Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Anna Wilczyńska nowym prezesem Stowarzyszenia "Wiosna"
  Walne zebranie organizacji zakończyło się w nocy z środy na czwartek.
 2. Trump: Spotkam się z Putinem na szczycie G20
  Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas przyszłotygodniowego szczytu G20 w Japonii.
 3. Kard. Zenari: Syria wciąż jest piekłem, gdzie trwa rzeź niewiniątek
  Ponad 23 tys. osób otrzymało już pomoc w ramach akcji „Otwarte Szpitale” w Syrii. Jest to zainicjowany dwa lata temu program darmowej opieki zdrowotnej dla ofiar wojny w trzech katolickich szpitalach w tym kraju: dwóch w Damaszku i jednym w Aleppo. Pomysłodawcą jest nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari.
 4. USA: Aresztowano Syryjczyka podejrzanego o planowanie ataku na kościół
  W USA aresztowano w środę syryjskiego uchodźcę pod zarzutem terroryzmu. Mężczyzna podejrzany jest o planowanie ataku na kościół w Pensylwanii w imieniu Państwa Islamskiego - poinformował amerykański Departament Sprawiedliwości.
 5. Kwietna mozaika pod stopami Pana Jezusa
  Siostry Boromeuszki już od wielu lat w uroczystość Bożego Ciała przygotowują duży i piękny dywan z płatków kwiatowych. W tym roku nie było łatwo go stworzyć.
 6. "Obecność Jezusa w Eucharystii jest fundamentem życia Kościoła"
  Obecność Jezusa w Eucharystii jest fundamentem życia Kościoła, a także fundamentem prawdziwej jedności - podkreślił prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z PAP z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Bożego Ciała.
 7. Kraków: Pierwsze polskie sześcioraczki skończyły miesiąc
  Pierwsze polskie sześcioraczki, które urodziły się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w czwartek skończyły miesiąc. Dzieci mają się lepiej - powiedział PAP kierownik Oddziału Neonatologii prof. Ryszard Lauterbach.
 8. DR Konga: Biskupi zaniepokojeni umacnianiem dżihadu
  Biskupi Demokratycznej Republiki Konga wyrazili zaniepokojenie umacnianiem islamskiego dżihadu na wschodzie tego afrykańskiego kraju. Wskazali, że w rzeczywistości to fundamentaliści pełnią władzę na tym terenie, ponieważ instytucja państwa jest tam praktycznie nieobecna. Odbija się to negatywnie na życiu miejscowej ludności.
 9. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
  20 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Popularnie uroczystość ta nazywana jest „Bożym Ciałem”. 
 10. Lewa edukacja
  Myśl wyrachowana: "Edukacja seksualna" to nie nauka - to próba zarządzania życiem innych na ich koszt.
 11. Bądźcie przyjaciółmi Chrystusa
  Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom.
 12. Co wiadomo o Rosjanach podejrzanych ws. katastrofy malezyjskiego boeinga
  Spośród Rosjan, podejrzanych przez policję holenderską o doprowadzenie do katastrofy malezyjskiego boeinga, zestrzelonego w 2014 roku nad Donbasem, najbardziej znaną postacią jest Igor Girkin. Również Siergieja Dubinskiego wiązano wcześniej ze sprawą boeinga.
 13. „Idealna impreza rodzinna”, „Doskonale zabezpieczona trasa”, czyli Górski Bieg Frassatiego oczami uczestników
  Jak bawili się biegacze i ich rodziny na biegu organizowanym przez Gościa i Radio eM?
 14. Pogrzeb orionisty ks. Michała Łosa odbędzie się w Dąbrówkach Breńskich
  Uroczystości pogrzebowe młodego orionisty, który niedawno przyjął święcenia zakonne i kapłańskie na oddziale onkologicznym, odbędzie się w jego rodzinnej miejscowości - Dąbrówkach Breńskich.
 15. Zarzut zabójstwa dla czterech osób w sprawie zestrzelenia boeinga nad Ukrainą
  Zarzut zabójstwa zostanie postawiony co najmniej czterem podejrzanym w sprawie zestrzelenia boeinga linii Malaysia Airlines, lot MH17, nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku - poinformowali w środę krewni ofiar.
 16. Trzy paski nie tylko dla Adidasa
  Charakterystyczne trzy równoległe paski pojawiające się na produktach Adidasa nie będą chronione jako unijny znak towarowy spółki - orzekł w środę sąd UE podtrzymując wcześniejszą decyzję Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej.
 17. Zabierz modlitwę na wakacje
  Dziękujemy wszystkim za udział w wyborze modlitw. Nagrywamy!
 18. Ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia
  Zastąpi go ks. Zbigniew Bielas, dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.
