Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Nie wolno zmieniać formuły Chrztu
  Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły: "My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" nie jest ważny i musi być powtórzony.
 2. Holandia. Szokująca reklama eutanazji
  Holenderskie Stowarzyszenie na rzecz Wolnej Eutanazji wyprodukowało spoty bez ogródek zachęcające do eutanazji. W jednym z nich proponuje się nawet… uduszenie osoby.
 3. Msza w intencji Ojczyzny i nowo zaprzysiężonego prezydenta
  Abp Gądecki: Nowoczesny styl sprawowania władzy, winien być oparty nie na przemocy, sile i strachu, lecz na dialogu i odwoływaniu się do sumienia.
 4. Prezydent złożył kwiaty przy bazylice św. Krzyża
  W drodze do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu i złożył kwiaty przy figurze Chrystusa przy bazylice św. Krzyża.
 5. Chory proboszcz w Piszkowicach. Sanepid apeluje do wiernych
  U duszpasterza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach wykryto COVID-19. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kłodzku prosi o zgłaszanie się osób, które się z nim kontaktowały w ostatnim czasie.
 6. Nowy rekord zakażeń w Polsce
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 726 osób - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W czwartek poinformowano również o śmierci 18 osób.
 7. Tour de Pologne: Łącznie czterech kolarzy w szpitalach
  06.08. Katowice (PAP) - Oprócz najbardziej poszkodowanego na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach holenderskiego kolarza Fabio Jakobsena, w szpitalach przebywa jeszcze trzech zawodników - poinformowała PAP lekarz wyścigu Barbara Jerschina.
 8. Inauguracja II kadencji Prezydenta RP Andrzeja Dudy
  Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i formalnie rozpoczął drugą kadencję na urzędzie prezydenta RP.
 9. MZ wprowadza dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń
  Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zwiększone regionalnie obostrzenia zaczną obowiązywać od soboty.
 10. Policja bada okoliczności wypadku podczas finału etapu TdP
  Do późnego wieczora na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza, przeprowadziła oględziny, zabezpieczyła ślady - zapewnia mł. asp. Agnieszka Żyłka, oficer prasowa katowickiej policji.
 11. Papież spontanicznie odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej
  Papież Franciszek nieoczekiwanie odwiedził 5 sierpnia po południu rzymską bazylikę Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).
 12. Sałek: Politycy KO powinni pojawić się na zaprzysiężeniu prezydenta z szacunku dla wyborców
  Politycy Koalicji Obywatelskiej powinni pojawić się na zaprzysiężeniu prezydenta z szacunku dla wyborców - powiedział w czwartek prezydencki doradca Paweł Sałek.
 13. "Stan Jakobsena ciężki, ale stabilny"
  Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który doznał obrażeń w kraksie na finiszu pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach, przeszedł pięciogodzinną operację w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Jego stan jest ciężki, ale stabilny. W czwartek ma być wybudzony ze śpiączki farmakologicznej.
 14. Bank Światowy i rządy państw oferują pomoc Libanowi
  Bank Światowy oświadczył, że jest gotowy oszacować skalę zniszczeń i potrzeb po wybuchu w Bejrucie, a także przeznaczyć dodatkowe środki i zmobilizować darczyńców do pomocy Libanowi. Swoją pomoc zadeklarowało wcześniej wiele państw.
 15. Rz: Wesela bez dziadków
  W maseczkach i bez seniorów - tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.
 16. W czwartek inauguracja II kadencji prezydenta Andrzeja Dudy
  Andrzej Duda złoży w czwartek przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpocznie drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką; wygłosi orędzie przed ZN i przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Z uwagi na epidemię koronawirusa podczas uroczystości w Sejmie obowiązywać będą szczególne środki ostrożności.
 17. Szkarłat i tęcza
  Myśl wyrachowana: Celem prowokacji jest skłonienie do odwetu. Ale co to za odwet - spełnić cel wroga?
 18. W powiatach, gdzie wystąpiło dużo przypadków zakażeń, będą większe obostrzenia
  W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem, będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia, niż obowiązują w całym kraju. W tej chwili takich powiatów jest ok. 20 - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 19. Ponad tysiąc nowych zakażeń Covid-19 w ciągu doby w Niemczech
  W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 1 045 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i siedem kolejnych zgonów - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).
