Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Rodzina spod Lublina straciła w pożarze cały swój dobytek. Potrzebna pomoc
  Matka i pięcioro dzieci z Miłocina zostali bez dachu nad głową. Nie mają niczego.
 2. Ekspertka: Szczyt NATO w Londynie dał Polsce ważne gwarancje bezpieczeństwa
  Potwierdzenie zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", inicjatywa "4x30" oraz przyjęcie planów obronnościowych dla Polski i krajów bałtyckich - to dla Polski zdaniem prezes Instytutu Kościuszki Izabeli Albrycht, najważniejsze rezultaty szczytu NATO w Londynie.
 3. Papież: Módlmy się za źle traktowane dzieci
  Do szczególnej pamięci o dzieciach zachęca Papież w intencji modlitewnej na grudzień. Została ona przekazana za pośrednictwem Papieskiej Światowej Sieci Modlitewnej.
 4. Papież: Żłóbek jest oryginalnym sposobem głoszenia Ewangelii
  „Żłóbek jest prostym i cudownym znakiem naszej wiary, którego nie należy zagubić” – przypomniał Papież, zwracając się do delegacji z włoskich miejscowości, które podarowały na tegoroczne Boże Narodzenie choinkę i żłóbek na plac św. Piotra. Pochodzą one z okolic Trydentu, z regionu, który ucierpiał na skutek gwałtownych burz jesienią ubiegłego roku.
 5. Bp Rey: Francuzi nie wiedzą, co ich łączy, stąd te podziały
  Francją znów wstrząsają protesty. Wczoraj odbył się strajk generalny. Nie pracowały szkoły, stał transport, w wielu miastach odbywały się demonstracje.
 6. Bp Iwanecki: Chcemy być głosem bezbronnych i niewinnych dzieci
  - Chcemy być głosem bezbronnych i niewinnych dzieci, aby dane im było się urodzić i być kochanymi przez rodziców i społeczeństwo. Mówimy wyraźnie, że nie wolno zabijać dzieci poczętych, ale należy pozwolić im rozwijać się i urodzić – mówił bp Andrzej Iwanecki, który 5 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
 7. Hiszpania: Kobieta przeżyła po 6-godzinnym ustaniu pracy serca
  Brytyjka Audrey Marsh przeżyła po trwającym 6 godzin zatrzymaniu pracy serca wskutek wychłodzenia organizmu podczas wspinaczki w Pirenejach. Kobietę wypisano ze szpitala w Barcelonie po 11 dniach - poinformowały w czwartek władze placówki medycznej.
 8. Turcy przechwycili zmierzający do Grecji ponton ze 111 migrantami
  Tureckie władze przechwyciły w czwartek na morzu w pobliżu miasta Ayvacik ponton ze 111 uchodźcami. Próbowali oni dotrzeć do greckiej wyspy Lesbos na Morzu Egejskim. Na łodzi było 93 Afgańczyków,11 Kongijczyków, 4 Malijczyków, 2 Senegalczyków i Syryjczyk.
 9. Wchodzą w życie przepisy dotyczące "korytarzy życia" i jazdy "na suwak"
  Wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. "korytarzy życia" i jazdy "na suwak".
 10. Wrócił do Taciszowa
  Ojciec Maciej Adamczewski, kamilianin, który zmarł nagle w wieku 47 lat, został pochowany na cmentarzu w Taciszowie, gdzie rozpoczynał swoją zakonną drogę życia.
 11. Polska będzie przewodniczyć w OBWE w 2022 roku
  Podczas posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE w czwartek w Bratysławie państwa członkowskie zdecydowały, że Polska będzie przewodniczyć Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 roku - poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
 12. Zapłonęły światła na choince na placu Świętego Piotra
  Po zmierzchu w czwartek zapłonęły lampki na choince na placu Świętego Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Drzewko i żłóbek są darami z terenów na północy Włoch, dotkniętych przez zeszłoroczne nawałnice. Przypominają o tym elementy dekoracji.
