Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Trzy tysiące zakażonych koronawirusem po modlitwie w Hagii Sophii
  Około trzech tysięcy zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku, epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.
 2. Sondaż: Zdecydowana większość Polaków chce kar za brak maseczki
  Ponad połowa ankietowanych negatywnie ocenia decyzję rządu o otwarciu szkół, 80 proc. popiera stosowanie kar za brak nałożonej maseczki w sklepie czy podczas jazdy komunikacją publiczną - wynika z najnowszego badania United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM.
 3. Białoruś: Jest pierwsza ofiara śmiertelna demonstracji, są ranni
  Podczas protestów w Mińsku zginął mężczyzna, który - zdaniem białoruskiego MSW - usiłował odpalić ładunek wybuchowy. W poniedziałek w stolicy Białorusi doszło do starć z milicją, na ulice wyszły też wojska wewnętrzne. Są ranni - m.in. przy metrze Puszkińska.
 4. Gdzie w Europie jest obecnie najwięcej zachorowań na Covid-19?
  Hiszpańska Aragonia jest obecnie regionem o największej zapadalności na Covid-19 w Europie. W ciągu pierwszego tygodnia sierpnia odnotowano tam ponad 5 tys. zakażeń, a ich liczba wciąż rośnie - poinformował w poniedziałek lokalny dziennik "Heraldo de Aragon".
 5. We wtorek maturzyści poznają wyniki egzaminu
  Abiturienci, którzy w tym roku przystąpili do matury, dowiedzą się we wtorek jakie uzyskali wyniki. Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna sesja egzaminacyjna była miesiąc później, egzaminy odbywały się w reżimie sanitarnym, nie było też obowiązkowych egzaminów ustnych.
 6. ONZ i NATO wyrażają zaniepokojenie sytuacją na Białorusi
  Zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych, jak i NATO wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie przebiegiem wyborów prezydenckich na Białorusi oraz gwałtownym tłumieniem powyborczych protestów w tym kraju.
 7. Liban: Rząd podał się do dymisji w związku z wybuchem w Bejrucie
  Rząd Libanu podał się w poniedziałek do dymisji w związku z zeszłotygodniową eksplozją w Bejrucie, w której zginęło ponad 160 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych - poinformował premier Hasan Diab.
 8. Zbiorowe zabójstwo w rezerwacie żyraf
  Osiem osób zostało zabitych przez grupę uzbrojonych mężczyzn, którzy przyjechali na motocyklach w pobliżu miasta Kouré w Nigrze.
 9. Ekskomunika dla antypapieskiego kapłana z USA
  Kapłan diecezji Sacramento w USA został ekskomunikowany za to, że jako zawieszony ksiądz odprawiał Mszę św. i publicznie szerzył swe antypapieskie nauczanie. Podczas spotkań z wiernymi ks. Jeremy Leatherby powtarzał, że Franciszek nie jest prawdziwym papieżem. Wykluczenie z udziału w życiu Kościoła to najwyższa kara kościelna.
 10. Antonio Banderas zakażony koronawirusem
  Hiszpański aktor Antonio Banderas poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dodał, że czuje się "stosunkowo dobrze", ale jest "trochę bardziej zmęczony niż zwykle" - podała agencja Reutera.
 11. Papież Franciszek ochrzcił siostry syjamskie
  Rozdzielone 7 lipca w rzymskim szpitalu Dzieciątka Jezus dwuletnie siostry syjamskie Ervinę i Prefinę ochrzcił kilka dni temu papież Franciszek.
 12. Białoruś: 85 proc. głosów na Cichanouską za granicą
  Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska zdobyła ponad 85 proc. głosów za granicą w niedzielnych wyborach prezydenta Białorusi - wynika z sondaży exit poll przeprowadzonych w lokalach wyborczych poza granicami kraju.
 13. Czego potrzebujemy jako katolicy w Polsce?
  W internecie toczy się wiele sporów o to, co religijne, ale są to w większości jałowe dyskusje, gdyż oparte są o subiektywne odczucia czy doświadczenia, ale nie na nauczaniu Kościoła. Ile potem oskarżeń o herezję, niewiarę...
 14. Średniowieczny miecz odnaleziony na dnie Odry
  Niemal całkowicie zachowany średniowieczny miecz wraz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy wydobyto z Odry podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Eksperci określili znalezisko jako "unikatowe".
