Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Mary Wagner znowu aresztowana
  Wyznaczono już termin rozprawy obrończyni życia.
 2. Broniarz o propozycjach ZNP
  Będziemy namawiać centrale związkowe do podpisania porozumienia, bo to jest dobre porozumienie dla nauczycieli – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Związek podtrzymuje swoje dotychczasowe postulaty – stwierdził szef ZNP Sławomir Broniarz.
 3. "Mamy nieoficjalne sygnały, że prezydent USA Donald Trump będzie 1 września w Polsce"
  Mamy nieoficjalne sygnały, że prezydent USA Donald Trump będzie 1 września, na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Polsce - powiedział w czwartek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Zaznaczył jednak, że "decyzji jeszcze nie ma".
 4. Papież do kapłanów: Namaszczając, jesteśmy ponownie namaszczeni wiarą i miłością naszego ludu
  O konieczności dążenia do świętości i potrzebie modlitwy wstawienniczej za powierzony sobie lud przypomniał Ojciec Święty sprawując Mszę Krzyżma w bazylice watykańskiej z duchownymi diecezji rzymskiej a także innych diecezji świata przebywających dziś w Wiecznym Mieście.
 5. Ciąża w kosmosie - czy to możliwe?
  Jeżeli poważnie myślimy o kolonizacji innych planet, o budowie dużych baz w kosmosie, musimy założyć, że w kosmosie, albo na innych globach, będą musiały się rodzić dzieci. Tylko czy to w ogóle możliwe? Odpowiada Tomasz Rożek.
 6. Arcybiskup Paryża: Jaka jest różnica między stosem kamieni a katedrą?
  O tym, że do odbudowania Kościoła potrzeba, aby wszyscy ochrzczeni powrócili do łaski i żarliwości otrzymanych na Chrzcie, mówił w homilii podczas Mszy Krzyżma arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Liturgia sprawowana w kościele Saint Sulpice (św. Sulpicjusza), zgromadziła tysiące wiernych w środę wieczorem.
 7. Mężczyzna z kanistrami benzyny zatrzymany w nowojorskiej katedrze
  Mężczyzna z dwoma kanistrami benzyny został zatrzymany w środę wieczorem po wejściu do nowojorskiej katedy św. Patryka na Manhattanie - poinformowała policja.
 8. Wyślij kartkę księdzu
  Pamiętajmy o modlitwie i życzeniach dla naszych duszpasterzy. Dziś - w Wielki Czwartek - mają swoje święto.
 9. Podział z przydziału
  Myśl wyrachowana: Kto wytycza granice podziałów, sam przekracza granice przyzwoitości.
 10. Belgijscy lekarze i pielęgniarki za prawem do zabijania chorych noworodków
  Większość flamandzkich lekarzy i pielęgniarek biorących udział w badaniu dotyczącym noworodków z poważnymi wadami rozwojowymi opowiedziała się za możliwością odstąpienia od ich terapii, a nawet wspomagania śmierci - podała w środę belgijska gazeta "De Standaard".
 11. S. Aniela Garecka na Wielkanoc: "Ma być niebo w gębie, ale i niebo w duszy!"
  Znana mistrzyni kuchni, s. Aniela Garecka, zdradza nam dwa złote przepisy: na chrzan do wędlin i deserową babkę. Ale oprócz tego salwatorianka zachęca, by gotowanie, pieczenie czy smażenie nie odciągnęło nas od modlitwy i liturgii Triduum Paschalnego.
 12. Pogrzeb Izy Paszkowskiej - cenionego pedagoga i redaktora "Małego Gościa"
  Chciała, żebyśmy byli jedno - o tym pragnieniu Izy Paszkowskiej powiedział ks. Krzysztof Misiuda podczas jej pogrzebu, który odbył się w Gliwicach.
 13. Pożar kościoła w Wielkopolsce
  Pożar kościoła w Gołańczy został opanowany wczoraj wieczorem. Ogień pojawił się najprawdopodobniej przy organach na wieży kościoła, organista wymagał pomocy pogotowia.
 14. MEN: 67 proc. przedszkoli i ponad 60 proc. szkół funkcjonuje normalnie
  Czy to oznacza, że strajk słabnie?
 15. Czym jest Triduum Paschalne?
  Ks. dr Paweł Cieślik wyjaśnia, co wyjątkowego dzieje się podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, Liturgii Męki Pańskiej oraz w trakcie Wigilii Paschalnej.
 16. Proszek do prania lepszy w Niemczech niż w Polsce? Teraz ma się to zmienić
  Parlament Europejski w Strasburgu poparł w środę przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości. Nowe przepisy zostały zatwierdzone przez Izbę przy 474 głosach za, 163 przeciw i 14 wstrzymujących się.
 17. Małopolska. Świątynie bezpieczne od pożaru
  Niedawny pożar katedry Notre Dame w Paryżu zwrócił uwagę na stan zabezpieczeń przeciwpożarowych w zabytkowych małopolskich budynkach sakralnych. Są one nieźle chronione.
