Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła we wtorek liczenie głosów.
  Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła we wtorek liczenie głosów z elektronicznych protokołów z drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę. Ich zwycięzca, showman Wołodymyr Zełenski, otrzymał 73,22 proc. poparcia.
 2. ZNP i FZZ nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu o oświacie
  ZNP i FZZ nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu oświaty na Stadionie PGE Narodowym - powiedziała we wtorek przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.
 3. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus"
  Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1100 zł brutto (888,25 zł netto) - przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda.
 4. Zmniejsza się liczba strajkujących nauczycieli
  W większości województw zmniejsza się liczba strajkujących nauczycieli - wynika z danych zebranych we wtorek przez PAP.
 5. Imieniny Papieża Franciszka
  Dziś Franciszek obchodzi swoje imieniny. Kościół w kalendarzu liturgicznym wspomina bowiem św. Jerzego, patrona, którego Papież otrzymał na chrzcie św. Z całego świata napływają więc depesze z życzeniami.
 6. Prezydent Andrzej Duda przedstawił Narodową Drużynę Esportu
  We wtorek w Warszawie prezydent RP Andrzej Duda przedstawił Narodową Drużynę Esportu. Na razie tworzy ją ośmiu zawodników, którzy rywalizują w grze komputerowej FIFA. Dwóch kolejnych wyłonią otwarte, krajowe eliminacje.
 7. Broniarz: Nasz postulat płacowy jest niezmienny, oczekujemy stanowiska rządu
  Nasz postulat płacowy jest niezmienny, oczekujemy stanowiska rządu - mówił we wtorek szef ZNP Sławomir Broniarz podczas ogólnopolskiej manifestacji przed MEN. Apelował też o szacunek dla członków ZNP i wszystkich nauczycieli, aby nie dorabiano im "gęby polityków".
 8. Niemcy: Politycy ostrzegają przed rosnącym prześladowaniem chrześcijan
  Po zamachach terrorystycznych na Sri Lance niemieccy politycy różnych opcji ostrzegali we wtorek przed coraz częstszym prześladowaniem chrześcijan na świecie. Domagają się też na łamach mediów lepszej ochrony kościołów.
 9. Watykan: W dniu swych imienin papież prosi młodzież o modlitwę
  W dniu swoich imienin Ojciec Święty przekazał za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej 6000 różańców Światowych Dni Młodzieży w Panamie młodym z archidiecezji mediolańskiej – poinformował tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti.
 10. Sri Lanka: Zamachy to odwet za atak na meczety w Nowej Zelandii
  Seria niedzielnych zamachów bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance była odwetem za marcowe atak na meczety w nowozelandzkim Christchurch - powiedział we wtorek wiceminister obrony Ruwan Wijewardene. Ataków dokonały dwie lokalne grupy islamistów - dodał.
 11. Francja: Prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katedry Notre Dame przeżyło pożar
  Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press.
 12. Prezydent podpisze we wtorek ustawę o świadczeniu "Emerytura plus"
  We wtorek o godz. 17 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. - "Emerytura plus" - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 13. Jak Polacy oceniają prezydenta Andrzeja Dudę?
  Pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się 60 proc. badanych, przeciwnego zdania jest 30 proc.; pozytywnie pracę Sejmu ocenia 29 proc., negatywnie 53 proc.; o pracy Senatu dobre zdanie ma 30 proc., a złe 42 proc. - wynika z sondażu CBOS.
 14. Dobro uczniów (też) jest ważne
  Maturzyści z III LO z Wrocławia sformułowali apel uczniów szkół RP do Rządu RP oraz przedstawicieli ZNP i FZZ. Wierzą, że podpiszą się pod nim ich koledzy i koleżanki z całej Polski. Liczba podpisów rośnie bardzo szybko.
 15. Michał Koterski o swoim nawróceniu
  – Przyszedł w moim życiu taki dzień, że poprosiłem Boga z całego serca: zabierz mi obsesję picia i brania, a zrobię wszystko, żebym już nigdy nie sięgnął po żadne środki zmieniające świadomość. Minęły od tamtej pory już ponad cztery lata w trzeźwości – opowiada aktor Michał "Misiek" Koterski w wywiadzie dla "Wprost".
 16. DGP: Nowa potężna broń fiskusa
  Bieg terminu przedawnienia zostanie przerwany albo zawieszony, jeżeli skarbówka zaskarży umowy np. darowizn, dzięki którym starano się ukryć pieniądze przed państwem - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
 17. Mularczyk: Idę do PE po to, żeby Niemcy zapłaciły reparacje wojenne
  Raport w sprawie strat wojennych Polski będzie gotowy na 1 września, może będzie to dobry moment, by przekazać go stronie niemieckiej, wysokość strat została oszacowana na ponad 850 mld dolarów - powiedział PAP Arkadiusz Mularczyk (PiS). Idę do PE po to, aby Niemcy zapłaciły reparacje - dodał.
