Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Logika skażona covidem
  Konstytucja? Tak, ale tylko wtedy, kiedy mówi po naszemu. Epidemia? Jak najbardziej, zamknąć kościoły, jednak protest to my musimy zorganizować.
 2. Prolajferzy apelują o realną pomoc dla wychowujących niepełnosprawne dzieci
  Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka postuluje podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego o co najmniej 2 tys. zł miesięcznie.
 3. Hiszpania: Nawet 3 mln osób mogło zakazić się koronawirusem
  Premier Pedro Sanchez oświadczył w piątek, że najbliższe miesiące będą trudne w związku z nasilaniem się epidemii.
 4. Ghana: Zawalił się kościół. Są ofiary śmiertelne
  Aż 23 osoby zginęły pod gruzami trzypiętrowej świątyni.
 5. Komunikat metropolity łódzkiego ws. bp. Andrzeja Dziuby
  Kuria Metropolitalna Łódzka, z polecenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego, publikuje komunikat w sprawie bp. Andrzeja Dziuby.
 6. Kraków. Odsłaniał piękno Boga
  Dzisiaj odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Juliusza Łuciuka (1926-2020), wybitnego kompozytora, szczególnie muzyki religijnej. Twórca zmarł 17 października.
 7. Komunikat Prymasa Polski na Uroczystość Wszystkich Świętych
  Abp Wojciech Polak apeluje o przeniesienie Mszy św. i nabożeństw w Uroczystość Wszystkich Świętych z cmentarzy do kościołów.
 8. Przewodniczący Episkopatu apeluje o rozłożenie nawiedzania grobów na dni przed i po 1 listopada
  Apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu przed uroczystością Wszystkich Świętych.
 9. Przez cały listopad będzie można uzyskać odpust dla zmarłych
  W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, przez cały listopad (a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych) będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – czytamy w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego przez Penitencjarię Apostolską. Jak zaznaczono, chodzi o uniknięcie zgromadzeń wiernych tam, gdzie są one zakazane.
 10. Głośny film "Nieplanowane" już jutro o 21:35 w TVP1!
  W sobotę, 24 października, o godzinie 21:35 w TVP1 będzie można obejrzeć głośny film "Nieplanowane".
 11. Cała Polska od soboty strefą czerwoną
  Cała Polska od soboty strefą czerwoną, szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.
 12. 13 632 nowe zakażenia koronawirusem - najwięcej od początku epidemii
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii - podał w piątek resort zdrowia.
 13. Od dziś w kinach film „Czyściec”
  „Liczę na to, że ten film pomoże widzom lepiej zrozumieć zagadnienie życia po śmierci” – mówi Michał Kondrat, reżyser „Czyśćca”. Obraz w kinach można oglądać od 23 październikach.
 14. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 10 788 chorych; 851 jest pod respiratorami
  Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 10 788 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 851 z nich podłączonych jest do respiratorów - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał równocześnie, że dysponuje łącznie 18 432 łózkami i 1 393 respiratorami z przeznaczeniem dla chorych na COVID-19.
 15. Polscy naukowcy coraz bliżej nowych leków dla chorych na COVID-19
  Związki, które potencjalnie mogą stać się lekami dla chorych na COVID-19, udało się zidentyfikować naukowcom pod kierunkiem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z kolegami z Belgii i Niemiec.
 16. Czechy: W ciągu doby 14 151 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2
  Dzienny przyrost nowych zakażeń koronawirusem w Czechach po raz drugi od początku epidemii przekroczył 14 tys. - poddało w piątek ministerstwo zdrowia. W czwartek laboratoria odnotowały 14 151 nowych przypadków, o około 800 mniej niż w najwyższym bilansie dobowym, zanotowanym w środę.
 17. Bp Adam Wodarczyk: W sprawie ks. Franciszka Blachnickiego czekamy ze spokojem na wyniki śledztwa IPN
  W sprawie ks. Franciszka Blachnickiego czekamy ze spokojem na wyniki śledztwa IPN - powiedział w Radiu eM bp Adam Wodarczyk. Jak wyjaśnił, jeśli potwierdzi ono, że sługa Boży został otruty, to może być skierowany wniosek do Stolicy Apostolskiej o uznanie go za męczennika.
 18. Franciszek i związki homoseksualne, czyli burza w szklance wody
  Nie, papież nie jest heretykiem. Co więcej, jego wypowiedź o związkach osób homoseksualnych jest spójna z logiką Ewangelii i jego linią duszpasterską - pisze ks. dr Przemysław Sawa.
