Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Naukowcy: Dwa różne szczepy koronawirusa szerzyły się w Lombardii
  Lombardia została zaatakowana przez dwa różne szczepy koronawirusa - taką hipotezę przedstawili w sobotę włoscy naukowcy na sympozjum zorganizowanym w mieście Pawia. Ich zdaniem inny szczep szerzył się w rejonie Bergamo, a inny w okolicach Cremony i Lodi.
 2. Biskupi USA: W aborcji chodzi o zysk, a nie dobro kobiet
  Wygrały interesy ekonomiczne, a nie prawdziwa troska o zdrowie i bezpieczeństwo kobiet – tak episkopat Stanów Zjednoczonych skomentował najnowszy wyrok Sądu Najwyższego w tym kraju. Dotyczy on zmiany ustawy aborcyjnej w stanie Luizjana. Sędziowie uznali, że lekarze-aborterzy nie muszą już być związani z miejscowym szpitalem, aby nieść w nim pomoc kobietom, u których wystąpiły poaborcyjne komplikacje.
 3. Żyć, nie wegetować! - bł. Pier Giorgio Frassati
  Na domowym zegarze wybiła godzina siódma, gdy Pier Giorgio przestał oddychać. Śmierć nie zmieniła piękna jego twarzy. Pokojówka państwa Frassatich zapisała w kalendarzu: "Siódma rano. Niepowetowana strata. Biedny pan Giorgio. Był święty i Bóg chciał go mieć u siebie".
 4. Anglia największym centrum aborcyjnym Europy?
  Lobbyści aborcyjni planują w najbliższych dniach podjęcie konkretnych działań prawnych, które dekryminalizują aborcję w Wielkiej Brytanii. Zmiany w Ustawie o przemocy domowej mogą uczynić ten kraj największym centrum aborcyjnym Europy. Wiele zależy od Brytyjczyków – czy podejmą trud poinformowania posłów o swoim sprzeciwie.
 5. 16 lipca ogólnoświatowa wirtualna pielgrzymka do Lourdes
  16 lipca, w rocznicę ostatniego objawienia Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous, sanktuarium maryjne w Lourdes organizuje ogólnoświatową pielgrzymkę wirtualną do groty objawień. Na ten dzień przewidziano 15 godzin transmisji w telewizji i internecie.
 6. Abp Paglia: Lekceważenie pandemii to igranie z ogniem
  Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia udzielił wywiadu Radiu Watykańskiemu, zestawiając koncepcję „Bioetyki globalnej” z obecną pandemią Covid-19, która powinna stanowić okazję do poważnej refleksji nad stylem życia oraz stosunkiem do stworzenia.
 7. USA: Epidemia zmienia sposób świętowania Dnia Niepodległości
  Tradycyjnie Amerykanie Dzień Niepodległości, przypadający 4 lipca, spędzają wspólnie - często przy grillu, na koncertach i spotkaniach w barach. W tym roku święto będzie wyglądać inaczej, z powodu epidemii wiele wydarzeń odwołano, niektóre odbędą się tylko wirtualnie.
 8. Ministerstwo Zdrowia: 314 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 93 na Śląsku
  Na COVID-19 zmarły kolejne 4 osoby, potwierdzono 314 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 93 z woj. śląskiego - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 35 tys. 719, a zgonów do 1512.
 9. Ministerstwo Zdrowia: wyzdrowiało 23 tys. 127 pacjentów zakażonych koronawirusem
  Dotychczas wyzdrowiało 23 tys. 127 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 731 osób, pod respiratorem jest 74 chorych - poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia.
 10. Prezydent: Chcę, żeby ochrona dziecka znajdującego się pod ochroną państwa była w konstytucji doregulowana
  Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w sobotę projekt zmian w konstytucji wykluczający adopcję dziecka przez osobę w związku jednopłciowym. "W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym" - podkreślił.
 11. Hongkończycy szykują się na nową, autorytarną rzeczywistość
  Niektórzy uciekają za granicę i dyskutują o "parlamencie na uchodźstwie", inni zastępują zakazane slogany pustymi kartkami papieru - tak hongkońscy demokraci reagują na nową erę autorytaryzmu, która ich zdaniem nastała po wprowadzeniu prawa o bezpieczeństwie.
