Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego
  Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.
 2. 150 tys. osób na Marszu Niepodległości w Warszawie
  Wydarzenie było organizowane pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!". W kulminacyjnym momencie marsz rozciągał się na długości 1750 m.
 3. Atak na kościół w Pakistanie
  W Pakistanie znów chrześcijanie stali się celem ataku. Ponad 30 mężczyzn wtargnęło do kościoła św. Dominika w jednej z wiosek w prowincji Pendżab, niszcząc ogrodzenie i bramę. Zrzucili też ze ściany krzyż. Pretekstem stał się konflikt o budynek kościelny, który – ich zdaniem – nie otrzymał oficjalnego zatwierdzenia. Atak wywołał strach wśród około 50 rodzin chrześcijańskich w liczącej 4 tys. muzułmanów wiosce.
 4. Rodzice poległego Amerykanina: pamiętacie o bohaterach nie tylko od święta
  Rodzice sierż. szt. Michaela Ollisa, który zginął w 2013 r. w Afganistanie, ratując polskiego kolegę, Linda i Robert Ollisowie, wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. Podkreślali pamięć o weteranach okazywaną przez Polaków nie tylko od święta.
 5. Bp Józef Guzdek w Świątyni Opatrzności Bożej: Potrzeba wzajemnego zaufania
  Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, parlamentarzystów, członków rządu, samorządowców, zainicjowała w Warszawie obchody Święta Niepodległości.
 6. Co łączy żołnierzy i uchodźców, hotelarzy i pasterzy alpejskich?
  11 listopada Kościół wspomina św. Marcina, biskupa z Tours, założyciela pierwszych klasztorów w Kościele zachodnim, mnicha, w młodości żołnierza.
 7. W całym kraju obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości
  Msze św. za ojczyznę, parady wojskowe, kwiaty pod pomnikami, marsze niepodległości, festyny, biegi... Zobacz, jak świętujemy w poszczególnych diecezjach.
 8. Profesor Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego
  Historyk, prof. Andrzej Nowak został w poniedziałek odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego – w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie.
 9. Premier napisał list do szefa Netflixa w sprawie nieścisłości historycznych
  Mateusz Morawiecki podkreślił, że ukazana w serialu „Iwan Groźny z Treblinki” mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Premier liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.
 10. Dlaczego 11 listopada? Poznaj historię daty Narodowego Święta Niepodległości
  11 listopada został oficjalnie ogłoszony świętem niepodległości dopiero w 1937 r. Dlaczego akurat 11 listopada? I czy Polacy w 1938 roku mogli sobie zdawać sprawę, że świętują niepodległość po raz ostatni?
 11. Prezydent: Zależy mi, żeby 11 listopada był świętem polskiej jedności
  Polska była najsilniejsza, kiedy politycy stawali za nią razem, niezależnie od swoich przekonań i barw politycznych – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem granicą politycznego sporu powinien być interes RP.
 12. Modlitwa śpiewami z Taizé z Wrocławia
  To kolejna okazja do wspólnej modlitwy w ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. Początek o 20.15 w CODA "Maciejówka" na pl. Nankiera. Tych, którzy być nie mogą, zapraszamy na transmisję live.
 13. MSZ i partia Gowina reagują na emisję serialu Netflixa
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Porozumienie Jarosława Gowina zareagowały na emisję serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Protestują przeciwko pojawiającym się w serialu sformułowaniom i mapie sugerującej istnienie polskich obozów śmierci.
 14. Jordania ogłasza pełną suwerenność nad terenami wydzierżawionymi Izraelowi
  Król Jordanii Abdullah II ogłosił w niedzielę, że jego kraj ponownie przejmuje "pełną suwerenność" nad dwoma obszarami wzdłuż granicy z Izraelem, wydzierżawionymi temu krajowi w 1994 roku.
 15. Chile: Demonstranci zdemolowali stołeczny kościół
  Zamaskowani uczestnicy antyrządowej demonstracji w Santiago de Chile wtargnęli 8 listopada do XIX-wiecznego kościoła pw. Wniebowzięcia Matki Bożej w centrum miasta.
