Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Pierwszy na świecie niewidomy żeglarz przepłynął Pacyfik
  Japończyk Mitsuhiro Iwamoto został w sobotę pierwszym niewidomym, który przepłynął Ocean Spokojny na pokładzie łodzi żaglowej bez zawijania do portów - poinformowała japońska prasa.
 2. Polska jest krajem bezpiecznym inwestycyjnie i gospodarczo
  Polska jest krajem bezpiecznym inwestycyjnie i gospodarczo - ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu dotyczącym piątkowej decyzji agencji ratingowej Moody's.
 3. Jezus przyjdzie z białą rękawiczką i sprawdzi kurz na meblach…
  Za chwilę przychodzi Jezus z białą rękawiczką i będzie palcem jeździł po meblach. Jak znajdzie pyłek kurzu, to pokręci z przyganą głową i nie wiadomo, jak to będzie ze zbawieniem, nie wiadomo...
 4. Niech święta Zmartwychwstania Pańskiego przyniosą radość z odrodzonego życia w Chrystusie
  Niech święta Zmartwychwstania Pańskiego każdej i każdemu z nas przyniosą tę radość z życia, odrodzonego życia w Chrystusie; on żyje i chce abyś ty żył - podkreślił w sobotę prymas Polski abp Wojciech Polak.
 5. On przywrócił mi wzrok
  Poczuł, jakby ktoś zapalił żarówkę i nagle rozbłysło światło. Zaczął chodzić po więziennej celi od ściany do ściany i powtarzać: "Wierzę, wierzę, wierzę!".
 6. Chleb, śledź i grosz
  Wielkopiątkowej tradycji w Legnicy stało się zadość i Kobiety Europy znowu wywiązały się z zadania pomocy najuboższym.
 7. Politolodzy: Premier twarzą obozu rządzącego
  W ostatnim czasie premier wyszedł z propozycją tzw. okrągłego stołu oświaty, ogłosił zmiany w OFE, a jego rząd przyjął projekt dotyczący rozszerzenia programu 500 plus. Premier Mateusz Morawiecki jest twarzą obozu rządzącego, to on nadaje ton kampanii - uważają m.in. prof. Kazimierz Kik i dr Bartłomiej Biskup.
 8. Wielkanoc jest najważniejszą prawdą chrześcijaństwa
  W imieniu konferencji episkopatu chciałbym złożyć wszystkim Polakom w kraju i poza jego granicami najserdeczniejsze życzenia wielkanocne - napisał w komunikacie przesłanym w sobotę PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
 9. Nietoperze przylatują już do szkoły w Brennej
  Pierwsze nietoperze przyleciały już na strych szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim. Od maja będzie można podpatrywać kolonię tych ssaków dzięki specjalnie przygotowanemu obserwatorium - powiedziała w szefowa brenneńskiego ośrodka promocji Katarzyna Macura.
 10. Święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami
  Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
 11. Finlandia: Prawosławny katecheta i mnich pierwszymi świętymi w kraju
  Jan z Ilomantsi, który za szerzenie prawosławia w okresie rodzącej się fińskiej niepodległości zginął męczeńską śmiercią oraz mnich Jan Wałaamski, duchowy przewodnik w trudnych czasach, zostali uznani pierwszymi świętymi Fińskiego Kościoła Prawosławnego.
 12. Czy pożar Notre Dame przyniesie renesans katolicyzmu we Francji?
  Liczne profanacje kościołów powodują obawy o stan i przyszłość katolicyzmu we Francji, ale niektórzy mają nadzieję, że solidarność, jaka narodziła się po pożarze Notre Dame, pozwoli na renesans "najstarszej córki Kościoła", jak nazywano ten kraj.
 13. Straszliwa diagnoza i doświadczenie wielkiej łaski
  Aneta pierwsza usłyszała, że u jej męża zdiagnozowano guza pierwotnego wątroby. Ta wiadomość zwaliła ją z nóg. Mieli czwórkę dzieci i oczekiwali narodzin piątego. Jedyne, co przychodziło jej do głowy, to wołanie: Bożej ratuj!
