Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Fala kulminacyjna przechodzi przez Kraków
  Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Kraków i ma około 580 cm. Służby prognozują, że woda zacznie opadać i w sobotę rano jej poziom obniży się do około 510 cm – podał w piątek Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.
 2. Tatry: Podtopione szlaki; zalana jaskinia Mroźna
  Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Na szlakach jest dużo błota, a miejscami szlaki są zalane – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN).
 3. Bóg za kratami
  I Ty możesz „więźniom głosić wolność”. To nie żadna przenośnia, to konkret. Przyjedź do Łodzi 7 czerwca na Forum Posługi Więziennej i posłuchaj, jakich cudów Bóg dokonuje w więziennych murach.
 4. Pełnomocnicy kardynała Gulbinowicza wydali oświadczenie
  Na specjalnej konferencji prasowej przed budynkiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, pełnomocnicy kard. Henryka Gulbinowicza wydali oświadczenie w sprawie ataków naruszających jego dobra osobiste.
 5. Módlmy się za chorego kleryka. "Bardzo chce zostać kapłanem i odprawić chociaż jedną Mszę św".
  Księża orioniści proszą o modlitwę za chorego kleryka Michała Łosa FDP, któremu bp Marek Solarczyk udzieli w przyspieszonym trybie święceń diakonatu i kapłańskich.
 6. Porażka Polski w Łodzi na rozpoczęcie mundialu U-20
  Polscy piłkarze przegrali w Łodzi z Kolumbią 0:2 (0:1) w pierwszym występie w rozpoczętych w czwartek mistrzostwach świata do lat 20.
 7. Ks. Studnicki: Myślę, że po 1 czerwca pojawią się doniesienia o rozliczaniu biskupów
  Doniesienia o biskupach pociąganych do odpowiedzialności za tuszowanie przypadków przestępstw seksualnych duchownych zaczną pojawiać się po 1 czerwca, kiedy w życie wejdzie motu proprio papieża Franciszka - powiedział PAP koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka ks. Piotr Studnicki.
 8. Irlandia: Kolejne kroki do rozkładu społeczeństwa
  Irlandia robi kolejne kroki po krawędzi rozkładu swojego społeczeństwa. 24 maja odbędzie się referendum w sprawie liberalizacji przepisów dotyczących spraw rozwodowych, czyli wprowadzenia tzw. „szybkich rozwodów”.
 9. "Zaufajcie Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda" - mawiał ks. Bosko
  Świadectwa o wyproszonych przez Maryję Wspomożycielkę Wiernych łaskach i doświadczaniu Jej obecności w życiu.
 10. Ta, która wspomaga
  O najlepszej Matce, ulubionej modlitwie św. Jana Bosko i o tym, czego możemy się od niego uczyć - opowiada salezjanin ks. Paweł Figura.
 11. Najwłaściwsza perspektywa - oddać głos pokrzywdzonym
  Podczas tegorocznej konferencji "Etyka Mediów" dyskutowano m.in. o kryzysie komunikacyjnym, związanym z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez niektórych duchownych.
 12. Kim jest abp Charles Scicluna - watykański spec od walki z pedofilią?
  Przyjeżdżający do Polski na zebranie plenarne konferencji episkopatu (13-15 czerwca w Świdnicy) abp Charles Scicluna jest od kilkunastu lat emblematyczną postacią w walce z przypadkami wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim. Od kilkunastu lat pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, w której zajmuje się rozliczaniem tego rodzaju przestępstw.
 13. Jak przygotować się do biegania?
  Gość Niedzielny i AWF zapraszają na pierwszy odcinek miniserialu, który wprowadzi cię w bieganie tak, aby przyniosło same korzyści dla zdrowia.
 14. Za kulisami objawień
  Aby spotkać się Nathalie, czekam kilka dni, aż skończy swoje rekolekcje. Odprawia je co roku na pamiątkę postu, jaki podjęła od 16 lutego do 2 marca 1983 r. w czasie objawień.
 15. Watykan broni Francuza skazanego na śmierć głodową
  Pożywienie i woda stanowią zasadniczą formę opieki konieczną do życia. Zaprzestanie dostarczania ich pacjentowi oznacza porzucenie chorego. Watykan przypomina o tym odnosząc się do dramatu Vincenta Lamberta, którego dalszy los stoi wciąż pod wielkim znakiem zapytania.
 16. Legnica. Decyzja ws. oskarżanego franciszkanina
  Franciszkanie rozpoczęli wyjaśnianie zarzutów wobec o. Józefa Szańcy.
 17. Ryszard Szurkowski kontynuuje ćwiczenia
  Ryszard Szurkowski, od blisko roku częściowo sparaliżowany po wypadku na rowerze, kontynuuje rehabilitację w Konstancinie-Jeziornie, a jego stan zdrowia bardzo powoli się poprawia. Tymczasem żona słynnego kolarza przeszła w Łodzi operację nowotworu.
 18. Franciszek Kucharczak odebrał Tulipany Życia
  Publicysta "Gościa Niedzielnego" otrzymał nagrodę podczas Narodowego Kongresu Rodziny, który odbywa się w Warszawie pod hasłem "Wspólnota wartości”.
