Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Franciszek: Przyszłość jest historią dzieci
  „Zachowajcie szacunek dla cierpiących dzieci. Jestem szczególnie wdzięczny, ponieważ pomagacie małym pacjentom poczuć czułą i umacniającą bliskość Jezusa” – tymi słowami Papież Franciszek zwrócił się do personelu szpitala Dzieciątka Jezus. Należąca do Stolicy Apostolskiej placówka obchodzi jubileusz 150-lecia powołania do życia.
 2. Baza rodzin Szlachetnej Paczki jest już otwarta!
  Inaugurację tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki ogłoszono podczas przemarszu wolontariuszy przez Kraków.
 3. W Nigerii porwano kolejnego księdza
  Ks. Teofil Ndulue został porwany przez grupę uzbrojonych mężczyzn, w piątek wieczorem, w pobliżu swojej parafii, w nigeryjskim stanie Enugu. „Nie znamy na razie żadnych szczegółów, czekamy na wyniki śledztwa policji. Modlimy się za porwanego i jego rodzinę” – napisał rzecznik diecezji Enugu, ks. Benjamin Achi.
 4. Abp Gądecki: Potęguje się zmaganie światła z siłami ciemności
  Członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski przybyli w sobotę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. W skierowanej do nich homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ocenił, że obecnie potęguje się „zmaganie światła z siłami ciemności”.
 5. Zmarł bp Bronisław Dembowski
  Zmarł bp Bronisław Dembowski, biskup senor diecezji włocławskiej. Był żołnierzem AK, w stanie wojennym zaangażowany w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności, reprezentował Kościół w obradach Okrągłego Stołu. Miał 92 lata.
 6. Lasy Państwowe otwierają się na miłośników bushcraftu i survivalu
  Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa - poinformowały PAP Lasy Państwowe.
 7. W Boliwii nie ustają starcia zwolenników Moralesa z policją i wojskiem
  5 osób poniosło śmierć a co najmniej 75 zostało rannych w piątek podczas gwałtownych starć byłego prezydenta Boliwii Evo Moralesa z policją i wojskiem w mieście Sacaba, w środkowej części Boliwii. W kraju panuje napięta i niestabilna sytuacja.
 8. "Nasz Dziennik": Biejat do zmiany
  Prawo i Sprawiedliwość powinno odwołać Magdalenę Biejat. Domagają się tego nie tylko wyborcy, obrońcy życia, ale i działacze partii - pisze sobotni "Nasz Dziennik".
 9. Marszałek Grodzki: Aborcja na życzenie jest złym pomysłem
  Aborcja na życzenie jest złym pomysłem - mówi w rozmowie z sobotnią "Gazetą Wyborczą" marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO). Dodaje, że jest za utrzymaniem kompromisu ws. aborcji, który obowiązuje w polskim prawie.
 10. Piąty dzień z rzędu Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi
  Piąty dzień Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi, która przechodzi do historii jako zjawisko nienotowane od 1872 roku. Po raz pierwszy od prawie 150 lat w jednym roku poziom przypływu przekroczył dwa razy w ciągu jednego tygodnia 150 centymetrów.
 11. Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego
  Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek rząd Mateusza Morawieckiego. Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. "Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte" - zadeklarował prezydent.
 12. Otwarto watykańską noclegownię, która „szokuje pięknem”
  Tuż przy placu św. Piotra otwarto watykańską noclegownię dla bezdomnych. Schronienie znajdzie w niej ok. 50 mężczyzn i 15 kobiet. Noclegownia powstała z inicjatywy papieskiego jałmużnika, a opiekować się nią będą wolontariusze ze Wspólnoty św. Idziego. Placówkę zainaugurował dziś Papież Franciszek.
 13. Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS
  Mateusz Morawiecki w piątek został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd prezesa Rady Ministrów. Morawiecki to drugi po Donaldzie Tusku szef rządu po 1989 r., który będzie pełnić swoją funkcję kolejną kadencję.
 14. "10 minut" przed śmiercią ks. Jerzego
  Wstrząsająca opowieść o ostatnich chwilach życia ks. Jerzego Popiełuszki została nagrodzona w konkursie literackim "Dobrem Zwyciężaj", zorganizowanym przez Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki z okazji 35. rocznicy śmierci męczennika.
