Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Po zamordowaniu zakonnicy biskup krytykuje portugalski wymiar sprawiedliwości i feministki
  Biskup diecezji Porto Manuel Linda skrytykował portugalską klasę polityczną za stworzenie źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości w Portugalii. Krytyka ze strony hierarchy ma związek z zamordowaniem 8 września siostry Antonii Pinho. Zakonnica zginęła w miejscowości São João da Madeira podczas próby gwałtu ze strony uzależnionego od narkotyków kryminalisty.
 2. Chichot braku "kultury"
  Akcja "Nie świruj, idź na wybory" jednym przypomniała o obywatelskim zobowiązaniu, a innym – w tym mnie- o objawach, z którymi człowiek czasem walczy przez wiele lat.
 3. Fundusz Trójmorza dysponować będzie 3-5 mld euro
  Fundusz Trójmorza, z którego finansowane będą inwestycje infrastrukturalne w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej docelowo dysponować będzie 3-5 mld euro - powiedziała w czwartek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że pierwsze projekty mogą ruszyć w I kw. 2020 r.
 4. Franciszek: Kapłaństwo i biskupstwo to nie rodzaj zajęcia czy funkcji
  Na konieczność postrzegania posługi święceń w Kościele przede wszystkim jako bezinteresownego daru Boga zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Przestrzegł przed postrzeganiem kapłaństwa czy biskupstwa jako swego rodzaju zajęcia czy funkcji, i zauważył, że z braku kontemplacji tego daru Bożego rodzą się wszystkie znane nam odstępstwa i wypaczenia posługi święceń.
 5. "Jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione skłonności homoseksualne, to nie powinien być w seminarium duchownym"
  - Kryteria Kościoła są tu bardzo jasne. Dokumenty Stolicy Apostolskiej mówią, że jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione skłonności homoseksualne, to nie powinien być w seminarium duchownym - powiedział w wywiadzie dla KAI ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
 6. Robert Kubica żegna się z Williamsem
  PKN Orlen i Robert Kubica zakończą współpracę z Williamsem po tym sezonie Formuły 1 - poinformował w czwartek koncern. PKN Orlen będzie kontynuować współpracę z Kubicą i zostanie w Formule 1, w tym celu prowadzi "zaawansowane rozmowy z wybranymi zespołami".
 7. Dziś powtórzył się cud św. Januarego
  W Neapolu powtórzył się cud św. Januarego. Krew męczennika upłynniła się w ampułce.
 8. USA: Wskaźnik aborcji – najniższy od 1973 roku
  Liczba aborcji dokonywanych w USA spadła do najniższego poziomu od 1973 roku, kiedy Sąd Najwyższy zalegalizował w tym kraju aborcję na życzenie. Według danych, jakie opublikował Guttmacher Institute – organizacja związana ze środowiskami proaborcyjnymi – całkowita liczba wykonywanych aborcji na poziomie ogólnokrajowym zmniejszyła się w latach 2014 – 2017 o 7 proc.: z 926 tys. 200 do 862 tys. 320.
 9. Zmarł o. Hubert Czuma SJ
  Kapłan i zakonnik odszedł w 89. roku życia, 64. kapłaństwa, i 71. powołania zakonnego.
 10. Rz: Rusza do nas US Army
  1. Dywizja Kawalerii Pancernej amerykańskiej armii będzie przerzucona do Polski - podaje w czwartek "Rzeczpospolita".
 11. Wyjątkowo krwawy zamach w Afganistanie
  Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego wybuchu samochodu pułapki w miejscowości Kalat na południowym wschodzie Afganistanu - poinformował przedstawiciel władz cytowany przez agencję Reutera. 95 osób zostało rannych.
 12. Nowe oświetlenie rzymskiej Fontanny di Trevi
  W Rzymie zainaugurowano nowe sugestywne oświetlenie Fontanny di Trevi. "System świateł został zrealizowany i przestudiowany w każdym najdrobniejszym szczególe" - zapewniła burmistrz stolicy Włoch, Virginia Raggi. Oświetlenie to ostatni etap prac nad zabytkiem.
