Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Szef MZ: W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów liczby zakażeń
  W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ma to związek z wykonaniem 4,7 tys. wymazów w zakładach pracy w Małopolsce. Wyniki będą raportowane w weekend.
 2. Indie: Samolot pasażerski rozbił się podczas lądowania
  Co najmniej 16 osób zginęło, a 123 zostało rannych w wypadku samolotu lądującego w piątek podczas ulewnego deszczu w Kalikacie na południu Indii. Lecący z Dubaju samolot pasażerski, mający 191 osób na pokładzie, wypadł z pasa startowego i rozpadł się na dwie części - informują władze.
 3. "Wprowadzenie czerwonych i żółtych stref spowoduje modyfikację części rozwiązań"
  Decyzja o wprowadzeniu czerwonych i żółtych stref w powiatach o zwiększonej liczbie przypadków koronawirusa wiąże się z pewną modyfikacją działań dotyczących funkcjonowania szkół od pierwszego września - powiedział w piątek szef MEN Dariusz Piontkowski.
 4. Duży wzrost zakażeń koronawirusem we Włoszech
  Kolejny dzień z rzędu we Włoszech rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W piątek potwierdzono 552 nowe infekcje, o 150 więcej niż dzień wcześniej. Zmarły 3 osoby- poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Bilans zgonów wynosi 35190.
 5. Włochy: Od 24 sierpnia próby szczepionki przeciwko Covid-19 na ludziach
  24 sierpnia w Rzymie rozpoczną się próby całkowicie włoskiej szczepionki przeciwko Covid-19 na ludziach- zapowiedział w piątek szef władz stołecznego regionu Lacjum Nicola Zingaretti. Próby będą prowadzone na 90 ochotnikach.
 6. Amerykanie odchodzą od religii w kierunku pseudoreligijnych świeckich sekt
  Niebezpieczne świeckie sekty przypominające gnostyckie herezje coraz częściej zastępują Amerykanom prawdziwe religie – przestrzega publicysta prawicowego portalu „The Federalist”. Zdaniem Johna Daniela Davidsona, im niższy odsetek ludzi przyznających się w sondażach i ankietach do przynależności kościelnej i religijnej, tym więcej osób sięga po swoiste świeckie substytuty tradycyjnej wiary, które zaczynają dominować w życiu politycznym i kulturalnym USA.
 7. Sanepid szuka osób, które 28 lipca były w Energylandii
  Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu.
 8. Przewodniczący KEP: niedziela 16 sierpnia Dniem Solidarności z mieszkańcami Bejrutu
  Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii - napisał w apelu skierowanym do wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
 9. Sudan Płd.: Kościół zaszokowany zabójstwem trojga dzieci
  „To zatrważająca wiadomość. Zjednoczmy się w modlitwie w tym momencie żałoby prosząc Boga o pokój i miłosierdzie dla naszego narodu” – powiedział bp Eduardo Hiboro Kussala na wieść o brutalnym zamordowaniu w Sudanie Południowym trojga dzieci.
 10. Nie ma zgody na wykorzystywanie płodów do produkcji szczepionek
  Episkopat Anglii i Walii wydał dokument, w którym zajął stanowisko wobec moralnych aspektów procesu tworzenia i stosowania szczepionek.
 11. Papież pomaga ofiarom wybuchu w Bejrucie
  Papież Franciszek przekazał 250 tys. euro na zaspokojenie potrzeb Kościoła w Libanie.
 12. 4 trasy na górską wycieczkę z dziećmi
  Beskidy, Pieniny czy Tatry - w każdych z tych gór znajdziemy trasy na wycieczki odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Przedstawiamy Wam nasze cztery propozycje, sprawdzone w praktyce z maluchami w wieku od 1-4 lat. Na początku każdego opisu znajdziecie podstawowe informacje, takie jak trasa, kolor szlaku, dystans (całej wycieczki, czyli włącznie z drogą powrotną do punktu wyjścia). UWAGA: Orientacyjny czas przejścia dotyczy oznaczeń szlaków - możliwości przeciętego turysty - wprawny pokona trasę znacznie szybciej, ale z małymi dziećmi należy założyć, że samo pokonanie trasy może trwać nawet ponad dwa razy dłużej. Zawsze też w przypadku maluszków warto mieć ze sobą nosidło turystyczne (które można w wielu miejscach po prostu wypożyczyć).
 13. Jakobsen został wybudzony ze śpiączki
  W jakim stanie jest holenderski kolarz, który po groźnym wypadku od środy walczył o życie?
 14. Bazylika św. Mikołaja znów otwarta
  W święto patronalne - Świętego Ojca Dominika - gdańska świątynia zostanie udostępniona parafianom, gdańszczanom i odwiedzającym. Przed otwarciem kościoła "Gość Gdański" zajrzał do wnętrza świątyni.
