Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk
  Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.
 2. Rodzice skarżą norweski Barnevernet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
  Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęło szesnaście skarg rodziców na rząd Norwegii. Dotyczą one pogwałcenia ich prawa do poszanowania życia rodzinnego. Wszystkie odnoszą się do działań tej samej instytucji - norweskiego urzędu do spraw dzieci - Barnevernet.
 3. Muzeum papieskie w Wadowicach: Ubolewamy i jest nam przykro
  Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach przesłało oświadczenie w związku z niewpuszczeniem na ekspozycję grupy osób niepełnosprawnych. Sytuację opisała wczoraj w mediach społecznościowych s. Małgorzata Chmielewska.
 4. Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego
  Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Były prezydent ma przeprosić prezesa PiS za twierdzenie, że jest on odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.
 5. Wyniki sekcji zwłok małego Dawida
  Oględziny i sekcja zwłok wykazały liczne rany kłute klatki piersiowej Dawida - przekazał w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński. Dodał, że miejsce znalezienia zwłok nie było miejscem zabójstwa, a dziecko zostało zamordowane najprawdopodobniej w samochodzie.
 6. Kraków. Pogrzeb ostatniego kuriera poczty harcerskiej
  Na cmentarzu Podgórskim pochowano dziś Bolesława Wójcika (1924-2019), architekta, podchorążego Armii Krajowej, ostatniego kuriera Harcerskiej Poczty Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie.
 7. Katowice. NFZ o wynikach kontroli w śląskich i zagłębiowskich szpitalach
  5 placówek, odnośnie których zgłaszano nieprawidłowości, skontrolował śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Na szpitale nałożono kary od 40 do ponad 300 tys. zł.
 8. Crux: Benedykt XVI złożył kard. Bergoglio poważną propozycję. Przyszły papież odmówił
  Amerykański portal katolicki Crux twierdzi, że po swym wyborze w 2005 r. papież Benedykt XVI zaproponował ówczesnemu arcybiskupowi Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jednak przyszły papież Franciszek odmówił. Według tej informacji Benedykt XVI chciał, aby kard. Bergoglio pomógł mu w oczyszczeniu kurii rzymskiej.
 9. Metropolita białostocki: Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy
  Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w szacunek do każdego człowieka – napisał metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda SAC w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w sobotę w Białymstoku.
 10. Polscy lekarze pomagają w Malawi
  W Malawi ponad 800 tysięcy osób potrzebuje pomocy po przejściu cyklonu Idai, który w marcu 2019 roku dotknął, między innym ten kraj. Część infrastruktury medycznej została zniszczona, a liczba chorych na gruźlicę gwałtownie wzrosła, informuje Polska Misja Medyczna. Organizacja pomaga w tym kraju już od 2016 roku. Obecnie potrzebne są środki na odbudowanie zniszczeń i wsparcie dzieci, które dzięki lekarzom otrzymują pomoc medyczną.
 11. 12-letnia dziewczynka z Lublina zmarła podczas kolonii w Zakopanem
  Położyła się spać tak, jak inni uczestnicy, ale już się nie obudziła. Lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon. Sprawę bada prokuratura.
 12. Prezydent Białegostoku: "Marsz przeciwko przemocy" nie może się odbyć
  Z punktu widzenia prawa "Marsz przeciwko przemocy" nie może się odbyć - poinformował w poniedziałek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Organizację marszu zapowiedzieli w niedzielę przedstawiciele środowisk lewicowych.
 13. Wałęsa o wyroku: Będę skarżyć go do SN, a jeśli trzeba - także do ETPC
  Będę skarżył wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku do Sądu Najwyższego, a w razie potrzeby także do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - napisał w poniedziałek na Facebooku b. prezydent Lech Wałęsa. Jego zdaniem sąd ocenił dowody w tej sprawie "niewszechstronnie", przez co wydał "błędny wyrok". Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. B. prezydent ma przeprosić prezesa PiS za twierdzenie, że jest on odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.
 14. Ukraiński teatr jednego aktora
  Najprawdopodobniej, Wołodymyr Zełeński będzie rządził na Ukrainie samodzielnie.
 15. Sąd podtrzymał wyrok: Wałęsa ma przeprosić Kaczyńskiego
  Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. B. prezydent ma przeprosić prezesa PiS za twierdzenie, że jest on odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.
 16. Izrael rozpoczął wyburzenia w palestyńskiej wiosce
  Pod ochroną setek izraelskich żołnierzy i policjantów buldożery rozpoczęły w poniedziałek burzenie budynków w zamieszkanej przez Palestyńczyków wsi Sur Baher na obrzeżach Jerozolimy Wschodniej mimo protestów ludności palestyńskiej i międzynarodowych organizacji.