 15. Jak się czuje Benedykt XVI?
  - Infekcja powoli ustępuje i można zredukować stosowanie niezbędnych leków, które osłabiły 93-letniego Josepha Ratzingera - mówi osobisty sekretarz papieża-seniora.
 16. UE: Prawa człowieka na Białorusi muszą być szanowane
  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów w wyborach.
 17. Białoruś: W nocy po wyborach zatrzymano około 3 tysięcy osób
  MSW zapewniło, że podana wcześniej przez media informacja o ofierze śmiertelnej "jest zupełnym fake newsem".
 18. Białoruś: Cichanouska uznała się za zwyciężczynię
  Główna rywalka Łukaszenki poinformowała, że nie uznaje wyników wyborów podanych przez CKW. "Uzyskane przez nas dane nie są zgodne z tymi, które ogłoszono" - powiedziała.
 19. Ministerstwo Zdrowia: Mamy 619 nowych zakażeń koronawirusem
  Resort przekazał też, że zmarły kolejne dwie osoby.
 20. A Wy – za kogo mnie uważacie?
  Zapraszamy na trzeci odcinek rekolekcji wakacyjnych z bp Adrianem Galbasem SAC.
 21. Komenda Stołeczna Policji opublikowała film z piątkowych zajść na Krakowskim Przedmieściu
  Komenda Stołeczna Policji opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej film z piątkowych zajść na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbył się protest w związku z aresztem dla aktywisty Michała Sz. - przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. "Margot". Jak poinformowała KSP film opublikowano w związku z "nieuczciwym posądzaniem policjantów o nadgorliwość oraz licznymi wypowiedziami ekspertów, że działania policji były niepotrzebne".
 22. Szumowski: Będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne
  Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 23. Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, Cichanouska - 9,9 proc.
  Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc. - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza.
 24. "Wyrażamy głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi"
  MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi; ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 25. Białoruś: Co najmniej 120 osób zatrzymanych
  Według informacji obrońców praw człowieka jedna osoba zginęła po tym, jak w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. MSW dementuje: "Ofiar śmiertelnych nie ma".
 26. Caritas Bangladeszu na pierwszej linii pomocy powodzianom
  Nadal krytyczna pozostaje sytuacja w Bangladeszu, gdzie trwające od tygodni obfite deszcze spowodowały ogromną powódź.
 27. Jak w nowym roku akademickim będą przeprowadzane zajęcia?
  Uczelnie przygotowują różne scenariusze tego, jak zorganizować pracę w nowym roku akademickim. Często decydują się na zajęcia w trybie mieszanym: wykłady - online, a ćwiczenia i warsztaty - stacjonarnie. Część uczelni ostateczną decyzję odkłada jednak na wrzesień.
 28. Złe wieści z Pakistanu: Islamski wyrok dekretuje porwania chrześcijanek
  „Islamski wyrok zamiast sprawiedliwości” – tak adwokat 14-letniej chrześcijanki uprowadzonej w Pakistanie skomentował wyrok Sądu Najwyższego w Lahaurze.
 29. Młodzi Włosi często wracają do kraju z koronawirusem
  Zachowanie młodzieży w czasach pandemii budzi teraz największe zaniepokojenie we Włoszech. Powodem alarmu jest tzw. Movida, czyli nocne życie na placach i przed lokalami oraz beztroskie zagraniczne wakacje. Młodzi Włosi często wracają do kraju z koronawirusem.
 30. Rz: Pracoholizm grozi młodym
  Ambitni ludzie częściej popadają w uzależnienie od pracy. Jego ryzyko zwiększa stres, o który teraz łatwo w związku z pandemią, zdalną pracą i obawami przed utratą zatrudnienia - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 31. W środę przypada maksimum "spadających gwiazd" z roju Perseidów
  W środę przypadnie maksimum "spadających gwiazd" z roju Perseidów. Obserwacjom nieba powinna sprzyjać aura - na środową noc oraz noce poprzedzające dla terenów Polski prognozowane jest jedynie niewielkie zachmurzenie.
 32. Brazylia: Ponad 23 tys. nowych przypadków koronawirusa
  W ciągu ubiegłych 24 godzin zanotowano w Brazylii 23 010 nowych przypadków koronawirusa i 572 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.
