Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Czy w 1965 roku Polacy mieli powód, by prosić Niemców o wybaczenie?
  Historyczne znaczenie listu polskich biskupów do biskupów niemieckich wyjaśnia prof. Wojciech Roszkowski.
 2. Abp Paetz nie został pochowany w katedrze
  Jak donosi serwis epoznan.pl po Mszy pogrzebowej, która odbyła się w poznańskiej archikatedrze, trumna z ciałem abp. Juliusza Paetza przewieziona została na cmentarz św. Antoniego w Starołęce. To, że cmentarz parafialny rodziny zmarłego wybrano na miejsce pochówku, potwierdził podczas briefingu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Ceremonii przy grobie przewodniczył bp Szymon Stułkowski.
 3. Apel do abp. Gądeckiego w sprawie pochówku abp. Paetza
  "Jako wierni i kapłani Kościoła a wśród nich także ofiary działań zmarłego, czujemy zgorszenie zaistniałą sytuacją i zwracamy się do Waszej Ekscelencji z apelem" piszą sygnatariusze w liście do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, prosząc by miejscem pochówku abp. seniora Juliusza Paetza nie była katedra oraz o publiczne zakomunikowanie rozwiązania, jakie w sprawie zmarłego podjęła Stolica Apostolska.
 4. Możesz wszystko mieć, a być biedakiem, bo nie masz duszy
  - Może się okazać że największym biedakiem jest każdy z nas. Może się okazać, że każdy z nas jest jak ten kościół z Laodycei. To będzie strasznie biedny Kościół, bo będzie miał wszystkiego wiele, ale będzie ślepy i nagi. Starach pomyśleć o takim kościele. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.
 5. Krewna papieża będzie jego tłumaczką w Tajlandii
  Zakonnica Ana Rosa Sivori, spokrewniona z obecnym papieżem, będzie jego oficjalną tłumaczką w czasie jego trzydniowego pobytu w Tajlandii. Zaznaczyła, że to sam Franciszek poprosił o to organizatorów jego podróży. „Zasugerował on, abym to ja była jego tłumaczką. Dla mnie była to wielka niespodzianka i jestem z tego dumna” – powiedziała 77-letnia salezjanka hiszpańskiej agencji prasowej EFE.
 6. Łukaszenka o starcie w wyborach prezydenckich, sojuszu z Rosją i relacjach z Polską
  Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poinformował w niedzielę, że zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2020 r. W rozmowie z dziennikarzami skrytykował Rosję za zachowanie w stosunkach dwustronnych i zapewnił o gotowości do dobrych relacji z Warszawą.
 7. Bp Muskus: Bóg działa w ciszy i ukryciu
  - Jego miłość nie potrzebuje fleszy, relacji w mediach społecznościowych, medialnego zainteresowania - mówił krakowski biskup pomocniczy w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w Lasie k. Suchej Beskidzkiej.
 8. Papież: Odpowiedzią na nienawiść musi być miłość, na zniewagę - przebaczenie
  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym w Watykanie, że odpowiedzią na nienawiść musi być miłość, a na zniewagę - przebaczenie. W Światowym Dniu Ubogich mówił również, że bolesna jest panująca w społeczeństwach obojętność wobec najbiedniejszych.
 9. 70 proc. historycznego centrum Wenecji znów pod wodą
  70 proc. powierzchni historycznego centrum Wenecji znalazło się w niedzielę tuż po południu pod wodą, gdy poziom przypływu osiągnął 150 centymetrów. To trzecia powódź w tym tygodniu.
 10. Co łączy medycynę i katechezę?
  Już po raz czterdziesty 16 listopada katecheci z całej Polski zebrali się na dorocznym Sympozjum Katechetycznym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji była medycyna personalizowana dla katechetów i nauczycieli. Celem spotkania było przekazanie wiedzy, która w przyszłości pomoże nauczycielom religii w bardziej indywidualnym podejściu do każdego z uczniów oraz pozwoli im radzić sobie w trudnych sytuacjach, z którymi spotykają się w codziennej pracy.
 11. Chciwość nielicznych powiększa ubóstwo wielu
  "Chciwość nielicznych powiększa ubóstwo wielu" - powiedział papież Franciszek podczas mszy w Watykanie z okazji obchodzonego w niedzielę III Światowego Dnia Ubogich. Podkreślił, że obecność ubogich przywraca atmosferę Ewangelii.
