Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Bp Janocha: Bóg chce, żeby krzyż stawał się osią naszego życia
  Podczas nabożeństwa odprawionego w archikatedrze warszawskiej adorowano krzyż, a następnie złożono ciało Chrystusa do symbolicznego grobu.
 2. Wielki Piątek: Tradycyjna zbiórka na Ziemię Świętą
  Od 45 lat w całym Kościele w Wielki Piątek przeprowadzana jest zbiórka na potrzeby chrześcijan mieszkających w Ziemi Świętej. Fundusze pochodzące z kolekty są głównym źródłem utrzymania świętych miejsc w Ojczyźnie Jezusa i wspólnot na Bliskim Wschodzie.
 3. Niger: Droga Krzyżowa pod znakiem uprowadzonych
  Szczególną pamięcią i modlitwą tamtejszy Kościół towarzyszy dwóm misjonarzom, o których wciąż nie ma żadnych wieści. Są to: o. Luigi Maccalli, uprowadzony siedem miesięcy temu oraz ks. Joël Yougbaré, którego porwano przed miesiącem.
 4. Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej
  Przed jego rozpoczęciem Franciszek leżał dłuższą chwilę pogrążony w modlitwie przed głównym ołtarzem.
 5. 2 tys. placówek oświatowych wycofało się ze strajku
  Niewiele ponad 13 tys. szkół i przedszkoli nadal prowadzi akcję strajkową. Przed świętami wielu protestujących zostało w domach.
 6. W Warszawie uczczono 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim
  Dźwiękiem syren, składaniem wieńców w miejscach pamięci oraz kadiszem uczczono 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. "Powstańcy w getcie to dla mnie rodacy", "bycie tutaj jest moim obowiązkiem" - mówili uczestnicy uroczystości.
 7. Maciej Musiał: w wydarzeniach z Drogi Krzyżowej szukałem ciszy
  Podczas wielkopiątkowej warszawskiej Drogi Krzyżowej aktor odczyta swoje rozważania na temat Męki Pańskiej.
 8. Sewilla: noc najważniejszych procesji
  Mieszkańcy Sewilli ze wzruszeniem przeżyli swoją Madrugá, czyli noc najważniejszych procesji pokutnych. Piątek jest głównym dniem Wielkiego Tygodnia dla hiszpańskich bractw. Z powodu deszczu w wielu miejscowościach procesje zostały odwołane.
 9. Prezydent złożył życzenia z okazji 85. urodzin Jana Kobuszewskiego
  "Pana dorobek artystyczny zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury" - napisał Andrzej Duda w liście do aktora.
 10. Jakub Śnieć: to dla mnie wielkie wyróżnienie, że będę nieść krzyż w Koloseum
  Działacz duszpasterstwa akademickiego Morasko podkreślił, że zaniesie w sercu ubogich i wykluczonych.
 11. Jak wyznaczano daty Wielkanocy?
  - Jezus umarł w święto Paschy. Dlatego przy wyznaczaniu daty Wielkanocy nawiązujemy do stosowanego przez Żydów kalendarza księżycowego, zgodnie z którym wskazuje się datę tego święta – powiedział KAI ks. prof. Józef Naumowicz.
 12. Poroszenko pożegna się z fotelem prezydenta?
  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który w II turze wyborów prezydenckich walczy o reelekcję z showmanem Wołodymyrem Zełenskim, w niedzielę najprawdopodobniej pożegna się ze stanowiskiem. Sondaże dają mu jedynie ok. 20 proc. poparcia.
 13. Filipińscy pokutnicy dali się przybić do krzyży
  Zdaniem ukrzyżowanych obrzęd jest świadectwem wiary i aktem pokuty. Tej tradycji nie pochwala Kościół katolicki.
 14. Zabrali Pana Młodego
  Jesteśmy przyzwyczajeni do szatkowania Triduum na poszczególne dni. A tymczasem to jedno wydarzenie zbawcze. Jedno wielkie święto.
 15. Abp Jędraszewski: Przyznając się do Chrystusa, należysz do ciemnogrodu. Na tym polega szantaż XXI w.
  W Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział ponad 180 tys. tysięcy osób.
 16. 7 słów z krzyża - rozmowa z o. Radosławem Rafałem
  Przypominamy wszystkie 7 części naszego wielkopostnego cyklu. W poszczególnych odcinkach misjonarz Świętej Rodziny wprowadza nas w sens słów wypowiadanych przez ukrzyżowanego Pana Jezusa:
 17. Droga krzyżowa w Koloseum - rozważania
  Apel o uznanie godności każdej kobiety i mężczyzny oraz położenie kresu wszelkim formom zniewolenia zawierają rozważania Drogi Krzyżowej, która będzie odbywała się w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek, 19 kwietnia 2019 roku. Przygotowała je włoska zakonnica s. Eugenia Bonetti ze zgromadzenia Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia. Jest ona przewodniczącą stowarzyszenia „Slaves no more” (Nigdy więcej niewolnicami). Jego celem jest formacja, pomoc i wspieranie kobiet, które padły ofiarą współczesnych form niewolnictwa.
