Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Śmierć św. Maksymiliana to znak zwycięstwa
  Uroczystą Mszę św. odpustową w parafii św. Maksymiliana Kolbe na wrocławskim Gądowie odprawił 14 sierpnia abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
 2. Białoruś: Tysiące ludzi na demonstracji w stolicy
  "Niech żyje Białoruś! Chcemy wolnych wyborów!"; "Wypuść ich! Odejdź!" - skandują ludzie na wielkim pokojowym mitingu w centrum Mińska.
 3. Uganda: werbiści zostali z uchodźcami, proszą o wsparcie
  Pandemia pogorszyła warunki życia w największym obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego. Znajduje się on w Ugandzie i mieszka w nim 300 tys. osób. Od lat pomoc niosą tam księża werbiści i siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego. „Ludzie cieszą się, że z nimi zostaliśmy. Potrzeby są jednak ogromne, problemem jest nie tylko koronawirus” – mówi Radiu Watykańskiemu posługujący w obozie Bidibidi ks. Andrzej Dzida.
 4. Nowojorczycy opuszczają masowo miasto z powodu pandemii Covid-19
  Chociaż Nowy Jork o wiele lepiej radzi sobie ze zwalczaniem pandemii niż większość innych amerykańskich miast, to nie zmniejsza to exodusu nowojorczyków, którzy według firm przewozowych uciekają z niego masowo, często na stałe.
 5. Młodzież białoruska modli się o pokój i oczekuje sprawiedliwości
  Utrzymuje się napięta sytuacja na Białorusi. Rośnie niezadowolenie wobec przemocy ze strony sił bezpieczeństwa i milicji. Biskupi cały czas wzywają do dialogu i porozumienia. Młodzież białoruska zaangażowana w życie Kościoła oczekuje od niego duchowego ukierunkowania na prawdę oraz zachowanie ładu moralnego i sprawiedliwości.
 6. Młodzież białoruska modli się o pokój i oczekuje sprawiedliwości
  Utrzymuje się napięta sytuacja na Białorusi. Rośnie niezadowolenie wobec przemocy ze strony sił bezpieczeństwa i milicji.
 7. Francuscy pątnicy piszą maryjne „M” na mapie kraju
  Wyjątkowa pielgrzymka przemierza od tygodni Francję. Jej uczestnicy kreślą na mapie tego kraju ogromne „M”, jak Maryja, modląc się o przebudzenie duchowe i uwolnienie świata od pandemii.
 8. Papież przekazał 100 tys. euro na potrzeby Kościoła w Zambii
  Papież Franciszek przekazał 100 tys. euro dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Zambii. Pomoc przekazana za pośrednictwem miejscowego episkopatu skierowana będzie do osób cierpiących z powodu braku żywności.
 9. Hołd dla milionów anonimowych Polaków
  Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" stanęła przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu. Przedstawia ogólnopolskie masowe strajki z lipca i sierpnia 1980 roku, które doprowadziły do utworzenia NSZZ "Solidarność".
 10. Dziś 79. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe
  Dziś przypada 79. roczna męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbe, który oddał swe życie za współwięźnia. Kilka tygodni przed śmiercią Maksymilian miał powiedzieć: "Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość".
 11. Błaszczak: Kolejna rotacja pododdziału amerykańskich lotników w Polsce
  Rozpoczęła się kolejna rotacja pododdziału amerykańskich lotników w Polsce - poinformował w piątek na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podał, że jest jedną z najliczniejszych, ponieważ to osiemnaście samolotów F-16 i czterystu żołnierzy.
 12. "Polska gospodarka znosi relatywnie dobrze kryzys wywołany pandemią"
  Wstępne dane flash szacunku GUS dot. PKB pokazują, że polska gospodarka kryzys wywołany koronawirusem znosi relatywnie dobrze - mówił PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Jak dodaje, pomogły tarcze antykryzysowe i zdywersyfikowana struktura eksportu.
