Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Pogrzeb ks. Georga Ratzingera 8 lipca w katedrze św. Piotra w Ratyzbonie
  Uroczystości pogrzebowe brata papieża-seniora Benedykta XVI - ks. Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w katedrze św. Piotra w niemieckiej Ratyzbonie - podało w czwartek na Twitterze biuro prasowe KEP, cytując austriacką agencję katolicką Kath.net
 2. MZ: 13 osób na 100 tys. w Polsce choruje na COVID-19
  Wskaźnik zapadalności na COVID-19 w Polsce spadł do 13 z 16,6 w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Oznacza to, że obecnie 13 osób na 100 tys. mieszkańców zachorowało. Tymczasem zapadalność w krajach UE wyniosła średnio 14,3 - wynika z zestawienia resortu zdrowia zamieszczonego w czwartek na Twitterze.
 3. UE: W maju bezrobocie na poziomie 6,7 proc.; najniższe w Czechach i w Polsce
  W maju liczba bezrobotnych w Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc. Jeszcze w marcu kształtowała się na poziomie 6,4 proc. - wynika z danych Eurostatu. Najniższe bezrobocie było w maju w Czechach (2,4 proc.), w Polsce (3 proc.) i w Holandii (3,6 proc.).
 4. Złożono już ponad 356 tys. wniosków o "Dobry start"
  Złożono już ponad 356 tys. wniosków o tzw. wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tej pory przyznano ponad 48,7 tys. świadczeń.
 5. Katowice. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie fabrykowania dowodów. Chodzi o zwolnienie prof. Ewy Budzyńskiej
  Prokuratura w Katowicach umorzyła postępowanie w sprawie fabrykowania dowodów, które miały skutkować zwolnieniem prof. Ewy Budzyńskiej.
 6. Zmarła Ida Haendel. W obozie Auschwitz wystąpiła przed Benedyktem XVI
  Światowe media nazywają Żydówkę polskiego pochodzenia "legendą skrzypiec XX wieku". Jej talent porównuje się do talentu Yehudi Menuhina i Izaaka Sterna.
 7. Senat wybrał Agnieszkę Rękas na członka komisji ds. pedofilii
  Senat wybrał w czwartek Agnieszkę Rękas na członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.
 8. "Budujemy arkę z naszych marzeń". Festiwal Życia startuje już w poniedziałek!
  W tym roku nie w Kokotku, a indywidualnie lub w grupach w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce. Organizatorzy przygotowali dla młodych hybrydową grę do rozegrania w realnym świecie.
 9. Jest decyzja sądu w sprawie Hagii Sophii
  Najwyższy Sąd Administracyjny (Daniştay) Turcji ogłosił w czwartek „salomonowe” rozwiązanie dotyczące Hagii Sophii w Stambule. Jej obecny status jako kompleksu muzealnego, który nie służy kultowi religijnemu, jest w pełni zgodny z obecną sytuacją prawną opartą na decyzji rządu z 1934 r. Wówczas to obiekt kultu będący przedmiotem kontrowersji między chrześcijanami i muzułmanami został przekształcony muzeum. Sytuacja ta mogłaby być, zgodnie z prawem, zmieniona dekretem prezydenckim.
 10. Przystanek Jezus w tym roku w wersji online
  "Jedno znaczy razem" - to hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej - Przystanku Jezus, która odbędzie się od 30 lipca do 1 sierpnia 2020 r. Z powodu epidemii - w wersji online.
 11. Ruch Szensztacki odpowiada na zarzuty wobec swego założyciela
  Ruch Szensztacki odpowiedział na oskarżenia o manipulację, nadużycia władzy i przemoc seksualną wobec kobiet, jakie postawiono jego założycielowi, o. Józefowi Kentenichowi. W oświadczeniu stwierdza się, że zarzuty te zostały oddalone przed rozpoczęciem jego procesu beatyfikacyjnego.
 12. Kard. Dolan: Niszczenie pomników to cenzurowanie historii
  Niszczenie pomników jest szkodliwe dla pamięci historycznej Amerykanów – uważa kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku. Ostrzegł także przed „rewolucją kulturalną”, taką jak ta, która miała katastrofalne skutki dla Chin pod rządami Mao Zedonga.
