Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Zeszłoroczna reforma Kodeksu karnego
  Zeszłoroczna reforma Kodeksu karnego zaskarżona do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę przed jej podpisaniem jest niezgodna z konstytucją ze względu na naruszenie procedury legislacyjnej - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Zaskarżona nowelizacja m.in. zaostrzała kary, w tym za przestępstwa pedofilskie.
 2. 450. urodziny liturgii trydenckiej
  Przed 450 laty, 14 lipca 1570 r. św. Pius V wydał konstytucję apostolską „Quo primum”, która porządkowała i wprowadzała jednolity obrzęd Mszy św., mający odtąd obowiązywać „po wsze czasy” w całym Kościele katolickim. Dokument ten, zwany również bullą, był odpowiedzią na nałożony na papieża przez Sobór Trydencki (1545-63) „obowiązek zrewidowania i ponownego wydania ksiąg świętych, a mianowicie Katechizmu, Mszału i Brewiarza”.
 3. Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen
  Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
 4. Włochy. COVID wpłynął także na wzrost mafijnej korupcji
  Włoski Urząd Antykorupcyjny (ANAC) twierdzi, że pandemia ma katastrofalne skutki w sferze przestępczości mafijnej. Jego szef Francesco Merloni alarmuje także, że ANAC postrzegany jest jako przeszkoda w walce z nią.
 5. Prof. Michał Kleiber: Narzekając na polityków jesteśmy współwinni temu, co się dzieje
  Narzekając na polityków jesteśmy współwinni temu, co się dzieje – ocenił na antenie Radia eM prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny pisma „Wszystko Co Najważniejsze”.
 6. MZ: 267 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło kolejnych 12 osób
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 267 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 12 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 457 osób, a zmarło 1588 chorych.
 7. Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz prymasa Wyszyńskiego
  14 lipca rano we Włoszech zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego i długoletni proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela. Miał 79 lat. W jego intencji dziś o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św. w kościele przy pl. Zbawiciela.
 8. Szczerski: Staramy się, żeby prezydent złożył swoją pierwszą wizytę w drugiej kadencji w Rzymie
  Staramy się o to, żeby Andrzej Duda po objęciu urzędu prezydenta na drugą kadencję udał się ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną do Rzymu i Watykanu - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, wizyta odbędzie się zapewne na jesieni.
 9. Bosak dla "Super Expressu": Nie wykluczam koalicji z PiS
  W demokracji w długiej perspektywie nie wyklucza się niczego; czas na jakiekolwiek rozmowy będzie po wyborach parlamentarnych - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Krzysztof Bosak, pytany o ewentualną koalicję z PiS.
 10. Zagraniczne media o wyborach w Polsce
  BBC podkreśla bardzo silny mandat Dudy do rządzenia ze względu na wysoką frekwencję, a czeskie "Hospodarzskie Noviny" piszą, że obecny prezydent w II kadencji może wyrosnąć na lidera prawicy, ale...
 11. Piąty dzień antyrządowych protestów w Bułgarii
  Piąty dzień trwają protesty w Sofii i szeregu dużych miast Bułgarii z żądaniami dymisji rządu i prokuratora generalnego. W poniedziałek doszedł do tego apel o dymisję szefa MSW z powodu rzekomego użycia siły przez policję wobec demonstrantów.
 12. "Zadaniem Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego jest teraz ostudzenie emocji"
  Trzeba w tej chwili ostudzić emocje, to jest zadanie polityków, to jest zadanie prezydenta Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Życie toczy się do przodu i powinniśmy w tych trudnych czasach być wspólnotą - dodał.
 13. Prezydent odwiedził w poniedziałek wieczorem Jasną Górę
  Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek wieczorem Jasną Górę. Wybrany w niedzielę na drugą kadencję Duda uczestniczył w wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego.
 14. USA zaostrzyły stanowisko wobec roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego
  USA zaostrzyły stanowisko w sprawie roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego, które wraz z kampanią zastraszania uznano za całkowicie bezprawne - poinformował w poniedziałek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
 15. W Nowym Jorku wzrasta liczba osób w wieku od 20 do 29 lat zakażonych Covid-19.
  Miejski wydział zdrowia w Nowym Jorku powiadomił w poniedziałek o rosnącej liczbie młodych ludzi w wieku od 20 do 29 lat zakażonych koronawirusem . Przypisuje się to nieprzestrzeganiu przez nich zasad dystansu społecznego i innych środków ostrożności.
 16. Andrzej Duda ponownie wybrany na prezydenta Polski
  Andrzej Duda wygrał w II turze wyborów i ponownie został wybrany na prezydenta RP. Polską rodzinę chcę chronić ze wszystkich sił - deklarował Duda w kampanii wyborczej. Wzywał do stworzenia "koalicji polskich spraw, polskich wartości", kierując apel przede wszystkim do polityków PSL i Konfederacji.
