Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Bosak o ewentualnej koalicji z PiS: Nie ma takich rozmów
  Nie ma takich rozmów - w ten sposób jeden z liderów Konfederacji, były kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak odpowiedział w środę na pytanie, czy jego formacja polityczna prowadzi rozmowy na temat koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.
 2. Bon turystyczny jest skierowany do wszystkich rodzin z dziećmi
  Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki - podkreśliła cytowana w środowym komunikacie wicepremier i szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła, że jest on skierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od zarobków.
 3. Bon turystyczny dodatkowo dla dzieci rodziców pracujących za granicą
  Bon turystyczny zostanie rozszerzony na dzieci rodziców pracujących za granicą - wynika z przyjętych w środę przez Sejm części poprawek Senatu do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Bon będzie miał wartość 500 zł na każde dziecko; w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 1 tys. zł.
 4. W Wielkiej Brytanii liczba zmarłych z powodu Covid-19 przekroczyła 45 tys.
  Liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii przekroczyła 45 tys. W ciągu ostatniej doby z tego powodu zmarło kolejnych 85 osób, co oznacza, że bilans ofiar wzrósł do 45 053 - poinformowało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.
 5. 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem
  Na Polach Grunwaldu prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nausėda uczcili wspólnie 610. rocznicę zwycięskiej potyczki.
 6. Koniec antyklerykalnego pisma
  Z końcem lipca przestanie istnieć antyklerykalny tygodnik "Fakty i Mity" - podały wirtualnemedia.pl. Powodem jest nieopłacalność jego wydawania oraz problemy z kolporterami.
 7. Posłowie wszystkich klubów i kół za świadczeniem dla deportowanych do ZSRS
  Posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, a także Konfederacji opowiedzieli się w środę za przyznaniem polskim obywatelom 200 zł za każdy miesiąc ich zesłania lub deportacji do ZSRS w latach 1939-56. Projekt w tej sprawie zgłosił prezydent Andrzej Duda; było to jego pierwsze czytanie.
 8. Indie: Wzrasta prześladowanie chrześcijan oraz liczba zarażonych COVID-19
  W Indiach każdego dnia rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem. Sytuacja staje się tym trudniejsza, że dziesiątki tysięcy robotników jest zmuszana do opuszczania wielkich miast i udawania się do swoich wiosek. Jednocześnie wzrasta także liczba przypadków prześladowania chrześcijan.
 9. MEN: Terytorialsi pomogą w organizowaniu kolonii i obozów letnich
  Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię wsparcia dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży - poinformował MEN. Wsparcie WOT będzie polegać w szkoleniach na temat bezpieczeństwa w związku z COVID-19, a w razie potrzeby także na pomocy medycznej i sanitarnej.
 10. FAO: Na świecie rośnie liczba osób głodujących
  W 2019 roku prawie 690 mln ludzi cierpiało z powodu głodu. To prawie o 10 mln więcej niż w roku 2018 i o 60 mln więcej niż przed 5 laty.
 11. Papież ofiarował Hondurasowi respiratory
  Do Hondurasu dotarł dar Papieża Franciszka: trzy respiratory oraz inne materiały medyczne potrzebne do walki z koronawirusem. Przeznaczono je dla szpitala El Carmen w Tegucigalpie. W tym środkowoamerykańskim kraju zachorowało dotąd ponad 28,5 tys. osób, zmarło blisko 800.
 12. Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury: Mam nadzieję, że chrześcijańska ikonografia w Hagia Sophia ocaleje
  Mam nadzieję, że po przekształceniu Hagii Sophii w meczet, arcydzieła chrześcijańskiej ikonografii nie zostaną zniszczone - powiedział KAI bp Michał Janocha. Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zaznaczył, że słynna budowla stała się wzorcem architektonicznym nie tylko dla świątyń chrześcijańskich ale też wielu meczetów Imperium Osmańskiego.
