Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. "Prezydent nie ułaskawi Marka Falenty"
  Prezydent Andrzej Duda nie ułaskawił i nie ułaskawi Marka Falenty - zapowiedział w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Falenta został skazany w tzw. aferze podsłuchowej.
 2. Pobierz modlitwę na wakacje
  Wybierz ulubioną modlitwę. Nagramy ją dla Ciebie.
 3. Przewodniczący Episkopatu o próbie zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła
  Próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła, tak nierozerwalnie związanego z Polską i polskością, ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu - napisał w oświadczeniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
 4. Prawie 2 mln osób na demonstracji
  W niedzielnym marszu w Hongkongu przeciwko ekstradycji do Chin kontynentalnych przeszły prawie dwa miliony osób - oszacowali organizatorzy. Oznaczałoby to udział jednej czwartej wszystkich mieszkańców tego specjalnego regionu administracyjnego.
 5. Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Dostał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem
  Okrutny mord na 10-letniej Kristinie z Dolnego Śląska nie ujdzie płazem – oświadczył szef MS. Według nieoficjalnych informacji PAP, mężczyzna pochodzi z okolic miejscowości Mrowiny (Dolnośląskie), gdzie mieszkała dziewczynka. Przedstawiono mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
 6. Biskup Aleppo: Wojna trwa w najlepsze
  Mieliśmy nadzieję na zakończenie konfliktu, tymczasem wojna w Syrii trwa w najlepsze – mówi maronicki arcybiskup Aleppo Joseph Tobji.
 7. Krewna konsula Rokickiego: jestem wzruszona, widząc ocalonych
  - Jestem bardzo wzruszona, widząc osoby, które w założeniu miały nie istnieć, a dzięki grupie berneńskiej zostały ocalone - powiedziała w Lucernie Małgorzata Sadkowska, krewna Konstantego Rokickiego, polskiego konsula w Bernie, który ratował Żydów w czasie Zagłady.
 8. Pompeo: USA nie chcą wojny z Iranem, ale będą bronić swobody żeglugi
  Choć nie ma wątpliwości, że to Iran jest odpowiedzialny za czwartkowe ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej, Stany Zjednoczone nie chcą wojny z tym krajem - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
 9. Marsz LGBT nie zakłócił pielgrzymki
  Na Jasnej Górze zakończyła się XX Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. W tym samym czasie w Częstochowie demonstrowały środowiska gejowskie, niosąc m.in. sprofanowany wizerunek Matki Boskiej.
 10. Rekordy pękały. Za nami 7. PKO Nocny Wrocław Półmaraton
  Na starcie stanęło prawie 11 tys. biegaczy. Na pozór niekorzystna deszczowa pogoda jednak pomogła uczestnikom, którzy osiągali dobre wyniki.
 11. Chrześcijańsko-żydowskie spotkanie w Meksyku
  Miasto Meksyk gościć będzie w dniach 28-31 października IV Światowe Spotkanie Młodych, zwołane wspólnie przez katolików i żydów.
 12. Prymas: Bójmy się spokoju
  – Niech nie przerażają nas trudności i wyzwania – mówił w Uroczystość Najświętszej Trójcy Prymas Polski abp Wojciech Polak.
 13. Mateusz Morawiecki: Nie ma przyszłości państwa polskiego bez przyszłości rodzin
  - Chcemy dalej rozwijać naszą politykę prorodzinną, bo to jest najlepsza polityka, która wzmacnia całe państwo polskie - powiedział szef rządu podczas VII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Lubartowie. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem "Dumni z rodziny".
 14. Salvini cytuje słowa św. Jana Pawła II o migracji
  Włoski wicepremier, szef MSW Matteo Salvini zacytował słowa św. Jana Pawła II na temat migracji. We Włoszech trwa kryzys związany z przybyciem statku organizacji pozarządowej z migrantami, któremu zabroniono zawinięcia do włoskiego portu.
 15. Kimże jest człowiek? – pytał papież w miejscu, gdzie trzęsła się ziemia
  Jesteśmy mali pod niebem i bezsilni, gdy ziemia się trzęsie, ale dla Boga jesteśmy bardziej cenni niż jakakolwiek rzecz - mówił papież Franciszek w Camerino.
 16. Piorun uderzył w kościół
  W niedzielę rano straż pożarna ściąga spaloną iglicę kościoła we wsi Frednowy (Warmińsko-mazurskie). W czasie burzy w nocy z soboty na niedzielę w wieżę kościoła uderzył piorun.
 17. Radosny marsz rodzinny
  Kilka tysięcy osób przeszło dziś ulicami Krakowa w Marszu dla Życia i Rodziny. Zebrano się najpierw na pl. Matejki. Przyszły rodziny z dziećmi, młodzież, a także zatroskane o rodzinę osoby starsze.
 18. Pętla z mistrzami
  Kilkudziesięcioosobowa grupa kolarskich śmiałków postanowiła zmierzyć się z mistrzami i żarem lejącym się z nieba i przejechać 40 km wokół Tarnobrzega.
