Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Objawienie w Knock pomaga w odrodzeniu do wiary
  Irlandczycy wspominają w tym tygodniu 140. rocznicę objawień w Knock. Nie chodzi tu o zwykłe rocznicowe obchody. Katolicy w tym kraju przekonują się bowiem coraz bardziej, że dany im pod koniec XIX w. znak był przeznaczony również na czasy obecne, kiedy Kościół potrzebuje radykalnego odrodzenia wiary.
 2. Pielgrzymkowe zaręczyny na Jasnej Górze
  Gdy "trzynastka" srebrna stanęła u końca alei prowadzącej do jasnogórskiego sanktuarium, Łukasz uklęknął przed Kasią i poprosił, by została jego żoną.
 3. Tragiczna śmierć polskiego misjonarza
  W Portoryko tragicznie zginął polski misjonarz ks. Stanisław Szczepanik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Wiele wskazuje na to, że poniósł śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Okoliczności bada jednak policja, ponieważ nieprzytomnego kapłana znaleziono leżącego na chodniku z rozbitą głową. Obok stał rower, którym misjonarz jechał na poranną Eucharystię. Nie było żadnych świadków zdarzenia. Do wypadku doszło 16 sierpnia w Ponce, gdzie ostatnio pracował. Dwa dni później zmarł w miejscowym szpitalu. Zgodnie z ostatnią wolą ks. Szczepanika, zawartą w testamencie napisanym zakonnym zwyczajem przed wyjazdem na misje, jego narządy przekazano do przeszczepu.
 4. Krakowskie sześcioraczki wracają do domu
  Dziś Szpital Uniwersytecki opuszczają Tymon i Filip. Wcześniej do domu w Tylmanowej wróciły już Kaja i Nela. Malwina i Zosia wyjdą ze szpitala za kilka lub kilkanaście dni.
 5. Wielka ewakuacja tysięcy osób na Wyspach Kanaryjskich
  Ponad 8 tys. osób zostało ewakuowanych do godzin południowych w poniedziałek w związku z pożarami lasów szalejącymi na Gran Canarii, największej z Wysp Kanaryjskich - poinformowała regionalna obrona cywilna.
 6. Tatry. Poszukiwani w jaskini to speleolodzy z Wrocławia
  Grotołazi poszukiwani w Jaskini Wielkiej Śnieżnej są członkami jednego z wrocławskich klubów speleologicznych. Eksplorowali oni mało znane korytarze jaskini – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
 7. Wznowiono prace w zniszczonej w pożarze katedrze Notre Dame
  Prace w zniszczonej w pożarze paryskiej katedrze Notre Dame, wstrzymane 25 lipca z powodu ryzyka zanieczyszczenia ołowiem, wznowiono w poniedziałek - informuje AFP. Na kontynuację robót po wdrożeniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa zezwoliła inspekcja pracy.
 8. USA: Kasowy sukces antyaborcyjnego filmu „Nieplanowane”
  „Unplanned”(Nieplanowane) – film o nawróconej aborcjonistce Abby Johnson, która niegdyś kierowała jedną z największych amerykańskich klinik aborcyjnych, bije rekordy popularności w USA. Mimo nieprzychylnego nastawienia dystrybutorów i wielu krytyków filmowych, pełnometrażowa produkcja okazała się nie tylko hitem kasowym, lecz tytuł ten już w pierwszym tygodniu sprzedaży zajmuje pierwsze miejsce wśród filmów DVD oferowanych przez sklep Amazon.
 9. Brudziński: Nie będzie zgody PiS na adopcję dzieci przez pary homoseksualne
  Nie będzie zgody PiS na adopcję dzieci przez pary homoseksualne - zadeklarował w poniedziałek szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński.
 10. 5 ciekawostek o świętej Klarze z Asyżu
  Jej wiara w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie odstraszyła wrogów, a gdy była chora doznała łaski oglądania Mszy świętej. Czego jeszcze nie wiecie o świętej Klarze?
 11. Ustawa z nutą szaleństwa
  Szpital psychiatryczny to prawdopodobnie jedyny rodzaj placówki ochrony zdrowia, który jednocześnie fascynuje i przeraża. 
