Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Obok ciała grotołaza prawdopodobnie jest drugi poszukiwany
  TOPR: Mamy pełne podstawy stwierdzić, że obok widocznego jednoznacznie ciała grotołaza w niebieskim kombinezonie zidentyfikowaliśmy fragment czerwonego materiału, który z dużą dozą prawdopodobieństwa może być częścią kombinezonu drugiego z poszukiwanych.
 2. Abp Ryś o księdzu Misiaku
  Metropolita łódzki był gościem w programie redakcji katolickiej TVP1 "Studio Raban". Co odpowiedział młodym na pytanie o ks. Michała?
 3. Na te dwie kreski czekałam całe lata
  „Zastanawiałam się, jak ten chrzest będzie przebiegał, bo Klaudka nie wolno było wyciągać z inkubatora. Tymczasem ksiądz najpierw go namaścił, a potem wziął wodę święconą do strzykawki i w ten sposób polał mu głowę. Po tym chrzcie wszystko się zmieniło...”
 4. Hongkończycy utworzyli żywy łańcuch w rocznicę Szlaku Bałtyckiego
  Tysiące mieszkańców Hongkongu utworzyły w piątek na ulicach miasta wielokilometrowy żywy łańcuch na wzór Szlaku Bałtyckiego sprzed dokładnie 30 lat. Uczestnicy pokojowej manifestacji domagają się m.in. demokratycznych wyborów hongkońskich władz.
 5. Wszystkie poszukiwane po burzach w Tatrach osoby są bezpieczne
  - Na liście poszukiwanych było 9 osób. Udało się ustalić miejsca ich pobytu. Wszyscy są bezpieczni - zapewnił rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.
 6. Pokaż język
  Nie interesuje mnie farma lewych, czy też prawych trolli. Interesuje mnie człowiek, który chowając się za anonimowym nickiem, bije drugiego słowem.
 7. W Czeczenii otwarto prawdopodobnie największy meczet w Europie
  W czeczeńskim mieście Szali otwarto w piątek prawdopodobnie największy meczet w Europie. Budynek może pomieścić 30 tys. osób, a teren wokół niego 70 tys. ludzi - podały media, powołując się miejscowe władze. Meczet nosi podwójną nazwę - Duma Muzułmanów im. Proroka Mahometa.
 8. Ratownicy TOPR wycofują się z Jaskini Wielkiej Śnieżnej
  Trwały tam poszukiwania dwóch grotołazów. Wczoraj odnaleziono ciało jednego z nich.
 9. Czy jest życie na Marsie?
  Ta historia to kolejny dowód na to, że Bóg nigdy nie zostawia nas sierotami. Nawet na pustyni.
 10. Sądy wciąż po stronie prawdy o aborcji. Działacze pro-life uniewinnieni
  Zapadły kolejne dwa wyroki uniewinniające wolontariuszy Fundacji Pro-Prawo do Życia. Tym razem o braku winy działaczy pro-life orzekł Sąd Okręgowy w Lublinie oraz Sąd Rejonowy w Rzeszowie. Obrońcy życia, w związku z prowadzonymi pikietami antyaborcyjnymi, byli obwinieni o rzekome wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym oraz tzw. czyn nieobyczajny. Przed sądami reprezentowali ich prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
 11. Ponad 30 osób pozostaje w szpitalach po nawałnicy w Tatrach
  - Większość pacjentów jest w stanie ogólnym dobrym - poinformowała Małgorzata Czaplińska ze szpitala w Zakopanem.
 12. Australia: Rodzice winni doprowadzenia córki do niedożywienia dietą wegańską
  Dwoje australijskich rodziców zostało uznanych za winnych doprowadzenia swej niespełna 2-letniej córki do niedożywienia z powodu stosowania u niej diety wegańskiej - pisze portal BBC News. Usłyszeli wyrok 18 miesięcy więzienia, który zamieniono na prace społeczne.
 13. Naczelnik TOPR: Zakładamy z dużym prawdopodobieństwem, że i drugi z grotołazów nie żyje
  Ciało pierwszego z poszukiwanych ratownicy odnaleźli w czwartek w nocy.
 14. Tatry. Akcja ratunkowa trwa, po wczorajszej nawałnicy wciąż poszukiwanych jest 9 osób
  Właściciele pensjonatów w Zakopanem zgłosili, że na nocleg nie wróciło 16 osób, jednak 7 z nich udało się już zlokalizować.
 15. Najgroźniejszy rywal Kszczota i Lewandowskiego nie wystartuje na lekkoatletycznych MŚ w Dausze
  Dwukrotny mistrz olimpijski (2012, 2016), rekordzista świata w biegu na 800 m Kenijczyk David Lekuta Rudisha nie wystartuje w zbliżających się lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dausze (27 września - 6 października) - poinformował jego menedżer.
 16. Polscy archeolodzy odkryli olbrzymi kompleks ceremonialny Inków
  Z przeszło 20 budowli i 5 placów składał się inkaski kompleks ceremonialny odkryty w sierpniu przez polskich i peruwiańskich archeologów. Zdaniem naukowców jest to największe znalezione dotąd założenie tego typu w Andach, zlokalizowane na tak dużej wysokości - powyżej 4800 m n.p.m.