 12. Rzecznik Episkopatu: Rusza inicjatywa #WakacyjneMsze
  Msza św. w życiu chrześcijanina jest tak potrzebna jak wypoczynek; w mediach społecznościowych możemy publikować zdjęcia z kościołów i kaplic, które odwiedzamy, używając hasztagu #WakacyjneMsze - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
 13. PiS i Konfederacja za inicjatywą prezydenta Dudy ws. zmian w prawie oświatowym, inne kluby nastawione negatywnie
  Tylko posłowie PiS i Konfederacji spytani przez PAP pozytywnie ocenili inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy, który ogłosił, że chce zmian w prawie oświatowym i większej kontroli rodziców nad treściami przekazywanymi w szkole przez różne organizacje. Pozostałe kluby wskazują na wyborczy cel tej inicjatywy.
 14. 20 lat temu zmarł Gustaw Herling-Grudziński
  20 lat temu, 4 lipca 2000 r., zmarł Gustaw Herling-Grudziński - konspirator, więzień łagrów, żołnierz gen. Andersa, a zarazem jedna z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych na świecie osobowości polskiej literatury emigracyjnej drugiej połowy XX w.
 15. Wakacyjna Akcja Caritas dla dzieci w dobie epidemii
  Ok. 6 tys. dzieci z ubogich rodzin skorzysta w tym roku w czasie wakacji z kolonii i półkolonii diecezjalnych oddziałów Caritas. W związku z ograniczeniami sanitarnym spowodowanymi epidemią letni wypoczynek dla najmłodszych zorganizuje w tym roku tylko 13 diecezjalnych oddziałów.
 16. Prof. Horban o sytuacji epidemicznej: Nie jest najgorzej
  Nie jest najgorzej. Liczba zakażeń utrzymuje się na niewielkim poziomie, a epidemia właściwie dotyczy kilku województw - śląskiego, łódzkiego i mazowieckiego - powiedział PAP krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban, pytany o sytuację epidemiczną w kraju. Podkreślił, że w stosunku do Europy Zachodniej nie wypadamy najgorzej.
 17. Liderzy Dzieła Szensztackiego odrzucają oskarżenia pod adresem jego założyciela
  Prezydium Generalnego Dzieła Szensztackiego opublikowało oświadczenie w sprawie oskarżeń o nadużycia wobec księdza Józefa Kentenicha, założyciela tego ruchu.
 18. S. Anna jest pierwszą i jedyną kobietą - diecezjalną delegatką ds. ochrony dzieci i młodzieży
  Dobro osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym powinno być najważniejsze - mówi w rozmowie z KAI s. Anna Szubrycht ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Jest ona pierwszą i do tej pory jedyną kobietą pełniącą posłuję diecezjalnej delegatki ds. ochrony dzieci i młodzieży. W archidiecezji krakowskiej jest dwóch delegatów: s. Szubrycht i ks. Marcin Cholewa.
 19. Karol Wojtyła w obiektywie Adama Bujaka
  Od soboty 4 lipca w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, można będzie oglądać wystawę 189 wykonanych przez A. Bujaka, w większości niepublikowanych, zdjęć K. Wojtyły.
 20. Sąd: Deklaracja sprzeciwiająca się ideologii LGBT zgodna z prawem
  Małopolska Gmina Lipinki miała prawo przyjąć uchwałę „Gmina Lipinki wolna od ideologii «LGBT»”. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na uchwałę Rady Gminy z 2019 r. Sąd potwierdził, że akt „ma charakter deklaracji ideowej nie stanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków”, a zatem nie może dyskryminować żadnej grupy osób. Uczestnikiem postępowania był Instytut Ordo Iuris, który już w marcu przedstawił sądowi stanowisko w obronie prorodzinnej gminy.
 21. Działalność wszelkich organizacji na terenie szkoły będzie wymagać zgody rodziców
  Składam prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.
 22. Są nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli
  GIS opublikował w piątek zaktualizowane wytyczne m.in. dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Jedna grupa dzieci ma w miarę możliwości przebywać w wyznaczonej i stałej sali. W grupie może być maksymalnie 25 dzieci. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej.
