Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Arcybiskup z błyskiem w nazwisku
  Dokładnie czterdzieści lat temu zmarł abp Fulton J. Sheen. To ciekawe, bo chyba coraz więcej osób ma wrażenie, że on... nadal żyje.
 2. Prokuratura: Wybuch gazu w Szczyrku miał związek z...
  Istnieje związek pomiędzy wybuchem gazu w Szczyrku a pracami budowlanymi prowadzonymi pod ulicą; domniemanie na ten temat stało się faktem - poinformowała rzecznik prokuratury okręgowej w Bielsku-Białej Agnieszka Michulec. Jak przekazała, oględziny ujawniły miejsce przerwania gazociągu.
 3. Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich
  Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą dopingową w tym kraju - poinformował rzecznik prasowy WADA.
 4. MF: Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń w Twój e-PIT
  Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 r. - informuje w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko.
 5. Nowa Zelandia: Kilka osób rannych, kilka zaginęło w wyniku erupcji wulkanu
  Kilka osób zostało rannych, a kilka zaginęło w poniedziałek w wyniku erupcji wulkanu na Białej Wyspie, przy wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, jednej z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii - poinformowały lokalne władze. Podjęto akcję ratunkową.
 6. Ja, Nauczyciel: Ponad 2 tys. osób opowiedziało się za nowym związkiem zawodowym w oświacie
  2,1 tys. osób opowiedziało się za utworzeniem nowego związku zawodowego w oświacie. Za inicjatywą stoi ruch i fundacja Ja, Nauczyciel. Do połowy lutego związek ma być zarejestrowany. Trwają prace nad statutem.
 7. Raport: O ile wzrosła sprzedaż broni na świecie w 2018 roku?
  Sprzedaż broni na świecie wzrosła o 4,6 proc. w 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim - wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (Sipri). Największym producentem i eksporterem uzbrojenia są Stany Zjednoczone.
 8. Najpiękniejsze szopki krakowskie
  Rozstrzygnięto 77. Konkurs Szopek Krakowskich. W bieżącym roku zgłoszono do oceny 131 prac.
 9. Hołownia ogłasza start w wyborach prezydenckich
  - Polityka nie jest bagnem, ale jednym z narzędzi do czynienia dobra - mówił na spotkaniu w Gdańsku.
 10. Kard. Tagle nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów
  Dotychczasowy prefekt został wielkim mistrzem Rycerskiego Zakonu Grobu Pańskiego.
 11. Apel Jasnogórski ma 66 lat - jaka jest historia tej niezwykłej modlitwy?
  Dziś przypada 66. rocznica Apelu Jasnogórskiego. W tej formie jako wieczorna modlitwa kierowana do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji Ojczyzny i Kościoła rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dziś to jedna z najbardziej znanych jasnogórskich modlitw, gromadząca każdego wieczoru o godz. 21.00 tysiące pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej i kolejne tysiące dzięki transmisji na cały świat.
 12. Beskidy: Kamera zanotowała spacer samicy rysia z czwórką młodych
  Rysie, rzadkie drapieżniki w polskich górach, uchwyciła wideopułapka umieszczona w Beskidzie Żywieckim przez przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk z podbielskiej Twardorzeczki. Kamera zarejestrowała samicę z młodymi. Nagranie umieszczono w internecie.
 13. Obojętnie, czy człowiek jest biały, czarny, różowy czy siwy...
  Polacy i Czesi śpiewali razem piosenki przygotowujące duchowo do świąt Bożego Narodzenia w Wysokiej k. Branic.
 14. Grzegorz odnalazł siostrę!
  Ktoś pomyśli, że to historia jak z telenoweli. A to życie człowieka z Nowego Sącza, którego znacie.
 15. Abp Ryś: Kto dał nam prawo do cenzurowania nauczania papieskiego?
  Mocne słowa metropolity łódzkiego w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".
 16. II Niedziela Adwentu - Dzień Pomocy Kościołowi na Wschodzie
  Kościół na Wschodzie potrzebuje naszej pomocy i wsparcia, zarówno duchowego, jak materialnego - zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji obchodzonego 8 grudnia Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.
 17. Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
  Ta prawda wiary mówi o tym, że Maryja w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu pierworodnego ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.
 18. Katowice. Pożegnanie śląskiego misjonarza
  W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. za śp. ks. Edwarda Gorczatego.
 19. Św. Ambroży miodu i pszczół do ula dołoży
  Dzisiaj otwierałem ul i użądliła mnie jedna pszczoła. Ale to nic. W życiu przeżyłem kilkaset użądleń, 500 może 800 - mówi Piotr Oksanicz, katecheta i pszczelarz z Wołowa.
 20. Trwa "weekend cudów"
  W ciągu dwóch dni świąteczna pomoc w ramach Szlachetnej Paczki dotrze do 14,5 tys. rodzin w całej Polsce.
