Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. 5 pomysłów na wykorzystanie Huaweia po zerwaniu współpracy koncernu z Google
  Tekst z przymrużeniem oka, choć użytkownikom smartfonów Huawei wcale nie jest do śmiechu.
 2. Sondaż przed wyborami: Niewielka róznica między PiS i KE
  W wyborach do PE prowadzi PiS z wynikiem 37,9 proc. - wynika z sondażu IBRIS dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" i radia RMF FM. Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska z 34,7 proc. poparciem. Mandaty zdobyłyby jeszcze Wiosna Biedronia - 7,6 proc. oraz Kukiz'15 i Konfederacja - po 5,5 proc.
 3. Spółka Google potwierdziła, że zawiesza współpracę z Huawei
  Przedstawiciele Alphabet Inc. - konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez spółkę Google, która też wchodzi w jego skład, potwierdzili w niedzielę w rozmowie z agencją Reutera, że współpraca z chińskim koncernem Huawei została w dużej części zakończona.
 4. "Rzeczpospolita": Udogodnień dla matek coraz więcej
  Rośnie liczba firm pomagających rodzicom łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad małym dzieckiem. Ale wciąż dla wielu osób to spore wyzwanie - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 5. Trump zapowiada, że nie pozostawi pogróżek Iranu bez odpowiedzi
  Prezydent Trump zagroził w niedzielę na Twitterze, że jeśli Iran nadal będzie wysuwać pogróżki pod adresem USA, nie pozostanie to bez odpowiedzi. "To będzie oficjalny koniec Iranu" - zagroził. "Nigdy więcej nie próbujcie straszyć Stanów Zjednoczonych" - dodał.
 6. Niszczyciel USA przepłynął obok raf, do których roszczą sobie prawa Chiny
  Amerykański niszczyciel US Preble przepłynął w niedzielę 12 mil morskich (22,2 km) obok spornej ławicy na szelfie Scarborough, do którego prawa roszczą sobie Chiny. O zdarzeniu poinformowało dowództwo VII Floty Marynarki Wojennej, która ma bazę w Yokosuce.
 7. Piast Gliwice mistrzem Polski
  Piłkarze Piasta Gliwice po raz pierwszy w historii wywalczyli mistrzostwo Polski. W meczu ostatniej, 37. kolejki ekstraklasy pokonali u siebie Lecha Poznań 1:0 i w tabeli wyprzedzili o cztery punkty Legię, która zremisowała w Warszawie z Zagłębiem Lubin 2:2.
 8. Zmarł biskup Jan Bagiński
  19 maja wieczorem zmarł bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej.
 9. Odnaleziono ciała zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej
  Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.
 10. Za tydzień wybory do Parlamentu Europejskiego
  Dlaczego te wybory są tak ważne i jak ich wynik może wpłynąć na nasze życie, o tym pisze Jacek Dziedzina w najnowszym numerze GN.
 11. Nowe sanktuarium z wołaniem o świętość
  Jest pierwszym w Polsce sanktuarium poświęconym św. Ricie. Uroczyste ogłoszenie dekretu odbyło się 19 maja w Nowym Sączu.
 12. Premier o dodatku dla niepełnosprawnych: idziemy o krok dalej, aby ulżyć najbardziej poszkodowanym przez los
  Podczas niedzielnej konwencji w Krakowie politycy PiS zapowiedzieli wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych. Premier jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy.
 13. Św. Jan zabrzmiał na piasku
  Po raz 5. na gdyńskiej plaży miejskiej odbyło się czytanie Pisma Świętego. Mimo deszczowej aury kilkadziesiąt osób czytało fragmenty Ewangelii św. Jana. Słowu Bożemu przysłuchiwały się tłumy spacerowiczów na Bulwarze Nadmorskim.
 14. Kaczyński: Chcemy Europy, w której Polska nie będzie wykonywała niczyich poleceń
  Chcemy Europy, w której Polska nie będzie wykonywała niczyich poleceń, będzie krajem samodzielnym i będzie mogła realizować własne interesy - mówił w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że PiS ma determinację, żeby odeprzeć ataki na Polskę. Zapowiedział kolejny program dla osób niepełnosprawnych.
 15. 38-letni kapłan zamordowany w Salwadorze
  38-letni kapłan, o. Cecilio Pérez został zamordowany ubiegłej nocy w Salwadorze. Ofiara była proboszczem w San José la Majada, w departamencie Sonsonate, na zachodzie kraju.
 16. Syria: Chrześcijańskie wioski zaatakowane przez dżihadystów
  Po dwóch latach względnego spokoju na Aleppo znowu spadły bomby.
 17. Egipt: Kto jechał zaatakowanym autokarem?
  Autokarem zaatakowanym w niedzielę w pobliżu piramid w Gizie w Egipcie jechało 25 turystów z RPA - poinformowała egipska telewizja państwowa. W zamachu rannych zostało co najmniej 17 osób; doznały one lekkich i średnich obrażeń - podały miejscowe siły bezpieczeństwa.
