Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Szwajcaria: W lutym pierwsza od 1535 roku katolicka Msza św. w stołecznej katedrze
  W Genewie, mieście Jana Kalwina, będzie miało wkrótce wydarzenie ekumeniczne o znaczeniu historycznym: 29 lutego w tamtejszej katedrze św. Piotra, po raz pierwszy od 1535 r., zostanie odprawiona katolicka Msza święta. Sprawować ją będzie rzymsko-katolicki biskup Genewy-Lozanny i Fryburga, Charles Morerod.
 2. Media: Pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem w Hongkongu
  W Hongkongu potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem - podały w środę miejscowe media, powołując się na źródła. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała pilne posiedzenie, by ustalić, czy wirus stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia.
 3. Marszałek Sejmu składa wniosek do TK w sprawie Sądu Najwyższego
  Podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN, uwzględniając kompetencje prezydenta, dlatego że decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
 4. Czy małżonkowie potrzebują duszpasterza i kierownika duchowego?
  O randce małżeńskiej, pracy nad dialogiem i duszpasterzach, którzy potrzebują otwartych uszu i serc z ks. Piotrem Kieniewiczem rozmawiała na antenie Radia eM Dominika Szczawińska.
 5. „Zrozumiałam, że moje życie jest darem od Boga. Jestem po to, by służyć innym, a nie tylko po to, by zajmować się sobą”
  „Zrozumiałam, że moje życie jest darem od Boga. Jestem po to, by służyć innym, a nie tylko po to, by zajmować się sobą” – powiedziała, po zakończonym spotkaniu młodych katolików w Bangladeszu, jedna z uczestniczek. Wzięło w nim udział 400 osób z całego kraju.
 6. "Bez sensu, że nie pozwolono zabrać głosu polskiemu prezydentowi"
  Były wieloletni dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem dr Mordecai Paldiel przyznał, że decyzja, by nie pozwolić prezydentowi Andrzejowi Dudzie na przemówienie podczas obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie ma dla niego sensu i jej nie rozumie.
 7. Seniorzy mają wiele do zaoferowania Kościołowi
  W Watykanie od 29 do 31 stycznia odbędzie się pierwszy światowy kongres poświęcony duszpasterstwu starszych. Przeznaczony będzie dla osób, które w episkopatach, wspólnotach, ruchach i innych strukturach Kościoła zajmują się seniorami.
 8. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  W czwartek na drogach w całym kraju odbędzie się pierwsza w tym roku akcja związana z bezpieczeństwem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Więcej patroli pojawi się głównie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do takich wypadków.
 9. Szyby wokół bazyliki św. Marka w Wenecji mogą uchronić ją przed wysoką wodą
  W Wenecji przedstawiono projekt otoczenia szklanymi panelami fasady bazyliki św. Marka, by chronić ją przed wyjątkowo wysoką wodą. Ten nowatorski pomysł zabezpieczenia tysiącletniej świątyni przed regularnym zalewaniem musi zaaprobować włoskie ministerstwo kultury.
 10. United Surveys: Polska była ofiarą wojny - uważa 97 proc.
  United Surveys: Polska była ofiarą wojny - uważa 97 proc. Brytyjczyków, 88 proc. Francuzów oraz 85 proc. Włochów i Niemców
 11. Chiny: Kolejne ofiary śmiertelne nowego koronawirusa
  Kolejne trzy osoby zarażone nowego typu koronawirusem zmarły w Chinach - podało w środę w Pekinie ministerstwo zdrowia. Do 440 wzrosła też liczba zainfekowanych wirusem, który wywołuje zapalenie płuc.
 12. Toyota wezwie do serwisów 3,4 mln aut na całym świecie
  Japoński koncern motoryzacyjny Toyota poinformował we wtorek, że wezwie do serwisów 3,4 mln aut z powodu możliwej usterki elektronicznej, która może spowodować, że poduszki powietrzne nie będą się uruchamiać podczas wypadków.