 13. Francja: Starcia z policją w trakcie demonstracji przeciw reformie emerytur
  W trakcie odbywających się w czwartek na terenie całej Francji demonstracji przeciwko reformie systemu emerytalnego doszło do policyjnych interwencji przeciwko osobom wszczynającym zamieszki. W Paryżu podpalano samochody i rozbijano szyby.
 14. Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego
  Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny - podał Trybunał Konstytucyjny.
 15. Kard. Duka: To Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji
  Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie – uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech.
 16. Kraków. Barwne szopki na Rynku Głównym
  Na stopniach cokołu pomnika Mickiewicza wieloma barwami mieniły się dziś szopki. Przyniesiono je tu do oceny w 77. Konkursie Szopek Krakowskich.
 17. Szacowana stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.
  Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie br. 5,1 proc. i w porównaniu do października wzrosła o 0,1 punktu procentowego – poinformował PAP resort rodziny, pracy i polityki społecznej. To bardzo dobry wynik, który świadczy o dobrej kondycji rynku pracy - ocenia minister Marlena Maląg.
 18. Wejścia w skład Rosji chce tylko 7,7 proc. Białorusinów
  Wejście Białorusi w skład Rosji popiera zaledwie 7,7 proc. badanych - poinformował w oświadczeniu Instytut Socjologii Narodowej Akademii Nauk Białorusi. Dezawuuje to rosyjskie sondaże, według których za taką integracją opowiada się niemal 90 proc. badanych.
 19. Papież: Symbole Bożego Narodzenia usuwane, zostają te banalne i komercyjne
  Papież Franciszek mówił w czwartek ofiarodawcom szopki i choinki dla Watykanu, że chrześcijańskie znaki Bożego Narodzenia są czasem usuwane i pozostają wyłącznie jego "banalne, komercyjne" symbole. Świat, jak dodał, boi się pamiętać, czym jest Boże Narodzenie.
 20. Premier powołał Radę Rodziny
  Premier Mateusz Morawiecki powołał dziś Radę Rodziny, organ doradczy przy Radzie Ministrów. Jej zadaniem będzie opracowanie strategii demograficznej i promocja tradycyjnego modelu rodziny. Członkami Rady zostali eksperci z wieloletnim doświadczeniem działania na rzecz polskich rodzin.
 21. Franciszek: Nadchodzi burza
  "Budujmy nasze życie na Chrystusie-skale a nie na ulotnych pozorach".
 22. Szczyrk: Osiem ofiar śmiertelnych wybuchu gazu
  Znaleziono kolejne dwie ofiary wybuchu gazu. W sumie w eksplozji zginęło osiem osób: czworo dzieci i czworo dorosłych - poinformował w czwartek rano wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
 23. Jarosław Gowin: W sprawie ustawy antyaborcyjnej polityk musi kierować się odpowiedzialnością
  W sprawie ustawy antyaborcyjnej polityk musi kierować się odpowiedzialnością - powiedział na antenie Radia eM wicepremier Jarosław Gowin. Wyraził opinię, że zmiana obecnych przepisów może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę w przyszłości.
 24. Duńskie służby socjalne chciały rozdzielić czeczeńską rodzinę. Sąd w Polsce pozwolił jej pozostać razem
  Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej orzekł, że piątka czeczeńskich dzieci, które matka wywiozła z Danii do Polski pozostanie pod opieką rodziców - dowiedziała się PAP. Kobieta zrobiła to, bo tamtejsze służby socjalne odebrały jej dzieci i umieściły je w trzech osobnych rodzinach zastępczych. To kolejna tego typu sprawa, którą rozstrzyga polski sąd.
 25. Nowa minister sportu
  Prezydent Duda powołał w czwartek Danutę Dmowską-Andrzejuk na stanowisko ministra sportu; jednocześnie odwołał z tej funkcji premiera Mateusza Morawieckiego.
