Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Caritas Polska z pomocą mieszkańcom Bejrutu
  Caritas Polska przeznaczyła na pomoc mieszkańcom Bejrutu 100 tys. zł z własnych środków i rozpoczęła zbiórkę funduszy na ten cel. Od 5 sierpnia udało się już zgromadzić 550 tys. zł.
 2. Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe; możliwa reakcja
  Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. Możliwe jest podjęcie działań wobec osób odpowiedzialnych za przemoc, nieuzasadnione zatrzymania i fałszowanie wyników wyborów na Białorusi - informuje Unia Europejska w wydanym we wtorek wspólnym oświadczeniu.
 3. Białoruś: Współpracownik TV Polonia pobity, jest w szpitalu
  Dziennikarz Jan Roman, który jest współpracownikiem TV Polonia, został w poniedziałek pobity pod komisariatem w Grodnie i przebywa obecnie w szpitalu - powiedział PAP we wtorek działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut.
 4. Tour de Pologne - Jakobsen w środę wróci do Holandii
  Leczenie Fabio Jakobsena, poszkodowanego w trakcie kraksy na pierwszym etapie Tour de Pologne, przebiega na tyle dobrze, że kolarz w środę zostanie przewieziony z Sosnowca do Leiden w Holandii - poinformował jego team Deceuninck - Quick Step.
 5. MR: Czwarty miesiąc z rzędu wzrasta liczba firm w Polsce
  Wedle najnowszych danych rejestru CEIDG aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy od tego z początku 2020 r. i wynosi dziś 2,54 mln firm - podał resort rozwoju we wtorek w komunikacie.
 6. Czy aborcja we Francji będzie legalna aż do rozwiązania?
  Ciosem nie do przyjęcia nazywały organizacje pro-life nową ustawę bioetyczną, którą przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe.
 7. Białoruś: Abp Kondrusiewicz wezwał do wstrzymania przemocy i podjęcia negocjacji
  Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował we wtorek do protestujących i struktur siłowych na Białorusi o wstrzymanie przemocy i zaproponował zwołanie "pilnego okrągłego stołu", aby to przy nim, a "nie na barykadach", decydować o dalszym losie kraju.
 8. Afrykańscy biskupi ratują dzieci przed skutkami pandemii
  Dzieci mogą stać się największymi ofiarami koronawirusa. Nie są one grupą najbardziej narażoną pod względem zdrowotnym, ale kryzys społeczno-gospodarczy spowodowany pandemią uderza w nie z całą mocą.
 9. Szef MSZ Litwy: Cichanouska była pod presją, musiała wyjechać
  Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska została poddana silnym naciskom i nie miała innej możliwości, niż wyjechać z Białorusi - powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius.
 10. Senat przyjął uchwałę w 100. rocznicę II Powstania Śląskiego
  Senat z okazji 100. rocznicy II Powstania Śląskiego składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i poświęcenie w walce o powrót Górnego Śląska do Polski - głosi tekst przyjętej we wtorek przez Senat uchwały.
 11. Ziemniaki z automatu
  W miejscowości Velhartice na zachodzie Czech ustawiono automat do sprzedaży ziemniaków. Po wrzuceniu monet z maszyny wypadają dwa kilogramy bulw. Ziemniakomatem interesują się głównie turyści odwiedzający pobliski zamek.
 12. Szef OSW: Protesty na Białorusi rozproszone i bez przywództwa politycznego
  Protesty, do których dochodzi na Białorusi od ogłoszenia w niedzielę sondażowych wyników wyborów prezydenckich, są pozbawione przywództwa politycznego, spontaniczne i rozproszone po całym kraju - mówi PAP szef Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), Adam Eberhardt.
 13. CKE: Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych
  Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,2 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki we wrześniu - poinformował we wtorek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
 14. Jedziemy tylko po wodę i na barykadę!
  - Za mną stały starsze panie, w sumie babcie, zdziwiłam się, że w ogóle tu przyszły. Nagle ktoś krzyczy: Chodźmy bliżej, w stronę OMON-u! A one: To idźcie dziewczynki, tylko uważajcie na siebie.
 15. Ministerstwo Zdrowia: Mniej zakażeń
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 551 osób. Zmarło 12 osób w wieku od 56 do 93 lat.
 16. Bp Muskus: Pycha staje się często umiłowaną siostrą ludzi żyjących w Kościele
  O pokorze i pysze krakowski biskup pomocniczy mówił podczas nabożeństwa pojednania na Przeprośnej Górce w Olsztynie pod Częstochową, na ostatnim etapie wędrówki krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę.
