Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Prezydent Duda: Pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości
  Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości - ocenił w liście do uczestników otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda. Dodał, że ci ludzie uratowali kilkadziesiąt tysięcy współobywateli.
 2. Tour de Pologne - wspaniały triumf Evenepoela, Majka czwarty
  Belg Remco Evenepoel z ekipy Deceuninck-Quick Step wygrał po długiej, samotnej ucieczce czwarty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne i zdobył koszulkę lidera. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął czwarte miejsce.
 3. Kard. Turkson: Turystyka może stać się narzędziem bliskości
  „Niech odpowiedzialna turystyka staje się kołem zamachowym dla rozwoju obszarów wiejskich” – te słowa czytamy w orędziu Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, wydanym z okazji przypadającego 27 września Światowego Dnia Turystyki.
 4. Andrusiewicz: Trwają rozmowy MZ z resortem sprawiedliwości ws. przepisów o błędach medycznych
  Minister zdrowia spotkał się w ostatnim czasie z ministrem sprawiedliwości, by omówić formułę prawną dotyczącą niezawinionych błędów medycznych; szef MS jest otwarty na propozycje zmian - powiedział PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, komentując jedno z haseł sobotniej manifestacji.
 5. Włochy: Coraz więcej przypadków przywożenia koronawirusa z wakacji za granicą
  We Włoszech narasta zjawisko "przywożenia" koronawirusa przez młodych ludzi, którzy spędzali wakacje za granicą, między innymi w Grecji i Chorwacji. Alert w związku z tworzeniem się takich nowych ognisk zakażeń panuje w kilku regionach kraju.
 6. Wybuch w Bejrucie zniszczył maronicką katedrę
  Eksplozja w Bejrucie, oprócz wielu budynków, zniszczyła także maronicką katedrę św. Jerzego, która znajduje się ok. 600 metrów od epicentrum wybuchu. Zginął jeden z pracowników parafii. Lekko ranni są księża, którzy przebywali wewnątrz.
 7. Papież Franciszek przekazał 250 tys. euro na pomoc dla Libanu
  Papież Franciszek przekazał 250 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Libanie. „To znak troski i współczucia Ojca Świętego dla ludności cierpiącej po wybuchu w bejruckim porcie” – czytamy w komunikacie biura prasowego Stolicy Apostolskiej.
 8. Przypadki koronawirusa wśród grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych
  Do tej pory u 16 osób z grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych potwierdzono obecność koronawirusa.
 9. Bp Libera do księży: Nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa sanitarnego
  „Lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zagrożenia epidemiologicznego uderza w istotę budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty” - zwrócił się do księży biskup płocki Piotr Libera. Mając na uwadze apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 7 sierpnia, przypomniał o konieczności zachowywania norm sanitarnych.
 10. Indie: Znaleziono czarną skrzynkę i rekorder z rozbitego samolotu
  Znaleziono czarną skrzynkę i rekorder zapisujący dźwięk w kabinie pilotów z samolotu, który został poważnie uszkodzony w piątek w Kalikacie - podał w sobotę wysoki urzędnik Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego w Indiach. W wypadku zginęło 18 pasażerów.
 11. Salwador: Kapłan ofiarą nieznanych zamachowców
  W Zacatecoluca w Salwadorze został zastrzelony rektor tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego.
 12. Bejrucki ksiądz: Pomóżcie chrześcijanom pozostać w Libanie
  Bejrucki ksiądz zaapelował do chrześcijan na całym świecie, by pośpieszyli z pomocą swym braciom w Libanie.
 13. Liban: W eksplozji zginęły 154 osoby
  We wtorkowej eksplozji w portowej części Bejrutu zginęły 154 osoby, spośród których 25 wciąż nie udało się zidentyfikować. "Blisko 60 osób jest uważanych za zaginione" - podkreślił rzecznik ministerstwa zdrowia w rozmowie z agencją AFP w sobotę.
 14. Nowy rekord zakażeń w Polsce
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 843 osób - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W sumie zanotowano dotąd 51 tys. 167 zakażeń.
 15. Rzecznik stołecznej policji: Zatrzymanie Michała Sz. w związku z przestępstwem
  Wczorajsze zatrzymanie Michała Sz. było związane są z przestępstwem. Natomiast część osób z autorytetem, wśród nich są politycy, próbuje sprowadzić nasze działania w innym kierunku – powiedział w sobotę PAP rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.
 16. Zespół ds. Covid-19 przy PAN: Negowanie istnienia pandemii jest nieetyczne i niegodziwe
  W Polsce z powodu COVID-19 zmarło dotąd ponad 1700 osób, a na grypę w tym samym czasie 65 osób. Choćby ze względu na pamięć o zmarłych z powodu koronawirusa negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe - pisze zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.
 17. GIS: Sanepid kontroluje przestrzeganie przepisów w czerwonych i żółtych strefach
  Od sobotniego poranka rozpoczęły się kontrole sanepidu związane z przestrzeganiem zaostrzonych przepisów. Kontrole odbywają się w całym kraju, ale do powiatów "czerwonych" i "żółtych" ściągnęliśmy dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych "zielonych" regionów - poinformował PAP rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.