 12. „Nasze kościoły pękają w szwach”
  O życiu kościelnym w państwach Zatoki Perskiej świadczą kościoły „pękające w szwach”. Podkreślił to w rozmowie z austriackim magazynem religijnym „Information Christlicher Orient” wikariusz apostolski Arabii Północnej bp Camillo Ballin. Przedstawił bieżące wyzwania stojące przed Kościołem w środowisku muzułmańskim i „trudną sytuację” chrześcijan w Arabii Saudyjskiej.
 13. 19 listopada Afrykański Kongres Bożego Miłosierdzia
  „Miłosierdzia Boże, łaska naszych czasów” – pod takim hasłem 19 listopada rozpocznie się IV Kongres Miłosierdzia Bożego dla Afryki i Madagaskaru. Będzie się odbywał w Wagadugu, stolicy Burkina Faso. – Celem Kongresu, tym najbardziej ogólnym, jest uświadomienie Afrykańczykom, że Miłosierdzie Boże może być pomocą w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów Afryki i Madagaskaru i niesie nową nadzieję dla całego świata – mówi ks. Stanisław Filipek, pallotyn, główny organizator Kongresu.
 14. Biedni nie są numerami ale osobami
  Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami. Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa” – zachęca papież Franciszek w przesłaniu na III Światowy Dzień Ubogich, który jest obchodzony 17 listopada br.
 15. Wenecja może stać się demograficzną pustynią
  Wenecja, która ucierpiała e ostatnich dniach w wyniku rekordowej powodzi, może zamienić się w pustynię demograficzną. Zwraca się na to uwagę w dniach dyskusji na temat przyszłości miasta, gdzie nadzwyczaj wysoki przypływ wywołał ogromne zniszczenia i straty.
 16. Czysto ewangeliczny nakaz
  Jako uczniowie Jezusa staramy się podążać Jego śladami i czujemy się powołani do angażowania we wspieranie tych, którzy potrzebują naszej pomocy – podkreśla abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypada w niedzielę 17 listopada.
 17. Każdy ma swoje buty. Rozmowa z Teresą Kmieć
  O odkrywaniu swego miejsca w misyjnym dziele Kościoła i oazowych rekolekcjach przeżytych w Afryce rozmawiamy z Teresą Kmieć - siostrą zamordowanej w Boliwii Heleny.
 18. Franciszek: Przyszłość jest historią dzieci
  „Zachowajcie szacunek dla cierpiących dzieci. Jestem szczególnie wdzięczny, ponieważ pomagacie małym pacjentom poczuć czułą i umacniającą bliskość Jezusa” – tymi słowami Papież Franciszek zwrócił się do personelu szpitala Dzieciątka Jezus. Należąca do Stolicy Apostolskiej placówka obchodzi jubileusz 150-lecia powołania do życia.
 19. Baza rodzin Szlachetnej Paczki jest już otwarta!
  Inaugurację tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki ogłoszono podczas przemarszu wolontariuszy przez Kraków.
 20. W Nigerii porwano kolejnego księdza
  Ks. Teofil Ndulue został porwany przez grupę uzbrojonych mężczyzn, w piątek wieczorem, w pobliżu swojej parafii, w nigeryjskim stanie Enugu. „Nie znamy na razie żadnych szczegółów, czekamy na wyniki śledztwa policji. Modlimy się za porwanego i jego rodzinę” – napisał rzecznik diecezji Enugu, ks. Benjamin Achi.
 21. Abp Gądecki: Potęguje się zmaganie światła z siłami ciemności
  Członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski przybyli w sobotę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. W skierowanej do nich homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ocenił, że obecnie potęguje się „zmaganie światła z siłami ciemności”.
 22. Zmarł bp Bronisław Dembowski
  Zmarł bp Bronisław Dembowski, biskup senor diecezji włocławskiej. Był żołnierzem AK, w stanie wojennym zaangażowany w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności, reprezentował Kościół w obradach Okrągłego Stołu. Miał 92 lata.
 23. Lasy Państwowe otwierają się na miłośników bushcraftu i survivalu
  Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa - poinformowały PAP Lasy Państwowe.
 24. W Boliwii nie ustają starcia zwolenników Moralesa z policją i wojskiem
  5 osób poniosło śmierć a co najmniej 75 zostało rannych w piątek podczas gwałtownych starć byłego prezydenta Boliwii Evo Moralesa z policją i wojskiem w mieście Sacaba, w środkowej części Boliwii. W kraju panuje napięta i niestabilna sytuacja.