 19. Przedstawiciel ONZ krytykowany za wizytę w Sinciangu
  Przedstawiciel ONZ ds. zwalczania terroryzmu w ostatnich dniach odwiedził położony na zachodzie Chin region Sinciang. Wizytę skrytykowały USA i obrońcy praw człowieka, wskazujący na prześladowania ludności Sinciangu.
 20. Dziś Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
  W Piśmie Świętym Trójca mowa jest m.in. podczas chrztu Jezusa.
 21. Znamy laureatów XV Festiwalu Zaczarowanej Piosenki
  Martyna Wójcik i Natalia Pycek ex aequo (w kategorii dzieci) oraz Kamil Czeszel (w kategorii dorosłych) zostali laureatami konkursu organizowanego przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko.
 22. Pierwszy w Ameryce czarnoskóry ksiądz bliski beatyfikacji
  Papież Franciszek uznał heroiczność cnót ks. Augustine’a Toltona (1854-1897).
 23. 75 lat temu zginął Jan Piwnik "Ponury"
  16 czerwca 1944 r. w Jewłaszach nad Niemnem w walce z Niemcami zginął szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK, cichociemny, legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
 24. Para prezydencka spotka się z kalifornijską Polonią
  Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkają się w San Jose (Kalifornia) z tamtejszymi Polakami. W niedzielę prezydent wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.
 25. Barbara Nowak: Nasza broń to program profilaktyczno-wychowawczy
  Małopolska kurator oświaty rozmawiała w Warszawie z rodzicami i pedagogami. Spotkanie zorganizował Ruch Światło-Życie.
 26. Zamieszki w Hongkongu: Biskup rozpłakał się w czasie kazania
  Biskup pomocniczy w Hongkongu Joseph Ha Chi-shing nie mógł powstrzymać łez głosząc kazanie podczas Mszy św. dla grupy młodych katolików. Przyznał, że tak go wzruszył liczny udział ludzi młodych w trwających demonstracjach w kraju.
 27. Ponad 1300 ubogich zasiadło przy stole w alei prowadzącej do Watykanu
  Ponad 1 300 ubogich zasiadło w sobotę przy bardzo długim stole ustawionym w alei prowadzącej do Watykanu. Dobroczynny posiłek to inicjatywa 37 włoskich i międzynarodowych organizacji pomocowych.
 28. Pierwsza po pożarze Msza św. w paryskiej katedrze Notre-Dame
  Katedra nadal żyje, bo sprawowana jest w niej Eucharystia - mówił arcybiskup Paryża Michel Aupetit w homilii podczas pierwszej Mszy św., jaką odprawił w katedrze Notre-Dame, dokładnie w dwa miesiące od jej pożaru z 15 kwietnia.
 29. Dzieci pytają: Czy arcybiskup jeździł na rowerze?
  Jak Bóg stworzył świat? Czy ksiądz jako dziecko lubił się modlić? Co arcybiskup robi dla dzieci? - to niektóre z pytań, jakie zadały w sobotę dzieci metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu podczas pierwszych "Dialogów" z najmłodszymi.
 30. Hiszpania: Dzięki Kościołowi państwo bogatsze o 1 mld 380 mln euro
  1 mld 386 mln euro generuje dla państwa działalność Kościoła w Hiszpanii. To pięć razy więcej niż otrzymuje dzięki dobrej woli podatników.
 31. Kaszubi zaglądają tu coraz częściej. Odpust Kaszubski w Polanowie
  Po raz piąty miłośnicy Kaszub wspięli się na Górę Polanowską z hymnem Matki Bożej Bramy Niebios na ustach. Poświęcono figurę misjonarza Pomorza, tańczyły obrazy, wciągano tabakę.
 32. Ksiądz, który przyjął święcenia na szpitalnym łóżku, potrzebuje pomocy
  Rodzina ks. Michała Łosa, który cierpi na raka i przyjął święcenia na szpitalnym łóżku, chciałaby go zabrać na leczenie do Francji. Na Faceboku został opublikowany apel o pomoc. Na prośbę ojca przekazał go zaprzyjaźniony z ks. Michałem Mariusz Talarek.
 33. Zmarł reżyser filmu "Brat Słońce, siostra Księżyc"
  W wieku 96 lat zmarł w sobotę w Rzymie światowej sławy włoski reżyser filmowy, teatralny i operowy Franco Zeffirelli. Był jednym z najwybitniejszych włoskich twórców XX wieku. Działał też w polityce.
 34. Tragiczny wypadek na imprezie lotniczej: Nie żyje pilot
  Pilot z Niemiec zginął w sobotę w wypadku samolotu Jak-52, do którego doszło podczas 7. Pikniku Lotniczego w Płocku (Mazowieckie). Maszyna z nieustalonych na razie przyczyn, wykonując akrobacje nad Wisłą, spadła do rzeki. Okoliczności wypadku bada m.in. prokuratura.
 35. Uwaga! Będą gwałtowne burze z gradem. Możliwe trąby powietrzne
  W sobotę po południu i w nocy ponownie mogą wystąpić gwałtowne burze z gradem i silnymi porywami wiatru; możliwe są też trąby powietrzne - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szczególnie gwałtowne burze spodziewane są na zachodzie i północnym zachodzie Polski.