 23. Abp Wiktor Skworc: Życzę, aby mój kraj obronił prawo dziecka i obronił swoją obywatelkę
  - Życzę, aby mój kraj jako suwerenne państwo obronił prawo dziecka i obronił swoją obywatelkę - mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc, nawiązując do sprawy 4-letniej Ines, którą po śmierci jej mamy chce zabrać do Belgii ojciec.
 24. Ministerstwo Zdrowia: 259 nowych zakażeń koronawirusem
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 259 osób, w tym najwięcej na Śląsku - 80; łącznie zanotowano dotąd 35 tys. 405 przypadków. Zmarło kolejne 15 osób, w sumie już 1507 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
 25. MZ: Wyzdrowiało już 22 651 pacjentów zakażonych koronawirusem
  Dotychczas wyzdrowiało 22 651 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1743 osób, pod respiratorem jest 72 chorych - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.
 26. Premier Francji podał się do dymisji
  Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek do dymisji, będzie jednak sprawował urząd do czasu utworzenia nowego gabinetu - poinformował Pałac Elizejski.
 27. Czesi wstrzymują wydobycie w kopalniach
  W piątek przestaną pracować Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie - jedyny czeski producent węgla kamiennego. Powód: koronawirus.
 28. Badanie: Nowy szczep koronawirusa znacznie bardziej zakaźny
  Dominujący obecnie na świecie szczep nowego koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach - wynika z artykułu opublikowanego w piśmie "Cell". Wykryta w genomie wirusa mutacja nie czyni go jednak groźniejszym dla zdrowia.
 29. Większość Hiszpanów spędzi wakacje w domu
  Mieszkańcy mocno doświadczonej przez pandemię COVID-19 Hiszpanii nie zamierzają udawać się na wczasy podczas tegorocznych wakacji - wynika z badań przeprowadzanych wśród mieszkańców tego kraju.
 30. Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu
  W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
 31. Kim Dzong Un: Obroniliśmy się przed pandemią koronawirusa
  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział w czwartek na spotkaniu biura politycznego Partii Robotniczej KRLD, że jego kraj obronił się przez pandemią koronawirusa. Północnokoreański rząd do tej pory nie zgłosił oficjalnie ani jednego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
 32. Badanie: Przedsiębiorcy lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną
  Przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów "KoronaBilans MŚP". Mniej firm deklaruje też konieczność zwalniania pracowników.
 33. WHO: Bardzo małe ryzyko, by zwierzęta domowe mogły zarażać swoich właścicieli Covid-19
  Istnieje "bardzo małe ryzyko", by zwierzęta domowe mogły zarazić swoich właścicieli Covid-19 - oświadczyła w czwartek główna ekspertka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Soumya Swaminathan.
 34. Koniec kwarantanny dla obywateli RP przekraczających granicę UE
  W Dzienniku Ustaw w czwartek wieczorem opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów, zgodnie z którą z obowiązkowej maksymalnie 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE zwolnieni będą m.in. obywatele RP. Zmiana wejdzie w życie w piątek.
 35. Nowy rekord zakażeń koronawirusem w USA
  W Stanach Zjednoczonych w czwartek wykryto w ciągu doby rekordową liczbę 55 274 przypadków koronawirusa - poinformował Reuters. W aż 36 stanach rośnie odsetek testów z wynikiem pozytywnym.
 36. Droga św. Jakuba znowu dostępna dla pielgrzymów
  Od 1 lipca jest też ponownie otwarta katedra w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
 37. Już 162 ofiary lawiny błotnej w Birmie
  Do 162 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zejścia lawiny błotnej w kopalni jadeitu na północy Birmy - poinformowała miejscowa straż pożarna. Katastrofa, do której doszło w czwartek rano czasu lokalnego, jest najgorszym tego typu wypadkiem w ostatnich latach.
 38. Studenci urządzali imprezy z konkursem na zarażenie koronawirusem
  Kilku studentów w Alabamie zorganizowało imprezy, na które zapraszano osoby chore na Covid-19. Zabawy były połączone z konkursem na to, który uczestnik jako pierwszy zarazi się koronawirusem - poinformowała w czwartek agencja AP, powołując się na lokalne władze.