 19. O. Szustak u papieża. "Na pełnej petardzie wbiłem do Watykanu i mówię im tam, że się muszę widzieć z Franciszkiem"
  O. Adam Szustak dotarł pieszo do Rzymu i spotkał się wczoraj z papieżem. Franciszek wyznaczył mu zadanie. Oto relacja dominikanina z tego spotkania, opublikowana na Facebooku.
 20. Abp Wiktor Skworc: Pora znów powiedzieć "Non possumus"
  Pora znów powiedzieć "Non possumus" - mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc, komentując profanowanie symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Zachęcał, aby uroczystość Bożego Ciała była okazją do ekspiacji.
 21. Papież: Dzięki Duchowi Świętemu Kościół rośnie, ponad grzechy i skandale
  Papież Franciszek powiedział w środę wiernym, iż Duch Święty "sprawia, że Kościół rośnie i pomaga mu wyjść poza ludzkie ograniczenia, grzechy i wszelkie skandale". Podczas audiencji generalnej mówił Polakom o znaczeniu procesji organizowanych w Boże Ciało.
 22. Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post od mięsa?
  To praktyczne pytanie zadaje sobie część wiernych.
 23. CBOS: Lekki wzrost pozytywnych opinii Polaków o Kościele
  Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii, w czerwcu CBOS odnotował lekką poprawę pozytywnych ocen Polaków o Kościele katolickim. Obecnie dobrze ocenia go 53 proc. ankietowanych, podczas gdy miesiąc wcześniej było to tylko 48 proc. - najmniej od 1995 r.
 24. Zmarły Szymonek to nie polski Alfie Evans
  Śmierć dziecka wywołuje w pełni zrozumiałe reakcje emocjonalne. Tym bardziej, w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, konieczne jest odwołanie się do ustalonych faktów, w tym zwłaszcza wiedzy medycznej oraz informacji dotyczącej poszanowania bądź też naruszenia praw dziecka jako pacjenta oraz jego rodziców.
 25. Odmówili złożenia bóstwom ofiary z kadzidła, zostali skazani na śmierć
  Są patronami dzieci i pracujących przy sianokosach oraz orędownikami dobrych zbiorów siana.
 26. Okoński: Będą zmiany prawne zwiększające cyberbezpieczeństwo kraju
  Wprowadzenie standardów dot. działania państwa w obliczu cyberataków będą prawdopodobnie wymagały zmian prawnych; w grę wchodzi m.in. Prawo zamówień publicznych i Prawo telekomunikacyjne - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński.
 27. "Rzeczpospolita": Prezenty za świadectwo w Polsce to nowa moda
  37 proc. Polaków planuje zakup prezentu dla ucznia z okazji zakończenia roku szkolnego - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".
 28. Rzecznik KEP: Akcja #Procesja to zachęta do udziału w Bożym Ciele
  Akcja internautów #Procesja, to zachęta do udziału w uroczystościach Bożego Ciała. Media społecznościowe mogą pomóc w dotarciu z ewangelicznym przesłaniem do milionów osób - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
 29. Bezkarne zabójstwa księży w Meksyku
  Według Katolickiego Centrum Multimedialnego akty przemocy wobec księży w Meksyku nie są wyrazem bezpośredniej nienawiści do wiary, ale raczej przejawem dążenia do destabilizacji społecznej. „Kapłani oraz wspólnoty parafialne niosą bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, ludzkie prawa emigrantom, kobietom i dzieciom” – tłumaczy agencji Fides, dyrektor Katolickiego Centrum Multimedialnego, paulista ks. Omar Aguilar.
 30. Kard. Barreto: Zjednoczmy się na rzecz ochrony życia
  Zachęcamy wszystkich do włączenia się w modlitwę w intencji ochrony i rozwoju stworzenia oraz do podjęcia konkretnych działań w tej sprawie. Zaproszenie to watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka skierowała do wszystkich duszpasterzy i ludzi dobrej woli z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej oraz kolejnej rocznicy ogłoszenia encykliki Laudato sí. Potrwają one od 1 września, Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia, do 4 października, dnia wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii.
 31. Ebola w DR Konga staje się międzynarodowym zagrożeniem
  Epidemia eboli wyszła poza granice Demokratycznej Republiki Konga. Pierwsze śmiertelne przypadki wirusa odnotowano w Ugandzie. Rwanda i Sudan Płd. wprowadzają na granicy specjalne kontrole medyczne. Światowa Organizacja Zdrowia staje przed decyzją czy już uznać epidemię za międzynarodowy kryzys zdrowotny.
 32. Pan Bóg chciał mnie z jedną nogą. Spotkanie z Grzegorzem Polakiewiczem
  Niewiele brakowało, by stracił życie z rąk własnego ojca. Jest przyjacielem bezdomnych i bogatych, artystów i kardynałów. Mimo swojej niepełnosprawności trzy razy doszedł do Santiago de Compostela.
