Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. W Hiszpanii w ciągu doby 5760 nowych infekcji
  W ciągu minionych 24 godzin w Hiszpanii zanotowano 5760 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z opublikowanych we wtorek danych resortu zdrowia. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły 112 infekcji.
 2. W wyniku eksplozji w Bejrucie zginęło co najmniej 10 osób
  Co najmniej 10 osób zginęło we wtorek w wyniku potężnej eksplozji w stolicy Libanu, Bejrucie - poinformował libański resort zdrowia. Są setki rannych oraz rozległe zniszczenia w wielu punktach miasta, głównie w centrum.
 3. Burza tropikalna Izajasz w USA
  Przechodząca we wtorek nad wschodnim wybrzeżem USA burza tropikalna Izajasz pozbawiła dostępu do prądu ponad milion osób. Front przeszedł przez Wirginię i Maryland i zmierza w kierunku Nowego Jorku. Lokalnie towarzyszą mu tornada.
 4. Koronawirus w klasztorze franciszkańskim w Wieliczce
  Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną.
 5. W Bejrucie miały miejsce dwie eksplozje, są dziesiątki rannych
  Dwie silne eksplozje wstrząsnęły we wtorek stolicą Libanu, Bejrutem - informuje agencja AFP, według której są dziesiątki rannych. Telewizja Al-Dżazira pokazuje ogromne płomienie i chmury dymu nad miastem.
 6. Hiszpania: Pożar zabytkowego kościoła
  W Europie coraz częściej płoną kościoły. Wciąż badane są przyczyny pożaru jaki wybuchł w najstarszej świątyni w hiszpańskiej Plasencji. Ogień poważnie uszkodził XVI-wieczny ołtarz, którego autorem jest Luis de Morales, zwany El Divino. „Nie wykluczamy, że było to podpalenie” - mówi burmistrz Fernando Pizarro.
 7. Kard. Parolin: Św. Jan Maria Vianney wciąż inspiruje księży
  Na niesłabnącą aktualność przesłania św. Jana Marii Vianney’a wskazał watykański Sekretarz Stanu.
 8. Policja zatrzymała pierwsze osoby w związku ze znieważeniem warszawskich pomników
  Stołeczni policjanci zatrzymali pierwsze osoby w związku ze znieważeniem warszawskich pomników - poinformował we wtorek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że zatrzymanie kolejnych to tylko kwestia czasu.
 9. ZUS: Więcej firm skorzysta ze zwolnienia ze składek
  Wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy propozycję zmian przepisów tarczy antykryzysowej. Jeśli wejdą one w życie w takim kształcie, jaki zaproponowaliśmy, więcej osób skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
 10. Łukaszenka w orędziu: Chcieli zorganizować rzeźnię w centrum Mińska
  Jeszcze nie strzelają, nie nacisnęli na spust, ale jest oczywiste, że chcieli zorganizować rzeźnię w centrum Mińska - oświadczył Alaksandr Łukaszenka we wtorek w orędziu do narodu. Według niego na Białorusi trwają próby rozpętania "kolorowej rewolucji".
 11. Francuscy biskupi krytykują nową ustawę bioetyczną
  Nic dobrego nie przyniesie społeczeństwu stanowienie krótkowzrocznych i ideologicznych praw – stwierdzili biskupi Francji po tym, jak Zgromadzenie Narodowe tego kraju przyjęło kontrowersyjną ustawę bioetyczną. Udostępnia ona zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Zapewnia też im refundację zabiegu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
 12. Kolejne zatrzymanie w sprawie byłego ministra transportu Sławomira N.
  Zatrzymany został Aleksander D. reprezentujący polską spółkę, ubiegającą się o kontrakt na budowę i remont drogi na Ukrainie.
 13. Holandia: Polak zginął ratując z morza tonące dzieci
  Był migrantem zarobkowym, miał 37 lat. Zmarł po tym, jak uratował trójkę tonących dzieci z niemieckiej rodziny, która przyjechała do Holandii na wakacje.
 14. Rusza grupa terapeutyczna dla osób zranionych w Kościele
  We wrześniu w Warszawie rozpoczną się spotkania grupy terapeutycznej dla osób, które doznały przemocy seksualnej ze strony duchownych.
 15. Trwa nabór do pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele
  Pozostało jeszcze parę wolnych miejsc na konsultacje sierpniowe i wrześniowe.
 16. Padł rekord zakażeń w Polsce
  To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby.
