Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Abp de Moulins-Beaufort: mamy powody do obaw i do gniewu
  Katolicy we Francji mają powody zarówno do obaw, jak i do gniewu. Lęk jednak nie może nas paraliżować, a gniew, który jest słuszny i zrozumiały, musi zostać przez nas opanowany i przemieniony, abyśmy nie kierowali się nienawiścią, lecz potrafili służyć dobru. Przewodniczący Episkopatu Francji mówił o tym wczoraj wieczorem w obszernym wywiadzie dla telewizji katolickiej KTO.
 2. W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada, i poniedziałek zamknięte będą cmentarze
  W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił.
 3. 31 października kapłani Ruchu Światło-Życie podejmą modlitwę i post w intencji animatorów
  Dzień później rozpocznie się sztafeta modlitewna, która potrwa do 8 grudnia.
 4. Papież Franciszek o pandemii, korupcji w Kościele i ważnym spotkaniu z Benedyktem XVI
  Papież Franciszek wyznał, że nowa fala pandemii to dla niego "dni wielkiej niepewności". "Dużo się modlę, jestem bardzo blisko tych, którzy cierpią, jestem modlitwą z tymi, którzy pomagają cierpiącym" - powiedział włoskiej agencji ADNKronos.
 5. Prezydent Duda proponuje ustawę pozwalającą na aborcję dzieci z wadami letalnymi
  Prezydent Andrzej Duda proponuje ustawę pozwalającą na aborcję dzieci z wadami letalnymi, czyli gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.
 6. Wiedział, że ma koronawirusa, poszedł na protest i pobił księdza
  Zarzuty spowodowania obrażeń i znieważenia, a także stosowania przemocy z powodu przynależności wyznaniowej usłyszał mężczyzna, który w sobotę podczas protestów ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaatakował w Myśliborzu (Zachodniopomorskie) księdza. Mężczyzna jest zakażony koronawirusem, o czym wiedział uczestnicząc w demonstracji.
 7. Rzepliński: Biskup, który szanuje siebie i szanuje swój Kościół, powinien wyjść do tych ludzi
  Nie ma mojej aprobaty dla wycia pod oknami Kaczyńskiego. Gdyby życie pana Jarosława było zagrożone, to stanąłbym w jego obronie - mówi w "DGP" b. prezes TK prof. Andrzej Rzepliński. Pytany, jak można wyjść z kryzysu związanego z orzeczeniem TK, odpowiedział, że najpierw trzeba ogłosić to orzeczenie.
 8. Szybki spadek przeciwciał u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2
  Po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu zaledwie kilku miesięcy następuje spadek przeciwciał przeciwko tym patogenom - wynika z badań brytyjskich specjalistów. Są jednak - przypominają eksperci - jeszcze inne mechanizmy obrony przed infekcją.
 9. MZ: Znów najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od początku epidemii
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 21 tys. 629 nowych osób, bilans przypadków wykrytych od początku pandemii wzrósł do 340 tys. 834 - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał, że zmarły kolejne 202 osoby, łącznie 5351.
 10. Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: Prawo ma ogromny wpływ na wybory i sumienia ludzi
  Prawo ma ogromny wpływ na wybory i sumienia ludzi – twierdzi Magdalena Korzekwa – Kaliszuk, prawniczka zaangażowana w działalność pro-life.
 11. Abp Gänswein dementuje plotki o nagłym pogorszeniu zdrowia Benedykta XVI
  Plotka o ostrej zapaści zdrowotnej emerytowanego papieża zaczęła żyć własnym życiem we Włoszech i nie tylko.
 12. Ekspert: Epidemia wymyka nam się spod kontroli
  Epidemia wymyka się nam, o ile już się nie wymknęła, spod kontroli - ocenił dr hab. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego zdaniem trzeba wzmocnić system testowania pacjentów i skuteczniej egzekwować nakazy.
 13. Szpitale tymczasowe zapewnią ok. 5,5 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19
  Szpitale tymczasowe zapewnią ok. 5,5 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie będzie co najmniej jeden taki szpital. Na razie tymczasowe placówki gotowe są w Krakowie i Warszawie. Kolejne będą uruchamiane w listopadzie. Niektóre województwa nie podały dat otwarcia.