 39. Idą z osiołkami Camino. Potrzebują pasterza!
  Kontakt ze zwierzętami może czynić cuda w życiu pątnika. Ale do jego pełnej przemiany potrzeba księdza... Rzecz w tym, że w tym roku go zabrakło.
 40. Pogrzeb ks. Georga Ratzingera 8 lipca w katedrze św. Piotra w Ratyzbonie
  Uroczystości pogrzebowe brata papieża-seniora Benedykta XVI - ks. Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w katedrze św. Piotra w niemieckiej Ratyzbonie - podało w czwartek na Twitterze biuro prasowe KEP, cytując austriacką agencję katolicką Kath.net
 41. MZ: 13 osób na 100 tys. w Polsce choruje na COVID-19
  Wskaźnik zapadalności na COVID-19 w Polsce spadł do 13 z 16,6 w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Oznacza to, że obecnie 13 osób na 100 tys. mieszkańców zachorowało. Tymczasem zapadalność w krajach UE wyniosła średnio 14,3 - wynika z zestawienia resortu zdrowia zamieszczonego w czwartek na Twitterze.
 42. UE: W maju bezrobocie na poziomie 6,7 proc.; najniższe w Czechach i w Polsce
  W maju liczba bezrobotnych w Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc. Jeszcze w marcu kształtowała się na poziomie 6,4 proc. - wynika z danych Eurostatu. Najniższe bezrobocie było w maju w Czechach (2,4 proc.), w Polsce (3 proc.) i w Holandii (3,6 proc.).
 43. Złożono już ponad 356 tys. wniosków o "Dobry start"
  Złożono już ponad 356 tys. wniosków o tzw. wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tej pory przyznano ponad 48,7 tys. świadczeń.
 44. Katowice. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie fabrykowania dowodów. Chodzi o zwolnienie prof. Ewy Budzyńskiej
  Prokuratura w Katowicach umorzyła postępowanie w sprawie fabrykowania dowodów, które miały skutkować zwolnieniem prof. Ewy Budzyńskiej.
 45. Zmarła Ida Haendel. W obozie Auschwitz wystąpiła przed Benedyktem XVI
  Światowe media nazywają Żydówkę polskiego pochodzenia "legendą skrzypiec XX wieku". Jej talent porównuje się do talentu Yehudi Menuhina i Izaaka Sterna.
 46. Senat wybrał Agnieszkę Rękas na członka komisji ds. pedofilii
  Senat wybrał w czwartek Agnieszkę Rękas na członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.
 47. "Budujemy arkę z naszych marzeń". Festiwal Życia startuje już w poniedziałek!
  W tym roku nie w Kokotku, a indywidualnie lub w grupach w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce. Organizatorzy przygotowali dla młodych hybrydową grę do rozegrania w realnym świecie.
 48. Jest decyzja sądu w sprawie Hagii Sophii
  Najwyższy Sąd Administracyjny (Daniştay) Turcji ogłosił w czwartek „salomonowe” rozwiązanie dotyczące Hagii Sophii w Stambule. Jej obecny status jako kompleksu muzealnego, który nie służy kultowi religijnemu, jest w pełni zgodny z obecną sytuacją prawną opartą na decyzji rządu z 1934 r. Wówczas to obiekt kultu będący przedmiotem kontrowersji między chrześcijanami i muzułmanami został przekształcony muzeum. Sytuacja ta mogłaby być, zgodnie z prawem, zmieniona dekretem prezydenckim.
 49. Przystanek Jezus w tym roku w wersji online
  "Jedno znaczy razem" - to hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej - Przystanku Jezus, która odbędzie się od 30 lipca do 1 sierpnia 2020 r. Z powodu epidemii - w wersji online.
 50. Ruch Szensztacki odpowiada na zarzuty wobec swego założyciela
  Ruch Szensztacki odpowiedział na oskarżenia o manipulację, nadużycia władzy i przemoc seksualną wobec kobiet, jakie postawiono jego założycielowi, o. Józefowi Kentenichowi. W oświadczeniu stwierdza się, że zarzuty te zostały oddalone przed rozpoczęciem jego procesu beatyfikacyjnego.

Dodatkowe informacje