Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Prof. Aleksander Nalaskowski wraca do pracy akademickiej
  Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przywrócił profesora do obowiązków, polecając mu jednocześnie większą roztropność w formułowaniu tekstów publicystycznych.
 2. Niech Bóg nas zaskakuje. Wyruszyła Karawana Bożego Miłosierdzia
  Losy padły na kierunek Gorzebądź i tam skierowali się pielgrzymi na rowerach. Orędzie miłosierdzia chcą wieźć głównie ludziom z małych miejscowości.
 3. Św. Teresa z Lisieux w największym szkockim więzieniu
  W Szkocji wciąż jeszcze jest dużo wiary, a peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux jest tego świadectwem. Tymi słowami szkockie media komentują poruszenie, jakie wywołała w tym kraju obecność najmłodszej Doktor Kościoła.
 4. Trump polecił "znaczne zwiększenie sankcji" na Iran
  Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że polecił ministrowi finansów (skarbu) Stevenowi Mnuchinowi "znaczne zwiększenie sankcji" nałożonych na Iran w obliczu narastających napięć między Waszyngtonem a Teheranem.
 5. Krytykowany w Polsce szef ukraińskiego IPN stracił stanowisko
  Rząd Ukrainy zwolnił ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowego tego kraju Wołodymyra Wiatrowycza, uważanego za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej i uznawanego w Polsce za apologetę działalności OUN-UPA.
 6. Wojna koreańsko-japońska na naszych oczach
  Między dwoma azjatyckimi potęgami gospodarczymi rośnie napięcie. Czy wzrosną z tego powodu ceny smartfonów?
 7. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przeciw kard. Gulbinowiczowi
  Wrocławska prokuratura po przesłuchaniu Przemysława Kowalczyka, oskarżającego kard. Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne, odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na przedawnienie się zarzucanego hierarsze czynu.
 8. Franciszek: Gamaliel uczy nas sztuki rozeznania
  „Rozeznanie nie zapewnia rozwiązań standardowych, ponieważ jest sztuką, realizacją mądrości duchowej dzieci Bożych, które uczą się dostrzegania w dziejach śladów obecności Ojca” – powiedział Ojciec Święty.
 9. 30 proc. badanych rodziców przeznaczy dodatkowe pieniądze z 500+ na edukację dzieci
  30 proc. beneficjentów przeznaczy dodatkowe pieniądze z 500+ na edukację dzieci, a 15 proc. zaoszczędzi, co stanowi wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
 10. "Gość Niedzielny" najchętniej kupowanym tygodnikiem w Polsce
  "Gość Niedzielny" od lat jest najchętniej kupowanym tygodnikiem w Polsce. Tak też było w lipcu - wynika z najnowszych danych na temat sprzedaży polskich tygodników opinii, przygotowanych przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, a opublikowanych przez serwis wirtualnemedia.pl.
 11. Aaaaa łowcę pytonów zatrudnię
  Władze Florydy chcą zatrudnić dodatkowo 25 łowców pytonów, aby rozprawić się z plagą birmańskich pytonów w tym stanie. Na ofertę pracy ogłoszoną na stronie internetowej władz stanowych w ubiegłym tygodniu, do wtorku rano odpowiedziało ponad 1000 chętnych.
 12. Szef Daimlera: Silniki Diesla mają przyszłość
  W nowych silnikach Diesla udało się wyeliminować problem emisji tlenków azotu przy zachowaniu ich parametrów jezdnych. Dostrzegają to klienci, którzy nadal chcą je kupować i dlatego Daimler będzie je rozwijać i produkować - powiedział PAP szef koncernu Ola Kaellenius.
 13. Netanjahu nie ogłosił swojego zwycięstwa, ani nie przyznał się do porażki
  Dotychczasowy premier i przywódca prawicowego Likudu Banjamin Netanjahu zapowiedział w nocy z wtorku na środę sformowanie "silnego, syjonistycznego rządu", bez udziału przedstawicieli ludności arabskiej. Jego główny rywal, centrysta Benny Gantz, opowiedział się za rządem jedności.
