Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Koronawirus w Polsce: Padł rekord dziennej liczby ozdrowieńców
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 264 osób - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 6 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 721 osób, 1594 chorych zmarło.
 2. Kanclerz Merkel pogratulowała Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru na urząd prezydenta Polski. "Życzę Panu szczęścia i sukcesu na tym odpowiedzialnym stanowisku" - napisała szefowa niemieckiego rządu w liście gratulacyjnym.
 3. Trump: Nie planuję rozmów z przywódcą Chin
  Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że nie ma w planach rozmów z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Wcześniej podpisał ustawę przewidującą kary dla banków współpracujących z niektórymi przedstawicielami władz ChRL.
 4. Co siódma spółka notowana na GPW ma problem z regulowaniem płatności
  Co siódma spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych ma problem z regulowaniem swoich płatności; prawie połowa z nich to spółki budowlane - wynika z badania "Długi spółek giełdowych".
 5. Hotele nad jeziorem Como straciły 90 procent gości
  Wraz z zamknięciem granic Włoch dla turystów z USA i krajów spoza Europy hotele nad jeziorem Como na północy straciły 90 procent klientów. W tym atrakcyjnym turystycznie rejonie wypoczywają głównie Włosi i mocno odczuwa się brak gości z innych kontynentów.
 6. Rząd brytyjski rozważa zalecenie zakrywania twarzy w zamkniętych przestrzeniach
  Brytyjski rząd rozważa zalecenie zakrywania twarzy we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych, w tym w urzędach i innych miejscach pracy - podał we wtorek późnym wieczorem dziennik "Daily Telegraph".
 7. 5,4 mln Amerykanów straciło ubezpieczenie zdrowotne
  W trakcie epidemii koronawirusa co najmniej 5,4 miliona Amerykanów straciło ubezpieczenie zdrowotne - wynika z opublikowanego we wtorek raportu organizacji Families USA, która zajmuje się zdrowiem publicznym.
 8. Prezydent ponowił zaproszenie
  Zaproszenie na spotkanie od prezydenta Andrzeja Dudy zostało ponowione, zaproponowałem, żebyśmy spotkali się pod koniec lipca, kiedykolwiek pan prezydent będzie miał czas - powiedział we wtorek Rafał Trzaskowski. Zadeklarował, że wykona "mnóstwo gestów, bo Polskę trzeba zszyć".
 9. Kard. Marto: Kościół nie ukrywa żadnych tajemnic fatimskich
  Kardynał Antonio Marto powiedział, że Kościół nie ukrywa już żadnych tajemnic związanych z ukazywaniem się Maryi trójce portugalskich pastuszków.
 10. Co się dzieje ze zdjęciem dziecka w sieci? Sharenting
  Średni wiek dziecka, gdy pojawia się w sieci, to… kilka tygodni przed urodzeniem. Ponad 80 proc. dzieci poniżej 2 roku życia ma już w internecie całkiem pokaźny cyfrowy ślad. I to jest zasługa rodziców.
 11. Sekretarz McCarthy: Wojska USA w Polsce zwiększają potencjał NATO
  Amerykańska obecność wojskowa w Polsce zwiększa natowską zdolność do odstraszania - powiedział sekretarz obrony Ryan McCarthy. Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał znaczenie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, w tym wspólnych ćwiczeń.
 12. W Cambridge zrekonstruowano cyklometr Rejewskiego, który pomógł zdeszyfrować Enigmę
  W Cambridge zrekonstruowano cyklometr Mariana Rejewskiego, który pomógł złamać niemiecką maszynę szyfrującą, Enigmę. To pierwsza w pełni funkcjonalna replika cyklometru słynnego matematyka, jaka powstała od lat 30-tych ubiegłego wieku.
 13. MEN: Dofinansowanie na zakup podręczników dla ponad 45 tys. uczniów z niepełnosprawnościami
  Ponad 45 tys. uczniów z niepełnosprawnością będzie w roku szkolnym 2020/2021 mogło skorzystać z dofinansowania na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych - podało MEN. Dofinansowanie jest różne dla różnych grup uczniów i wynosi od 225 zł do 445 zł.