 14. Rządy na całym świecie zalewają rynki gotówką - wzrost cen jest nieubłagany
  Wzrost cen jest nieubłagany, zwłaszcza przy rosnących pensjach, nieproporcjonalnie rosnącej wydajności pracy - mówił PAP dr Artur Bartoszewicz z SGH. Dodał, że rządy na całym świecie zalewają rynki gotówką, by zasypać ogromną dziurę powstałą przez gwałtowne zatrzymanie aktywności gospodarczej.
 15. Dziś Vincent wyszedł po raz ostatni z zakrystii...
  Tego wieczoru budzę wspomnienia sprzed 4 lat, związane z Bazyliką Notre Dame, miejscem dzisiejszego zamachu - pisze z Francji ks. Rafał Bogacki.
 16. Epidemia, protesty i rosyjska ruletka Trybunału
  Prawdziwa skala katastrofy epidemicznej jest znacznie większa niż pokazują dzienne raporty MZ. Obecny spór między zwolennikami a przeciwnikami orzeczenia TK jeszcze ją pogłebi. W tej chwili pierwszym działaniem pro life powinno być łagodzenie sporu.
 17. MEN: W czwartek 506 przedszkoli pracowało w trybie hybrydowym, a 445 w zdalnym
  W czwartek w trybie hybrydowym pracowało 506 przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, a 445 w trybie zdalnym. Reszta - 14,3 tys. placówek pracowało stacjonarnie - podało w czwartek MEN.
 18. Twitter zablokował konto kardynała Duki
  Twitter zablokował konto kard. Dominika Duki. Jak podał rzecznik prasowy praskiej archidiecezji Jiří Prinz, społecznościowy portal nie poinformował Prymasa Czech o powodach swojej decyzji.
 19. Zmarł biskup senior Józef Zawitkowski
  Dziś, 29 października, w szpitalu w Warszawie o 13.45 do domu Pana odszedł biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.
 20. Prof. Andrzej Półtawski nie żyje
  W czwartek w Krakowie zmarł w wieku 97 lat prof. Andrzej Półtawski, filozof, etyk, bliski współpracownik Jana Pawła II i mąż Wandy Półtawskiej.
 21. Premier: Niech gniew protestujących skupi się na mnie, na politykach
  Najważniejszym wyzwaniem jest teraz epidemia; mam apel do protestujących: niech ten gniew i niechęć skupią się na mnie, na politykach, niech nie dotyka innych, np osób starszych, bo może to owocować dramatycznymi skutkami - mówił na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.
 22. Zmarł prof. Andrzej Półtawski
  29 października w Krakowie zmarł w wieku 97 lat prof. Andrzej Półtawski - uczestnik powstania warszawskiego, filozof, etyk, antropolog, specjalista w zakresie antropologii filozoficznej, fenomenologii, filozofii chrześcijańskiej, personalizmu i teorii poznania. Bliski współpracownik św. Jana Pawła II, mąż Wandy Półtawskiej.
 23. Ataki na kościoły - statystyki policji
  W związku z organizowanymi demonstracjami policja odnotowała 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji Kościołów - poinformował w czwartek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że tylko w związku ze wspomnianymi wydarzeniami zatrzymano ok. 80 osób, a w ponad 100 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania.
 24. Rekord zakażeń, padł próg 20 tys. Rzecznik MZ mówi o możliwym lockdownie
  Jeżeli w najbliższych dniach będziemy obserwowali skalę wzrostów na poziomie 2,5 do 3 tys. zakażeń dziennie, niestety można przewidywać, że w krótkim czasie może dojść do lockdownu - powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 20 tys.156 zakażeń koronawirusem i 301 zgonów - najwięcej od początku epidemii.
 25. Ksiądz zatrzymany po środowym proteście ws. orzeczenia TK; groził policjantom
  Ksiądz z Czernikowa (Kujawsko-Pomorskie) został zatrzymany po środowym proteście ws. orzeczenia TK o aborcji. Duchownemu nie odpowiadał przemarsz w pobliżu parafii. Policja podaje, że miał przy sobie broń, którą groził funkcjonariuszom policji.
 26. Trzy ofiary śmiertelne, kilka osób rannych w ataku w bazylice w Nicei i jej pobliżu
  Trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych w czwartek w ataku nożownika w pobliżu bazyliki Notre Dame w Nicei na południowym wschodzie Francji - poinformowała policja. Jedna z ofiar to kobieta, której ścięto głowę.
