Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Franciszek do paryżan: Bądźcie budowniczymi nowej ludzkości zakorzenionej w Jezusie Chrystusie
  „Bądźcie budowniczymi nowej ludzkości zakorzenionej w Jezusie Chrystusie” – z tym apelem papież zwrócił się do paryżan. Ojciec Święty przesłał specjalny telegram z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na ręce metropolity tego miasta, abp. Michela Aupetita.
 2. Góralska Pielgrzymka Rowerowa dotarła na Hel!
  Uczestnicy XI Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej nad morzem zameldowali się 15 sierpnia. W wodach Bałtyku zanurzyli i siebie, i rowery.
 3. Katowice. Prof. Nasiłowski laureatem Lux ex Silesia
  Prof. Władysław Nasiłowski, wybitny anatomopatolog, nestor śląskiej medycyny, został tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia. Nominacja została ogłoszona podczas Mszy św. w uroczystość świętego Jacka, patrona archidiecezji katowickiej.
 4. Włochy: impas wokół kolejnego statku z migrantami
  Od 16 dni we Włoszech trwa impas wokół statku hiszpańskiej organizacji pozarządowej Open Arms, który stoi koło Lampedusy z ponad 130 uratowanymi migrantami i czeka na wpuszczenie do portu. W sprawie jednostki trwają dwa postępowania prokuratorskie.
 5. Ukrainka tegorocznym Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego
  Dyktando najlepiej napisała Khrystyna Harvat z miasta Stryj na Ukrainie.
 6. W Etiopii posadzono ponad 350 mln drzew
  To część rządowej kampanii „Zielone dziedzictwo”, mającej na celu walkę ze zubożeniem gleby. Kampania okazała się wielkim sukcesem, który połączył różne grupy etniczne, wyznaniowe i polityczne.
 7. Dwóch nastolatków z parafii w Żórawinie poleciało do katolickiej szkoły w Stanach Zjednoczonych
  Michał Adamski i Krzysztof Góral odlecieli do Stanów Zjednoczonych, gdzie będą uczyć się w prestiżowej katolickiej szkole.
 8. Św. Jacek – „mocen wskrzeszać zmarłych”
  Przybyć konno, a wracać pieszo. Przyjechać z wielkim przepychem, a w drodze powrotnej żebrać o chleb. I to jaką drogę w ten sposób pokonać – ponad 1500 km. Czy to nie jest obraz klęski? To początek zwycięskiego marszu.
 9. Ponad 40 tys. osób wzięło udział w procesji Zaśnięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej
  Uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamiński. Uczestniczył w nich również metropolita krakowski.
 10. 25 sierpnia finał “Tornistra Pełnego Uśmiechów”
  To już 11. edycja tego programu, poświęconego wsparciu dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego.
 11. Prezydent: Rzeczpospolita będzie zawsze pamiętać o śląskich bohaterach i patriotach
  Rzeczpospolita będzie zawsze pamiętać o śląskich bohaterach i patriotach, bo ta ziemia i jej dzieje są nieodłączną częścią całych naszych dziejów ojczystych - mówił w setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystej sesji regionalnego sejmiku.
 12. Papież pozdrowił pielgrzymów na Jasnej Górze
  Ojciec Święty wyraził solidarność z mieszkańcami różnych krajów południowej Azji dotkniętych monsunowymi deszczami, które wywołały potężne powodzie. Na zakończenie spotkania z wiernymi na „Anioł Pański” Franciszek zapewnił o modlitwie za ofiary, ewakuowanych oraz rodziny pozbawione dachu nad głową. Prosił Boga o siły dla poszkodowanych oraz tych, którzy spieszą im z pomocą.
 13. W Białymstoku upamiętniono 76. rocznicę wybuchu powstania w miejscowym getcie
  W Białymstoku odbyły się w piątek uroczystości związane z 76. rocznicą wybuchu powstania w tamtejszym getcie. W oficjalnych wystąpieniach przy pomniku upamiętniającym obrońców getta podkreślano m.in. znaczenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach w wychowaniu młodego pokolenia.
 14. Kto na listach PiS do Sejmu?
  Dotychczasowi parlamentarzyści, samorządowcy a także przedsiębiorcy znaleźli się na listach Prawa i Sprawiedliwości na jesienne wybory do Sejmu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Oficjalnie listy mają być zaprezentowane w piątek w południe.
 15. Opublikowano wykaz lotów Donalda Tuska
  Wykaz lotów b. premiera Donalda Tuska opublikowanych na stronie kancelarii premiera zawiera 573 pozycje. Pierwszy lot jest datowany na 30.11.2007 r., ostatni - na 05.09. 2014 r.
 16. Polscy obrońcy życia apelują o wsparcie dla Mary Wagner
  Do wsparcia modlitewnego i wysyłania kartek oraz listów do obrończyni życia z Kanady Mary Wagner zachęcają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Znana kanadyjska obrończyni życia, aresztowana 17 kwietnia br. w Vancouver, oczekuje w więzieniu na proces sądowy wyznaczony na 9 i 10 września br.