 14. Indie: Maoiści zamordowali chrześcijańskiego misjonarza
  W indyjskim stanie Maharasztra zamordowano chrześcijańskiego misjonarza. Zginął, ponieważ po swym nawróceniu opuścił komunistyczno-maoistowską rebelię i głosił Chrystusa w najbardziej ubogich regionach Indii.
 15. To będzie historyczne wydarzenie: Pierwsza wirtualna pielgrzymka do Lourdes
  W rocznicę ostatniego objawienia Maryi św. Bernadecie Soubirous, 16 lipca, francuskie sanktuarium transmitować będzie w internecie rekolekcje dla chorych z całego świata.
 16. Dziesięć milionów dzieci może nigdy nie wrócić do szkoły
  Dziesięć milionów dzieci, które przerwały edukację w związku z pandemią, może nigdy nie wrócić do szkoły – wynika z nowego raportu na temat kryzysu edukacyjnego opracowanego przez organizację Save The Children.
 17. Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie
  Nieznani sprawcy dokonali bestialskiego napadu na klasztor sióstr Córek Maryi (Bannabikira) niedaleko stolicy Ugandy, Kampali.
 18. Statek papieża Franciszka ratuje w Brazylii chorych na COVID-19
  Brazylia mobilizuje wszystkie siły do walki z pandemią koronawirusa, która każdego dnia kosztuje w tym kraju życie ok. tysiąca osób. W tej walce pomaga statek-szpital im. Papieża Franciszka pływający od roku po Amazonce i jej dorzeczach.
 19. Zeszłoroczna reforma Kodeksu karnego - niekonstytucyjna
  Zeszłoroczna reforma Kodeksu karnego zaskarżona do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę przed jej podpisaniem jest niezgodna z konstytucją ze względu na naruszenie procedury legislacyjnej - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Zaskarżona nowelizacja m.in. zaostrzała kary, w tym za przestępstwa pedofilskie.
 20. 450. urodziny liturgii trydenckiej
  Przed 450 laty, 14 lipca 1570 r. św. Pius V wydał konstytucję apostolską „Quo primum”, która porządkowała i wprowadzała jednolity obrzęd Mszy św., mający odtąd obowiązywać „po wsze czasy” w całym Kościele katolickim. Dokument ten, zwany również bullą, był odpowiedzią na nałożony na papieża przez Sobór Trydencki (1545-63) „obowiązek zrewidowania i ponownego wydania ksiąg świętych, a mianowicie Katechizmu, Mszału i Brewiarza”.
 21. Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen
  Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
 22. Włochy. COVID wpłynął także na wzrost mafijnej korupcji
  Włoski Urząd Antykorupcyjny (ANAC) twierdzi, że pandemia ma katastrofalne skutki w sferze przestępczości mafijnej. Jego szef Francesco Merloni alarmuje także, że ANAC postrzegany jest jako przeszkoda w walce z nią.
 23. Prof. Michał Kleiber: Narzekając na polityków jesteśmy współwinni temu, co się dzieje
  Narzekając na polityków jesteśmy współwinni temu, co się dzieje – ocenił na antenie Radia eM prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny pisma „Wszystko Co Najważniejsze”.
 24. MZ: 267 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło kolejnych 12 osób
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 267 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 12 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 457 osób, a zmarło 1588 chorych.
 25. Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz prymasa Wyszyńskiego
  14 lipca rano we Włoszech zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego i długoletni proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela. Miał 79 lat. W jego intencji dziś o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św. w kościele przy pl. Zbawiciela.
 26. Przeszłam koronawirusa. To był najpiękniejszy czas w moim życiu
  Bardzo ciężko przeżyła zakażenie koronawirusem. Ledwo dotarła do szpitala, w którym nie jadła i nie piła przez kilka dni. A mimo to mówi otwarcie: To był najpiękniejszy czas w moim życiu. Dlaczego? Posłuchajcie sami.
