Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Tomasz Rożek: Helowa rewolucja
  Na Ziemi helu praktycznie nie ma. A tymczasem to Hel właśnie mógłby być źródłem rewolucji energetycznej. To skąd go wziąć? Z Księżyca!
 2. Rybnik. Śmiertelny wypadek podczas egzaminu na prawo jazdy
  Egzaminator WORD zginął śmiertelnie potrącony podczas przeprowadzania egzaminu.
 3. Prawie 27 tys. dzieci skorzysta z wakacji z Caritasem
  25 tys. dzieci polskich i ponad 1,8 tys. dzieci polonijnych z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji wyjedzie w tym roku na letni wypoczynek dzięki Caritasowi Polska - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe organizacji w komunikacie przekazanym PAP.
 4. Dwa myśliwce Luftwaffe zderzyły się w powietrzu
  Nad graniczącym z Polską niemieckim krajem związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie doszło w poniedziałek do katastrofy z udziałem myśliwców Luftwaffe, Eurofighter. Według doniesień lokalnych mediów maszyny zderzyły się w powietrzu.
 5. TSUE: Przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE
  Przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Jego zdaniem regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.
 6. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
  W cyklu "Święci z nieba ściągnięci"
 7. Trzy święta biskupa od Bożego miłosierdzia
  Lubiany za młodość ducha i poczucie humoru bp Jan Zając obchodzi w dzień swojego patrona 80. urodziny i 56. rocznicę święceń kapłańskich.
 8. Naukowcy apelują do prezydenta o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego
  Prawie 160 naukowców specjalizujących się w naukach prawnych skierowało do prezydenta Andrzeja Dudy opinię do nowelizacji Kodeksu karnego z apelem o zawetowanie tej ustawy. Ich zdaniem, niekonstytucyjny tryb uchwalenia noweli może prowadzić do jej kwestionowania przez sądy i strony procesowe.
 9. Szczerski o swojej kandydaturze na wiceszefa NATO
  Prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o doniesienia medialne dotyczące jego kandydatury na wiceszefa NATO.
 10. Mecz jak horror i tasiemiec
  Polscy siatkarze wygrali z Włochami 3:2 (23:25, 25:22, 23:25, 25:21, 25:23) w ostatnim meczu turnieju Ligi Narodów w Mediolanie. Biało-czerwoni, którzy mają na koncie osiem zwycięstw i cztery porażki, zachowali szanse na awans do turnieju finałowego.
 11. Kandydat opozycji wygrywa w Stambule
  Kandydat opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Ekrem Imamoglu zdobył 54 proc., a Binali Yildirim z rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) 45,1 proc. głosów w niedzielnych powtórzonych wyborach burmistrza Stambułu - podała stacja CNN Turk po zliczeniu 99,4 proc. głosów.
 12. Po czasie na SASie
  W Tarnowskich Górach w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym po raz trzeci odbyło się spotkanie Byłych Wychowanków Salezjańskich.
 13. Papież: Nie dajmy się zarazić arogancją
  "Nie dajmy się zarazić arogancją" - wzywał papież Franciszek w obchodzoną w niedzielę uroczystość Bożego Ciała. "Często ten, kto bardziej krzyczy, jest silniejszy, a ten, który jest bardziej rozzłoszczony, zdaje się mieć rację i uzyskuje poparcie" - zauważył.
 14. Pokochaj na nowo ojcostwo
  Odważny, pracowity, wierny. Po prostu jest. Który z ojców nie chciałby usłyszeć tak o sobie z ust swoich dzieci?
 15. Przyjmujmy Eucharystię z wdzięcznością, a nie biernie i rutynowo
  "Uroczystość Bożego Ciała zaprasza nas do odnowienia zadziwienia i radości z powodu tego wspaniałego daru Pana, jakim jest Eucharystia".
 16. Odważni
  Uwaga: w Polsce znajduje się ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania mężczyzna, który okazał się być….tatą.
