Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Kard. Muller: Św. Ojciec Pio był znakiem Bożego miłosierdzia
  Był znakiem Bożego miłosierdzia dla zgnębionego grzechem i cierpieniem człowieka – tak o św. Ojcu Pio powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przewodniczył uroczystościom odpustowym w stołecznym sanktuarium włoskiego kapucyna z Pietrelciny. Msza św. zainaugurowała XV Festyn Rodzinny.
 2. Franciszek zachęca do sprytu. O co chodzi papieżowi?
  Do sprytu w zapewnieniu sobie nie tyle sukcesu doczesnego, ile życia wiecznego zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież skoncentrował się na fragmencie Ewangelii (Łk 16, 1-13) zawierającym przypowieść o nieuczciwym rządcy.
 3. Droga Krzyżowa ludzi słowa
  Odprawiona 21 września 2019 roku, podczas rekolekcji Gościa Niedzielnego w Brennej.
 4. Powrót do słowa na rekolekcjach "Gościa" w Brennej
  Abp Wiktor Skworc do dziennikarzy "Gościa": Jesteśmy wystawieni na wpływ kultury pośpiechu i powierzchowności. Nie ulegajcie temu.
 5. Ćwierćfinał ME z Niemcami: Co mówią o nas rywale?
  Niemieccy siatkarze mają świadomość, że w poniedziałkowym ćwierćfinale mistrzostw Europy czeka ich pojedynek z jednym z głównych faworytów imprezy. "Biało-czerwoni brylują w każdym elemencie" - zaznaczył rozgrywający Lukas Kampa.
 6. Prezydent Duda już USA - spotka się z Trumpem
  Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się też m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem.
 7. By stać się jednym ciałem
  We wrocławskiej katedrze Ruch Rodzin Nazaretańskich zainaugurował swój kolejny rok formacyjny. Uroczystej Mszy św. przewodził bp Andrzej Siemieniewski, który już od kilku lat opiekuje się tą wspólnotą.
 8. Bp Muskus: Brakuje nam dziś mądrej refleksji ks. prof. Tischnera
  - Nie dajmy sobie wyrwać z serc wdzięczności dla księdza profesora - apelował krakowski biskup pomocniczy do młodzieży bierzmowanej w Łopusznej, rodzinnej miejscowości podhalańskiego kapłana i filozofa.
 9. Jan Komasa z Nagrodą Publiczności za "Boże Ciało"
  Jan Komasa otrzymał Nagrodę Publiczności za "Boże Ciało" podczas 44.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy odebrał Hubert Patynowski, reżyser "Nie zmieniaj tematu".
 10. W niedzielę w Warszawie uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych
  Po Żołnierzach Wyklętych - ofiarach zbrodni komunizmu - miał zaginąć wszelki ślad; w niedzielę po raz kolejny zostaną przywróceni zbiorowej pamięci. Uroczysty pogrzeb 22 ofiar UB zamordowanych w więzieniu na Mokotowie odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
 11. Premier Morawiecki przedstawił w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców
  Ulga w ZUS dla przedsiębiorców o przychodach do 10 tys. zł, utrzymanie ryczałtu składek dla przychodów powyżej tej kwoty, 2 mln euro przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u, wsparcie dla inwestorów - premier Mateusz Morawiecki podpisał w sobotę w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców.
 12. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
  Do protestu, w którym udział wzięło kilkadziesiąt miast w kraju, dołączyła młodzież z Żyrardowa i Rawy Mazowieckiej. Uczniowie, wychodząc na ulice miast, apelowali o zmianę codziennych nawyków w trosce o naszą planetę. Jak mówią uczniowie, to ostatni dzwonek, by zacząć działać.
 13. Papież: Kościół nie może być muzeum, oddalonym od potrzeb ludzi
  Kościół nie może być muzeum, które jest oddalone od potrzeb ludzi i ich nie rozumie - powiedział w sobotę papież Franciszek. Jego zdaniem niepokój budzi Kościół, który troszczy się głównie o "obronę swego dobrego imienia".
 14. Powstanie grupa robocza ds. walki z patostreamami i cyberprzemocą
  Powstanie grupa robocza ds. walki z patostreamami i cyberprzemocą, która przygotuje odpowiednie regulacje prawne; jednocześnie rozmawiamy z platformami i mediami społecznościowymi o samoregulacji - powiedział PAP szef ministerstwa cyfryzacji Marek Zagórski.
