Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
  Mamy obowiązek pamiętać o naszych przodkach i poprzednikach, którzy mimo represji i szykan pozostali do końca wierni Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Złożono tam wieńce i zabrzmiał apel pamięci.
 2. Przewodniczący KEP spotkał się z dziennikarzami zagranicznymi
  Abp Stanisław Gądecki spotkał się we wtorek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski z dziennikarzami z 11 krajów europejskich. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw Kościoła w Polsce, m.in. kwestii ochrony życia, małoletnich, uchodźców i ideologii LGBT.
 3. Memoriał przedstawił księgę o ofiarach zbrodni katyńskiej pochowanych w Miednoje
  Księgę o ofiarach zbrodni katyńskiej spoczywających w Miednoje koło Tweru przedstawiło we wtorek w Moskwie Stowarzyszenie Memoriał. Trzytomowa publikacja zawiera dostępne po raz pierwszy po rosyjsku biogramy i zdjęcia ofiar i materiały ekshumacji w Miednoje.
 4. Polscy siatkarze wygrywają z Czarnogórą
  Polska pokonała w Amsterdamie Czarnogórę 3:0 (25:10, 25:17, 25:19) w swoim czwartym meczu grupy D mistrzostw Europy siatkarzy. Biało-czerwoni, którzy mają na koncie komplet zwycięstw, są już pewni awansu do 1/8 finału.
 5. Patriarcha Bartłomiej u Papieża
  W południe Ojciec Święty spotkał się z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola, duchowym zwierzchnikiem Kościołów prawosławnych.
 6. Polska udzieliła odpowiedzi KE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów
  Polski rząd przekazał we wtorek Komisji Europejskiej odpowiedź w związku z postępowaniem o naruszenie prawa unijnego w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.
 7. Sensacyjne odkrycie podczas konserwacji ołtarza Wita Stwosza
  Podczas prac badawczo-konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie odsłonięto i odczytano datę 1486 r. znajdującą się na boku jednej z figur - apostoła św. Jakuba, podtrzymującego zasypiającą Maryję.
 8. Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko
  W Pradze poinformowano we wtorek o narodzinach drogą cesarskiego cięcia dziecka, którego matka miała przeszczepioną macicę od zmarłej kobiety. To pierwszy taki wypadek na świecie, gdy dawczyni wcześniej nie rodziła.
 9. IPN wspólnie z MEN o nowych propozycjach na lekcje historii
  Teka edukacyjna "Sowiecka agresja i okupacja Polski 1939-41" to jedna z nowych propozycji dla szkół, które IPN wspólnie z MEN przedstawił na 80-lecie agresji ZSRS na Polskę. Po czasach komunistycznych kłamstw pozostało wiele mitów - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek.
 10. Wstrząsające wyznanie pielęgniarki. Opisała, jak umiera dziecko, które rodzi się żywe po aborcji
  Amerykańska pielęgniarka Jill Stanek przedstawiła republikańskim kongresmenom sposób, w jaki umiera dziecko urodzone, mimo próby przeprowadzenia jego aborcji. Sama była świadkiem takiego tragicznego wydarzenia. Jej wypowiedź miała miejsce tydzień temu w Waszyngtonie w ramach prac nad ustawą o dzieciach (abortowanych) urodzonych żywo (Born-Alive Abortion Survivors Protection Act).
 11. Talibowie niosą śmierć w Kabulu
  Co najmniej 30 osób zginęło, a 45 zostało rannych we wtorek w dwóch zamachach w Afganistanie: podczas wiecu wyborczego prezydenta kraju Aszrafa Ghaniego w prowincji Parwan oraz w eksplozji w stołecznym Kabulu. Do obu ataków przyznali się afgańscy talibowie.
 12. Wykryto kolejny proceder fałszowania oliwy
  We Włoszech wykryto kolejny skandal z fałszowaniem oliwy z oliwek. Oszuści wyprodukowali 50 ton tłuszczu będącego połączeniem oleju sojowego z chlorofilem i beta-karotenem, który sprzedawali jako wysokiej jakości oliwę. Zarzuty oszustwa postawiono 14 osobom.
 13. W Broniszewicach powstanie drugi dom dla niepełnosprawnych chłopaków
  Znane z internetu i z telewizji dominikanki z Broniszewic (diec. kaliska) zbudują kolejny Dom dla Chłopaków. Powstanie w sąsiedztwie tego otwartego w zeszłym roku. Zamieszkają w nim niepełnosprawni podopieczni. Budowę ma sfinansować tajemniczy darczyńca.
 14. Był 17 września... Poznaj historię pani Katarzyny
  Ulice pełne ludzi, gwar, śmiech. I nagle taki dziwny warkot się zbliża. Zdziwieni zadzieramy do góry głowy i widzimy małe samoloty z czerwonymi gwiazdami. Kukuruźniki. A one bez ostrzeżenia zaczynają strzelać z karabinów do nas.
