Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Abp Ryś: Kto dał nam prawo do cenzurowania nauczania papieskiego?
  Mocne słowa metropolity łódzkiego w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".
 2. II Niedziela Adwentu - Dzień Pomocy Kościołowi na Wschodzie
  Kościół na Wschodzie potrzebuje naszej pomocy i wsparcia, zarówno duchowego, jak materialnego - zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji obchodzonego 8 grudnia Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.
 3. Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
  Ta prawda wiary mówi o tym, że Maryja w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu pierworodnego ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.
 4. Katowice. Pożegnanie śląskiego misjonarza
  W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. za śp. ks. Edwarda Gorczatego.
 5. Św Ambroży miodu i pszczół do ula dołoży
  Dzisiaj otwierałem ul i użądliła mnie jedna pszczoła. Ale to nic. W życiu przeżyłem kilkaset użądleń, 500 może 800 - mówi Piotr Oksanicz, katecheta i pszczelarz z Wołowa.
 6. Trwa "weekend cudów"
  W ciągu dwóch dni świąteczna pomoc w ramach Szlachetnej Paczki dotrze do 14,5 tys. rodzin w całej Polsce.
 7. Papież: Kościół od zawsze prowadził wielkie dzieła za pomocą prostych środków
  „Dzisiejszy świat potrzebuje większej odwagi i wyobraźni, aby otwierać nowe drogi dialogu i współpracy, aby wspierać kulturę spotkania, gdzie godność człowieka, zgodnie ze stwórczym planem Boga, stoi w centrum”. To słowa Papieża skierowane do uczestników IV Forum Organizacji Pozarządowych kierujących się wartościami katolickimi. W wygłoszonym do nich przemówieniu zwrócił uwagę na potrzebę odpowiedniego przygotowania, posiadania środków materialnych oraz wspólnego działania.
 8. Strajki we Francji paraliżują transport w całym kraju
  We Francji w sobotę transport jest bardzo utrudniony, ponieważ do pracowników kolei, metra i miejskich autobusów, protestujących przeciwko reformie emerytalnej, dołączyli kierowcy ciężarówek. Nie zgadzają się oni na podwyżkę akcyzy na paliwo.
 9. Koszulka Pelego sprzedana za 30 tys. euro
  Koszulka legendarnego brazylijskiego piłkarza Pelego, którą miał na sobie na swoim pożegnalnym meczu w reprezentacji z Jugosławią, została wylicytowana za 30 tys. euro. Aukcja pamiątek sportowych odbyła się w Turynie.
 10. Kraków. Śpiewają czysto i adwentowo
  Trwają przesłuchania konkursowe X Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Impreza potrwa do niedzieli 8 grudnia.
 11. 65 lat temu zlikwidowano Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego
  65 lat temu, 7 grudnia 1954 r., zostało zlikwidowane Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Dekada istnienia tej instytucji to okres największego terroru komunistycznego i uzależnienia Polski od ZSRS. Likwidacja MBP nie oznaczała rozliczenia większości funkcjonariuszy bezpieki.
 12. Kidawa-Błońska i Jaśkowiak o emeryturach, 500 plus i aborcji
  Polaków trzeba zachęcać do pracy, nie wyobrażam sobie zwiększania czasu pracy - powiedziała w sobotniej debacie prawyborczej PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Przechodzenie na emeryturę należy zróżnicować i uzależnić od możliwości pracy ze względu na stan zdrowia - mówił Jacek Jaśkowiak.
 13. Protesty białoruskiej opozycji przeciwko integracji z Rosją
  Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę w centrum Mińska na demonstracji przeciwko pogłębieniu integracji z Moskwą. Wiec został zwołany przez liderów opozycji w związku z mającymi się odbyć w sobotę w Soczi rozmowami prezydentów Rosji i Białorusi.
 14. Argentyńskie feministki próbowały spalić krzyż-pomnik w Salta
  Członkinie organizacji feministycznych próbowały spalić krzyż-pomnik w argentyńskim mieście Salta. Budowla upamiętnia zorganizowany tam w 1974 r. kongres eucharystyczny.
