Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Cierpienie przekuć w miłość. Modlitwa za zranionych w Kościele
  To już kolejne spotkanie, podczas którego osoby skrzywdzone w Kościele dzieliły się swoim świadectwem. Poprzedziła je Msza św., której przewodniczył o. Adam Żak SJ.
 2. Sondaż: Duda ze zdecydowaną przewagą nad Kidawą-Błońską
  Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbywała się w niedzielę obecny prezydent Andrzej Duda otrzymałby 52,5 proc. głosów, zaś niedawna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska 38,4 proc. głosów - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski.
 3. To największa na świecie procesja maryjna
  W brazylijskim Belém (stolicy stanu Pará) odbyła się największa w świecie katolickim procesja ku czci Matki Bożej z Nazaretu, popularnie nazywanej Królową Amazonii. 4-kilometrową trasę przeszły ponad 2 mln pielgrzymów przybyłych także z innych regionów tego kraju. Procesje te odbywają się każdego roku nieprzerwanie od 227 lat.
 4. Memoriał Polskich Himalaistów stanął przy szlaku wiodącym pod Everest
  W Nepalu, na wysokości ok. 3500 n.p.m., przy szlaku do bazy pod Mount Everestem, stanął Memoriał Polskich Himalaistów. Budowa czortenu przypadła w szczególnym czasie, obfitującym w okrągłe rocznice, m.in. 80-lecia polskiego himalaizmu, związanego z wejściem na Nanda Devi East 2 lipca 1939 r.
 5. Konfederacja złożyła wniosek o unieważnienie wyborów
  Konfederacja złożyła do Sądu Najwyższego protest wyborczy, domagając się unieważnienia wyborów parlamentarnych. Chcemy powtórzenia wyborów w niektórych okręgach - powiedział Robert Winnicki w niedzielę w Radiu Zet.
 6. Siostry nazaretanki od 100 lat posługują w Rabce
  Siostry nazaretanki obchodzą 100-lecie posługi rodzinom i dzieciom w Rabce.
 7. Polacy coraz bardziej cenią rodzimą żywność
  Polscy coraz bardziej doceniają walory rodzimej żywności, blisko 1/3 zwraca uwagę na rodzime pochodzenie produktu - wynika z raportu Polskiego Monitora Opinii. Dodano, że głównym kryterium zakupu jest cena, kupujemy głównie w lokalnych sklepach i dyskontach.
 8. Zamieszki w Barcelonie i Madrycie, ponad 20 rannych
  Ponad 20 osób zostało rannych w zamieszkach, które wybuchły w sobotę późnym wieczorem w Barcelonie i Madrycie. Obie konfrontacje demonstrantów z policją rozpoczęły się od pokojowych protestów przeciwko skazaniu katalońskich separatystów.
 9. Pierwsza myśl o. Szustaka po wejściu do kościoła: "Gdzie jest trumna?"
  Ponad 2,7 tys. osób bierze udział w charyzmatycznej konferencji 24/7 Serce Dawida, która od 19 do 20 października odbywa się w Warszawie.
 10. Prezydent Andrzej Duda na obchodach stulecia AGH
  - AGH ma 100 lat, a ja 47. I od 47 lat Państwo mnie znają - mówił 19 października, podczas obchodów jubileuszu Akademii Górniczo-Hutniczej, Andrzej Duda.
 11. Wojewoda małopolski unieważnił projekt uchwały RMK w sprawie finansowania in vitro dla mieszkańców Krakowa.
  Jak napisał w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego, uchwała nie dotyczyła potrzeb zdrowotnych mieszkańców Małopolski i nie posiadała pozytywnej opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
 12. Brytyjska Izba Gmin odkłada głosowanie nad porozumieniem w sprawie brexitu
  Brytyjska Izba Gmin przyjęła w sobotnim głosowaniu poprawkę Letwina, która przewiduje wstrzymanie poparcia przez posłów porozumienia Zjednoczonego Królestwa z UE w sprawie brexitu do czasu przyjęcia stosownych ustaw i ich wejścia w życie.