 17. Zakonnica najstarszą mieszkanką Europy
  Od lutego bieżącego roku, kiedy w wieku 116 lat i 90 dni zmarła Włoszka Maria Giuseppa Robucci-Nargiso, mieszkająca w Tulonie siostra Andrzeja, szarytka jest najstarszą Europejką – podaje dziennik „Le Parisien”. Starsza od niej o rok jest tylko jedna osoba na świecie – mieszkająca w Japonii.
 18. "Te wydarzenia łączy ogromne pragnienie wolności i godności ludzkiej, za które przyszło zapłacić najwyższą cenę"
  Premier Mateusz Morawiecki o wydarzeniach z Myslowitzgrube i z "Wujka".
 19. Defilada w obiektywie reporterów „Gościa”
  2600 żołnierzy, prawie 190 pojazdów wojskowych i 200 tys. widzów. Zobacz zdjęcia z katowickiej defilady.
 20. Wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej, którą zwykł nazywać "Wielką Panią Węgrów"
  Od papieża Sylwestra II otrzymał koronę królewską jako pierwszy król Węgier i zaszczytny tytuł "króla apostolskiego". Kim był św. Stefan Węgierski?
 21. Zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie skrupulatnie egzekwowany
  Służby porządkowe w Rzymie, głównie straż miejska skrupulatnie egzekwują zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich. Na razie turyści proszeni są o to, by wstać. Gdy pojawią się tablice z zakazem, kara za złamanie przepisów wynosić będzie od 250 do 400 euro.
 22. 100 lat temu wybuchło I Powstanie Śląskie
  100 lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r., wybuchło pierwsze z trzech Powstań Śląskich. Wybuchło spontanicznie, trwało zaledwie osiem dni i zakończyło się militarną porażką. Miało jednak wpływ na decyzje podejmowane na konferencji pokojowej w Paryżu.
 23. "Nasz Dziennik": List szefa NSZZ "Solidarność" do ks. abp. Marka Jędraszewskiego
  "Dziękuję za odważne i prawdziwe słowa oceniające ideologię LGBT+"; "Spotkało za to jego ekscelencję mnóstwo ataków nienawiści"; "Może ks. abp liczyć na nasze wsparcie" - napisał w liście do ks. abp. Marka Jędraszewskiego, opublikowanym w piątkowym wydaniu "Naszego Dziennika", szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
 24. Trump: Czy mnie kochacie, czy nienawidzicie, musicie na mnie głosować
  Prezydent Donald Trump powiedział swoim zwolennikom na wiecu w Manchester, w stanie New Hampshire, że nawet jeśli go nie lubią to będą musieli na niego głosować ponieważ od jego zwycięstwa zależy ich przyszłość, w tym ich emerytur. Był też optymistą co do konfrontacji handlowej z Chinami.
 25. Rz: Sejm bez podsłuchów
  Kancelaria Sejmu znów szuka wykonawcy nowego systemu do głosowania, a w dokumentacji technicznej wprowadziła istotną zmianę - pisze w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
 26. Polska zawsze wierna - główne uroczystości odpustowe na Jasnej Górze
  - Polska zawsze wierna - przypomniał na Jasnej Górze abp Jan Romeo Pawłowski, specjalny delegat papieża Franciszka na uroczystości Wniebowzięcia, które w tym roku są kolejnym etapem roku jubileuszowego stulecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską. Abp Jan Romeo Pawłowski, który przewodniczył Sumie Pontyfikalnej na Jasnej Górze, przywiózł z Rzymu specjalne papieskie błogosławieństwo z odpustem zupełnym, dziękczynienie za modlitwę za Ojca Świętego i prośbę o gotowość obrony Boga, chrześcijańskich wartości i Kościoła. W liturgii uczestniczyło ponad 60 tys. pielgrzymów.
 27. 2600 polskich żołnierzy w marszu przez Katowice
  Defilada w święto Wojska Polskiego po raz pierwszy odbyła się poza Warszawą - w Katowicach. Okazją jest 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego.
 28. Prezydent do żołnierzy: Rzeczypospolita o was nie zapomni
  Dziękuję wszystkim żołnierzom i rodzinom wojskowych oraz tym, którzy po żołnierzach pozostali: wdowom, ich dzieciom, sierotom po żołnierzach, którzy zginęli na służbie; Rzeczypospolita o was nie zapomni - zapewnił w czwartek w Katowicach prezydent Andrzej Duda.
 29. Franciszek: Celem naszego życia jest niebo
  „Nie dajmy się wciągnąć przez małostkowości życia, lecz wybierzmy wspaniałość nieba” – zachęcił Ojciec Święty w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przed modlitwą „Anioł Pański”.
 30. Bądźmy wiernymi stróżami dziedzictwa naszych przodków
  Dziękujemy Bożej Opatrzności oraz Maryi Królowej Polski, a także pokornie prosimy, byśmy daru wolności i niepodległości nie zaprzepaścili - mówił 15 sierpnia w bazylice garnizonowej abp Józef Kupny.