 12. Prokuratura potwierdza, że zaginionym na Jeziorze Kisajno jest Piotr Woźniak-Starak
  Prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na Jeziorze Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Informację przekazał PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.
 13. Kolizja z udziałem b. premier Beaty Szydło
  B. premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło, uczestniczyła w niedzielę wieczorem w kolizji drogowej, do jakiej doszło w centrum Krakowa, w rejonie domu handlowego Jubilat – podała PAP Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.
 14. Zasnął na materacu u brzegów Kalabrii, dopłynął do Sycylii
  28-letni Włoch, wypoczywający na wakacjach na wybrzeżu w Kalabrii, zasnął na materacu, którym wypłynął w morze. Znaleziono go po drugiej stronie Cieśniny Mesyńskiej, koło brzegów Sycylii. Mimowolnie stał się "bohaterem" oryginalnej przeprawy w tym miejscu.
 15. Biskupi DR Konga postulują utworzenie funduszu rozwoju
  Nasza ziemia kryje jedne z największych bogactw na świecie, zarazem jednak w kraju szerzy się ogromne ubóstwo. Na ten paradoks wskazują biskupi Demokratycznej Republiki Konga postulując utworzenie obowiązkowego Funduszu Rozwoju Wspólnotowego. Międzynarodowe koncerny wydobywcze musiałyby do niego wpłacać pewien procent od swych obrotów, a uzyskane w ten sposób pieniądze inwestowane byłyby w rozwój kraju.
 16. Prezydent Trump potwierdził zainteresowanie kupnem Grenlandii
  Donald Trump potwierdził w niedzielę, że w ostatnich dniach dyskutował ze swoimi doradcami o możliwości zakupu Grenlandii przez USA. Amerykański prezydent podkreślił jednocześnie, że sprawa ta nie jest dla niego priorytetowa.
 17. Trump ogłosi pokojowy plan dla Bliskiego Wschodu po wyborach w Izraelu
  Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że najprawdopodobniej po wrześniowych wyborach w Izraelu ogłosi całość pokojowego planu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
 18. Tatry: Nadal nie ma kontaktu z poszukiwanymi grotołazami
  Ratownicy, którzy poszukują dwóch grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatach, nadal nie mają kontaktu z poszukiwanymi – powiedział w poniedziałek rano ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.
 19. Prekursor kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa
  Uznano go za jednego z największych misjonarzy epoki.
 20. Apel Komisji Wychowania Katolickiego KEP do rodziców ws. deprawacji w szkołach
  – Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów – napisał bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w apelu skierowanym do rodziców w związku z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych.
 21. Strajk tli się w szkołach?
  Jesienią niemal na pewno dojdzie do protestów nauczycieli. Być może jeszcze przed wyborami - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
 22. Pierogi, ciasta i kłosy. A wszystko dla dzieci
  Grupa Charytatywni Freta zbiera fundusze na pomoc dla głodnych dzieci. Główny zastrzyk finansowy to Jarmark św. Jacka organizowany w okolicy 17 sierpnia. W tym roku odbył się po raz dwudziesty.
 23. Abp Pizzaballa: Życie chrześcijan w Ziemi Świętej nie jest łatwe
  Nie jesteśmy prześladowani wprost, ale na pewno można mówić o działaniach pośrednich, co wyraża się w dyskryminacji, której doświadczamy, czy utrudnianiu nam życia. Jeżeli ktoś jest chrześcijaninem, ma większe trudności w znalezieniu mieszkania czy pracy. Krótko mówiąc, życie tutaj nie jest łatwe, normalne. Tak o sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej mówi administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.
 24. Mali: Drastyczny wzrost przemocy wobec dzieci
  Znacząco pogorszyła się sytuacja dzieci w Mali. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku ponad 150 zostało zabitych, a 75 rannych w różnego rodzaju zamachach i atakach zbrojnych. W tym zachodnio-afrykańskim kraju konflikt trwa nieprzerwanie od 2012 r. Wielu bojowników jest rekrutowanych spośród najmłodszych.
