Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Szczyt ludnościowy w Nairobi: Promocja aborcji i permisywnej seksedukacji raczej się nie uda
  Światowa konferencja ludnościowa rozpoczęła się dziś w Nairobi. - Projekty dokumentów końcowych zawierają postulaty oczywiście słuszne (zwalczanie przemocy, okaleczania kobiet itp.) i czysto ideologiczne (promocja aborcji, permisywnej seksedukacji itp.) - powiedział nam uczestniczący w spotkaniu dr Tymoteusz Zych z instytutu Ordo Iuris.
 2. Tomasz Grodzki wybrany na marszałka Senatu
  Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, a jeden senator wstrzymał się od głosu.
 3. Episkopat USA ma nowego przewodniczącego
  67-letni arcybiskup Los Angeles, José Horacio Gómez pokieruje pracami Konferencji Episkopatu USA. Decyzję podjęli w Baltimore członkowie tamtejszej konferencji biskupów.
 4. Kliknij i oglądaj "Sąd Ostateczny"
  Gdańsk dzieli się swym wielkim skarbem - tryptykiem "Sąd Ostateczny" pędzla słynnego Hansa Memlinga. Teraz cały świat może to najcenniejsze dzieło znad Motławy obejrzeć w internecie.
 5. Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu
  Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparło PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja.
 6. 30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej
  Mszą św. pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nossola rozpoczęły sie uroczystości upamiętniające spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w 1989 r. pieczętujące polsko-niemieckie pojednanie.
 7. Zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Chiary Lubich
  We włoskim mieście Frascati koło Rzymu zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Chiary Lubich, założycielki Ruchu Focolari. Zmarła ona w 2008 r. w wieku 88 lat, a jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się pięć lat później.
 8. Macierewicz: Niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola
  Nie ma dziś wolności i demokracji poza niepodległością, niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola - powiedział marszałek senior Antoni Macierewicz (PiS) podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji. Mówił też m.in. o rozliczeniu stanu wojennego i "moralnych podstawach" ładu państwowego.
 9. Franciszek u św. Marty: Diabeł niszczy człowieka, bo Bóg stał się człowiekiem
  Na nienawiść diabła, która tkwi u źródeł cywilizacji śmierci wskazał papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Mdr 2,23-3,9), gdzie autor natchniony stwierdza, że „śmierć weszła na świat przez zawiść diabła” Ojciec Święty zaznaczył, iż przyczyną tej zazdrości jest wcielenie Syna Bożego, tego że Pan Jezus stał się człowiekiem. Dlatego szatan próbuje zniszczyć ludzkość.
 10. Mecz Polski z Izraelem zagrożony?
  "Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym MSZ, z federacją izraelską oraz UEFA. W ciągu 24 godzin będziemy mieć informacje na temat meczu Izrael - Polska" - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek na konferencji prasowej w Warszawie.
 11. Ponownie napełnij butelkę po szamponie czy płynie do naczyń
  Jedna z dużych sieci drogerii, obecna także w Polsce, wprowadziła w Czechach maszyny do ponownego napełniania używanych butelek po kosmetykach i różnych płynach używanych w gospodarstwie domowym. Ma to na celu ochronę przyrody poprzez ograniczenie produkcji plastikowych opakowań.
 12. Prezydent Andrzej Duda: Dla mnie Polakiem jest każdy, kto ma Polskę w sercu
  Na kwestię narodowości patrzę w sposób specyficzny; dla mnie Polakiem jest każdy, kto ma Polskę w sercu, to jest dla mnie najważniejsze kryterium - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji.
 13. Mosbacher: Świętujemy przystąpienie Polski do programu bezwizowego USA; to wyjątkowy dzień
  Świętujemy dziś przystąpienie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego; to wyjątkowy dzień - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
 14. Prof. Koseła: Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie poważnym
  Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła, komentując spadek liczby seminarzystów w Polsce. Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.
 15. Watykan: Na placu św. Piotra otwarto czasowy ośrodek zdrowia dla bezdomnych
  Na placu św. Piotra w Watykanie otwarto 10 listopada już po raz trzeci czasowy ośrodek zdrowia, który będzie udzielał bezpłatnej pomocy medycznej osobom bezdomnym i potrzebującym. Lekarze przyjmują w ośrodku w godzinach od 8.00 do 22.00 i nie są wymagane ani wcześniejsze zapisy, ani dowody ubezpieczeniowe.
 16. Nie żyje Norbert Wojciechowski
  Człowiek zapisany w najnowszej historii Lublina jako działacz solidarnościowy, wydawca i mecenas kultury, któremu dobro Polski zawsze leżało na sercu, odszedł 11 listopada.
 17. Izrael: Alarm w związku z ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy
  Syreny alarmowe rozległy się we wtorek w środkowym Izraelu, w tym w Tel Awiwie, w związku z ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy - poinformowała izraelska armia. W kierunku terytorium Izraela wystrzelono serię rakiet, które przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła.