 15. W Katowicach w niedzielę obchody X Dnia Węgierskiego
  Główne obchody X Dnia Węgierskiego odbędą się w niedzielę w Katowicach. Ta coroczna impreza ma służyć zbliżaniu Polaków i Węgrów, ale też międzynarodowej promocji Katowic - poprzez ważne dla lokalnych społeczności wydarzenia.
 16. Huti ogłaszają, że zaprzestaną ataków na Arabię Saudyjską
  Przywódca jemeńskich rebeliantów Huti Mahdi al-Maszat ogłosił w piątek wieczorem, że jego oddziały zaprzestaną ataków na Arabię Saudyjską i będą oczekiwać na "pozytywną odpowiedź" w nadziei na zakończenie pięcioletniej wojny.
 17. 44 tys. dzieci cudzoziemskich w polskich szkołach
  W roku szkolnym 2018/2019 w polskich szkołach uczyło się 44 tys. dzieci cudzoziemskich - poinformowało PAP Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dane za ten rok szkolny będą dostępne na przełomie października i listopada. Po raz pierwszy znajdzie się w nich informacja o narodowości ucznia.
 18. Po atakach na rafinerie siły USA wzmocnią obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej
  Szef Pentagonu Mark Esper ogłosił, że USA wyślą kolejnych żołnierzy i sprzęt w rejon Zatoki Perskiej, by wzmocnić obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich po niedawnych atakach na saudyjskie rafinerie, o które Waszyngton oskarża Iran.
 19. "Boże Ciało" z Nagrodą Dziennikarzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  "Boże Ciało" Jana Komasy zostało uhonorowane w piątek Nagrodą Dziennikarzy podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu krótkometrażowego odebrał Hubert Patynowski, reżyser "Nie zmieniaj tematu".
 20. Polak z Wielkiej Brytanii skazany za posiadanie materiałów terrorystycznych
  18-letni Jacek T., Polak mieszkający w High Wycombe pod Londynem, został w piątek skazany na cztery lata więzienia za posiadanie materiałów mogących służyć do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.
 21. Prokuratura: Jest śledztwo ws. niegospodarności związanej z spalarnią osadów w "Czajce"
  W piątek wszczęte zostało śledztwo ws. niegospodarności przy zajmowaniu się sprawami majątkowymi MPWiK w związku z zarządzaniem Stacją Termicznego Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych w oczyszczalni "Czajka" - poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.
 22. USA nakładają sankcje na irański bank narodowy
  Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że USA nakładają sankcje na irański bank, nie podał jednak żadnych szczegółów. W środę prezydent zapowiedział nowe retorsje wobec Teheranu w związku z atakami na saudyjskie instalacje naftowe.
 23. "Centralny Port Komunikacyjny to przedsięwzięcie napędzające całą gospodarkę"
  Centralny Port Komunikacyjny to bardzo potrzebne rozwiązanie, z którym wiąże się stworzenie całej sieci połączeń drogowych i kolejowych, to przedsięwzięcie napędzające całą polską gospodarkę - mówił w piątek w Lipuszu (Pomorskie) marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
 24. Amerykanie popierają klauzulę sumienia
  Sondaże przeprowadzone na zlecenie episkopatu USA ujawniły, że większość Amerykanów opowiada się za prawem pracowników służby zdrowia do klauzuli sumienia.
 25. Nowy sondaż wyborczy. PiS z dwukrotną przewagą nad KO, SLD na progu
  Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu 46 proc. zadeklarowanych wyborców poparłoby Prawo i Sprawiedliwość, a 23 proc. Koalicję Obywatelską; 8 proc. głosowałoby na PSL, a 5 proc. na SLD ("Lewicę") - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Frekwencja wyniosłaby 72 proc.
 26. Franciszek: Biskup, jeśli zobaczy, że ksiądz dzisiaj do niego zadzwonił, najpóźniej jutro powinien do niego oddzwonić
  O modlitwę w intencji biskupów i kapłanów prosił dziś papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do pierwszego czytania liturgicznego (1 Tm 6,2c-12) Ojciec Święty zachęcił biskupów do bliskości z Bogiem na modlitwie, bliskości względem swych kapłanów, między sobą i wobec ludu Bożego.