 15. Trump wezwał Bank Światowy aby przestał udzielać kredytów Chinom
  Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek Bank Światowy aby przestał udzielać kredytów Chinom. Bank właśnie przyjął, mimo zastrzeżeń Waszyngtonu, nowy plan kredytowy dla Chin.
 16. #3 Adwent 2019: Na co czekamy?
  W naszym cyklu filmowym doświadczeniem oczekiwania w swoim życiu dzielą się dziennikarze Instytutu Gość Media. Dziś Marcin Jakimowicz, dziennikarz "Gościa Niedzielnego".
 17. Kraków. Tajemnice krypt franciszkańskich
  Zakończyły się trwające od 2017 r. badania krypt grobowych znajdujących się w kościele i klasztorze franciszkanów. W ich trakcie dokonano wielu interesujących odkryć.
 18. W sobotę prawyborcze starcie w debacie Kidawa-Błońska - Jaśkowiak
  W sobotę w prawyborczej debacie w Warszawie spotkają się Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. Kandydaci odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. polityki zagranicznej, gospodarki, zdrowia i praworządności. Debatę poprowadzi dziennikarz Przemysław Szubartowicz.
 19. My też możemy sobie zrobić jakieś prezenty
  Nigdzie nie czczą św. Mikołaja tak jak w Krzanowicach. Konna procesja trwa od prawie trzech wieków.
 20. Strzelanina w bazie marynarki wojennej na Florydzie. Cztery osoby nie żyją
  Cztery osoby zginęły, a siedem, w tym dwóch policjantów, zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w piątek w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA w Pensacola na Florydzie. Sprawcą ataku był marynarz, który zginął na miejscu.
 21. Papież: Dziś nie ma "autostrad" dla ewangelizacji. Tylko pokorne ścieżki mogą nas prowadzić naprzód.
  O potrzebie słuchania, które jest postawą człowieka pragnącego zrobić coś dla drugich, oraz o dialogu mówił Papież w spontanicznym przemówieniu skierowanym do członków redakcji czasopisma Aggiornamenti sociali prowadzonego przez włoskich jezuitów. Przygotowane przemówienie wręczył redaktorowi naczelnemu periodyku do pogłębionej lektury.
 22. PiS lekko w dół, PO lekko w górę
  W grudniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca: PiS może liczyć na poparcie 45 proc. pewnych uczestników wyborów; Koalicję Obywatelską popiera 22 proc., a Lewicę - 11 proc. PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacja otrzymały po po 6 proc. głosów - wynika z sondażu CBOS.
 23. Katowice. Abp Wiktor Skworc z wizytą u dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka
  Arcybiskup Wiktor Skworc odwiedził dziś pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Metropolita katowicki modlił się i rozmawiał z najmłodszymi m.in. o postaci św. Mikołaja.
 24. Merkel w Auschwitz-Birkenau: Odczuwam...
  Odczuwam głęboki wstyd za barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców - mówiła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel w b. obozie Auschwitz II podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.
 25. Były dyrektor Domu Dziecka Caritas skazany za molestowanie chłopca na obozie
  Na 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności skazał w piątek poznański sąd Krzysztofa K.; byłego dyrektora Domu Dziecka Caritas w Lesznie i b. prezesa Polonii Leszno. Mężczyzna oskarżony był o przestępstwa pedofilskie i posiadanie dziecięcej pornografii.
 26. W każdej szkole wolno wystawiać jasełka
  W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie w wielu szkołach kultywuje się polskie zwyczaje związane z tym świętem takie jak ubieranie choinki, organizowanie spotkań opłatkowych, śpiewanie kolęd czy wystawianie jasełek. Zdarza się jednak, że przeciwko takim praktykom protestują pojedynczy rodzice lub nauczyciele. Instytut Ordo Iuris przypomina o przygotowanych przez siebie dwóch opiniach prawnych wykazujących legalność wystawiania jasełek w placówkach oświatowych.