 15. Szczyt nieporozumień w Nairobi
  Próby podważenia ochrony ludzkiego życia i rodziny na forum międzynarodowym są coraz częstsze. Jednym z przykładów takiego działania był Szczyt w Nairobi. W wydarzeniu wzięła udział delegacja Ordo Iuris. Prawnicy Instytutu należeli do nielicznych przedstawicieli organizacji broniących życia i rodziny, którzy zostali dopuszczeni do uczestnictwa w Szczycie. 
 16. Kalwaria Zebrzydowska. Zmarł o. Mikołaj Rudyk OFM
  W wieku 86 lat zmarł o. Mikołaj Rudyk OFM, dawny kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i były dyrektor Wydawnictwa "Calvarianum".
 17. Papież: Myślimy o wprowadzeniu grzechu ekologicznego do Katechizmu
  Papież Franciszek powiedział w piątek, że rozważana jest możliwość wprowadzenia "grzechu ekologicznego" do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jak przypomniał, taka propozycja pojawiła się w czasie niedawnego synodu biskupów na temat Amazonii.
 18. 47-latek chciał wysadzić swój blok w Płocku
  Funkcjonariusze ABW wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji weryfikując uzyskane wcześniej informacje zapobiegli prawdopodobnej tragedii, do której mogło dojść po detonacji specjalnie przygotowanych ładunków wybuchowych w jednym z mieszkań w bloku w Płocku - poinformował w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
 19. Francja: Zamknięto kilka szkół koranicznych i 12 miejsc kultu
  Francuskie władze zamknęły w różnych miastach 4 szkoły koraniczne, 12 miejsc kultu, ok. 130 barów i 9 stowarzyszeń - poinformował w piątek sekretarz stanu w MSW Francji Laurent Nunez. Miejsca te były "dotknięte politycznym islamizmem i komunitaryzmem" - wskazał.
 20. O potrzebie wspólnoty i nawrócenia ekologicznego
  W Krakowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Creatio Continua: Ekologia integralna i wyzwania antropocenu".
 21. Poważny stan zdrowia bp. Bronisława Dembowskiego
  Biskup senior Bronisław Dembowski przeszedł poważny udar mózgu i wczoraj po południu 14 listopada trafił do szpitala. Lekarze określają jego stan jako bardzo poważny.
 22. 70 proc. Wenecji znów pod wodą
  70 procent obszaru historycznego centrum Wenecji znalazło się w piątek pod wodą, gdy fala przypływu osiągnęła przed południem wysoki poziom 154 centymetrów. Woda powoduje kolejne szkody po katastrofalnej powodzi, do jakiej doszło we wtorek.
 23. Watykan: Powstała platforma internetowa nt. duszpasterstwa świeckich
  laityinvolved.org - to adres strony internetowej, na której można znaleźć propozycje duszpasterskie dla świeckich, realizowane na całym świecie. Powstała z inicjatywy Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia i ma być źródłem pomysłów dla wszystkich, którzy poszukują propozycji duszpasterskich dedykowanych osobom świeckim.
 24. O wolności religijnej w Polsce
  Wyszedł najnowszy raport statystyczny na temat wolności religijnej w Polsce. To owoc współpracy Fundacji Obserwatorium Społeczne, Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co nam mówią liczby w tabelach?
 25. Ponownie zalany plac świętego Marka w Wenecji został zamknięty
  Zalany ponownie plac Świętego Marka w Wenecji został zamknięty w piątek. Decyzję podjął burmistrz miasta w związku z nadejściem kolejnej wysokiej fali przypływu. Ma ona osiągnąć poziom około 160 centymetrów.
 26. Zmarł abp Juliusz Paetz
  Zmarł emerytowany metropolita poznański abp Juliusz Paetz.