 33. Białoruskie MSW potwierdziło zastosowanie "specjalnych środków"
  Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie "specjalnych środków" przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedzialek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.
 34. A jeśli przynoszę państwu pecha…
  O urodzie, delikatności Jezusa, reżyserowaniu i miłości opowiada s. Benedykta Karolina Baumann.
 35. Łukaszenka zdobywa prawie 80 proc. głosów według "narodowego sondażu" powyborczego
  Opozycja białoruska uważa, że głosowanie przedterminowe sprzyja fałszerstwom wyborczym.
 36. Państwa zapowiedziały pomoc dla Libanu
  Liderzy państw uczestniczący w międzynarodowej konferencji w sprawie pomocy Libanowi zapowiedzieli przeznaczenie dużych środków na pomoc w odbudowie kraju po eksplozji w porcie w Bejrucie.
 37. Brazylia: Chrystus i libańska flaga
  Świat obiegło zdjęcie pomnika Chrystusa z Rio de Janeiro przywdzianego w świetlistą flagę Libanu, widoczną w nocy we wszystkich zakątkach tego portowego miasta.
 38. Śmiertelny wypadek w Tatrach
  W rejonie Doliny za Bramką doszło w niedzielę do tragicznego upadku wspinacza. Mężczyzna odpadł od skalnej ściany, ponosząc śmierć na miejscu.
 39. Modlitwa o potomstwo
  Każdego miesiąca w gdańskim sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej odbywa się adoracja dla małżeństw starających się o potomstwo z modlitwą o uzdrowienie.
 40. Tour de Pologne: Zwycięstwo Remco Evenepoela z Belgii
  Najlepszy z Polaków, Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął czwarte miejsce.
 41. Odpust u św. Edyty Stein w Lublińcu
  - Czujemy się bardzo słabi i bardzo mali wobec jej geniuszu ducha - mówił o św. Teresie Benedykcie od Krzyża bp Jan Kopiec.
 42. Zakopane. Nowe sanktuarium św. Antoniego
  Metropolita krakowski ogłosił dziś zakopiański kościół pw. św. Antoniego z Padwy archidiecezjalnym sanktuarium tego świętego. Duszpasterstwo parafialne prowadzą tu ojcowie bernardyni.
 43. Niger: 8 osób zastrzelonych, w tym 6 turystów z Francji
  Osiem osób zostało zastrzelonych w niedzielę w Nigrze przez grupę bojówkarzy na motocyklach - podaje agencja AFP. Sześcioro spośród ofiar to francuscy turyści, dwaj pozostali to ich nigerski szofer i przewodnik.
 44. Clooneyowie dają 100 tys. dolarów na pomoc Bejrutowi
  George Clooney, amerykański aktor i reżyser, oraz jego żona Amal Ramzi Alamuddin, adwokat o korzeniach libańskich, przeznaczyli 100 tys. dolarów na pomoc Bejrutowi po niszczycielskim wybuchu saletry amonowej.
 45. Francja: Międzynarodowa konferencja ws. pomocy dla Libanu
  Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał państwa do szybkiej i skutecznej pomocy Libańczykom, otwierając w niedzielę telekonferencję światowych przywódców.
 46. Franciszek: Zachęcam Kościół w Libanie, by był blisko cierpiących ludzi
  "W trudnych chwilach życia, kiedy zdaje się nam, że toniemy, nie powinniśmy się wstydzić wołać: Panie, ratuj mnie! To piękna modlitwa! Możemy ją powtarzać wiele razy: Panie, ratuj mnie!".
 47. Specjalne numery telefonów dla rodzin poszkodowanych w wypadku autokaru na Węgrzech
  Organizator wypoczynku wysłał na Węgry transport zastępczy
 48. Węgry: Wypadek polskiego autokaru na autostradzie
  Jedna osoba zginęła, a 34 odniosły rany w wypadku polskiego autokaru, który zjechał z autostrady i stoczył się do rowu. Trzy osoby, w tym 5-letnie dziecko, są ciężko ranne.
 49. Modlitwa za poszkodowanych w Libanie i w Czechach
  Metropolita katowicki celebrował Mszę św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla za ofiary wybuchu w Bejrucie i pożaru w Bohuminie.
 50. Mniej zakażeń niż w ostatnich dniach
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 624 osób. Zmarło kolejne 7 osób - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Dodatkowe informacje