Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Spłonął zabytkowy kościół zbudowany przez św. Junipero Serrę
  Ogień strawił doszczętnie dach historycznego kościoła założonego przez franciszkańskiego misjonarza św. Junipero Serrę. Nikt nie został ranny. Świątynia powstała w 1771 r. na terenie misji św. Archanioła Gabriela, która stała się jednym z fundamentów współczesnej Kalifornii.
 2. Najnowsze dane PKW - z 99,98 proc. obwodów
  Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosy, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. - wynika z informacji podanych na internetowej stronie PKW na podstawie danych z 99,98 proc. obwodów.
 3. Hołownia o wyborach: To koniec jednej nadziei, ale i początek zupełnie nowej
  To bez wątpienia koniec jednej nadziei, ale też początek zupełnie nowej; Polski nie da się pogłębić i poszerzyć, poprzez jeszcze większą mobilizację elektoratów PiS i PO, w tej kampanii po obu stronach doszło to już do ściany - napisał w poniedziałek Szymon Hołownia.
 4. Szumowski: Chorych na COVID-19 jest coraz mniej, a dane są coraz lepsze
  Chorych na koronawirusa w Polsce jest coraz mniej, a dane coraz lepsze - zauważył w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. Podziękował również mediom za informowanie opinii publicznej, co - wskazał - pozwoliło przejść epidemię bez strachu.
 5. Prezes PiS spędził wieczór wyborczy na Jasnej Górze
  Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spędził niedzielny wieczór wyborczy na Jasnej Górze - potwierdził w poniedziałek rzecznik sanktuarium o. Michał Legan. Polityk był tam także dwa tygodnie wcześniej, podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich.
 6. J. Śpiewak: Trzaskowski powtarzał, że będzie stał po stronie słabszych, ale nie poszły za tym czyny
  Rafał Trzaskowski powtarzał, że będzie stał po stronie słabszych, ale nie poszły za tym czyny. Przez 18 miesięcy w Warszawie nie wykonał żadnego gestu w stronę gorzej sytuowanych - komentuje wynik wyborczy prezydenta Warszawy aktywista miejski Jan Śpiewak.
 7. Poniedziałkowy raport koronawirusowy: Śląskie już nie jest na czele listy nowych zakażeń
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 299 osób - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 5 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 190 osób, a zmarło 1 tys. 576 chorych.
 8. Miller: Nie wiem, czy liderem opozycji może być PO, ale na pewno może nim być Trzaskowski
  Nie wiem, czy liderem opozycji w Polsce może być PO, ale na pewno może nim być Rafał Trzaskowski. To jest naturalny kandydat, aby wokół niego skupiły się wszystkie siły opozycyjne niezależnie od różnic politycznych, bo przecież one pozostaną - powiedział w poniedziałek były premier Leszek Miller.
 9. Piłka nożna: Reprezentant Polski ze złamanym nosem i wstrząśnieniem mózgu
  Reprezentacyjny pomocnik Damian Kądzior doznał złamania nosa i wstrząśnienia mózgu w niedzielnym, prestiżowym meczu ligi chorwackiej z Hajdukiem Split (2:3). Piłkarz Dinama Zagrzeb trafił do szpitala, w środku nocy wrócił do domu, a w poniedziałek znów czeka go wizyta u lekarza.
 10. Kukiz: To jest przerażające
  Różnica między wynikami Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego jest tak niewielka, że to jest przerażające, jak jesteśmy podzieleni - ocenił w rozmowie z PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
 11. Rzecznik prezydenta Czech: Niech żyje Polska
  Rzecznik prezydenta Czech Milosza Zemana Jirzi Ovczaczek przekazał Andrzejowi Dudzie gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich. Uznał, że jest to dobra wiadomość m.in. dla Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Polski i Czech tworzą Węgry i Słowacja.
 12. Gowin: Reelekcja prezydenta Dudy daje gwarancję trzech lat stabilności na szczytach władzy
  Reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy daje gwarancję trzech lat stabilności na szczytach władzy, której bardzo potrzebujemy, bo przed Polską ogrom wyzwań. Gdyby prezydentem został Trzaskowski, znacznie trudniej było by tym wyzwaniom sprostać - mówił w poniedziałek prezes Porozumienia Jarosław Gowin.
 13. Zybertowicz: Gra nie szła o wizję Polski w Europie, tylko o wizję wyprowadzenia nas z polskości
  To wstrząs, że 50 procent moich rodaków głosowało na kandydata, w którego sztabie nikt nie uznał za stosowne pojawienie się na wieczorze wyborczym z flagą Polski - ocenił w poniedziałek socjolog Andrzej Zybertowicz. Jego zdaniem w ten sposób Trzaskowski pokazał, że Polska jest mu obojętna.