 15. Skazany za pedofilię kardynał Pell złożył apelację w Sądzie Najwyższym
  Sąd Najwyższy Australii podał do wiadomości, że pełnomocnicy skazanego za pedofilię byłego watykańskiego "ministra finansów" kardynała George'a Pella odwołali się we wtorek od wyroku sądu apelacyjnego stanu Wiktoria, utrzymującego w mocy karę 6 lat więzienia.
 16. Mocne słowa Vitala Heynena o polskich kibicach
  Belgijski selekcjoner specjalnie poprosił o możliwość udzielenia wywiadu.
 17. Prezydent Andrzej Duda pozbawił lubelskiego księdza odznaczenia państwowego
  Kapłan, który został pozwany za molestowanie, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
 18. Kubiak po meczu z Czechami: Nie pamiętam wcześniej takiej sytuacji...
  Polscy siatkarze wygrali w Rotterdamie z Czechami 3:0 (25:18, 25:12, 25:15) w swoim trzecim meczu grupy D mistrzostw Europy i są niemal pewni awansu do 1/8 finału. We wtorek biało-czerwoni, którzy mają na koncie komplet zwycięstw, zmierzą się w Amsterdamie z Czarnogórą.
 19. Pod prąd
  Wybór Borysa Szyca do roli Piłsudskiego okazał się dobrą decyzją.
 20. Polacy z Czarnogórcami o przypieczętowanie awansu do 1/8 finału
  Polscy siatkarze zwycięstwem w rozpoczynającym się o godz. 17 meczu grupy D mistrzostw Europy z Czarnogórcami będą chcieli przypieczętować awans do 1/8 finału. Biało-czerwonym gwarancję występu w fazie pucharowej da już wygranie dwóch setów w spotkaniu w Amsterdamie.
 21. 80. rocznica napaści ZSRR na Polskę
  80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.
 22. Biskup z Ekwadoru: Udzielanie święceń kapłańskich żonatym mężczyznom jest w Amazonii koniecznością
  Viri probati są koniecznością na tych ziemiach, gdzie wierni uczestniczą we Mszy św. raz w roku - tak przed październikowym zgromadzeniem Synodu Biskupów dla Amazonii mówi wikariusz apostolski Puyo w Ekwadorze bp Rafael Cob.
 23. Sondaż poparcia partii na miesiąc przed wyborami
  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu 40 proc. badanych deklarujących udział w nich poparłoby PiS; 24 proc. - Koalicję Obywatelską, 11 proc. - zagłosowałoby na kandydatów Lewicy, a 6 proc. na PSL-Koalicję Polską - wynika z sondażu Kantar.
 24. Australia: Różaniec bez granic
  Australijczycy zapowiedzieli kontynuuację zeszłorocznej akcji „Różaniec do granic” - „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.
 25. Zurych: Marsz dla Życia z problemami
  Bardzo niebezpieczny przebieg miał w tym roku Marsz dla Życia w Zurychu. Zwolennicy aborcji dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.
 26. Papież wzywa do modlitwy za rządzących
  Na konieczność modlitwy za rządzących zwrócił uwagę Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Po wakacyjnej przerwie Ojciec Święty powrócił do sprawowania porannej Eucharystii z udziałem wiernych.
 27. Dieta bezmięsna zwiększa ryzyko udaru mózgu, ale...
  Badania przeprowadzone na szeroka skale na uniwersytecie w Oxfordzie obrazują wpływ wegetarianizmu na serce i mózg.
 28. Rosyjski Sąd Najwyższy utrzymał wyrok dla Polaka skazanego za szpiegostwo
  Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
 29. Pływak z RPA pokonał rekordowy dystans w oceanie
  Pochodzący z RPA Cameron Bellamy przepłynął najdłuższy w historii dystans w oceanie. Pokonał 151, 7 km z Barbadosu do Saint Lucii w ciągu 56 godzin i 36 minut. Poprzedni rekord należał do Australijki Chloe McCardel - 124,4 km.
 30. Opel: Zrównanie cen aut spalinowych i elektrycznych możliwe w ciągu siedmiu lat
  Według prognoz analityków w latach 2022-2027 nastąpi wyrównanie cen pojazdów z napędami spalinowymi i elektrycznymi. Choć trudno określić dokładną datę, z pewnością do tego dojdzie – ocenił w rozmowie z PAP dyrektor ds. pojazdów niskoemisyjnych w firmie Opel Mathias Reinartz.
 31. Wyborcze uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami
  Kodeks wyborczy przewiduje specjalne uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, by ułatwić im uczestnictwo w głosowaniu. Niepełnosprawni mogą m.in. głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika. Możliwe jest także skorzystanie z nakładek na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a.
 32. Trump grozi odwetem za atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej
  Prezydent Donald Trump zagroził uderzeniem odwetowym sprawcy sobotniego ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, na skutek którego wydobycie saudyjskiej ropy zmniejszyło się o połowę, co z kolei może spowodować wzrost cen tego surowca na światowych rynkach.