 18. Abp Gądecki: Zwracam się do Polaków z apelem o pomoc w odbudowie katedry Notre Dame
  Zwracam się do wszystkich Polaków z apelem o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji SMS-owej i przez wpłaty na konto Caritasu Polska - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
 19. Jasna Góra: Nowa suknia i korona
  Dobiegła końca doroczna konserwacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Prowadzący prace specjaliści oceniają, że ikona Czarnej Madonny jest w doskonałej kondycji - dzięki umieszczeniu jej przed laty w specjalnej kasecie z systemem klimatyzacji.
 20. Olsztyn. Budzik powiększy się o 7 łóżek
  W wyniku adaptacji nowych pomieszczeń oddział kliniczny leczenia śpiączki "Budzik dla Dorosłych" powiększy się o 7 nowych łóżek.
 21. Krakowski Zygmunt będzie bił dla Francuzów
  O 18.50 nad Krakowem rozkołysze się dzwon Zygmunta. Będzie bił w akcie solidarności z Francuzami po pożarze katedry Notre Dame.
 22. Papież: Tym, którzy poświęcali się, także osobiście ryzykując, by uratować bazylikę, należy się wdzięczność całego Kościoła
  Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej zapewnił wiernych z Paryża, mieszkańców tego miasta i cały naród francuski o swej bliskości po pożarze katedry Notre Dame. Wyraził wdzięczność tym, którzy dołożyli starań, by ratować świątynię.
 23. Po pożarze w Paryżu. Czy warszawskie zabytki są dobrze chronione?
  Tylko niektóre mają czujniki dymu lub monitoring.
 24. Co zrobić w Wielką Środę? Wyjść z kryjówki!
  - Czas wyjść z ukrycia i spojrzeć na miłość Boga. Ona jest ukazana na obliczu Jezusa, który umarł, aby nas wyzwolić i zbawić - mówi o. Marcin Jeleń OP.
 25. Koalicja Europejska daleko w tyle za PiS
  PiS ma 35 proc. poparcia, a Koalicja Europejska 23 proc. - wynika z sondażu Kantar Polska dla tygodnika "Polityka". Według tygodnika alians opozycji zaczyna tracić kontakt z partią rządzącą.
 26. X „Noc Konfesjonałów” – w tym roku w 37 diecezjach
  W 37 diecezjach w całej Polsce rozpocznie się tegoroczna, już dziesiąta edycja akcji „Noc Konfesjonałów”. Jej celem jest stworzenie możliwości wyspowiadania się dla osób, które z powodu braku czasu lub zwykłego lenistwa zaniedbały w Wielkim Poście tę praktykę.
 27. Wszystko o Notre Dame i wirtualne zwiedzanie
  Reportaże, komentarze, galerie, filmy, panorama 360 stopni i najważniejsze informacje.
 28. Spływają zapowiedzi hojnych datków na odbudowę Notre Dame
  Francuski koncern energetyczny Total przekaże 100 mln euro na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. Rodzina Bettencourt i Meyers wraz z firmą L'Oreal - 200 mln. Zapowiedzi spływają też z zagranicy.
 29. Morawiecki: Od władz Francji będzie zależało, w jakim stopniu pomożemy w odbudowie Notre Dame
  Zadeklarowałem prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi naszą pomoc przy odbudowie katedry Notre Dame; od decyzji władz francuskich będzie zależało to, w jakim stopniu będziemy mogli dopomóc w tej odbudowie - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
 30. Ksiądz-bohater wyniósł z płonącej katedry Najświętszy Sakrament i relikwie korony cierniowej
  Kapelan paryskiej straży pożarnej ks. Jean-Marc Fournier uratował z płonącej katedry Notre-Dame Najświętszy Sakrament oraz relikwie korony cierniowej.
 31. Nadzieja nigdy nie umiera
  Edyta Traugut była jedną z podopiecznych hospicjum perinatalnego działającego przy Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła Dobra". O chorobie swojego dziecka, Wojtusia - braku mózgu i wodogłowiu - dowiedziała się w od lekarza w 30. tygodniu ciąży. Chłopiec żył po porodzie dwa tygodnie.
 32. Macron: Odbudujemy katedrę Notre Dame w ciągu pięciu lat
  Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek w transmitowanym na żywo orędziu do narodu, że zniszczona w wyniku pożaru paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Podziękował strażakom i osobom oferującym wsparcie w odbudowie.
 33. Arcybiskup Wilna: Pożar Notre Dame przypomina Europie o chrześcijańskich korzeniach
  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas przekazał we wtorek Francuzom wyrazy współczucia po pożarze katedry Notre Dame i wskazał, że ta tragedia przypomniała Europie o jej chrześcijańskich korzeniach.
 34. To Nasza Pani...
  Ks. Kamil Iwanowski, pracujący we Francji, pisze na gorąco o reakcjach Francuzów na pożar katedry Notre Dame.