 19. Alarm przeciwpowodziowy na całym Podbeskidziu
  We wszystkich trzech powiatach: bielskim, cieszyńskim i żywieckim oraz w Bielsku-Białej obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W wielu miejscach na rzekach przekroczony został poziom ostrzegawczy, a deszcz wciąż pada...
 20. Ochrona uczuć religijnych standardem w wielu państwach Unii Europejskiej
  Polska nie jest jedynym krajem, w którym kodeks karny nakazuje ścigać za obrazę uczuć religijnych. Znieważenie przedmiotów czci, szydzenie z dogmatów, obrażanie instytucji religijnych czy bluźnierstwo to tylko niektóre czyny stanowiące przestępstwo w świetle prawa licznych państw Unii Europejskiej.
 21. Chrześcijanie wobec kryzysu środowiskowego
  Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń ekologicznych, przed jakimi staje dziś świat. Najczęściej słyszymy o nich od uczonych, działaczy ekologicznych, przedstawicieli NGO'sów i polityków. Rzadko łączymy sprawę zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i smogu z naszą wiarą.
 22. Ale lało! Strażacy interweniowali prawie dwa tysiące razy
  1 890 interwencji od środy do godzin porannych w czwartek podjęli ratownicy straży pożarnej ze względu na intensywny deszcz, przybory wód i silny wiatr głównie na południu kraju. W środę zalanych zostało ponad tysiąc budynków. W 21 miejscach na południu kraju poziom wody przekroczył stany alarmowe.
 23. Modlitwa Franciszka za brutalnie zamordowaną zakonnicę
  Papież Franciszek zachęcił do modlitwy za hiszpańską misjonarkę, barbarzyńsko zamordowaną w poniedziałek w Republice Środkowoafrykańskiej. Została ona ścięta, a jej ciało oprawcy następnie straszliwie okaleczyli.
 24. Papież: Duch Święty jest pierwszym autorem modlitwy w nas
  Papież Franciszek zakończył cykl katechez poświęconych modlitwie „Ojcze nasz”. Wyraża ona dziecięcą bliskość, a równocześnie stanowi wyraz odwagi. Możemy zwracać się w ten sposób do Boga, ponieważ sam Jezus włącza nas w relację z Ojcem.
 25. Schauble dla Rz: Nie zauważyłem, aby Polska nie wypełniała orzeczeń TSUE
  Rządy prawa faktycznie oznaczają przestrzeganie wyroków odpowiednich sądów. Nie zauważyłem jednak, aby Polska nie wypełniała orzeczeń TSUE - podkreślił w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej" przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schauble.
 26. Bóg widział ten film
  Myśl wyrachowana: Historia zbawienia dzieli się na ery przed Chrystusem i po Chrystusie, a nie przed filmem i po filmie.
 27. Podtopione domy, miejscowości odcięte od świata, ewakuacja ludzi, a stan wód ciągle się podnosi
  Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach Wadowice Górne, Czarna i Żyraków.
 28. Władze prowadzą tam odstrzał narkomanów. Biskupi i papież protestują
  Papież jest bardzo poruszony, tym co dzieje się na Filipinach w ramach brutalnej walki, jaką tamtejszy prezydent wypowiedział narkomanii. Potwierdza to bp Pablo Virgilio David. Należy on do pierwszej grupy filipińskich biskupów, która odbywa wizytę ad limina i już została przyjęta przez Franciszka na audiencji. Jednym z głównych tematów tego spotkania była właśnie postawa filipińskiego episkopatu względem kontrowersyjnej polityki prezydenta Duterte.
 29. Biskupi do wiernych: Przyznajemy, że nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom
  Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem zgorszenia i domagają się potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców i osób skrywających takie czyny - napisali biskupi po posiedzeniu Rady Stałej KEP.
 30. Krakowscy szopkarze odebrali certyfikat UNESCO
  Uroczystość odbyła się w Warszawie.
 31. Woda przerwała groble w okolicy Mielca. Alarmy przeciwpowodziowe na Podkarpaciu
  Napór wody w środę przerwał groble na stawie w Izbiskach koło Mielca (Podkarpackie). Na miejsce zdarzenia jedzie 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Skierowano tam także śmigłowiec Straży Granicznej.
 32. Kuria warszawsko-praska: Oświadczenie ws. artykułu na Wirtualnej Polsce
  W opublikowanym na swojej stronie komunikacie kuria diecezji warszawsko praskiej poinformowała, że nie dotarła do niej żadna skarga związana z domniemaną projekcją na lekcji religii filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego.
 33. Papież do Polaków: Módlmy się za rodziny, za Kościół i całą ludzkość
  Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie zachęcił Polaków, by modlili się za rodziny, za Kościół i całą ludzkość. Na spotkanie z papieżem przybyła też grupa ukraińskich żołnierzy.
 34. Kaczyński, Cimoszewicz i roszczenia Żydów
  Nie mamy zamiaru płacić roszczeń związanych z II wojną światową, to Niemcy napadli na Polskę i wymordowali prawie wszystkich Żydów; nie ustawy, ale władza PiS jest gwarancją tego, że nie będziemy płacić roszczeń - oświadczył w środę Jarosław Kaczyński.
