Aktualności z Gościem Niedzielnym

  1. Dwumetrowy wąż na stacji metra w Nowym Jorku
    Po takim wydarzeniu określenie metropolii miejską dżunglą nabiera głębszego sensu.
  2. "Każdy kogoś szuka"
    Na Białorusi od niedzieli zatrzymano ponad sześć tysięcy osób. O wielu z nich nie ma żadnych informacji. "Każdy dzisiaj ma kogoś znajomego, kogo zatrzymali. I każdy kogoś szuka" - powiedziała PAP Alena. "Mój kolega z pracy przepadł przedwczoraj. Nie daje znaku życia, nie odbiera telefonu" - dodaje.
  3. Tarnobrzeg, Sandomierz. Upamiętniają dwie rocznice
    Ekosztafeta upamiętniająca dwie setne rocznice - urodzin św. Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej - zawitała do Tarnobrzega i Sandomierza.
  4. Wysyłają statek
    Statek ratunkowy Sea-Watch 4, zakupiony przez fundusz społecznościowy zainicjowany przez Kościół ewangelicki w Niemczech, jest gotowy do rozpoczęcia misji ratunkowej na Morzu Śródziemnym.
  5. Ks. Jaromir Buczak zginął wczesnym popołudniem w Tatrach
    Do wypadku doszło na szlaku na Rysy.
  6. Białoruś: Konsulat potwierdził zatrzymanie trzeciego Polaka
    Wydział konsularny ambasady RP na Białorusi potwierdził, że w kraju tym zatrzymano trzy osoby z Polski. "Nie ma w tym momencie na Białorusi zaginionych Polaków" - taką informację uzyskała PAP nieoficjalnie w polskiej placówce.
  7. 73 nowe przypadki koronawirusa wśród górników
    To największy dobowy wzrost zachorowań od 7 sierpnia, kiedy poinformowano o ponad 120 przypadkach SARS-CoV-2 wśród pracowników kopalń. Podobnie jak wówczas, wzrost jest efektem badań przesiewowych.
  8. Lourdes przeżywa trudne chwile, brakuje pielgrzymów
    Koronawirus pogrążył Lourdes w głębokim kryzysie. To maryjne miasto żyje z pielgrzymów, a obecnie jest ich jak na lekarstwo.
  9. Gesty wdzięczności dla węgierskich przyjaciół
    W Skierniewicach 12 sierpnia pod pomnikiem przed budynkiem dworca PKP "w hołdzie narodowi węgierskiemu", upamiętniającym węgierską pomoc dla Armii Polskiej w 1920 roku, złożono kwiaty.
  10. Pakistan: Usunąć z podręczników słowa pogardy dla chrześcijan
    W Pakistanie obchodzony był Narodowy Dzień Mniejszości Religijnych. W kraju dominują muzułmanie. Chrześcijanie stanowią zaledwie 2 proc. społeczeństwa.
  11. Papież o Cudzie nad Wisłą: Niech Maryja zapewnia Polakom obfitość łask
    Ojciec Święty modlił się za polskie rodziny i cały polski naród, by Maryja nadal zapewniała mu obfitość łask.
  12. To zdjęcie z Bejrutu obiegło świat. Niesamowite, co zrobiła ta pielęgniarka
    "Wyglądała, jakby posiadła tajemną moc, która pozwoliła jej zachować samokontrolę i siłę".
  13. Komunikat w sprawie ks. Piotra M.
    Komunikat Legnickiej Kurii Biskupiej w sprawie posługiwania ks. Piotra M.
  14. "Prestiż narodowy nad bezpieczeństwo"
    Rosyjski minister zdrowia poinformował, że pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 będą dostarczane lekarzom w ciągu dwóch tygodni. Zachodni eksperci ostrzegają, że zatwierdzenie rosyjskiej szczepionki to lekkomyślność.
  15. Pojechał, by wesprzeć duchem swoich przyjaciół Białorusinów
    Matka zatrzymanego na Białorusi polskiego studenta błaga o pomoc. "Od wczoraj nie mam z nim kontaktu. Nie wiem, gdzie go wywieziono i nie wiem co robić".
  16. Senat upamiętnił 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
    "Szczególnie pamiętamy o zapomnianych bohaterach tej bitwy, wymazywanych z historii przez reżim komunistyczny".
  17. Ziemia Święta. Odkryto kościół z VIII w. w pobliżu góry Tabor
    Archeolodzy odnaleźli świątynię bizantyńską w Kefar Kama w Dolnej Galilei. Obiekt miał imponujące rozmiary, posiadał trzy absydy. Prawdopodobnie był częścią klasztoru.
  18. Wzrost zakażeń w Polsce
    Najwięcej zanotowano w województwie małopolskim. Zmarło 9 osób.