 17. "Helsingin Sanomat": Rosjanie rozważali sprzedaż Finom części swego terytorium
  W czasie rozpadu ZSRR w 1991 r. z powodu braku pieniędzy rozważano sprzedanie Finlandii terenów Karelii - powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla fińskiego dziennika "Helsingin Sanomat" ówczesny rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Fiodorow.
 18. Policja publikuje wizerunki podejrzanych w związku z zajściami w Białymstoku
  Podlaska policja publikuje w niedzielę wizerunki i prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości i znalezieniu osób podejrzanych o zajścia podczas sobotniego Marszu Równości, który przeszedł ulicami Białegostoku. Dotąd policja zatrzymała 25 osób.
 19. Rzecznik KEP o agresji w Białymstoku: Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane
  Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
 20. USA: Batalia o tożsamość szkół katolickich
  Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.
 21. Netflix stracił na aborcyjnym szantażu
  Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.
 22. Watykan wyciągnął konsekwencje wobec biskupa z USA
  Papież Franciszek zarządził kroki dyscyplinarne wobec emerytowanego biskupa diecezji Wheeling-Charleston w USA Michaela J. Bransfielda w wyniku kościelnego dochodzenia w sprawie zarzutów seksualnego molestowania dorosłych i nieprawidłowości finansowych.
 23. Bp Kopiec: 75 lat wspólnej drogi to nie jest proste zadanie
  Państwo Irena i Władysław Hukowie z Gliwic świętują 75. rocznicę ślubu. Mszy św. z tej okazji przewodniczył bp Jan Kopiec.
 24. Ekumeniczna Szkoła Biblijna powstanie w Łodzi
  W Łodzi powstanie Ekumeniczna Szkoła Biblijna, której wykładowcami i słuchaczami będą przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich. Wspólny projekt Archidiecezji Łódzkiej oraz Polskiej Rady Ekumenicznej ruszy w październiku i zakończy się pielgrzymką śladami Apokalipsy.
 25. Franciszek: Mądrość serca polega na łączeniu kontemplacji i działania
  Mądrość serca polega na umiejętności połączenia dwóch elementów: kontemplacji i działania - przypomniał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
 26. Zmarł kardynał
  Dziś rano w stolicy Hiszpanii zmarł w wieku 93 lat emerytowany biskup polowy kard. Manuel Estepa Llaurens. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 23 lipca w katedrze polowej w Madrycie.
 27. KGP po marszu w Białymstoku: Kto dopuścił się naruszenia prawa musi liczyć się z konsekwencjami
  Każdy, kto dopuścił się naruszenia prawa, musi liczyć się z konsekwencjami; zebrane dowody przekażemy prokuraturze - zaznaczył rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka odnosząc się do incydentów podczas białostockiego marszu równości.
 28. Polska wygrała drużynowy konkurs w Wiśle
  Polska zdecydowanie wygrała drużynowy konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Wiśle. Podopieczni trenera Michala Dolezala zgromadzili 1094,1 pkt i drugich Słoweńców wyprzedzili aż o 58,4. Trzecie miejsce zajęła Norwegia.
 29. Trwa "Oblężenie Malborka"
  W tym roku turyści z Malborka zabiorą nie tylko niezapomniane wspomnienia, ale i jubileuszową monetę.
 30. Święta Anna leczy wzrok i słuch
  To jedyna taka pielgrzymka w Polsce, lądem i wodą - pątnicy wyruszają z Nadola łodziami przez Jezioro Żarnowieckie, by z przystani w Lubkowie przez pola dotrzeć do kościoła w Żarnowcu. Idą i płyną, by uczcić św. Annę, matkę Matki Jezusa, i pamięć przedwojennych wiernych, którym Niemcy utrudniali dotarcie do żarnowieckiej świątyni.
 31. Nie oceniamy. Głosimy. Ewangelizacja "Przystań z Jezusem" podczas festiwalu "Sunrise" w Kołobrzegu
  Ewangelizatorzy stojący z... łopatami wzbudzają zaciekawienie i sympatię. - Nie chcemy nikogo oceniać ani mówić, jak ma żyć - stwierdza ks. Rafał Jarosiewicz.
 32. Papież: Złym wyborom trzeba zapobiegać
  Zapobieganie, aby chronić nieletnich jest apostolatem prewencji, do którego Papież zachęcił uczestników kursu poświęconego temu tematowi. Odbywa się on w Meksyku z inicjatywy Papieskiego Uniwersytetu w tym kraju oraz Centrum ochrony nieletnich z siedzibą w Rzymie.
 33. Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?
  Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin Apostoła Narodów, św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.
 34. Znaleziono ciało dziecka
  Policja: Jesteśmy prawie pewni, że to 5-letni Dawid.