 13. Specjaliści IPN jako obserwatorzy biorą udział w pracach ekshumacyjnych na Ukrainie
  Specjaliści IPN w charakterze obserwatorów biorą udział w trwających pracach archeologicznych i ekshumacyjnych w Drohobyczu na terenie Ukrainy - podało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Polscy badacze są tam na zaproszenie strony ukraińskiej.
 14. Większość księży katolickich pochodzi z Europy
  Prawie połowa katolików na całym świecie mieszka w Ameryce Północnej i Południowej (48 procent), podczas gdy większość katolickich księży w Europie - 42 procent. Także większość zakonnic i zakonników nadal pochodzi z Europy: 231 413 zakonnic (35,6 proc.) i 65 578 zakonników (35,6 proc.). Dane te zostały opublikowane przez agencję „Fides” z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który Kościół katolicki na prośbę papieża Franciszka obchodzi w październiku br. Jego najważniejszym wydarzeniem będzie jutrzejszy 93. Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną.
 15. Tory do wolności. Wystawa na Dworcu Głównym PKP
  Ekspozycja otwarta 19 października w holu dworca Wrocław Główny przypomina głodówkę kolejarzy, podjętą w październiku 1980 roku.
 16. Wawel dla Notre Dame. Zbiórka zakończona sukcesem
  58 tys. zł, 5 tys. euro oraz 2 700 dolarów i pojedyncze banknoty pochodzące z 24 krajów świata znalazły się w skarbonkach, do których krakowianie i turyści wrzucali w katedrze na Wawelu pieniądze na odbudowę katedry Notre Dame.
 17. Raport: Polacy nie są podatni na czar promocji
  Polacy to świadomi konsumenci, odporni na chwilowe pokusy i niespodziewane okazje; popularny w wielu krajach Black Friday interesuje co drugą osobę w naszym kraju - wynika z raportów "Polaków portfel własny". Znaczna część polskich rodzin oszczędza przez cały rok.
 18. 12 ofiar śmiertelnych przerwania tamy w Kraju Krasnojarskim
  12 pracowników kopalni złota zginęło w sobotę nad ranem w wyniku przerwania tamy na rzece Siejba w Kraju Krasnojarskim i zalania kontenerów, w których mieszkali - podało rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.
 19. "Nasz Dziennik": Korekty w rządzie
  Infrastrukturą w nowej kadencji miałby się zająć Marcin Horała; duży resort gospodarczy miałby przypaść Jadwidze Emilewicz, a nadzór nad spółkami Skarbu Państwa objąłby Jacek Sasin - podaje "Nasz Dziennik".
 20. Przewodniczący KEP: W historii ojczyzny było wielu bohaterskich kapłanów
  W historii naszej ojczyzny było wielu bohaterskich kapłanów, którzy nawet za cenę własnego życia bronili wiary i niepodległej Polski" - powiedział abp Stanisław Gądecki w związku z obchodzonym w tym roku w sobotę po raz pierwszy Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych.
 21. Bitwa uliczna separatystycznych bojówkarzy z policją w centrum Barcelony
  Oddziały szturmowe hiszpańskiej policji rozpoczęły w piątek późnym wieczorem akcję wyparcia separatystycznych bojówkarzy z centrum Barcelony, gdzie od poniedziałku trwają uliczne protesty. Rannych zostało 25 osób, głównie katalońskich zwolenników secesji regionu od Hiszpanii.
 22. Ja długo nie pożyję. Jestem gotowy na wszystko
  Dziś 35. rocznica brutalnego zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 23. Przykre wiadomości z Taizé
  Przeor wspólnoty z Taizé br. Alois poinformował, że w związku z zeznaniami kobiety - uczestniczki międzynarodowych spotkań dla młodzieży - oskarżającymi jednego z braci o duchowe, psychologiczne oraz seksualne manipulacje i nękanie, mężczyzna został wczoraj tymczasowo aresztowany przez francuską żandarmerię.
 24. Andrzej Duda złożył wieniec na grobie ks. Jerzego Popiełuszki
  Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek wieniec na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy śmierci księdza. Bł. ks. Jerzy szedł drogą krzepienia serc, budowania wiary w Boga i w to, że prędzej czy później Polska będzie wolna - powiedział prezydent.