 13. Oficjalne wyniki wyborów na Białorusi: Łukaszenka - 80,1 proc., Cichanouska - 10,1 proc.
  Centralna Komisja Wyborcza Białorusi ogłosiła w piątek całościowe wyniki wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Według CKW urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów, a jego główna oponentka Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów.
 14. W Sejmie głosowanie projektu podwyższającego wynagrodzenia m.in. parlamentarzystom
  Sejm jeszcze w piątek przejdzie do głosowania nad komisyjnym projektem noweli podwyższającej wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska. Posłowie bez odsyłania do komisji przegłosują poprawki zgłoszone w debacie.
 15. Idziemy Dla Aleksandry. Wrocławianki łączą pasję z pomaganiem innym
  Czy fizjoterapeuta może wesprzeć pacjenta z odległości setek kilometrów? Katarzyna Kujawa i Agaty Gorączko udowadniają, że tak. Właśnie wędrują Głównym Szlakiem Beskidzkim, prowadząc jednocześnie zbiórkę na wózek elektryczny dla Aleksandry.
 16. Piekary Śląskie. Pielgrzymka kobiet i dziewcząt w nadzwyczajnej formie [ZAPOWIEDŹ]
  16 sierpnia br., w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia NMP, będzie miała miejsce tradycyjna doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym odbędzie się w formie nadzwyczajnej.
 17. Prezentujemy oficjalne koszulki II edycji Górskiego Biegu Frassatiego
  Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa - ze względu na trwającą epidemię zastosujemy szczególne środki bezpieczeństwa. Atrakcji jednak nie zabraknie.
 18. Zginął z krzyżem w ręku za Polskę. 100 lat temu poległ ks. Ignacy Skorupka
  Miał zaledwie 27 lat. Szedł w pierwszej linii tych, którzy bronili Warszawy. Bolszewicy widzieli młodego kapłana, a nad nim Matkę Bożą.
 19. MZ: 823 nowe zakażenia koronawirusem, 15 osób zmarło
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 823 osób, łącznie wykryto dotąd 55 tys. 312 przypadków – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 15 osób; w sumie odnotowano 1858 zgonów.
 20. Władze Białorusi gotów do dialogu z zagranicą w sprawie sytuacji w kraju
  Białoruś jest gotowa do konstruktywnego i obiektywnego dialogu z partnerami zagranicznymi w związku z rozwojem wydarzeń w kraju - oświadczył białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej podczas rozmowy telefonicznej z Ignazio Cassisem, szefem dyplomacji Szwajcarii.
 21. Ministerstwo Zdrowia: wyzdrowiało 38 tys. 362 pacjentów zakażonych koronawirusem
  W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2040 osób, pod respiratorem jest 79 chorych. Wyzdrowiało 38 tys. 362 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
 22. Niezwykła pamiątka Cudu nad Wisłą w kaplicy w Castel Gandolfo
  W kaplicy papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem, zamienionej ostatnio na muzeum można zobaczyć fresk przedstawiający symboliczne wydarzenie Cudu nad Wisłą ­- bitwę pod Ossowem z centralną postacią księdza Ignacego Skorupki z krzyżem w ręce. W piątek, 14 sierpnia, mija sto lat od bitwy pod Ossowem.
 23. Premierzy Czech i Polski za powtórzeniem wyborów na Białorusi
  Premier Czech Andrej Babisz w piątek rano poinformował na Twitterze o rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy zaapelowali o powtórzenie wyborów prezydenckich na Białorusi i opowiedzieli się za pilną wideokonferencją Rady Europejskiej.
 24. Jaka pogoda w weekend?
  Jak informuje IMGW Europa Wschodnia i częściowo Zachodnia jest pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze dominują niże. Polska znajduje się pod wpływem wyżu znad Białorusi, jedynie na południowym zachodzie zaznacza się obecność płytkiego niżu z linią zbieżności. Nadal pozostajemy w przetransformowanym powietrzu polarnym morskim, na północnym wschodzie chłodniejszym, na południowym zachodzie cieplejszym. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i zacznie lekko spadać.