 18. Egipt: Eksplozja autokaru z turystami
  Atak na autokar turystyczny, do którego doszło w niedzielę w pobliżu nowego muzeum niedaleko piramid w Gizie w Egipcie, został przeprowadzony przy użyciu umieszczonego przy drodze ładunku wybuchowego - podała stacja Sky News.
 19. "Concedo" papieża Franciszka dla biskupa płockiego
  Bp Piotr Libera ujawnił korespondencję do Ojca Świętego, w której prosi o możliwość sześciomiesięcznego pobytu w klasztorze kamedulskim w Krakowie.
 20. Co Polacy wiedzą o Odnowie w Duchu Świętym?
  Badanie znajomości Odnowy w Duchu Świętym na tle wybranych ruchów i grup Kościoła katolickiego przeprowadziła firma IMAS International dla Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej.
 21. Tort na urodziny papieża. Noc Muzeów przy Świątyni Opatrzności Bożej
  W Noc Muzeów można było wejść na powstającą ekspozycję Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Otwarcie muzeum w kopule Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na jesień.
 22. Caritas: Nasza aplikacja mobilna pomoże pomagać potrzebującym
  Wspieranie potrzebujących przy użyciu smartfona umożliwia stworzona w Poznaniu aplikacja mobilna Caritas. Dzięki niej chętni mogą pomóc osobom wymagającym wsparcia; obecnie aplikacja obejmuje dzieła Caritas w ośmiu polskich diecezjach.
 23. Abp Depo: Niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
  Niestety i w naszych czasach niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Samo dochodzenie konsekwencji prawnych jest niewystarczające. Jako katolicy musimy podejmować kroki do umocnienia naszej wiary – napisał abp Wacław Depo w swoim słowie pasterskim pt. „Maryja Matka Kościoła”, odczytywanym dziś we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej.
 24. Chrześcijaninie, kochaj także w pracy!
  - Jest jeszcze jeden wymiar miłości bliźniego. Jako uczniowie Chrystusa mamy się miłować w przestrzeni życia gospodarczego, w miejscu naszej pracy - mówił abp Józef Kupny podczas IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy.
 25. Papież: Bóg nas miłuje bardziej niż miłujemy samych siebie
  Bóg nas miłuje znacznie bardziej niż my miłujemy samych siebie - zapewnił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę "Regina caeli", jaką odmówił w południe z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
 26. Ósma edycja gry miejskiej "Jan Paweł II naszym Przewodnikiem"
  W parku Kościuszki w Katowicach prawie 400 uczestników wzięło udział w grze miejskiej dotyczącej św. Jana Pawła II.
 27. Papież: Marzę o ekonomii na miarę człowieka
  Marzę o ekonomii na miarę człowieka, która będzie miała duszę i nie będzie niekontrolowaną maszyną niszczącą ludzi. Słowa te Papież wypowiedział do członków Europejskiej Federacji Banków Żywności, których przyjął na audiencji.
 28. Beatyfikowano pierwszą osobę świecką z Opus Dei
  Guadalupe Ortiz de Landázuri, jako pierwsza osoba świecka z Opus Dei została dzisiaj beatyfikowana w Madrycie. „Jest ona wielkim darem dla Kościoła i przykładem do naśladowania” – powiedział w homilii kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W beatyfikacji udział wzięły delegacje z 60 krajów.
 29. Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu od lipca
  Chcemy, by przepisy gwarantujące, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów towarzyszącym dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym zaczęły obowiązywać od lipca - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski. To inwestycja, nie koszt - podkreślił.
 30. Włochy: Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę, ich rodziców ukarano
  Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę, ich rodziców ukarano grzywnami w wysokości 181 euro. Zdarzyło się to w Rimini we Włoszech, gdzie po raz pierwszy w kraju służba zdrowia zastosowała tzw. kary sanitarne przewidziane w ustawie o obowiązku szczepień.
 31. USA: Wystawa zdjęć z bitwy o Monte Cassino w nowojorskim Domu Żołnierza
  W 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino w siedzibie Stowarzyszenia Okręgu II Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku otwarto w sobotę wystawę "Polacy zdobyli Monte Cassino", zorganizowanej wraz z konsulatem RP. Zebrano na niej 63 dokumentalne zdjęcia.
 32. Andrzej Duda: Bitwa o Monte Cassino była dla Europy i świata wielką lekcją
  Bitwa o Monte Cassino była dla Europy i świata wielką lekcją; to właśnie dzięki tamtej lekcji stworzono Unię Europejską - powiedział w 75. rocznicę bitwy prezydent Andrzej Duda. Także zdaniem prezydenta Włoch Sergio Mattarelliego bitwa ta przyczyniła się do budowy pokojowej i demokratycznej Europy.
 33. Sound'n'Grace z energią zainaugurował Metropolitalne Święto Rodziny
  To już 12. edycja wydarzenia. W tym roku odbywa się ono pod hasłem: "Rodzina - wspólnota pokoju".