 27. Szczerski: Staramy się, żeby prezydent złożył swoją pierwszą wizytę w drugiej kadencji w Rzymie
  Staramy się o to, żeby Andrzej Duda po objęciu urzędu prezydenta na drugą kadencję udał się ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną do Rzymu i Watykanu - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, wizyta odbędzie się zapewne na jesieni.
 28. Bosak dla "Super Expressu": Nie wykluczam koalicji z PiS
  W demokracji w długiej perspektywie nie wyklucza się niczego; czas na jakiekolwiek rozmowy będzie po wyborach parlamentarnych - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Krzysztof Bosak, pytany o ewentualną koalicję z PiS.
 29. Zagraniczne media o wyborach w Polsce
  BBC podkreśla bardzo silny mandat Dudy do rządzenia ze względu na wysoką frekwencję, a czeskie "Hospodarzskie Noviny" piszą, że obecny prezydent w II kadencji może wyrosnąć na lidera prawicy, ale...
 30. Piąty dzień antyrządowych protestów w Bułgarii
  Piąty dzień trwają protesty w Sofii i szeregu dużych miast Bułgarii z żądaniami dymisji rządu i prokuratora generalnego. W poniedziałek doszedł do tego apel o dymisję szefa MSW z powodu rzekomego użycia siły przez policję wobec demonstrantów.
 31. "Zadaniem Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego jest teraz ostudzenie emocji"
  Trzeba w tej chwili ostudzić emocje, to jest zadanie polityków, to jest zadanie prezydenta Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Życie toczy się do przodu i powinniśmy w tych trudnych czasach być wspólnotą - dodał.
 32. Prezydent odwiedził w poniedziałek wieczorem Jasną Górę
  Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek wieczorem Jasną Górę. Wybrany w niedzielę na drugą kadencję Duda uczestniczył w wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego.
 33. USA zaostrzyły stanowisko wobec roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego
  USA zaostrzyły stanowisko w sprawie roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego, które wraz z kampanią zastraszania uznano za całkowicie bezprawne - poinformował w poniedziałek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
 34. W Nowym Jorku wzrasta liczba osób w wieku od 20 do 29 lat zakażonych Covid-19.
  Miejski wydział zdrowia w Nowym Jorku powiadomił w poniedziałek o rosnącej liczbie młodych ludzi w wieku od 20 do 29 lat zakażonych koronawirusem . Przypisuje się to nieprzestrzeganiu przez nich zasad dystansu społecznego i innych środków ostrożności.
 35. Andrzej Duda ponownie wybrany na prezydenta Polski
  Andrzej Duda wygrał w II turze wyborów i ponownie został wybrany na prezydenta RP. Polską rodzinę chcę chronić ze wszystkich sił - deklarował Duda w kampanii wyborczej. Wzywał do stworzenia "koalicji polskich spraw, polskich wartości", kierując apel przede wszystkim do polityków PSL i Konfederacji.
 36. OBWE: II tura wyborów w Polsce dobrze zorganizowana, mimo stronniczości mediów publicznych
  Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce odbyła się prawidłowo, pomimo luk prawnych, jednak kampania ucierpiała przez wrogość, retorykę nietolerancji oraz stronniczość mediów publicznych - oceniło w poniedziałek Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.
 37. PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów
  W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.
 38. Prezydent: Jeżeli ktoś poczuł się urażony tym, co powiedziałem proszę, żeby mi wybaczył
  - Jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub jak się zachowałem w czasie kampanii wyborczej czy w ciągu ostatnich pięciu lat, proszę, żeby mi wybaczył i dał szansę na poprawę przez następne pięć lat - powiedział w poniedziałek w Odrzywole (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.
 39. Koncert: Camerata Silesia Janowi Pawłowi II
  13 lipca, godz. 18. W programie koncertu online: Anton Bruckner – „Ave Maria”, Jan Paweł II – „Źródło” i Marian Sawa – „Tota pulchra es”.