 14. PKW podała prawie pełne wyniki wyborów. Brakuje 9 protokołów
  Dane PKW z godz. 7.58: Andrzej Duda otrzymał w wyborach prezydenckich 51,21 proc. głosów. Rafał Trzaskowski - 48,79 proc. głosów.
 15. Pakistan: Rośnie nietolerancja wobec mniejszości religijnych
  Społeczeństwo pakistańskie staje się coraz bardziej nietolerancyjne i życie w nim mniejszości religijnych jest coraz trudniejsze – zauważa w specjalnym apelu Komisja Sprawiedliwości i Pokoju konferencji episkopatu tego kraju.
 16. Święta teściowa
  Marianna Biernacka oddała swe życie, by ratować synową i jej nienarodzone dziecko. Jej prosta wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego pokonała śmierć. Dziś wspominamy ją jako błogosławioną.
 17. Kard. Charles Bo: zginęli przysypani kamieniami i niesprawiedliwością
  „Ci, którzy zginęli, nie zostali przysypani tylko przez górę kamieni, ale także przez górę niesprawiedliwości” – powiedział kard. Charles Bo odnosząc się do wypadku, jaki miał miejsce początkiem lipca w kopalni minerałów rzadkich w północno-wschodniej części Birmy.
 18. Już ponad 35 tys. ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Meksyku
  Meksyk stał się czwartym krajem na świecie pod względem liczby przypadków śmiertelnych, wywołanych zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby zmarło 276 osób, tym samym całkowita liczba zgonów od początku pandemii w Meksyku wynosi 35 006.
 19. USA: Przyrost dobowych zakażeń koronawirusem spadł poniżej 60 tys.
  Po raz pierwszy po pięciu dniach liczba dobowych zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 60 tys. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore podał w niedzielę, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 59 747 nowych infekcji.
 20. Jarosław Marek Rymkiewicz kończy 85 lat
  Poeta, dramaturg, literaturoznawca i tłumacz, Jarosław Marek Rymkiewicz w poniedziałek kończy 85 lat.
 21. 20 lat temu zmarł Jan Karski, bohater Polskiego Państwa Podziemnego
  20 lat temu, 13 lipca 2000 r., zmarł w Waszyngtonie Jan Karski, bohater Polskiego Państwa Podziemnego, który pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o okrucieństwach i masowych zbrodniach, jakich Niemcy dopuszczali się na Żydach na terenie Polski.
 22. O godz. 8 konferencja Państwowej Komisji Wyborczej
  Najbliższa konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek, o godz. 8 - poinformował Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego.
 23. Duda: Miałem nadzieję, że Trzaskowski przyjdzie na spotkanie
  Miałem nadzieję, że Rafał Trzaskowski przyjdzie na spotkanie i będziemy mogli uścisnąć sobie dłoń; podtrzymuję swoje zaproszenie dla niego i stoję z wyciągniętą dłonią - powiedział w niedzielę późnym wieczorem w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.
 24. Ile wynosiła frekwencja?
  Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na podstawie 99,39 proc. obwodów głosowania wyniosła 67,17 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej.
 25. Przewaga ubiegającego się o reelekcję prezydenta wzrosła do 2 proc. 
  Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.
 26. Late poll: Wzrost przewagi Andrzeja Dudy
  Nadal jednak nie możemy z całą pewnością stwierdzić kto zwyciężył w wyborach prezydenckich.
 27. Duda: Zapraszam Rafała Trzaskowskiego z małżonką do Pałacu Prezydenckiego
  Zapraszam Rafała Trzaskowskiego wraz z małżonką do Pałacu Prezydenckiego w niedzielę na godz. 23; chcę żebyśmy podali sobie ręce i żeby ten uścisk dłoni zakończył tę kampanię - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
 28. Trzaskowski: Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy
  Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich.
 29. Rekordowa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich
  Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 68,9 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.
 30. Wyborcy Krzysztofa Bosaka poparli zarówno Dudę, jak i Trzaskowskiego
  Głosy wyborców Krzysztofa Bosaka w II turze wyborów prezydenckich rozłożyły się w podobny sposób na Andrzeja Dudę (51,5 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.). Natomiast wyborcy Szymona Hołowni poparli Rafała Trzaskowskiego (85,5 proc.) - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.
 31. Mocne wystąpienie Pierwszej Damy
  - Jeśli nie chciałam udzielać wywiadów, to był to mój własny wybór; był to mój milczący sprzeciw przeciwko manipulacji, dezinformacji i kłamstwom w mediach - mówiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas wieczoru wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy w Pułtusku.
 32. Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie wg wyników wstępnych, sondażowych
  Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie według wstępnych, sondażowych wyborów głosowania. Obydwaj kandydaci uzyskali bardzo zbliżoną liczbę głosów. - Jestem przekonany, że jak policzymy głos do głosu, to zwyciężymy - powiedział kontrkandydat Rafał Trzaskowski.