 13. Ornontowice. Zapalenie metanu w kopalni Budryk
  Poszkodowani górnicy są lekko ranni. Jak podają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia Budryk, sytuacja jest pod kontrolą.
 14. Ile procent dla Dudy, a ile dla Trzaskowskiego?
  Gdyby druga tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, 5 lipca, prezydent Andrzej Duda uzyskałby 49 proc. poparcia, natomiast jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 46,4 proc. - wynika z badania IBRiS na zlecenie portalu Onet.pl.
 15. Papież Franciszek przekazał poprzednikowi list z kondolencjami po śmierci ks. Georga Ratzingera
  Ojciec Święty Franciszek wystosował na ręce papieża-seniora Benedykta XVI słowa współczucia z powodu śmierci jego brata, ks. prałata Georga Ratzingera.
 16. USA: „Łagodny despotyzm” nietolerancji religijnej
  Arcybiskup Thomas Wenski, stojący od niedawna na czele Komitetu ds. Wolności Religijnej episkopatu Stanów Zjednoczonych przestrzegał przed „łagodnym despotyzmem” nietolerancji religijnej w swej ojczyźnie. W wywiadzie dla agencji CNA stwierdził, że „nowi Jakobini” wypędzają katolików z przestrzeni publicznej za ich przekonania.
 17. Sporo nowych zakażeń koronawirusem w Polsce
  Na COVID-19 zmarło kolejne 15 osób, potwierdzono 371 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 148 z woj. śląskiego - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 35 tys. 146, a zgonów do 1 492.
 18. O. Żak o mechanizmach kryzysu na tle wykorzystywania seksualnego w USA i roli Jana Pawła II
  - Analiza historii kryzysu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że był to kryzys strukturalny związany z odwróceniem hierarchii wartości, gdzie miejsce człowieka, który miał być "drogą Kościoła", zajęła instytucja i jej wizerunek publiczny – wyjaśnia ks. Adam Żak SJ.
 19. Historia pewnej fotografii
  Kto wykonał zdjęcie przedstawiające rozmowę kard. Karola Wojtyły i ks. Tischnera? W jakich okolicznościach powstało?
 20. Nie będzie kar pieniężnych
  Pątnicy 365. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę mogą odetchnąć z ulgą.
 21. Ks. Georg Ratzinger nie będzie pochowany w grobie rodzinnym
  Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.
 22. Czyściciele pamięci
  Myśl wyrachowana: Burzycielom pomników zasadniczo chodzi o to, że nie oni tam stoją.
 23. Wakacyjny boom na kampery
  Karawaning w Polsce przeżywa rozkwit. Na dziś zarejestrowanych jest w sumie ponad 140 tys. kamperów i przyczep. Ich miłośnicy mają do dyspozycji 450 kempingów w Polsce, a wszystko to za sprawą pandemii - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
 24. Premier Morawiecki prezentuje spadek cen dzięki nowej matrycy VAT
  Cena koszyka wybranych 22 artykułów, po wprowadzeniu 1 lipca 2020 r. nowej matrycy VAT, spadła o 67,90 zł - wynika z wpisu na koncie premiera Mateusza Morawieckiego na Facebooku. Pisze on też, że 12 lipca Polacy zdecydują, czy chcą "dalszej obniżki podatków".
 25. Szumowski: Chcemy, by podczas II tury wyborów m.in. osoby starsze były wpuszczane do lokali bez kolejki
  Chcemy, żeby podczas II tury wyborów prezydenckich osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego - zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 26. Szczerski: Plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance
  Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
 27. 2,9 mln mieszkańców Hongkongu zyska prawo do osiedlenia się w W. Brytanii
  Ok. 2,9 mln mieszkańców Hongkongu będzie mogło, zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego rządu, osiedlić się w Wielkiej Brytanii, a docelowo także uzyskać brytyjskie obywatelstwo. To reakcja na wejście w życie narzuconej przez Chiny ustawy o bezpieczeństwie Hongkongu.
