Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. "Byłby to zamach na całą cywilizację chrześcijańską"
  Patriarcha Moskiewski zdecydowanie przeciwstawia się próbom przekształcenia bazyliki Hagia Sophia w meczet. Byłby to zamach na całą cywilizację chrześcijańską – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu. Cyryl przypomina, że z tą świątynią ściśle są związane początki chrześcijaństwa w Rusi Kijowskiej.
 2. Opublikowano rozporządzenie o pierwszeństwie głosowania
  Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności - przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie Ministra Zdrowia.
 3. Jest pozew bliskich ułaskawionego przez prezydenta przeciwko Ringier Axel Springer
  Miliona złotych zadośćuczynienia od Ringier Axel Springer, wydawcy dziennika "Fakt", domagają się partnerka i córka mężczyzny ułaskawionego przez prezydenta. We wtorek pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko wydawnictwu złożył pełnomocnik kobiet.
 4. Londyn: Parlamentarzyści powstrzymali liberalizację aborcji
  Brytyjscy posłowie nie poparli drastycznej liberalizacji prawa aborcyjnego. Przeciw zmianom w ustawie zagłosowali również ci parlamentarzyści, którzy nie popierają działań organizacji pro-life, ale dostrzegają konieczność skutecznej ochrony praw dziecka poczętego i kobiet.
 5. Włoska zakonnica i lekarka: Wirus ukazał potrzebę Boga i międzyludzkich relacji
  Włosi zaczynają zbierać świadectwa osób walczących z koronawirusem na pierwszej linii frontu. Są wśród nich również kapłani i siostry zakonne.
 6. Św. Jan Paweł II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej
  Do Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej dotarł akt podpisany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej.
 7. Ile osób dopisało się do spisu wyborców po I turze za granicą?
  Aktualna liczba wniosków zarejestrowanych o dopisanie do spisu wyborców za granicą w systemie e-wybory to 525 346; liczba nowych wniosków złożonych po I turze to 150 663 - poinformował PAP we wtorek polski resort spraw zagranicznych.
 8. Ennio Morricone napisał swój nekrolog
  Dzisiaj opublikowały go wszystkie najważniejsze włoskie gazety. "Najboleśniejsze 'do widzenia' dla Niej". Dla żony Marii.
 9. Sekretarz KEP: Udział w głosowaniu przejawem naszej odpowiedzialności i dojrzałości
  Udział w głosowaniu będzie przejawem naszej odpowiedzialności i dojrzałości w kształtowaniu demokratycznego ładu społecznego w Polsce - podkreślił sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński w wydanym we wtorek apelu ws. wyborów prezydenckich.
 10. MZ: 257 nowych przypadków koronawirusa, w tym 91 na Śląsku
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 257 osób, w tym 91 na Śląsku; łącznie u 36 tys. 412 osób – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał też, że zmarło siedem zakażonych osób, w sumie 1528.
 11. Wiceminister zdrowia: Polacy odreagowują izolację; zapominają o zasadach sanitarnych
  Polacy odreagowują teraz izolację związaną z koronawirusem. Nie przestrzegają zasad sanitarnych, a to istotne, by nie dochodziło do dalszych zakażeń i byśmy spędzili bezpiecznie wakacje - zauważył w porannej rozmowie w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
 12. KE: PKB strefy euro w tym roku ma skurczyć się o 8,7 proc.
  W bieżącym roku gospodarka strefy euro ma skurczyć się o 8,7 proc. - wynika z prognoz gospodarczych przedstawionych we wtorek przez Komisję Europejską.
 13. Premier o budżecie państwa: W czerwcu o 3 proc. wyższe dochody niż w czerwcu 2019
  W czerwcu tego roku mamy o 3 proc. wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Obornikach (Wielkopolska).