 13. Prezydent Duda w "Gościu Niedzielnym" o reelekcji: Jestem życiowym optymistą
  Jestem życiowym optymistą. Kiedy kandydowałem na urząd prezydenta, wszyscy mówili, że nie mam żadnych szans, a jednak się okazało, że wygrałem - powiedział prezydent Andrzej Duda w "Gościu Niedzielnym", odpowiadając na pytanie, czy wygra wybory prezydenckie w 2020 r. i uzyska reelekcję na drugą kadencję.
 14. Dogmat o politykowaniu
  Myśl wyrachowana: Chrześcijaństwo ma związek z polityką, bo polityka ma związek z człowiekiem.
 15. Prof. Aleksander Nalaskowski wraca do pracy akademickiej
  Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przywrócił profesora do obowiązków, polecając mu jednocześnie większą roztropność w formułowaniu tekstów publicystycznych.
 16. Niech Bóg nas zaskakuje. Wyruszyła Karawana Bożego Miłosierdzia
  Losy padły na kierunek Gorzebądź i tam skierowali się pielgrzymi na rowerach. Orędzie miłosierdzia chcą wieźć głównie ludziom z małych miejscowości.
 17. Św. Teresa z Lisieux w największym szkockim więzieniu
  W Szkocji wciąż jeszcze jest dużo wiary, a peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux jest tego świadectwem. Tymi słowami szkockie media komentują poruszenie, jakie wywołała w tym kraju obecność najmłodszej Doktor Kościoła.
 18. Trump polecił "znaczne zwiększenie sankcji" na Iran
  Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że polecił ministrowi finansów (skarbu) Stevenowi Mnuchinowi "znaczne zwiększenie sankcji" nałożonych na Iran w obliczu narastających napięć między Waszyngtonem a Teheranem.
 19. Krytykowany w Polsce szef ukraińskiego IPN stracił stanowisko
  Rząd Ukrainy zwolnił ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowego tego kraju Wołodymyra Wiatrowycza, uważanego za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej i uznawanego w Polsce za apologetę działalności OUN-UPA.
 20. Wojna koreańsko-japońska na naszych oczach
  Między dwoma azjatyckimi potęgami gospodarczymi rośnie napięcie. Czy wzrosną z tego powodu ceny smartfonów?
 21. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przeciw kard. Gulbinowiczowi
  Wrocławska prokuratura po przesłuchaniu Przemysława Kowalczyka, oskarżającego kard. Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne, odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na przedawnienie się zarzucanego hierarsze czynu.
 22. Franciszek: Gamaliel uczy nas sztuki rozeznania
  „Rozeznanie nie zapewnia rozwiązań standardowych, ponieważ jest sztuką, realizacją mądrości duchowej dzieci Bożych, które uczą się dostrzegania w dziejach śladów obecności Ojca” – powiedział Ojciec Święty.
 23. 30 proc. badanych rodziców przeznaczy dodatkowe pieniądze z 500+ na edukację dzieci
  30 proc. beneficjentów przeznaczy dodatkowe pieniądze z 500+ na edukację dzieci, a 15 proc. zaoszczędzi, co stanowi wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
 24. "Gość Niedzielny" najchętniej kupowanym tygodnikiem w Polsce
  "Gość Niedzielny" od lat jest najchętniej kupowanym tygodnikiem w Polsce. Tak też było w lipcu - wynika z najnowszych danych na temat sprzedaży polskich tygodników opinii, przygotowanych przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, a opublikowanych przez serwis wirtualnemedia.pl.
 25. Aaaaa łowcę pytonów zatrudnię
  Władze Florydy chcą zatrudnić dodatkowo 25 łowców pytonów, aby rozprawić się z plagą birmańskich pytonów w tym stanie. Na ofertę pracy ogłoszoną na stronie internetowej władz stanowych w ubiegłym tygodniu, do wtorku rano odpowiedziało ponad 1000 chętnych.
 26. Szef Daimlera: Silniki Diesla mają przyszłość
  W nowych silnikach Diesla udało się wyeliminować problem emisji tlenków azotu przy zachowaniu ich parametrów jezdnych. Dostrzegają to klienci, którzy nadal chcą je kupować i dlatego Daimler będzie je rozwijać i produkować - powiedział PAP szef koncernu Ola Kaellenius.
