Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Numer 432 – klisze pamięci ocalonego z Auschwitz
  Marian Kołodziej był więźniem z pierwszego transportu do Auschwitz. Przez 50 lat z nikim nie rozmawiał o swoich doświadczeniach z obozu.
 2. Modlitwa o beatyfikację bp. Wilhelma Pluty
  - Jeden z parafian tak wspomina bp. Wilhelma Plutę: "W jego obecności każdy stawał się lepszym". I to są słowa, które chyba najlepiej oddają sens pójścia za Jezusem - mówił w kazaniu ks. Dariusz Mazurkiewicz. Uroczystości w 34. rocznicę śmierci sługi Bożego odbyły się 26 stycznia w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.
 3. Polacy na podium
  Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce, a Piotr Żyła był ósmy. W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Niemiec Karl Geiger, który w niedzielę był piąty.
 4. Bp Adrian Galbas SAC: Pokój świata jest wynegocjowany, a pokój Chrystusa jest wymodlony
  Pochodzący z Bytomia nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej miał swoje prymicje biskupie w parafii w Szombierkach.
 5. Abp Neary: Przyjąć objawienie z Knock to otworzyć się na Słowo
  Dla Irlandczyków zaproszenie do Watykanu wizerunku Maryi z ich narodowego sanktuarium w Knock jest ważnym gestem ze strony Ojca Świętego. Przypomina im bowiem papieską wizytę w Irlandii w 2018 r. Zwraca na to uwagę abp Michael Neary. To właśnie na terenie jego archidiecezji Tuam w 1879 r. miało miejsce objawienie w Knock.
 6. Ks. Hansen w ONZ: Narody oczekują na pokój i bezpieczeństwo
  W debacie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat: „Sytuacja na Bliskim Wschodzie i problem palestyński” głos zabrał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przywołując ostatnie przemówienie Papieża, w którym odniósł się on do pogarszającej się sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu wskazując na wzrost napięcia w stosunkach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem oraz kryzysy w Iraku i Libanie, które mogą tworzyć podwaliny szerszego konfliktu.
 7. Kolejne przypadki koronawirusa w USA i Japonii
  Kolejne zarażenia koronawirusem z Wuhan stwierdzono w niedzielę poza granicami Chin. O trzecim takim przypadku poinformowano w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Japonii groźnym wirusem zaraziła się już czwarta osoba.
 8. Ksiądz z Urugwaju osobistym sekretarzem papieża
  Ksiądz z Urugwaju Gonzalo Aemilius został nowym osobistym sekretarzem papieża Franciszka. O decyzji papieża poinformował w niedzielę Watykan.
 9. Papież apeluje o modlitwę w 75.rocznicę wyzwolenia Auschwitz
  Papież Franciszek zaapelował o modlitwę w przypadającą w poniedziałek 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz- Birkenau. Wezwanie to wystosował podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.
 10. Bp Damian Muskus: Wszyscy potrzebujemy nawrócenia
  - Im więcej w nas przekonania o własnej sprawiedliwości i niewinności, im więcej poczucia doskonałości, im więcej niechęci czy wręcz agresji wobec ludzi idących inną drogą, tym mocniejszego potrzebujemy wstrząsu - mówił hierarcha.
 11. Abp Nossol: Niestety, chętniej szukamy tego, co dzieli
  Uroczyste zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji opolskiej.
 12. "Czytajmy codziennie Biblię, wyświetlajmy ją na telefonach"
  "Czytajmy codziennie kilka wersetów z Biblii" - zachęcał papież Franciszek w Niedzielę Słowa Bożego, którą ustanowił. Ewangelię "trzymajmy otwartą na stoliku nocnym w domu, nośmy ją ze sobą w kieszeni, wyświetlajmy na telefonach komórkowych" - wzywał.
 13. "Warto czytać Biblię, to najważniejsza księga na świecie"
  Biblia w domach ludzi wierzących powinna być pod ręką, a nie pod kluczem czy wysoko na półce. To najważniejsza księga na świecie. Została napisana pod natchnieniem Ducha Świętego, dlatego warto ją czytać codziennie – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w Niedzielę Słowa Bożego, która jest obchodzona 26 stycznia, w tym roku po raz pierwszy. 