 28. Ponad 52 tys. infekcji koronawirusem w ciągu doby w USA
  52 898 infekcji Sars-CoV-2 wykryto w ciągu minionych 24 godzin w USA - wynika ze środowych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższy dzienny bilans od początku epidemii.
 29. W Tokio ponowny wzrost zakażeń koronawirusem
  W Tokio, mieście liczącym 14 mln mieszkańców potwierdzono w czwartek ponad 100 nowych przypadków infekcji koronawirusem - poinformowała telewizja NHK. To najwyższy wskaźnik zakażeń od dwóch miesięcy.
 30. Szczepionki przeciwko Covid-19
  Kilka najbardziej zaawansowanych szczepionek przeciwko Covid-19, m.in. koncernu AstraZeneca oraz amerykańskiej firmy Moderna, wchodzi w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych. Według zapowiedzi pierwsze preparaty będą gotowe przed końcem 2020 r., a niektóre nawet jesienią.
 31. Już 81 ofiar śmiertelnych protestów w Etiopii
  Do 81 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych protestów w regionie Oromia w środkowo-południowej Etiopii, które wybuchły po zamordowaniu popularnego piosenkarza - poinformowała w środę miejscowa policja.
 32. Szef MON: rekomendowałem szefa Sztabu Generalnego WP na przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO
  Rekomendowałem gen. Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP, do objęcia stanowiska przewodniczącego Komitetu Wojskowego (KW) NATO - poinformował w środę szef MON Mariusza Błaszczak.
 33. Rośnie zainteresowanie mediów przyszłym błogosławionym – patronem internetu
  Zapowiedziana na październik br. w Asyżu beatyfikacja młodego Włocha Carlo Acutisa już teraz budzi duże zainteresowanie medialne w Stanach Zjednoczonych.
 34. Prezydent: mam nadzieję, że będziemy mieli normalną debatę organizowaną przez wszystkie telewizje
  Mam nadzieję, że będziemy mieli w Polsce normalną debatę organizowaną przez wszystkie telewizje, bo taka debata się Polakom należy - powiedział w środę w Złotowie (Wielkopolskie) prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że on w takiej debacie na pewno weźmie udział.
 35. Odnaleziona po latach obrączka więźnia KL Auschwitz trafi do jego prawnuka
  Odnaleziona po wielu latach obrączka więźnia KL Auschwitz Szczepana Brzozowskiego trafi do jego prawnuka; to efekt współpracy między IPN a niemieckim archiwum w Bad Arolsen. Uroczyste przekazanie wyjątkowej pamiątki zaplanowano w czwartek w Archiwum IPN w Warszawie.
 36. Trzaskowski zaakceptował postulaty Hołowni
  W środę kandydat KO Rafał Trzaskowski zaakceptował postulaty "minimum bezpartyjnej prezydentury" Szymona Hołowni dot. "weta demokratycznego", "weta samorządowego" i "zielonego weta". Podczas spotkania online Hołownia potwierdził, że w II turze wyborów prezydenckich zagłosuje na Trzaskowskiego.
 37. Sasin: Można powiedzieć o przełomie w relacjach z Gazpromem
  Można powiedzieć o przełomie w naszych relacjach z partnerem rosyjskim, z Gazpromem, który od dziesięcioleci był monopolistycznym dostawcą gazu do Polski, narzucającym nam niekorzystne rozwiązania, niekorzystne ceny i warunki umów - powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin.
 38. "Nie macie wstydu"
  Kiedy Francja boryka się z poważnymi konsekwencjami społecznymi i gospodarczymi pandemii, a służba zdrowia została rzucona na kolana, rząd wydaje się nie mieć innych priorytetów, jak ten by korzystając z lipcowego zastoju przeforsować prawo o bioetyce, które udostępnia zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. „Nie macie wstydu” - pisze na łamach dziennika Le Figaro metropolita Paryża.
 39. Pożegnanie zmarłej w Kołobrzegu siostry felicjanki
  Siostra Maria Manuela Górnik zmarła 28 czerwca. Miała 49 lat. Od roku była przełożoną wspólnoty sióstr felicjanek w Kołobrzegu.
