Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Pierogi, ciasta i kłosy. A wszystko dla dzieciaków
  Grupa Charytatywni Freta zbiera fundusze na pomoc dla głodnych dzieci. Główny zastrzyk finansowy to Jarmark św. Jacka organizowany w okolicy 17 sierpnia. W tym roku odbył się po raz dwudziesty.
 2. Kilkadziesiąt tysięcy kobiet na pielgrzymce w Piekarach
  Niektóre kobiety wyruszały w pieszej pielgrzymce do Piekar już o pierwszej w nocy, jak panie z południowych dzielnic Katowic, m.in. z Podlesia.
 3. Abp Pizzaballa: Życie chrześcijan w Ziemi Świętej nie jest łatwe
  Nie jesteśmy prześladowani wprost, ale na pewno można mówić o działaniach pośrednich, co wyraża się w dyskryminacji, której doświadczamy, czy utrudnianiu nam życia. Jeżeli ktoś jest chrześcijaninem, ma większe trudności w znalezieniu mieszkania czy pracy. Krótko mówiąc, życie tutaj nie jest łatwe, normalne. Tak o sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej mówi administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.
 4. Mali: Drastyczny wzrost przemocy wobec dzieci
  Znacząco pogorszyła się sytuacja dzieci w Mali. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku ponad 150 zostało zabitych, a 75 rannych w różnego rodzaju zamachach i atakach zbrojnych. W tym zachodnio-afrykańskim kraju konflikt trwa nieprzerwanie od 2012 r. Wielu bojowników jest rekrutowanych spośród najmłodszych.
 5. Japonia: Pierwszy buddyjski kapłan-robot
  W jednym z ośrodków japońskiego buddyzmu w Kioto, w liczącej 400 lat świątyni Kodaiji od kilku miesięcy funkcje kapłana pełni robot. Wyposażony w sztuczną inteligencję z wyglądu może przypominać Kannon Bodhisattva-buddyjską boginię miłosierdzia.
 6. Stoch pierwszy, Kubacki drugi w Zakopanem
  Kamil Stoch wygrał w niedzielę konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Zakopanem. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki a trzecie Japończyk Yukiya Sato. Polaków dzieliło tylko 0,7 pkt.
 7. "Musimy bronić rodziny, jej właśnie broni ks. abp Marek Jędraszewski"
  Musimy bronić rodziny, jej właśnie broni ks. abp Marek Jędraszewski; jestem mu za to wdzięczny - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).
 8. Bp Czaja w Piekarach: wybierz Boży ład w czasach wypłowiałego chrześcijaństwa
  Do odważnego stanięcia po stronie Bożego ładu w dzisiejszych czasach wypłowiałego chrześcijaństwa wezwał kobiety, które przybyły na swoją pielgrzymkę do Piekar Śląskich, biskup opolski Andrzej Czaja.
 9. Nowa Zelandia liberalizuje aborcję
  Nowa Zelandia liberalizuje prawo dotyczące aborcji. Dotychczas przerywanie ciąży w tym kraju było traktowane jako przestępstwo. Zmiany w ustawie wprowadzają aborcję na życzenie do 20 tygodnia ciąży.
 10. "Bądźmy chrześcijanami w konkretnych sytuacjach"
  - Dobrze jest deklarować się jako chrześcijanie, ale przede wszystkim musimy być chrześcijanami w konkretnych sytuacjach, świadczącymi o Ewangelii, która jest przed wszystkim miłością Boga i naszych braci - mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra.
 11. Ile lotów odbył premier Mateusz Morawiecki?
  Premier Mateusz Morawiecki w trakcie 20 miesięcy swojego urzędowania odbył ponad 200 lotów, uczestnicząc w ponad 330 spotkaniach oficjalnych, wizytach i spotkaniach z mieszkańcami - poinformowało w niedzielę PAP Centrum Informacyjne Rządu.
 12. Po moc Bożego Ducha!
  Słowo pasterskie arcybiskupa katowickiego podczas pielgrzymki stanowej dziewcząt i kobiet do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.