 14. Wyborcy nie boją się koronawirusa
  Ponad połowa osób biorących udział w wyborach prezydenta Polski nie obawia się ryzyka zachorowania na COVID-19. To główny wniosek płynący z sondażu United Surveys, wykonanego na zlecenie "DGP" i RMF FM - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
 15. W katedrze w Madrycie odprawiono mszę żałobną za ofiary epidemii koronawirusa
  W poniedziałek wieczorem w madryckiej katedrze Almudena została odprawiona msza żałobna w intencji wszystkich ofiar epidemii koronawirusa w tym kraju. W uroczystości wzięli udział król Hiszpanii Filip VI z królową Letycją, przedstawiciele rządu, a także wszyscy hiszpańscy biskupi.
 16. Dziesiątki ludzi ofiarami strzelanin w weekend amerykańskiego Dnia Niepodległości
  Dziesiątki ofiar śmiertelnych przyniosła w miniony weekend Dnia Niepodległości seria strzelanin w różnych miastach amerykańskich, zwłaszcza w Chicago i Nowym Jorku. Prezydent USA Donald Trump zaoferował pomoc władz federalnych.
 17. Przez 22 lata była przetrzymywana i pracowała jako niewolnica
  Opinią publiczną Brazylii wstrząsnęło odkrycie przez władze w bogatej dzielnicy Sao Paulo 61-letniej obecnie kobiety, która od roku 1998 pracowała dla zamożnej rodziny i była przetrzymywana w warunkach urągających ludzkiej godności. Sprawa trafiła do sądu.
 18. Prezydent: Szczepienia na koronawirusa nie powinny być obowiązkowe
  Szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że szczepienia powinny być nieodpłatnie dostępne przede wszystkim dla seniorów.
 19. We wtorek mija termin na dopisanie się do spisu wyborców
  We wtorek mija termin na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce. Jeśli wyborca dopisał się do spisu przed pierwszą turą wyborów, nie może dopisać się do innego spisu przed drugą turą. Do piątku można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania.
 20. Rozpoczął się Festiwal Życia! 850 młodych ludzi buduje arkę
  Pierwszego dnia festiwalu świadectwem podzielił się abp Grzegorz Ryś.
 21. Sąd Najwyższy USA: Stany mogą karać elektorów łamiących prawo w głosowaniu na prezydenta
  Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł w poniedziałek, że władze stanowe mogą karać głosujących na prezydenta członków Kolegium Elektorów, którzy nie przestrzegają obowiązującego prawa stanowego. Sędziowie zadecydowali o tym jednomyślnie.
 22. Timmermans: Polska na drodze, by stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej
  Polska jest na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
 23. Adwokat partnerki i córki ułaskawionego: Złożę pozew przeciwko Ringier Axel Springer
  Złożę pozew przeciwko Ringier Axel Springer o ochronę dóbr osobistych z żądaniem zapłaty 1 mln zł tytułem zadośćuczynienia za doznane przez moje klientki krzywdy - poinformował w poniedziałek dr Krzysztof Wąsowski adwokat partnerki i córki mężczyzny ułaskawionego przez prezydenta Andrzeja Dudę.
 24. Ślubowanie templariuszy na gdańskich Wyżynach
  W kościele parafialnym w Ełganowie Edward Gąszczyk i Leszek Piotr Kaczyński, kandydaci na członków zakonu templariuszy OMCTH, złożyli uroczystą przysięgę. Tym samym weszli na zakonną drogę, która łączy średniowieczne tradycje i współczesną działalność charytatywną zgromadzenia.
 25. Morawiecki: Nasz rynek dla takich firma jak JK jest za mały; cieszy eksport do Afryki
  Nasz rynek dla takich firma jak JK jest za mały - mówił premier w firmie JK Miłosz Kiedrowski w Bysławiu k. Tucholi (kujawsko-pomorskie). Kontenery tu produkowane trafiają nawet do Afryki - "z Borów Tucholskich do Afryki - to coś, co jest bardzo budujące" - ocenił Mateusz Morawiecki.