 33. Od ułomności gorsze jest popsute serce. Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych.
  Ponad tysiąc osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami spotkało się w Skrzatuszu. Nie mieli oporów, by wznosić ręce, podchodzić do monstrancji i jej dotykać, patrzeć sobie głęboko w oczy.
 34. Silne trzęsienie ziemi w Japonii
  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło we wtorek Japonię. Epicentrum znajdowało się na Morzu Japońskim, w pobliżu wybrzeży prefektury Yamagata na wyspie Honsiu. Nie ma informacji o ofiarach ani o większych zniszczeniach.
 35. Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin został aresztowany na 3 miesiące
  22-letni Jakub A. podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin (Dolnośląskie) został aresztowany na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy w Świdnicy. Mężczyźnie grozi dożywocie.
 36. Cel: zobaczyć Boże Ciało, piękne kościoły i żywą wiarę Polaków
  O Kościele bez Boga, nienawistnej "tolerancji" i prześladowaniach za wiarę w Szwecji opowiadają młodzi katolicy z Helsingborga, którzy przyjechali na tydzień do swoich rówieśników ze Świerklańca.
 37. Papież wyciągnął na światło dzienne dramat Camerino
  Wizyta Papieża na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi na nowo zapaliła reflektory uwagi nad tym terytorium, które pilnie potrzebuje pomocy. Po niedzielnej pielgrzymce Franciszka do Camerino wskazuje na to ks. Marco Gentilucci, proboszcz jednej z wielu parafii, w których trzy lata po kataklizmie kościoły i oratoria wciąż są niedostępne dla wiernych.
 38. Dwaj młodzi Polacy skazani za terroryzm w Wielkiej Brytanii
  19-letni Polak Michał Sz. i mający polskie korzenie 18-letni Oskar D.-K. zostali skazani we wtorek na kary więzienia na mocy przepisów o zwalczaniu terroryzmu, m.in. za zachęcanie do zamordowania księcia Harry'ego za "zdradę rasy" przez małżeństwo z Meghan Markle.
 39. 500 plus dla niepełnosprawnych: ile osób obejmą początkowo wypłaty?
  Dodatek 500 plus dla niepełnosprawnych będzie przyznawany najbardziej pokrzywdzonym, początkowo wypłaty obejmą ok. 500 tys. osób - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
 40. W Sejmie projekt uchwały ws. potępienia "nienawiści i pogardy antykatolickiej"
  Projekt uchwały "w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej" trafił do Sejmu. O przyjęcie uchwały wnioskują posłowie Kukiz`15, a jej autorem jest poseł Prawicy RP Jan Klawiter.
 41. Aborcja: Ocaleńcy
  W USA żyje co najmniej 200 osób, które urodziły się, przeżywszy własną aborcję. Posłuchaj niesamowitych historii kilkorga z nich.
 42. Jak się czuje Benedykt XVI?
  Watykan dementuje doniesienia o stanie papieża seniora.
 43. Dwa zarzuty dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki
  22-latkowi podejrzanemu o zabójstwo 10-letniej dziewczynki w Mrowinach postawiono dwa zarzuty: dokonania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i podżegania innej osoby do udziału w zabójstwie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.
 44. Modlili się za zamordowaną Kristinę
  W sobotę wspólnota parafialna, w niedzielę cała diecezja, a we wtorek szkoła, do której uczęszczała zabita 10-latka.
 45. "Partia, która wspiera aborcję zamiast życie… będzie mnie pouczać o moralności. Nie sądzę"
  Aktor Kevin Sorbo ostro o Demokratach.
 46. Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych?
  Program 500 plus dla osób niepełnosprawnych, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, zostanie uruchomiony od jesieni - prawdopodobnie od października, może od września - zapowiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin.
 47. Co ja wiem o Eucharystii?
  "Życie i Eucharystia" - krótka książeczka, która może pomóc w zrozumieniu tego, co Najważniejsze.
 48. Oblaci św. Brygidy uhonorowani po 35 latach
  W sali BHP Stoczni Gdańskiej wręczono odznaczenia państwowe dla członków Oblatów św. Brygidy. Organizacja pomocowa w stanie wojennym pomagała rodzinom internowanych i pracownikom zwalnianym z pracy za działalność opozycyjną. Wielu jej członków za swoją służbę było represjonowanych.
 49. Już w sobotę Górski Bieg Frassatiego - rodzinna impreza "Gościa" i "Radia eM"
  Jakie atrakcje czekają na tych, którzy przyjadą do Międzybrodzia? Poznaj program naszej imprezy.
 50. Kim jest Pier Giorgio Frassati - patron naszego biegu?
  Poznaj niezwykła postać, która łączy w sobie realizację swoich pasji, bycie dla drugiego człowieka i głębokie życie duchowe.

Dodatkowe informacje