 13. W. Brytania: Izba Lordów odesłała projekt ustawy o brexicie do Izby Gmin
  Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała we wtorek wieczorem bez głosowania proponowany przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, ale z pięcioma poprawkami, co oznacza, że w środę wróci on do Izby Gmin.
 14. Jak w dzisiejszym w świecie być dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem?
  Jak wypełniać politykę „Ojcze nasz”? O tym między innymi rozmawiali przez kilka dni uczestnicy spotkania rodziny salezjańskiej z całego świata w Turynie.
 15. Śladami marszu śmierci
  Albert Willner wyruszył trasą, którą jego ojciec - Żyd i więzień obozu, zmuszony był przejść 75 lat temu z Blechhammer do Gross Rosen.
 16. Wrak "Titanica" pod specjalną ochroną
  Brytyjski rząd poinformował we wtorek o wejściu w życie umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ochrony znajdującego się w wodach międzynarodowych wraku "Titanica". Ma ona zapobiec eksplorowaniu wraku bez zezwolenia.
 17. 34 proc. Żydów we Francji czuje się zagrożonych
  34 proc. Żydów we Francji czuje się zagrożonych z powodu wyznawanej religii - wynika z badania instytutu Ifop dla think tanku Fondpol oraz Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committe).
 18. Dosyć obrażania papieża ze strony katolików!
  Ks. Przemysław Sawa zachęca do modlitwy za Kościół i papieża oraz stawania w obronie papieża, gdy ten jest atakowany. Swój apel opublikował na profilu w mediach społecznościowych.
 19. Kto strzelał do księży?
  Nieznany sprawca oddał kilka strzałów do trzech księży i ministrantów, którzy szli z kolędą w Rzeszowie. Jeden z księży został trafiony, ale nie odniósł obrażeń.
 20. Papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego
  Jak zaznaczył Franciszek, ma się ona przyczynić do wzrostu religijnej i bliskiej znajomość Pisma Świętego u wiernych. W tym roku, po raz pierwszy, Niedziela Słowa Bożego przypada 26 stycznia.
 21. Ekspert: Niebezpieczne zjawisko sekstingu wśród coraz młodszych dzieci
  Udostępnianie swojej intymności przez internet, coraz popularniejsze wśród młodzieży, może wywołać wiele groźnych konsekwencji.
 22. Dwa płuca Zakonu
  O konieczności obrony wiary i pomocy potrzebującym, mówią Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Jacek Tarnowski, prezes Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie "Pomoc Maltańska".
 23. W. Brytania: Książę Harry odleciał do Kanady
  Brytyjski książę Harry opuścił w poniedziałek wieczorem Wielką Brytanię, udając się do Kanady, gdzie dołączy do przebywającej tam od kilku dni żony, księżnej Meghan oraz ich syna Archiego - podały brytyjskie media.
 24. Dziś Dzień Babci. Jutro Dzień Dziadka
  - Dziadkowie to nieoceniony skarb w życiu rodziny - podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.
 25. Chiny: Czwarta osoba zmarła na nowego koronawirusa
  Chińskie służby medyczne poinformowały we wtorek o śmierci czwartej osoby, zarażonej nowym typem koronawirusa, wywołującego zapalenie płuc. Śmiertelny przypadek miał miejsce w mieście Wuhan, gdzie tuż przed Nowym Rokiem doszło do wybuchu epidemii choroby.
 26. Rektor Uniwersytetu Śląskiego ws. prof. Budzyńskiej: Nie będzie żadnych kroków
  Władze Uniwersytetu Śląskiego nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na działalność rzecznika dyscyplinarnego - napisał rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk w kontekście postępowania dyscyplinarnego prof. Ewy Budzyńskiej.
 27. Polacy są zadowoleni z pracy prezydenta i premiera?
  W styczniu 47 proc. badanych dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy; przeciwnego zdania było 42 proc. respondentów; o pracy premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wypowiedziało się 44 proc. ankietowanych, negatywnie - 43 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar.
