Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. W.Brytania: Partia Brexitu zwycięża w wyborach do PE
  Eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a weszła w nocy z niedzieli na poniedziałek na kurs ku zdecydowanemu zwycięstwu w brytyjskich wyborach do PE. Jej sukces pokazuje skalę frustracji wyborców wywołanej przedłużającym się procesem wychodzenia z Unii.
 2. PKW: Wyniki głosowania z 95,9 obwodowych komisji wyborczych
  Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek rano podała na swojej stronie wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego przeliczone z 95,9 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce . Według nich komitety otrzymały: PiS - 46,01 proc. głosów, Koalicja Europejska - 37,87 proc., Wiosna - 6,02 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,71 proc., Lewica Razem - 1,23 proc.
 3. "Nic mnie nie odłączy od miłości Chrystusowej"
  Ks. Michał Łos FDP celebrujący Mszę świętą.
 4. PKW: Powiększa się przewaga PiS
  Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego przeliczone z 90,03 proc. obwodowych komisji wyborczych. Według nich komitety otrzymały: PiS - 46,50 proc. głosów, Koalicja Europejska - 37,50 proc., Wiosna - 5,96 proc., Konfederacja - 4,53 proc., Kukiz'15 - 3,71 proc., Lewica Razem - 1,23 proc.
 5. Wybory do PE: PiS - 42,4 proc., Koalicja Europejska - 39,1 proc.
  PiS z poparciem proc. 42,4 proc. zwyciężyło w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Koalicja Europejska uzyskała 39,1 proc. głosów.
 6. Ekumenizm - jedność na wiele sposobów
  - Żyjemy w czasie, kiedy papieże mówią o Nowej Pięćdziesiątnicy tzn. o czasie Kościoła, który przychodzi. Nie znaczy, że Go nie ma, ale że przychodzi w nowości, w świeżości, w młodości, w pewnej też nieobliczalności Ducha Świętego, w Jego suwerenności – mówił abp Grzegorz Ryś, który przewodniczył liturgii kończącej tegoroczny Weekend Formacji Ekumenicznej, jaki w minionych dniach odbywał się w Łodzi.
 7. Frekwencja w wyborach do PE na godz. 17 wyniosła 32,51 proc.
  Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17 wyniosła 32,51 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Lokale wyborcze otwarto o godz. 7.
 8. Międzynarodowe odznaczenie dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie
  Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) zostało uhonorowane międzynarodową nagrodą „Path to Peace Award 2019”. Odznaczenie wręczył w Nowym Jorku dyrektorowi stowarzyszenia, Thomasowi Heine-Geldern, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp Bernardito Auza. Watykański hierarcha, który jest jednocześnie przewodniczącym fundacji „Path to Peace”, wyraził uznanie dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie jako „czołowej organizacji na świecie, będącej rzecznikiem prześladowanych chrześcijan”.
 9. Burkina Faso po zamachach
  Biskupi Burkina Faso szukają wyjścia z kryzysowej sytuacji, jaka nastała w tym kraju po serii zamachów na chrześcijan. Przypomnijmy, że tylko w ubiegłym tygodniu zabitych zostało dziesięć osób, w tym dwóch księży i spalono dwa kościoły.
 10. Kościół musi słuchać Ducha Świętego i być wolnym od więzi doczesnych
  Franciszek: Kościół jest wezwany, aby działał jako wspólnota pielgrzymująca
 11. Franciszek: Kościół musi słuchać Ducha Świętego i być wolnym od więzi doczesnych
  Kościół jest wezwany, aby działał jako wspólnota pielgrzymująca, „ożywiana i wspierana światłem i mocą Ducha Świętego, który wszystko czyni nowym. Chodzi o uwolnienie się od więzi doczesnych, jakimi są nasze poglądy, nasze strategie, nasze cele, często obciążające pielgrzymowanie wiary, oraz o to, aby stanąć w uległym słuchaniu Słowa Pana” – powiedział papież przed odmawianą w okresie wielkanocnym modlitwą Regina Coeli.
 12. Będą szukać śladów palatium pierwszych władców Polski
  Jeszcze w tym roku w Gnieźnie (Wielkopolskie) mają ruszyć prace archeologiczne, których celem jest odkrycie śladów palatium z czasów pierwszych władców Polski. Odnalezienie reliktów rezydencji książęcej miałoby być "ostatecznym potwierdzeniem stołeczności Gniezna".
 13. Relikwie św. Wojciecha w Budapeszcie
  Relikwie św. Wojciecha zostały w niedzielę uroczyście wprowadzone do Kościoła Polskiego w Budapeszcie w obecności licznie zgromadzonych przedstawicieli Polonii węgierskiej oraz polskich dyplomatów.
 14. Kościół niezniszczalny
  Homilia arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na pielgrzymce mężczyzn do Matki Boskiej Piekarskiej.
