Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. O godz. 8 konferencja Państwowej Komisji Wyborczej
  Najbliższa konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek, o godz. 8 - poinformował Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego.
 2. Duda: Miałem nadzieję, że Trzaskowski przyjdzie na spotkanie
  Miałem nadzieję, że Rafał Trzaskowski przyjdzie na spotkanie i będziemy mogli uścisnąć sobie dłoń; podtrzymuję swoje zaproszenie dla niego i stoję z wyciągniętą dłonią - powiedział w niedzielę późnym wieczorem w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.
 3. Ile wynosiła frekwencja?
  Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na podstawie 99,39 proc. obwodów głosowania wyniosła 67,17 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej.
 4. Przewaga ubiegającego się o reelekcję prezydenta wzrosła do 2 proc. 
  Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.
 5. Late poll: Wzrost przewagi Andrzeja Dudy
  Nadal jednak nie możemy z całą pewnością stwierdzić kto zwyciężył w wyborach prezydenckich.
 6. Duda: Zapraszam Rafała Trzaskowskiego z małżonką do Pałacu Prezydenckiego
  Zapraszam Rafała Trzaskowskiego wraz z małżonką do Pałacu Prezydenckiego w niedzielę na godz. 23; chcę żebyśmy podali sobie ręce i żeby ten uścisk dłoni zakończył tę kampanię - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
 7. Trzaskowski: Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy
  Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich.
 8. Rekordowa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich
  Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 68,9 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.
 9. Wyborcy Krzysztofa Bosaka poparli zarówno Dudę, jak i Trzaskowskiego
  Głosy wyborców Krzysztofa Bosaka w II turze wyborów prezydenckich rozłożyły się w podobny sposób na Andrzeja Dudę (51,5 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.). Natomiast wyborcy Szymona Hołowni poparli Rafała Trzaskowskiego (85,5 proc.) - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.
 10. Mocne wystąpienie Pierwszej Damy
  Jeśli nie chciałam udzielać wywiadów, to był to mój własny wybór; był to mój milczący sprzeciw przeciwko manipulacji, dezinformacji i kłamstwom w mediach - mówiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas wieczoru wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy w Pułtusku.
 11. Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie wg wyników wstępnych, sondażowych
  Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie według wstępnych, sondażowych wyborów głosowania. Obydwaj kandydaci uzyskali bardzo zbliżoną liczbę głosów. - Jestem przekonany, że jak policzymy głos do głosu, to zwyciężymy - powiedział kontrkandydat Rafał Trzaskowski.
 12. PKW podała frekwencję do godziny 17
  Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.
 13. PKW: Nawet 30-procentowy wzrost liczby chętnych do głosowania za granicą
  W porównaniu z I turą wyborów nawet o 30 proc. zwiększyła się liczba osób, które chcą głosować za granicą - wynika z informacji przekazanych w niedzielę po południu przez szefa Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka.
 14. Ile wynosiła frekwencja o godz. 12?
  24,73 proc. - tyle wyniosła frekwencja na godz. 12 w II turze wyborów prezydenckich - podała w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. Najwyższa frekwencja była w woj. mazowieckim - 26,92 proc., a najniższa w woj. opolskim - 21,60 proc.
 15. Papież bardzo zasmucony decyzją w sprawie Hagii Sophii w Stambule
  Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że jest "bardzo zasmucony" decyzją o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet. Do decyzji władz Turcji odniósł się podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
 16. Wygaszenie ognisk epidemii w siedmiu województwach
  W siedmiu województwach udało się wygasić ogniska zakażenia koronawirusem, do których doszło m.in. w zakładzie opiekuńczo- leczniczym czy produkcyjnym - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
 17. MZ: 370 nowych zakażeń koronawirusem
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 370 osób, w tym Wielkopolsce 94 - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych trzech chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 37 tys. 891 osób, a zmarło 1 tys. 571.
 18. MZ: Wyzdrowiało 27 tys. 148 pacjentów zakażonych koronawirusem
  Dotąd wyzdrowiało 27 tys. 148 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV- 2; w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 tys. 610 osób; pod respiratorem 65 chorych - poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia.
 19. Hagia Sophia meczetem, ból chrześcijan, UNESCO ostrzega
  Turcy ponownie urządzą meczet w najwspanialszej bazylice chrześcijańskiego Wschodu. Turecka Rada Stanu anulowała decyzję z 1934 r. o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w muzeum, a prezydent Turcji wydał dekret, który przekształca ją w meczet.