 27. Dlaczego wstrzymano beatyfikację abp. Fultona Sheena?
  Nowe publikacje medialne rzucają światło na powody bezterminowego wstrzymania przez Stolicę Apostolską beatyfikacji popularnego amerykańskiego kaznodziei telewizyjnego abp. Fultona Sheena. Uroczystość ta była pierwotnie planowana na 21 grudnia.
 28. Zmarł były oficer KGB, który informował, że rosyjskie służby chciały zabić Jana Pawła II
  W wieku 73 lat zmarł w USA były funkcjonariusz radzieckiego KGB Wiktor Szejmow, który w 1980 roku zbiegł z ZSRR - podał dziennik "Washington Post". Szejmow m.in. utrzymywał, ze KGB pracowało nad operacją mającą na celu zabicie papieża Jana Pawła II.
 29. Francja: Drugi dzień chaosu w transporcie z powodu strajku generalnego
  We Francji piątek jest drugim dniem chaosu w transporcie, zamkniętych szkół i zbyt małej obsady personelu w szpitalach w związku ze strajkiem generalnym. Związki zawodowe zapowiedziały, że nie ustąpią, dopóki prezydent Emmanuel Macron nie wycofa się z reformy emerytalnej.
 30. Skandal w siatkówce. Zawodnik prosi papieża o interwencję
  Rozgrywający drużyny siatkarskiej Cosar z Rawenny Davide Saitta zaprotestował przeciw planom rozegrania meczu ligowego z Itas Trentino w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Poprosił o pomoc papieża Franciszka.
 31. Rodzina spod Lublina straciła w pożarze cały swój dobytek. Potrzebna pomoc
  Matka i pięcioro dzieci z Miłocina zostali bez dachu nad głową. Nie mają niczego.
 32. Ekspertka: Szczyt NATO w Londynie dał Polsce ważne gwarancje bezpieczeństwa
  Potwierdzenie zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", inicjatywa "4x30" oraz przyjęcie planów obronnościowych dla Polski i krajów bałtyckich - to dla Polski zdaniem prezes Instytutu Kościuszki Izabeli Albrycht, najważniejsze rezultaty szczytu NATO w Londynie.
 33. Papież: Módlmy się za źle traktowane dzieci
  Do szczególnej pamięci o dzieciach zachęca Papież w intencji modlitewnej na grudzień. Została ona przekazana za pośrednictwem Papieskiej Światowej Sieci Modlitewnej.
 34. Papież: Żłóbek jest oryginalnym sposobem głoszenia Ewangelii
  „Żłóbek jest prostym i cudownym znakiem naszej wiary, którego nie należy zagubić” – przypomniał Papież, zwracając się do delegacji z włoskich miejscowości, które podarowały na tegoroczne Boże Narodzenie choinkę i żłóbek na plac św. Piotra. Pochodzą one z okolic Trydentu, z regionu, który ucierpiał na skutek gwałtownych burz jesienią ubiegłego roku.
 35. Bp Rey: Francuzi nie wiedzą, co ich łączy, stąd te podziały
  Francją znów wstrząsają protesty. Wczoraj odbył się strajk generalny. Nie pracowały szkoły, stał transport, w wielu miastach odbywały się demonstracje.
 36. Bp Iwanecki: Chcemy być głosem bezbronnych i niewinnych dzieci
  - Chcemy być głosem bezbronnych i niewinnych dzieci, aby dane im było się urodzić i być kochanymi przez rodziców i społeczeństwo. Mówimy wyraźnie, że nie wolno zabijać dzieci poczętych, ale należy pozwolić im rozwijać się i urodzić – mówił bp Andrzej Iwanecki, który 5 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
 37. Hiszpania: Kobieta przeżyła po 6-godzinnym ustaniu pracy serca
  Brytyjka Audrey Marsh przeżyła po trwającym 6 godzin zatrzymaniu pracy serca wskutek wychłodzenia organizmu podczas wspinaczki w Pirenejach. Kobietę wypisano ze szpitala w Barcelonie po 11 dniach - poinformowały w czwartek władze placówki medycznej.