 27. Chrystusowcy odpowiadają na petycję w sprawie wycofania skargi kasacyjnej
  "W Towarzystwie Chrystusowym nigdy nie było i nie będzie przyzwolenia na działania, których dopuścił się były zakonnik. Godzą one w dobre imię naszego Zgromadzenia. Dlatego nam również zależy na sprawiedliwym wyroku. Uważamy jednak, że przypisywanie innym osobom i całej instytucji nieudowodnionego współudziału w popełnianiu czynów niedozwolonych jest nadużyciem" - piszą w przesłanym KAI oświadczeniu chrystusowcy. Odpowiadając na petycję 16 tys. osób z prośbą o wycofanie z Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej, stwierdzają, że nie chodzi o finanse a interpretację 430 przepisu kodeksu cywilnego oraz odpowiedzialności zbiorowej i podkreślają, że "także przy korzystnym dla Towarzystwa orzeczeniu Sądu Najwyższego będziemy wspierać ofiarę byłego zakonnika".
 28. PGNiG oświadczył Gazpromowi: Kończymy kontrakt jamalski
  PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku - poinformowała w piątek spółka w komunikacie giełdowym.
 29. Nacjonaliści po raz pierwszy najpopularniejszym ugrupowaniem w Szwecji
  Według opublikowanego w piątek sondażu instytutu Demoskop dla "Aftonbladet" nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci (SD), osiągając 24 proc. poparcia, jest po raz pierwszy w historii najpopularniejszym ugrupowaniem w Szwecji.
 30. To, co zobaczyłam, rozdarło mi serce
  "Musimy sprawić, żeby aborcja stała się czymś nie do pomyślenia" - przekonuje Abby Johnson, która w swoim czasie podpisała zgodę na 22 tys. aborcji. Rozmowa z główną bohaterką filmu "Nieplanowane" już w najnowszym GN.
 31. Lewica poprze PiS?
  Nieoczekiwanie posłowie PiS złożyli projekt podwyższenia składek ZUS dla osób zarabiających ponad 8 tys. zł netto. Porozumienie Gowina jest przeciw. A Lewica? - zastanawia się piątkowa "Gazeta Wyborcza".
 32. Tylko zaszczepione dzieci w publicznym żłobku
  Zbieranie w rekrutacji danych o tym, czy wypełniono obowiązek szczepienia, nie stanowi dyskryminacji - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, o czym informuje piątkowa "Rzeczpospolita".
 33. "Dodamy teksty wyjaśniające, że obozy zagłady zbudował niemiecki reżim nazistowski"
  Do map przedstawionych w serialu dokumentalnym "Iwan Groźny z Treblinki" dodamy teksty, które pomogą wyjaśnić, że obozy zagłady i koncentracyjne były zbudowane i prowadzone przez okupujący Polskę niemiecki reżim nazistowski - takie oświadczenie Netflixa ukazało się w czwartek na jego Twitterze.
 34. Tajscy katolicy potrzebują umocnienia i nadziei
  Kościół w Tajlandii potrzebuje umocnienia i nowego zapału misyjnego. Miejscowi katolicy liczą, że podróż Franciszka do tego kraju stanie się sposobną okazją do odkrycia źródeł wiary i jeszcze większego zaangażowania na rzecz biednych i potrzebujących, w społeczeństwie w miażdżącej większości buddyjskim.
 35. Wrocław. Pożar Dworca Świebodzkiego
  Paliła się prywatna strzelnica umiejscowiona w piwnicach dworca. Świadkowie mówią o słyszalnych co jakiś czas wybuchach. Poszkodowanych zostało łącznie 10 osób. Jedna z nich nie żyje.
 36. USA: Policja apeluje o niewychodzenie z domów i zamknięcie drzwi
  Co najmniej sześć osób zostało rannych w strzelaninie w szkole średniej w mieście Santa Clarita w południowej Kalifornii w czwartek rano miejscowego czasu - poinformowały władze. Szeryf hrabstwa Los Angeles przekazał, że napastnik został schwytany.
 37. USA: Policja poszukuje napastnika, który otworzył ogień w szkole średniej
  Policja poszukuje napastnika, który otworzył ogień w czwartek rano na terenie szkoły średniej w mieście Santa Clarita w południowej Kalifornii. W strzelaninie zostało rannych kilka osób. Zamknięto szkoły w okolicy.
 38. Czy rozwój cywilizacji oddala nas od wojny?
  W Zabrzu rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Kultura Europy Środkowej.