 20. W Hiroszimie uczczono pamięć ofiar bomby atomowej
  Podczas ceremonii w Hiroszimie uczczono w czwartek rano czasu miejscowego pamięć ofiar bomby atomowej, którą 75 lat temu zrzuciły na to japońskie miasto USA. Burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui zaapelował o rozbrojenie nuklearne na świecie.
 21. Brazylia: Ponad 57 tys. zakażeń Covid-19 w ciągu doby
  W ciągu ostatniej doby w Brazylii stwierdzono 57 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i kolejne 1437 zgonów - poinformowało w środę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.
 22. Tragiczny finał etapu Tour de Pologne - zwycięzca etapu walczy o życie
  Holender Fabio Jakobsen z ekipy Deceuninck-Quick Step został uznany za zwycięzcę pierwszego etapu 77. Tour de Pologne. Na mecie w Katowicach uległ jednak groźnemu wypadkowi i przewieziono go do szpitala. Trwa walka o jego życie.
 23. "Polska jest gotowa wysłać grupę strażaków-ratowników do Libanu"
  W imieniu narodu polskiego oraz własnym pragnę przekazać wyrazy współczucia oraz wsparcia dla rodzin ofiar eksplozji w bejruckim porcie; Polska jest gotowa wysłać grupę strażaków-ratowników do Libanu - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy skierowanej do prezydenta Libanu Michela Aouna.
 24. W Irlandii Płn. pożegnano Johna Hume'a, laureata Pokojowej Nagrody Nobla
  W Derry w Irlandii Północnej odbył się w środę pogrzeb Johna Hume'a, jednego z architektów procesu pokojowego w tej prowincji i laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1998 roku. Choć z racji epidemii Covid-19 liczba uczestników była ograniczona, hołdy dla zmarłego napłynęły z całego świata.
 25. Co najmniej 113 osób zginęło w wyniku wtorkowej eksplozji w Bejrucie
  Co najmniej 113 osób zginęło w wyniku wtorkowej eksplozji magazynu z azotanem amonu w Bejrucie - poinformował w środę minister zdrowia Libanu Hamad Hassan. Około 4 tys. osób jest rannych, ale wielu ludzi nie zostało jeszcze odnalezionych.
 26. Kościoły na całym świecie apelują o rozbrojenie nuklearne
  W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki Kościoły na całym świecie apelują o rozbrojenie nuklearne.
 27. Włoski marynarz w Bejrucie: Żyję, ale straciłem dwóch kolegów
  W momencie wybuchu znajdował się w swoim biurze na statku, 200 metrów od centrum eksplozji.
 28. Polski ksiądz z Bejrutu: Skala cierpienia jest niewyobrażalna
  Eksplozja w Bejrucie, to kolejny z całej serii potężnych ciosów wzmagających cierpienie mieszkańców Libanu.
 29. Liban: Po eksplozji zapasy zboża wystarczą na mniej niż miesiąc
  Wtorkowa eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem; obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju płyną statki z niezbędnymi dostawami - poinformowały w środę władze.
 30. COVID-19 u marianek w dziecięcym ZOL-u w Piszkowicach
  W zakładzie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej zdiagnozowano 5 przypadków zakażenia koronawirusem. Przełożona Prowincji Polskiej wydała oświadczenie.
 31. Opublikowano wytyczne MEN, MZ i GIS dla szkół od 1 września
  Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek, ale powinni pamiętać o zasadach higieny - wynika z opublikowanych w środę wytycznych MEN, MZ i GIS dla szkół. Rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu, np. dzięki różnym godzinom przychodzenia uczniów do szkoły.
 32. O św. Teresie z Powstania Warszawskiego
  Łódzkie karmelitanki mówią o nim: "relikwia" z Powstania Warszawskiego. Obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus został podziurawiony kulami w 1944 r. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
 33. Za kilka dni przepisy o przechodzeniu w tryb niestacjonarny
  Za kilka dni zostaną przedstawione przepisy szczegółowo opisujące sposoby przechodzenia szkół z trybu stacjonarnego na inne modele - zapowiedział w środę minister edukacji Dariusz Piontkowski.