 33. PKW podała frekwencję do godziny 17
  Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.
 34. PKW: Nawet 30-procentowy wzrost liczby chętnych do głosowania za granicą
  W porównaniu z I turą wyborów nawet o 30 proc. zwiększyła się liczba osób, które chcą głosować za granicą - wynika z informacji przekazanych w niedzielę po południu przez szefa Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka.
 35. Ile wynosiła frekwencja o godz. 12?
  24,73 proc. - tyle wyniosła frekwencja na godz. 12 w II turze wyborów prezydenckich - podała w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. Najwyższa frekwencja była w woj. mazowieckim - 26,92 proc., a najniższa w woj. opolskim - 21,60 proc.
 36. Papież bardzo zasmucony decyzją w sprawie Hagii Sophii w Stambule
  Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że jest "bardzo zasmucony" decyzją o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet. Do decyzji władz Turcji odniósł się podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
 37. Wygaszenie ognisk epidemii w siedmiu województwach
  W siedmiu województwach udało się wygasić ogniska zakażenia koronawirusem, do których doszło m.in. w zakładzie opiekuńczo- leczniczym czy produkcyjnym - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
 38. MZ: 370 nowych zakażeń koronawirusem
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 370 osób, w tym Wielkopolsce 94 - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych trzech chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 37 tys. 891 osób, a zmarło 1 tys. 571.
 39. MZ: Wyzdrowiało 27 tys. 148 pacjentów zakażonych koronawirusem
  Dotąd wyzdrowiało 27 tys. 148 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV- 2; w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 tys. 610 osób; pod respiratorem 65 chorych - poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia.
 40. Hagia Sophia meczetem, ból chrześcijan, UNESCO ostrzega
  Turcy ponownie urządzą meczet w najwspanialszej bazylice chrześcijańskiego Wschodu. Turecka Rada Stanu anulowała decyzję z 1934 r. o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w muzeum, a prezydent Turcji wydał dekret, który przekształca ją w meczet.
 41. Licheń: Modlitwa za rodziców dzieci utraconych
  W intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci, modlono się wczoraj w licheńskim sanktuarium. Według statystyk, w Polsce, co roku dochodzi do nawet 40 000 poronień.
 42. NFZ: Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie mimo COVID-19
  Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19 - podkreśla na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz dodatkowo sfinansuje m.in. środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.
 43. Kard. Pell wspomina długie miesiące w więziennej celi
  W więzieniach jest wiele dobroci, czasami mogą być jednak piekłem na ziemi. Miałem wiele szczęścia, że byłem bezpieczny i dobrze traktowany.
 44. Rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich
  W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
 45. Planując wypoczynek nad wodą, sprawdźmy online czystość kąpielisk
  Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Jeśli ktoś szuka wiarygodnych informacji, powinien skorzystać z naszego serwisu - mówi rzecznik GIS Jan Bondar.
 46. Czy świat zasypią tony śmieci związanych z ochroną przeciwwirusową?
  Maseczki i rękawice do ochrony przed koronawirusem nie sprawią, że masa śmieci w czasie pandemii wzrośnie lawinowo - ocenia dr hab. Wojciech Czekała. Jak mówi, negatywny wpływ na środowisko wyrzucanych produktów ochronnych może zrównoważyć ograniczenie konsumpcji i zmiana nawyków zakupowych.
 47. Mieszkańcy osady w Piemoncie obchodzą Boże Narodzenie
  Niedziela jest dniem obchodów Bożego Narodzenia w miejscowości Vagna w Piemoncie na północy Włoch. Tradycja ta ma kilkaset lat. Zwyczaj wprowadzono, by mieszkańcy tych stron pracujący daleko mogli świętować z rodzinami po przyjeździe na wakacje do domu.
 48. USA: 66 528 nowych przypadków Covid-19 w ciągu 24 godzin
  12.07. Waszyngton (PAP/AFP) - Stany Zjednoczone odnotowały w sobotę 66 528 nowych przypadków Covid-19 w ciągu 24 godzin, to nowy rekord w kraju, najciężej dotkniętym pandemią na świecie- wynika z bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
 49. Korespondencyjne głosowanie zwiększyło frekwencję wśród Polonii w USA
  Przeprowadzenie wyborów drogą korespondencyjną znacznie zwiększyło liczbę Polaków głosujących w USA. W Nowym Jorku w sobotę do godz. 16 miejscowego czasu wpłynęło pocztą łącznie blisko 16 tys. pakietów wyborczych. W Chicago godzinę wcześniej było ich 14 274
 50. Sztolnia Czarnego Pstrąga z nowymi łodziami
  Wymiana prawie 40-letnich łodzi w podziemnym wyrobisku w Tarnowskich Górach była poważną operacją logistyczną. Prace sfilmowała telewizja Discovery.

Dodatkowe informacje