 25. Białoruś: Szef MSW przeprosił za działania milicji wobec przypadkowych osób
  Szef MSW Białorusi Juryj Karajeu powiedział w czwartek, że bierze na siebie odpowiedzialność i przeprasza za obrażenia, których podczas protestów doznali "przypadkowi ludzie". Dodał przy tym, że dokonanych zostało 11 celowych ataków na milicjantów.
 26. KE zakończyła wstępne rozmowy w sprawie zakupu szczepionek od Johnson&Johnson
  Komisja Europejska zakończyła w czwartek wstępne rozmowy z firmą Johnson&Johnson w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. KE poinformowała, że umowa z Johnson&Johnson zapewniłaby państwom unijnym możliwość zakupu szczepionki.
 27. Igrzyska w Londynie rekordowe pod względem dopingu
  Igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku pobiły niechlubny rekord liczby sportowców, u których wykryto używanie niedozwolonych środków dopingowych; takich osób było 139 - podał portal insidethegames.biz.
 28. Katastrofa śmigłowca pod Warszawą
  Maszyna z dwiema osobami na pokładzie wpadła do Wisły.
 29. Stefan Pogonowski patronem pociągu ŁKA
  W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej pociąg ŁKA otrzymał imię związanego z regionem łódzkim bohatera Cudu nad Wisłą - porucznika Stefana Pogonowskiego.
 30. Wiceszef MSZ: Trzech Polaków zatrzymanych na Białorusi jest już na wolności
  Trzech obywateli Polski zatrzymanych na Białorusi jest już na wolności - poinformował na Twitterze w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
 31. Przybywa zakażeń koronawirusem w Małopolsce. Powiat nowotarski w żółtej strefie
  Zakażenie potwierdzono m.in. u pracownika Urzędu Marszałkowskiego, a na kwarantannę trafił nowy wojewoda małopolski. Trwają też prace nad wytypowaniem drugiego szpitala jednoimiennego.
 32. Białoruś: Drugi z czterech zatrzymanych Polaków jest już na wolności
  Witold Dobrowolski, drugi z czterech Polaków zaginionych w czasie protestów w Mińsku, wyszedł w czwartek wieczorem na wolność z aresztu w podmińskim Żodzinie.
 33. Śp. ksiądz Jaromir zostanie pochowany w Lubzinie
  Tragicznie zmarły wczoraj w Tatrach kapłan pochodził z tej parafii.
 34. Białoruś: Jeden z czterech zatrzymanych Polaków jest już na wolności
  Jeden z zatrzymanych na Białorusi obywateli RP jest już na wolności - ustaliła PAP w polskiej placówce dyplomatycznej w Mińsku. Jest to mężczyzna, który przyjechał na Białoruś odwiedzić narzeczoną.
 35. Dżihadyści opanowują bogate w gaz miasto Mozambiku
  Mocimboa da Praia, portowe miasto, w bogatym w ropę północnym regionie Mozambiku, zostało w środę przejęte przez oddziały dżihadystów. Do zdarzenia doszło po serii ataków, jakie miały miejsce od niedawna w tym regionie.
 36. Netanjahu o porozumieniu z ZEA: to dzień historyczny
  Prezydent USA Donald Trump jako pierwszy poinformował w czwartek, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) nawiążą stosunki dyplomatyczne w ramach umowy, którą negocjowały również USA, i na mocy której Izrael zrezygnuje z aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich.
 37. Nowy premier Iraku zachęca chrześcijan do powrotu
  Premier Iraku Mustafa Al-Kazemi spotkał się z kardynałem Louisem Raphaelem Sako, chaldejskim patriarchą Babilonu. Zachęcił do powrotu chrześcijan, którzy uciekli z kraju z obawy przed prześladowaniami ze strony terrorystów z Państwa Islamskiego.