 25. "Nasz Dziennik": Biejat do zmiany
  Prawo i Sprawiedliwość powinno odwołać Magdalenę Biejat. Domagają się tego nie tylko wyborcy, obrońcy życia, ale i działacze partii - pisze sobotni "Nasz Dziennik".
 26. Marszałek Grodzki: Aborcja na życzenie jest złym pomysłem
  Aborcja na życzenie jest złym pomysłem - mówi w rozmowie z sobotnią "Gazetą Wyborczą" marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO). Dodaje, że jest za utrzymaniem kompromisu ws. aborcji, który obowiązuje w polskim prawie.
 27. Piąty dzień z rzędu Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi
  Piąty dzień Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi, która przechodzi do historii jako zjawisko nienotowane od 1872 roku. Po raz pierwszy od prawie 150 lat w jednym roku poziom przypływu przekroczył dwa razy w ciągu jednego tygodnia 150 centymetrów.
 28. Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego
  Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek rząd Mateusza Morawieckiego. Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. "Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte" - zadeklarował prezydent.
 29. Otwarto watykańską noclegownię, która „szokuje pięknem”
  Tuż przy placu św. Piotra otwarto watykańską noclegownię dla bezdomnych. Schronienie znajdzie w niej ok. 50 mężczyzn i 15 kobiet. Noclegownia powstała z inicjatywy papieskiego jałmużnika, a opiekować się nią będą wolontariusze ze Wspólnoty św. Idziego. Placówkę zainaugurował dziś Papież Franciszek.
 30. Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS
  Mateusz Morawiecki w piątek został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd prezesa Rady Ministrów. Morawiecki to drugi po Donaldzie Tusku szef rządu po 1989 r., który będzie pełnić swoją funkcję kolejną kadencję.
 31. "10 minut" przed śmiercią ks. Jerzego
  Wstrząsająca opowieść o ostatnich chwilach życia ks. Jerzego Popiełuszki została nagrodzona w konkursie literackim "Dobrem Zwyciężaj", zorganizowanym przez Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki z okazji 35. rocznicy śmierci męczennika.
 32. Szczyt nieporozumień w Nairobi
  Próby podważenia ochrony ludzkiego życia i rodziny na forum międzynarodowym są coraz częstsze. Jednym z przykładów takiego działania był Szczyt w Nairobi. W wydarzeniu wzięła udział delegacja Ordo Iuris. Prawnicy Instytutu należeli do nielicznych przedstawicieli organizacji broniących życia i rodziny, którzy zostali dopuszczeni do uczestnictwa w Szczycie. 
 33. Kalwaria Zebrzydowska. Zmarł o. Mikołaj Rudyk OFM
  W wieku 86 lat zmarł o. Mikołaj Rudyk OFM, dawny kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i były dyrektor Wydawnictwa "Calvarianum".
 34. Papież: Myślimy o wprowadzeniu grzechu ekologicznego do Katechizmu
  Papież Franciszek powiedział w piątek, że rozważana jest możliwość wprowadzenia "grzechu ekologicznego" do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jak przypomniał, taka propozycja pojawiła się w czasie niedawnego synodu biskupów na temat Amazonii.
 35. 47-latek chciał wysadzić swój blok w Płocku
  Funkcjonariusze ABW wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji weryfikując uzyskane wcześniej informacje zapobiegli prawdopodobnej tragedii, do której mogło dojść po detonacji specjalnie przygotowanych ładunków wybuchowych w jednym z mieszkań w bloku w Płocku - poinformował w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
 36. Francja: Zamknięto kilka szkół koranicznych i 12 miejsc kultu
  Francuskie władze zamknęły w różnych miastach 4 szkoły koraniczne, 12 miejsc kultu, ok. 130 barów i 9 stowarzyszeń - poinformował w piątek sekretarz stanu w MSW Francji Laurent Nunez. Miejsca te były "dotknięte politycznym islamizmem i komunitaryzmem" - wskazał.
 37. O potrzebie wspólnoty i nawrócenia ekologicznego
  W Krakowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Creatio Continua: Ekologia integralna i wyzwania antropocenu".