 27. Biskupi ostrzegają przed poglądami o. Jamesa Martina SJ
  Biskup diecezji Springfield w stanie Illinois Thomas Paprocki przyłączył się do krytyki pod adresem amerykańskiego jezuity, o. Jamesa Martina SJ, który twierdzi, że otwarcie parafii na środowiska LGBT – lesbijki, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych – wpłynie dobrze na katolickie wspólnoty. Przed dwuznacznością niektórych poglądów popularnego jezuity i brakiem uprawnień do tego, by duchowny ten wypowiadał się w imieniu Kościoła, ostrzegł wcześniej arcybiskup Filadelfii Charles Chaput OFMCap.
 28. Zapraszamy na "Serce Dawida"
  Pełne pasji konferencje, gorące modlitwy uwielbienia, czas nasłuchiwania tego, co mówi dziś Duch do Kościoła modlącego się nad Wisłą, uczenia się jedności i przebaczenia? Takie jest od lat „Serce Dawida”. Konferencja odbędzie się w tym roku 19-20 października w ogromnej warszawskiej hali „Expo”.
 29. 4-latek, który wypadł z okna mieszkania na 11. piętrze, jest w stanie ciężkim
  Czteroletni chłopiec, który wypadł z okna mieszkania znajdującego się na 11. piętrze jednego z budynków w Toruniu, przeżył wielogodzinną operację. Jest w stanie ciężkim, ale stabilnym - powiedział PAP rzecznik prasowy wojewódzkiego szpitala w Toruniu Janusz Mielcarek.
 30. Warholm i jego dziki krzyk wikinga
  Aktualny mistrz świata i Europy w biegu na 400 metrów przez płotki Norweg Karsten Warholm zamierza podczas MŚ w Katarze nie tylko bronić tytułu, ale też pobić rekord globu. Ma mu w tym pomoc specyficzny trening krzyku, z którego jest znany przed startem i na mecie.
 31. "Prezydent Trump z prezydentem Dudą spotka się w Nowym Jorku dwukrotnie"
  Pewnie prezydent USA Donald Trump z prezydentem Andrzejem Dudą spotka się w Nowym Jorku dwukrotnie - powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Dodał, że oprócz poniedziałkowego spotkania, dojdzie też do spotkania podczas przyjęcia w Nowym Jorku.
 32. W Polsce ruszyły przygotowania do ŚDM w Lizbonie
  Nowy Program Duszpasterski dla Młodzieży i Przygotowania do ŚDM w Lizbonie w 2022 roku - to główne tematy Zjazdu Diecezjalnych Duszpasterzy Młodzieży i Diecezjalnych Koordynatorów ŚDM, który odbył się na warszawskiej Pradze. Rozmawiano również na temat potrzeby ściślejszej współpracy z Duszpasterstwem Rodzin, oraz o roli mediów społecznościowych w pracy z młodymi. Obradami kierował bp Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
 33. W Watykanie narada na temat jego pogarszającej się sytuacji finansowej
  Poważna sytuacja finansowa Watykanu, konieczność uzdrowienia stanu kont i szukania oszczędności to tematy piątkowego spotkania szefów tamtejszych urzędów i Rady ds. Ekonomicznych, zwołanego po apelu papieża Franciszka o zredukowanie wydatków.
 34. ME siatkarzy: Ukraina pokonana, teraz czas na Hiszpanię
  Polscy siatkarze pokonali w Amsterdamie Ukraińców 3:0 na koniec występu w fazie grupowej mistrzostw Europy, a w 1/8 finału zmierzą się z Hiszpanami. Jako ostatni awans do fazy pucharowej wywalczyli w czwartek Czesi i Hiszpanie.
 35. "Liberalna lewica kłamie, mówiąc o wolności"
  „Nie da się oderwać wiary w Kościół od wiary w Jezusa Chrystusa. Sensem waszej pracy jest ukazywać wiarygodność objawienia chrześcijaństwa” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering do teologów fundamentalnych.
 36. Strzelanina w Waszyngtonie, są ofiary
  Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku strzelaniny, do której doszło w czwartek wieczorem czasu miejscowego w Waszyngtonie, w odległości kilku kilometrów od Białego Domu - podała policja, cytowana przez Reutera. Na razie nie było zatrzymań.