 17. Bartoszewski: Po 6 sierpnia należy uznać Andrzeja Dudę za prezydenta RP
  Nie ma alternatywy i po 6 sierpnia należy uznać Andrzeja Dudę za prezydenta RP - powiedział poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski we wtorek w porannym wywiadzie dla radia TOK FM. Jego zdaniem, choć były nieprawidłowości, kwestionowanie wyborów prowadzi do anarchii.
 18. Ukazało się „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego"
  Staraniem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) KEP ukazało się „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”. Znajdziemy tu wskazówki jak rozmawiać z rodzicami, jak pomóc im przeżyć żałobę po stracie dziecka oraz teksty modlitw, pieśni, teksty liturgiczne związane z pogrzebem – mówi ks. Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP.
 19. Obowiązowe testy na COVID-19 dla przyjeżdżających z zagranicy?
  Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez "testowy drive-thru" i zrobić wymaz. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
 20. Obiecująca szczepionka przeciwko boreliozie
  Wyniki drugiej fazy badań klinicznych szczepionki przeciwko boreliozie wskazują, że jest ona skuteczna i bezpieczna - poinformowała francuska firma biotechnologiczna Valneva.
 21. Co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia
  Aż co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia. W pandemicznym kryzysie młodzi są zwalniani, bo zwykle pracują na umowy cywilnoprawne. Trudniej im też będzie znaleźć nową pracę - podaje we wtorek dziennik "Rzeczpospolita".
 22. Watykańskie dementi: Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju
  Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.
 23. Rośnie napięcie między władzami Katalonii a lokalnym Kościołem
  Neutralność biskupów wobec prowadzonej przez regionalne władze Katalonii separatystycznej polityki jest przyczyną "poważnych napięć" między katalońskim rządem a Kościołem rzymskokatolickim - pisze w poniedziałek dziennik "La Vanguardia".
 24. Szef Pentagonu: Umowa z Polską "zwiększy odstraszanie" Rosji
  Szef Pentagonu Marek Esper poinformował w poniedziałek o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do "zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO".
 25. Wielka Brytania: Szybkie testy na obecność koronawirusa będą dawać wynik w 90 minut
  Szybkie testy na obecność koronawirusa, które dadzą wynik w ciągu 90 minut, będą od przyszłego tygodnia stosowane w brytyjskich szpitalach i domach opieki - ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.
 26. Wracają audiencje generalne papieża, ale nadal bez wiernych
  Pierwsza po lipcowej przerwie na odpoczynek audiencja generalna papieża Franciszka w środę odbędzie się w takiej formie, jak wszystkie od początku pandemii: w bibliotece Pałacu Apostolskiego i bez udziału wiernych. Audiencja będzie transmitowana przez Watykan.
 27. Mężczyzna, który twierdził, że ma bombę, zatrzymany w Kijowie
  Mężczyzna, który zabarykadował się w poniedziałek w banku w Kijowie, twierdząc, że ma bombę w plecaku, został zatrzymany - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
 28. Jest orzeczenie SN w sprawie wyborów prezydenckich
  Wpływ protestów do SN był kilkudziesięciokrotnie wyższy niż w przypadku poprzednich wyborów.
 29. Zmarł John Hume, laureat pokojowej Nagrody Nobla
  Był jednym z architektów procesu pokojowego w Irlandii Północnej.
 30. Mniej zakażeń niż w ostatnich dniach
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 575 osób; w ciągu doby zmarła jedna osoba.
 31. Zmarła s. Łucja Jakubowicz, laureatka Orderu Uśmiechu
  Po długiej i ciężkiej chorobie odeszła siostra dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Piszkowicach.
 32. UOKiK: Blisko 213 mln zł kary nałożone na Gazprom
  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom - poinformował w poniedziałek UOKiK. Jak dodano, to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.
 33. 2 września powinien być pierwszym dniem normalnej nauki w szkołach
  Drugi września powinien być dniem normalnej nauki w szkołach - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział też propozycje zmian w przepisach, aby "dać możliwość większej regionalizacji działań", a także, aby szkoły w powiatach mogły reagować na stan epidemiczny.
 34. Rozpoczynamy kontrole w sklepach
  Rozpoczęcie w tym tygodniu kontroli zasłaniania ust i nosa przez klientów i przez personel w sklepach zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem, trudno jeszcze mówić o drugiej fali pandemii.
 35. Australia: Ogłoszono "stan katastrofy"
  W związku z dalszym wzrostem zakażeń koronawirusem w stanie Wiktoria, na południowym wschodzie Australii, jego premier Daniel Andrews wprowadził "stan katastrofy" i godzinę policyjną w Melbourne.