 13. W.Brytania: Twardy brexit to braki żywności i leków, chaos w transporcie
  W razie bezumownego wyjścia z UE Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche - wynika z niejawnych rządowych dokumentów, o których pisze "Sunday Times".
 14. Aleksandra Mirosław z Lublina po raz drugi mistrzynią świata we wspinaczce sportowej
  Po raz drugi Aleksandra Mirosław z lubelskiego Klubu Wspinaczkowego Kotłownia nie dała szans zawodniczkom podczas mistrzostw świata, tym razem rozgrywanych w Hachioji w Japonii.
 15. Tatry: Kolejna grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom
  Pod otwór Jaskini Wielkiej Śnieżnej przetransportowano na pokładzie śmigłowca kolejną grupę ratowników TOPR oraz Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa wraz z niezbędnym sprzętem. We wnętrzu jaskini na ratunek czeka dwóch grotołazów, których uwięziła woda.
 16. Czy wniosek o 500 plus wymaga dodatkowych dokumentów?
  Wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 plus" nie wymaga dołączania żadnych dodatkowych dokumentów. Nie ma obowiązku m.in. dostarczenia orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka - przypomina ministerstwo rodziny.
 17. Afganistan: W eksplozji podczas wesela w Kabulu zginęło 63 osoby
  W eksplozji, do jakiej doszło w sobotę na przyjęciu weselnym w Kabulu, zginęło około 63 osoby, a 182 odniosło rany - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Rzecznik prezydenta Afganistanu podał na Twitterze, że ataku dokonał zamachowiec samobójca.
 18. Merkel dziękuje Węgrom, Polakom, Czechom i Słowakom za wkład w zjednoczenie Niemiec
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel podziękowała w sobotę Węgrom, Polakom i obywatelom byłej Czechosłowacji za wkład w zjednoczenie Niemiec. Ich działania przyczyniły się do zakończenia Zimnej Wojny - oznajmiła szefowa rządu RFN.
 19. "Spiegel": Rosja próbuje zrehabilitować pakt Ribbentrop-Mołotow
  Tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu" poświęca jeden z artykułów próbom rehabilitacji przez Rosję paktu Ribbentrop-Mołotow. Jest to wyjątkowo niebezpieczne, bo ma wpływ na podejście Moskwy do aktualnej polityki światowej - ostrzega magazyn.
 20. Personel szpitala w Archangielsku nie wiedział, że ratuje ofiary skażenia
  Personel obwodowego szpitala klinicznego w Archangielsku nie był poinformowany, że przywiezione tam ofiary wybuchu na wojskowym poligonie są silnie napromieniowane i należy zadbać, by nie szerzyły dalej skażenia - podał w sobotę dziennik "Moscow Times".
 21. Obłóczyny u dominikanów. Wybrali skrajne wariactwo
  W liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża, twórcy polskiej gałęzi dominikanów, 13 młodych mężczyzn, w tym jeden ksiądz, przywdziało habit zakonny.
 22. 27 nieletnich migrantów opuściło statek organizacji pozarządowej
  Szesnasty dzień impasu wokół statku Open Arms, czekającego z migrantami na pokładzie koło włoskiej wyspy Lampedusa na wpuszczenie do portu.
 23. Tratwą od Tart do Bałtyku. Rejs "Pielgrzyma" oficjalnie się zakończył
  Ponad dwa miesiące, 91 mostów, 18 śluz i niezliczona liczba spotkanych po drodze przyjaciół. Tratwa pod banderą Jana Pawła II i Ligii Morskiej i Rzecznej oficjalnie zakończyła tegoroczny rejs.
 24. 11 miesięcy bez wieści o porwanym misjonarzu
  Chrześcijanie Nigru modlą się dziś szczególnie za włoskiego misjonarza, który 11 miesięcy temu został uprowadzony w tym kraju. Mimo działań podjętych przez lokalną policję i miejscowy Kościół o porwanym kapłanie wciąż nie ma żadnych wieści.
 25. Na konwencji PSL-KP zaprezentowano „jedynki”
  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Tarnowie, Paweł Kukiz w Opolu, a szefowa UED Elżbieta Bińczycka w Łodzi - to niektóre "jedynki" PSL-Koalicja Polska zaprezentowane podczas sobotniej konwencji tego ugrupowania w Płocku.
