformował portal GPToday.net. Według dziennikarzy tego serwisu o zatrudnienie 34-letniego Polaka w tej roli stara się też zespół Haas.
 9. Papież apeluje o braterstwo religii, by położyć kres zniewoleniu i handlowi ludźmi
  Papież Franciszek w piątek zaapelował w stolicy Tajlandii, Bangkoku, do przywódców wyznań chrześcijańskich i innych religii o "braterskie zaangażowanie, które pomogłoby położyć kres wielu zniewoleniom" obecnych czasów, a zwłaszcza handlowi ludźmi - dodał.
 10. Starszej zakonnicy odmówiono miejsca w domu opieki, bo nosi welon
  Zeświecczenie we Francji przypomina paranoję.
 11. Sasin: Marszałek Witek zachowała się prawidłowo w czasie głosowania nad wyborem do KRS
  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zachowała się prawidłowo w czasie głosowania nad wyborem posłów do Krajowej Rady Sądownictwa; były liczne wnioski posłów PiS i opozycyjnych, że nie mogli prawidłowo oddać głosu - podkreślił wicepremier Jacek Sasin odnosząc się do zamieszania przy głosowaniu.
 12. Papież do biskupów Azji: Zostaliśmy wybrani jako słudzy, a nie jako szefowie lub panowie
  Zostaliśmy wybrani jako słudzy, a nie jako szefowie lub panowie - przypomniał Franciszek podczas spotkania z biskupami Tajlandii i Federacji Konferencji Biskupich Azji (FABC) w sanktuarium bł. Mikołaja Bunkerda Kritbanrunga w Bangkoku. "Jak wiele musimy się nauczyć od was, którzy w wielu waszych krajach lub regionach jesteście mniejszością, i nie dajecie się dlatego ponieść, czy zarazić kompleksem niższości czy narzekaniem, że nie czujecie się uznani!" - powiedział papież z uznaniem o azjatyckich hierarchach.
 13. Wkrótce beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena
  W sobotę 21 grudnia w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w Peorii, stan Illinois w Stanach Zjednoczonych, odbędzie się beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena na zakończenie obchodów setnej rocznicy jego święceń kapłańskich.
 14. wPolityce.pl: Prokuratura przejmuje TU-154M o nr 102. W samolocie są uszkodzenia "krytycznych elementów"
  Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, Prokuratura Krajowa postanowiła włączyć samolot TU154M o numerze bocznym 102 do materiału dowodowego w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej - czytamy w czwartek na portalu "wPolityce.pl".
 15. Papież: Trzeba szukać sposobów głoszenia wiary „w dialekcie”
  „Dostrzegajcie piękno tam, gdzie inni widzą jedynie pogardę, porzucenie lub przedmiot seksualny do wykorzystania. Będziecie w ten sposób konkretnym znakiem żywego i czynnego Miłosierdzia Pana” – powiedział Papież do osób konsekrowanych, kapłanów i katechetów.
 16. Putin: Ci, którzy zginęli pod Siewierodwińskiem, testowali unikalną broń
  Prezydent Rosji Władimir Putin uhonorował pośmiertnie Orderem Męstwa ofiary sierpniowego wypadku podczas prób na poligonie pod Siewierodwińskiem na północy Rosji, i powiedział, że ludzie ci brali udział w pracach nad unikalnym rodzajem uzbrojenia.
 17. Oszustwo w Sejmie? "Trzeba anulować, bo my przegramy"
  Sejm wybrał w czwartek w nocy posłów PiS Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie miało burzliwy przebieg; było powtórzone, posłowie opozycji skandowali: "oszustwo".
 18. RPD: Pomysł eutanazji dzieci w wieku 1-12 lat - nieludzki i nieprawdopodobny
  Pomysł eutanazji dzieci w wieku 1-12 lat jest nieludzki i nieprawdopodobny - powiedział PAP rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, komentując holenderski raport, z którego wynika, że 84 proc. pediatrów tego kraju chciałoby takiego zapisu w prawie.
 19. Sejm wybrał sędziów Trybunału Konstytucyjnego
  Sejm w czwartek późnym wieczorem wybrał Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Gdy przedstawiano kandydatury Pawłowicz i Piotrowicz w Sejmie z ław opozycji zabrzmiały okrzyki "hańba" i "precz z komuną".