 34. Papież do dziennikarzy: Bądźcie lustrem odbijającym nadzieję
  Podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech, Papież Franciszek życzył im, aby byli lustrem odbijającym nadzieję oraz nigdy nie tracili pokory i wolności, a wtedy pozostawią trwały ślad w historii.
 35. 200 parafii przyjechało do Starego Sącza powitać św. Jana Pawła II
  Do 100. urodzin papieża Polaka jego relikwie odwiedzą każdą z nich.
 36. Biskup płocki idzie na pół roku do kamedułów
  Swoją decyzję bp Piotr Libera ogłosił podczas posiedzenia Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.
 37. Siostra Dulcissima - etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Ślązaczki zakończony!
  Arcybiskup Wiktor Skworc, postulator i członkowie komisji podpisali w Raciborzu-Brzeziu dokumenty, które zostaną teraz przekazane do Watykanu.
 38. Kard. Dziwisz do młodych: Poznawajcie Jana Pawła II!
  Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przewodniczył w Wadowicach Mszy św. z okazji 99. rocznicy jego urodzin.
 39. Premier: Powstańcy śląscy zostawili nam lekcję na przyszłość - Polska to wybór, często niełatwy
  Powstańcy śląscy zostawili nam nie tylko lekcję historii, ale też lekcję o przyszłości; Polska to wybór, często niełatwy; w momencie największego zagrożenia powstańcy opowiedzieli się za Polską i polskością - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Katowicach.
 40. Hiszpański ksiądz zabity w Burkina Faso
  W Burkina Faso znów zamordowano katolickiego księdza. Do zdarzenia doszło wczoraj w Bobo Dioulasso, drugim co do wielkości mieście tego subsaharyjskiego kraju. Do salezjańskiego centrum Don Bosco wtargnął były kucharz tego ośrodka i zasztyletował hiszpańskiego salezjanina ks. Fernanda Fernandeza. Ranił też drugiego kapłana, pochodzącego z Burkina Faso. Ks. Germain Plakoo-Malpa otrzymał sześć cisów nożem. Został jednak natychmiast przewieziony do szpitala i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
 41. Dar na 100 plus
  Prosił, by nie stawiać mu pomników z kamieni, ale tworzyć żywe pomniki serca. Jest okazja, by tak uczcić 100. rocznicę jego urodzin.
 42. IMGW ostrzega przed burzami z gradem
  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia przed burzami z gradem dla czterech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
 43. Prymas: Film „Tylko nie mów nikomu” dowodzi jak wiele Kościół powinien się nauczyć i zmienić
  - Nie mam wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania – mówi abp Wojciech Polak w wywiadzie dla KAI. Dodaje, że „w każdej z tych diecezji należałoby powołać komisję, która przeanalizuje konkretne przypadki”. Delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży tłumaczy, że w „w centrum zawsze muszą być osoby pokrzywdzone i ich dobro”, a na każdym etapie towarzyszyć im winna empatia i pomoc. Dlatego dziękuje pokrzywdzonym przez księży „za odwagę, że zdołali publicznie o tym opowiedzieć”.
 44. Nowy anglikański przedstawiciel przy Stolicy Apostolskiej
  Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby mianował swego nowego osobistego przedstawiciela przy Stolicy Apostolskiej. Został nim abp Ian Ernest z Mauritiusa. Pokieruje on także Ośrodkiem Anglikańskim w Rzymie.
 45. Wybory w Indiach. Terroryzm głównym tematem kampanii
  W Indiach walka z terrorem po zamachach na Sri Lance stała się głównym tematem kampanii wyborczej. Premier Modi publicznie przyjął twardą linię wobec terrorystów, a jego partia chwali się sukcesami. Opozycja przypomina jednak niedawne zamachy w Kaszmirze.
 46. Porozumienie Stanów Zjednoczonych z Kanadą i Meksykiem ws. ceł i stali z Chin
  Prezydent Donald Trump poinformował w piątek, że USA zawarły porozumienie z Kanadą i Meksykiem ws. zniesienia ceł na import stali i aluminium z tych krajów; w zamian Ottawa i Meksyk podejmą kroki, by uniemożliwić eksport chińskiej stali do USA przez te państwa.
 47. Poranek z Maryją: Tata
  Majowy cykl "Mała Maryja" - odcinek 18.
 48. Libia pogrążona w chaosie
  Dżihadyzm, ataki na cywilów, kupowanie najemników i nieludzkie traktowanie migrantów - strony libijskiego konfliktu nie szczędzą sobie oskarżeń. Z mgły dezinformacji i chaosu wyłania się pat; wojska gen. Chalify Haftara ugrzęzły pod Trypolisem, z którego oblężony rząd apeluje o pomoc.
 49. 75 lat temu 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino
  75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.
 50. Mała Tereska ze Śląska
  Tuż przed pierwszą spowiedzią ma sen: przychodzi do niej młoda zakonnica i mówi coś po francusku. Kilka dni później znajduje w polu medalion...

Dodatkowe informacje