 14. W dużych miastach Polski obserwujemy baby boom
  W największych miastach Polski, w stolicach województw, urodziło się ostatnio więcej dzieci, niż ogółem w całej Polsce. Taka nieoczekiwana ewolucja dzietności to zjawisko chwilowe - przewiduje prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii UŁ, który wyjaśnia przyczyny tego trendu.
 15. Uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
  Mamy obowiązek pamiętać o naszych przodkach i poprzednikach, którzy mimo represji i szykan pozostali do końca wierni Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Złożono tam wieńce i zabrzmiał apel pamięci.
 16. Przewodniczący KEP spotkał się z dziennikarzami zagranicznymi
  Abp Stanisław Gądecki spotkał się we wtorek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski z dziennikarzami z 11 krajów europejskich. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw Kościoła w Polsce, m.in. kwestii ochrony życia, małoletnich, uchodźców i ideologii LGBT.
 17. Memoriał przedstawił księgę o ofiarach zbrodni katyńskiej pochowanych w Miednoje
  Księgę o ofiarach zbrodni katyńskiej spoczywających w Miednoje koło Tweru przedstawiło we wtorek w Moskwie Stowarzyszenie Memoriał. Trzytomowa publikacja zawiera dostępne po raz pierwszy po rosyjsku biogramy i zdjęcia ofiar i materiały ekshumacji w Miednoje.
 18. Polscy siatkarze wygrywają z Czarnogórą
  Polska pokonała w Amsterdamie Czarnogórę 3:0 (25:10, 25:17, 25:19) w swoim czwartym meczu grupy D mistrzostw Europy siatkarzy. Biało-czerwoni, którzy mają na koncie komplet zwycięstw, są już pewni awansu do 1/8 finału.
 19. Patriarcha Bartłomiej u Papieża
  W południe Ojciec Święty spotkał się z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola, duchowym zwierzchnikiem Kościołów prawosławnych.
 20. Polska udzieliła odpowiedzi KE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów
  Polski rząd przekazał we wtorek Komisji Europejskiej odpowiedź w związku z postępowaniem o naruszenie prawa unijnego w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.
 21. Sensacyjne odkrycie podczas konserwacji ołtarza Wita Stwosza
  Podczas prac badawczo-konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie odsłonięto i odczytano datę 1486 r. znajdującą się na boku jednej z figur - apostoła św. Jakuba, podtrzymującego zasypiającą Maryję.
 22. Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko
  W Pradze poinformowano we wtorek o narodzinach drogą cesarskiego cięcia dziecka, którego matka miała przeszczepioną macicę od zmarłej kobiety. To pierwszy taki wypadek na świecie, gdy dawczyni wcześniej nie rodziła.
 23. IPN wspólnie z MEN o nowych propozycjach na lekcje historii
  Teka edukacyjna "Sowiecka agresja i okupacja Polski 1939-41" to jedna z nowych propozycji dla szkół, które IPN wspólnie z MEN przedstawił na 80-lecie agresji ZSRS na Polskę. Po czasach komunistycznych kłamstw pozostało wiele mitów - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek.
 24. Wstrząsające wyznanie pielęgniarki. Opisała, jak umiera dziecko, które rodzi się żywe po aborcji
  Amerykańska pielęgniarka Jill Stanek przedstawiła republikańskim kongresmenom sposób, w jaki umiera dziecko urodzone, mimo próby przeprowadzenia jego aborcji. Sama była świadkiem takiego tragicznego wydarzenia. Jej wypowiedź miała miejsce tydzień temu w Waszyngtonie w ramach prac nad ustawą o dzieciach (abortowanych) urodzonych żywo (Born-Alive Abortion Survivors Protection Act).