 15. Liban: Przyczyną eksplozji mógł być wybuch rakiety lub bomby
  Prezydent Libanu Michel Aoun oświadczył, że przyczyna wtorkowej eksplozji w porcie w Bejrucie jest wciąż nieznane, ale mogła być nią także "obca ingerencja".
 16. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apeluje o przestrzeganie obostrzeń
  "Apeluję o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych" - napisał abp Stanisław Gądecki.
 17. Wadowice. Kard. Dziwisz otworzył trzeci etap 77. Tour de Pologne
  Trzeci etap 77. Tour de Pologne rozpoczął się w Wadowicach, mieście urodzin św. Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy wyścigu kolarskiego chcą uczcić 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.
 18. Rybnik. List prezydenta Kuczery do ministra Szumowskiego
  Od soboty mieszkańcy Rybnika będą musieli m.i. zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej. Miasto trafiło do tzw. czerwonej strefy wyznaczonej przez Ministerstwo Zdrowia. Prezydent Rybnika dzieli się wątpliwościami w tej sprawie.
 19. Utonęło co najmniej 50 afrykańskich migrantów płynących na Wyspy Kanaryjskie
  To trzeci w tym tygodniu śmiertelny wypadek jednostek płynących na ten hiszpański archipelag z migrantami.
 20. Holandia: Zbiórka pieniędzy dla rodziny Polaka, który zginął ratując trójkę tonących dzieci
  Kiedy 22-letnia Martina Janasz z Hagi usłyszała o śmierci Marcina, historia ją tak poruszyła, że zdecydowała się coś zrobić. Jak dotąd udało się zebrać ponad 150 tys. euro.
 21. Znów pobity rekord zakażeń
  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 13 osób.
 22. Wyspy Kanaryjskie. "Zapłacimy za twój pobyt, jeśli zachorujesz na COVID"
  Świat turystyki próbuje radzić sobie na wszystkie sposoby, żeby zniwelować choć trochę straty, które spowodowała pandemia.
 23. Przewodniczący PKW: Głosowanie w wyborach nie wpłynęło na liczbę przypadków COVID-19
  Jeśli chodzi o sam akt głosowania w lokalu wyborczym, to nie wpłynęło to na liczbę przypadków COVID-19 - ocenił w rozmowie z weekendowym wydaniem "DGP" przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Zastrzegł jednak, że "pewnie potrzebne by były pogłębione analizy".
 24. Drugi w ciągu dwóch dni obywatel Kanady skazany na śmierć w Chinach
  Sąd w Chinach skazał kolejnego obywatela Kanady na śmierć za przestępstwa narkotykowe - podały w piątek miejscowe media. Drugi w ciągu 24 godzin wyrok śmierci, wydany w Chinach na obywatela Kanady, zbiega się w czasie z nasileniem się tarć w relacjach Ottawa-Pekin.
 25. Abp Ryś: Można człowieka zabić bez użycia broni, można zabić słowem "bezbożniku", "głupcze"
  To jest wykład piątego przykazania uczyniony przez Jezusa. Chcesz wiedzieć, jakiego prawa uczy cię Jezus, to patrz na Niego, w jaki sposób On żyje – mówił abp Grzegorz Ryś, który 6 sierpnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
 26. W USA dobowa liczba zgonów na Covid-19 znowu powyżej 2 tys.
  W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 57 014 nowych zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło w Stanach Zjednoczonych 2060 osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych w USA od trzech miesięcy.
 27. Tour de Pologne wjeżdża w góry
  Trzeci etap Tour de Pologne rozpocznie się w Wadowicach, rodzinnym mieście Świętego Jana Pawła II, którego setna rocznica urodzin wypadła 18 maja. Kolarze wystartują o godz. 11.15 i pokonają 203-kilometrową pagórkowatą trasę do Bielska-Białej.
 28. Biskup prosi o pomoc dla ZOL-u marianek
  W Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym dla Dzieci w Piszkowicach wprowadzono kwarantannę. Potrzebni są m.in. wolontariusze do opieki nad chorymi dziećmi.
 29. Finisz Tour de Pologne w Zabrzu - Pedersen liderem wyścigu
  Na mecie drugiego etapu kolarskiego wyścigu jako pierwszy zameldował się Duńczyk Mads Pedersen.
 30. Tour de Pologne - Pedersen najszybszy w Zabrzu
  Mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen wygrał drugi etap wyścigu Tour de Pologne, długości 151,5 km z Opola do Zabrza. Kolarz ekipy Trek-Segafredo zdobył też żółtą koszulkę lidera.