 38. Koronawirus nie osłabił prześladowań chrześcijan w Nigerii
  Nie słabną prześladowania chrześcijan w Nigerii ze strony islamskich ekstremistów. W ciągu ostatnich dwóch dekad za wiarę zginęło tam co najmniej 60 tys. wyznawców Chrystusa – wynika z raportu przedstawionego przez Rycerzy Kolumba.
 39. Chiny: Pogrzeby tylko z udziałem księży mających państwowe pozwolenia
  Specjalny okólnik w tej sprawie przesłała do kapłanów diecezja szanghajska, przypominając, że tylko duchowni legitymujący się specjalnym dokumentem – potwierdzającym akceptację przez ateistyczną administrację państwową – mogą sprawować nabożeństwa żałobne w domu pogrzebowym Longhua.
 40. AFP i Uniwersytet Hopkinsa: Ponad 750 tys. zgonów z powodu koronawirusa
  Ponad 750 tys. osób zmarło do tej pory na całym świecie w wyniku zakażenia koronawirusem - podaje w czwartek agencja AFP na podstawie własnych wyliczeń. O takiej samej liczbie informuje także Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore.
 41. Polacy jako jedni z nielicznych cudzoziemców w Fatimie na obchodach objawień
  Polacy byli jedynymi obok Hiszpanów i Niemców obcokrajowcami, którzy przybyli w grupach pielgrzymkowych na odbywające się od wtorku uroczystości 103. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie, w środkowej Portugalii.
 42. ZUS: korzystne przeliczenie emerytur dla rocznika 1953
  Urodzeni w 1953 roku będą mogli uzyskać emeryturę powszechną bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych; dla niektórych emerytów oznacza to świadczenie wyższe nawet o 200 zł - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 43. Polskie rodziny otrzymały 500 mln zł w postaci bonu turystycznego
  500 mln zł to wartość 590 tys. bonów turystycznych przekazanych polskim rodzinom - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju.
 44. Bp Jacek Jezierski administratorem apostolskim "sede vacante" archidiecezji gdańskiej
  Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia, który kończy dzisiaj 75 lat, z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego i mianował bp. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego, administratorem apostolskim "sede vacante" archidiecezji gdańskiej.
 45. Kard. Dziwisz: Nie zatrzymujmy się na tym, co nas dzieli
  Wieloletni sekretarz osobisty św. Jana Pawła II przewodniczył w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Mszy św. w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej.
 46. Stabilizuje się sytuacja epidemiczna w kopalniach
  Wyniki zakończonych w ostatnich dniach badań przesiewowych wśród górników wskazują na ustabilizowanie sytuacji epidemicznej w kopalniach - potwierdzają dane spółek węglowych. W czwartek poinformowano łącznie o 38 nowych przypadkach SARS-CoV-2, przybyło też 46 ozdrowieńców.
 47. Caritas na pomoc Bejrutowi
  Miasto wygląda jak strefa działań wojennych, choć to nie wojna jest przyczyną spustoszeń. Ponad 300 tysięcy osób z dnia na dzień zostało bez dachu nad głową.
 48. MZ: 811 nowych zakażeń koronawirusem, kolejnych 14 osób zmarło
  Badania laboratoryjne potwierdziły 811 nowych zakażeń koronawirusem; łącznie odnotowano 54 487 przypadków - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 14 osób. Tym samym łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 osiągnęła 1844.
 49. W czasie środowych protestów na Białorusi zatrzymano około 700 osób
  Za udział w nielegalnych akcjach na Białorusi 12 sierpnia zatrzymano około 700 osób - podało w czwartek w komunikacie tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych.
 50. MZ: wyzdrowiało 37 tys. 961 pacjentów zakażonych koronawirusem
  Łącznie do tej pory wróciło do zdrowia 37 tys. 961 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 2059 chorych. Pod respiratorem jest 82 pacjentów - poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.

Dodatkowe informacje