 40. Przejedzie Polskę wzdłuż i wszerz, by modlić się w katedrach za biskupów
  Kamila Rozenek wyruszyła 1 lipca z Wrocławia na nietypową pielgrzymkę po całym kraju. Odwiedzi wszystkie 58 kościołów katedralnych w 54 miastach, by modlić się w nich za biskupów.
 41. Akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej w Płocku
  Akt oskarżenia wobec trzech osób skierowała do sądu prokuratura w Płocku. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła plakatów i naklejek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli. Sprawcom profanacji grozi do 2 lat więzienia.
 42. Nieznane cuda bliźniaczej duszy ojca Pio
  Czy Matka Speranza, mało znana w Polsce hiszpańska mistyczka, przewidziała wybór Karola Wojtyły na papieża? Czy 13 maja 1981 roku pomogła ocalić Jana Pawła II? Czy to ona przyczyniła się do wyniesienia na ołtarze siostry Faustyny Kowalskiej? Czy wyprosiła dla poległych pod Monte Cassino polskich żołnierzy łaskę nieba? Czy wreszcie to prawda, że ta niepozorna, skromna i zawsze uśmiechnięta zakonnica posiadała dar bilokacji, stygmatów, wglądu w ludzkie serca i kontaktu z duszami czyśćcowymi?
 43. Iskra poszła ze Świdnika
  W 17 miejscach w Polsce równocześnie otwarto wystawę poświęconą strajkom z 1980 roku. Pierwszy stanął zakład WSK w Świdniku, a za jego przykładem kolejne.
 44. Włochy. Lekarka aresztowana za eutanazję na ojcu
  Do szokującego wydarzenia bez precedensu doszło w Szpitalu św. Marii Goretti w Latinie niedaleko Rzymu. Lekarka na dyżurze podała terminalnie choremu ojcu śmiertelny lek. "Zrobiłam to, co musiałam" - tłumaczy oskarżona o morderstwo.
 45. "Nie ma planu, aby szczepionka na COVID-19 była obowiązkowa"
  Na ten moment nie planu, by szczepionka na COVID-19, gdyby została stworzona, była obowiązkowa - powiedział w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
 46. Brat pożegnał brata
  W 1934 roku siedmioletni Joseph napisał: „Kochane Dzieciątko Jezus! Chciałbym dostać mszał, zielony ornat i serce Jezusa. Obiecuję, że zawsze będę grzeczny”. Starszy o trzy lata Georg poprosił o biały ornat i partyturę. Dzieciątko na serio potraktowało zamówienia małych Ratzingerów.
 47. Zmarł ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI
  Zmarł ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI - podała agencja kath.net, a za nią Biuro Prasowe KEP. Ks. Georg miał 96 lat. Zmarł w Ratyzbonie.
 48. Papież: Media katolickie powinny budować mosty
  Rozpoczęła się wirtualna Konferencja Mediów Katolickich organizowana przez włoskie Stowarzyszenie Prasy Katolickiej. W przesłaniu skierowanym do jej uczestników Papież Franciszek zaapelował o budowanie mostów i burzenie murów pomiędzy ludźmi, a dziennikarzy poprosił o bycie świadkami prawdy wskazującymi jak odróżnić dobro od zła. Spotkanie potrwa do 2 lipca.
 49. Pan Bóg buduje na ruinach
  – Jeśli widzę dzisiaj kapłanów, a nawet hierarchów, którzy nie chcą się przyznać do swojej kruchej kondycji i mówią o ataku na swoją osobę, to mnie to bardzo boli – mówi Marcin Jakimowicz w najnowszym odcinku Antywirusa. – W jaki sposób Pan Bóg może zainterweniować, jeżeli nie przyznajemy się do grzechu? – zastanawia się.
 50. Ministerstwo Zdrowia: 382 nowe zakażenia koronawirusem, w tym 169 na Śląsku
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 382 osób, w tym 169 na Śląsku. Łącznie wykryto dotąd 34 tys. 775 przypadków – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejne 14 osób, w sumie 1477.

Dodatkowe informacje