  19. Konsulat w Mińsku potwierdza zatrzymanie polskich obywateli na Białorusi
    Wydział konsularny ambasady RP w Mińsku prowadzi działania na rzecz udzielenia pomocy konsularnej zatrzymanym w Mińsku polskim obywatelom - poinformował PAP przedstawiciel placówki.
  20. Szef MEN: W większości szkół można wrócić spokojnie do tradycyjnych zajęć
    W większości szkół można wrócić spokojnie do tradycyjnych zajęć i bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami - ocenił w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że uczniowie będący na kwarantannie, powinni mieć organizowane nauczanie na odległość.
  21. Trzecia noc protestów na Białorusi
    W Sieriebriance na południowym wschodzie Mińska doszło we wtorek wieczorem do starć demonstrantów z milicją. "Boją się obie strony, dlatego jest coraz więcej agresji"- powiedział PAP jeden ze świadków wydarzeń. Natężenie protestów maleje.
  22. Rosyjski ekspert: Dalsze prace przy Nord Stream 2 są wielkim ryzykiem dla Gazpromu
    Rosyjski koncern Gazprom technicznie może ukończyć Nord Stream 2, korzystając z rosyjskich jednostek do układania gazociągu, jednak w ten sposób mocno ryzykuje, nawet, jeśli formalnie nie jest ich właścicielem - ocenia Michaił Krutichin z firmy RusEnergy.
  23. Płyny do płukania ust mogą ograniczać emisję koronawirusa
    Komercyjnie dostępne płyny do płukania jamy ustanej mogę dezaktywować koronawirusa SARS-Cov-2 - wynika z badań na hodowlach komórek. Informację na ten temat publikuje pismo "Journal of Infectious Diseases".
  24. Prezydent: Rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z przekonaniami
    Rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami i to im należy się największe zaufanie, a nie organizacjom, czy instytucjom międzynarodowym - ocenił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezydent Andrzej Duda.
  25. Szczerba: Wszystko wskazuje na to, że wśród zatrzymanych w Mińsku jest dwóch polskich studentów
    Niestety wszystko wskazuje na to, że wśród zatrzymanych w Mińsku jest dwóch polskich studentów - poinformował we wtorek przed północą poseł Michał Szczerba (KO). Dodał, że skontaktowały się z nim rodziny polskich studentów, które w poniedziałek utraciły z nimi kontakt.
  26. 10 centymetrów niezgody
    Nawet kilka tysięcy użytkowników elektrycznych hulajnóg nie będzie mogło legalnie używać pojazdów po wejściu w życie nowych przepisów. Bo te będą o kilka centymetrów za długie - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
  27. Joe Biden wybrał kandydatkę na wiceprezydenta
    Joe Biden wybrał we wtorek senator USA z Kalifornii Kamalę Harris jako swą kandydatkę na wiceprezydenta. Wkrótce po ogłoszeniu tej decyzji tweetowała, że może on zjednoczyć Amerykę, ponieważ całe życie walczył o jej mieszkańców.
  28. 45 lat temu Polki dokonały pierwszego w świecie kobiecego wejścia na ośmiotysięcznik
    45 lat temu - 12 sierpnia 1975 roku - Halina Krueger-Syrokomska i Anna Okopińska dokonały pierwszego w świecie wejścia na ośmiotysięcznik w wyłącznie kobiecym składzie - zdobyły Gaszerbrum II (8034 m) położony w Karakorum podczas wyprawy kierowanej przez Wandę Rutkiewicz.
  29. Bp Kamiński: Zwycięstwo Polaków w 1920 roku postawiło tamę złu i dało wolność innym narodom
    Zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej1920 roku postawiło tamę złu i dało wolność innym narodom - powiedział PAP ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.
  30. Nastroje Polaków są całkiem dobre, pomimo pandemii
    Zdecydowana większość z nas (71 proc.) pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a w opinii 58 proc. epidemia nie wpłynęła na zmianę domowego budżetu. Mimo to ze strachem patrzymy w przyszłość - pisze w środę "Rzeczpospolita".
  31. 53 029 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby w USA
    W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 53 029 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1110 kolejnych zgonów - wynika najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
  32. Caritas Polska z pomocą mieszkańcom Bejrutu
    Caritas Polska przeznaczyła na pomoc mieszkańcom Bejrutu 100 tys. zł z własnych środków i rozpoczęła zbiórkę funduszy na ten cel. Od 5 sierpnia udało się już zgromadzić 550 tys. zł.
  33. Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe; możliwa reakcja
    Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. Możliwe jest podjęcie działań wobec osób odpowiedzialnych za przemoc, nieuzasadnione zatrzymania i fałszowanie wyników wyborów na Białorusi - informuje Unia Europejska w wydanym we wtorek wspólnym oświadczeniu.