 13. "Czuć śmierć w powietrzu, widać ją na ulicach"
  Kraje misyjne zmagają się z problemami gospodarczymi, dostępem do ochrony zdrowia i edukacji, ale pandemia koronawirusa znacząco pogorszyła sytuację mieszkańców państw w Afryce, Ameryce Południowej i Azji.
 14. "W trakcie rozmowy zorientowałem się, że coś chyba jest nie tak"
  W trakcie rozmowy zorientowałem się, że coś chyba jest nie tak; sekretarz generalny ONZ nie wymawia aż tak dobrze słowa "żubrówka", choć głos był bardzo podobny - podkreślił prezydent Andrzej Duda nawiązując do nagrania jego rozmowy zamieszczonego przez rosyjskich youtuberów.
 15. Nowy zespół do spraw opieki farmaceutycznej
  Nowo powołany przy ministrze zdrowia zespół do spraw opieki farmaceutycznej zajmie się m.in. określeniem przedmiotu i zakresu opieki farmaceutycznej i zasad jej finansowania - wynika z komunikatu prasowego przekazanego w środę przez resort zdrowia.
 16. KE prezentuje środki, które mają przygotować UE na drugą falę Covid-19
  Komisja Europejska zaprezentowała środki, które mają przygotować UE na ewentualną drugą falę Covid-19. Zaleca się m.in. zwiększenie zasięgu testów, izolowanie ognisk pandemii i wymianę informacji między krajami w sprawie leków, które podaje się chorym.
 17. W piątek pierwsze czytanie prezydenckiego projektu o działalności stowarzyszeń w szkole
  Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe odbędzie się w piątek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zgodnie z nim działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać zgody rodziców.
 18. Rosjanie podszyli się pod szefa ONZ i zadzwonili do prezydenta Dudy. Wyszedł z twarzą, ale jak w ogóle mogło dojść do tej rozmowy?
  Nagranie rozmowy rosyjskich komików z prezydentem Andrzejem Dudą jest autentyczne, sprawą zajmują się służby - powiedział PAP w środę dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna. Zapewnił, że rozmówcy byli weryfikowani przez polską placówkę przy ONZ.
 19. Koronawirus w Polsce: Padł rekord dziennej liczby ozdrowieńców
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 264 osób - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 6 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 721 osób, 1594 chorych zmarło.
 20. Kanclerz Merkel pogratulowała Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru na urząd prezydenta Polski. "Życzę Panu szczęścia i sukcesu na tym odpowiedzialnym stanowisku" - napisała szefowa niemieckiego rządu w liście gratulacyjnym.
 21. Trump: Nie planuję rozmów z przywódcą Chin
  Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że nie ma w planach rozmów z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Wcześniej podpisał ustawę przewidującą kary dla banków współpracujących z niektórymi przedstawicielami władz ChRL.
 22. Co siódma spółka notowana na GPW ma problem z regulowaniem płatności
  Co siódma spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych ma problem z regulowaniem swoich płatności; prawie połowa z nich to spółki budowlane - wynika z badania "Długi spółek giełdowych".
 23. Hotele nad jeziorem Como straciły 90 procent gości
  Wraz z zamknięciem granic Włoch dla turystów z USA i krajów spoza Europy hotele nad jeziorem Como na północy straciły 90 procent klientów. W tym atrakcyjnym turystycznie rejonie wypoczywają głównie Włosi i mocno odczuwa się brak gości z innych kontynentów.
 24. Rząd brytyjski rozważa zalecenie zakrywania twarzy w zamkniętych przestrzeniach
  Brytyjski rząd rozważa zalecenie zakrywania twarzy we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych, w tym w urzędach i innych miejscach pracy - podał we wtorek późnym wieczorem dziennik "Daily Telegraph".
 25. 5,4 mln Amerykanów straciło ubezpieczenie zdrowotne
  W trakcie epidemii koronawirusa co najmniej 5,4 miliona Amerykanów straciło ubezpieczenie zdrowotne - wynika z opublikowanego we wtorek raportu organizacji Families USA, która zajmuje się zdrowiem publicznym.