 28. W Wielkiej Brytanii upadło pięć klinik aborcyjnych
  Zamknięto jeden z czołowych brytyjskich ośrodków aborcyjnych prowadzonych przez światowego giganta tego przemysłu – organizację Marie Stopes International. Klinika w Birmingham jeszcze dwa lata temu była czwartym co do wielkości tego typu centrum w Wielkiej Brytanii, z liczbą ponad 6 tysięcy aborcji dokonanych w samym 2018 roku. Upadła na skutek licznych doniesień o nieprawidłowościach w zakresie bezpieczeństwa zdrowia.
 29. Papież Franciszek o Holokauście: Nie wolno nam zapomnieć!
  27 stycznia 1945 r., dokładnie 75 lat temu, wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. „Stopniowo horror Holokaustu stał się znany światowej opinii społecznej. Nawet jeśli ostatni świadkowie wymrą, nie możemy o tym zapomnieć” - mówił Franciszek, przyjmując dzisiaj na audiencji w Watykanie przedstawicieli Centrum Szymona Wiesenthala. Papież zapewnił: „Nigdy nie przestanę potępiać wszelkich form antysemityzmu!”.
 30. Gowin zapowiada nowelę Konstytucji dla Nauki, chroniącą wolność wypowiedzi i badań na uczelniach
  Będzie nowelizacja ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki - zapowiedział w poniedziałek w Krakowie szef resortu nauki Jarosław Gowin. Nowela ma zapewnić ochronę wolności wypowiedzi i badań na uczelniach.
 31. Tokio 2020 - Marcin Lewandowski i Adam Kszczot oficjalnie bez trenera
  Tomasz Lewandowski, dotychczasowy trener m.in. swojego brata Marcina i od niedawna Adama Kszczota, nie podpisał umowy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i - jak dowiedziała się PAP - podziękował polskim zawodnikom za współpracę.
 32. Michał Woś: Trzeba murem stanąć za prof. Ewą Budzyńską
  Trzeba murem stanąć za prof. Ewą Budzyńską - zadeklarował na antenie Radia eM minister Michał Woś. Zapowiedział utworzenie przez Solidarną Polskę zespołu parlamentarnego do monitorowania sytuacji na polskich uczelniach.
 33. Pan Bóg zna moje rozterki
  - Czasem jeszcze mam potrzebę poczucia się samowystarczalną gwiazdą. Wtedy widzę, że moja żona trzyma mnie przy ziemi... - wyznaje Jakub Jastrzębski.
 34. Tragedia w hotelu: Pięć osób zginęło po awarii rury centralnego ogrzewania
  Pięć osób zginęło w hotelu w Permie w europejskiej części okolic Uralu w Rosji na skutek pęknięcia rury centralnego ogrzewania i zalania pomieszczeń - poinformowało w poniedziałek rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.
 35. Prezydent Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
  Prezydent Andrzej Duda udaje się w poniedziałek do Davos, gdzie od wtorku będzie uczestniczył w odbywającym się tam już po raz 50. Światowym Forum Ekonomicznym. Prezydent będzie rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym NATO, szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz prezesem EBOR.
 36. Zakończył się szczyt poświęcony Libii
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła na konferencji prasowej, że niedzielny szczyt w Berlinie poświęcony wojnie domowej w Libii zakończył się sukcesem. Uczestnicy spotkania ustalili dalsze działania wobec tego kraju, w tym wstrzymanie pomocy dla walczących stron.
 37. Inwestycji zagranicznych w Polsce jest mniej, ale za większe pieniądze
  Chociaż w 2019 r. spadła liczba rozpoczętych zagranicznych przedsięwzięć obsłużonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, to ich wartość wzrosła aż o jedną trzecią do rekordowych 2,9 mld euro.
 38. Emocjonujące zawody w Titisee-Neustadt: Konkurs dla Kubackiego, turniej dla Kobayashiego
  Zmienne warunki atmosferyczne pokrzyżowały plany wielu wybitnych skoczków. Zdecydowanie najlepiej poradzili sobie Dawid Kubacki i Ryoyu Kobayashi.