 15. Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Dnia Matki
  Para prezydencka złożyła "najlepsze życzenia i gratulacje" wszystkim mamom z okazji ich święta przypadającego w niedzielę. "Aby wśród codziennych starań o dom i rodzinę - starań, które łączą Panie niejednokrotnie z pracą zawodową - nigdy nie brakło potrzebnych sił"- napisali w liście Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
 16. Abp Jędraszewski w Piekarach: Miłość do Matki-Kościoła i prawda o Jej dzieciach
  O miłości i wdzięczności do Matki-Kościoła mówił w homilii w Piekarach Śl. abp Marek Jędraszewski. - O matce nigdy źle. Natomiast o jej dzieciach, gdy trzeba, trudną i bolesną prawdę należy odsłaniać - powiedział. Tysiące mężczyzn przerywało mu oklaskami.
 17. Po moc Ducha
  Słowo powitania abp. Wiktora Skworca skierowane do mężczyzn w sanktuarium w Piekarach Śląskich.
 18. Abp Skworc do mężczyzn: Bóg zapłać za waszą obecność
  Troska o wolne niedziele, kwestie związane z ochroną środowiska, ale także działania prewencyjne podejmowane przez Kościół w sprawie pedofilii - to tematy, jakie poruszył abp Wiktor Skworc, witając mężczyzn zgromadzonych na piekarskiej kalwarii.
 19. Silne trzęsienie ziemi w Peru
  Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 8 nawiedziło w niedzielę północną i środkową część Peru - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Na razie nie ma doniesień na temat ewentualnych ofiar ani zniszczeń.
 20. Szef NATO o nowej broni jądrowej w Europie
  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że sojusz nie ma w planach rozmieszczania w Europie nowej broni jądrowej, jeśli układ o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu (INF) ostatecznie przestanie obowiązywać.
 21. Biskupi do wiernych: Nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom
  „Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – napisali biskupi do wiernych w liście, który dziś jest czytany we wszystkich kościołach. List zatytułowany "Wrażliwość i wierność" napisali hierarchowie zebrani w Warszawie 22 maja na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
 22. Ciężko chory neoprezbiter przekazuje w filmie błogosławieństwo prymicyjne
  Ks. Michał Łos, który w piątek na szpitalnym łóżku otrzymał w trybie nadzwyczajnym święcenia kapłańskie, przekazał swoje błogosławieństwo poprzez film opublikowany na Facebooku.
 23. Gwardia Szwajcarska szuka rekrutów
  Przyłączcie się do nas - apeluje do młodych Szwajcarów Gwardia Szwajcarska, która poszukuje rekrutów. Potrzeba ich więcej niż dotychczas, bo niedawno zapadła decyzja o zwiększeniu liczebności papieskiego wojska ze 110 do 135.
 24. W północnym Egipcie Polacy odkryli kościół z poł. IV w.
  Trójnawowy kościół z poł. IV w, bogato zdobiony kolorowymi polichromiami, znaleźli polscy archeolodzy podczas wykopalisk w okolicach egipskiej Aleksandrii. Zdaniem odkrywców, jest to jedna z najstarszych znanych do tej pory chrześcijańskich świątyń w Egipcie.
 25. Rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego
  W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybierzemy 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
 26. Tysiące mężczyzn zbliżają się do Piekar Śląskich
  Górnośląskie drogi wiodące w stronę Piekar są niedzielnego poranka pełne mężczyzn. Pod bezchmurnym niebem panowie idą, jadą na rowerach i motocyklach. To pielgrzymka mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej.
 27. Bóg wie lepiej
  „Łaski z Mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a nim jest ufność” – mówi Jezus Faustynie. Mówi to każdemu.
 28. Papież przestrzega przed mentalnością eugeniczną
  Rodzice dziecka, u którego w czasie ciąży zdiagnozowano chorobę, nie myślą o aborcji. To lęk przed cierpieniem i poczucie samotności zasiewa w nich wątpliwości. Dlatego trzeba im udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy, aby pomimo niewątpliwych trudności mogli przyjąć swe dzieci.
 29. Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Piknik na zamku
  Po Eucharystii uczestniczki VI Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet w Rawie Mazowieckiej przeszły pod zamek, gdzie odbyła się piknikowa część wydarzenia.
 30. Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Eucharystia strażniczek życia
  Po przerwie uczestniczki VI Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet wysłuchały świadectwa, a potem wzięły udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby, ordynariusza diecezji łowickiej.
 31. Nowy szef Papieskiej Rady ds. dialogu Międzyreligijnego
  Ojciec Święty mianował dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, 66-letniego hiszpańskiego kombonianina bpa Miguela Ángela Ayuso Guixot przewodniczącym tej dykasterii.
 32. Tłumy na Dniu Otwartym w Radiu eM [ZDJĘCIA]
  Dziś można było poznać pracę dziennikarzy Radia eM "od kuchni". Otworzyliśmy dla Państwa drzwi rozgłośni.