 25. Ponad pół miliona osób protestuje w Barcelonie
  Ok. 525 tys. ludzi bierze udział w piątek w protestach w Barcelonie - szacuje miejscowa policja. W centrum miasta doszło do starć między zamaskowanymi uczestnikami demonstracji z policjantami.
 26. Franciszek: Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”
  Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie
 27. Cierpiąca na depresję Belgijka ubiega się o eutanazję
  W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.
 28. Pierwsze synodalne propozycje
  Coraz jaśniej wyłaniają się główne idee Synodu Biskupów dla Amazonii. Widać to w relacjach z roboczych grup językowych, które zostały zaprezentowane w watykańskim Biurze Prasowym. Uczestnicy synodu zgodnie przyznają, że jest to czas łaski dla Kościoła. Mają nadzieję, że da on początek nowemu dynamizmowi misyjnemu. Ojcowie synodalni mają świadomość, że choć synod ten dotyczy jednego tylko regionu, to jednak jego zasięg jest uniwersalny, dotyczy bowiem spraw, które są ważne dla całego Kościoła.
 29. "Brak zgody UE na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, to kryzys w pojmowaniu europejskości"
  Brak zgody UE na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, to kryzys w pojmowaniu europejskości - ocenił premier Mateusz Morawiecki w piątek po szczycie UE w Brukseli . Wyraził nadzieję, że UE uda się wyjść z obecnego impasu.
 30. Synod: Problemem nie jest celibat, ale brak wiarygodnego świadectwa
  Nie wierzę, że Jezus utracił moc pociągania do siebie nowych uczniów. To raczej my zbyt często byliśmy przeszkodą, z naszym brakiem świadectwa i konsekwentnego życia wynikającego z Ewangelii. W auli synodalnej mówił o tym brazylijski biskup Wellington Tadeu de Queiroz Vieira. Podkreślił on, że nie ma przeszkód doktrynalnych, by święcić żonatych mężczyzn, wskazał jednak, że to nie celibat jest głównym problemem, by mieć więcej księży, także w Europie. Problemem jest brak wiarygodnego świadectwa.
 31. Będą nowe przepisy dotyczące m.in. hulajnóg
  Przepisy, które mają uregulować zasady ruchu urządzeń transportu osobistego (UTO), czyli m.in. hulajnóg elektrycznych, powinny wejść w życie wiosną przyszłego roku - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
 32. Kościelne błędy językowe
  Paulina pożyczyła sobie nasz tekst, a my pożyczamy sobie jej filmik. A pod uwagą o odmianie nazwisk podpisujemy się wszystkimi klawiszami!
 33. Jesteś kierowcą? Pamiętaj o korytarzu życia - życie ma pierwszeństwo!
  W wielu sytuacjach szybkie dotarcie służb ratunkowych do poszkodowanych zależy od wcześniejszych decyzji innych uczestników ruchu drogowego. Co możesz zrobić, aby ułatwić im dotarcie na miejsce wypadku? Poznaj 5 zasad właściwego zachowania kierowcy podczas jazdy w korku.
 34. Życie codzienne świętej rodziny
  Kiedy Karol Wojtyła pisał dramat „Przed sklepem jubilera”, musiał pamiętać błysk obrączek na dłoniach swoich rodziców.
 35. Rzecznik prezydenta o marszałkach seniorach Sejmu i Senatu
  Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu na 12 listopada; na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką; obstawiam, że na marszałka seniora Sejmu powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
 36. Edukacja seksualna po katolicku - znakomity przykład
  Piękno i głęboki sens ludzkiej seksualności: w służbie miłości, a nie w oderwaniu od niej – ukazuje książka: „Powiedz mi, co to jest miłość?”, autorstwa Inès de Franclieu, która wydana została niedawno w polskim tłumaczeniu. Może być ona cenną pomocą rodzicom w edukacji seksualnej dzieci, rekomendowaną przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Książka jest przeznaczona dla rodziców i dzieci od 5 do 12 lat.