 26. Chiny: Zatrzymano wykładowcę prawa, który krytykował władze
  Profesor prawa z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie Xu Zhangrun, który publicznie krytykował rządzącą Komunistyczną Partię Chin (KPCh) i przywódcę ChRL Xi Jinpinga, został w poniedziałek zabrany przez policję - powiedziało agencji Reutera kilkoro znajomych profesora.
 27. Dwa Oscary Ennio Morriconego
  – Napisałem ponad 500 utworów, a pytają mnie tylko o spaghetti westerny – mówił pod koniec życia Ennio Morricone. W rzeczywistości był doceniany, choć Akademia Filmowa przynajmniej raz go skrzywdziła.
 28. Komisja Nauki Wiary KEP: Maronicka Fundacja Misyjna odpowiedzialna za rzymskokatolickie wspólnoty św. Szarbela
  Osoby należące do rzymskokatolickich wspólnot św. Szarbela mogą znaleźć duchowe wsparcie w Maronickiej Fundacji Misyjnej, której przewodniczącym jest Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej – napisano w opublikowanym dziś komunikacie Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.
 29. Pastor, który został prezydentem
  Mija tydzień, od kiedy fotel prezydencki w Malawi objął Lazarus Chakwera. Zaprzysiężony 28 czerwca, po 13 miesiącach politycznych sporów w kraju, nowy prezydent - dotychczas pastor największego w kraju protestanckiego kościoła Zgromadzenia Bożego, deklaruje prowadzenie państwa "inspirowane przez Boga i potrzeby Malawijczyków".
 30. Dominikanin z Belfastu podczas pandemii wrócił do zawodu lekarza
  Dominikanin z Belfastu br. Christopher Gault podczas pandemii koronawirusa wrócił do zawodu lekarza. Przez 6 tygodni za zgodą przełożonych pracował w szpitalu (Belfast Mater Hospital), w którym praktykował przed wstąpieniem do zakonu.
 31. Prezydencki projekt zmiany konstytucji wpłynął do Sejmu
  Prezydencki projekt zmiany konstytucji, wprowadzający zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym w poniedziałek popołudniu wpłynął do Sejmu - poinformowała PAP Kancelaria Sejmu RP.
 32. Stowarzyszenie „Dwie Kreski” zapewnia pomoc kobietom w nieplanowanej ciąży na terenie całego kraju
  „Nie oceniamy, pomagamy” – przekonują członkowie Stowarzyszenia „Dwie Kreski”, oferującego pomoc kobietom w nieplanowanej ciąży.
 33. W Kalifornii zniszczono kolejny pomnik św. Junipero Serry
  W Dniu Niepodległości w Sacramento obalono kolejny pomnik św. Junipero Serry, apostoła Kalifornii.
 34. Muzyka Morricone nie umrze nigdy
  Kilka dni temu trafił do do rzymskiej kliniki po tym, jak upadł i złamał kość udową. Jego przyjaciel, prawnik - Giorgio Assuma poinformował, że Morricone do ostatniej chwili zachował „pełną świadomość i wielką godność".
 35. Andrzej Duda zaproponował wykluczenie w Konstytucji RP możliwości adopcji dziecka przez pary homoseksualne
  Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś i skierował do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Konstytucji, zmierzający do wykluczenia możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne. - Jestem przekonany, że dzięki temu zapisowi bezpieczeństwo dzieci i troska o ich dobro będzie w dużo większym stopniu realizowana - powiedział urzędujący prezydent.
 36. Mosbacher do Mazurek: szerzy pani kłamstwo sugerując, że TVN to WSI, powinna się pani wstydzić
  Dobrze Pani wie, że szerzy Pani coś, co jest absolutnym kłamstwem, sugerując że TVN to WSI. Powinna się Pani wstydzić; to poniżej godności osoby, która reprezentuje Polaków - napisała do europosłanki PiS Beaty Mazurek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
 37. Chiny: Tragiczna w skutkach kontrola populacji mniejszości etnicznych
  Zmuszanie do stosowania środków antykoncepcyjnych, przymusowa sterylizacja i aborcja – w ten sposób władze Chin kontrolują populację mniejszości etnicznych żyjących na terenie tego państwa.