 17. OBWE: II tura wyborów w Polsce dobrze zorganizowana, mimo stronniczości mediów publicznych
  Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce odbyła się prawidłowo, pomimo luk prawnych, jednak kampania ucierpiała przez wrogość, retorykę nietolerancji oraz stronniczość mediów publicznych - oceniło w poniedziałek Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.
 18. PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów
  W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.
 19. Prezydent: Jeżeli ktoś poczuł się urażony tym, co powiedziałem proszę, żeby mi wybaczył
  - Jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub jak się zachowałem w czasie kampanii wyborczej czy w ciągu ostatnich pięciu lat, proszę, żeby mi wybaczył i dał szansę na poprawę przez następne pięć lat - powiedział w poniedziałek w Odrzywole (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.
 20. Koncert: Camerata Silesia Janowi Pawłowi II
  13 lipca, godz. 18. W programie koncertu online: Anton Bruckner – „Ave Maria”, Jan Paweł II – „Źródło” i Marian Sawa – „Tota pulchra es”.
 21. Trzaskowski pogratulował Dudzie wygranej w wyborach prezydenckich
  Kandydat KO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pogratulował w poniedziałek po południu zwycięstwa wyborczego prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Oby ta kadencja była rzeczywiście inna - napisał Trzaskowski na Twitterze.
 22. Spłonął zabytkowy kościół zbudowany przez św. Junipero Serrę
  Ogień strawił doszczętnie dach historycznego kościoła założonego przez franciszkańskiego misjonarza św. Junipero Serrę. Nikt nie został ranny. Świątynia powstała w 1771 r. na terenie misji św. Archanioła Gabriela, która stała się jednym z fundamentów współczesnej Kalifornii.
 23. Patrzą ku górze!  
  W Warszawie powstała fundacja promująca postać włoskiego studenta bł. Pier Giorgio Frassatiego. - Chcemy, by jak najwięcej młodych osób zainspirowało się jego życiem - mówią jej członkowie. 
 24. Najnowsze dane PKW - z 99,98 proc. obwodów
  Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosy, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. - wynika z informacji podanych na internetowej stronie PKW na podstawie danych z 99,98 proc. obwodów.
 25. Hołownia o wyborach: To koniec jednej nadziei, ale i początek zupełnie nowej
  To bez wątpienia koniec jednej nadziei, ale też początek zupełnie nowej; Polski nie da się pogłębić i poszerzyć poprzez jeszcze większą mobilizację elektoratów PiS i PO, w tej kampanii po obu stronach doszło to już do ściany - napisał w poniedziałek Szymon Hołownia.
 26. Szumowski: Chorych na COVID-19 jest coraz mniej, a dane są coraz lepsze
  Chorych na koronawirusa w Polsce jest coraz mniej, a dane coraz lepsze - zauważył w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. Podziękował również mediom za informowanie opinii publicznej, co - wskazał - pozwoliło przejść epidemię bez strachu.
 27. Prezes PiS spędził wieczór wyborczy na Jasnej Górze
  Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spędził niedzielny wieczór wyborczy na Jasnej Górze - potwierdził w poniedziałek rzecznik sanktuarium o. Michał Legan. Polityk był tam także dwa tygodnie wcześniej, podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich.
 28. J. Śpiewak: Trzaskowski powtarzał, że będzie stał po stronie słabszych, ale nie poszły za tym czyny
  Rafał Trzaskowski powtarzał, że będzie stał po stronie słabszych, ale nie poszły za tym czyny. Przez 18 miesięcy w Warszawie nie wykonał żadnego gestu w stronę gorzej sytuowanych - komentuje wynik wyborczy prezydenta Warszawy aktywista miejski Jan Śpiewak.
 29. Poniedziałkowy raport koronawirusowy: Śląskie już nie jest na czele listy nowych zakażeń
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 299 osób - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 5 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 190 osób, a zmarło 1 tys. 576 chorych.
 30. Miller: Nie wiem, czy liderem opozycji może być PO, ale na pewno może nim być Trzaskowski
  Nie wiem, czy liderem opozycji w Polsce może być PO, ale na pewno może nim być Rafał Trzaskowski. To jest naturalny kandydat, aby wokół niego skupiły się wszystkie siły opozycyjne niezależnie od różnic politycznych, bo przecież one pozostaną - powiedział w poniedziałek były premier Leszek Miller.
 31. Piłka nożna: Reprezentant Polski ze złamanym nosem i wstrząśnieniem mózgu
  Reprezentacyjny pomocnik Damian Kądzior doznał złamania nosa i wstrząśnienia mózgu w niedzielnym, prestiżowym meczu ligi chorwackiej z Hajdukiem Split (2:3). Piłkarz Dinama Zagrzeb trafił do szpitala, w środku nocy wrócił do domu, a w poniedziałek znów czeka go wizyta u lekarza.
 32. Kukiz: To jest przerażające
  Różnica między wynikami Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego jest tak niewielka, że to jest przerażające, jak jesteśmy podzieleni - ocenił w rozmowie z PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
 33. Rzecznik prezydenta Czech: Niech żyje Polska!
  Rzecznik prezydenta Czech Milosza Zemana Jirzi Ovczaczek przekazał Andrzejowi Dudzie gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich. Uznał, że jest to dobra wiadomość m.in. dla Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Polski i Czech tworzą Węgry i Słowacja.