 17. Wanda Błeńska w 3 minuty
  Krótka historia Niezwykłej Kobiety: lekarki, misjonarki, Matki Trędowatych, kandydatki na ołtarze, świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w październiku 2019 r. Wanda Błeńska.
 18. Setki osób protestowały w sobotę wieczorem w Tbilisi przeciwko rosnącym wpływom Rosji w Gruzji
  Setki osób protestowały w sobotę wieczorem w Tbilisi przeciwko rosnącym wpływom Rosji w Gruzji. Demonstracja miała spokojny przebieg. Jej uczestnicy domagali się dymisji szefa MSW, odpowiedzialnego ich zdaniem za działania policji wobec demonstrantów dwa dni wcześniej.
 19. Bezpartyjni Samorządowcy: Korzystniej byłoby stworzyć szeroki, centrowy blok na jesienne wybory
  Jesteśmy otwarci na rozmowy, jak i gotowi na samodzielny start, aczkolwiek korzystniej byłoby stworzyć szeroki, centrowy blok, rywalizujący zarówno z blokiem PiS, jak i z anty-PiS - uważa rzecznik Bezpartyjnych Samorządowców Łukasz Mejza.
 20. Szymański: Scenariusz transformacji energetycznej musi być napisany w Polsce
  Transformacji energetycznej nie można planować w oderwaniu od analizy kosztów i jej scenariusz musi być napisany w Polsce - tak wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański skomentował w rozmowie z PAP konkluzje zakończonego w piątek szczytu UE.
 21. W Stambule rozpoczęły się w niedzielę rano ponowne wybory burmistrza
  W niedzielę rano rozpoczęły się w 15-milionowym Stambule ponowne wybory burmistrza. Pierwsze wybory odbyły się 31 marca, wraz z ogólnotureckimi wyborami samorządowymi. Obecnie faworytami są b. premier Turcji Binali Yildirim oraz kandydat opozycji Ekrem Imamoglu.
 22. Z powodu prowokacji watykańska żeńska drużyna w piłce nożnej nie rozegrała debiutanckiego meczu
  Z powodu prowokacji przeciwko żeńskiej reprezentacji Watykanu w piłce nożnej i Kościołowi w Wiedniu nie został rozegrany mecz z zawodniczkami z austriackiego klubu Mariahilf- tak watykańskie media opisały incydent, do którego doszło w sobotę.
 23. Polacy odpadli z Młodzieżowych Mistrzostw Europy i stracili szansę na igrzyska
  Piłkarze reprezentacji Polski przegrali w Bolonii z Hiszpanią 0:5 (0:3) w trzecim występie w mistrzostwach Europy do lat 21 i odpadli z turnieju. Biało-czerwoni, którzy zajęli trzecie miejsce w grupie A, stracili również szansę awansu na igrzyska olimpijskie w Tokio.
 24. Trump: Nie odwołałem ataku na Iran, lecz na razie go wstrzymałem
  Nie odwołałem ataku na Iran, jak jest to fałszywie przedstawiane w mediach, lecz na razie go wstrzymałem - napisał w sobotę wieczorem czasu lokalnego prezydent USA Donald Trump na Twitterze.
 25. Ks. Józef Cafasso - kapelan szafotu
  Pius XII uznał go za model kapłańskiego życia, ojca biednych, pocieszyciela chorych, wsparcie uwięzionych, wybawiciela potępionych.
 26. Papież ogłasza Jubileusz loretański dla pasażerów samolotów
  Papież Franciszek ogłosił jubileusz loretański dla wszystkich podróżujących samolotami, który potrwa od 8 grudnia 2019 do 10 grudnia 2020 roku. Poinformował o tym papieski delegat ds. sanktuarium w Loreto abp Fabio dal Cin. Rok Jubileuszowy rozpocznie się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin będzie przewodniczył uroczystości otwarcia Drzwi Świętych Jubileuszu.