 20. Licheń: Modlitwa za rodziców dzieci utraconych
  W intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci, modlono się wczoraj w licheńskim sanktuarium. Według statystyk, w Polsce, co roku dochodzi do nawet 40 000 poronień.
 21. NFZ: Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie mimo COVID-19
  Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19 - podkreśla na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz dodatkowo sfinansuje m.in. środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.
 22. Kard. Pell wspomina długie miesiące w więziennej celi
  W więzieniach jest wiele dobroci, czasami mogą być jednak piekłem na ziemi. Miałem wiele szczęścia, że byłem bezpieczny i dobrze traktowany.
 23. Rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich
  W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
 24. Planując wypoczynek nad wodą, sprawdźmy online czystość kąpielisk
  Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Jeśli ktoś szuka wiarygodnych informacji, powinien skorzystać z naszego serwisu - mówi rzecznik GIS Jan Bondar.
 25. Czy świat zasypią tony śmieci związanych z ochroną przeciwwirusową?
  Maseczki i rękawice do ochrony przed koronawirusem nie sprawią, że masa śmieci w czasie pandemii wzrośnie lawinowo - ocenia dr hab. Wojciech Czekała. Jak mówi, negatywny wpływ na środowisko wyrzucanych produktów ochronnych może zrównoważyć ograniczenie konsumpcji i zmiana nawyków zakupowych.
 26. Mieszkańcy osady w Piemoncie obchodzą Boże Narodzenie
  Niedziela jest dniem obchodów Bożego Narodzenia w miejscowości Vagna w Piemoncie na północy Włoch. Tradycja ta ma kilkaset lat. Zwyczaj wprowadzono, by mieszkańcy tych stron pracujący daleko mogli świętować z rodzinami po przyjeździe na wakacje do domu.
 27. USA: 66 528 nowych przypadków Covid-19 w ciągu 24 godzin
  12.07. Waszyngton (PAP/AFP) - Stany Zjednoczone odnotowały w sobotę 66 528 nowych przypadków Covid-19 w ciągu 24 godzin, to nowy rekord w kraju, najciężej dotkniętym pandemią na świecie- wynika z bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
 28. Korespondencyjne głosowanie zwiększyło frekwencję wśród Polonii w USA
  Przeprowadzenie wyborów drogą korespondencyjną znacznie zwiększyło liczbę Polaków głosujących w USA. W Nowym Jorku w sobotę do godz. 16 miejscowego czasu wpłynęło pocztą łącznie blisko 16 tys. pakietów wyborczych. W Chicago godzinę wcześniej było ich 14 274
 29. Sztolnia Czarnego Pstrąga z nowymi łodziami
  Wymiana prawie 40-letnich łodzi w podziemnym wyrobisku w Tarnowskich Górach była poważną operacją logistyczną. Prace sfilmowała telewizja Discovery.
 30. Legia Warszawa mistrzem Polski
  Piłkarze Legii Warszawa wygrali u siebie z Cracovią 2:0 w 35. kolejce ekstraklasy i zapewnili sobie 14. w historii tytuł mistrza kraju. Obecnie mają 11 punktów przewagi nad Piastem Gliwice i Lechem Poznań, które mogę jeszcze zdobyć maksymalnie dziewięć.
 31. 137 incydentów łamania ciszy wyborczej
  Do godz. 14 w sobotę w całym kraju doszło do 137 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich polegała na zrywaniu plakatów i umieszczaniu na nich obraźliwych wpisów - podał PAP podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.
 32. Papież zatwierdził pięć dekretów beatyfikacyjnych
  Podczas audiencji 10 lipca w Watykanie dla kard. Angelo Becciu – prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – Franciszek zatwierdził pięć dekretów beatyfikacyjnych. Dotyczą one trojga sług Bożych z Włoch i dwojga z Hiszpanii.
 33. Msza św. w 77. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu
  Biskup Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. Dziś obchodzimy 77. rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Od 2016 r. dzień 11 lipca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II RP.
 34. Covid budzi stare demony
  "Na prowincji rodzice poświęcają jedno dziecko by uratować rodzinę". O dramatycznej sytuacji najbiedniejszych, w związku z koronawirusem w Kenii, mówi Radosław Malinowski, szef organizacji HAART, pomagającej ofiarom handlu ludźmi.
 35. Włosi: Wakacje krótko i blisko
  Tak będzie aż dla 93 proc. mieszkańców Italii. Kryzys przeżywają miasta sztuki, a oblężenie - regiony Apulia i Toskania.
 36. Ministerstwo Zdrowia: 305 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 6 kolejnych osób
  Na COVID-19 zmarło kolejnych 6 osób, potwierdzono też 305 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 37 tys. 521, a zgonów do 1 568.