 18. Broniarz: Zakończenie strajku nauczycieli jest bardzo mało prawdopodobne
  Zakończenie strajku nauczycieli jutro jest bardzo mało prawdopodobne - powiedział we wtorek Sławomir Broniarz szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Poinformował, że raczej nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu na temat edukacji.
 19. KEP: Kościół nie będzie tolerował objawów pogardy do jakiegokolwiek narodu, w tym żydowskiego
  Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy dla członków jakiegokolwiek narodu, w tym dla narodu żydowskiego - napisał biskup Rafał Markowski, nawiązując do wydarzeń w Pruchniku, gdzie w Wielki Piątek odbył się tzw. sąd nad Judaszem.
 20. Kim Dzong Un uda się z wizytą do Rosji
  Jak informuje agencja AFP, powołując się na źródła poinformowane, zapowiadane spotkanie przywódców Rosji i Korei Płn. Władimira Putina i Kim Dzong Una odbędzie się we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie, prawdopodobnie w najbliższą środę lub piątek. Spotkanie potwierdził już Pjongjang.
 21. Rafalska: Wyciągnęliśmy wnioski z protestu osób niepełnosprawnych
  Wyciągnęliśmy wnioski z protestu osób niepełnosprawnych, rok od jego zakończenia spędziliśmy pracowicie - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wskazała, że wzrastają świadczenia dla osób niepełnosprawnych, uruchamiane są też kolejne programy.
 22. Sri Lanka: Nowy bilans ofiar śmiertelnych ataków
  Do 310 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance - poinformowała we wtorek policja. Jak dodano, w związku ze śledztwem w tej sprawie dokonano 40 zatrzymań.
 23. Włochy: Burmistrz zakazał uprawy bobu, by chronić chore dziecko
  Burmistrz miasta Sesto Fiorentino w Toskanii zabronił uprawy bobu w promieniu 300 metrów od domu dziecka, które jest uczulone na tę roślinę. Nakazał, aby właściciele okolicznych terenów, gdzie znajdują się jej uprawy, całkowicie je zlikwidowali.
 24. Rz: Strajk zablokuje 500+?
  Do protestujących nauczycieli dołączy już niedługo nawet 40 tys. pracowników pomocy społecznej - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". W publikacji pt. "Strajk zablokuje 500+" ostrzega przed ryzykiem, że wnioski o przyznanie 500+ w nowym okresie zasiłkowym będą rozpatrywane z opóźnieniem.
 25. Filipiny: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi
  Co najmniej 11 osób zginęło, a 20 zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, które nawiedziło w poniedziałek północne Filipiny. 24 osoby uznaje się za zaginione. Władze obawiają się, że pod gruzami budynków może znajdować się kilkadziesiąt osób.
 26. Wg legendy stanął do walki ze smokiem, zrobił znak krzyża, pokonał smoka i uratował księżniczkę
  Wdzięczne miasto Silene porzuciło pogaństwo i przeszło na chrześcijaństwo.
 27. Nowe informacje o ofiarach zamachów na Sri Lance
  Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance, w których zginęło 290 osób, a ok. 500 zostało rannych, są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.
 28. VII Bieg do Pustego Grobu
  1000 zawodniczek i zawodników odebrało numery startowe, aby wyruszyć na 10-kilometrową trasę Biegu do Pustego Grobu ulicami Nowej Soli. W 90-minutowym limicie czasu zmieściło się i zameldowało na mecie 861 osób.
 29. Sri Lanka. Rząd: Premier nie wiedział o ostrzeżeniu przed atakami
  Premier Sri Lanki Ranil Wickremasinghe nie wiedział, że policja ostrzegała przed atakami w kraju, ponieważ przez spór z prezydentem Maithripalą Siriseną nie miał dostępu do raportów wywiadowczych - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu.
 30. Hiszpańska „małpka wielkanocna”
  W Hiszpanii poniedziałek wielkanocny jest dniem pracy prawie w całym kraju. Wyjątek stanowi m. in. Katalonia i Baleary. Zgodnie ze zwyczajem dzieci otrzymują dzisiaj od chrzestnych czekoladową „monę de Pascua”.
 31. Paryż. Rektor bazyliki Notre Dame złoży skargę w związku z pożarem
  Ks. prał. Patrick Chauvet, rektor archiprezbiter bazyliki Notre Dame w Paryżu, powiedział dzisiaj w rozgłośni France Info, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” tej świątyni.
 32. ZNP: We wtorek ogólnopolska manifestacja nauczycieli przed MEN
  ZNP zapowiada, że we wtorek przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) o godz. 11 rozpocznie się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. Po niej Prezydium ZG ZNP zadecyduje, co dalej ze strajkiem w oświacie.
 33. Soboń: Mieszkanie plus ruszy pełną parą po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości
  Program Mieszkanie plus ruszy pełną parą po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym - powiedział PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że do połowy roku powinny być gotowe projekty ok. 50 tys. mieszkań.