 34. Gowin: Reelekcja prezydenta Dudy daje gwarancję trzech lat stabilności na szczytach władzy
  Reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy daje gwarancję trzech lat stabilności na szczytach władzy, której bardzo potrzebujemy, bo przed Polską ogrom wyzwań. Gdyby prezydentem został Trzaskowski, znacznie trudniej było by tym wyzwaniom sprostać - mówił w poniedziałek prezes Porozumienia Jarosław Gowin.
 35. Zybertowicz: Gra nie szła o wizję Polski w Europie, tylko o wizję wyprowadzenia nas z polskości
  To wstrząs, że 50 procent moich rodaków głosowało na kandydata, w którego sztabie nikt nie uznał za stosowne pojawienie się na wieczorze wyborczym z flagą Polski - ocenił w poniedziałek socjolog Andrzej Zybertowicz. Jego zdaniem w ten sposób Trzaskowski pokazał, że Polska jest mu obojętna.
 36. PKW podała prawie pełne wyniki wyborów. Brakuje 9 protokołów
  Dane PKW z godz. 7.58: Andrzej Duda otrzymał w wyborach prezydenckich 51,21 proc. głosów. Rafał Trzaskowski - 48,79 proc. głosów.
 37. Pakistan: Rośnie nietolerancja wobec mniejszości religijnych
  Społeczeństwo pakistańskie staje się coraz bardziej nietolerancyjne i życie w nim mniejszości religijnych jest coraz trudniejsze – zauważa w specjalnym apelu Komisja Sprawiedliwości i Pokoju konferencji episkopatu tego kraju.
 38. Święta teściowa
  Marianna Biernacka oddała swe życie, by ratować synową i jej nienarodzone dziecko. Jej prosta wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego pokonała śmierć. Dziś wspominamy ją jako błogosławioną.
 39. Kard. Charles Bo: zginęli przysypani kamieniami i niesprawiedliwością
  „Ci, którzy zginęli, nie zostali przysypani tylko przez górę kamieni, ale także przez górę niesprawiedliwości” – powiedział kard. Charles Bo odnosząc się do wypadku, jaki miał miejsce początkiem lipca w kopalni minerałów rzadkich w północno-wschodniej części Birmy.
 40. Już ponad 35 tys. ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Meksyku
  Meksyk stał się czwartym krajem na świecie pod względem liczby przypadków śmiertelnych, wywołanych zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby zmarło 276 osób, tym samym całkowita liczba zgonów od początku pandemii w Meksyku wynosi 35 006.
 41. USA: Przyrost dobowych zakażeń koronawirusem spadł poniżej 60 tys.
  Po raz pierwszy po pięciu dniach liczba dobowych zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 60 tys. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore podał w niedzielę, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 59 747 nowych infekcji.
 42. Jarosław Marek Rymkiewicz kończy 85 lat
  Poeta, dramaturg, literaturoznawca i tłumacz, Jarosław Marek Rymkiewicz w poniedziałek kończy 85 lat.
 43. 20 lat temu zmarł Jan Karski, bohater Polskiego Państwa Podziemnego
  20 lat temu, 13 lipca 2000 r., zmarł w Waszyngtonie Jan Karski, bohater Polskiego Państwa Podziemnego, który pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o okrucieństwach i masowych zbrodniach, jakich Niemcy dopuszczali się na Żydach na terenie Polski.
 44. O godz. 8 konferencja Państwowej Komisji Wyborczej
  Najbliższa konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek, o godz. 8 - poinformował Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego.
 45. Duda: Miałem nadzieję, że Trzaskowski przyjdzie na spotkanie
  Miałem nadzieję, że Rafał Trzaskowski przyjdzie na spotkanie i będziemy mogli uścisnąć sobie dłoń; podtrzymuję swoje zaproszenie dla niego i stoję z wyciągniętą dłonią - powiedział w niedzielę późnym wieczorem w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.
 46. Ile wynosiła frekwencja?
  Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na podstawie 99,39 proc. obwodów głosowania wyniosła 67,17 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej.
 47. Przewaga ubiegającego się o reelekcję prezydenta wzrosła do 2 proc. 
  Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.
 48. Late poll: Wzrost przewagi Andrzeja Dudy
  Nadal jednak nie możemy z całą pewnością stwierdzić kto zwyciężył w wyborach prezydenckich.
 49. Duda: Zapraszam Rafała Trzaskowskiego z małżonką do Pałacu Prezydenckiego
  Zapraszam Rafała Trzaskowskiego wraz z małżonką do Pałacu Prezydenckiego w niedzielę na godz. 23; chcę żebyśmy podali sobie ręce i żeby ten uścisk dłoni zakończył tę kampanię - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
 50. Trzaskowski: Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy
  Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich.

Dodatkowe informacje