 21. Papież: Kościół od zawsze prowadził wielkie dzieła za pomocą prostych środków
  „Dzisiejszy świat potrzebuje większej odwagi i wyobraźni, aby otwierać nowe drogi dialogu i współpracy, aby wspierać kulturę spotkania, gdzie godność człowieka, zgodnie ze stwórczym planem Boga, stoi w centrum”. To słowa Papieża skierowane do uczestników IV Forum Organizacji Pozarządowych kierujących się wartościami katolickimi. W wygłoszonym do nich przemówieniu zwrócił uwagę na potrzebę odpowiedniego przygotowania, posiadania środków materialnych oraz wspólnego działania.
 22. Strajki we Francji paraliżują transport w całym kraju
  We Francji w sobotę transport jest bardzo utrudniony, ponieważ do pracowników kolei, metra i miejskich autobusów, protestujących przeciwko reformie emerytalnej, dołączyli kierowcy ciężarówek. Nie zgadzają się oni na podwyżkę akcyzy na paliwo.
 23. Koszulka Pelego sprzedana za 30 tys. euro
  Koszulka legendarnego brazylijskiego piłkarza Pelego, którą miał na sobie na swoim pożegnalnym meczu w reprezentacji z Jugosławią, została wylicytowana za 30 tys. euro. Aukcja pamiątek sportowych odbyła się w Turynie.
 24. Kraków. Śpiewają czysto i adwentowo
  Trwają przesłuchania konkursowe X Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Impreza potrwa do niedzieli 8 grudnia.
 25. 65 lat temu zlikwidowano Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego
  65 lat temu, 7 grudnia 1954 r., zostało zlikwidowane Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Dekada istnienia tej instytucji to okres największego terroru komunistycznego i uzależnienia Polski od ZSRS. Likwidacja MBP nie oznaczała rozliczenia większości funkcjonariuszy bezpieki.
 26. Kidawa-Błońska i Jaśkowiak o emeryturach, 500 plus i aborcji
  Polaków trzeba zachęcać do pracy, nie wyobrażam sobie zwiększania czasu pracy - powiedziała w sobotniej debacie prawyborczej PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Przechodzenie na emeryturę należy zróżnicować i uzależnić od możliwości pracy ze względu na stan zdrowia - mówił Jacek Jaśkowiak.
 27. Protesty białoruskiej opozycji przeciwko integracji z Rosją
  Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę w centrum Mińska na demonstracji przeciwko pogłębieniu integracji z Moskwą. Wiec został zwołany przez liderów opozycji w związku z mającymi się odbyć w sobotę w Soczi rozmowami prezydentów Rosji i Białorusi.
 28. Argentyńskie feministki próbowały spalić krzyż-pomnik w Salta
  Członkinie organizacji feministycznych próbowały spalić krzyż-pomnik w argentyńskim mieście Salta. Budowla upamiętnia zorganizowany tam w 1974 r. kongres eucharystyczny.
 29. Trump wezwał Bank Światowy aby przestał udzielać kredytów Chinom
  Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek Bank Światowy aby przestał udzielać kredytów Chinom. Bank właśnie przyjął, mimo zastrzeżeń Waszyngtonu, nowy plan kredytowy dla Chin.
 30. Beata i Piotr Wójcikowie w finale "Czaru Par"
  Małżeństwo z Żyrardowa trafiło do finału programu rozrywkowego TVP "Czar par". Od początku znajomości swoje losy powierzali Panu Bogu, jak sami przyznają, udział w programie i pierwsze sukcesy zawdzięczają Bożemu działaniu.
 31. #3 Adwent 2019: Na co czekamy?
  W naszym cyklu filmowym doświadczeniem oczekiwania w swoim życiu dzielą się dziennikarze Instytutu Gość Media. Dziś Marcin Jakimowicz, dziennikarz "Gościa Niedzielnego".
 32. Kraków. Tajemnice krypt franciszkańskich
  Zakończyły się trwające od 2017 r. badania krypt grobowych znajdujących się w kościele i klasztorze franciszkanów. W ich trakcie dokonano wielu interesujących odkryć.
 33. W sobotę prawyborcze starcie w debacie Kidawa-Błońska - Jaśkowiak
  W sobotę w prawyborczej debacie w Warszawie spotkają się Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. Kandydaci odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. polityki zagranicznej, gospodarki, zdrowia i praworządności. Debatę poprowadzi dziennikarz Przemysław Szubartowicz.
 34. My też możemy sobie zrobić jakieś prezenty
  Nigdzie nie czczą św. Mikołaja tak jak w Krzanowicach. Konna procesja trwa od prawie trzech wieków.
 35. Strzelanina w bazie marynarki wojennej na Florydzie. Cztery osoby nie żyją
  Cztery osoby zginęły, a siedem, w tym dwóch policjantów, zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w piątek w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA w Pensacola na Florydzie. Sprawcą ataku był marynarz, który zginął na miejscu.