 33. VI Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Życie małych stópek
  Uczestniczki VI Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet dotarły już do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Rawie Mazowieckiej. Wysłuchały konferencji ks. Tomasza Kancelarczyka, prezesa Fundacji Małych Stópek.
 34. Michał jest już księdzem
  Ciężko chory kleryk Zgromadzenia Księży Orionistów przyjął 24 maja święcenia kapłańskie.
 35. VI Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Strażniczki życia wyruszyły
  Z całej diecezji łowickiej zjechały dziś do Rawy Mazowieckiej panie na szóstą już Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet, organizowaną przez redakcję "Gościa Łowickiego". Po raz pierwszy jednak wędrują przez miasto. I to w nie byle jakim towarzystwie...
 36. Krwawy piątek w wenezuelskim więzieniu
  Co najmniej 23 więźniów poniosło śmierć podczas starcia ze strażnikami i żołnierzami w więzieniu w Acarigua, na zachodzie Wenezueli. 18 strażników zostało rannych.
 37. 13 rannych w eksplozji w Lyonie
  13 osób zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło w piątek po południu w Lyonie na ulicy Wiktora Hugo. Śledztwo w tej sprawie przejęła paryska prokuratura ds. terroryzmu. Policja poszukuje mężczyzny, który podrzucił plecak lub walizkę z ładunkiem wybuchowym.
 38. Cisza przed wyborami
  O północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego; potrwa do końca niedzielnego głosowania. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.
 39. Powódź zalała Warsztaty Terapii Zajęciowej
  Budynek warsztatów prowadzonych przez Fundację im. św. Brata Alberta w Czernichowie nie nadaje się do użytku.
 40. Maryja objawiła się w Afryce
  "Kraj twój wejdzie niebawem w mroczną noc". Niecałe trzy miesiące później zaczęło się ludobójstwo
 41. Wrocław uczcił bohatera. Przez miasto przeszedł marsz ku czci rotmistrza Pileckiego
  W 71. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego przez Wrocław przeszedł marsz upamiętniający postać żołnierza Armii Krajowej i ochotnika do Auschwitz.
 42. Dziś dzień otwarty w Radiu eM
  Zobaczycie, jak wygląda radio XXI wieku i czym różni się od tego sprzed lat. Spotkacie też waszych ulubionych prezenterów.
 43. Wpatrujcie się w św. Jana Pawła
  W Tłuszczu odbywa się XXXII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Bierze w nim udział 40 szkół z całej Polski noszących imię świętego patrona. Wśród uczestników zjazdu są także szkoły z Wilna i Grodna.
 44. Eksplozja na deptaku w Lyonie
  Doszło do wybuchu bomby, część ulic została wyłączona z ruchu. Na pewno są ranni.
 45. Policja w Polsce notuje rocznie około 6 tys. zgłoszeń o zaginięciu dzieci
  Policja w Polsce notuje rocznie około 6 tys. zgłoszeń o zaginięciu dzieci - poinformował w piątek na konferencji rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Konferencję zorganizowano w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego.
 46. Rodzice sześcioraczków proszą o niewpłacanie pieniędzy na zbiórki
  "Żadna z nich nie wyszła z naszej inicjatywy" - napisali na Facebooku.
 47. Jak nie utknąć w korku w górach
  W długich kolejkach trzeba czekać nie tylko pod szczytem Giewontu czy Rysów, ale też Mont Blanc i Mt. Everestu. Czy w górach można jeszcze doświadczyć samotności?
 48. To jeden z ostatnich sondaży przed eurowyborami: PiS o włos przed KE
  Oddanie głosu na PiS zadeklarowało 39,2 proc. badanych, na Koalicję Europejską 38,3 proc., na Wiosnę - 7,9 proc., na Konfederację oraz Kukiz'15 - po 5,7 proc. - wynika z sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl. Prognozowana frekwencja wyniosłaby 37 proc.
 49. Sudan Południowy: Pierwsze owoce „aktu pokory” papieża Franciszka. "Byłem wstrząśnięty i drżałem"
  Pod wpływem spotkania z papieżem Franciszkiem w Watykanie prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir poprosił byłego wiceprezydenta Rieka Machara do powrotu do kraju z emigracji. - Zupełnie mu przebaczyłem i wszystko, o co proszę, to by stał się partnerem w przywracaniu pokoju, gdyż nie jest już moim przeciwnikiem - oświadczył szef najmłodszego państwa świata.
 50. Nowa Góra. Sześcioro dzieci poszkodowanych w wypadku
  W Nowej Górze koło Krzeszowic doszło dziś do wypadku. Wywrócił się na bok wóz konny wiozący kilkonaścioro dzieci. Sześcioro z nich doznało niegroźnych obrażeń.

Dodatkowe informacje