 26. Ks. Łukasz Kachnowicz suspendowany przez abp. Budzika
  Ks. Kachnowicz otrzymał karę suspensy w związku z porzuceniem obowiązków kapłańskich i zgorszeniem wywołanym jego zachowaniem oraz wypowiedziami sprzecznymi z nauczaniem Kościoła - poinformował rzecznik archidiecezji lubelskiej.
 27. Franciszek do paryżan: Bądźcie budowniczymi nowej ludzkości zakorzenionej w Jezusie Chrystusie
  „Bądźcie budowniczymi nowej ludzkości zakorzenionej w Jezusie Chrystusie” – z tym apelem papież zwrócił się do paryżan. Ojciec Święty przesłał specjalny telegram z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na ręce metropolity tego miasta, abp. Michela Aupetita.
 28. Góralska Pielgrzymka Rowerowa dotarła na Hel!
  Uczestnicy XI Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej nad morzem zameldowali się 15 sierpnia. W wodach Bałtyku zanurzyli i siebie, i rowery.
 29. Katowice. Prof. Nasiłowski laureatem Lux ex Silesia
  Prof. Władysław Nasiłowski, wybitny anatomopatolog, nestor śląskiej medycyny, został tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia. Nominacja została ogłoszona podczas Mszy św. w uroczystość świętego Jacka, patrona archidiecezji katowickiej.
 30. Włochy: impas wokół kolejnego statku z migrantami
  Od 16 dni we Włoszech trwa impas wokół statku hiszpańskiej organizacji pozarządowej Open Arms, który stoi koło Lampedusy z ponad 130 uratowanymi migrantami i czeka na wpuszczenie do portu. W sprawie jednostki trwają dwa postępowania prokuratorskie.
 31. Ukrainka tegorocznym Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego
  Dyktando najlepiej napisała Khrystyna Harvat z miasta Stryj na Ukrainie.
 32. W Etiopii posadzono ponad 350 mln drzew
  To część rządowej kampanii „Zielone dziedzictwo”, mającej na celu walkę ze zubożeniem gleby. Kampania okazała się wielkim sukcesem, który połączył różne grupy etniczne, wyznaniowe i polityczne.
 33. Dwóch nastolatków z parafii w Żórawinie poleciało do katolickiej szkoły w Stanach Zjednoczonych
  Michał Adamski i Krzysztof Góral odlecieli do Stanów Zjednoczonych, gdzie będą uczyć się w prestiżowej katolickiej szkole.
 34. Św. Jacek – „mocen wskrzeszać zmarłych”
  Przybyć konno, a wracać pieszo. Przyjechać z wielkim przepychem, a w drodze powrotnej żebrać o chleb. I to jaką drogę w ten sposób pokonać – ponad 1500 km. Czy to nie jest obraz klęski? To początek zwycięskiego marszu.
 35. Ponad 40 tys. osób wzięło udział w procesji Zaśnięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej
  Uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamiński. Uczestniczył w nich również metropolita krakowski.
 36. 25 sierpnia finał “Tornistra Pełnego Uśmiechów”
  To już 11. edycja tego programu, poświęconego wsparciu dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego.
 37. Prezydent: Rzeczpospolita będzie zawsze pamiętać o śląskich bohaterach i patriotach
  Rzeczpospolita będzie zawsze pamiętać o śląskich bohaterach i patriotach, bo ta ziemia i jej dzieje są nieodłączną częścią całych naszych dziejów ojczystych - mówił w setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystej sesji regionalnego sejmiku.
 38. Papież pozdrowił pielgrzymów na Jasnej Górze
  Ojciec Święty wyraził solidarność z mieszkańcami różnych krajów południowej Azji dotkniętych monsunowymi deszczami, które wywołały potężne powodzie. Na zakończenie spotkania z wiernymi na „Anioł Pański” Franciszek zapewnił o modlitwie za ofiary, ewakuowanych oraz rodziny pozbawione dachu nad głową. Prosił Boga o siły dla poszkodowanych oraz tych, którzy spieszą im z pomocą.