 18. Broniarz "osobiście" za klasyfikacją uczniów i przeprowadzeniem matur
  Nie wiem, czy miałbym odwagę zablokować moim uczniom dostęp na studia. Moje osobiste zdanie w tej materii jest raczej pro uczniowskie - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz w piątek w radiu TOK FM. Po Wielkanocy zarząd związku będzie dyskutować na temat obecnego protestu.
 19. Wielki Piątek w Jerozolimie
  W Wielki Piątek myśli wszystkich chrześcijan kierują się ku Jerozolimie, gdzie Chrystus umarł na krzyżu, by pojednać ludzkość z Bogiem. Katolicy w Świętym Mieście wspominają wydarzenia Wielkiego Piątku w dwóch miejscach, na Kalwarii i na Via Dolorosa.
 20. Klinika cudów. W "Budziku" obudziła się Weronika
  Już po raz siódmy w warszawskiej Klinice "Budzik" obchodzono Dzień Pacjenta w Śpiączce.
 21. Amerykańska uczelnia dysponuje wykonanymi laserem 3D pomiarami Notre Dame
  Nowojorska uczelnia Vassar College dysponuje zebranymi za pomocą skanera laserowego 3D pomiarami zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame - informuje w środę AFP. Jest to jeden z najpełniejszych na świecie zbiorów danych do stworzenia modelu świątyni.
 22. Papież obmył nogi 12 więźniom
  Papież odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w Velletri. Obmył nogi dwunastu osadzonym pochodzącym z Włoch, Brazylii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Maroka. W improwizowanej homilii zachęcał, by na wzór Jezusa służyć jedni drugim. Franciszek podkreślił, że ten kto uważa się za najważniejszego sam musi najbardziej służyć.
 23. Francja: Co było przyczyną pożaru w Notre Dame?
  Śledczy badający sprawę pożaru paryskiej katedry Notre Dame sądzą, że przyczyną tragedii prawdopodobnie było zwarcie elektryczne - powiedział w czwartek chcący zachować anonimowość przedstawiciel francuskiej policji, cytowany przez Associated Press.
 24. Morawiecki: Zapraszamy na okrągły stół w piątek, 26 kwietnia na Stadion Narodowy
  Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że okrągły stół będzie "możliwością dogadania się" oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego".
 25. Będzie ambasador od międzynarodowych aspektów odbudowy Notre Dame
  Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powoła nowego ambasadora, który zajmie się koordynacją międzynarodowych aspektów odbudowy katedry Notre Dame - informuje w środę agencja AFP, powołując się na źródło we francuskiej dyplomacji.
 26. 13 osób zginęło, 142 zaginęły w wyniku zatonięcia łodzi
  13 osób zginęło, a 142 są zaginione wskutek zatonięcia łodzi pasażerskiej na jeziorze Kiwu na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga - poinformował prezydent tego kraju Felix Tshisekedi, który w czwartek ogłosił żałobę narodową.
 27. Papież na Mszy Wieczerzy Pańskiej w więzieniu
  Już po raz piąty Ojciec Święty sprawuje liturgię Wieczerzy Pańskiej pośród więźniów. Tym razem w więzieniu w Velletri, 40 km na południe od Rzymu. Jest to jeden z najnowszych zakładów penitencjarnych we Włoszech.
 28. Policja zapobiegła zamachowi na słynną procesję
  Policji hiszpańskiej udało się zapobiec zamachowi na słynną procesję w czasie „Semena Santa” (Wielkiego Tygodnia). Policja poinformowała 17 kwietnia na Twitterze, że podejrzany o przygotowywanie zamachu Marokańczyk, żyjący od 2016 roku w Sewilli, został zatrzymany w swoim rodzinnym kraju. Zdaniem władz, ten dżihadysta zamierzał dokonać samobójczego ataku w czasie jednej z licznych procesji w stolicy Andaluzji.
 29. Tymczasowy kościół na czas odbudowy Notre Dame?
  Rektor zniszczonej przez pożar Notre Dame biskup Patrick Chauvet wystąpił w czwartek z koncepcją wybudowania drewnianego kościoła przed katedrą na czas jej odbudowy.
 30. Mary Wagner znowu aresztowana
  Wyznaczono już termin rozprawy obrończyni życia.
 31. Broniarz o propozycjach ZNP
  Będziemy namawiać centrale związkowe do podpisania porozumienia, bo to jest dobre porozumienie dla nauczycieli – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Związek podtrzymuje swoje dotychczasowe postulaty – stwierdził szef ZNP Sławomir Broniarz.
 32. "Mamy nieoficjalne sygnały, że prezydent USA Donald Trump będzie 1 września w Polsce"
  Mamy nieoficjalne sygnały, że prezydent USA Donald Trump będzie 1 września, na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Polsce - powiedział w czwartek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Zaznaczył jednak, że "decyzji jeszcze nie ma".
 33. Papież do kapłanów: Namaszczając, jesteśmy ponownie namaszczeni wiarą i miłością naszego ludu
  O konieczności dążenia do świętości i potrzebie modlitwy wstawienniczej za powierzony sobie lud przypomniał Ojciec Święty sprawując Mszę Krzyżma w bazylice watykańskiej z duchownymi diecezji rzymskiej a także innych diecezji świata przebywających dziś w Wiecznym Mieście.