 36. Brazylia: Wierni chcą beatyfikacji biskupa zmarłego na koronawirusa
  Brazylia jest jednym z tych krajów, które najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa. Specjaliści przestrzegają, że pandemia nie osiągnęła tam jeszcze swojego szczytu. Na COVID-19 zmarło ponad 93 tys. Brazylijczyków. Wśród zakażonych, a także zmarłych znajdują się również kapłani i biskupi.
 37. DGP: Szkoły gotowe tylko na zamknięcie
  Szefowie placówek oświatowych na własną rękę przygotowują scenariusze na nowy rok szkolny; wśród pomysłów na ochronę przed koronawirusem pojawia się system dualny, czyli podzielenie dzieci na grupy, które na zmianę przychodzą do szkoły i uczą się zdalnie - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
 38. Głód zabije libańskie dzieci przed końcem roku
  Przed końcem roku libańskie dzieci będą umierać z głodu na ulicach – uważa Jad Sakr, pełniący obowiązki dyrektora organizacji Save the Children w tym kraju.
 39. Hiszpania: Otwarto Jubileuszowy Rok Guadalupański
  Uroczysta Eucharystia rozpoczęła Rok Jubileuszowy w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Hiszpanii. Zostały w niej otwarte Święte Wrota, zwane też Bramą Przebaczenia.
 40. Senator na kwarantannie, miał kontakt z zakażonym
  Senator Krzysztof Kwiatkowski odbędzie kwarantannę w związku z możliwością zakażenia koronawirusem. Polityk przekazał tę informację na Twitterze; jak zaznaczył, powodem kwarantanny jest to, że miał kontakt z zakażonym koronawirusem senatorem Janem Filipem Libickim.
 41. Wielka modernizacja watykańskiej apteki
  Po siedmiu miesiącach zakończył się remont i modernizacja watykańskiej apteki, która w poniedziałek zostanie ponownie otwarta w swojej stałej siedzibie. Pracę usprawniono tam do tego stopnia, że lekarstwo z szaf trafia do okienka w ciągu 8 sekund.
 42. Uniwersytet Hopkinsa: Ponad 18 mln zakażeń koronawirusem na świecie
  18 milionów ludzi zakaziło się koronawirusem na całym świecie od początku pandemii - poinformował w poniedziałek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Najwięcej zakażeń jest w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii. Zmarło ogólnie 688 351 osób.
 43. Zakończono poszukiwania ośmiu marines po wypadku u wybrzeży Kalifornii
  Siły zbrojne USA poinformowały w niedzielę o zakończeniu poszukiwań siedmiu żołnierzy piechoty morskiej i jednego marynarza, których pływający transporter opancerzony zatonął w czwartek podczas ćwiczeń u wybrzeży południowej Kalifornii. Uznano ich za zmarłych.
 44. 1 września planowany jest powrót dzieci do szkół, ale możliwy powrót do nauczania zdalnego
  1 września planowany jest powrót dzieci do szkół. W pewnych sytuacjach, czy jakiś radykalnych wzrostach zachorowań, na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej - poinformował w niedzielę rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar.
 45. Prezydent Andrzej Duda i kard. Kazimierz Nycz otrzymali statuetki "Przyjaciel Dużych Rodzin"
  W Warszawie zakończył się trzydniowy Zjazd Dużych Rodzin, który ze względu na epidemię miał nieco inny charakter od poprzednich spotkań.
 46. Papież: Nie ma przeciwieństwa między chlebem powszednim a Eucharystią
  W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek podkreślił, że przystępowanie do sakramentów nie może być oderwane od troski o bliźnich.
 47. Abp Skworc: Powraca niepewność o losy całej górniczej branży
  W sytuacji epidemii koronawirusa w kopalniach i ograniczania wydobycia węgla górnicy poczuli niejako podwójne zagrożenie - zdrowotne i pracownicze, egzystencjalne - mówił w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wskazując na powracającą niepewność o losy całej górniczej branży.
 48. Koronawirus: Ilu pacjentów jest w szpitalach, ilu pod respiratorem?
  Łącznie do tej pory wyzdrowiało 34 709 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1835 chorych. Pod respiratorem jest 76 pacjentów - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
 49. MZ: 548 nowych przypadków koronawirusa
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 548 osób; w ciągu doby zmarło 10 osób - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. W sumie odnotowano prawie 46,9 tys. zakażeń.
 50. Matka Boża Anielska otwiera drzwi do nieba. Dziś można uzyskać odpust Porcjunkuli
  Nawiedzając swój kościół parafialny można dzisiaj uzyskać odpust zupełny.

Dodatkowe informacje