 31. Co zawdzięczam Matce Bożej?
  O zaufaniu Bogu na wzór Maryi, nawet wtedy, gdy terapia w chorobie nowotworowej musi być wstrzymana, pisze Gabriela Klimek.
 32. 21 sierpnia orzeczenie w sprawie kard. Pella
  21 sierpnia australijski trybunał wyda orzeczenie w sprawie apelacji złożonej przez prawników kard. Georga Pella, skazanego za rzekome molestowanie nieletnich – podała agencja AP.
 33. 99 lat od "cudu nad Wisłą"
  W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
 34. W ciągu dwóch tygodni na Jasną Górę dotarło 70 tys. pieszych pielgrzymów
  W ciągu minionych dwóch tygodni do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarły 64 piesze pielgrzymki, w których wędrowało ok. 70 tys. pątników. Najwięcej - 12,8 tys. osób - przybyło w ośmiu pielgrzymkach z Warszawy, najliczniejsza zaś była 8,5-tysięczna pielgrzymka krakowska.
 35. Dziś uroczystość Wniebowzięcia
  Jedną z trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie NMP - Kościół katolicki obchodzi 15 sierpnia. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary.
 36. Widowisko w Mysłowicach - ruszyło świętowanie setnej rocznicy I powstania śląskiego
  Na ulice Mysłowic wylegli rekonstruktorzy w mundurach i cywilnych strojach sprzed stu lat.
 37. Trzy, niesamowite kaniony Europy
  Mają ściany dochodzące do 1300 m wysokości i zachwycają pięknem. Poznaj kaniony Verdon, Tara i El Chorro.
 38. Poznaj tajniki tworzenia instrumentów w Otwartej Pracowni Instrumentów
  Zobacz mistrzów przy pracy, poznaj ich autorskie instrumenty i przenieś się w świat niezwykłej, tradycyjnej muzyki.
 39. Jak ksiądz spędza wakacje?
  Rodzinnie czy z przyjaciółmi? A może w samotności? Wyjazd zagraniczny czy w kraju? W jaki sposób wypoczynek planują księża? Jak odpoczywają?
 40. Rzecznik Episkopatu: podżeganie do nienawiści wobec jakiegokolwiek człowieka nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji
  Chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie - napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do informacji o manifestacji nienawiści wobec abp. Marka Jędraszewskiego, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów w czasie wyborów Mister Gay 2019.
 41. Rodzina wyrzucona z zakopiańskiego pensjonatu, bo... zgłosiła zastane usterki
  Skandaliczne zachowanie właścicielek, które potraktowały turystów paralizatorem zostało nagrane.
 42. Ile będzie Tolkiena w serialu Amazona?
  Granice wyobraźni twórców serialu dość precyzyjnie określa umowa ze spadkobiercami twórczości J. R. R. Tolkiena.
 43. Piekary Śl. Uroczystości zaśnięcia i pogrzebu Maryi
  W sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odbyło się misterium zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.
 44. Na imprezie Mister Gay 2019 symulowano zabójstwo abp. Jędraszewskiego
  Chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z drag queen podczas naszego wydarzenia - podkreślili w środę organizatorzy wyborów Mister Gay 2019. W trakcie wyborów wystąpiła ona z "kukłą" z wizerunkiem abpa Jędraszewskiego.
 45. Wyciek danych biometrycznych w Wielkiej Brytanii
  Z systemu Biostar 2, z którego w Wlk. Brytanii korzystają m.in. banki, firmy z sektora obronności oraz policja, wyciekły dane biometryczne. Odciski palców, skany twarzy i inne wrażliwe informacje znaleziono w niezabezpieczonej bazie danych - podał w środę dziennik "The Guardian".
 46. Potrzebujemy was!
  Młodzież z Katowic-Piotrowic nagrała w Medjugorie krótki film z przesłaniem dla księży. Jest poruszające [VIDEO].
 47. Duda, Morawiecki i Kaczyński liderami rankingu zaufania
  Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 48,8 proc. respondentów, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu 44,9 proc., a prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu 37,6 proc. - wynika z sondażu IBRiS zrealizowanego dla portalu Onet.pl.
 48. Katowice. Skąd najlepiej oglądać defiladę?
  2600 żołnierzy i prawie 190 pojazdów. Wojsko Polskie szykuje się do defilady 15 sierpnia. Po raz pierwszy odbędzie się ona nie w Warszawie, lecz w Katowicach.
 49. Planujesz wyjazd nad Morskie Oko? Policja apeluje, by w długi weekend korzystać z transportu publicznego
  Długi sierpniowy weekend to szczyt sezonu turystycznego, policja nie wyklucza zamknięcia drogi do Łysej Polany.
 50. Noce spadających gwiazd
  Gdzie najlepiej obserwować maksimum aktywności roju Perseidów?

Dodatkowe informacje