 18. Od soboty w niektórych powiatach dodatkowe ograniczenia
  Od soboty w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawią się dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
 19. Szczerski: 15 sierpnia Mike Pompeo podpisze w Warszawie umowę o współpracy wojskowej
  Sekretarz stanu USA Mike Pompeo 15 sierpnia weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Pompeo oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.
 20. Brazylia: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zbliża się do 3 milionów
  Jak podało w piątek ministerstwo zdrowia od początku epidemii potwierdzono 2 962 442 przypadki koronawirusa. Podczas ostatniej doby oficjalna liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wzrosła do 99 572.
 21. Region. Sprawca kraksy na 1. etapie TdP przeprasza
  Dylan Groenewegen po raz kolejny przeprosił za spowodowanie wypadku na finiszu 1. etapu wyścigu Tour de Pologne, w którego wyniku poważnie ucierpiał jego rodak Fabio Jakobsen. "To był zdecydowanie mój błąd" - przyznał 27-letni kolarz teamu Jumbo-Visma.
 22. Wpadaj na kawę do Wąwolnicy
  Znacie siostry kapucynki Najświętszego Serca Pana Jezusa? My znamy i cenimy za wielkie serce. Zwłaszcza dla dzieciaków.
 23. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych
  Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.
 24. Szef MZ: W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów liczby zakażeń
  W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ma to związek z wykonaniem 4,7 tys. wymazów w zakładach pracy w Małopolsce. Wyniki będą raportowane w weekend.
 25. Indie: Samolot pasażerski rozbił się podczas lądowania
  Co najmniej 16 osób zginęło, a 123 zostało rannych w wypadku samolotu lądującego w piątek podczas ulewnego deszczu w Kalikacie na południu Indii. Lecący z Dubaju samolot pasażerski, mający 191 osób na pokładzie, wypadł z pasa startowego i rozpadł się na dwie części - informują władze.
 26. "Wprowadzenie czerwonych i żółtych stref spowoduje modyfikację części rozwiązań"
  Decyzja o wprowadzeniu czerwonych i żółtych stref w powiatach o zwiększonej liczbie przypadków koronawirusa wiąże się z pewną modyfikacją działań dotyczących funkcjonowania szkół od pierwszego września - powiedział w piątek szef MEN Dariusz Piontkowski.
 27. Duży wzrost zakażeń koronawirusem we Włoszech
  Kolejny dzień z rzędu we Włoszech rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W piątek potwierdzono 552 nowe infekcje, o 150 więcej niż dzień wcześniej. Zmarły 3 osoby- poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Bilans zgonów wynosi 35190.
 28. Włochy: Od 24 sierpnia próby szczepionki przeciwko Covid-19 na ludziach
  24 sierpnia w Rzymie rozpoczną się próby całkowicie włoskiej szczepionki przeciwko Covid-19 na ludziach- zapowiedział w piątek szef władz stołecznego regionu Lacjum Nicola Zingaretti. Próby będą prowadzone na 90 ochotnikach.
 29. Amerykanie odchodzą od religii w kierunku pseudoreligijnych świeckich sekt
  Niebezpieczne świeckie sekty przypominające gnostyckie herezje coraz częściej zastępują Amerykanom prawdziwe religie – przestrzega publicysta prawicowego portalu „The Federalist”. Zdaniem Johna Daniela Davidsona, im niższy odsetek ludzi przyznających się w sondażach i ankietach do przynależności kościelnej i religijnej, tym więcej osób sięga po swoiste świeckie substytuty tradycyjnej wiary, które zaczynają dominować w życiu politycznym i kulturalnym USA.
 30. Sanepid szuka osób, które 28 lipca były w Energylandii
  Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu.
 31. Przewodniczący KEP: niedziela 16 sierpnia Dniem Solidarności z mieszkańcami Bejrutu
  Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii - napisał w apelu skierowanym do wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
 32. Sudan Płd.: Kościół zaszokowany zabójstwem trojga dzieci
  „To zatrważająca wiadomość. Zjednoczmy się w modlitwie w tym momencie żałoby prosząc Boga o pokój i miłosierdzie dla naszego narodu” – powiedział bp Eduardo Hiboro Kussala na wieść o brutalnym zamordowaniu w Sudanie Południowym trojga dzieci.
 33. Nie ma zgody na wykorzystywanie płodów do produkcji szczepionek
  Episkopat Anglii i Walii wydał dokument, w którym zajął stanowisko wobec moralnych aspektów procesu tworzenia i stosowania szczepionek.
 34. Papież pomaga ofiarom wybuchu w Bejrucie
  Papież Franciszek przekazał 250 tys. euro na zaspokojenie potrzeb Kościoła w Libanie.