 27. Abp Polak: Potrzebny jest rzeczowy dialog, modlitwa i konkretna pomoc matkom
  - Potrzebny jest rzeczowy dialog i potrzebna jest modlitwa. I o to apelujemy – mówi Prymas Polski w rozmowie z KAI nt. aktualnej sytuacji.
 28. Prezydent: To, że grupa ludzi wychodzi na ulice i żąda w Polsce rewolucji, to nie znaczy, że należy temu ulegać
  To, że grupa ludzi wychodzi na ulice i żąda w Polsce rewolucji, to jeszcze nie znaczy, że należy temu ulegać, zwłaszcza, jeżeli to się dzieje wbrew prawu. W demokracji rozstrzygają kryteria przy urnach, a nie kryteria uliczne - ocenił prezydent Andrzej Duda.
 29. Kolejne dziecko w oknie życia w Łodzi
  W czwartek, 29 października 2020 roku, o godz. 02:00, w domu Sióstr Urszulanek w Łodzi, przy ul. Obywatelskiej 60, odezwał się alarm informujący, że otwarte zostało Okno Życia. Siostry natychmiast przybiegły do Okna i znalazły w nim nowo narodzonego chłopca.
 30. Franciszek wskazuje przykład trojga męczenników
  Papież Franciszek uznał męczeństwo trojga sług Bożych, otwierając tym samy drogę do ich beatyfikacji. W tym gronie znaleźli się: 20-letnia Brazylijka, która zginęła w obronie swej czystości, zamordowany przez włoskich komunistów kapłan oraz dwaj libańscy kapucyni, którzy zostali zabici w czasie ludobójstwa w Turcji.
 31. Hiszpania: ponad pół tysiąca młodych modliło się pod klinikami aborcyjnymi
  Ponad pół tysiąca młodych Hiszpanów wzięło udział w modlitwach, organizowanych podczas tegorocznej jesieni pod klinikami aborcyjnymi w całym kraju.
 32. „Czy jesteś w niebie? Poronienie w pytaniach i odpowiedziach”
  „Czy jesteś w niebie?” – pod takim hasłem odbył się pierwszy webinar z serii „Poronienie w pytaniach i odpowiedziach”, w czasie którego Duszpasterz Rodzin Dzieci Utraconych Archidiecezji Krakowskiej podjął m.in. zagadnienie pośmiertnego losu dzieci zmarłych bez chrztu.
 33. Ponad dwie trzecie Amerykanów poważnie zestresowanych wyborami
  Ponad dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że wtorkowe wybory prezydenckie to dla nich "poważne źródło stresu" - wynika z badania organizacji American Psychological Association (APA).
 34. Sarnowski: Darowiznę na wsparcie walki z COVID-19 będzie można odliczyć podwójnie
  W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie odliczona od dochodu - informuje PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF pracuje nad przedłużeniem stawki 0 proc. VAT na darowizny laptopów do szkół w czasie pandemii.
 35. Kolejny dzień protestów przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji w Warszawie
  Około północy w nocy z środy na czwartek w Warszawie dobiegł końca kolejny dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Protestujący pod siedzibą PiS przy ul. Nowogrodzkiej, rozeszli się do domów, większość spośród protestujących zakończyła też manifestować pod Sejmem.
 36. W całej Polsce coraz mniej wolnych respiratorów
  We wszystkich województwach w kraju powoli kończą się wolne respiratory; została jedna trzecia wolnych łóżek covidowych - wynika z informacji zebranych przez PAP. Tam, gdzie liczba zajętych łóżek zbliża się do liczby wszystkich dostępnych, wojewodowie deklarują stałe poszerzanie bazy wraz z zapotrzebowaniem.
 37. Gdynia: Protestujący sparodiowali pochód ze zwłokami ofiary Grudnia'70 - Zbigniewa Godlewskiego
  Podczas manifestacji w Gdyni przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zainscenizowano pochód ze zwłokami Janka Wiśniewskiego (właściwie Zbigniewa Godlewskiego), ofiary Grudnia 1970. "To ohydne" - skomentował zajście działacz opozycji w czasach PRL Krzysztof Wyszkowski.