 36. Papież: Dziś nie ma "autostrad" dla ewangelizacji. Tylko pokorne ścieżki mogą nas prowadzić naprzód.
  O potrzebie słuchania, które jest postawą człowieka pragnącego zrobić coś dla drugich, oraz o dialogu mówił Papież w spontanicznym przemówieniu skierowanym do członków redakcji czasopisma Aggiornamenti sociali prowadzonego przez włoskich jezuitów. Przygotowane przemówienie wręczył redaktorowi naczelnemu periodyku do pogłębionej lektury.
 37. PiS lekko w dół, PO lekko w górę
  W grudniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca: PiS może liczyć na poparcie 45 proc. pewnych uczestników wyborów; Koalicję Obywatelską popiera 22 proc., a Lewicę - 11 proc. PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacja otrzymały po po 6 proc. głosów - wynika z sondażu CBOS.
 38. Katowice. Abp Wiktor Skworc z wizytą u dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka
  Arcybiskup Wiktor Skworc odwiedził dziś pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Metropolita katowicki modlił się i rozmawiał z najmłodszymi m.in. o postaci św. Mikołaja.
 39. Merkel w Auschwitz-Birkenau: Odczuwam...
  Odczuwam głęboki wstyd za barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców - mówiła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel w b. obozie Auschwitz II podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.
 40. Były dyrektor Domu Dziecka Caritas skazany za molestowanie chłopca na obozie
  Na 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności skazał w piątek poznański sąd Krzysztofa K.; byłego dyrektora Domu Dziecka Caritas w Lesznie i b. prezesa Polonii Leszno. Mężczyzna oskarżony był o przestępstwa pedofilskie i posiadanie dziecięcej pornografii.
 41. W każdej szkole wolno wystawiać jasełka
  W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie w wielu szkołach kultywuje się polskie zwyczaje związane z tym świętem takie jak ubieranie choinki, organizowanie spotkań opłatkowych, śpiewanie kolęd czy wystawianie jasełek. Zdarza się jednak, że przeciwko takim praktykom protestują pojedynczy rodzice lub nauczyciele. Instytut Ordo Iuris przypomina o przygotowanych przez siebie dwóch opiniach prawnych wykazujących legalność wystawiania jasełek w placówkach oświatowych.
 42. Dlaczego wstrzymano beatyfikację abp. Fultona Sheena?
  Nowe publikacje medialne rzucają światło na powody bezterminowego wstrzymania przez Stolicę Apostolską beatyfikacji popularnego amerykańskiego kaznodziei telewizyjnego abp. Fultona Sheena. Uroczystość ta była pierwotnie planowana na 21 grudnia.
 43. Zmarł były oficer KGB, który informował, że rosyjskie służby chciały zabić Jana Pawła II
  W wieku 73 lat zmarł w USA były funkcjonariusz radzieckiego KGB Wiktor Szejmow, który w 1980 roku zbiegł z ZSRR - podał dziennik "Washington Post". Szejmow m.in. utrzymywał, ze KGB pracowało nad operacją mającą na celu zabicie papieża Jana Pawła II.
 44. Francja: Drugi dzień chaosu w transporcie z powodu strajku generalnego
  We Francji piątek jest drugim dniem chaosu w transporcie, zamkniętych szkół i zbyt małej obsady personelu w szpitalach w związku ze strajkiem generalnym. Związki zawodowe zapowiedziały, że nie ustąpią, dopóki prezydent Emmanuel Macron nie wycofa się z reformy emerytalnej.
 45. Skandal w siatkówce. Zawodnik prosi papieża o interwencję
  Rozgrywający drużyny siatkarskiej Cosar z Rawenny Davide Saitta zaprotestował przeciw planom rozegrania meczu ligowego z Itas Trentino w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Poprosił o pomoc papieża Franciszka.
 46. Rodzina spod Lublina straciła w pożarze cały swój dobytek. Potrzebna pomoc
  Matka i pięcioro dzieci z Miłocina zostali bez dachu nad głową. Nie mają niczego.
 47. Ekspertka: Szczyt NATO w Londynie dał Polsce ważne gwarancje bezpieczeństwa
  Potwierdzenie zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", inicjatywa "4x30" oraz przyjęcie planów obronnościowych dla Polski i krajów bałtyckich - to dla Polski zdaniem prezes Instytutu Kościuszki Izabeli Albrycht, najważniejsze rezultaty szczytu NATO w Londynie.
 48. Papież: Módlmy się za źle traktowane dzieci
  Do szczególnej pamięci o dzieciach zachęca Papież w intencji modlitewnej na grudzień. Została ona przekazana za pośrednictwem Papieskiej Światowej Sieci Modlitewnej.
 49. Pogrzeb bezdomnych, którzy przed rokiem spłonęli w pożarze na Żeraniu
  Biskup Rafał Markowski przewodniczył pogrzebowej Mszy św. w intencji śp. Edyty, Jerzego i Mariusza.
 50. Kraków. Barwne szopki na Rynku Głównym
  Na stopniach cokołu pomnika Mickiewicza wieloma barwami mieniły się dziś szopki. Przyniesiono je tu do oceny w 77. Konkursie Szopek Krakowskich.

Dodatkowe informacje