 39. Franciszek wzywa do modlitwy za pielęgniarki i położne
  Do modlitwy za pielęgniarki i położne, „aby mogły jak najlepiej wykonywać swoją cenną pracę”, wezwał papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.
 40. Bezcenny przewodnik po Wrocławiu
  Z jednej strony ma wielką wartość, a z drugiej - rozdają go za darmo. Wolontariusze "Zupy na Wolności" wydali przewodnik dla osób potrzebujących, bezdomnych, ubogich, a także tych, którzy chcą im na co dzień pomagać. Co znalazło się w książce?
 41. Bp Guzdek: Nie wolno nam sięgać po język i metody niegodne uczniów Chrystusa
  - Stając w obronie zasad i ewangelicznych wartości, musimy być otwarci na tych, którzy znajdują się na obrzeżach lub poza dostrzegalnymi granicami Kościoła - mówił biskup polowy Wojska Polskiego.
 42. "Bóg staje po naszej stronie, czyni się solidarnym z nami, grzesznikami"
  Bóg staje po naszej stronie, czyni się solidarnym z nami, grzesznikami i zbawia świat od zła, biorąc je całkowicie na siebie - mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. Pozdrawiając zgromadzonych pielgrzymów, wymienił m.in. Polaków z Bielska-Białej i Poznania.
 43. Kościoły wschodnie obchodzą święto Chrztu Pańskiego
  Na pamiątkę chrztu Jezusa prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy, obchodzą w niedzielę święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym.
 44. PŚ w skokach - Sześciu Polaków wystąpi w Titisee-Neustadt
  Sześciu Polaków wystąpi w niedzielę w pierwszej serii konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Titisee-Neustadt. Sobotnie zawody - pierwszą odsłonę cyklu Titisee-Neustadt Five - wygrał w wielkim stylu Dawid Kubacki, oddając w obu seriach najdalsze skoki.
 45. Zimowy wypoczynek Polaków: Gdzie jeździmy najczęściej?
  Na wypoczynek zimowy Polacy najchętniej wybierają Tatry, Beskid Śląski i Karkonosze - podała Polska Izba Turystyczna. Z kolei najpopularniejsze kierunki zagraniczne to Egipt i Wyspy Kanaryjskie i Włochy.
 46. Od oceanu przez dżunglę na andyjskie szczyty
  Bp Leszek Leszkiewicz i ks. Krzysztof Czermak spotykają się z kapłanami, którzy pracują w różnych regionach tego południowoamerykańskiego kraju.
 47. Watykan planuje manifest etyczny dotyczący sztucznej inteligencji
  Stolica Apostolska zamierza pozyskać wielkie koncerny informatyczne do etycznego postępowania w kwestii sztucznej inteligencji. Odpowiedni apel w tej sprawie mają podpisać m.in. prezes Microsoftu Brad Smith i wiceprezes IBM John E. Kelly w ramach zaplanowanej na luty konferencji w Watykanie.
 48. Prezydent: Zwycięstwo Solidarności przyniosło wolność Środkowej Europie
  Nie byłoby upadku Muru Berlińskiego, wolności dla innych narodów, zjednoczenia Niemiec, gdyby nie Solidarność - mówił w sobotę w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że częścią dorobku Solidarności jest obecny rozwój gospodarczy.
 49. Dawid Kubacki wygrał konkurs w Titisee-Neustadt
  Dawid Kubacki wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Titisee-Neustadt. Polak oddał w obu seriach najdłuższe skoki - 140,5 i 141 m. Drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Japończyk Ryoyu Kobayashi.
 50. Prawie 2 tys. kolędników misyjnych z archidiecezji krakowskiej spotkało się w sanktuarium św. Jana Pawła II
  Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski. Po Eucharystii kolędnicy misyjni wzięli udział w zabawach z krańca świata.

Dodatkowe informacje