Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Trwają wybory przewodniczącego PO
  W sobotę około 9,4 tys. członków Platformy Obywatelskiej wybiera w całej Polsce przewodniczącego partii. Kandydatów jest czterech: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski.
 2. Kard. Giovanni Battista Re dziekanem Kolegium Kardynalskiego
  85-letni włoski kardynał Giovanni Battista Re został nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Watykan podał w sobotę, że papież Franciszek zaaprobował dokonany przez kardynałów biskupów wybór nowego dziekana. Jego zastępcą będzie kard. Leonardo Sandri.
 3. Pierwsza wizyta biskupa w centrum muzułmańskim
  Bp Damian Muskus OFM odwiedził społeczność muzułmańską w Krakowie. Hierarcha przekazał list metropolity krakowskiego, napisany z okazji XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce.
 4. Papież Franciszek przyjął prezydenta Iraku, mówiono o możliwości wizyty Franciszka w tym kraju
  Możliwość wizyty Ojca Świętego w Iraku to – jak podał urząd prezydenta Barhama Saliha – jeden z tematów poruszonych podczas dzisiejszej audiencji prywatnej dla irackiego przywódcy. Natomiast komunikat watykański podkreślił konieczność zachowania historycznej obecności chrześcijan w tym kraju.
 5. Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła
  Polscy księża przyłączają się do inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił się do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. W specjalnym liście proszą również, aby najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania świętego papieża.
 6. Piotr Szlązak - ojciec na MAXA
  - Jeśli chodzi o życie dziecka, trzeba sprawdzać milion razy to, co nam mówią inni. Uczyć się i kontrolować wszystko samemu - podkreśla Piotr Szlązak, który otrzymał nagrodę przyznawaną przez Inicjatywę Tato.Net. w kategorii "ojciec" za rok 2019.
 7. Czy w Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem?
  W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki – powiedział w sobotę w Polskim Radiu rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
 8. Turcja: Krwawy owoc trzęsienia ziemi
  Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8, które nawiedziło w piątek wieczorem wschodnią Turcję. Ponad 1000 osób zostało rannych. Wstrząsy były tak silne, że były odczuwalne w kilku sąsiednich krajach.
 9. Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki
  Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, w duchu słów Papieża Franciszka, zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).
 10. "Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga"
  Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Był on pierwszą urzędującą głową państwa, która wzięła udział w tym dorocznym wydarzeniu, organizowanym przez obrońców życia.
 11. Koronawirus dotarł do Europy
  Francuska minister zdrowia Francji Agnes Buzyn poinformowała w piątek, że we Francji pojawiły się dwa potwierdzone przypadki zakażenia wirusem z Wuhan. Jak pisze AFP, to pierwsze osoby w Europie, u których stwierdzono ten koronawirus.
 12. "To świetny plan. To plan, który mógłby być skuteczny"
  Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że ma zamiar przedstawić plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu przed zapowiedzianą na wtorek wizytą premiera Izraela Benjamina Netanjahu w USA. "To świetny plan. To plan, który mógłby być skuteczny" - dodał Trump.
 13. Wojanów. Ekspiacja za grzech znieważenia krzyża
  O 15.00 - w godzinę śmierci Jezusa - rozpoczęła się Droga Krzyżowa, wynagradzająca za grzech profanacji.
 14. Kościół Anglii: Seks tylko w małżeństwie heteroseksualnym
  Kościół anglikański w Anglii przypomina swym wiernym, że nadal obowiązuje w nim chrześcijańska wizja małżeństwa i seksu. Pożycie płciowe jest dozwolone jedynie w heteroseksualnym związku małżeńskim – czytamy w nowych wytycznych wydanych przez anglikański episkopat.
 15. 10 tysięcy na Mszy pro-life w Waszyngtonie
  Około 10 tys. osób wzięło udział we Mszy na otwarcie czuwania modlitewnego w obronie życia, które rozpoczęło się w stolicy Stanów Zjednoczonych, w narodowym sanktuarium Niepokalanego Poczęcia. Eucharystia poprzedziła marsz pro-life, który uważany jest za największy w Ameryce. Po raz pierwszy w historii uczestniczył w nim prezydent USA.
 16. Zofia Posmysz-Piasecka odznaczona przez prezydenta Orderem Orła Białego
  Pisarka, więźniarka obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe Zofia Stefania Posmysz-Piasecka została w piątek odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
 17. Niemcy: Strzelanina w Badenii-Wirtembergii
  W miejscowości Rot am See na północnym wschodzie niemieckiej Badenii-Wirtembergii doszło w piątek do strzelaniny, w której raniono wiele osób i są tam prawdopodobnie również ofiary śmiertelne - poinformowała na Twitterze policja.
 18. Papież zatwierdził 8 nowych dekretów kanonizacyjnych dotyczących 19 osób z 6 krajów
  Osiem dekretów kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych, dotyczących 19 błogosławionych i sług Bożych z Brazylii, Francji, Gwatemali, Hiszpanii, Meksyku i Włoch, zatwierdził 23 stycznia Franciszek podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Wśród kandydatów na ołtarze jest 13 męczenników z Hiszpanii z 1936 i z Gwatemali z lat 1980-91.