 35. 4 trasy na górską wycieczkę z dziećmi
  Beskidy, Pieniny czy Tatry - w każdych z tych gór znajdziemy trasy na wycieczki odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Przedstawiamy Wam nasze cztery propozycje, sprawdzone w praktyce z maluchami w wieku od 1-4 lat. Na początku każdego opisu znajdziecie podstawowe informacje, takie jak trasa, kolor szlaku, dystans (całej wycieczki, czyli włącznie z drogą powrotną do punktu wyjścia). UWAGA: Orientacyjny czas przejścia dotyczy oznaczeń szlaków - możliwości przeciętego turysty - wprawny pokona trasę znacznie szybciej, ale z małymi dziećmi należy założyć, że samo pokonanie trasy może trwać nawet ponad dwa razy dłużej. Zawsze też w przypadku maluszków warto mieć ze sobą nosidło turystyczne (które można w wielu miejscach po prostu wypożyczyć).
 36. Jakobsen został wybudzony ze śpiączki
  W jakim stanie jest holenderski kolarz, który po groźnym wypadku od środy walczył o życie?
 37. Bazylika św. Mikołaja znów otwarta
  W święto patronalne - Świętego Ojca Dominika - gdańska świątynia zostanie udostępniona parafianom, gdańszczanom i odwiedzającym. Przed otwarciem kościoła "Gość Gdański" zajrzał do wnętrza świątyni.
 38. Liban: Przyczyną eksplozji mógł być wybuch rakiety lub bomby
  Prezydent Libanu Michel Aoun oświadczył, że przyczyna wtorkowej eksplozji w porcie w Bejrucie jest wciąż nieznane, ale mogła być nią także "obca ingerencja".
 39. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apeluje o przestrzeganie obostrzeń
  "Apeluję o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych" - napisał abp Stanisław Gądecki.
 40. Wadowice. Kard. Dziwisz otworzył trzeci etap 77. Tour de Pologne
  Trzeci etap 77. Tour de Pologne rozpoczął się w Wadowicach, mieście urodzin św. Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy wyścigu kolarskiego chcą uczcić 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.
 41. Rybnik. List prezydenta Kuczery do ministra Szumowskiego
  Od soboty mieszkańcy Rybnika będą musieli m.i. zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej. Miasto trafiło do tzw. czerwonej strefy wyznaczonej przez Ministerstwo Zdrowia. Prezydent Rybnika dzieli się wątpliwościami w tej sprawie.
 42. Utonęło co najmniej 50 afrykańskich migrantów płynących na Wyspy Kanaryjskie
  To trzeci w tym tygodniu śmiertelny wypadek jednostek płynących na ten hiszpański archipelag z migrantami.
 43. Holandia: Zbiórka pieniędzy dla rodziny Polaka, który zginął ratując trójkę tonących dzieci
  Kiedy 22-letnia Martina Janasz z Hagi usłyszała o śmierci Marcina, historia ją tak poruszyła, że zdecydowała się coś zrobić. Jak dotąd udało się zebrać ponad 150 tys. euro.
 44. Znów pobity rekord zakażeń
  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 13 osób.
 45. Wyspy Kanaryjskie. "Zapłacimy za twój pobyt, jeśli zachorujesz na COVID"
  Świat turystyki próbuje radzić sobie na wszystkie sposoby, żeby zniwelować choć trochę straty, które spowodowała pandemia.
 46. Przewodniczący PKW: Głosowanie w wyborach nie wpłynęło na liczbę przypadków COVID-19
  Jeśli chodzi o sam akt głosowania w lokalu wyborczym, to nie wpłynęło to na liczbę przypadków COVID-19 - ocenił w rozmowie z weekendowym wydaniem "DGP" przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Zastrzegł jednak, że "pewnie potrzebne by były pogłębione analizy".
 47. Drugi w ciągu dwóch dni obywatel Kanady skazany na śmierć w Chinach
  Sąd w Chinach skazał kolejnego obywatela Kanady na śmierć za przestępstwa narkotykowe - podały w piątek miejscowe media. Drugi w ciągu 24 godzin wyrok śmierci, wydany w Chinach na obywatela Kanady, zbiega się w czasie z nasileniem się tarć w relacjach Ottawa-Pekin.
 48. Abp Ryś: Można człowieka zabić bez użycia broni, można zabić słowem "bezbożniku", "głupcze"
  To jest wykład piątego przykazania uczyniony przez Jezusa. Chcesz wiedzieć, jakiego prawa uczy cię Jezus, to patrz na Niego, w jaki sposób On żyje – mówił abp Grzegorz Ryś, który 6 sierpnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
 49. W USA dobowa liczba zgonów na Covid-19 znowu powyżej 2 tys.
  W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 57 014 nowych zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło w Stanach Zjednoczonych 2060 osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych w USA od trzech miesięcy.
 50. Tour de Pologne wjeżdża w góry
  Trzeci etap Tour de Pologne rozpocznie się w Wadowicach, rodzinnym mieście Świętego Jana Pawła II, którego setna rocznica urodzin wypadła 18 maja. Kolarze wystartują o godz. 11.15 i pokonają 203-kilometrową pagórkowatą trasę do Bielska-Białej.

Dodatkowe informacje