 27. Beatyfikacja 14 sióstr, które zostały zamordowane z nienawiści do wiary w 1936 roku
  Dzisiaj w Madrycie odbyła się beatyfikacja 14 sióstr z zakonu Maryi Niepokalanej, zwanego popularnie Koncepcjonistkami, męczenniczek z czasów wojny domowej w Hiszpanii. W imieniu Papieża uroczystościom przewodniczył kard. Angelo Becciu, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Siostry zginęły w okresie okrutnych prześladowań Kościoła, które miały doprowadzić do całkowitej dechrystanizacji Hiszpanii. Zostały zamordowane z nienawiści do wiary w 1936 roku.
 28. Jakie tematy wybrał papież na najbliższe Światowe Dni Młodzieży?
  Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia podała tematy, wybrane przez Papieża, na trzy najbliższe obchody Światowych Dni Młodzieży.
 29. "Wasza misja jest sposobem ukazywania, że Bóg opiekuje się każdą pojedynczą osobą"
  Wasza misja jest jednocześnie świadectwem człowieczeństwa, uprzywilejowanym sposobem ukazywania, że Bóg, nasz Ojciec, opiekuje się każdą pojedynczą osobą, bez wyjątków. Aby to uczynić chce się posłużyć naszą wiedzą, rękoma i naszym sercem, aby leczyć i opiekować się każdym człowiekiem, ponieważ wszystkim pragnie dać życie i miłość. Słowa te Papież skierował do członków Międzynarodowej Federacji Katolickich Towarzystw Medycznych.
 30. Papież do młodych: Kościół was potrzebuje, aby być w pełni sobą
  „Jesteście wezwani, aby być światłem pośród nocy dla waszych rówieśników, którzy nie znają jeszcze radości nowego życia w Jezusie” – te słowa Papież skierował do uczestników XI Międzynarodowego Forum Młodych zorganizowanego przez watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny oraz Życia. Franciszek zaznaczył, że temu wydarzeniu przyświecał cel podjęcia w praktyce wskazań synodu. który odbywał sie pod hasłem: „Młodzi, wiara i rozeznanie powołania”.
 31. Dąbrówki Breńskie. Michał zostawił testament
  W grobowcu kapłańskim na cmentarzu parafialnym w Dąbrówkach Breńskich spoczął ks. Michał Łos, orionista, którego choroba poruszyła cała Polskę.
 32. Morawiecki: Nie akceptuję klapsa jako metody wychowawczej
  Nie akceptuję klapsa jako metody wychowawczej, dzieci mają prawo do bycia wychowywanymi w atmosferze jak największej miłości - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie można jednak zrównywać klapsa ze strasznym, bestialskim katowaniem dzieci, z patologiami, które się zdarzają.
 33. Gliński: Westerplatte to symbol Polski, "własność" całego narodu
  Westerplatte to jest symbol Polski. To jest "własność" całego polskiego narodu i jest to rzecz oczywista; polskie państwo powinno wziąć odpowiedzialność za to miejsce - powiedział w sobotę w Polskim Radiu 24 wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
 34. Kilkaset osób pożegnało Kristinę
  Kilkaset osób pożegnało w sobotę na cmentarzu komunalnym w Żarowie (Dolnośląskie) 10-letnią Kristinę, która została zamordowana w okolicach wsi Mrowiny.
 35. Kraków i Małopolska gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku
  Wszystkie 50 europejskich komitetów olimpijskich poparło w sobotę w Mińsku kandydaturę Krakowa i Małopolski do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku - poinformowało Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).
 36. Rocznica święceń kapłańskich kard. Dziwisza, bp. Zająca i bp. Rakoczego
  Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w katedrze na Wawelu Mszy św. w przeddzień 56. rocznicy święceń kapłańskich.
 37. Na cmentarzu w Żarowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanej 10-latki
  W kaplicy na cmentarzu komunalnym w Żarowie (Dolnośląskie) rozpoczęły się w sobotę uroczystości pogrzebowe zamordowanej 10-letniej Kristiny, mieszkanki Mrowin.