 37. Tradycja podaje, że ikona Matki Bożej Jasnogórskiej wyszła spod jego ręki
  Euzebiusz i Tertulian piszą, że rodzinnym miastem św. Łukasza była Antiochia Syryjska. Z pochodzenia św. Łukasz był poganinem, natomiast z zawodu - lekarzem.
 38. Ile świadczeń "500 plus dla osób niesamodzielnych" przyznał ZUS?
  Wydano już ponad 64 tys. decyzji przyznających tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych; do tej pory wypłacono 16,6 tys. świadczeń - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, ZUS wydał ponad 17 tys. orzeczeń ustalających niezdolność do samodzielnej egzystencji.
 39. Specjaliści z Polski pomogą tworzyć na Ukrainie system opieki nad żołnierzami z traumą wojenną
  Specjaliści z Polski pomogą tworzyć na Ukrainie system opieki nad żołnierzami z traumą wojenną. Eksperci Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM wyszkolą ukraiński personel i podpowiedzą, jak tworzyć modelowe rozwiązania. Projekt sfinansuje MSZ.
 40. KNF: Nie wszystkie banki wdrożyły nowe procedury bezpieczeństwa przy płatnościach kartą
  Nie wszystkie banki wdrożyły już nowe procedury bezpieczeństwa przy zbliżeniowych płatnościach kartą, co powinno było nastąpić od 14 września. Część instytucji poprosiła o wydłużenie terminu - poinformowała PAP Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).
 41. Syria: SDF zaakceptowały porozumienie o przerwaniu ognia
  Zdominowane przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zakomunikowały w czwartek, że zaakceptują porozumienie o przerwaniu ognia z Turcją w północnej Syrii i uczynią wszystko co niezbędne aby porozumienie było przestrzegane.
 42. Polska wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ
  Polska została wybrana w czwartek do Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie w niej zasiadać przez 2 lata od 1 stycznia 2020 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało w tajnym głosowaniu także 13 innych nowych członków Rady.
 43. Unijni liderzy potępili działania wojskowe Turcji w Syrii i wezwali do ich zaprzestania
  Unijni liderzy w przyjętych w nocy z czwartku na piątek wnioskach szczytu potępili działania Turcji w północno-wschodniej Syrii. Szczyt odnotował zapowiedź przerwania operacji wojskowej, jednak ponownie wezwał Turcję do zakończenia działań.
 44. Film "Nieplanowane" wzbudził zachwyt
  W ramach 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów wyświetlono przedpremierowo "Nieplanowane" ("Unplanned"). Publiczność była pod wrażeniem filmu pokazującego okrucieństwo aborcji.
 45. Wiceprezydent USA: Turcja zgodziła się na zawieszenie broni w Syrii
  Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział po negocjacjach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że Ankara zgodziła się na zawieszenie broni w Syrii; na 120 godzin wszystkie operacje militarne zostaną wstrzymane.
 46. MPiT: Projekt dot. małego ZUS-u dla firm liczonego od dochodu trafił do konsultacji
  Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy dotyczący wprowadzenia tzw. małego ZUS-u dla firm - liczonego od dochodów; trafił on tym samym do konsultacji społecznych.
 47. "Celibat nie jest powodem deficytu powołań"
  Mówi wyświęcony na księdza rdzenny mieszkaniec Amazonii.
 48. Unijna "27" dała zielone światło dla umowy ws. brexitu
  Unijna "27" dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku.
 49. Francja: Parlament za in vitro bez ojca, dobro dziecka pominięte
  Niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę udostępniającą zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Prawicowy przewodniczący senatu oświadczył, że jest „raczej otwarty” na nowe prawo. Przeciwnicy ustawy wskazują, że dobro dzieci, które na mocy prawa pozbawione zostaną ojca, w ogóle nie zostało wzięte pod uwagę.
 50. Oni się nie wymigali
  Ta historia jest trochę jak scenariusz filmu. O poświęceniu i dobrym, wyostrzonym słuchu życiowym.

Dodatkowe informacje