 36. Do Lubartowa zjechały duże rodziny z całej Polski
  Około 200 rodzin z całej Polski, w tym 36 z Lubelszczyzny, przyjechało do Lubartowa, by spotkać się i wymienić doświadczeniami, jak to jest żyć w domach pełnych dzieci, podzielić radościami i spróbować rozwiązać problemy.
 37. TVP Info: Jerzy Owsiak przeprasza "Matkę Kurkę"
  Założyciel WOŚP Jerzy Owsiak zamieścił w internecie nagranie, w którym - decyzją sądu - przeprasza blogera Piotra Wielguckiego piszącego pod pseudonimem "Matka Kurka" za nieprawdziwe sformułowania dotyczące ukrywania przez niego dochodów i nieuzasadnione oceny - podał portal TVP Info.
 38. Hongkong: Władze ogłosiły zawieszenie zmiany prawa ekstradycyjnego
  Zmiany prawa ekstradycyjnego, umożliwiające m.in. przekazywanie podejrzanych Chinom kontynentalnym, zostały odłożone na nieokreślony termin – ogłosiła w sobotę szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam. Przeciwnicy domagają się całkowitego wycofania projektu.
 39. Gowin: Jeśli wygramy wybory, pora będzie, by odmłodzić rząd
  Wicepremier Jarosław Gowin powiedział PAP, że jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory, to partie koalicyjne będą miały udział w rządzeniu, a on chciałby być dalej szefem resortu nauki. Jego zdaniem jednak pora będzie, by rząd odmłodzić.
 40. Ostatnia lekcja Kristiny
  To katecheza. Po wyjściu z niej dziewczynka została brutalnie zamordowana.
 41. "Potrzeba prawdy i pokory"
  - Nie ma innej odpowiedzi, jak prawda - mówi KAI abp Charles Scicluna, który w imieniu papieża koordynuje na całym świecie działania na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez duchownych. - Chciałbym zachęcić polskich biskupów do realizowania bardzo dobrych wytycznych, które sami uchwalili - powiedział dzisiejszy gość zebrania episkopatu w Wałbrzychu.
 42. Kard. Dziwisz: Spory polityczne nie powinny dzielić ludzi
  - Życie społeczne i polityczne w Polsce cierpi z powodu permanentnej niechęci, uprzedzeń i niejednokrotnie wzajemnej wrogości poszczególnych partii - mówił krakowski metropolita senior w Libiążu.
 43. Radom: Groził proboszczowi śmiercią
  Groził proboszczowi śmiercią, ukradł pieniądze z tacy i rower sprzed kościoła. Jest to osoba znana lokalnej społeczności. Nie poniesie jednak konsekwencji swoich czynów, dopóki nie zostanie złożone zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.
 44. IMGW: Sobota pod znakiem upałów i gwałtownych burz
  W nocy z piątku na sobotę spodziewane są burze na południowym wschodzie kraju. Instytut Meteorologii wydał w związku z tym ostrzeżenia dla Lubelskiego, Małopolski i Podkarpacia. Sobota w Polsce upłynie pod znakiem upałów i gwałtownych burz. Ochłodzenie w kraju ma przyjść na początku tygodnia.
 45. Wszystkiego o polityce dowiadujemy się z mediów
  Okazuje się, że nie wszystkie media zdały egzamin przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Naukowcy podjęli się szerokiej analizy kampanii przed ostatnimi wyborami.
 46. Włochy: Beatyfikacja świeckiej mistyczki i stygmatyczki
  W sobotę 15 czerwca na Hipodromie Komunalnym w Pozzomaggiore koło Sassari na Sardynii kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, pochodzący zresztą z Sardynii, ogłosi błogosławioną urodzoną w tym miasteczku Jadwigę Carboni.
 47. Prymicje w noclegowni
  Czterech neoprezbiterów odprawiło Mszę św. prymicyjną w noclegowni dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta we Wrocławiu w Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 48. Wieczorna przejażdżka... człogiem po centrum Pajęczna
  Nietrzeźwy 49-latek urządził sobie zeszłego wieczoru przejażdżkę ulicami Pajęczna. I może ta historia nie wzbudziłaby sensacji, gdyby nie to, że do jazdy posłużył mu czołg T55.
 49. Pier Georgio Frassati – chłopiec o pięknym sercu
  – Pański syn wyżej zajdzie od pana – powiedziała do dyrektora dziennika „La Stampa” sprzątaczka. Alfredo Frassati po cichu marzył o tym, by Piotr Jerzy przejął kiedyś po nim gazetę.
 50. Są postępy w leczeniu. Ale modlitwa za bp. Romaniuka wciąż potrzebna
  "Od dwóch tygodni bp Kazimierz Romaniuk poddawany jest intensywnej rehabilitacji, która przynosi dobre efekty" - informuje warszawsko-praska kuria, apelując o dalszą modlitwę o zdrowie pierwszego ordynariusza.

Dodatkowe informacje