 39. Chorzów. Ugoda po katastrofie MTK
  15 mln zł trafi do poszkodowanych i bliskich ofiar tragedii na MTK. Po 13 latach od katastrofy budowlanej zapadła decyzja o wypłacie odszkodowań i zadośćuczynień.
 40. Bp Josep Ha: Jestem przerażony brutalnością policji w Hongkongu
  „Wzywam policję do zachowania powściągliwości. Wraz ze wszystkimi mieszkańcami naszego miasta jestem przerażony jej brutalnością wobec studentów” – powiedział bp Joseph Ha. Tak hierarcha skomentował ostatnie ataki sił porządkowych na członków społeczności akademickiej w Hongkongu.
 41. Jak się miewa Benedykt XVI?
  Dobiegła końca narodowa pielgrzymka czeskiego Kościoła do Rzymu z okazji 30-lecia kanonizacji św. Agnieszki i aksamitnej rewolucji. Organizatorzy musieli stawić czoło wielu problemom logistycznym, ponieważ liczba uczestników pielgrzymki dwukrotnie przekroczyła wstępne szacunki. Było ich w sumie ponad 4 tys., co na niewielki Kościół w Czechach jest liczbą imponującą.
 42. Kard. Pell ma szansę na uniewinnienie, sąd rozpatrzy apelację
  Kard. George Pell ma szansę na uniewinnienie. Sąd Najwyższy Australii ogłosił wczoraj rano, że rozpatrzy jego apelację. Nie podano jednak, kiedy to nastąpi. Sprawa byłego prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii budzi poważne wątpliwości co do stanu praworządności w Australii.
 43. Trwa kampania "Hospicjum to też życie"
  W Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach odbył się dzień opiekuna rodzinnego.
 44. Kard. Sarah: Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie - to prawdziwy kryzys kapłaństwa
  Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie. Jeden biskup mówi jedno, drugi mówi coś innego, a wierni są zdezorientowani. To prawdziwy kryzys kapłaństwa – powiedział kard. Robert Sarah. W sekretariacie KEP odbyła się dziś konferencja prasowa na temat książki "Wieczór się zbliża i dzień już się chyli" z udziałem prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Publikacja ta jest zapisem rozmów jakie z gwinejskim kardynałem przeprowadził Nicolas Diat.
 45. Konfederacja powołuje Parlamentarny Zespół Obrony Życia i Rodziny
  Przekazanie przewodnictwa sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w ręce lewicy może oznaczać, że sprawa obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję" może "zostać zamieciona pod dywan" - uważają posłowie Konfederacji. Dlatego powołują Parlamentarny Zespół Obrony Życia i Rodziny.
 46. Wkrótce 10-proc. wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe
  Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt, przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dzięki zmianie w 2020 r. budżet zyska dodatkowe ok. 1,7 mld zł.
 47. Papież przeciw pornografii dziecięcej
  Papież Franciszek zapewnił w czwartek, że Kościół ma pełną świadomość powagi nadużyć seksualnych wobec nieletnich i ich skutków. Mówił o tym podczas spotkania na temat promowania i ochrony godności dzieci w internecie. Apelował o walkę z pornografią dziecięcą.
 48. Hiszpański jezuita pokieruje watykańskim Sekretariatem ds. Gospodarczych
  Ojciec Święty mianował prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa, SJ, radnego generalnego Towarzystwa Jezusowego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi na tym stanowisku Australijczyka, kard. George'a Pella.
 49. Prezydent Andrzej Duda desygnował premiera
  W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu.
 50. PiS oddał lewicy kierowanie sejmową komisją, w której leży projekt "Zatrzymaj aborcję"
  Szefową sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny została przedstawicielka Lewicy Magdalena Biejat (SLD/Lewica Razem). Tylko dwie posłanki PiS głosowały przeciw tej kandydaturze. Nowa przewodnicząca za cichym przyzwoleniem PiS będzie mogła utrudniać prace nad złożonym w tej komisji obywatelskim projektem "Zatrzymaj aborcję". Przewiduje on zniesienie dopuszczalności aborcji nienarodzonych dzieci podejrzewanych o poważną chorobę lub niepełnosprawność. Podpisało się pod nim 830 tys. obywateli.

Dodatkowe informacje