 25. Talibowie niosą śmierć w Kabulu
  Co najmniej 30 osób zginęło, a 45 zostało rannych we wtorek w dwóch zamachach w Afganistanie: podczas wiecu wyborczego prezydenta kraju Aszrafa Ghaniego w prowincji Parwan oraz w eksplozji w stołecznym Kabulu. Do obu ataków przyznali się afgańscy talibowie.
 26. Wykryto kolejny proceder fałszowania oliwy
  We Włoszech wykryto kolejny skandal z fałszowaniem oliwy z oliwek. Oszuści wyprodukowali 50 ton tłuszczu będącego połączeniem oleju sojowego z chlorofilem i beta-karotenem, który sprzedawali jako wysokiej jakości oliwę. Zarzuty oszustwa postawiono 14 osobom.
 27. W Broniszewicach powstanie drugi dom dla niepełnosprawnych chłopaków
  Znane z internetu i z telewizji dominikanki z Broniszewic (diec. kaliska) zbudują kolejny Dom dla Chłopaków. Powstanie w sąsiedztwie tego otwartego w zeszłym roku. Zamieszkają w nim niepełnosprawni podopieczni. Budowę ma sfinansować tajemniczy darczyńca.
 28. Był 17 września... Poznaj historię pani Katarzyny
  Ulice pełne ludzi, gwar, śmiech. I nagle taki dziwny warkot się zbliża. Zdziwieni zadzieramy do góry głowy i widzimy małe samoloty z czerwonymi gwiazdami. Kukuruźniki. A one bez ostrzeżenia zaczynają strzelać z karabinów do nas.
 29. Skazany za pedofilię kardynał Pell złożył apelację w Sądzie Najwyższym
  Sąd Najwyższy Australii podał do wiadomości, że pełnomocnicy skazanego za pedofilię byłego watykańskiego "ministra finansów" kardynała George'a Pella odwołali się we wtorek od wyroku sądu apelacyjnego stanu Wiktoria, utrzymującego w mocy karę 6 lat więzienia.
 30. Mocne słowa Vitala Heynena o polskich kibicach
  Belgijski selekcjoner specjalnie poprosił o możliwość udzielenia wywiadu.
 31. Prezydent Andrzej Duda pozbawił lubelskiego księdza odznaczenia państwowego
  Kapłan, który został pozwany za molestowanie, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
 32. Kubiak po meczu z Czechami: Nie pamiętam wcześniej takiej sytuacji...
  Polscy siatkarze wygrali w Rotterdamie z Czechami 3:0 (25:18, 25:12, 25:15) w swoim trzecim meczu grupy D mistrzostw Europy i są niemal pewni awansu do 1/8 finału. We wtorek biało-czerwoni, którzy mają na koncie komplet zwycięstw, zmierzą się w Amsterdamie z Czarnogórą.
 33. Pod prąd
  Wybór Borysa Szyca do roli Piłsudskiego okazał się dobrą decyzją.
 34. Polacy z Czarnogórcami o przypieczętowanie awansu do 1/8 finału
  Polscy siatkarze zwycięstwem w rozpoczynającym się o godz. 17 meczu grupy D mistrzostw Europy z Czarnogórcami będą chcieli przypieczętować awans do 1/8 finału. Biało-czerwonym gwarancję występu w fazie pucharowej da już wygranie dwóch setów w spotkaniu w Amsterdamie.
 35. 80. rocznica napaści ZSRR na Polskę
  80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.
 36. Biskup z Ekwadoru: Udzielanie święceń kapłańskich żonatym mężczyznom jest w Amazonii koniecznością
  Viri probati są koniecznością na tych ziemiach, gdzie wierni uczestniczą we Mszy św. raz w roku - tak przed październikowym zgromadzeniem Synodu Biskupów dla Amazonii mówi wikariusz apostolski Puyo w Ekwadorze bp Rafael Cob.