 37. Mord na zakonnicy. Biskup krytykuje portugalski wymiar sprawiedliwości i feministki
  Biskup diecezji Porto Manuel Linda skrytykował portugalską klasę polityczną za stworzenie źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości w Portugalii. Krytyka ze strony hierarchy ma związek z zamordowaniem 8 września siostry Antonii Pinho. Zakonnica zginęła w miejscowości São João da Madeira podczas próby gwałtu ze strony uzależnionego od narkotyków kryminalisty.
 38. Chichot braku "kultury"
  Akcja "Nie świruj, idź na wybory" jednym przypomniała o obywatelskim zobowiązaniu, a innym – w tym mnie- o objawach, z którymi człowiek czasem walczy przez wiele lat.
 39. Fundusz Trójmorza dysponować będzie 3-5 mld euro
  Fundusz Trójmorza, z którego finansowane będą inwestycje infrastrukturalne w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej docelowo dysponować będzie 3-5 mld euro - powiedziała w czwartek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że pierwsze projekty mogą ruszyć w I kw. 2020 r.
 40. Franciszek: Kapłaństwo i biskupstwo to nie rodzaj zajęcia czy funkcji
  Na konieczność postrzegania posługi święceń w Kościele przede wszystkim jako bezinteresownego daru Boga zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Przestrzegł przed postrzeganiem kapłaństwa czy biskupstwa jako swego rodzaju zajęcia czy funkcji, i zauważył, że z braku kontemplacji tego daru Bożego rodzą się wszystkie znane nam odstępstwa i wypaczenia posługi święceń.
 41. "Jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione skłonności homoseksualne, to nie powinien być w seminarium duchownym"
  - Kryteria Kościoła są tu bardzo jasne. Dokumenty Stolicy Apostolskiej mówią, że jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione skłonności homoseksualne, to nie powinien być w seminarium duchownym - powiedział w wywiadzie dla KAI ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
 42. Robert Kubica żegna się z Williamsem
  PKN Orlen i Robert Kubica zakończą współpracę z Williamsem po tym sezonie Formuły 1 - poinformował w czwartek koncern. PKN Orlen będzie kontynuować współpracę z Kubicą i zostanie w Formule 1, w tym celu prowadzi "zaawansowane rozmowy z wybranymi zespołami".
 43. Dziś powtórzył się cud św. Januarego
  W Neapolu powtórzył się cud św. Januarego. Krew męczennika upłynniła się w ampułce.
 44. USA: Wskaźnik aborcji – najniższy od 1973 roku
  Liczba aborcji dokonywanych w USA spadła do najniższego poziomu od 1973 roku, kiedy Sąd Najwyższy zalegalizował w tym kraju aborcję na życzenie. Według danych, jakie opublikował Guttmacher Institute – organizacja związana ze środowiskami proaborcyjnymi – całkowita liczba wykonywanych aborcji na poziomie ogólnokrajowym zmniejszyła się w latach 2014 – 2017 o 7 proc.: z 926 tys. 200 do 862 tys. 320.
 45. Zmarł o. Hubert Czuma SJ
  Kapłan i zakonnik odszedł w 89. roku życia, 64. kapłaństwa, i 71. powołania zakonnego.
 46. Rz: Rusza do nas US Army
  1. Dywizja Kawalerii Pancernej amerykańskiej armii będzie przerzucona do Polski - podaje w czwartek "Rzeczpospolita".
 47. Wyjątkowo krwawy zamach w Afganistanie
  Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego wybuchu samochodu pułapki w miejscowości Kalat na południowym wschodzie Afganistanu - poinformował przedstawiciel władz cytowany przez agencję Reutera. 95 osób zostało rannych.
 48. Nowe oświetlenie rzymskiej Fontanny di Trevi
  W Rzymie zainaugurowano nowe sugestywne oświetlenie Fontanny di Trevi. "System świateł został zrealizowany i przestudiowany w każdym najdrobniejszym szczególe" - zapewniła burmistrz stolicy Włoch, Virginia Raggi. Oświetlenie to ostatni etap prac nad zabytkiem.
 49. Nie ma powodów do paniki
  – Arek swoim spokojem ratuje wszystkie sytuacje – opisuje Arkadiusza Kolińskiego jeden z jego znajomych.
 50. Szpiedzy, dywersanci, wywrotowcy... robotnicy?
  - Mówiąc o sprawie elbląskiej, mówimy tak naprawdę o istocie komunizmu - podkreśla prof. Mirosław Golon z gdańskiego IPN.

Dodatkowe informacje