 14. Koronawirus w Polsce?
  Na razie w Polsce z całą pewnością nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa - poinformował w niedzielę Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
 15. Szef chińskiej komisji zdrowia: zdolność przenoszenia koronawirusa coraz silniejsza
  Zdolność koronawirusa do przenoszenia się jest coraz silniejsza, a liczba infekcji wywołanych nowym wirusem może nadal rosnąć - poinformował w niedzielę na konferencji prasowej szef chińskiej Państwowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny, minister Ma Xiaowei.
 16. "Codziennie czytajmy Biblię"
  Biblia to najważniejsza księgą każdego chrześcijanina, dlatego proszę wszystkich katolików w Polsce i naszych rodaków poza granicami kraju, byśmy codziennie czytali Pismo Święte i modlili się nim – powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki w związku z ogłoszoną przez Papieża Franciszka Niedzielą Słowa Bożego, która będzie obchodzona w tym roku po raz pierwszy 26 stycznia.
 17. Chiny zakazały w kraju handlu dzikimi zwierzętami w związku z epidemią koronawirusa
  Chińskie władze zakazały w całym kraju handlu dzikimi zwierzętami na targach, w supermarketach, restauracjach i platformach handlu elektronicznego z powodu wybuchu koronawirusa, który w Państwie Środka spowodował już śmierć 56 osób.
 18. Kamienicy, w której znajduje się obraz Jezusa autorstwa Pereca Willenberga, grozi zawalenie
  Rzeźby Samuela Willenberga, żołnierza WP, uczestnika buntu więźniów w obozie w Treblince, powstańca warszawskiego, można będzie od środy oglądać w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN. W jednej z warszawskich kamienic, której grozi zawalenie, znajduje się ścienne malowidło jego ojca - Pereca Willenberga.
 19. Chiny: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa
  Do 55 wzrosła w Chinach liczba ofiar śmiertelnych koronowirusa, zakażonych wirusem jest już ponad 1780 osób - poinformowało chińskie ministerstwo zdrowia.
 20. Bp Jan Kopiec: Pokój zawsze płynie ze spokojnego sumienia
  Eucharystia w intencji ks. Jana Frenzla i wielu miechowiczan zamordowanych w 1945 r. przez Sowietów była częścią obchodów 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
 21. Borys Budka wygrał w pierwszej turze wybory na szefa PO
  Borys Budka na pewno wygrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w pierwszej turze - poinformował szef Komisji Wyborczej Łukasz Abgarowicz. Jak dodał, komisja dysponuje obecnie protokołami z połowy regionów. Wynika z nich, że Borys Budka uzyskał poparcie 82 procent głosujących.
 22. Rio de Janeiro ma biskupa z Krakowa
  Pochodzący z archidiecezji krakowskiej ks. Zdzisław Błaszczyk przyjął w katedrze św. Sebastiana w Rio de Janeiro sakrę biskupią. Konsekratorami byli kard. Orani João Tempesta, arcybiskup Rio de Janeiro, kard. Stanisław Dziwisz, krakowski arcybiskup senior, i bp Roque Costa Souza, biskup pomocniczy Rio de Janeiro.
 23. Media w Portugalii i Hiszpanii: Putin przemilcza współpracę Rosjan z III Rzeszą
  Media w Portugalii i Hiszpanii piszą w sobotę, że na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz prezydent Rosji Władimir Putin w Jerozolimie manipulował faktami historycznymi, m.in. przemilczając współpracę Rosji z III Rzeszą na początku drugiej wojny światowej.
 24. 4 sposoby na codzienne czytanie Pisma Świętego
  Czytania z dnia? Lectio continua? A może lectio divina? Sposobów jest kilka, każdy ma inne zalety. Najważniejsza jednak nie jest metoda, a systematyczność. Bo Słowo Boże jest pokarmem dla duszy. Poznaj 4 propozycje na czytanie Pisma Świętego.