 26. Prezydent ponowił zaproszenie
  Zaproszenie na spotkanie od prezydenta Andrzeja Dudy zostało ponowione, zaproponowałem, żebyśmy spotkali się pod koniec lipca, kiedykolwiek pan prezydent będzie miał czas - powiedział we wtorek Rafał Trzaskowski. Zadeklarował, że wykona "mnóstwo gestów, bo Polskę trzeba zszyć".
 27. Kard. Marto: Kościół nie ukrywa żadnych tajemnic fatimskich
  Kardynał Antonio Marto powiedział, że Kościół nie ukrywa już żadnych tajemnic związanych z ukazywaniem się Maryi trójce portugalskich pastuszków.
 28. Co się dzieje ze zdjęciem dziecka w sieci? Sharenting
  Średni wiek dziecka, gdy pojawia się w sieci, to… kilka tygodni przed urodzeniem. Ponad 80 proc. dzieci poniżej 2 roku życia ma już w internecie całkiem pokaźny cyfrowy ślad. I to jest zasługa rodziców.
 29. Sekretarz McCarthy: Wojska USA w Polsce zwiększają potencjał NATO
  Amerykańska obecność wojskowa w Polsce zwiększa natowską zdolność do odstraszania - powiedział sekretarz obrony Ryan McCarthy. Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał znaczenie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, w tym wspólnych ćwiczeń.
 30. W Cambridge zrekonstruowano cyklometr Rejewskiego, który pomógł zdeszyfrować Enigmę
  W Cambridge zrekonstruowano cyklometr Mariana Rejewskiego, który pomógł złamać niemiecką maszynę szyfrującą, Enigmę. To pierwsza w pełni funkcjonalna replika cyklometru słynnego matematyka, jaka powstała od lat 30-tych ubiegłego wieku.
 31. MEN: Dofinansowanie na zakup podręczników dla ponad 45 tys. uczniów z niepełnosprawnościami
  Ponad 45 tys. uczniów z niepełnosprawnością będzie w roku szkolnym 2020/2021 mogło skorzystać z dofinansowania na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych - podało MEN. Dofinansowanie jest różne dla różnych grup uczniów i wynosi od 225 zł do 445 zł.
 32. Indie: Maoiści zamordowali chrześcijańskiego misjonarza
  W indyjskim stanie Maharasztra zamordowano chrześcijańskiego misjonarza. Zginął, ponieważ po swym nawróceniu opuścił komunistyczno-maoistowską rebelię i głosił Chrystusa w najbardziej ubogich regionach Indii.
 33. To będzie historyczne wydarzenie: Pierwsza wirtualna pielgrzymka do Lourdes
  W rocznicę ostatniego objawienia Maryi św. Bernadecie Soubirous, 16 lipca, francuskie sanktuarium transmitować będzie w internecie rekolekcje dla chorych z całego świata.
 34. Dziesięć milionów dzieci może nigdy nie wrócić do szkoły
  Dziesięć milionów dzieci, które przerwały edukację w związku z pandemią, może nigdy nie wrócić do szkoły – wynika z nowego raportu na temat kryzysu edukacyjnego opracowanego przez organizację Save The Children.
 35. Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie
  Nieznani sprawcy dokonali bestialskiego napadu na klasztor sióstr Córek Maryi (Bannabikira) niedaleko stolicy Ugandy, Kampali.
 36. Statek papieża Franciszka ratuje w Brazylii chorych na COVID-19
  Brazylia mobilizuje wszystkie siły do walki z pandemią koronawirusa, która każdego dnia kosztuje w tym kraju życie ok. tysiąca osób. W tej walce pomaga statek-szpital im. papieża Franciszka pływający od roku po Amazonce i jej dorzeczach.
 37. Zeszłoroczna reforma Kodeksu karnego - niekonstytucyjna
  Zeszłoroczna reforma Kodeksu karnego zaskarżona do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę przed jej podpisaniem jest niezgodna z konstytucją ze względu na naruszenie procedury legislacyjnej - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Zaskarżona nowelizacja m.in. zaostrzała kary, w tym za przestępstwa pedofilskie.