 37. "GPC": polskie firmy wychodzą z kryzysu
  Coraz więcej firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw działa na taką samą lub większą skalę jak przed pandemią. Przedsiębiorstwa odbudowują też zatrudnienie - czytamy w sobotnim wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".
 38. Sukces zakazu plastikowych toreb na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie
  Rok po wprowadzeniu przez pierwszą kanadyjską prowincję, Wyspę Księcia Edwarda, zakazu używania plastikowych toreb jednorazowych, nie ma po nich śladu. Niedawno podobny zakaz wprowadziły także Nowa Fundlandia i Labrador.
 39. USA zamierzają wprowadzić dodatkowe cła na francuskie towary
  Rząd USA powiadomił w piątek o zamiarze wprowadzenia dodatkowych ceł w wysokości 25 proc. na towary z Francji wartości 1,3 mld USD. Ma to być odpowiedź na nowe francuski podatek od firm świadczących usługi cyfrowe. Wprowadzenie nowego podatku odroczono na okres 180 dni.
 40. "Ora et labora" to nie są słowa św. Benedykta!
  Popularny mit o wielkim patriarsze Zachodu, którego dzień dziś obchodzimy, rozwiewa br. dr hab. Tomasz Michał Gronowski, benedyktyn z Tyńca, opiekun jego zabytków, historyk średniowiecza z Uniwersytetu Śląskiego.
 41. "Jestem bardziej wpływowy od Boga" - Kanye West chce rządzić Ameryką
  "Jestem bardziej wpływowy od Boga" - mówił o sobie Kanye West. Raper, celebryta i miliarder chce zająć miejsce Donalda Trumpa na fotelu prezydenta USA. Ma już pierwszych wpływowych kibiców.
 42. W II turze wyborów pierwszeństwo dla wybranych grup; nadal rygor sanitarny
  W II turze wyborów prezydenckich - w najbliższą niedzielę - wprowadzono pierwszeństwo w głosowaniu dla osób powyżej 60 lat, niepełnosprawnych, z dzieckiem poniżej 3 lat oraz kobiet w ciąży. Zasady sanitarne pozostają niezmienione.
 43. Trwa cisza wyborcza; za jej złamanie nawet 1 mln zł grzywny
  Trwa cisza wyborcza przed zaplanowaną na niedzielę 12 lipca II turą wyborów prezydenckich; do zakończenia głosowania zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.
 44. Trąba powietrzna nad Ustroniem Morskim
  Przez nadmorską miejscowość w piątkowe popołudnie przeszła trąba powietrzna. Nawałnica zdmuchnęła domki holenderskie. Są ranni.
 45. Relacje między biskupami i zakonami zostaną uregulowane na nowo
  W Watykanie trwają końcowe prace nad dyrektorium regulującym wzajemne relacje między biskupami i instytutami życia konsekrowanego. Zastąpi ono obowiązującą od 42 lat instrukcję „Mutuae relationes”. Dokument będzie miał charakter duszpasterski i kanoniczny.
 46. Duda i Trzaskowski: O włos...
  Na Rafała Trzaskowskiego chce głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich 44,6 proc. wyborców, a na Andrzeja Dudę - 44,4 proc. - wynika za badania przeprowadzonego przez CBOS tuż przed niedzielnym głosowaniem. Głosować zamierza 81,3 proc. uprawnionych.
 47. Erdogan formalnie przekształcił Hagię Sophię w meczet
  Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał w piątek dekret formalnie przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Wcześniej turecki sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku, na mocy przekształcono znajdujący się w budynku meczet w muzeum.
 48. Adam Małysz wolny od koronawirusa
  Adam Małysz poinformował w piątek, że nie jest już zakażony koronawirusem. "Testy wykazały, że jestem zdrowy!" - napisał na swoim profilu na Facebooku jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii, a obecnie dyrektor ds. skoków i kombinacji norweskiej w PZN.
 49. Katowice. Siostry elżbietanki wśród ozdrowieńców
  Trzy tygodnie temu w mediach zrobiło się głośno o siostrach elżbietankach z Katowic, które zachorowały na koronawirusa. Wtedy zakażonych było 30 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. W wyniku COVID-19 zmarły dwie z nich. Teraz większość sióstr to ozdrowieńcy.
 50. Pamięci Jana Karskiego, legendarnego emisariusza
  To on przygotował raport o eksterminacji Żydów w okupowanej przez hitlerowców Polsce. 20 lat temu zmarł emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego.

Dodatkowe informacje