 25. Drużynowy konkurs w Zakopanem: Polacy poza podium
  Polska zajęła piąte miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Zwyciężyli Niemcy przed Norwegią i Słowenią. W zespole biało-czerwonych wystąpili Jakub Wolny, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.
 26. Kard. Marx w sprawie Drogi Synodalnej: Nie chcemy wynajdować Kościoła na nowo
  Kard. Reinhard Marx po raz kolejny ostrzegł przed zbyt wielkimi oczekiwaniami wobec debaty pod nazwą Droga Synodalna, w sprawie reform w Kościele katolickim Niemiec. Broni się też przez zastrzeżeniami. „My nie chcemy wynajdować Kościoła na nowo”, powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec w Monachium w wywiadzie dla gazet diecezjalnych jego kraju. Podkreślił, że osobiście bardzo go denerwuje zarzut, jakoby Niemcy chcieli odłączyć się od papieża.
 27. IBRiS: Polacy popierają działania prezydenta i premiera ws. ataku informacyjnego Rosji
  60 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania, które podjęli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki na arenie międzynarodowej po ataku ze strony Władimira Putina i Rosji; przeciwnego zdania jest 29 proc.; 11 proc. nie ma w tej sprawie zdania - wynika z sondażu IBRiS.
 28. Trwają wybory przewodniczącego PO
  W sobotę około 9,4 tys. członków Platformy Obywatelskiej wybiera w całej Polsce przewodniczącego partii. Kandydatów jest czterech: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski.
 29. Kard. Giovanni Battista Re dziekanem Kolegium Kardynalskiego
  85-letni włoski kardynał Giovanni Battista Re został nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Watykan podał w sobotę, że papież Franciszek zaaprobował dokonany przez kardynałów biskupów wybór nowego dziekana. Jego zastępcą będzie kard. Leonardo Sandri.
 30. Pierwsza wizyta biskupa w centrum muzułmańskim
  Bp Damian Muskus OFM odwiedził społeczność muzułmańską w Krakowie. Hierarcha przekazał list metropolity krakowskiego, napisany z okazji XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce.
 31. Papież Franciszek przyjął prezydenta Iraku, mówiono o możliwości wizyty Franciszka w tym kraju
  Możliwość wizyty Ojca Świętego w Iraku to – jak podał urząd prezydenta Barhama Saliha – jeden z tematów poruszonych podczas dzisiejszej audiencji prywatnej dla irackiego przywódcy. Natomiast komunikat watykański podkreślił konieczność zachowania historycznej obecności chrześcijan w tym kraju.
 32. Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła
  Polscy księża przyłączają się do inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił się do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. W specjalnym liście proszą również, aby najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania świętego papieża.
 33. Piotr Szlązak - ojciec na MAXA
  - Jeśli chodzi o życie dziecka, trzeba sprawdzać milion razy to, co nam mówią inni. Uczyć się i kontrolować wszystko samemu - podkreśla Piotr Szlązak, który otrzymał nagrodę przyznawaną przez Inicjatywę Tato.Net. w kategorii "ojciec" za rok 2019.
 34. Czy w Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem?
  W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki – powiedział w sobotę w Polskim Radiu rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
 35. Turcja: Krwawy owoc trzęsienia ziemi
  Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8, które nawiedziło w piątek wieczorem wschodnią Turcję. Ponad 1000 osób zostało rannych. Wstrząsy były tak silne, że były odczuwalne w kilku sąsiednich krajach.
 36. Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki
  Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, w duchu słów Papieża Franciszka, zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).
 37. "Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga"
  Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Był on pierwszą urzędującą głową państwa, która wzięła udział w tym dorocznym wydarzeniu, organizowanym przez obrońców życia.
 38. Koronawirus dotarł do Europy
  Francuska minister zdrowia Francji Agnes Buzyn poinformowała w piątek, że we Francji pojawiły się dwa potwierdzone przypadki zakażenia wirusem z Wuhan. Jak pisze AFP, to pierwsze osoby w Europie, u których stwierdzono ten koronawirus.