 37. Sondaż poparcia partii na miesiąc przed wyborami
  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu 40 proc. badanych deklarujących udział w nich poparłoby PiS; 24 proc. - Koalicję Obywatelską, 11 proc. - zagłosowałoby na kandydatów Lewicy, a 6 proc. na PSL-Koalicję Polską - wynika z sondażu Kantar.
 38. Jak się żyje w Watykanie? Opowiada Magdalena Wolińska-Riedi
  Jak to jest mieszkać w sąsiedztwie papieża, wychowywać dzieci za Spiżową Bramą i być żoną szwajcarskiego gwardzisty? Dziennikarka i tłumaczka Magdalena Wolińska-Riedi opowiada w książce "Kobieta w Watykanie".
 39. Australia: Różaniec bez granic
  Australijczycy zapowiedzieli kontynuuację zeszłorocznej akcji „Różaniec do granic” - „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.
 40. Zurych: Marsz dla Życia z problemami
  Bardzo niebezpieczny przebieg miał w tym roku Marsz dla Życia w Zurychu. Zwolennicy aborcji dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.
 41. Papież wzywa do modlitwy za rządzących
  Na konieczność modlitwy za rządzących zwrócił uwagę Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Po wakacyjnej przerwie Ojciec Święty powrócił do sprawowania porannej Eucharystii z udziałem wiernych.
 42. Dieta bezmięsna zwiększa ryzyko udaru mózgu, ale...
  Badania przeprowadzone na szeroka skale na uniwersytecie w Oxfordzie obrazują wpływ wegetarianizmu na serce i mózg.
 43. Rosyjski Sąd Najwyższy utrzymał wyrok dla Polaka skazanego za szpiegostwo
  Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
 44. Pływak z RPA pokonał rekordowy dystans w oceanie
  Pochodzący z RPA Cameron Bellamy przepłynął najdłuższy w historii dystans w oceanie. Pokonał 151, 7 km z Barbadosu do Saint Lucii w ciągu 56 godzin i 36 minut. Poprzedni rekord należał do Australijki Chloe McCardel - 124,4 km.
 45. Opel: Zrównanie cen aut spalinowych i elektrycznych możliwe w ciągu siedmiu lat
  Według prognoz analityków w latach 2022-2027 nastąpi wyrównanie cen pojazdów z napędami spalinowymi i elektrycznymi. Choć trudno określić dokładną datę, z pewnością do tego dojdzie – ocenił w rozmowie z PAP dyrektor ds. pojazdów niskoemisyjnych w firmie Opel Mathias Reinartz.
 46. Wyborcze uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami
  Kodeks wyborczy przewiduje specjalne uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, by ułatwić im uczestnictwo w głosowaniu. Niepełnosprawni mogą m.in. głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika. Możliwe jest także skorzystanie z nakładek na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a.
 47. Trump grozi odwetem za atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej
  Prezydent Donald Trump zagroził uderzeniem odwetowym sprawcy sobotniego ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, na skutek którego wydobycie saudyjskiej ropy zmniejszyło się o połowę, co z kolei może spowodować wzrost cen tego surowca na światowych rynkach.
 48. Siatkarze ruszają do walki o medal
  W rozpoczynających się Mistrzostwach Europy Biało-Czerwoni są typowani jako główni faworyci do medalu.
 49. Dlaczego nie ma pana młodego?
  – Mój wybór jest podyktowany miłością. Ten stan idealnie łączy pragnienie ofiarowania się Jezusowi z pragnieniem pozostania w świecie – mówi płocczanka, która została czwartą dziewicą konsekrowaną w diecezji.
 50. Ślady męczeństwa
  W dniu śmierci ks. Jerzy szczególnie starannie zapiął guziki sutanny. – Wiele razy mnie już ochroniła – powiedział, ruszając w swoją ostatnią drogę do Warszawy. Strój duchowny, który dziś jest cenną relikwią, zostanie pokazany wiernym.

Dodatkowe informacje