 25. Japonia: Pierwszy buddyjski kapłan-robot
  W jednym z ośrodków japońskiego buddyzmu w Kioto, w liczącej 400 lat świątyni Kodaiji od kilku miesięcy funkcje kapłana pełni robot. Wyposażony w sztuczną inteligencję z wyglądu może przypominać Kannon Bodhisattva-buddyjską boginię miłosierdzia.
 26. Stoch pierwszy, Kubacki drugi w Zakopanem
  Kamil Stoch wygrał w niedzielę konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Zakopanem. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki a trzecie Japończyk Yukiya Sato. Polaków dzieliło tylko 0,7 pkt.
 27. "Musimy bronić rodziny, jej właśnie broni ks. abp Marek Jędraszewski"
  Musimy bronić rodziny, jej właśnie broni ks. abp Marek Jędraszewski; jestem mu za to wdzięczny - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).
 28. Bp Czaja w Piekarach: wybierz Boży ład w czasach wypłowiałego chrześcijaństwa
  Do odważnego stanięcia po stronie Bożego ładu w dzisiejszych czasach wypłowiałego chrześcijaństwa wezwał kobiety, które przybyły na swoją pielgrzymkę do Piekar Śląskich, biskup opolski Andrzej Czaja.
 29. Nowa Zelandia liberalizuje aborcję
  Nowa Zelandia liberalizuje prawo dotyczące aborcji. Dotychczas przerywanie ciąży w tym kraju było traktowane jako przestępstwo. Zmiany w ustawie wprowadzają aborcję na życzenie do 20 tygodnia ciąży.
 30. "Bądźmy chrześcijanami w konkretnych sytuacjach"
  - Dobrze jest deklarować się jako chrześcijanie, ale przede wszystkim musimy być chrześcijanami w konkretnych sytuacjach, świadczącymi o Ewangelii, która jest przed wszystkim miłością Boga i naszych braci - mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra.
 31. Ile lotów odbył premier Mateusz Morawiecki?
  Premier Mateusz Morawiecki w trakcie 20 miesięcy swojego urzędowania odbył ponad 200 lotów, uczestnicząc w ponad 330 spotkaniach oficjalnych, wizytach i spotkaniach z mieszkańcami - poinformowało w niedzielę PAP Centrum Informacyjne Rządu.
 32. Po moc Bożego Ducha!
  Słowo pasterskie arcybiskupa katowickiego podczas pielgrzymki stanowej dziewcząt i kobiet do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.
 33. W.Brytania: Twardy brexit to braki żywności i leków, chaos w transporcie
  W razie bezumownego wyjścia z UE Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche - wynika z niejawnych rządowych dokumentów, o których pisze "Sunday Times".
 34. Aleksandra Mirosław z Lublina po raz drugi mistrzynią świata we wspinaczce sportowej
  Po raz drugi Aleksandra Mirosław z lubelskiego Klubu Wspinaczkowego Kotłownia nie dała szans zawodniczkom podczas mistrzostw świata, tym razem rozgrywanych w Hachioji w Japonii.
 35. Tatry: Kolejna grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom
  Pod otwór Jaskini Wielkiej Śnieżnej przetransportowano na pokładzie śmigłowca kolejną grupę ratowników TOPR oraz Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa wraz z niezbędnym sprzętem. We wnętrzu jaskini na ratunek czeka dwóch grotołazów, których uwięziła woda.
 36. Czy wniosek o 500 plus wymaga dodatkowych dokumentów?
  Wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 plus" nie wymaga dołączania żadnych dodatkowych dokumentów. Nie ma obowiązku m.in. dostarczenia orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka - przypomina ministerstwo rodziny.
 37. Afganistan: W eksplozji podczas wesela w Kabulu zginęło 63 osoby
  W eksplozji, do jakiej doszło w sobotę na przyjęciu weselnym w Kabulu, zginęło około 63 osoby, a 182 odniosło rany - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Rzecznik prezydenta Afganistanu podał na Twitterze, że ataku dokonał zamachowiec samobójca.
 38. Merkel dziękuje Węgrom, Polakom, Czechom i Słowakom za wkład w zjednoczenie Niemiec
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel podziękowała w sobotę Węgrom, Polakom i obywatelom byłej Czechosłowacji za wkład w zjednoczenie Niemiec. Ich działania przyczyniły się do zakończenia Zimnej Wojny - oznajmiła szefowa rządu RFN.