 19. "Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania, chyba że usunięto go z zawodu lub zawieszono"
  Sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu, nie ma może powstrzymać się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych - głosi stanowisko KRS ws. uchwały trzech Izb SN, które przyjęto na piątkowym posiedzeniu Rady.
 20. Kard. Turkson: Nie mamy drugiej planety
  W Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne, kard. Peter Turkson wezwał światowych przywódców do wykorzystania nowych technologii dla wspólnego dobra. „Ziemia płacze i biedni też płaczą. Jesteśmy wezwani by osuszyć te łzy. Nie mamy innej planety” – powiedział przedstawiciel Watykanu.
 21. Beatyfikacja ks. Jana Machy: Na pewno październik, na pewno Katowice
  Abp Wiktor Skworc spotkał się w Watykanie z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnym kard. Angelo Becciu. Ustalono szczegóły beatyfikacji śląskiego kapłana zamordowanego w katowickim więzieniu 3.12.1942 r.
 22. Franciszek na dzień mediów: Potrzebujemy opowiadań dobrych, prawdziwych i pięknych
  „W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie” – napisał Ojciec Święty w orędziu na 54 . Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
 23. Polska Grupa Lotnicza przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor Air
  Polska Grupa Lotnicza przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor Air - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.
 24. Tego nie ma w podręcznikach
  Lekarze wycięli Kubie 50 proc. jelita cienkiego – akurat tę część, która odpowiada za wchłanianie pokarmu. Mówili, że do końca życia będzie musiał korzystać z żywienia pozajelitowego. Mama zaczęła wtedy wołać na pomoc Jana Pawła II.
 25. Roszkowski i Allen w "L'Opinion": III Rzesza i ZSRR zwalczały Polskę
  Rosjanie mają długą tradycję przerzucania winy na ofiary - podkreśla Paul Allen.
 26. Papież mianował nowego arcybiskupa Filadelfii
  Papież Franciszek mianował w czwartek nowego arcybiskupa Filadelfii, którym został urodzony w Miami syn kubańskich uchodźców i dotychczasowy biskup Cleveland, 58-letni Nelson Perez.
 27. Już w weekend Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem
  Zadowolenie ze startu na ulubionym obiekcie i chęć sprawienia radości polskim kibicom - takie nastroje towarzyszą Dawidowi Kubackiemu, Kamilowi Stochowi i ich kolegom z kadry skoczków narciarskich przed weekendowymi zawodami Pucharu Świata w Zakopanem.
 28. Nowy wirus zbiera coraz większe, śmiertelne żniwo
  Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała w piątek, że liczba osób zakażonych nowym koronawirusem wynosi obecnie 830. Poinformowała też, że 25 osób zmarło z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem, który po raz pierwszy wykryto w mieście Wuhan.
 29. "The Times": Putin nie ma racji umniejszając wkład Polski
  Prezydent Rosji Władimir Putin nie ma racji umniejszając wkład Polski w pokonanie Hitlera, jak to robił podczas uroczystości w Yad Vashem, pisze w piątkowym komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik "The Times".
 30. Przedstawiciele Iranu w Kijowie badają możliwość odczytu czarnych skrzynek
  Przedstawiciele Organizacji Lotnictwa Cywilnego (CAO) Iranu przybyli do Kijowa, gdzie zapoznają się z możliwościami odczytania zapisów czarnych skrzynek ukraińskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego w ich kraju 8 stycznia.
 31. Abby Johnson apeluje o modlitwę przed przyjazdem do Polski
  „Cieszę się, że będę w Polsce. Wasz kraj jest piękny, a polski papież Jan Paweł II to dla mnie ważna osoba. Zapraszam was na spotkania ze mną, posłuchajcie mojej historii” – mówi Abby Johnson przed zbliżającą się wizytą w Polsce.
 32. Trzy izby SN zdecydowały ws. sędziów wybranych przez nową KRS
  Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie - wynika z czwartkowej uchwały Izb Karnej, Cywilnej i Pracy Sądu Najwyższego. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.
 33. Wrocław. Pamięci Czechów, którzy walczyli z nazizmem
  Na murze wrocławskiego Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Kleczkowskiej odsłonięto tablicę poświęconą Czechom, którzy walczyli z nazizmem i stracili życie w dawnym niemieckim więzieniu Strafgefängnis Breslau.
 34. Abp Aupetit: Pomóżmy małżonkom żyć w łasce
  W głoszeniu nauczania Encykliki Humanae vitae chodzi o wierność depozytowi wiary i żywej Tradycji. „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor, 9, 16). A dar życia jest Ewangelią – uważa abp Michele Aupetit. Arcybiskup Paryża wydał właśnie niewielką książkę, w której z perspektywy własnych doświadczeń duszpasterskich oraz uprzedniej 20-letniej praktyki lekarskiej, wykłada główne treści głośnej encykliki Pawła VI o ludzkiej rozrodczości.