 34. Ciąża w kosmosie - czy to możliwe?
  Jeżeli poważnie myślimy o kolonizacji innych planet, o budowie dużych baz w kosmosie, musimy założyć, że w kosmosie, albo na innych globach, będą musiały się rodzić dzieci. Tylko czy to w ogóle możliwe? Odpowiada Tomasz Rożek.
 35. Arcybiskup Paryża: Jaka jest różnica między stosem kamieni a katedrą?
  O tym, że do odbudowania Kościoła potrzeba, aby wszyscy ochrzczeni powrócili do łaski i żarliwości otrzymanych na Chrzcie, mówił w homilii podczas Mszy Krzyżma arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Liturgia sprawowana w kościele Saint Sulpice (św. Sulpicjusza), zgromadziła tysiące wiernych w środę wieczorem.
 36. Mężczyzna z kanistrami benzyny zatrzymany w nowojorskiej katedrze
  Mężczyzna z dwoma kanistrami benzyny został zatrzymany w środę wieczorem po wejściu do nowojorskiej katedy św. Patryka na Manhattanie - poinformowała policja.
 37. Wyślij kartkę księdzu
  Pamiętajmy o modlitwie i życzeniach dla naszych duszpasterzy. Dziś - w Wielki Czwartek - mają swoje święto.
 38. Podział z przydziału
  Myśl wyrachowana: Kto wytycza granice podziałów, sam przekracza granice przyzwoitości.
 39. Belgijscy lekarze i pielęgniarki za prawem do zabijania chorych noworodków
  Większość flamandzkich lekarzy i pielęgniarek biorących udział w badaniu dotyczącym noworodków z poważnymi wadami rozwojowymi opowiedziała się za możliwością odstąpienia od ich terapii, a nawet wspomagania śmierci - podała w środę belgijska gazeta "De Standaard".
 40. S. Aniela Garecka na Wielkanoc: "Ma być niebo w gębie, ale i niebo w duszy!"
  Znana mistrzyni kuchni, s. Aniela Garecka, zdradza nam dwa złote przepisy: na chrzan do wędlin i deserową babkę. Ale oprócz tego salwatorianka zachęca, by gotowanie, pieczenie czy smażenie nie odciągnęło nas od modlitwy i liturgii Triduum Paschalnego.
 41. Pogrzeb Izy Paszkowskiej - cenionego pedagoga i redaktora "Małego Gościa"
  Chciała, żebyśmy byli jedno - o tym pragnieniu Izy Paszkowskiej powiedział ks. Krzysztof Misiuda podczas jej pogrzebu, który odbył się w Gliwicach.
 42. Pożar kościoła w Wielkopolsce
  Pożar kościoła w Gołańczy został opanowany wczoraj wieczorem. Ogień pojawił się najprawdopodobniej przy organach na wieży kościoła, organista wymagał pomocy pogotowia.
 43. MEN: 67 proc. przedszkoli i ponad 60 proc. szkół funkcjonuje normalnie
  Czy to oznacza, że strajk słabnie?
 44. Czym jest Triduum Paschalne?
  Ks. dr Paweł Cieślik wyjaśnia, co wyjątkowego dzieje się podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, Liturgii Męki Pańskiej oraz w trakcie Wigilii Paschalnej.
 45. Proszek do prania lepszy w Niemczech niż w Polsce? Teraz ma się to zmienić
  Parlament Europejski w Strasburgu poparł w środę przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości. Nowe przepisy zostały zatwierdzone przez Izbę przy 474 głosach za, 163 przeciw i 14 wstrzymujących się.
 46. Małopolska. Świątynie bezpieczne od pożaru
  Niedawny pożar katedry Notre Dame w Paryżu zwrócił uwagę na stan zabezpieczeń przeciwpożarowych w zabytkowych małopolskich budynkach sakralnych. Są one nieźle chronione.
 47. Abp Gądecki: Zwracam się do Polaków z apelem o pomoc w odbudowie katedry Notre Dame
  Zwracam się do wszystkich Polaków z apelem o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji SMS-owej i przez wpłaty na konto Caritasu Polska - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
 48. Jasna Góra: Nowa suknia i korona
  Dobiegła końca doroczna konserwacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Prowadzący prace specjaliści oceniają, że ikona Czarnej Madonny jest w doskonałej kondycji - dzięki umieszczeniu jej przed laty w specjalnej kasecie z systemem klimatyzacji.
 49. Krakowski Zygmunt będzie bił dla Francuzów
  O 18.50 nad Krakowem rozkołysze się dzwon Zygmunta. Będzie bił w akcie solidarności z Francuzami po pożarze katedry Notre Dame.
 50. Blask ciemnej jutrzni
  Najbardziej frapujący podczas wielkopiątkowych i wielkosobotnich porannych modlitw liturgią godzin w katedrze wrocławskiej jest trianguł – trójkątny świecznik, element łączący współczesność ze średniowieczem.

Dodatkowe informacje