 38. Poważny stan zdrowia bp. Bronisława Dembowskiego
  Biskup senior Bronisław Dembowski przeszedł poważny udar mózgu i wczoraj po południu 14 listopada trafił do szpitala. Lekarze określają jego stan jako bardzo poważny.
 39. 70 proc. Wenecji znów pod wodą
  70 procent obszaru historycznego centrum Wenecji znalazło się w piątek pod wodą, gdy fala przypływu osiągnęła przed południem wysoki poziom 154 centymetrów. Woda powoduje kolejne szkody po katastrofalnej powodzi, do jakiej doszło we wtorek.
 40. Watykan: Powstała platforma internetowa nt. duszpasterstwa świeckich
  laityinvolved.org - to adres strony internetowej, na której można znaleźć propozycje duszpasterskie dla świeckich, realizowane na całym świecie. Powstała z inicjatywy Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia i ma być źródłem pomysłów dla wszystkich, którzy poszukują propozycji duszpasterskich dedykowanych osobom świeckim.
 41. O wolności religijnej w Polsce
  Wyszedł najnowszy raport statystyczny na temat wolności religijnej w Polsce. To owoc współpracy Fundacji Obserwatorium Społeczne, Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co nam mówią liczby w tabelach?
 42. Ponownie zalany plac świętego Marka w Wenecji został zamknięty
  Zalany ponownie plac Świętego Marka w Wenecji został zamknięty w piątek. Decyzję podjął burmistrz miasta w związku z nadejściem kolejnej wysokiej fali przypływu. Ma ona osiągnąć poziom około 160 centymetrów.
 43. Zmarł abp Juliusz Paetz
  Zmarł emerytowany metropolita poznański abp Juliusz Paetz.
 44. Chrystusowcy odpowiadają na petycję w sprawie wycofania skargi kasacyjnej
  "W Towarzystwie Chrystusowym nigdy nie było i nie będzie przyzwolenia na działania, których dopuścił się były zakonnik. Godzą one w dobre imię naszego Zgromadzenia. Dlatego nam również zależy na sprawiedliwym wyroku. Uważamy jednak, że przypisywanie innym osobom i całej instytucji nieudowodnionego współudziału w popełnianiu czynów niedozwolonych jest nadużyciem" - piszą w przesłanym KAI oświadczeniu chrystusowcy. Odpowiadając na petycję 16 tys. osób z prośbą o wycofanie z Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej, stwierdzają, że nie chodzi o finanse a interpretację 430 przepisu kodeksu cywilnego oraz odpowiedzialności zbiorowej i podkreślają, że "także przy korzystnym dla Towarzystwa orzeczeniu Sądu Najwyższego będziemy wspierać ofiarę byłego zakonnika".
 45. PGNiG oświadczył Gazpromowi: Kończymy kontrakt jamalski
  PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku - poinformowała w piątek spółka w komunikacie giełdowym.
 46. Nacjonaliści po raz pierwszy najpopularniejszym ugrupowaniem w Szwecji
  Według opublikowanego w piątek sondażu instytutu Demoskop dla "Aftonbladet" nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci (SD), osiągając 24 proc. poparcia, jest po raz pierwszy w historii najpopularniejszym ugrupowaniem w Szwecji.
 47. To, co zobaczyłam, rozdarło mi serce
  "Musimy sprawić, żeby aborcja stała się czymś nie do pomyślenia" - przekonuje Abby Johnson, która w swoim czasie podpisała zgodę na 22 tys. aborcji. Rozmowa z główną bohaterką filmu "Nieplanowane" już w najnowszym GN.
 48. Lewica poprze PiS?
  Nieoczekiwanie posłowie PiS złożyli projekt podwyższenia składek ZUS dla osób zarabiających ponad 8 tys. zł netto. Porozumienie Gowina jest przeciw. A Lewica? - zastanawia się piątkowa "Gazeta Wyborcza".
 49. Tylko zaszczepione dzieci w publicznym żłobku
  Zbieranie w rekrutacji danych o tym, czy wypełniono obowiązek szczepienia, nie stanowi dyskryminacji - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, o czym informuje piątkowa "Rzeczpospolita".
 50. Wspomnienie pierwszych władców Polski
  Królów i władców Polski z dynastii Piastów pochowanych w katedrze poznańskiej wspominać będą wierni w trakcie sprawowanej w niedzielę w Poznaniu mszy. Poznańska katedra jest najstarszą i największą nekropolią Piastów.

Dodatkowe informacje