 19. W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 25 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
 20. "Aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona"
  Wiele razy o tym mówiłem i nigdy tego nie ukrywałem, że aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezydent Andrzej Duda.
 21. Minister zdrowia: Musimy ostro wyhamować
  Sytuacja jest bardzo poważna i wydaje mi się, że jest już przestrzeń na kolejne obostrzenia - bardziej drastyczne - które spowodują, że wyhamujemy - mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" minister zdrowia Adam Niedzielski. Musimy bronić wydolności systemu opieki zdrowotnej - dodaje.
 22. Na razie w kraju nie brakuje respiratorów i łóżek dla chorych na COVID-19
  Na razie w kraju nie brakuje respiratorów i łóżek dla chorych na COVID-19. Ze względu na dynamiczny wzrost zakażeń są tworzone nowe. Najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. świętokrzyskim, łódzkim i w wielkopolskim.
 23. W piątek po godz. 11 rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa związane z koronawirusem
  W piątek po godz. 11 rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa; premier Mateusz Morawiecki rekomendował, aby cała Polska była strefą czerwoną, a nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.
 24. Ponad 11 tys. nowych przypadków koronawirusa podczas doby u naszego sąsiada
  Kolejna doba z rekordową liczbą nowych przypadków koronawirusa, w piątek rano Instytut im. Roberta Kocha poinformował o 11 242 przypadkach zarejestrowanych podczas ostatniej doby. Poprzedniej doby było ich 11 287.
 25. "Żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy, będzie nowelizacja przepisów w systemie opieki"
  Żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy, program "Za życiem" zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku, rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami; powołamy komisję nadzwyczajną, która przedstawi nowelizację przepisów - przekazała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
 26. "Wreszcie zwycięstwo, tego pragnął Ojciec Święty Jan Paweł II"
  Po sześćdziesięciu latach wreszcie zwycięstwo, tego pragnął Ojciec Święty Jan Paweł II; jestem bardzo szczęśliwa, że tego dożyłam - napisała w oświadczeniu dla PAP prof. Wanda Półtawska - lekarz psychiatra, więźniarka Ravensbrueck i przyjaciółka papieża, komentując orzeczenie TK.
 27. "Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego"
  Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo - napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu. Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 r. uznał, że przepisy dotyczące aborcji z powodu ciężkiej wady płodu są sprzeczne z Konstytucją RP.
 28. Francja: Zatrzymano kobietę, która groziła wysadzeniem się w powietrze
  Policja zatrzymała 50-letnią kobietę, która na dworcu w Lyonie zagroziła, że wysadzi się w powietrze i krzyczała "Allahu Akbar!". Saperzy nadal przeszukują część dworca - podała w czwartek po południu EFE.
 29. Sejm za dodatkami dla medyków i prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek
  Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek - to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.
 30. Ewakuacja dworca w Lyonie, zatrzymano jedną osobę
  Dworzec kolejowy w Lyonie został w czwartek ewakuowany, na miejscu trwa akcja policyjna, w której uczestniczą saperzy. Aresztowano jedną osobę. Policja otoczyła okolice dworca kordonem.
 31. Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej!
  Polski Trybunał Konstytucyjny większością głosów uznał, że aborcja dzieci nienarodzonych podejrzewanych o poważną chorobę lub niepełnosprawność jest niezgodna z konstytucją. Orzeczenie zostało ogłoszone w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II.
 32. Dziecko pandemii
  Symbolem powracającej na północy Włoch pandemii stał się 7-miesięczny maluch Federico. Jego mama była jedną z pierwszych kobiet w ciąży, które zaatakował koronawirus. Dziecko mogła wziąć na ręce dopiero po 40 dniach.
 33. Były komandos prymasem Galii
  Papież Franciszek mianował arcybiskupem-metropolitą Lyonu dotychczasowego biskupa Ajaccio, Oliviera de Germay – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Od 1079 roku biskupi Lyonu noszą tytuł prymasa Galii.
 34. Trybunał Konstytucyjny zajmuje się sprawą aborcji eugenicznej
  Ochrona życia zapewniona jest każdemu. Różnicowanie ochrony ludzkiego życia ze względu na jego społeczny status jest niedopuszczalne – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Po godzinie 11:00 rozpoczęła się rozprawa ws. dopuszczalności aborcji z powodu przesłanki eugenicznej. Ogłoszenie orzeczenia - dziś o godz. 15.30.
 35. Rusza Różaniec Nadziei II
  Pamiętacie modlitewną inicjatywę z kwietnia bieżącego roku? Warto przyłączyć się do jej nowej edycji.