 16. Ruszyły watykańskie obchody Światowego Dnia Ubogich
  Uroczystym koncertem w Auli Pawła VI zostały zainaugurowane watykańskie obchody Światowego Dnia Ubogich. Zagrała dla nich m.in. orkiestra włoskiego kina pod batutą laureata Oskara Nicoli Piovaniego.
 17. Biskupi z białymi flagami wśród demonstrantów
  „Sytuacja w Boliwii staje się coraz bardziej skomplikowana, a przemoc zwiększa się z godziny na godzinę” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Jorge Herbas Balderrama.
 18. Łódź. Siódme Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich
  Studenci z duszpasterstw akademickich z całej Polski zmierzyli się ze sobą w siatkówce, koszykówce i piłce nożnej halowej. Ale nie chodziło tylko o wyłonienie najlepszych sportowych drużyn.
 19. Papież ucałował stopy polityków. Dziś wrócił do tego gestu
  Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pojednanie, pokój i dialog w Sudanie Południowym, a także w pogrążonej w kryzysie politycznym Boliwii. Apelował również do władz Włoch o "odważną politykę" na rzecz zatrudnienia.
 20. Święcenia najmłodszego biskupa rzymskokatolickiego na świecie
  W sobotę, 9 listopada, w Kijowie święcenia biskupie otrzymał Aleksander Jazłowiecki, którego 18 września papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej. 40-letni hierarcha obecnie jest najmłodszym rzymskokatolickim biskupem świata.
 21. Czaputowicz o zatrzymaniu Mazura: Czasami porozumienie Interpolu bywa nadużywane
  Strony porozumienia Interpolu czasami go nadużywają - ocenił szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, komentując zatrzymanie przez polską straż graniczną Ihora Mazura, weterana wojny w Donbasie i współpracownika sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy. Mazur został zwolniony. Sąd ma rozpatrzyć wniosek o wydanie go Rosji.
 22. "Przyjechałem po to, żeby przywieźć łzy, cierpienie i krzyk"
  „Przyjechałem po to, żeby przywieźć łzy, cierpienie i krzyk ludzi z Południowego Sudanu do ludzi w Polsce. Ludzie w Południowym Sudanie cierpią, i wygląda na to, że są zapomniani przez resztę świata. Jako biskup jestem głosem tych, którzy głosu nie mają i którzy cierpią” – powiedział bp Stephen Nyodho Ador Majwok z diecezji Malakal w Sudanie Południowym. Ks. biskup przyjechał na Jasną Górę w sobotę, 9 listopada, i modlił się na Apelu Jasnogórskim.
 23. Para o najdłuższym stażu małżeńskim wzięła ślub blisko 80 lat temu
  Stanowiący według Księgi Rekordów Guinnessa parę o najdłuższym aktualnym stażu małżeńskim Charlotte i John Hendersonowie z Austin w stanie Teksas będą obchodzić 15 grudnia 80. rocznicę ślubu - informują amerykańskie media.
 24. Abp Gądecki: Módlmy się o pokój w Sudanie i niezachwianą wiarę dla chrześcijan
  Módlmy się o pokój w Sudanie, niezachwianą wiarę dla chrześcijan i błogosławieństwo Boże dla tego kraju - powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w związku z obchodzonym w niedzielę XI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 25. Jubileuszowy wieczór s. Małgorzaty Borkowskiej OSB w Gdańsku
  Jak wygląda życie w klauzurze? Jak się komunikować, kiedy jest milczenie? Jak się zostaje kaznodziejką po siedemdziesiątce? - na te pytania odpowiadała przeorysza Opactwa Sióstr Benedyktynek w Żarnowcu. Ojcowie dominikanie z Gdańska zorganizowali wieczór z s. Małgorzatą Borkowską, która świętuje swoje 80. urodziny.
 26. 11 listopada w Warszawie. Jak będziemy świętować?