 14. Wierni stworzyli grób Pański w kształcie katedry Notre Dame
  To wspólny pomysł księży i parafian w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu na Stabłowicach. Zobacz, jak powstawał unikatowy grób.
 15. Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża
  Franciszek modlił się za osoby spragnione sprawiedliwości oraz pokoju, a także za migrantów i dzieci "zranione w ich niewinności i czystości".
 16. Bp Janocha: Bóg chce, żeby krzyż stawał się osią naszego życia
  Podczas nabożeństwa odprawionego w archikatedrze warszawskiej adorowano krzyż, a następnie złożono ciało Chrystusa do symbolicznego grobu.
 17. Wielki Piątek: Tradycyjna zbiórka na Ziemię Świętą
  Od 45 lat w całym Kościele w Wielki Piątek przeprowadzana jest zbiórka na potrzeby chrześcijan mieszkających w Ziemi Świętej. Fundusze pochodzące z kolekty są głównym źródłem utrzymania świętych miejsc w Ojczyźnie Jezusa i wspólnot na Bliskim Wschodzie.
 18. Niger: Droga Krzyżowa pod znakiem uprowadzonych
  Szczególną pamięcią i modlitwą tamtejszy Kościół towarzyszy dwóm misjonarzom, o których wciąż nie ma żadnych wieści. Są to: o. Luigi Maccalli, uprowadzony siedem miesięcy temu oraz ks. Joël Yougbaré, którego porwano przed miesiącem.
 19. Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej
  Przed jego rozpoczęciem Franciszek leżał dłuższą chwilę pogrążony w modlitwie przed głównym ołtarzem.
 20. 2 tys. placówek oświatowych wycofało się ze strajku
  Niewiele ponad 13 tys. szkół i przedszkoli nadal prowadzi akcję strajkową. Przed świętami wielu protestujących zostało w domach.
 21. W Warszawie uczczono 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim
  Dźwiękiem syren, składaniem wieńców w miejscach pamięci oraz kadiszem uczczono 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. "Powstańcy w getcie to dla mnie rodacy", "bycie tutaj jest moim obowiązkiem" - mówili uczestnicy uroczystości.
 22. Maciej Musiał: w wydarzeniach z Drogi Krzyżowej szukałem ciszy
  Podczas wielkopiątkowej warszawskiej Drogi Krzyżowej aktor odczyta swoje rozważania na temat Męki Pańskiej.
 23. Sewilla: noc najważniejszych procesji
  Mieszkańcy Sewilli ze wzruszeniem przeżyli swoją Madrugá, czyli noc najważniejszych procesji pokutnych. Piątek jest głównym dniem Wielkiego Tygodnia dla hiszpańskich bractw. Z powodu deszczu w wielu miejscowościach procesje zostały odwołane.
 24. Prezydent złożył życzenia z okazji 85. urodzin Jana Kobuszewskiego
  "Pana dorobek artystyczny zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury" - napisał Andrzej Duda w liście do aktora.
 25. Jakub Śnieć: to dla mnie wielkie wyróżnienie, że będę nieść krzyż w Koloseum
  Działacz duszpasterstwa akademickiego Morasko podkreślił, że zaniesie w sercu ubogich i wykluczonych.
 26. Jak wyznaczano daty Wielkanocy?
  - Jezus umarł w święto Paschy. Dlatego przy wyznaczaniu daty Wielkanocy nawiązujemy do stosowanego przez Żydów kalendarza księżycowego, zgodnie z którym wskazuje się datę tego święta – powiedział KAI ks. prof. Józef Naumowicz.