 33. Manifestacja Polonii przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City
  Pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City w stanie New Jersey manifestowała w niedzielę Polonia przypominając o ofiarach II wojny światowej. Organizatorzy pragnęli, by manifestacja zbiegła się z 80. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę. Apelowali też o zjednoczenie Polonii.
 34. Incydent w świdnickiej katedrze
  Nietrzeźwe osoby zakłóciły niedzielną Mszę św. Trzy kobiety i mężczyzna weszli do katedry z tęczową flagą i głośno krzyczeli.
 35. Błogosławiony Richard Henkes
  W Limburgu odbyła się beatyfikacja sługi Bożego ks. Richarda Henkesa, pallotyna zmarłego w obozie koncentracyjnym w Dachau. Uroczystości przewodniczył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
 36. Jubileusz 25-lecia koszalińskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" świętowany w Skrzatuszu
  W uroczystościach skrzatuskich wziął udział ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny tygodnika.
 37. Bp Guzdek: istnieje dobra i zła odwaga w Kościele
  - Mamy w duszpasterstwie do czynienia z dwoma rodzajami odwagi, które najpełniej wyrażają słowa: potępić lub podnieść na duchu, odrzucić lub podać pomocną dłoń – mówił ordynariusz polowy w krakowskich Łagiewnikach.
 38. Kard. Dziwisz w Sarajewie: Trzymajmy się Kościoła!
  - Jesteśmy odpowiedzialni za oblicze Kościoła, by jaśniało ono blaskiem świętości, miłości i dobra – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w Sarajewie przewodniczył Mszy św. w 130. rocznicę konsekracji tamtejszej katedry pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 39. Nieskończona miłość do grzeszników
  Sercem Ewangelii jest nieskończona miłość Boga do nas, grzeszników - mówił Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” ma placu św. Piotra w Watykanie.
 40. Abp Polak: Tylko Kościół posłuszny Bogu będzie mógł pełnić wiarygodnie swą misję w świecie
  Centralnym punktem diecezjalnych uroczystości w Skrzatuszu była Eucharystia, której przewodniczył abp Wojciech Polak. Koncelebrowało ją dziesięciu biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej i blisko 60 prezbiterów.
 41. Taliban zniósł zakaz działalności Czerwonego Krzyża
  Taliban zniósł w niedzielę zakaz działalności Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) w Afganistanie, przywracając gwarancje bezpieczeństwa jego personelowi prowadzącemu działalność humanitarną w tym kraju.
 42. Tunezja: 26 kandydatów
  W Tunezji rozpoczęły się w niedzielę rano wybory prezydenckie. Rzadko kiedy ich wynik jest tak niepewny w kraju, który był pionierem arabskiej wiosny. Siedem mln wyborców udaje się do urn, by spośród aż 26 kandydatów wybrać głowę państwa.
 43. Bp Dajczak: Dotykajmy nie krzyża, ale miłości, która jest w niego wpisana
  Od adoracji Krzyża w łączności z wydarzeniem Polska pod Krzyżem rozpoczęło się wielkie diecezjalne święto w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.
 44. "Polska pod Krzyżem" - nocna Droga Krzyżowa
  50 tys. osób wzięło udział w nocnej drodze krzyżowej na lotnisku Włocławek-Kruszyn. Uczestnicy akcji "Polska pod Krzyżem" mieli ze sobą tysiące świec. Poruszające były świadectwa pielgrzymów, którzy mierzyli się w życiu m.in. z chorobami i śmiercią bliskich.
 45. "Nieplanowane" od 1 listopada w polskich kinach
  Długo wyczekiwany obraz pokazuje przemianę kobiety, która z aborcjonistki stała się jedną z najskuteczniejszych osób broniących życia.
 46. Skrzatusz. Godzina Miłosierdzia
  Dla wielu z przybywających do Skrzatusza to najbardziej emocjonalny moment czuwania. Przechodzący między nimi Pan Jezus jest na wyciągnięcie ręki.
 47. Krzyż jest gwarancją życia
  Ponad 60 tysięcy osób uczestniczyło we Mszy świętej na lotnisku Włocławek-Kruszyn, gdzie odbywają się główne uroczystości akcji "Polska pod Krzyżem". Eucharystii przewodniczył bp włocławski Wiesław Alojzy Mering.
 48. Odwróć uwagę od siebie i spójrz na Boga
  Kulminacją Ogólnopolskiej Pielgrzymki Niewidomych w Trzebnicy była Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.
 49. Siatkarze ruszają do walki o medal
  W rozpoczynających się Mistrzostwach Europy Biało-Czerwoni są typowani jako główni faworyci do medalu.
 50. Ślady męczeństwa
  W dniu śmierci ks. Jerzy szczególnie starannie zapiął guziki sutanny. – Wiele razy mnie już ochroniła – powiedział, ruszając w swoją ostatnią drogę do Warszawy. Strój duchowny, który dziś jest cenną relikwią, zostanie pokazany wiernym.

Dodatkowe informacje