 17. Wawel. Królowie pod płachtami
  W katedrze wawelskiej trwają prace konserwatorskie przy sarkofagach królów Władysława Łokietka i Władysława Warneńczyka. W połowie września rozpocznie się zaś konserwacja sarkofagu króla Władysława Jagiełły.
 18. Trzy tysiące zakażonych koronawirusem po modlitwie w Hagii Sophii
  Około trzech tysięcy zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku, epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.
 19. Sondaż: Zdecydowana większość Polaków chce kar za brak maseczki
  Ponad połowa ankietowanych negatywnie ocenia decyzję rządu o otwarciu szkół, 80 proc. popiera stosowanie kar za brak nałożonej maseczki w sklepie czy podczas jazdy komunikacją publiczną - wynika z najnowszego badania United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM.
 20. Białoruś: Jest pierwsza ofiara śmiertelna demonstracji, są ranni
  Podczas protestów w Mińsku zginął mężczyzna, który - zdaniem białoruskiego MSW - usiłował odpalić ładunek wybuchowy. W poniedziałek w stolicy Białorusi doszło do starć z milicją, na ulice wyszły też wojska wewnętrzne. Są ranni - m.in. przy metrze Puszkińska.
 21. Gdzie w Europie jest obecnie najwięcej zachorowań na Covid-19?
  Hiszpańska Aragonia jest obecnie regionem o największej zapadalności na Covid-19 w Europie. W ciągu pierwszego tygodnia sierpnia odnotowano tam ponad 5 tys. zakażeń, a ich liczba wciąż rośnie - poinformował w poniedziałek lokalny dziennik "Heraldo de Aragon".
 22. We wtorek maturzyści poznają wyniki egzaminu
  Abiturienci, którzy w tym roku przystąpili do matury, dowiedzą się we wtorek jakie uzyskali wyniki. Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna sesja egzaminacyjna była miesiąc później, egzaminy odbywały się w reżimie sanitarnym, nie było też obowiązkowych egzaminów ustnych.
 23. ONZ i NATO wyrażają zaniepokojenie sytuacją na Białorusi
  Zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych, jak i NATO wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie przebiegiem wyborów prezydenckich na Białorusi oraz gwałtownym tłumieniem powyborczych protestów w tym kraju.
 24. Liban: Rząd podał się do dymisji w związku z wybuchem w Bejrucie
  Rząd Libanu podał się w poniedziałek do dymisji w związku z zeszłotygodniową eksplozją w Bejrucie, w której zginęło ponad 160 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych - poinformował premier Hasan Diab.
 25. Zbiorowe zabójstwo w rezerwacie żyraf
  Osiem osób zostało zabitych przez grupę uzbrojonych mężczyzn, którzy przyjechali na motocyklach w pobliżu miasta Kouré w Nigrze.
 26. Ekskomunika dla antypapieskiego kapłana z USA
  Kapłan diecezji Sacramento w USA został ekskomunikowany za to, że jako zawieszony ksiądz odprawiał Mszę św. i publicznie szerzył swe antypapieskie nauczanie. Podczas spotkań z wiernymi ks. Jeremy Leatherby powtarzał, że Franciszek nie jest prawdziwym papieżem. Wykluczenie z udziału w życiu Kościoła to najwyższa kara kościelna.
 27. Antonio Banderas zakażony koronawirusem
  Hiszpański aktor Antonio Banderas poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dodał, że czuje się "stosunkowo dobrze", ale jest "trochę bardziej zmęczony niż zwykle" - podała agencja Reutera.
 28. Papież Franciszek ochrzcił siostry syjamskie
  Rozdzielone 7 lipca w rzymskim szpitalu Dzieciątka Jezus dwuletnie siostry syjamskie Ervinę i Prefinę ochrzcił kilka dni temu papież Franciszek.
 29. Białoruś: 85 proc. głosów na Cichanouską za granicą
  Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska zdobyła ponad 85 proc. głosów za granicą w niedzielnych wyborach prezydenta Białorusi - wynika z sondaży exit poll przeprowadzonych w lokalach wyborczych poza granicami kraju.
 30. Czego potrzebujemy jako katolicy w Polsce?
  W internecie toczy się wiele sporów o to, co religijne, ale są to w większości jałowe dyskusje, gdyż oparte są o subiektywne odczucia czy doświadczenia, ale nie na nauczaniu Kościoła. Ile potem oskarżeń o herezję, niewiarę...