 27. Poroszenko pożegna się z fotelem prezydenta?
  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który w II turze wyborów prezydenckich walczy o reelekcję z showmanem Wołodymyrem Zełenskim, w niedzielę najprawdopodobniej pożegna się ze stanowiskiem. Sondaże dają mu jedynie ok. 20 proc. poparcia.
 28. Filipińscy pokutnicy dali się przybić do krzyży
  Zdaniem ukrzyżowanych obrzęd jest świadectwem wiary i aktem pokuty. Tej tradycji nie pochwala Kościół katolicki.
 29. Zabrali Pana Młodego
  Jesteśmy przyzwyczajeni do szatkowania Triduum na poszczególne dni. A tymczasem to jedno wydarzenie zbawcze. Jedno wielkie święto.
 30. Abp Jędraszewski: Przyznając się do Chrystusa, należysz do ciemnogrodu. Na tym polega szantaż XXI w.
  W Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział ponad 180 tys. tysięcy osób.
 31. 7 słów z krzyża - rozmowa z o. Radosławem Rafałem
  Przypominamy wszystkie 7 części naszego wielkopostnego cyklu. W poszczególnych odcinkach misjonarz Świętej Rodziny wprowadza nas w sens słów wypowiadanych przez ukrzyżowanego Pana Jezusa:
 32. Droga krzyżowa w Koloseum - rozważania
  Apel o uznanie godności każdej kobiety i mężczyzny oraz położenie kresu wszelkim formom zniewolenia zawierają rozważania Drogi Krzyżowej, która będzie odbywała się w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek, 19 kwietnia 2019 roku. Przygotowała je włoska zakonnica s. Eugenia Bonetti ze zgromadzenia Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia. Jest ona przewodniczącą stowarzyszenia „Slaves no more” (Nigdy więcej niewolnicami). Jego celem jest formacja, pomoc i wspieranie kobiet, które padły ofiarą współczesnych form niewolnictwa.
 33. Broniarz "osobiście" za klasyfikacją uczniów i przeprowadzeniem matur
  Nie wiem, czy miałbym odwagę zablokować moim uczniom dostęp na studia. Moje osobiste zdanie w tej materii jest raczej pro uczniowskie - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz w piątek w radiu TOK FM. Po Wielkanocy zarząd związku będzie dyskutować na temat obecnego protestu.
 34. Wielki Piątek w Jerozolimie
  W Wielki Piątek myśli wszystkich chrześcijan kierują się ku Jerozolimie, gdzie Chrystus umarł na krzyżu, by pojednać ludzkość z Bogiem. Katolicy w Świętym Mieście wspominają wydarzenia Wielkiego Piątku w dwóch miejscach, na Kalwarii i na Via Dolorosa.
 35. Klinika cudów. W "Budziku" obudziła się Weronika
  Już po raz siódmy w warszawskiej Klinice "Budzik" obchodzono Dzień Pacjenta w Śpiączce.
 36. Amerykańska uczelnia dysponuje wykonanymi laserem 3D pomiarami Notre Dame
  Nowojorska uczelnia Vassar College dysponuje zebranymi za pomocą skanera laserowego 3D pomiarami zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame - informuje w środę AFP. Jest to jeden z najpełniejszych na świecie zbiorów danych do stworzenia modelu świątyni.
 37. Papież obmył nogi 12 więźniom
  Papież odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w Velletri. Obmył nogi dwunastu osadzonym pochodzącym z Włoch, Brazylii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Maroka. W improwizowanej homilii zachęcał, by na wzór Jezusa służyć jedni drugim. Franciszek podkreślił, że ten kto uważa się za najważniejszego sam musi najbardziej służyć.
 38. Francja: Co było przyczyną pożaru w Notre Dame?
  Śledczy badający sprawę pożaru paryskiej katedry Notre Dame sądzą, że przyczyną tragedii prawdopodobnie było zwarcie elektryczne - powiedział w czwartek chcący zachować anonimowość przedstawiciel francuskiej policji, cytowany przez Associated Press.