 36. Piotr Duda: Członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia "Solidarności" złożyli rezygnację
  My, jako "Solidarność", a także nasi współpracownicy, którzy wchodzą w skład Rady Dialogu Społecznego, podjęliśmy decyzję, że z dniem dzisiejszym składamy rezygnację z członkostwa w RDS - poinformował w czwartek przewodniczący "S" Piotr Duda.
 37. Czy Franciszek pragnie zmienić stanowisko Kościoła wobec osób LGBT+?
  Wczorajsza wypowiedź Franciszka zawarta w jego wypowiedzi dla dokumentalnego filmu „Francesco”, wywołała kontrowersję i falę komentarzy w mediach oraz intepretowana była jako poparcie Ojca Świętego dla legalizacji tzw. związków partnerskich. Tymczasem Franciszek wobec osób homoseksualnych reprezentuje takie same stanowisko jak jego poprzednicy. Natomiast środowiska liberalne, nie wyłączając niektórych katolickich, interpretują jego pontyfikat jako odejście od tradycyjnego nauczania Kościoła nt. homoseksualizmu. Ogłaszają więc kolejne „rewelacje” w tym zakresie. Nie ma to jednak oparcia w rzeczywistych wypowiedziach Ojca Świętego. Prezentujemy analizę papieskich wypowiedzi.
 38. Do pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie zgłosiło się ponad 1250 osób
  Od środy do czwartku do godz. 10 zgłosiło się ponad 1250 osób chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie, który powstaje na terenie Stadionu Narodowego - poinformował na konferencji w czwartek we Wrocławiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
 39. Ranking FIFA - awans Polski, liderem wciąż Belgia
  Reprezentacja Polski awansowała na 18. miejsce, czyli o jedną lokatę, w najnowszym rankingu Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA). Liderem pozostała Belgia. Z siódmej na szóste pozycję przesunęła się Hiszpania.
 40. Dziekan Wydziału Teologii KUL przestrzega przed pochopnym wyciąganiem wniosków z wypowiedzi papieża
  Ksiądz prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KU, odniósł się do słów papieża Franciszka dotyczących osób LGBT.
 41. Najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób, zmarło 168 osób. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii - podał w czwartek resort zdrowia.
 42. Czechy: Po raz pierwszy prawie 15 tys. nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2
  Po raz pierwszy w Czechach przybyło w ciągu doby prawie 15 tysięcy nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. W laboratoriach stwierdzono w środę 14 968 pozytywnych wyników testów, o około 3000 więcej niż we wtorek.
 43. Anarchia pobożna
  Myśl wyrachowana: Każdy może uważać się za papieża, ale Boga tym nie przekona.
 44. Co dokładnie powiedział Franciszek na temat par homosekualnych?
  Wypowiedź papieża wywołała kontrowersje i serię komentarzy w mediach na całym świecie.
 45. Premier: Będę rekomendował, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną
  Będę rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
 46. Problemy małopolskich szpitali w związku z zakażeniami personelu koronawirusem
  Szpital w Suchej Beskidzkiej apeluje o pomoc wolontariuszy - studentów kierunków medycznych.
 47. Sri Lanka: Co najmniej 10 tys. osób wiedziało wcześniej o planach zamachów na kościoły w 2019 r.
  Ujawnił to 19 października były szef kontrwywiadu Sri Lanki Nilantha Jayawardena, przesłuchiwany przez prezydencką komisję śledczą, badającą ataki terrorystyczne sprzed roku, w których zginęło prawie 280 osób a blisko 600 odniosło rany.
 48. Szef KPRM: Zgłosiło się 160 osób chętnych do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym
  Zgłosiło się już 160 osób, personelu medycznego chętnego do pracy w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że uruchomiono już infolinię i stronę internetową do rekrutacji ochotników do pracy w tym szpitalu.
 49. Maseczki i dystans obniżają o 1000 razy siłę koronawirusa
  Właściwe użycie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego obniża o 1000 razy siłę koronawirusa w razie kontaktu z nim - ustalili włoscy naukowcy ze szpitala koło Werony. Tym tłumaczą lżejszy przebieg Covid-19 w okresie obowiązywania restrykcji.
 50. Katowice. Międzynarodowe Centrum Kongresowe będzie szpitalem tymczasowym dla chorych na COVID-19
  Po kilku dniach konsultacji dziś [21.10.20] zapadła decyzja. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będzie szpitalem tymczasowym dla chorych na COVID-19. Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowe informacje