 35. Prezydent Andrzej Duda odznaczył osoby pomagające potrzebującym
  Wśród odznaczonych znalazło się wielu misjonarzy i misjonarek oraz świeckich działających na rzecz misji w różnych zakątkach świata.
 36. Po pożarze w Notre Dame przerwa we francuskim życiu politycznym
  Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wywrócił do góry nogami kalendarz polityczny we Francji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - pisze we wtorek AFP. Większość partii ogłosiło przerwę w kampanii wyborczej, prezydent Emmanuel Macron odwołał orędzie do narodu.
 37. "Droga pokuty łączy pontyfikaty Franciszka i Benedykta XVI"
  Franciszek odwiedził wczoraj w klasztorze „Mater Ecclesiae” Papieża emeryta, aby złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych oraz z okazji 92. rocznicy urodzin, przypadającej w dniu dzisiejszym. Informację tę przekazał dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Natomiast dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli w artykule z okazji rocznicy urodzin Benedykta XVI zwraca uwagę na wielką zgodność obu Papieży w rozwiązaniu kryzysu nadużyć w Kościele. Obaj podkreślają rolę pokuty i modlitwy.
 38. Do Paryża z całego świata płyną wyrazy współczucia po pożarze Notre Dame
  Z całego świata napływają we wtorek do Paryża wyrazy współczucia po pożarze w słynnej katedrze Notre Dame. O solidarności z Francuzami zapewnili m.in. papież Franciszek, brytyjska królowa Elżbieta II czy prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin.
 39. Abp Jędraszewski: Katedra Notre Dame to miejsce duchowej łączności między naszymi narodami
  Katedra Notre Dame de Paris to miejsce duchowej łączności między naszymi dwoma narodami, francuskim i polskim - napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście do metropolity paryskiego abpa Michela Aupetit po pożarze katedry Notre Dame.
 40. 10 faktów na temat katedry Notre Dame
  Ocalona z pożaru katedra Notre Dame to arcydzieło sztuki gotyckiej
 41. Krakowska prokuratura chce kuratora dla Stowarzyszenia "Wiosna"
  Prokuratura ma bowiem wątpliwości, czy 4 lutego ks. Grzegorz Babiarz został prawidłowo wpisany jako jego prezes.
 42. W środę rozdzwonią się dzwony w stu diecezjach Francji
  W diecezjach Francji w środę o godz. 18.50, o której w poniedziałek wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu, rozdzwonią się dzwony w kościołach katedralnych - poinformowała we wtorek Konferencja Biskupów Francji na Twitterze.
 43. W sobotę koncert z apelem o datki na odbudowę Notre Dame
  Kanał 2 francuskiej telewizji publicznej w sobotę wieczorem wyemituje na żywo uroczysty koncert z apelem o składanie datków na odbudowę zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame - ogłosiła we wtorek telewizja France 2.
 44. Ruina katedry. Czas wyboru
  Po zbombardowaniu Ostrowa Tumskiego przez wojska radzieckie w 1945 r. wrocławska katedra - pozbawiona dachu, wypalona - była pustym szkieletem. Już 29 lipca 1951 r. poświęcił ją po odbudowie kardynał Stefan Wyszyński. Jej zniszczenie było dramatem, ale zarazem… szansą. Na świadomą decyzję.
 45. Papież zapewnia Francuzów o swej bliskości i modlitwie
  Papież Franciszek zapewnił mieszkańców Paryża i wszystkich Francuzów o swej bliskości i modlitwie po poniedziałkowym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame.
 46. Prokuratura: Pożar Notre Dame prawdopodobnie wzniecony przypadkiem
  Pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo - poinformowała we wtorek prokuratura. Zdaniem ekspertów jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.
 47. Parlament Europejski przeciwko ochronie życia i rodziny
  Parlament Europejski ponownie wystąpił przeciwko ochronie życia i rodziny. Europosłowie uchwalili kontrowersyjną rezolucję, w której walkę o ochronę życia nienarodzonych dzieci czy sprzeciw wobec nadawania przywilejów ruchowi LGBT uznali za działania godzące w podstawowe prawa człowieka.
 48. Ks. Jacek Plech: Pożar pokazał nam religijne oblicze Francji
  Ten pożar pokazał nam religijne oblicze Francji - mówił w Radiu eM ks. dr Jacek Plech, przez kilka lat mieszkaniec Paryża. W ten sposób skomentował modlitwy paryżan na wieść o pożarze katedry Notre Dame.
 49. Ja to załatwię
  Setki ludzi twierdzą, że siostra Dulcissima, Ślązaczka w drodze na ołtarze, wyprosiła im nadzwyczajne łaski. Jedno z tych świadectw jest szczególne, bo związane z prośbą... 9-letniej dziewczynki.
 50. Hanik – orędownik
  Różaniec – to była jedna z rzeczy, które pomogły mu wytrwać, kiedy trafił do więzienia, aresztowany przez gestapo. Zrobił go ze sznurka i drzazgi odłupanej ze stołu w celi. Czy ks. Jan Macha zostanie błogosławionym?

Dodatkowe informacje