 38. Sejm uchwalił nowelę tzw. ustawy covidowej ws. dodatków dla służby zdrowia
  Sejm uchwalił w środę wieczorem nowelizację tzw. ustawy covidowej; w zamyśle PiS ma ona naprawić błąd, który we wtorek popełnił Sejm przyjmując jedną z poprawek Senatu. Senat rozszerzył wcześniej krąg beneficjantów specjalnych dodatków covidowych dla pracowników służby zdrowia.
 39. Ciąg odwrócony
  Myśl wyrachowana: Ludzi się nie zabija. Wszyscy to wiedzą, ale nie wszyscy chcą wiedzieć.
 40. Prezydent: Rozumiem kobiety, które protestują, czuję tę sytuację
  Spodziewałem się, że Trybunał Konstytucyjny zostawi czas na to, aby przepisy dotyczące przesłanek umożliwiających tzw. aborcję eugeniczną, mogły zostać doprecyzowane - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że rozumie protestujące kobiety i "czuję tę sytuację".
 41. To „żeby było więcej miłości” mam w pamięci do dziś
  „Jak to możliwe, że Bóg, który podobno jest dobry, godzi się, by na świat przychodziły takie dzieci?” - to pytanie, w obecności kilkuset swoich koleżanek i kolegów, postawiła mi jedna z uczestniczek szkolnych rekolekcji' - pisze ks. Mirosław Tosza, od 23 lat posługujący jako kapelan-wolontariusz w hospicjum dla dzieci.
 42. Poznań: Niema manifestacja obrońców życia
  Niema manifestacja obrońców życia odbyła się w środę w centrum Poznania, w miejscu codziennych protestów przeciwników wyroku TK. Uczestników akcji pilnowali policjanci; nie doszło do incydentów.
 43. Kaja Godek: W związku z falą agresji nie przebywam w swoim mieszkaniu
  W związku z narastającą falą agresji nie przebywam w mieszkaniu przy ul. Książąt Mazowieckich w Warszawie - ani ja, ani nikt z mojej rodziny - poinformowała w środę inicjatorka projektu "Zatrzymaj Aborcję" Kaja Godek. We wtorek aktywistka zawiadomiła policję o groźbach i poprosiła o ochronę.
 44. Biskupi wzywają do pokoju
  "Wzywamy wszystkich do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka" - napisali biskupi w apelu.
 45. Proboszcz wycofał zawiadomienie ws. napisu na murze katedry - młodzi ludzie przeprosili
  Proboszcz parafii katedralnej w Płocku (Mazowieckie) wycofał zawiadomienie w sprawie zniszczenia mienia, które złożył na policji w związku z wymalowanym na murze bazyliki napisem „piekło kobiet”. Wycofanie zawiadomienia zapowiedział wcześniej pod warunkiem, że autorzy napisu zgłoszą się do niego i wyrażą żal.
 46. Kamieniem w okno Domu Arcybiskupiego
  W godzinach nocnych, 27 października, dokonano aktu wandalizmu, wybijając kamieniem okno w Domu Arcybiskupim. W dniu dzisiejszym na stronie archidiecezji częstochowskiej zostało opublikowane Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
 47. Jasna Góra: W Częstochowie było gwałtownie, ale rytm życia sanktuarium nie został zaburzony
  Choć dotychczasowe demonstracje w Częstochowie przebiegały w sposób gwałtowny, jednak nie zaburzyły naszego rytmu życia, skupionego na modlitwie i posłudze sakramentalnej wobec pielgrzymów. (...) Osoby pragnące pomóc nam w tych trudnych chwilach usilnie prosimy o przyjęcie postawy modlitewnej, niekonfrontacyjnej i o zachowanie zasady szacunku wobec każdego, tak by nikt – także osoby agresywne – nie został w żaden sposób poszkodowany - napisał rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Legan OSPPE.
 48. Czym jest Boża sprawiedliwość?
  Czy to, że Bóg jest miłosierny, unieważnia to, że jest sprawiedliwy?
 49. Za zabijaniem dzieci w przedszkolu integracyjnym
  Nauczycielki wywiesiły plakaty i ubrały się na czarno. Ich podopieczni mieli się nie urodzić?
 50. Kaczyński do opozycji: Narażacie na śmierć mnóstwo ludzi
  W tej chwili w imię własnych, małych, brudnych interesów Nowaka rozwalacie Polskę, narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami - mówił prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w środę do opozycji w Sejmie.

Dodatkowe informacje