 34. „Uzdrowić świat”
  Papież Franciszek zainicjował cykl katechez, które, jak stwierdził, mają pomóc rodzinie ludzkiej w uzdrowieniu świata, cierpiącego na poważne choroby.
 35. "Rzeź Woli była największą jednorazową masakrą ludności cywilnej w Europie w trakcie II wojny światowej"
  Rzeź Woli była największą jednorazową masakrą ludności cywilnej w Europie podczas II wojny światowej. Był to wyrok na Polaków, odwet za wybuch Powstania; potworne ludobójstwo musi być upamiętniane i dokumentowane - napisał w środę premier Mateusz Morawiecki.
 36. Szef MEN: Planujemy, że 1 września rok szkolny rozpocznie się w szkołach
  Planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach, zajęcia będą odbywały się w budynku szkolnym w salach lekcyjnych - poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
 37. Włochy. Austriacki turysta uszkodził rzeźbę Canovy
  Do zdarzenia doszło w Gipsotece w Possagno w prowincji Treviso. Austriak ułożył się do zdjęcia na gipsowym monumencie Paoliny Borghese autorstwa Antonia Canovy. Gdy zdał sobie sprawę z uszkodzenia figury, szybko się oddalił.
 38. Eksplozja w Libanie. Możesz pomóc
  Maronicka Fundacja Misyjna z siedzibą we Wrocławiu zaprasza do włączenia się w pomoc mieszkańcom Libanu.
 39. MZ: 640 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 18 osób
  Na COVID-19 zmarło 18 osób, potwierdzono 640 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 152 z woj. śląskiego – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. W sumie zanotowano już prawie 48,8 tys. zakażeń i 1756 zgonów.
 40. Policja zatrzymała trzecią osobę w związku ze znieważeniem warszawskich pomników
  Stołeczni policjanci kontynuują sprawę związaną z obrazą uczuć religijnych i znieważeniem warszawskich pomników. Do sprawy zatrzymano trzecią osobę - poinformowała w środę Komenda Stołeczna Policji.
 41. Ministerstwo Zdrowia: Wyzdrowiało 35,3 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem
  Wyzdrowiało 35 321 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach przebywa 1898 osób z COVID-19, a pod respiratorem 72 chorych.
 42. Papież: Módlmy się za ofiary w Bejrucie i za Liban
  Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie wezwał do modlitwy za ofiary eksplozji w Bejrucie, w której zginęło co najmniej sto osób, a także za Liban. Wyraził nadzieję, że kraj ten stawi czoło tragedii i przezwycięży kryzys.
 43. Co 15 sekund umiera jedna osoba zakażona koronawirusem
  Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie przekroczyła 700 tys. Co godzinę umiera 247 chorych, a w ciągu doby - prawie 5900 pacjentów.
 44. To nie zawsze jest zawał
  Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia. Najbardziej powinni uważać mężczyźni po 60. roku życia.
 45. Polska zgłosiła gotowość pomocy dla Libanu
  Na miejsce może zostać wysłanych 39 ratowników z 4 psami oraz moduł ratownictwa chemicznego.
 46. "Każdego mieszkańca zabić, nie wolno brać żadnych jeńców"
  Między 5 a 7 sierpnia 1944 roku na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej.
 47. W Hiszpanii w ciągu doby 5760 nowych infekcji
  W ciągu minionych 24 godzin w Hiszpanii zanotowano 5760 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z opublikowanych we wtorek danych resortu zdrowia. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły 112 infekcji.
 48. W wyniku eksplozji w Bejrucie zginęło co najmniej sto osób
  Szpitale w libańskiej stolicy są przepełnione. Rannych zostało kilka tysięcy osób.
 49. Burza tropikalna Izajasz w USA
  Przechodząca we wtorek nad wschodnim wybrzeżem USA burza tropikalna Izajasz pozbawiła dostępu do prądu ponad milion osób. Front przeszedł przez Wirginię i Maryland i zmierza w kierunku Nowego Jorku. Lokalnie towarzyszą mu tornada.
 50. Koronawirus w klasztorze franciszkańskim w Wieliczce
  Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną.

Dodatkowe informacje