 38. Poniedziałkowy, dość dobry raport koronawirusowy MZ
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 205 osób, w tym 49 na Śląsku; łącznie u 36 tys. 155 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał, że zmarły cztery zakażone osoby, w sumie 1521.
 39. Zmarł Ennio Morricone
  W wieku 91 lat w Rzymie zmarł w poniedziałek Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent. O śmierci poinformowała jego rodzina. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów "Misja", "Nietykalni" czy "Dawno temu w Ameryce".
 40. Metropolita katowicki apeluje o oddawanie krwi
  O oddawanie krwi, które jest "przejawem solidarności chrześcijańskiej" zaapelował w poniedziałek do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Specjalny apel skierował do osób, które wyzdrowiały z COVID-19, w tym górników.
 41. Szumowski: Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku
  Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku - zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że służba zdrowia przygotowuje się do wzrostu zachorowań na COVID-19 spodziewanego jesienią.
 42. Chiny ostrzegają przed dżumą
  W mieście Bayan Nur w chińskim regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej władze wydały alert trzeciego stopnia w związku ze zdiagnozowaniem w lokalnym szpitalu przypadku dżumy dymieniczej. Obowiązuje zakaz polowania oraz jedzenia mięsa zwierząt, które mogą przenosić bakterie dżumy.
 43. W Australii rośnie zapotrzebowanie na pomoc żywnościową
  Coraz więcej mieszkańców Australii zmuszonych jest do korzystania z pomocy banków żywności. Od czasu wybuchu pandemii liczba osób potrzebujących wzrosła aż o 78 proc.
 44. Najnowszy sondaż przed II turą
  Sondaż United Surveys dla "DGP" i RMF FM pokazuje, że prowadzi Andrzej Duda, ale przewaga jest w granicach błędu statystycznego - poinformował poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
 45. Sportowcy wjeżdżający do Wielkiej Brytanii zwolnieni z obowiązku kwarantanny
  Sportowcy przyjeżdżający na zawody na terenie Wielkiej Brytanii będą zwolnieni z obowiązku 14-dniowej kwarantanny - poinformował Departament Kultury, Mediów i Sportu. Przepisy dotyczą także osób związanych z produkcją telewizyjną i filmową.
 46. Abp Adamczyk: w kulcie relikwii chodzi o przykład wiary świętych
  Nuncjusz apostolski w Argentynie abp Mirosław Adamczyk 5 lipca uroczyście przekazał relikwie św. Huberta parafii w Śliwicach (diecezja pelplińska). W homilii dotychczasowy nuncjusz w Panamie podkreślił, że w kulcie relikwii chodzi o przykład wiary ludzi świętych.
 47. Spychalski: W poniedziałek uroczyste podpisanie projektu zmiany konstytucji przez prezydenta
  W poniedziałek o godz. 11.30 prezydent Andrzej Duda podpisze projekt zmiany konstytucji i skieruje go do Sejmu - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Chodzi o zapisanie w konstytucji, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym.
 48. Co z lotami do USA?
  Analizujemy możliwość uruchomienia dalekodystansowych rejsowych lotów pasażerskich do Stanów Zjednoczonych; jednak musimy brać pod uwagę restrykcyjne przepisy obowiązujące w tym kraju w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 - mówi PAP rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.
 49. W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne - bez maseczek i w tłumie
  W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie dyscypliny.
 50. Ile procent wynosi bezrobocie w Polsce?
  Majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc. a, kiedy ministrem w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz był Rafał Trzaskowski - sięgało ono 10 proc. - przypomniał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.

Dodatkowe informacje