 26. Najlepsze karpie sprzedają w Staniątkach
  Karpie ze stawów w klasztornym ogrodzie, upieczone przez siostry i ręcznie ozdabiane pierniczki, miody, świąteczne ciasta i przetwory można kupić u sióstr benedyktynek w Staniątkach, a przy okazji - wesprzeć 800-letnie opactwo.
 27. Prof. Lipton: Kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne mają mniejszą objętość istotnego rejonu mózgu
  Kobiety stosujące pigułkę antykoncepcyjną mają mniejszą objętość istotnego rejonu mózgu - poinformował prof. Michael L. Lipton, radiolog z Gruss Magnetic Resonance Research Center przy Albert Einstein College of Medicine i dyrektor medyczny laboratorium rezonansu magnetycznego przy Montefiore Medical Center w Nowym Jorku.
 28. We Francji strajk generalny - stanęły pociągi i metro, zamknięto szkoły
  W całej Francji rozpoczął się w czwartek strajk generalny pracowników sektora transportu, edukacji, strażaków, śmieciarzy i adwokatów przeciwko reformie emerytalnej. Większość pociągów nie wyjechała na trasy, zamknięte są szkoły, w Paryżu nie działa metro.
 29. Były przewodniczący Rady Miasta Lublin zatrzymany przez CBA
  Prezydent Lublina Krzysztof Żuk poręczył za zatrzymanego Piotra Kowalczyka.
 30. "Ojcze nasz" po aramejsku
  Posłuchajcie Modlitwy Pańskiej w ojczystym języku Jezusa.
 31. Nikt z 8 mieszkańców obecnych w budynku w Szczyrku nie przeżył...
  Wieczorem 4 grudnia trzykondygnacyjny budynek prywatny przy ulicy Leszczynowej zawalił się wskutek wybuchu gazu, do którego prawdopodobnie doszło w wyniku przewiercenia rury gazociągu podczas robót prowadzonych przez firmę na zewnątrz obiektu. Przypuszczalnie w środku mogło znajdować się 8 osób. Wydobyto już 8 ciał: 4 dorosłych i 4 dzieci. Bp Roman Pindel prosi o modlitwę...
 32. Św. Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?
  Prosiłem o zgodę na wysłanie zaproszenia do Przewodniczących Konferencji Episkopatów całej Europy o poparcie dla inicjatywy, którą wystosowałem do Ojca Świętego Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II Patronem Europy i Doktorem Kościoła. Taką zgodę uzyskałem – zaznaczył abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) wziął udział w posiedzeniu Prezydium CCEE, które w dniach 1-3 grudnia br. obywało się w Bratysławie.
 33. Bp Dydycz: Zwracamy się z serdeczną prośbą o zainteresowanie naszymi Rodakami
  Zwracamy się z serdeczną prośbą o zainteresowanie naszymi Rodakami – powiedział bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed XX Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, który będzie obchodzony w Kościele w Polsce w najbliższą niedzielę 8 grudnia. Dzień organizowany jest przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.
 34. Błaszczak: Na szczycie NATO udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski
  Po londyńskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego minister obrony Mariusz Błaszczak oświadczył w środę, że "udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu, dzięki aktywności również naszego kraju".
 35. Strzelanina w bazie wojskowej w Pearl Harbor
  W strzelaninie, do której doszło w środę w bazie wojskowej w Pearl Harbor na Hawajach, zginęły trzy osoby, w tym jej sprawca, żołnierz marynarki wojennej USA, który po ataku popełnił samobójstwo - poinformowały władze wojskowe.
 36. Zaszczep dziecko
  Myśl wyrachowana: Mamo, tato, chcecie ochronić dziecko przed fałszem? Musicie być szybsi z prawdą.
 37. Wybuch gazu w Szczyrku: Pod gruzami mogą być ludzie
  Trwa akcja ratunkowa, z budynku wydobywa się ogień.
 38. Kard. Ranjith: Wchodząc w politykę duchowny wyrządza szkodę swojemu krajowi
  „Duchowni, którzy wchodzą w politykę, wyrządzają ogromną szkodę swojemu krajowi. Ich zadaniem jest przewodnictwo duchowe, a nie polityczne” – powiedział kard. Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo, podczas spotkania na Uniwersytecie Ruhuna.