 39. "To świetny plan. To plan, który mógłby być skuteczny"
  Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że ma zamiar przedstawić plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu przed zapowiedzianą na wtorek wizytą premiera Izraela Benjamina Netanjahu w USA. "To świetny plan. To plan, który mógłby być skuteczny" - dodał Trump.
 40. Wojanów. Ekspiacja za grzech znieważenia krzyża
  O 15.00 - w godzinę śmierci Jezusa - rozpoczęła się Droga Krzyżowa, wynagradzająca za grzech profanacji.
 41. Kościół Anglii: Seks tylko w małżeństwie heteroseksualnym
  Kościół anglikański w Anglii przypomina swym wiernym, że nadal obowiązuje w nim chrześcijańska wizja małżeństwa i seksu. Pożycie płciowe jest dozwolone jedynie w heteroseksualnym związku małżeńskim – czytamy w nowych wytycznych wydanych przez anglikański episkopat.
 42. 10 tysięcy na Mszy pro-life w Waszyngtonie
  Około 10 tys. osób wzięło udział we Mszy na otwarcie czuwania modlitewnego w obronie życia, które rozpoczęło się w stolicy Stanów Zjednoczonych, w narodowym sanktuarium Niepokalanego Poczęcia. Eucharystia poprzedziła marsz pro-life, który uważany jest za największy w Ameryce. Po raz pierwszy w historii uczestniczył w nim prezydent USA.
 43. Zofia Posmysz-Piasecka odznaczona przez prezydenta Orderem Orła Białego
  Pisarka, więźniarka obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe Zofia Stefania Posmysz-Piasecka została w piątek odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
 44. Niemcy: Strzelanina w Badenii-Wirtembergii
  W miejscowości Rot am See na północnym wschodzie niemieckiej Badenii-Wirtembergii doszło w piątek do strzelaniny, w której raniono wiele osób i są tam prawdopodobnie również ofiary śmiertelne - poinformowała na Twitterze policja.
 45. Papież zatwierdził 8 nowych dekretów kanonizacyjnych dotyczących 19 osób z 6 krajów
  Osiem dekretów kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych, dotyczących 19 błogosławionych i sług Bożych z Brazylii, Francji, Gwatemali, Hiszpanii, Meksyku i Włoch, zatwierdził 23 stycznia Franciszek podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Wśród kandydatów na ołtarze jest 13 męczenników z Hiszpanii z 1936 i z Gwatemali z lat 1980-91.
 46. "Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania, chyba że usunięto go z zawodu lub zawieszono"
  Sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu, nie ma może powstrzymać się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych - głosi stanowisko KRS ws. uchwały trzech Izb SN, które przyjęto na piątkowym posiedzeniu Rady.
 47. Kard. Turkson: Nie mamy drugiej planety
  W Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne, kard. Peter Turkson wezwał światowych przywódców do wykorzystania nowych technologii dla wspólnego dobra. „Ziemia płacze i biedni też płaczą. Jesteśmy wezwani by osuszyć te łzy. Nie mamy innej planety” – powiedział przedstawiciel Watykanu.
 48. Beatyfikacja ks. Jana Machy: Na pewno październik, na pewno Katowice
  Abp Wiktor Skworc spotkał się w Watykanie z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnym kard. Angelo Becciu. Ustalono szczegóły beatyfikacji śląskiego kapłana zamordowanego w katowickim więzieniu 3.12.1942 r.
 49. Franciszek na dzień mediów: Potrzebujemy opowiadań dobrych, prawdziwych i pięknych
  „W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie” – napisał Ojciec Święty w orędziu na 54 . Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
 50. Tam jest rodzina, a tu jest dom
  Dzięki Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” renesansowy zamek ma nowe życie i zadania: tu odbywają się doroczne Dni Tradycji Rzeczpospolitej, bale niepodległości, edukacyjne zajęcia – gawędy o zachowaniu się przy stole, a od trzech lat istnieje Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów.

Dodatkowe informacje