 31. 75 lat po tragedii w Hiroszimie świat wciąż nie rezygnuje z broni jądrowej
  W czwartek mija 75 lat od ataku atomowego USA na Hiroszimę, który zabił 140 tys. ludzi i zrównał z ziemią dużą część japońskiego miasta. Mimo dekad wysiłków i apeli osób ocalałych z tej tragedii świat bez broni jądrowej wciąż wydaje się jednak odległym marzeniem - oceniają komentatorzy.
 32. Caritas Libanu: Potrzebujemy pomocy
  "Nawet w czasie wojny domowej to miasto nie doświadczyło tak apokaliptycznej katastrofy".
 33. Prezydent Duda złożył kwiaty przy figurze Chrystusa
  Prezydent Andrzej Duda w drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu i złożył kwiaty przy figurze Chrystusa przy bazylice Świętego Krzyża.
 34. 42 lata temu zmarł Paweł VI
  Jednym z najważniejszych dokumentów pontyfikatu świętego papieża jest encyklika "Humanae vitae" z 1968 roku na temat obrony życia.
 35. Nie wolno zmieniać formuły chrztu
  Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły: "My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" nie jest ważny i musi być powtórzony.
 36. Holandia. Szokująca reklama eutanazji
  Holenderskie Stowarzyszenie na rzecz Wolnej Eutanazji wyprodukowało spoty bez ogródek zachęcające do eutanazji. W jednym z nich proponuje się nawet… uduszenie osoby.
 37. Msza w intencji Ojczyzny i nowo zaprzysiężonego prezydenta
  Abp Gądecki: Nowoczesny styl sprawowania władzy, winien być oparty nie na przemocy, sile i strachu, lecz na dialogu i odwoływaniu się do sumienia.
 38. Prezydent złożył kwiaty przy bazylice św. Krzyża
  W drodze do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu i złożył kwiaty przy figurze Chrystusa przy bazylice św. Krzyża.
 39. Chory proboszcz w Piszkowicach. Sanepid apeluje do wiernych
  U duszpasterza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach wykryto COVID-19. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kłodzku prosi o zgłaszanie się osób, które się z nim kontaktowały w ostatnim czasie.
 40. Nowy rekord zakażeń w Polsce
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 726 osób - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W czwartek poinformowano również o śmierci 18 osób.
 41. Tour de Pologne: Łącznie czterech kolarzy w szpitalach
  06.08. Katowice (PAP) - Oprócz najbardziej poszkodowanego na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach holenderskiego kolarza Fabio Jakobsena, w szpitalach przebywa jeszcze trzech zawodników - poinformowała PAP lekarz wyścigu Barbara Jerschina.
 42. Inauguracja II kadencji Prezydenta RP Andrzeja Dudy
  Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i formalnie rozpoczął drugą kadencję na urzędzie prezydenta RP.
 43. MZ wprowadza dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń
  Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zwiększone regionalnie obostrzenia zaczną obowiązywać od soboty.
 44. Policja bada okoliczności wypadku podczas finału etapu TdP
  Do późnego wieczora na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza, przeprowadziła oględziny, zabezpieczyła ślady - zapewnia mł. asp. Agnieszka Żyłka, oficer prasowa katowickiej policji.
 45. Papież spontanicznie odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej
  Papież Franciszek nieoczekiwanie odwiedził 5 sierpnia po południu rzymską bazylikę Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).
 46. Sałek: Politycy KO powinni pojawić się na zaprzysiężeniu prezydenta z szacunku dla wyborców
  Politycy Koalicji Obywatelskiej powinni pojawić się na zaprzysiężeniu prezydenta z szacunku dla wyborców - powiedział w czwartek prezydencki doradca Paweł Sałek.
 47. "Stan Jakobsena ciężki, ale stabilny"
  Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który doznał obrażeń w kraksie na finiszu pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach, przeszedł pięciogodzinną operację w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Jego stan jest ciężki, ale stabilny. W czwartek ma być wybudzony ze śpiączki farmakologicznej.
 48. Bank Światowy i rządy państw oferują pomoc Libanowi
  Bank Światowy oświadczył, że jest gotowy oszacować skalę zniszczeń i potrzeb po wybuchu w Bejrucie, a także przeznaczyć dodatkowe środki i zmobilizować darczyńców do pomocy Libanowi. Swoją pomoc zadeklarowało wcześniej wiele państw.
 49. W czwartek inauguracja II kadencji prezydenta Andrzeja Dudy
  Andrzej Duda złoży w czwartek przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpocznie drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką; wygłosi orędzie przed ZN i przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Z uwagi na epidemię koronawirusa podczas uroczystości w Sejmie obowiązywać będą szczególne środki ostrożności.
 50. O św. Teresie z Powstania Warszawskiego
  Łódzkie karmelitanki mówią o nim: "relikwia" z Powstania Warszawskiego. Obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus został podziurawiony kulami w 1944 r. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Dodatkowe informacje