  Dziękczynna Msza św. w Wilanowie, koncerty, festiwal na Krakowskim Przedmieściu, biegi i marsz - tak Warszawa będzie świętowała 101. urodziny Niepodległej.
 27. Papież: Nikt na tej ziemi nie jest na zawsze oddzielony od Boga
  - Nikt, niezależnie od tego jak bardzo byłby zraniony złem, nie jest skazany na tej ziemi, by na zawsze był oddzielony od Boga - mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Jana na Lateranie w dniu liturgicznego święta poświęcenia tej świątyni, która jest katedrą biskupów Rzymu.
 28. Kościół ma nową błogosławioną
  W Granadzie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne siostry Marii Emilii Riquelme, założycielki Zgromadzenia Misjonarek Najświętszego Sakramentu i Maryi Niepokalanej.
 29. Jak uniknąć podróbek szczęścia? Jak nie stać się "zwierzobożkiem"?
  O tym mówią małżeństwom, rodzinom i młodzieży ks. Marek Dziewiecki oraz Rafał Porzeziński na II Forum Rodziny w Bytomiu.
 30. Pogrzeb ks. Jacka Pietruszki odbył się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
  Uroczystościom pogrzebowym ks. Jacka Pietruszki, dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, które rozpoczęła Msza św. w bazylice św. Floriana, przewodniczył bp Jan Zając.
 31. Duda: Obóz w Sachsenhausen szczególną blizną na ciele naszego narodu
  Obóz w Sachsenhausen stanowi szczególną bliznę na ciele naszego narodu, właśnie przez to, że tutaj była mordowana i więziona polska inteligencja - podkreślił prezydent Polski Andrzej Duda podczas sobotniej wizyty w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen (Niemcy).
 32. Rybnik. Rada Kobiet o walce ze smogiem
  "W wyniku smogu rocznie umiera 4,5 tysiąca ludzi" - przypomina Rybnicka Rada Kobiet w liście skierowanym do mieszkańców. Kobiety proszą proboszczów o przeczytanie go na niedzielnych Mszach św.
 33. Kraków. 80. rocznica aresztowania 25 jezuitów
  Byli więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. W tym gronie znaleźli się m.in. przyszły spowiednik Jana Pawła II i późniejszy kardynał pracujący w afrykańskim buszu.
 34. Nie obawiam się "demontażu Kościoła"
  Głosy przestrzegające przed "demontażem Kościoła" w moim odczuciu nie mają uzasadnienia - powiedział abp Wojciech Polak w wywiadzie dla portalu Onet.pl Prymas odniósł się w ten sposób to niektórych interpretacji przebiegu synodu o Amazonii. W przededniu Święta 11 listopada z rezerwą odniósł się do loga Marszu Niepodległości, przedstawiającego zaciśniętą pięść owiniętą różańcem.
 35. Gdzie walczą dwa słonie, najbardziej cierpi trawa. XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
  W niedzielę 10 listopada obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku poświęcony jest on sytuacji w Sudanie Południowym.
 36. Islamski terror w Burkina Faso: Chrześcijanie uciekają
  Islamscy dżihadyści, którzy do tej pory atakowali w Burkina Faso głównie wojskowe punkty kontrolne i instytucje państwowe teraz wzięli za cel chrześcijan. Burkiński episkopat oraz Światowa Rada Kościołów ostrzegają, że do głosu doszły siły, którym zależy na pogłębianiu podziałów religijnych i sektaryzmów. Wzywają wspólnotę międzynarodową do udzielenia pomocy temu afrykańskiemu krajowi, zanim będzie za późno.
 37. Kard. Sarah: Edukacja antidotum na zranienia człowieka
  Na Uniwersytecie CEU San Pablo w Madrycie zaprezentowano XXI Kongres Katolicy i Życie Publiczne. Odbędzie się on w przyszłym tygodniu (15-17.11.2019) pod hasłem „Wolność edukacji, wolność wyboru” (Libertad para educar, libertad para elegir). Specjalnym gościem był kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a jego wystąpienie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Miejsca w auli zajęło ponad 600 osób. Organizatorzy musieli udostępnić także inne pomieszczenia, w których wystąpienie kard. Saraha można było śledzić na przygotowanych ekranach.