 39. W pożarze stracili wszystko. Pomoc pilnie potrzebna
  Spłonął ich dom. Pilnie potrzebna pomoc dla 7-osobowej rodziny z Gdańska.
 40. Francja: Kontrowersje wobec nowej prawnej definicji antysemityzmu
  Francuskie Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu, przyjęło przedstawioną przez rząd rezolucję definiująca antysemityzm. Treść dokumentu wzbudziła kontrowersje ze względu na rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm.
 41. Kard. Krajewski: Otwórzcie klasztory i plebanie dla uchodźców
  Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie klasztorów i plebanii dla uchodźców przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Jałmużnik wrócił stamtąd w środę z 33 osobami, które przyjmie Watykan.
 42. Francja u progu rewolucji? Już jutro zaczyna się strajk generalny praktycznie wszystkich niezadowolonych grup w tym kraju
  Kolejarze, pracownicy metra, kierowcy autobusów, kontrolerzy lotów, policjanci, śmieciarze, nauczyciele, rolnicy – wszyscy 5 grudnia będą we Francji protestować. Krajowi grozi paraliż a jego prezydentowi, polityczny upadek.
 43. Narodowy Spis Powszechny 2021: GUS zapyta m.in. o wyznanie i stan cywilny
  Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. zostanie w całej Polsce przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie Głównego Urzędu Statystycznego zapytają mieszkańców naszego kraju m.in. o stan cywilny, narodowość czy wyznanie, a więc przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego.
 44. Papież przyjął dymisję biskupa z USA, któremu zarzuca się tuszowanie pedofilii
  Papież Franciszek przyjął dymisję złożoną przez biskupa Buffalo w amerykańskim stanie Nowy Jork Richarda J. Malone'a - poinformował w środę Watykan. Biskupowi zarzucano wcześniej tuszowanie czynów pedofilskich w jego diecezji.
 45. Dwaj rosyjscy dyplomaci wyrzuceni z Niemiec. Ma to związek z zabójstwem
  Niemieckie MSZ poinformowało w środę, że uznało ze skutkiem natychmiastowym za osoby niepożądane dwóch rosyjskich dyplomatów. Ma to związek z zabójstwem w sierpniu w stolicy Niemiec obywatela Gruzji.
 46. Nowa nominacja - ósmy biskup Polak w Brazylii. Pochodzi z archidiecezji krakowskiej
  Ksiądz Zdzisław Błaszczyk został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji Rio de Janeiro w Brazylii. To kapłan archidiecezji krakowskiej, który w Brazylii pracuje od 2000 roku.
 47. Banaś: Byłem gotów złożyć rezygnację z urzędu szefa NIK, jednak...
  Byłem gotów złożyć rezygnację, ale stałem się przedmiotem brutalnej gry politycznej – oświadczył w środę szef NIK Marian Banaś. Zadeklarował, że jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych, a jeśli zajdzie potrzeba zrzec się immunitetu. Będę kontynuował misję w poczuciu odpowiedzialności - dodał.
 48. Papież: Świadomość kryzysu klimatycznego jest wciąż za słaba
  Papież Franciszek ocenił w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej w Madrycie, że wciąż na świecie panuje za "słaba" świadomość kryzysu klimatycznego, w rezultacie czego nie można odpowiedzieć we właściwy sposób na to "cywilizacyjne wyzwanie".
 49. Trucizna w leku na cukrzycę
  Należy mówić nie o zanieczyszczeniu leku na cukrzycę, ale rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że prawdopodobnie te substancje w leku występowały zawsze lub od długiego czasu.
 50. Sensacyjne odkrycie w kościele w Czchowie
  W sezonie miasto to odwiedziło wielu turystów, podziwiając Dolinę Dunajca z odrestaurowanej wieży. Cenniejszą perełką jest tam jednak gotycki kościół.

Dodatkowe informacje