 31. Średniowieczny miecz odnaleziony na dnie Odry
  Niemal całkowicie zachowany średniowieczny miecz wraz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy wydobyto z Odry podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Eksperci określili znalezisko jako "unikatowe".
 32. Jak się czuje Benedykt XVI?
  - Infekcja powoli ustępuje i można zredukować stosowanie niezbędnych leków, które osłabiły 93-letniego Josepha Ratzingera - mówi osobisty sekretarz papieża-seniora.
 33. UE: Prawa człowieka na Białorusi muszą być szanowane
  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów w wyborach.
 34. Białoruś: W nocy po wyborach zatrzymano około 3 tysięcy osób
  MSW zapewniło, że podana wcześniej przez media informacja o ofierze śmiertelnej "jest zupełnym fake newsem".
 35. Białoruś: Cichanouska uznała się za zwyciężczynię
  Główna rywalka Łukaszenki poinformowała, że nie uznaje wyników wyborów podanych przez CKW. "Uzyskane przez nas dane nie są zgodne z tymi, które ogłoszono" - powiedziała.
 36. Ministerstwo Zdrowia: Mamy 619 nowych zakażeń koronawirusem
  Resort przekazał też, że zmarły kolejne dwie osoby.
 37. A Wy – za kogo mnie uważacie?
  Zapraszamy na trzeci odcinek rekolekcji wakacyjnych z bp Adrianem Galbasem SAC.
 38. Komenda Stołeczna Policji opublikowała film z piątkowych zajść na Krakowskim Przedmieściu
  Komenda Stołeczna Policji opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej film z piątkowych zajść na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbył się protest w związku z aresztem dla aktywisty Michała Sz. - przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. "Margot". Jak poinformowała KSP film opublikowano w związku z "nieuczciwym posądzaniem policjantów o nadgorliwość oraz licznymi wypowiedziami ekspertów, że działania policji były niepotrzebne".
 39. Szumowski: Będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne
  Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 40. Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, Cichanouska - 9,9 proc.
  Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc. - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza.
 41. "Wyrażamy głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi"
  MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi; ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 42. Białoruś: Co najmniej 120 osób zatrzymanych
  Według informacji obrońców praw człowieka jedna osoba zginęła po tym, jak w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. MSW dementuje: "Ofiar śmiertelnych nie ma".
 43. Caritas Bangladeszu na pierwszej linii pomocy powodzianom
  Nadal krytyczna pozostaje sytuacja w Bangladeszu, gdzie trwające od tygodni obfite deszcze spowodowały ogromną powódź.
 44. Jak w nowym roku akademickim będą przeprowadzane zajęcia?
  Uczelnie przygotowują różne scenariusze tego, jak zorganizować pracę w nowym roku akademickim. Często decydują się na zajęcia w trybie mieszanym: wykłady - online, a ćwiczenia i warsztaty - stacjonarnie. Część uczelni ostateczną decyzję odkłada jednak na wrzesień.
 45. Złe wieści z Pakistanu: Islamski wyrok dekretuje porwania chrześcijanek
  „Islamski wyrok zamiast sprawiedliwości” – tak adwokat 14-letniej chrześcijanki uprowadzonej w Pakistanie skomentował wyrok Sądu Najwyższego w Lahaurze.
 46. Młodzi Włosi często wracają do kraju z koronawirusem
  Zachowanie młodzieży w czasach pandemii budzi teraz największe zaniepokojenie we Włoszech. Powodem alarmu jest tzw. Movida, czyli nocne życie na placach i przed lokalami oraz beztroskie zagraniczne wakacje. Młodzi Włosi często wracają do kraju z koronawirusem.
 47. Rz: Pracoholizm grozi młodym
  Ambitni ludzie częściej popadają w uzależnienie od pracy. Jego ryzyko zwiększa stres, o który teraz łatwo w związku z pandemią, zdalną pracą i obawami przed utratą zatrudnienia - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 48. W środę przypada maksimum "spadających gwiazd" z roju Perseidów
  W środę przypadnie maksimum "spadających gwiazd" z roju Perseidów. Obserwacjom nieba powinna sprzyjać aura - na środową noc oraz noce poprzedzające dla terenów Polski prognozowane jest jedynie niewielkie zachmurzenie.
 49. Brazylia: Ponad 23 tys. nowych przypadków koronawirusa
  W ciągu ubiegłych 24 godzin zanotowano w Brazylii 23 010 nowych przypadków koronawirusa i 572 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.
 50. Białoruskie MSW potwierdziło zastosowanie "specjalnych środków"
  Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie "specjalnych środków" przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedzialek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

Dodatkowe informacje