 18. "Sieci": Mamy nowe zdjęcia wraku tupolewa
  Tygodnik "Sieci" opublikował we wtorek fotografie wraku tupolewa, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. To pierwsze od kilku lat zdjęcia tego, co zostało po rządowym samolocie - podaje tygodnik.
 19. "Do Rzeczy": Prezydenckie Tour de Pologne
  Zostało mu do odwiedzenia ok. 30 powiatów, w których nigdy nie pojawił się prezydent RP. Ogłosił zniesienie wiz do USA, pokazał się ze światowymi przywódcami w Niemczech, a na koniec roku poleci do USA. Gdy partie opozycyjne szukają kandydatów, Andrzej Duda jest w środku nieoficjalnej kampanii - pisze "Do Rzeczy".
 20. 30 lat temu Mazowiecki i Kohl wzięli udział we Mszy pojednania w Krzyżowej
  30 lat temu, 12 listopada 1989 r., w Krzyżowej Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl wzięli udział w mszy św., która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Serdeczny uścisk premiera i kanclerza, uwieczniony przez fotografów, stał się symbolem pojednania obu narodów i przemian zachodzących w Europie.
 21. Dziś dymisja rządu premiera Mateusza Morawieckiego
  Zgodnie z konstytucją szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji, które zaplanowane jest na wtorek. Po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi przez nową Radę Ministrów.
 22. Prezydent: Dziękuję za trud i zaangażowanie w obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości
  Wszystkim Organizatorom i Uczestnikom dzisiejszych obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w tak wielu miastach i miejscowościach w całej Polsce, ogromnie dziękuję za trud i zaangażowanie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem.
 23. Wiemy o zaniepokojeniu w sprawie serialu "Iwan Groźny z Treblinki"
  Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie - oświadczył rzecznik Netflixa po liście premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ukazanych w tej produkcji nieścisłości historycznych.
 24. Święty Jozafacie, módl się za nami
  Patronem dnia (12 listopada) św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik.
 25. Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego
  Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.
 26. 150 tys. osób na Marszu Niepodległości w Warszawie
  Wydarzenie było organizowane pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!". W kulminacyjnym momencie marsz rozciągał się na długości 1750 m.
 27. Atak na kościół w Pakistanie
  W Pakistanie znów chrześcijanie stali się celem ataku. Ponad 30 mężczyzn wtargnęło do kościoła św. Dominika w jednej z wiosek w prowincji Pendżab, niszcząc ogrodzenie i bramę. Zrzucili też ze ściany krzyż. Pretekstem stał się konflikt o budynek kościelny, który – ich zdaniem – nie otrzymał oficjalnego zatwierdzenia. Atak wywołał strach wśród około 50 rodzin chrześcijańskich w liczącej 4 tys. muzułmanów wiosce.
 28. Rodzice poległego Amerykanina: Pamiętacie o bohaterach nie tylko od święta
  Rodzice sierż. szt. Michaela Ollisa, który zginął w 2013 r. w Afganistanie, ratując polskiego kolegę, Linda i Robert Ollisowie, wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. Podkreślali pamięć o weteranach okazywaną przez Polaków nie tylko od święta.
 29. Bp Józef Guzdek w Świątyni Opatrzności Bożej: Potrzeba wzajemnego zaufania
  Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, parlamentarzystów, członków rządu, samorządowców, zainicjowała w Warszawie obchody Święta Niepodległości.
 30. Co łączy żołnierzy i uchodźców, hotelarzy i pasterzy alpejskich?
  11 listopada Kościół wspomina św. Marcina, biskupa z Tours, założyciela pierwszych klasztorów w Kościele zachodnim, mnicha, w młodości żołnierza.
 31. W całym kraju obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości
  Msze św. za ojczyznę, parady wojskowe, kwiaty pod pomnikami, marsze niepodległości, festyny, biegi... Zobacz, jak świętujemy w poszczególnych diecezjach.
 32. Profesor Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego
  Historyk, prof. Andrzej Nowak został w poniedziałek odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego – w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie.
 33. Premier napisał list do szefa Netflixa w sprawie nieścisłości historycznych
  Mateusz Morawiecki podkreślił, że ukazana w serialu „Iwan Groźny z Treblinki” mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Premier liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.
 34. Dlaczego 11 listopada? Poznaj historię daty Narodowego Święta Niepodległości
  11 listopada został oficjalnie ogłoszony świętem niepodległości dopiero w 1937 r. Dlaczego akurat 11 listopada? I czy Polacy w 1938 roku mogli sobie zdawać sprawę, że świętują niepodległość po raz ostatni?
 35. Prezydent: Zależy mi, żeby 11 listopada był świętem polskiej jedności
  Polska była najsilniejsza, kiedy politycy stawali za nią razem, niezależnie od swoich przekonań i barw politycznych – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem granicą politycznego sporu powinien być interes RP.