 38. Turcy przechwycili zmierzający do Grecji ponton ze 111 migrantami
  Tureckie władze przechwyciły w czwartek na morzu w pobliżu miasta Ayvacik ponton ze 111 uchodźcami. Próbowali oni dotrzeć do greckiej wyspy Lesbos na Morzu Egejskim. Na łodzi było 93 Afgańczyków,11 Kongijczyków, 4 Malijczyków, 2 Senegalczyków i Syryjczyk.
 39. Wchodzą w życie przepisy dotyczące "korytarzy życia" i jazdy "na suwak"
  Wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. "korytarzy życia" i jazdy "na suwak".
 40. Pogrzeb bezdomnych, którzy przed rokiem spłonęli w pożarze na Żeraniu
  Biskup Rafał Markowski przewodniczył pogrzebowej Mszy św. w intencji śp. Edyty, Jerzego i Mariusza.
 41. Wrócił do Taciszowa
  Ojciec Maciej Adamczewski, kamilianin, który zmarł nagle w wieku 47 lat, został pochowany na cmentarzu w Taciszowie, gdzie rozpoczynał swoją zakonną drogę życia.
 42. Polska będzie przewodniczyć w OBWE w 2022 roku
  Podczas posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE w czwartek w Bratysławie państwa członkowskie zdecydowały, że Polska będzie przewodniczyć Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 roku - poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
 43. Zapłonęły światła na choince na placu Świętego Piotra
  Po zmierzchu w czwartek zapłonęły lampki na choince na placu Świętego Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Drzewko i żłóbek są darami z terenów na północy Włoch, dotkniętych przez zeszłoroczne nawałnice. Przypominają o tym elementy dekoracji.
 44. Francja: Starcia z policją w trakcie demonstracji przeciw reformie emerytur
  W trakcie odbywających się w czwartek na terenie całej Francji demonstracji przeciwko reformie systemu emerytalnego doszło do policyjnych interwencji przeciwko osobom wszczynającym zamieszki. W Paryżu podpalano samochody i rozbijano szyby.
 45. Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego
  Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny - podał Trybunał Konstytucyjny.
 46. Kard. Duka: To Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji
  Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie - uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech.
 47. Kraków. Barwne szopki na Rynku Głównym
  Na stopniach cokołu pomnika Mickiewicza wieloma barwami mieniły się dziś szopki. Przyniesiono je tu do oceny w 77. Konkursie Szopek Krakowskich.
 48. Szacowana stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.
  Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie br. 5,1 proc. i w porównaniu do października wzrosła o 0,1 punktu procentowego – poinformował PAP resort rodziny, pracy i polityki społecznej. To bardzo dobry wynik, który świadczy o dobrej kondycji rynku pracy - ocenia minister Marlena Maląg.
 49. Wejścia w skład Rosji chce tylko 7,7 proc. Białorusinów
  Wejście Białorusi w skład Rosji popiera zaledwie 7,7 proc. badanych - poinformował w oświadczeniu Instytut Socjologii Narodowej Akademii Nauk Białorusi. Dezawuuje to rosyjskie sondaże, według których za taką integracją opowiada się niemal 90 proc. badanych.
 50. Nikt z 8 mieszkańców obecnych w budynku w Szczyrku nie przeżył...
  Wieczorem 4 grudnia trzykondygnacyjny budynek prywatny przy ulicy Leszczynowej zawalił się wskutek wybuchu gazu, do którego prawdopodobnie doszło w wyniku przewiercenia rury gazociągu podczas robót prowadzonych przez firmę na zewnątrz obiektu. Przypuszczalnie w środku mogło znajdować się 8 osób. Wydobyto już 8 ciał: 4 dorosłych i 4 dzieci. Bp Roman Pindel prosi o modlitwę...

Dodatkowe informacje