 20. Francja: Zlikwidowano obozowisko migrantów w Grenoble
  Siły policyjne ewakuowały w czwartek blisko 100 imigrantów, którzy rozłożyli swe obozowisko w pobliżu dworca kolejowego w Grenoble - podała prefektura departamentu Isere. To już trzecia w tym roku próba zlikwidowania tego organizowanego ad hoc obozowiska.
 21. Sylwester z TVP jednak nie pod Wielką Krokwią
  "Cieszymy się, że udało się nam przekonać TVP do powrotu na Górną Rówień Krupową" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Zakopane.
 22. Wiesław Myśliwski: Chciałem budować okręty. Ja nawet nie wiedziałem co to polonistyka
  Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej "Nike" z wieczorem autorskim na rodzimym uniwersytecie.
 23. Tajlandia dziękuje Papieżowi za wsparcie w walce z przemocą seksualną
  "Wizyta Franciszka jest dla nas błogosławieństwem, inspiruje nas do walki z przemocą wobec kobiet i dzieci."
 24. „Sztuka poszukiwania oblicza Boga”
  W obchodzone w kalendarzu liturgicznym święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny przypada dzień poświęcony żeńskim zakonom kontemplacyjnym. Z tej okazji na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim zostanie zaprezentowany dokument pt. „Sztuka poszukiwania oblicza Boga”.
 25. Zmarł propagator twórczości literackiej Romana Brandstaettera
  W Poznaniu zmarł ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, biblista, tłumacz ksiąg biblijnych, propagator twórczości literackiej Romana Brandstaettera. Miał 91 lat.
 26. Co dalej z uratowanymi tygrysami?
  Pięć tygrysów przewiezionych z polsko-białoruskiego przejścia granicznego do poznańskiego zoo nie może zostać przetransportowanych do azylu w Hiszpanii. Winą za to, dyrektor ogrodu obarcza decyzję wójta Terespola. Tygrysy mogły opuścić Poznań już w niedzielę.
 27. Kolejny protest krakowskich hutników
  Tym razem związkowcy z huty ArcelorMittal Poland spotkali się przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Basztowej. Sprzeciwiają się planom wygaszenia wielkiego pieca.
 28. Resort środowiska zmienia nazwę
  Zgodnie z opublikowanym w czwartek na stronach Dziennika Ustaw rozporządzeniem rządu, Ministerstwo Środowiska zmieniło nazwę na Ministerstwo Klimatu. Na jego czele stoi Michał Kurtyka.
 29. Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu
  Zapewne podczas Europejskiego Spotkania Młodych będzie można zatrzymać się tu na adoracji Najświętszego Sakramentu. W przyszłości kaplica na Dworcu Głównym wpisana będzie w program Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju.
 30. W Sejmie powstanie parlamentarny zespół ds. kultury posiadania broni
  Posłowie koła Konfederacji poinformowali w czwartek, że rozpoczęli pracę nad powołaniem parlamentarnego zespołu ds. kultury posiadania broni. Do głównych zadań zespołu ma należeć rewizja obowiązujących przepisów prawa dot. posiadania broni oraz promowanie kultury posiadania broni.
 31. Spada liczba palaczy w Polsce, ale...
  Stopniowa zmniejsza się liczba palaczy papierosów w naszym kraju, nadal jednak pali 8 mln Polaków. Aż 70 proc. palaczy chce wyjść z nałogu - alarmowali w czwartek eksperci na konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej z okazji przypadającego 21 listopada Światowego Dnia Rzucania Palenia.
 32. W przyszłym tygodniu głosowanie nad składem Komisji Europejskiej
  W przyszłym tygodniu Parlament Europejski w Strasburgu będzie głosował nad składem Komisji Europejskiej pod przewodnictwem przewodniczącej elekt Ursuli von der Leyen - poinformował na konferencji prasowej w czwartek szef PE David Sassoli.
 33. Merkel planuje wizytę w Auschwitz
  Niemiecki Urząd Kanclerski potwierdził w czwartek, że trwają przygotowania do wizyty kanclerz Angeli Merkel w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Z informacji dziennika "Sueddeutsche Zeitung" wynika, że odbędzie się ona 6 grudnia.
 34. Jest nowy kandydat PiS na sędziego TK
  Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego jest prof. Jakub Stelina. W czwartek po południu zaplanowane jest posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, która ma zaopiniować wniosek ws. jego wyboru w skład TK.