  34. Białoruś: Współpracownik TV Polonia pobity, jest w szpitalu
    Dziennikarz Jan Roman, który jest współpracownikiem TV Polonia, został w poniedziałek pobity pod komisariatem w Grodnie i przebywa obecnie w szpitalu - powiedział PAP we wtorek działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut.
  35. Tour de Pologne - Jakobsen w środę wróci do Holandii
    Leczenie Fabio Jakobsena, poszkodowanego w trakcie kraksy na pierwszym etapie Tour de Pologne, przebiega na tyle dobrze, że kolarz w środę zostanie przewieziony z Sosnowca do Leiden w Holandii - poinformował jego team Deceuninck - Quick Step.
  36. MR: Czwarty miesiąc z rzędu wzrasta liczba firm w Polsce
    Wedle najnowszych danych rejestru CEIDG aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy od tego z początku 2020 r. i wynosi dziś 2,54 mln firm - podał resort rozwoju we wtorek w komunikacie.
  37. Czy aborcja we Francji będzie legalna aż do rozwiązania?
    Ciosem nie do przyjęcia nazywały organizacje pro-life nową ustawę bioetyczną, którą przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe.
  38. Białoruś: Abp Kondrusiewicz wezwał do wstrzymania przemocy i podjęcia negocjacji
    Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował we wtorek do protestujących i struktur siłowych na Białorusi o wstrzymanie przemocy i zaproponował zwołanie "pilnego okrągłego stołu", aby to przy nim, a "nie na barykadach", decydować o dalszym losie kraju.
  39. Afrykańscy biskupi ratują dzieci przed skutkami pandemii
    Dzieci mogą stać się największymi ofiarami koronawirusa. Nie są one grupą najbardziej narażoną pod względem zdrowotnym, ale kryzys społeczno-gospodarczy spowodowany pandemią uderza w nie z całą mocą.
  40. Uroczyste Msze św. z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą
    Radzymin, Wołomin, Ossów, Wólka Radzymińska, Mińsk Mazowiecki - to miejscowości, w których zostaną odprawione uroczyste liturgie. W rocznicowych Mszach św. z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie można wziąć także udział w praskiej katedrze, konkatedrze na Kamionku i na Starym Mieście.
  41. Szef MSZ Litwy: Cichanouska była pod presją, musiała wyjechać
    Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska została poddana silnym naciskom i nie miała innej możliwości, niż wyjechać z Białorusi - powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius.
  42. Senat przyjął uchwałę w 100. rocznicę II Powstania Śląskiego
    Senat z okazji 100. rocznicy II Powstania Śląskiego składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i poświęcenie w walce o powrót Górnego Śląska do Polski - głosi tekst przyjętej we wtorek przez Senat uchwały.
  43. Ziemniaki z automatu
    W miejscowości Velhartice na zachodzie Czech ustawiono automat do sprzedaży ziemniaków. Po wrzuceniu monet z maszyny wypadają dwa kilogramy bulw. Ziemniakomatem interesują się głównie turyści odwiedzający pobliski zamek.
  44. Szef OSW: Protesty na Białorusi rozproszone i bez przywództwa politycznego
    Protesty, do których dochodzi na Białorusi od ogłoszenia w niedzielę sondażowych wyników wyborów prezydenckich, są pozbawione przywództwa politycznego, spontaniczne i rozproszone po całym kraju - mówi PAP szef Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), Adam Eberhardt.
  45. CKE: Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych
    Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,2 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki we wrześniu - poinformował we wtorek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
  46. Jedziemy tylko po wodę i na barykadę!
    - Za mną stały starsze panie, w sumie babcie, zdziwiłam się, że w ogóle tu przyszły. Nagle ktoś krzyczy: Chodźmy bliżej, w stronę OMON-u! A one: To idźcie dziewczynki, tylko uważajcie na siebie.
  47. Ministerstwo Zdrowia: Mniej zakażeń
    Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 551 osób. Zmarło 12 osób w wieku od 56 do 93 lat.
  48. Bp Muskus: Pycha staje się często umiłowaną siostrą ludzi żyjących w Kościele
    O pokorze i pysze krakowski biskup pomocniczy mówił podczas nabożeństwa pojednania na Przeprośnej Górce w Olsztynie pod Częstochową, na ostatnim etapie wędrówki krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę.
  49. Wawel. Królowie pod płachtami
    W katedrze wawelskiej trwają prace konserwatorskie przy sarkofagach królów Władysława Łokietka i Władysława Warneńczyka. W połowie września rozpocznie się zaś konserwacja sarkofagu króla Władysława Jagiełły.
  50. Trzy tysiące zakażonych koronawirusem po modlitwie w Hagii Sophii
    Około trzech tysięcy zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku, epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.

Dodatkowe informacje