 40. Trzaskowski pogratulował Dudzie wygranej w wyborach prezydenckich
  Kandydat KO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pogratulował w poniedziałek po południu zwycięstwa wyborczego prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Oby ta kadencja była rzeczywiście inna - napisał Trzaskowski na Twitterze.
 41. Spłonął zabytkowy kościół zbudowany przez św. Junipero Serrę
  Ogień strawił doszczętnie dach historycznego kościoła założonego przez franciszkańskiego misjonarza św. Junipero Serrę. Nikt nie został ranny. Świątynia powstała w 1771 r. na terenie misji św. Archanioła Gabriela, która stała się jednym z fundamentów współczesnej Kalifornii.
 42. Patrzą ku górze!  
  W Warszawie powstała fundacja promująca postać włoskiego studenta bł. Pier Giorgio Frassatiego. - Chcemy, by jak najwięcej młodych osób zainspirowało się jego życiem - mówią jej członkowie. 
 43. Najnowsze dane PKW - z 99,98 proc. obwodów
  Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosy, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. - wynika z informacji podanych na internetowej stronie PKW na podstawie danych z 99,98 proc. obwodów.
 44. Hołownia o wyborach: To koniec jednej nadziei, ale i początek zupełnie nowej
  To bez wątpienia koniec jednej nadziei, ale też początek zupełnie nowej; Polski nie da się pogłębić i poszerzyć poprzez jeszcze większą mobilizację elektoratów PiS i PO, w tej kampanii po obu stronach doszło to już do ściany - napisał w poniedziałek Szymon Hołownia.
 45. Szumowski: Chorych na COVID-19 jest coraz mniej, a dane są coraz lepsze
  Chorych na koronawirusa w Polsce jest coraz mniej, a dane coraz lepsze - zauważył w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. Podziękował również mediom za informowanie opinii publicznej, co - wskazał - pozwoliło przejść epidemię bez strachu.
 46. Prezes PiS spędził wieczór wyborczy na Jasnej Górze
  Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spędził niedzielny wieczór wyborczy na Jasnej Górze - potwierdził w poniedziałek rzecznik sanktuarium o. Michał Legan. Polityk był tam także dwa tygodnie wcześniej, podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich.
 47. J. Śpiewak: Trzaskowski powtarzał, że będzie stał po stronie słabszych, ale nie poszły za tym czyny
  Rafał Trzaskowski powtarzał, że będzie stał po stronie słabszych, ale nie poszły za tym czyny. Przez 18 miesięcy w Warszawie nie wykonał żadnego gestu w stronę gorzej sytuowanych - komentuje wynik wyborczy prezydenta Warszawy aktywista miejski Jan Śpiewak.
 48. Poniedziałkowy raport koronawirusowy: Śląskie już nie jest na czele listy nowych zakażeń
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 299 osób - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 5 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 190 osób, a zmarło 1 tys. 576 chorych.
 49. Miller: Nie wiem, czy liderem opozycji może być PO, ale na pewno może nim być Trzaskowski
  Nie wiem, czy liderem opozycji w Polsce może być PO, ale na pewno może nim być Rafał Trzaskowski. To jest naturalny kandydat, aby wokół niego skupiły się wszystkie siły opozycyjne niezależnie od różnic politycznych, bo przecież one pozostaną - powiedział w poniedziałek były premier Leszek Miller.
 50. Piłka nożna: Reprezentant Polski ze złamanym nosem i wstrząśnieniem mózgu
  Reprezentacyjny pomocnik Damian Kądzior doznał złamania nosa i wstrząśnienia mózgu w niedzielnym, prestiżowym meczu ligi chorwackiej z Hajdukiem Split (2:3). Piłkarz Dinama Zagrzeb trafił do szpitala, w środku nocy wrócił do domu, a w poniedziałek znów czeka go wizyta u lekarza.

Dodatkowe informacje