 35. Dziesiątki tysięcy ludzi na papieskiej Mszy w Bangkoku
  Ponad 60 tys. wiernych przybyło na mszę odprawioną w czwartek przez papieża Franciszka na stadionie narodowym w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Obecni byli też katolicy z Kambodży, Laosu i Wietnamu. W homilii papież mówił o pladze prostytucji i handlu ludźmi.
 36. Już 24 samorządy przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin
  Samorządową Kartę Praw Rodzin przyjęły już 24 samorządy – podaje Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
 37. Bill Gates włącza się w walkę z globalnym ociepleniem? Na razie inwestuje w technologię, która może w tym pomóc
  Twórca Microsoftu zainwestował w start-up Heliogen, która chce wyeliminować użycie paliw kopalnych m.in. w produkcje stali i cement. W nowej technologii ma być wykorzystana energia słoneczna i sztuczna inteligencja.
 38. Papież w katolickim szpitalu: świadectwo wierności
  Służba zdrowia to obok szkolnictwa jedna z głównych form obecności mniejszościowej wspólnoty katolickiej w tajlandzkim społeczeństwie.
 39. W najnowszym GN: Kalendarz z Janem Pawłem II
  Do najnowszego numeru dołączony jest bezpłatny dodatek – kalendarz ścienny z Janem Pawłem II na 2020 r.
 40. Najwyższy patriarcha buddyjski: Jest to wizyta prawdziwego, wypróbowanego przyjaciela naszego narodu
  "Ci, którzy nie czynią źle swym przyjaciołom, są szanowani w każdym miejscu."
 41. Papież w świątyni buddyjskiej: Kultura spotkania jest możliwa
  Papież Franciszek, który jest w Tajlandii, powiedział w czwartek w świątyni buddyjskiej w Bangkoku, że "kultura spotkania" jest możliwa. To najważniejsza wizyta papieża u przedstawicieli świata buddyzmu, który w kraju tym wyznaje ponad 93 procent ludności.
 42. Ratownicy i heretycy
  Myśl wyrachowana: Są ludzie gorliwsi od Boga. Bóg szanuje decyzje Kościoła - a oni nie.
 43. Premier: Rodzina jest tą świętością, która daje najlepsze pole do rozwoju dla dzieci
  Rodzina jest tą świętością, która daje najlepsze pole do rozwoju dla dzieci, dla przyszłych pokoleń, jest tym miejscem, gdzie się uczy wrażliwości, piękna, gdzie kształtuje się charaktery naszych dzieci i będziemy ją chronić - powiedział w środę w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.
 44. Donald Tusk wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej
  Były premier Polski i lider Platformy Obywatelskiej, obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk został w środę wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej na kongresie tego ugrupowania w Zagrzebiu.
 45. Bp. Czaja: Biorąc pod uwagę liczbę praktykujących wiernych, chrześcijaństwo zielonoświątkowe jest dziś największym wyznaniem chrześcijańskim na świecie
  Neopentekostalizm jest też wyzwaniem wewnątrz Kościoła.
 46. Prezydent Poznania wystartuje przeciwko Małgorzacie Kidawie-Błońskiej w prawyborach w PO
  Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak będzie kontrkandydatem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach prezydenckich w Koalicji Obywatelskiej. Polska potrzebuje silnej prezydentury, która zatrzyma łamanie praworządności - podkreślił w środę samorządowiec.
 47. Jest rywal dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w PO
  Jest kolejne zgłoszenie w prawyborach prezydenckich w PO, poza Małgorzatą Kidawą-Błońską - poinformowali w środę liderzy Platformy. Nie ujawnili jednak kto to jest, bo kandydat został zgłoszony we wtorek wieczorem "za pośrednictwem koperty". Posłowie KO byli zaskoczeni "kandydatem z koperty".
 48. Ks. Krzysztof Ora krajowym duszpasterzem służby liturgicznej
  Podczas 385. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi wybrali księdza odpowiedzialnego w diecezji świdnickiej za służbę liturgiczną do struktur krajowych.
 49. Złóż życzenia ojcu Leonowi!
  Popularny benedyktyn o. Leon Knabit skończy niebawem 90 lat. Z tej okazji Wydawnictwo Tyniec uruchomiło specjalną stronę jubileuszową, dzięki której można złożyć życzenia sędziwemu, ale młodemu duchem mnichowi.
 50. Wspólne życie o niebo piękniejsze
  O czystość warto walczyć nie tylko przed ślubem, ale również, a raczej przede wszystkim, w samym małżeństwie.

Dodatkowe informacje