 36. Modlitwa śpiewami z Taizé z Wrocławia
  To kolejna okazja do wspólnej modlitwy w ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. Początek o 20.15 w CODA "Maciejówka" na pl. Nankiera. Tych, którzy być nie mogą, zapraszamy na transmisję live.
 37. MSZ i partia Gowina reagują na emisję serialu Netflixa
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Porozumienie Jarosława Gowina zareagowały na emisję serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Protestują przeciwko pojawiającym się w serialu sformułowaniom i mapie sugerującej istnienie polskich obozów śmierci.
 38. Jordania ogłasza pełną suwerenność nad terenami wydzierżawionymi Izraelowi
  Król Jordanii Abdullah II ogłosił w niedzielę, że jego kraj ponownie przejmuje "pełną suwerenność" nad dwoma obszarami wzdłuż granicy z Izraelem, wydzierżawionymi temu krajowi w 1994 roku.
 39. Chile: Demonstranci zdemolowali stołeczny kościół
  Zamaskowani uczestnicy antyrządowej demonstracji w Santiago de Chile wtargnęli 8 listopada do XIX-wiecznego kościoła pw. Wniebowzięcia Matki Bożej w centrum miasta.
 40. Ruszyły watykańskie obchody Światowego Dnia Ubogich
  Uroczystym koncertem w Auli Pawła VI zostały zainaugurowane watykańskie obchody Światowego Dnia Ubogich. Zagrała dla nich m.in. orkiestra włoskiego kina pod batutą laureata Oskara Nicoli Piovaniego.
 41. Biskupi z białymi flagami wśród demonstrantów
  „Sytuacja w Boliwii staje się coraz bardziej skomplikowana, a przemoc zwiększa się z godziny na godzinę” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Jorge Herbas Balderrama.
 42. Łódź. Siódme Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich
  Studenci z duszpasterstw akademickich z całej Polski zmierzyli się ze sobą w siatkówce, koszykówce i piłce nożnej halowej. Ale nie chodziło tylko o wyłonienie najlepszych sportowych drużyn.
 43. Papież ucałował stopy polityków. Dziś wrócił do tego gestu
  Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pojednanie, pokój i dialog w Sudanie Południowym, a także w pogrążonej w kryzysie politycznym Boliwii. Apelował również do władz Włoch o "odważną politykę" na rzecz zatrudnienia.
 44. Święcenia najmłodszego biskupa rzymskokatolickiego na świecie
  W sobotę, 9 listopada, w Kijowie święcenia biskupie otrzymał Aleksander Jazłowiecki, którego 18 września papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej. 40-letni hierarcha obecnie jest najmłodszym rzymskokatolickim biskupem świata.
 45. Czaputowicz o zatrzymaniu Mazura: Czasami porozumienie Interpolu bywa nadużywane
  Strony porozumienia Interpolu czasami go nadużywają - ocenił szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, komentując zatrzymanie przez polską straż graniczną Ihora Mazura, weterana wojny w Donbasie i współpracownika sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy. Mazur został zwolniony. Sąd ma rozpatrzyć wniosek o wydanie go Rosji.
 46. "Przyjechałem po to, żeby przywieźć łzy, cierpienie i krzyk"
  „Przyjechałem po to, żeby przywieźć łzy, cierpienie i krzyk ludzi z Południowego Sudanu do ludzi w Polsce. Ludzie w Południowym Sudanie cierpią, i wygląda na to, że są zapomniani przez resztę świata. Jako biskup jestem głosem tych, którzy głosu nie mają i którzy cierpią” – powiedział bp Stephen Nyodho Ador Majwok z diecezji Malakal w Sudanie Południowym. Ks. biskup przyjechał na Jasną Górę w sobotę, 9 listopada, i modlił się na Apelu Jasnogórskim.
 47. Para o najdłuższym stażu małżeńskim wzięła ślub blisko 80 lat temu
  Stanowiący według Księgi Rekordów Guinnessa parę o najdłuższym aktualnym stażu małżeńskim Charlotte i John Hendersonowie z Austin w stanie Teksas będą obchodzić 15 grudnia 80. rocznicę ślubu - informują amerykańskie media.
 48. Abp Gądecki: Módlmy się o pokój w Sudanie i niezachwianą wiarę dla chrześcijan
  Módlmy się o pokój w Sudanie, niezachwianą wiarę dla chrześcijan i błogosławieństwo Boże dla tego kraju - powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w związku z obchodzonym w niedzielę XI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 49. Gliwice. Ekumeniczna modlitwa za prześladowanych chrześcijan
  Przed Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym modlili się za kraje, gdzie wiara oznacza też zagrożenie i cierpienie.
 50. W weekend zaatakuje zima
  Przynajmniej w górach. W samych tatrach spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Dodatkowe informacje