 39. W Białymstoku upamiętniono 76. rocznicę wybuchu powstania w miejscowym getcie
  W Białymstoku odbyły się w piątek uroczystości związane z 76. rocznicą wybuchu powstania w tamtejszym getcie. W oficjalnych wystąpieniach przy pomniku upamiętniającym obrońców getta podkreślano m.in. znaczenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach w wychowaniu młodego pokolenia.
 40. Kto na listach PiS do Sejmu?
  Dotychczasowi parlamentarzyści, samorządowcy a także przedsiębiorcy znaleźli się na listach Prawa i Sprawiedliwości na jesienne wybory do Sejmu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Oficjalnie listy mają być zaprezentowane w piątek w południe.
 41. Opublikowano wykaz lotów Donalda Tuska
  Wykaz lotów b. premiera Donalda Tuska opublikowanych na stronie kancelarii premiera zawiera 573 pozycje. Pierwszy lot jest datowany na 30.11.2007 r., ostatni - na 05.09. 2014 r.
 42. Polscy obrońcy życia apelują o wsparcie dla Mary Wagner
  Do wsparcia modlitewnego i wysyłania kartek oraz listów do obrończyni życia z Kanady Mary Wagner zachęcają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Znana kanadyjska obrończyni życia, aresztowana 17 kwietnia br. w Vancouver, oczekuje w więzieniu na proces sądowy wyznaczony na 9 i 10 września br.
 43. Zakonnica najstarszą mieszkanką Europy
  Od lutego bieżącego roku, kiedy w wieku 116 lat i 90 dni zmarła Włoszka Maria Giuseppa Robucci-Nargiso, mieszkająca w Tulonie siostra Andrzeja, szarytka jest najstarszą Europejką – podaje dziennik „Le Parisien”. Starsza od niej o rok jest tylko jedna osoba na świecie – mieszkająca w Japonii.
 44. "Te wydarzenia łączy ogromne pragnienie wolności i godności ludzkiej, za które przyszło zapłacić najwyższą cenę"
  Premier Mateusz Morawiecki o wydarzeniach z Myslowitzgrube i z "Wujka".
 45. Defilada w obiektywie reporterów „Gościa”
  2600 żołnierzy, prawie 190 pojazdów wojskowych i 200 tys. widzów. Zobacz zdjęcia z katowickiej defilady.
 46. Wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej, którą zwykł nazywać "Wielką Panią Węgrów"
  Od papieża Sylwestra II otrzymał koronę królewską jako pierwszy król Węgier i zaszczytny tytuł "króla apostolskiego". Kim był św. Stefan Węgierski?
 47. Zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie skrupulatnie egzekwowany
  Służby porządkowe w Rzymie, głównie straż miejska skrupulatnie egzekwują zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich. Na razie turyści proszeni są o to, by wstać. Gdy pojawią się tablice z zakazem, kara za złamanie przepisów wynosić będzie od 250 do 400 euro.
 48. 100 lat temu wybuchło I Powstanie Śląskie
  100 lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r., wybuchło pierwsze z trzech Powstań Śląskich. Wybuchło spontanicznie, trwało zaledwie osiem dni i zakończyło się militarną porażką. Miało jednak wpływ na decyzje podejmowane na konferencji pokojowej w Paryżu.
 49. "Nasz Dziennik": List szefa NSZZ "Solidarność" do ks. abp. Marka Jędraszewskiego
  "Dziękuję za odważne i prawdziwe słowa oceniające ideologię LGBT+"; "Spotkało za to jego ekscelencję mnóstwo ataków nienawiści"; "Może ks. abp liczyć na nasze wsparcie" - napisał w liście do ks. abp. Marka Jędraszewskiego, opublikowanym w piątkowym wydaniu "Naszego Dziennika", szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
 50. Potrzebujemy was!
  Młodzież z Katowic-Piotrowic nagrała w Medjugorie krótki film z przesłaniem dla księży. Jest poruszające [VIDEO].

Dodatkowe informacje