 27. Netanjahu nie ogłosił swojego zwycięstwa, ani nie przyznał się do porażki
  Dotychczasowy premier i przywódca prawicowego Likudu Banjamin Netanjahu zapowiedział w nocy z wtorku na środę sformowanie "silnego, syjonistycznego rządu", bez udziału przedstawicieli ludności arabskiej. Jego główny rywal, centrysta Benny Gantz, opowiedział się za rządem jedności.
 28. W dużych miastach Polski obserwujemy baby boom
  W największych miastach Polski, w stolicach województw, urodziło się ostatnio więcej dzieci, niż ogółem w całej Polsce. Taka nieoczekiwana ewolucja dzietności to zjawisko chwilowe - przewiduje prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii UŁ, który wyjaśnia przyczyny tego trendu.
 29. Uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
  Mamy obowiązek pamiętać o naszych przodkach i poprzednikach, którzy mimo represji i szykan pozostali do końca wierni Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Złożono tam wieńce i zabrzmiał apel pamięci.
 30. Przewodniczący KEP spotkał się z dziennikarzami zagranicznymi
  Abp Stanisław Gądecki spotkał się we wtorek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski z dziennikarzami z 11 krajów europejskich. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw Kościoła w Polsce, m.in. kwestii ochrony życia, małoletnich, uchodźców i ideologii LGBT.
 31. Memoriał przedstawił księgę o ofiarach zbrodni katyńskiej pochowanych w Miednoje
  Księgę o ofiarach zbrodni katyńskiej spoczywających w Miednoje koło Tweru przedstawiło we wtorek w Moskwie Stowarzyszenie Memoriał. Trzytomowa publikacja zawiera dostępne po raz pierwszy po rosyjsku biogramy i zdjęcia ofiar i materiały ekshumacji w Miednoje.
 32. Polscy siatkarze wygrywają z Czarnogórą
  Polska pokonała w Amsterdamie Czarnogórę 3:0 (25:10, 25:17, 25:19) w swoim czwartym meczu grupy D mistrzostw Europy siatkarzy. Biało-czerwoni, którzy mają na koncie komplet zwycięstw, są już pewni awansu do 1/8 finału.
 33. Patriarcha Bartłomiej u Papieża
  W południe Ojciec Święty spotkał się z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola, duchowym zwierzchnikiem Kościołów prawosławnych.
 34. Polska udzieliła odpowiedzi KE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów
  Polski rząd przekazał we wtorek Komisji Europejskiej odpowiedź w związku z postępowaniem o naruszenie prawa unijnego w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.
 35. Sensacyjne odkrycie podczas konserwacji ołtarza Wita Stwosza
  Podczas prac badawczo-konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie odsłonięto i odczytano datę 1486 r. znajdującą się na boku jednej z figur - apostoła św. Jakuba, podtrzymującego zasypiającą Maryję.
 36. Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko
  W Pradze poinformowano we wtorek o narodzinach drogą cesarskiego cięcia dziecka, którego matka miała przeszczepioną macicę od zmarłej kobiety. To pierwszy taki wypadek na świecie, gdy dawczyni wcześniej nie rodziła.
 37. IPN wspólnie z MEN o nowych propozycjach na lekcje historii
  Teka edukacyjna "Sowiecka agresja i okupacja Polski 1939-41" to jedna z nowych propozycji dla szkół, które IPN wspólnie z MEN przedstawił na 80-lecie agresji ZSRS na Polskę. Po czasach komunistycznych kłamstw pozostało wiele mitów - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek.
 38. Wstrząsające wyznanie pielęgniarki. Opisała, jak umiera dziecko, które rodzi się żywe po aborcji
  Amerykańska pielęgniarka Jill Stanek przedstawiła republikańskim kongresmenom sposób, w jaki umiera dziecko urodzone, mimo próby przeprowadzenia jego aborcji. Sama była świadkiem takiego tragicznego wydarzenia. Jej wypowiedź miała miejsce tydzień temu w Waszyngtonie w ramach prac nad ustawą o dzieciach (abortowanych) urodzonych żywo (Born-Alive Abortion Survivors Protection Act).