 35. Prezydent: Jestem wdzięczny wiceprezydentowi USA za to, że w Jerozolimie wspomniał o Polsce
  Jestem wdzięczny wiceprezydentowi USA za to, że na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie wspomniał o Polsce - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.
 36. W.Brytania: Królowa Elżbieta wyraziła zgodę na brexit
  rytyjska królowa Elżbieta II w czwartek wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy regulującej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformował na Twitterze minister ds. brexitu Steve Barclay.
 37. CBOS: W styczniu pogorszyły się nastroje społeczne
  Nastroje społeczne w styczniu pogorszyły się. Mniej Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Gorzej oceniamy też sytuację polityczną - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Zauważalny jest też niewielki wzrost obaw przed utratą pracy.
 38. USA: Trump będzie pierwszym prezydentem który weźmie udział w "Marszu dla życia"
  Jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii Donald Trump będzie osobiście uczestniczyć w "Marszu dla Życia" w Waszyngtonie. „Do zobaczenia w piątek”, napisał na Twitterze i podłączył link do strony wydarzenia.
 39. Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II
  W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zaprezentowano dziś nowe wydanie książki ks. prof. Roberta Skrzypczaka "Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór wystąpień". Poszerzono ją m.in. o ponad 100 unikatowych zdjęć ówczesnego arcybiskupa Krakowa wykonanych przez ks. Tadeusza Pieronka.
 40. GIS: 448 potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem
  Dane na 22 stycznia 2020 r. mówią o odnotowaniu 448 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem, głównie w Chinach - podał w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny.
 41. Abp Skworc w Watykanie w sprawie terminu i miejsca beatyfikacji ks. Jana Machy
  Ustalenie daty i miejsca beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy, śląskiego duchownego straconego w 1942 r. przez hitlerowców, jest głównym punktem wizyty metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w Watykanie. Kościół śląski zabiega, by beatyfikacja odbyła się jesienią tego roku w Katowicach.
 42. 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz – będą utrudnienia na drogach
  Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które zgromadzą ok. 200 byłych więźniów i ponad 50 delegacji państwowych, spowodują 27 stycznia utrudnienia na drogach w Oświęcimiu i Brzezince.
 43. Prezydent Duda: Naszym celem jest wzmocnienie NATO jako sojuszu
  NATO oznacza pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt; naszym celem jest przede wszystkim wzmocnienie NATO jako sojuszu, wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance - mówił w czwartek w Davos prezydent Andrzej Duda.
 44. Rzecznik Episkopatu: Abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce
  Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.
 45. "Papież nie ustanowił Niedzieli Biblijnej, lecz Niedzielę Słowa Bożego"
  - Papież nie ustanowił Niedzieli Biblijnej, lecz Niedzielę Słowa Bożego. Nie chodzi tylko o czytanie Biblii, ale o wsłuchiwanie się w Boga mówiącego do nas poprzez dzieło stworzenia, poprzez księgi Pisma Świętego i we wspólnocie Kościoła - mówi o. Jan Stefanów SVD, sekretarz generalny Katolickiej Federacji Biblijnej . W rozmowie z KAI polski werbista wobec słabej znajomości Pisma św. wśród katolików zachęca m. in., aby za przykładem Ameryki Łacińskiej tworzyć przy konferencjach biskupich Departamenty Animacji Biblijnej.
 46. Łomża. Pogrzeb bp. Stanisława Stefanka
  W czasie Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, homilię żegnającą zmarłego biskupa wygłosił bp Ignacy Dec z diecezji świdnickiej.
 47. Odbudowa Notre-Dame zacznie się w 2021 r. Ile potrwa?
  "Odbudowa katedry Notre-Dame rozpocznie się w 2021 roku i potrwa przynajmniej 5 lat" - poinformował generał Jean-Louis Georgelin wyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona na koordynatora prac rekonstrukcyjnych.
 48. Mijają trzy lata od tragicznej śmierci Heleny Kmieć
  Z tej okazji w jej rodzinnej parafii św. Barbary w Libiążu odprawiona zostanie rocznicowa Msza św. Odbędzie się też premiera płyty "Helena. Muzyczna biografia".
 49. Prof. Ewa Budzyńska: Nie chodzi tylko o mnie
  W nowym wydaniu „Gościa” prof. Ewa Budzyńska opowiada o kulisach wszczęcia przeciwko niej postępowania dyscyplinarnego przez władze Uniwersytetu Śląskiego.
 50. Tam jest rodzina, a tu jest dom
  Dzięki Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” renesansowy zamek ma nowe życie i zadania: tu odbywają się doroczne Dni Tradycji Rzeczpospolitej, bale niepodległości, edukacyjne zajęcia – gawędy o zachowaniu się przy stole, a od trzech lat istnieje Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów.

Dodatkowe informacje