 34. Wraca nadzieja na pokój w RŚA
  „Tam, gdzie jest spokój i sytuacja się ustabilizowała, ludzie masowo uczestniczyli w wydarzeniach Wielkiego Tygodnia. Widać było w nich ogromną radość” – mówi pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej bp Mirosław Gucwa. Tarnowski misjonarz zauważa, że w kraju wzrasta nadzieja na pokój, wciąż jednak działają zbrojne grupy rebelianckie, a tysiące ludzi przebywa w obozach dla uchodźców. (Beata Zajączkowska – Republika Środkowoafrykańska)
 35. Kard. Ranjith: Zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania
  Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych komentuje arcybiskup Kolombo. Kard. Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.
 36. Abp Mokrzycki: Jeśli dobro będzie w nas, to i wokół nas
  Ośmielam się wołać w tę Wigilię Paschalną z naszej lwowskiej katedry: niech zmartwychwstanie w narodzie duch prawdy, miłości, szacunku i jedności – mówił metropolita lwowski.
 37. Emaus - jedyny taki odpust w Polsce
  W Poniedziałek Wielkanocny krakowianie tłumnie odwiedzają Salwator, gdzie odbywa się odpust Emaus. Jego tradycje sięgają XII wieku.
 38. "Sunday Times" o zarzutach parlamentu Mołdawii wobec Fundacji Otwarty Dialog
  Brytyjski "Sunday Times" pisze o zarzutach komisji parlamentu Mołdawii wobec Fundacji Otwarty Dialog. Zdaniem komisji, fundacja przyjęła 1,5 mln funtów od szkockich firm-słupów w zamian za lobbing na rzecz oligarchów.
 39. Papież: Chrystus objawia się w tych, którzy Go wzywają
  Papież zapewnił o modlitwie za ofiary zamachów na Sri Lance.
 40. Zawodniczka Muai Thai zaatakowana na ulicy
  Życiu sprawców nie zagraża niebezpieczeństwo.
 41. Pijawki lekarskie z Namysłowa zakwalifikowane do badań kosmicznych
  Pochodzące z hodowli w Namysłowie pijawki lekarskie ponownie zostały włączone do badań związanych z misjami kosmicznymi, które rozpoczęły się w bazie naukowej Lunares na terenie byłej jednostki wojskowej w Pile.
 42. Podziel się posiłkiem po świętach
  Została ci żywność po wielkanocnym świętowaniu? Podaruj ją ubogim. Mogą ją z twojego domu odebrać wolontariusze jadłodajni dla bezdomnych. Akcja trwa od 22 do 24 kwietnia.
 43. Chłopiec modli się za gubernatora Nowego Jorku
  Mam nadzieję, że 1000 osób będzie się modlić za gubernatora Cuomo – mówi 9-latek, który stał się twarzą akcji na rzecz nawrócenia Andrew Cuomo.
 44. Abp W. Skworc: Naszym zadaniem jest ubóstwo
  - Człowiek, który wierzy w Zmartwychwstałego, inaczej patrzy na swoje życie. Wie, że pielgrzymuje do Ojczyzny wiecznej - mówił metropolita do zgromadzonych na Eucharystii w Poniedziałek Wielkanocny u sióstr karmelitanek bosych w Katowicach.
 45. Śledczy: ataki przeprowadziło siedmiu samobójców
  Niedzielne ataki na Sri Lance zostały przeprowadzone przez siedmiu zamachowców-samobójców. W zamachach zginęło co najmniej 290 osób, a ok. 500 zostało rannych.
 46. "Najbardziej lany poniedziałek" polskich strażaków
  Strażacy z całej Polski wezmą udział w akcji charytatywnej na rzecz dzieciom. Podczas pikniku będą zbierane pieniądze na zakup sprzętu do rehabilitacji noworodków.
 47. Rektor KUL: Nadzieja jest potrzebna człowiekowi, by mógł on żyć pełnią życia
  "Nasze życie jest duchową wędrówką pełną wciąż nowych wyzwań. Potrzebujemy więc ducha nadziei, by ustawicznie je przekształcać i pogłębiać, nadawać mu nowy sens" - pisze rektor KUL w liście na drugi dzień świąt Wielkanocy, który czytany jest w wielu kościołach w Polsce.
 48. Polscy archeolodzy odkryli w Peru grobowiec metalurga
  Metalową piłę, topór, noże i dłuta z brązu odkryli polscy archeolodzy w grobie młodego mężczyzny w Huarmey w Peru. Ich zdaniem jest to grób metalurga, który żył ok. 1200 lat temu.
 49. Polak mistrzem Grecji
  PAOK Saloniki zdobył piłkarskie mistrzostwo Grecji. Wynik meczu z Levadiakosem ustalił Karol Świderski.
 50. Prezydent Duda: Polska jest gotowa do pomocy Ukrainie
  Andrzej Duda wysłał depeszę gratulacyjną prezydentowi-elektowi Ukrainy Wołodymyowi Zełenskiegmu.

Dodatkowe informacje