 39. "Spiegel": Rosja próbuje zrehabilitować pakt Ribbentrop-Mołotow
  Tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu" poświęca jeden z artykułów próbom rehabilitacji przez Rosję paktu Ribbentrop-Mołotow. Jest to wyjątkowo niebezpieczne, bo ma wpływ na podejście Moskwy do aktualnej polityki światowej - ostrzega magazyn.
 40. Personel szpitala w Archangielsku nie wiedział, że ratuje ofiary skażenia
  Personel obwodowego szpitala klinicznego w Archangielsku nie był poinformowany, że przywiezione tam ofiary wybuchu na wojskowym poligonie są silnie napromieniowane i należy zadbać, by nie szerzyły dalej skażenia - podał w sobotę dziennik "Moscow Times".
 41. Obłóczyny u dominikanów. Wybrali skrajne wariactwo
  W liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża, twórcy polskiej gałęzi dominikanów, 13 młodych mężczyzn, w tym jeden ksiądz, przywdziało habit zakonny.
 42. 27 nieletnich migrantów opuściło statek organizacji pozarządowej
  Szesnasty dzień impasu wokół statku Open Arms, czekającego z migrantami na pokładzie koło włoskiej wyspy Lampedusa na wpuszczenie do portu.
 43. Tratwą od Tart do Bałtyku. Rejs "Pielgrzyma" oficjalnie się zakończył
  Ponad dwa miesiące, 91 mostów, 18 śluz i niezliczona liczba spotkanych po drodze przyjaciół. Tratwa pod banderą Jana Pawła II i Ligii Morskiej i Rzecznej oficjalnie zakończyła tegoroczny rejs.
 44. 11 miesięcy bez wieści o porwanym misjonarzu
  Chrześcijanie Nigru modlą się dziś szczególnie za włoskiego misjonarza, który 11 miesięcy temu został uprowadzony w tym kraju. Mimo działań podjętych przez lokalną policję i miejscowy Kościół o porwanym kapłanie wciąż nie ma żadnych wieści.
 45. Na konwencji PSL-KP zaprezentowano „jedynki”
  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Tarnowie, Paweł Kukiz w Opolu, a szefowa UED Elżbieta Bińczycka w Łodzi - to niektóre "jedynki" PSL-Koalicja Polska zaprezentowane podczas sobotniej konwencji tego ugrupowania w Płocku.
 46. Ks. Łukasz Kachnowicz suspendowany przez abp. Budzika
  Ks. Kachnowicz otrzymał karę suspensy w związku z porzuceniem obowiązków kapłańskich i zgorszeniem wywołanym jego zachowaniem oraz wypowiedziami sprzecznymi z nauczaniem Kościoła - poinformował rzecznik archidiecezji lubelskiej.
 47. Franciszek do paryżan: Bądźcie budowniczymi nowej ludzkości zakorzenionej w Jezusie Chrystusie
  „Bądźcie budowniczymi nowej ludzkości zakorzenionej w Jezusie Chrystusie” – z tym apelem papież zwrócił się do paryżan. Ojciec Święty przesłał specjalny telegram z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na ręce metropolity tego miasta, abp. Michela Aupetita.
 48. Góralska Pielgrzymka Rowerowa dotarła na Hel!
  Uczestnicy XI Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej nad morzem zameldowali się 15 sierpnia. W wodach Bałtyku zanurzyli i siebie, i rowery.
 49. Katowice. Prof. Nasiłowski laureatem Lux ex Silesia
  Prof. Władysław Nasiłowski, wybitny anatomopatolog, nestor śląskiej medycyny, został tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia. Nominacja została ogłoszona podczas Mszy św. w uroczystość świętego Jacka, patrona archidiecezji katowickiej.
 50. Włochy: impas wokół kolejnego statku z migrantami
  Od 16 dni we Włoszech trwa impas wokół statku hiszpańskiej organizacji pozarządowej Open Arms, który stoi koło Lampedusy z ponad 130 uratowanymi migrantami i czeka na wpuszczenie do portu. W sprawie jednostki trwają dwa postępowania prokuratorskie.

Dodatkowe informacje