 38. 450. urodziny liturgii trydenckiej
  Przed 450 laty, 14 lipca 1570 r. św. Pius V wydał konstytucję apostolską „Quo primum”, która porządkowała i wprowadzała jednolity obrzęd Mszy św., mający odtąd obowiązywać „po wsze czasy” w całym Kościele katolickim. Dokument ten, zwany również bullą, był odpowiedzią na nałożony na papieża przez Sobór Trydencki (1545-63) „obowiązek zrewidowania i ponownego wydania ksiąg świętych, a mianowicie Katechizmu, Mszału i Brewiarza”.
 39. Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen
  Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
 40. Włochy. COVID wpłynął także na wzrost mafijnej korupcji
  Włoski Urząd Antykorupcyjny (ANAC) twierdzi, że pandemia ma katastrofalne skutki w sferze przestępczości mafijnej. Jego szef Francesco Merloni alarmuje także, że ANAC postrzegany jest jako przeszkoda w walce z nią.
 41. Prof. Michał Kleiber: Narzekając na polityków jesteśmy współwinni temu, co się dzieje
  Narzekając na polityków jesteśmy współwinni temu, co się dzieje – ocenił na antenie Radia eM prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny pisma „Wszystko Co Najważniejsze”.
 42. MZ: 267 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło kolejnych 12 osób
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 267 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 12 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 457 osób, a zmarło 1588 chorych.
 43. Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz prymasa Wyszyńskiego
  14 lipca rano we Włoszech zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego i długoletni proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela. Miał 79 lat. W jego intencji dziś o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św. w kościele przy pl. Zbawiciela.
 44. Przeszłam koronawirusa. To był najpiękniejszy czas w moim życiu
  Bardzo ciężko przeżyła zakażenie koronawirusem. Ledwo dotarła do szpitala, w którym nie jadła i nie piła przez kilka dni. A mimo to mówi otwarcie: To był najpiękniejszy czas w moim życiu. Dlaczego? Posłuchajcie sami.
 45. Szczerski: Staramy się, żeby prezydent złożył swoją pierwszą wizytę w drugiej kadencji w Rzymie
  Staramy się o to, żeby Andrzej Duda po objęciu urzędu prezydenta na drugą kadencję udał się ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną do Rzymu i Watykanu - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, wizyta odbędzie się zapewne na jesieni.
 46. Bosak dla "Super Expressu": Nie wykluczam koalicji z PiS
  W demokracji w długiej perspektywie nie wyklucza się niczego; czas na jakiekolwiek rozmowy będzie po wyborach parlamentarnych - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Krzysztof Bosak, pytany o ewentualną koalicję z PiS.
 47. Zagraniczne media o wyborach w Polsce
  BBC podkreśla bardzo silny mandat Dudy do rządzenia ze względu na wysoką frekwencję, a czeskie "Hospodarzskie Noviny" piszą, że obecny prezydent w II kadencji może wyrosnąć na lidera prawicy, ale...
 48. Piąty dzień antyrządowych protestów w Bułgarii
  Piąty dzień trwają protesty w Sofii i szeregu dużych miast Bułgarii z żądaniami dymisji rządu i prokuratora generalnego. W poniedziałek doszedł do tego apel o dymisję szefa MSW z powodu rzekomego użycia siły przez policję wobec demonstrantów.
 49. "Zadaniem Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego jest teraz ostudzenie emocji"
  Trzeba w tej chwili ostudzić emocje, to jest zadanie polityków, to jest zadanie prezydenta Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Życie toczy się do przodu i powinniśmy w tych trudnych czasach być wspólnotą - dodał.
 50. Patrzą ku górze!  
  W Warszawie powstała fundacja promująca postać włoskiego studenta bł. Pier Giorgio Frassatiego. - Chcemy, by jak najwięcej młodych osób zainspirowało się jego życiem - mówią jej członkowie. 

Dodatkowe informacje