 39. Talibowie niosą śmierć w Kabulu
  Co najmniej 30 osób zginęło, a 45 zostało rannych we wtorek w dwóch zamachach w Afganistanie: podczas wiecu wyborczego prezydenta kraju Aszrafa Ghaniego w prowincji Parwan oraz w eksplozji w stołecznym Kabulu. Do obu ataków przyznali się afgańscy talibowie.
 40. Wykryto kolejny proceder fałszowania oliwy
  We Włoszech wykryto kolejny skandal z fałszowaniem oliwy z oliwek. Oszuści wyprodukowali 50 ton tłuszczu będącego połączeniem oleju sojowego z chlorofilem i beta-karotenem, który sprzedawali jako wysokiej jakości oliwę. Zarzuty oszustwa postawiono 14 osobom.
 41. W Broniszewicach powstanie drugi dom dla niepełnosprawnych chłopaków
  Znane z internetu i z telewizji dominikanki z Broniszewic (diec. kaliska) zbudują kolejny Dom dla Chłopaków. Powstanie w sąsiedztwie tego otwartego w zeszłym roku. Zamieszkają w nim niepełnosprawni podopieczni. Budowę ma sfinansować tajemniczy darczyńca.
 42. Był 17 września... Poznaj historię pani Katarzyny
  Ulice pełne ludzi, gwar, śmiech. I nagle taki dziwny warkot się zbliża. Zdziwieni zadzieramy do góry głowy i widzimy małe samoloty z czerwonymi gwiazdami. Kukuruźniki. A one bez ostrzeżenia zaczynają strzelać z karabinów do nas.
 43. Skazany za pedofilię kardynał Pell złożył apelację w Sądzie Najwyższym
  Sąd Najwyższy Australii podał do wiadomości, że pełnomocnicy skazanego za pedofilię byłego watykańskiego "ministra finansów" kardynała George'a Pella odwołali się we wtorek od wyroku sądu apelacyjnego stanu Wiktoria, utrzymującego w mocy karę 6 lat więzienia.
 44. Mocne słowa Vitala Heynena o polskich kibicach
  Belgijski selekcjoner specjalnie poprosił o możliwość udzielenia wywiadu.
 45. Prezydent Andrzej Duda pozbawił lubelskiego księdza odznaczenia państwowego
  Kapłan, który został pozwany za molestowanie, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
 46. Kubiak po meczu z Czechami: Nie pamiętam wcześniej takiej sytuacji...
  Polscy siatkarze wygrali w Rotterdamie z Czechami 3:0 (25:18, 25:12, 25:15) w swoim trzecim meczu grupy D mistrzostw Europy i są niemal pewni awansu do 1/8 finału. We wtorek biało-czerwoni, którzy mają na koncie komplet zwycięstw, zmierzą się w Amsterdamie z Czarnogórą.
 47. Pod prąd
  Wybór Borysa Szyca do roli Piłsudskiego okazał się dobrą decyzją.
 48. Jak się żyje w Watykanie? Opowiada Magdalena Wolińska-Riedi
  Jak to jest mieszkać w sąsiedztwie papieża, wychowywać dzieci za Spiżową Bramą i być żoną szwajcarskiego gwardzisty? Dziennikarka i tłumaczka Magdalena Wolińska-Riedi opowiada w książce "Kobieta w Watykanie".
 49. Dlaczego nie ma pana młodego?
  – Mój wybór jest podyktowany miłością. Ten stan idealnie łączy pragnienie ofiarowania się Jezusowi z pragnieniem pozostania w świecie – mówi płocczanka, która została czwartą dziewicą konsekrowaną w diecezji.
 50. Szpiedzy, dywersanci, wywrotowcy... robotnicy?
  - Mówiąc o sprawie elbląskiej, mówimy tak naprawdę o istocie komunizmu - podkreśla prof. Mirosław Golon z gdańskiego IPN.

Dodatkowe informacje