 17. Odnaleziono ciało jednego z zaginionych grotołazów
  Szóstego dnia akcji TOPR ratownicy dotarli do jednego z uwięzionych w tatrach grotołazów. Niestety mężczyzna nie żyje.
 18. Tragedia w Tatrach: Podobne wydarzenia miały już miejsce w przeszłości
  W czwartkowej burzy w Tatrach zginęło w różnych miejscach 5 osób. Do tak tragicznych w skutkach nawałnic dochodziło już wcześniej, a najgorsze z nich miały miejsce w latach 30.
 19. Jednym z rażonych piorunem na Giewoncie był ksiądz. Prosi o modlitwę
  Wśród ofiar nawałnicy w Zakopanem był ks. Jerzy Kozłowski, wikariusz parafii pw. Matki Kościoła w Dzierżoniowie.
 20. W Jaskini Wielkiej Śnieżnej odnaleziono ciało jednego z poszukiwanych grotołazów
  W czwartek wieczorem poinformował o tym dyżurny ratownik TOPR Krzysztof Długopolski.
 21. Ratownicy znależli jednego z grotołazów
  Ratownicy znaleźli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej jednego z poszukiwanych grotołazów. Niestety, nie żyje.
 22. Naczelnik TOPR: Liczba poszkodowanych podczas burzy jest przerażająca
  Jan Krzysztof podsumowuje dzisiejsze tragiczne wydarzenia w Tatrach.
 23. Premier: Chciałem wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych osób
  Chciałem wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych osób, z tego co wiemy dzisiaj, cztery osoby nie przeżyły tych gwałtownych i nietypowych wyładowań burzowych - powiedział w czwartek w Zakopanem premier Mateusz Morawiecki.
 24. Biskup promuje powołania… skacząc ze spadochronem
  Francuski biskup Xavier Malle w niecodzienny sposób zamierza promować powołania. Uczyni to skacząc ze spadochronem z wysokości 4 tys. metrów. Będzie to pierwszy skok w jego 53-letnim życiu. Stawiając czoło tej przygodzie, jak mówi, pragnie zachęcić młodych do rozpoczęcia niepowtarzalnej przygody, którą jest powołanie.
 25. W Jaskini Wielkiej Śnieżnej nieprzerwanie trwa akcja ratunkowa
  Z Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach w czwartek wyszła jedna grupa ratowników, która poszukiwała grotołazów. Kolejna zmiana nie weszła na dół z uwagi na zaangażowanie w akcji ratowniczej po burzy w okolicach Giewontu – poinformował naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
 26. Modlitwa za ofiary tragedii w Tatrach
  W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem została odprawiona Msza św. w intencji ofiar dzisiejszej burzy w Tatrach. Piątek, sobota i niedziela będą pod Giewontem dniami żałoby.
 27. Wojewoda małopolski: W Tatrach zginęły cztery osoby
  W polskiej części Tatr zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci - poinformował wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas spotkania z dziennikarzami. Jak dodał, poszkodowani przez burzę przewożeni są do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Myślenicach i Suchej Beskidzkiej.
 28. Prezydent złożył wyrazy współczucia wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku gwałtownej burzy w Tatrach
  Wielu turystów zostało poszkodowanych, trwa akcja ratunkowa w Tatrach; wyrazy współczucia dla wszystkich dotkniętych kataklizmem - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
 29. Żałoba w Zakopanem
  W związku z tragiczną sytuacją w Tatrach odwołano wydarzenia kulturalne, a o 19.00 w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbędzie się Msza św. w intencji ofiar burzy.
 30. Seria porażeń w Tatrach. Trzy ofiary śmiertelne
  - Teraz najważniejsza jest akcja ratunkowa - powiedziała Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W Zakopanem odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego.
 31. Małe zwycięstwo Węgrów nad lobby LGBT
  Węgrzy odnieśli małe zwycięstwo nad lobby homoseksualnym w Budapeszcie, po tym, jak środowiska broniące małżeństwa i rodziny oprotestowały kontrowersyjną kampanię reklamową firmy Coca-Cola.
 32. Weigel: Proces kard. Pella przypomina procesy stalinowskie
  Zaskakująca i niezrozumiała decyzja o odrzuceniu apelacji kard. Pella budzi bardzo poważne wątpliwości co do jakości wymiaru sprawiedliwości w Australii – uważa czołowy katolicki publicysta George Weigel. Jego zdaniem po tym, co się wydarzyło w stanie Victoria, nie można mieć pewności, czy jakikolwiek kapłan oskarżony o nadużycia seksualne będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces.
 33. Co zrobić, gdy burza zaskoczy w terenie górskim?
  Trwa akcja ratunkowa w Tatrach, gdzie piorun śmiertelnie raził kilka osób, a kilkanaście innych zostało rannych. Jak się zachować, gdy burza zaskoczy nas na górskim szlaku - tłumaczą organizatorzy Akademii Górskiej TOPR.