 35. USA: Zwycięstwo obrońców życia w sądowej bitwie z aborcyjnym gigantem
  Sędzia federalnego sądu w USA postanowił drastycznie obniżyć sumę odszkodowania, na którą reportera pro-life pozwał aborcyjny gigant. Adwokaci Planned Parenthood zażądali w pozwie 20 mln dolarów zadośćuczynienia, tytułem strat, jakie spowodowało ujawnienie przez Davida Daleidena i kierowanego przez niego Centrum Postępu Medycznego (CMP) odbywającego się w klinikach aborcyjnych procederu handlu organami i tkankami zabitych dzieci nienarodzonych.
 36. Pół wieku temu z wielkim zainteresowaniem Paweł VI śledził pobyt pierwszych ludzi na Księżycu
  Z wielkim zainteresowaniem i fascynacją śledził św. Paweł VI lądowanie i pobyt dwóch Amerykanów na Księżycu 50 lat temu – w nocy z 20 na 21 lipca 1969. Papież ofiarował im wcześniej złotą płytkę z wygrawerowanym na niej fragmentem z Psalmu 8 z pochwałą Stwórcy i godności człowieka.
 37. Ziemia Święta: Biskupi potępili wandalizm w zamieszkanej przez chrześcijan Galilei
  Katoliccy biskupi Ziemi Świętej potępili akty wandalizmu w miejscowości Jisch na północy Izraela. „Z oburzeniem i troską jesteśmy zmuszeni w krótkich odstępach czasu publicznie wyrazić słowa potępienia tych czynów”, napisali biskupi w oświadczeniu opublikowanym 19 lipca.
 38. Mistrzostwa Małej Ligi Baseballowej w Kutnie
  Rozpoczęły się Mistrzostwa Regionu Europy i Afryki Małej Ligi Baseballowej w Kutnie. Ulicami miasta przeszła parada, w której udział wzięło ponad 10 międzynarodowych drużyn.
 39. Mija pół wieku od historycznego lądowania na Księżycu
  W sobotę mija 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu. Mimo ogromnych postępów technologii, nikt nie powtórzył sukcesu misji Apollo i załogowych lotów na Księżyc.
 40. Kup samochód misjonarzowi
  Od 21 do 28 lipca potrwa w Polsce 20. Tydzień św. Krzysztofa, którego pomysłodawcą jest MIVA Polska.
 41. "To nie był impuls"
  Ojciec 5-letniego Dawida był w stanie stresu i najprawdopodobniej pogłębionej depresji, ale jego działanie to nie był impuls - ocenił w rozmowie z PAP Brunon Hołyst, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w zagadnieniach kryminalistyki i kryminologii.
 42. W.Brytania: Problemy Polaków po brexicie
  Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji Caroline Nokes zaapelowała w rozmowie z PAP do Polaków mieszkających w W. Brytanii o nieodkładanie w czasie rejestracji w systemie osiedleńczym i zabezpieczenie swoich praw po planowanym brexicie.
 43. Swoją modlitwą uratował Wrocław od najazdu Tatarów
  Co jeszcze wiemy o patronie dnia dzisiejszego błogosławionym Czesławie?
 44. Zakonnice aresztowane w czasie protestu przeciwko polityce Trumpa
  Kilka sióstr zakonnych, w tym jedna 90-letnia, zostało aresztowanych 18 lipca w Waszyngtonie czasie protestu przeciwko polityce migracyjnej prezydenta Donalda Trumpa. W sumie zatrzymano ponad 60 katolików.
 45. Jak radzić sobie z rozproszeniami na modlitwie?
  Odpowiedź znajdziecie w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".
 46. Premier Kosowa podał się do dymisji
  Premier Kosowa Ramush Haradinaj niespodziewanie podał się w piątek do dymisji. Decyzję motywował otrzymaniem wezwania do sądu w Hadze w charakterze podejrzanego. Specjalna Izba Sądowa Kosowa prowadzi tam śledztwo w sprawie zbrodni wojennych z lat 1998-2000.
 47. Kard. Sarah sprzeciwia się przeciwstawianiu go papieżowi
  Jestem wierny papieżowi, choć niektórzy próbują nas sobie przeciwstawić - mówi kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 lipca obchodzi 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.
 48. Sejm uchwalił z poprawką ustawę ws. 500 plus dla osób niepełnosprawnych
  Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Sejm przyjął poprawkę PO-KO dotyczącą zasad uprawniających do świadczenia. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.
 49. Ukraiński sąd przedłużył areszt dziennikarza rosyjskich mediów
  Sąd w Kijowie przedłużył w piątek o dwa miesiące areszt zatrzymanemu w ubiegłym roku za zdradę stanu dziennikarzowi rosyjskich mediów Kyryłowi Wyszynskiemu. Obrona Wyszynskiego zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji.
 50. Sejm przyjął poprawki Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte
  Sejm przyjął w piątek 13 poprawek Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte; mają one charakter redakcyjny i dostosowujący ustawę do lokalnych realiów. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Dodatkowe informacje