 35. Pożegnanie Agnieszki Radwańskiej z fanami jej talentu
  Benefisem "Gem, set, mecz" w krakowskiej Tauron Arenie pożegnała się wczoraj wieczorem z miłośnikami jej talentu sportowego najsławniejsza tenisistka polska Agnieszka Radwańska.
 36. Biskup trafił do szpitala. Jest prośba o modlitwę
  Bp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk proszą wiernych diecezji warszawsko-praskiej o modlitwę w intencji biskupa seniora diecezji i jej pierwszego pasterza - bp. Kazimierza Romaniuka. Wczoraj, we wtorek 21 maja, trafił on do szpitala.
 37. Prasa: Śledztwo ws. podłączenia prądu przez kard. Krajewskiego
  Prokuratura w Rzymie wszczęła śledztwo w sprawie gestu papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego, który przywrócił dostawy prądu do nielegalnie zajmowanego budynku, zrywając pieczęcie licznika. Doniesienie złożył dostawca energii.
 38. Abp Ryś: Nikt nie udaje, że nie mamy problemu
  "Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać" - powiedział dziennikarzom abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem w Sekretariacie KEP spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski. Zostało ono zwołane w trybie pilnym, aby omówić dalsze działania Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich.
 39. Polityk PO żałuje: To błąd, że nie przyjęliśmy ustawy o związkach partnerskich w poprzedniej kadencji
  Zrobiliśmy błąd, że nie przyjęliśmy ustawy o związkach partnerskich w poprzedniej kadencji - powiedział w środę wiceszef klubu PO-KO Andrzej Halicki. Dodał, że przepisy takie powinny być przyjęte natychmiast w nowej kadencji Sejmu, kiedy uda się zebrać większość.
 40. Zalegalizowali pochówek przez... kompostowanie
  Amerykański stan Waszyngton zalegalizował pochówki poprzez kompostowanie. W ciągu 30 dni ciało ludzkie zmienia się w dwie taczki kompostu, którego rodzina może użyć do uprawy kwiatków. Podobne prawo obowiązuje już w Szwecji.
 41. Francja: Coraz więcej profanacji
  We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej diecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.
 42. Watykan: Raport Urzędu Informacji Finansowej
  W Watykanie opublikowano doroczny raport Urzędu Informacji Finansowej. Potwierdza on usprawnienie procedur informowania o nieprawidłowościach. Podaje też, że odnotowano znaczący spadek liczby przypadków, które mogą budzić podejrzenia.
 43. Kard. Sarah: Wyciągnijmy wnioski z analizy Benedykta XVI
  Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kard. Robert Sarah.
 44. Ilu Amerykanów uważa, że wybuchnie wojna z Iranem?
  51 proc. Amerykanów uważa, że w najbliższych latach wybuchnie wojna z Iranem; 53 proc. sądzi, że kraj ten stanowi "poważne" lub "nieuchronne" zagrożenie - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu firmy Ipsos dla Reutera.
 45. Figueres: Żaden kraj nie może pozostać przy energetyce opartej na węglu
  Polska i inne kraje zależne od paliw kopalnych powinny wypracować mapę drogową całkowitego odejścia od węgla - uważa Christiana Figueres, była sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) odpowiedzialna za paryskie porozumienie klimatyczne.
 46. Św. Rita: Beznadziejne sytuacje w życiu patronki od spraw beznadziejnych
  Trzeba przyznać, że nie miała łatwego życia. Być może dlatego tak doskonale rozumie tych, którzy przychodzą do niej ze swoimi problemami. Dziś wspomnienie św. Rity.
 47. Kard. Nycz: Nie zapominajmy o skrzywdzonych przez ludzi Kościoła
  Metropolita warszawski przewodniczył Ekumenicznej Liturgii Męczenników, która pod hasłem "Uczniowie Zmartwychwstałego" odbyła się w kościele św. Marcina.
 48. Prezydent Zełenski rozwiązał parlament i wyznaczył wybory na 21 lipca
  Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret, którym rozwiązał Radę Najwyższą (parlament) i wyznaczył przedterminowe wybory parlamentarne na 21 lipca. Tekst dekretu opublikowano we wtorek na oficjalnej stronie internetowej szefa państwa.
 49. Święto Narodzenia Matki Bożej będzie świętem państwowym na Filipinach
  Dzień 8 września, gdy Kościół obchodzi święto Narodzin Matki Bożej, został ogłoszony na Filipinach oficjalnym świętem państwowym. Zadecydował o tym senat, izba wyższa parlamentu tego kraju, poinformowała 21 maja azjatycka agencja katolicka UCANews. Według tej informacji podpis prezydenta Rodrigo Duterte, który pozwoli wejść w życie ustawie, jest tylko kwestią formalną.
 50. Ślązaczka o pięknej twarzy
  Dwoje Żydów z Będzina rzuciło z okna zdjęcie 5-letniej córki Miry i list z błaganiem o jej ratowanie. Nieznajoma śląska kobieta przeczytała go i przez chwilę myślała, spacerując.

Dodatkowe informacje