 34. Dziś wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej
  Wspomnienie to zostało wprowadzone przez papieża Piusa XII encykliką „Ad caeli Reginam” w 1954 roku.
 35. Zosia - piąta z sześcioraczków opuściła szpital
  Zosia - piąta z sześcioraczków opuściła w czwartek krakowski szpital i pojechała do domu do Tylmanowej (Małopolskie). Na miejscu czeka na nią Kaja, Nela, Filip i Tymon, a także starszy brat - dwuipółletni Oliwier. Pod koniec przyszłego tygodnia szpital powinna opuścić Malwina.
 36. TOPR: Kilkanaście osób rażonych przez piorun w okolicy Giewontu
  Kilkanaście osób zostało rażonych w czwartek przez piorun w okolicy Giewontu. Odnotowano też kilka zgonów w różnych miejscach Tatr - powiedział naczelnik TOPR.
 37. Szop utknął w... automacie na słodycze
  Do niecodziennej sytuacji doszło w jednej z amerykańskich szkół. Musiała interweniować policja i inne służby.
 38. Akcja w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Ratownicy dotarli na dno trzymetrowej studzienki
  Udrożnienia wymaga jeszcze wejście do kolejnej szczeliny, tzw. pochylni.
 39. ONZ upamiętnia świadków wiary
  22 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Przypominamy historię jednej z ofiar.
 40. Wiceszef MSWiA: Wszystko wskazuje na to, że ciało Piotra Woźniaka-Staraka zostało odnalezione
  Potwierdziły się najgorsze obawy, wszystko wskazuje na to, że ciało Piotra Woźniaka-Staraka zostało odnalezione - poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Poszukiwania producenta filmowego, który zaginął, pływając po mazurskim jeziorze Kisajno, trwały od niedzieli.
 41. Babcia pątniczka z Włoch już na Jasnej Górze
  95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą, pokonując ok. 1 tys. km, jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka, która do częstochowskiego sanktuarium dotarła późnym popołudniem. Pierwsze kroki skierowała przed cudowny obraz, gdzie długo się modliła, a potem spotkała się z paulinami. Przeor klasztoru ucałował jej ręce i podziękował za pielgrzymi trud, ofiarując ryngraf Jasnogórskiej Pani i różaniec.
 42. UJ wyprzedził UW w prestiżowym rankingu najlepszych uczelni świata
  Wśród tysiąca uczelni sklasyfikowanych na tzw. Liście Szanghajskiej znalazło się 9 z Polski. Najwyżej oceniono Uniwersytet jagielloński.
 43. Mike Pompeo rozmawiał telefonicznie z duńskim szefem dyplomacji
  Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo rozmawiał w środę telefonicznie z duńskim ministrem spraw zagranicznych Jeppe Kofodem o współpracy obu krajów w zakresie bezpieczeństwa. Rozmowa odbyła się dzień po tym, jak prezydent USA Donald Trump odwołał wizytę w Danii.
 44. Marczuk: Wielu pracownikom składki na PPK zrekompensują obniżki podatków
  Obniżka PIT z 18 do 17 proc., "zerowy PIT" dla młodych czy zwiększenie kosztów uzyskania przychodów zrekompensuje wielu pracownikom składki na Pracownicze Plany Kapitałowe - mówi PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
 45. Kryzys rządowy we Włoszech utrudnia wskazanie kandydata na komisarza UE
  Kryzys rządowy we Włoszech po dymisji premiera Giuseppe Contego oraz rozpadzie koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd utrudnia wskazanie kandydata na unijnego komisarza. Jego wybór zależy od rezultatu rozmów na temat powołania nowego rządu.
 46. Kolejna Polka objęła stanowisko ministerialne na Litwie
  Jolanta Urbanowicz, litewska Polka, w środę rozpoczęła pracę jako wiceminister oświaty, nauki i sportu Litwy. W jej gestii będzie kształcenie ogólne. Jest to kolejna osoba narodowości polskiej, która w tym kraju zajęła wysokie stanowisko resortowe.
 47. "Rzeczpospolita": Gminy czeka wyścig z czasem. Winne przepisy
  Nie wiadomo, kiedy dokładnie wchodzi w życie obowiązek selektywnej zbiórki śmieci. A bez tego wdrożenie nowych zasad odbioru odpadów jest nierealne - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
 48. Premier Mateusz Morawiecki domaga się reparacji od Niemiec
  Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla dzienników koncernu medialnego Funke Mediengruppe zażądał od Niemiec reparacji za straty, które Polska poniosła podczas drugiej wojny światowej.
 49. Myślenie potoczne
  Myśl wyrachowana: Lepszy krzyk ostrzeżenia niż szept pokusy.
 50. Oświadczenie krakowskiej Kurii Metropolitalnej
  Zostało ono wydane w związku z publikowaniem fałszywych informacji na temat rzekomych wypowiedzi abp. Marka Jędraszewskiego.

Dodatkowe informacje