 38. USA: Samolot z 9 osobami na pokładzie rozbił się na Hawajach
  Dziewięć osób, wszystkie znajdujące się na pokładzie małego dwusilnikowego samolotu linii lotniczych King Air, poniosło śmierć w wyniku katastrofy w piątek w nocy na Hawajach - poinformował w sobotę rano rzecznik stanowego Wydziału Transportu Tim Sakahara.
 39. MEN radzi jak przygotować dziecko na wyjazd wakacyjny
  Wybierając zorganizowaną formę wypoczynku dla dziecka, rodzice powinni kierować się jego zainteresowaniami - radzą eksperci z MEN. Informują też jak sprawdzić, czy wybrany obóz lub kolonia są zorganizowane legalnie oraz jak przygotować dziecko na wyjazd i jak spakować bagaż.
 40. Ponad 27 mln dzieci opuściło domy z powodu wojen
  Co najmniej 27 mln dzieci musiało opuścić swoje domy, szkoły oraz środowiska z powodu konfliktów zbrojnych. Tak długo, jak sytuacja ta nie zostanie uznana za problem strukturalny, tak długo ryzykujemy utratę całych pokoleń dzieci. To dramatyczny apel skierowany przez organizację Save the Children, która od 100 lat zajmuje się pomocą dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie.
 41. "Módlcie się, abym umarł wierny wierze katolickiej. Aby także król wierny tej wierze umarł"
  Jan Fisher i Tomasz More nie złożyli wymaganej przez króla przysięgi wierności przez co zostali skazani na śmierć.
 42. W sobotę pogrzeb 10-latki z Mrowin
  W sobotę o godz. 10 w kaplicy na cmentarzu w Żarowie (Dolnośląskie) rozpocznie się ceremonia pogrzebowa zabitej 10-latki Kristiny.
 43. IMGW: Burze z gradem w centralnej i wschodniej części Polski
  W piątek po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla centralnej i wschodniej części Polski.
 44. Żeby zło nie zwyciężyło
  Ksiądz Paweł Szajner, proboszcz parafii w Mrowinach, i świdnicka redakcja "Gościa Niedzielnego" apelują o pokój i przebaczenie.
 45. Pielgrzymka motocyklistów śladami św. Pawła
  Z sanktuarium Bożego Miłosierdzia do Koryntu wyruszy jutro pielgrzymka motocyklistów Iskra Miłosierdzia. W trasę wyjedzie 400 apostołów na motocyklach.
 46. Nowe osoby na ołtarze
  W sobotę 22 czerwca w katedrze Almudena w Madrycie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu wyniesie do chwały ołtarzy 14 sióstr koncepcjonistek, zamęczonych za wiarę latem i jesienią 1936, gdy w Hiszpanii trwała krwawa wojna domowa. Będzie to kolejna, 13. już zbiorowa beatyfikacja męczenników tamtego okresu, w obecnym pontyfikacie.
 47. Różaniec za prześladowanych chrześcijan i księdza ugodzonego nożem
  W sobotę 22 czerwca o godzinie 17 na wrocławskim rynku odbędzie się różaniec za prześladowanych chrześcijan. Tym razem katolicy będą modlić się także o powrót do zdrowia ks. Ireneusza Bakalarczyka oraz w intencji wynagradzającej za atak na kapłana.
 48. To były minuty
  Prezydent USA Donald Trump potwierdził w piątek, że dzień wcześniej siły amerykańskie były już gotowe do ataku odwetowego przeciwko Iranowi, ale wstrzymał operację na 10 minut przed rozpoczęciem.
 49. Oficjalny program prewencji
  W legnickiej kurii zaprezentowano diecezjalny dokument o ochronie dzieci i młodzieży.
 50. Bieg z "Gościem" na gorąco
  Pomimo morderczego upału ponad 300 śmiałków z całej Polski wzięło udział w Górskim Biegu Frassatiego. Było warto? Przekonajcie się sami!

Dodatkowe informacje