 39. Morawiecki: Zapraszamy na okrągły stół w piątek, 26 kwietnia na Stadion Narodowy
  Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że okrągły stół będzie "możliwością dogadania się" oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego".
 40. Będzie ambasador od międzynarodowych aspektów odbudowy Notre Dame
  Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powoła nowego ambasadora, który zajmie się koordynacją międzynarodowych aspektów odbudowy katedry Notre Dame - informuje w środę agencja AFP, powołując się na źródło we francuskiej dyplomacji.
 41. 13 osób zginęło, 142 zaginęły w wyniku zatonięcia łodzi
  13 osób zginęło, a 142 są zaginione wskutek zatonięcia łodzi pasażerskiej na jeziorze Kiwu na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga - poinformował prezydent tego kraju Felix Tshisekedi, który w czwartek ogłosił żałobę narodową.
 42. Papież na Mszy Wieczerzy Pańskiej w więzieniu
  Już po raz piąty Ojciec Święty sprawuje liturgię Wieczerzy Pańskiej pośród więźniów. Tym razem w więzieniu w Velletri, 40 km na południe od Rzymu. Jest to jeden z najnowszych zakładów penitencjarnych we Włoszech.
 43. Policja zapobiegła zamachowi na słynną procesję
  Policji hiszpańskiej udało się zapobiec zamachowi na słynną procesję w czasie „Semena Santa” (Wielkiego Tygodnia). Policja poinformowała 17 kwietnia na Twitterze, że podejrzany o przygotowywanie zamachu Marokańczyk, żyjący od 2016 roku w Sewilli, został zatrzymany w swoim rodzinnym kraju. Zdaniem władz, ten dżihadysta zamierzał dokonać samobójczego ataku w czasie jednej z licznych procesji w stolicy Andaluzji.
 44. Tymczasowy kościół na czas odbudowy Notre Dame?
  Rektor zniszczonej przez pożar Notre Dame biskup Patrick Chauvet wystąpił w czwartek z koncepcją wybudowania drewnianego kościoła przed katedrą na czas jej odbudowy.
 45. Mary Wagner znowu aresztowana
  Wyznaczono już termin rozprawy obrończyni życia.
 46. Broniarz o propozycjach ZNP
  Będziemy namawiać centrale związkowe do podpisania porozumienia, bo to jest dobre porozumienie dla nauczycieli – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Związek podtrzymuje swoje dotychczasowe postulaty – stwierdził szef ZNP Sławomir Broniarz.
 47. "Mamy nieoficjalne sygnały, że prezydent USA Donald Trump będzie 1 września w Polsce"
  Mamy nieoficjalne sygnały, że prezydent USA Donald Trump będzie 1 września, na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Polsce - powiedział w czwartek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Zaznaczył jednak, że "decyzji jeszcze nie ma".
 48. Papież do kapłanów: Namaszczając, jesteśmy ponownie namaszczeni wiarą i miłością naszego ludu
  O konieczności dążenia do świętości i potrzebie modlitwy wstawienniczej za powierzony sobie lud przypomniał Ojciec Święty sprawując Mszę Krzyżma w bazylice watykańskiej z duchownymi diecezji rzymskiej a także innych diecezji świata przebywających dziś w Wiecznym Mieście.
 49. Ciąża w kosmosie - czy to możliwe?
  Jeżeli poważnie myślimy o kolonizacji innych planet, o budowie dużych baz w kosmosie, musimy założyć, że w kosmosie, albo na innych globach, będą musiały się rodzić dzieci. Tylko czy to w ogóle możliwe? Odpowiada Tomasz Rożek.
 50. Blask ciemnej jutrzni
  Najbardziej frapujący podczas wielkopiątkowych i wielkosobotnich porannych modlitw liturgią godzin w katedrze wrocławskiej jest trianguł – trójkątny świecznik, element łączący współczesność ze średniowieczem.

Dodatkowe informacje