 38. I ja prawie zabiłem swoje dziecko!
  Krótkie świadectwo polskiego rapera. Posłuchajcie koniecznie.
 39. Nie zabijaj mamo mnie, tak bardzo pragnę nadal żyć!
  Ujęcia użyte w teledysku pochodzą z filmu pt. ,,Nieplanowane'' (Unplanned), który od 1 listopada 2019 r. jest do obejrzenia we wszystkich kinach w całej Polsce.
 40. 30 lat temu upadł mur berliński
  Mur berliński dzielił miasto przez 28 lat i stał się również symbolem podziału Europy. Jego budowę rozpoczęto 13 sierpnia 1961 r. z polecenia władz NRD. Upadł niespodziewanie 30 lat temu, wieczorem 9 listopada 1989 r. Moment ten zapoczątkował agonię kolejnego reżimu komunistycznego.
 41. Wypadek polskiego autokaru koło Hamburga, są ranni
  Do wypadku polskiego autokaru z 50 osobami na pokładzie doszło w sobotę rano na autostradzie A1 na północny wschód od Hamburga. 13 osób zostało rannych, w tym siedem ciężko - powiadomiła miejscowa policja, która nie udziela na razie informacji na temat narodowości poszkodowanych.
 42. MZ: Wciąż trwa proces refundacyjny nowego leku na mukowiscydozę
  AOTMiT odmówił refundacji nowego leku na mukowiscydozę, a specjaliści zajmujący się leczeniem tej choroby w liście do ministra zdrowia oprotestowali tę decyzję. Resort zdrowia w informacji przesłanej PAP odpowiada, że proces refundacyjny wciąż trwa.
 43. Szczecinek pożegnał Andrzeja Modrzejewskiego
  Zmarły dyrektor szczecineckiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych został pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę.
 44. Mateusz Morawiecki zaprezentował skład nowego rządu
  Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko, średnio- i długofalowych - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd będzie realizował dotychczasowe zapowiedzi.
 45. Konferencja "Solidarność - od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"
  W historycznej Sali BHP miał miejsce pierwszy dzień konferencji "Solidarność - od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy", zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.
 46. W Koalicji Obywatelskiej będą prawybory prezydenckie
  Koalicja Obywatelska wyłoni swego kandydata na prezydenta w drodze prawyborów - zdecydował w piątek zarząd PO. Kandydat ma być znany 14 grudnia, kiedy to zatwierdzi go Konwencja Krajowa partii. Tego dnia ruszyć ma też procedura wyborów nowego lidera Platformy.
 47. Rewolucja w składaniu ofiary na tacę w kościołach Lubelszczyzny
  Już wkrótce złożenie ofiary na tacę będzie możliwe przy użyciu karty płatniczej. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w niektórych lubelskich kościołach stanie "ofiaromat".
 48. Piotr Duda: Musimy próbować powstrzymać globalny biznes
  Musimy próbować powstrzymać globalny biznes, który niszczy podmiotowość i godność człowieka pracy - powiedział w piątek w Gdańsku przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
 49. Proboszcz i duszpasterze parafii Najświętszego Zbawiciela: Organizatorzy Marszu Niepodległości podają nieprawdziwe informacje
  W związku z informacjami podawanymi przez organizatorów Marszu Niepodległości w sprawie Mszy w kościele Najświętszego Zbawiciela, proboszcz i duszpasterze wystosowali oświadczenie. Informują w nim, że zamawiając liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego organizatorzy Marszu Niepodległości nie podali pełnych informacji co do okoliczności Mszy, co było przyczyną rewizji wstępnej zgody na celebrację, a nie - jak podaje Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości - rzekomy sprzeciw kard. Nycza czy Kurii Metropolitalnej.
 50. W weekend zaatakuje zima
  Przynajmniej w górach. W samych tatrach spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Dodatkowe informacje