Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Jutro rząd zajmie się projektem ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania przypadków pedofilii
  Projekt ustawy o "państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15" będzie we wtorek jednym z punktów, jakimi zajmie się na swoim posiedzeniu Rada Ministrów - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów.
 2. Policja: Trwają działania operacyjne ws. zaginięcia 5-letniego Dawida
  Od niedzielnego wieczora praca policjantów ws. zaginięcia 5-letniego Dawida skupia się na działaniach operacyjnych. Trwa szczegółowa analiza kryminalistyczna, a w terenie działają m.in. policjanci z pionu kryminalnego. O kolejnych krokach policja będzie informować po zakończeniu tych czynności.
 3. Kanada: Kościół anglikański chciał zmienić definicję małżeństwa
  Kościół anglikański w Kanadzie nie zdołał zmienić definicji małżeństwa. Opowiadała się za tym większość uczestników Synodu Generalnego. Aby zmiany mogły wejść w życie wymagana była zgoda dwóch trzecich biskupów i tego nie udało się osiągnąć.
 4. Francja: Czterokrotnie wzrosły ataki na kościoły
  Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów europejskich o największej liczbie aktów antychrześcijańskich. W latach 2008–2019 czterokrotnie wzrosła tam liczba ataków na kościoły, cmentarze i inne miejsca kultu. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku było ich 228. Te niepokojące dane podało francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
 5. Wyrwana z piekła porno
  „To Jezus zabrał moje grzechy” - mowi Brittni De La Mora.
 6. Nowy wiceminister energii ds. górnictwa
  Senator Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda został w poniedziałek nowym wiceministrem energii, odpowiedzialnym m.in. za sprawy górnictwa. Zastąpił Grzegorza Tobiszowskiego, który w maju został posłem do Parlamentu Europejskiego.
 7. Projekt ustawy przeciwko obchodzeniu prawa rodzinnego przez ruch LGBT
  Zdaniem Instytutu Ordo Iuris, w polskim prawie istnieją przepisy, które bywają wykorzystywane przez ruch LGBT do podważania konstytucyjnej ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Prawnicy Instytutu przygotowali projekt zmian prawnych zapobiegających obchodzeniu prawa rodzinnego. Dokument ma trafić do ministerstwa sprawiedliwości.
 8. Dwaj księża zatrzymani w klinice aborcyjnej
  Dwaj duchowni katoliccy zostali 13 lipca zatrzymani w ośrodku aborcyjny w amerykańskim stanie New Jersey. Próbowali ratować życie nienarodzonych dzieci. W jednym przypadku chyba im się to udało.
 9. To żeś teraz przesadził, Boże
  Maksymilian Rozmarynowski, 13-latek chory na glejaka, codziennie rano otwiera oczy, dziękując Bogu za dar kolejnego dnia, choć… tęskni za niebem.
 10. Zamieszki we Francji
  W Paryżu podczas tradycyjnej defilady wojskowej na Polach Elizejskich wygwizdano prezydenta Emmanuela Macrona, a po południu doszło do starć z policją w pobliżu barykad, ustawianych przez "żółte kamizelki" i ekstremistów z "czarnego bloku".
 11. Słynna rzymska fontanna może być zamykana
  Turyści w Rzymie muszą liczyć się z tym, że nie zobaczą z bliska fontanny di Trevi, bo będzie niedostępna. Straż miejska może zamknąć słynny zabytek, gdy zgromadzi się tam zbyt duży tłum i otoczyć go taśmą ochronną z zakazem zbliżania się.
 12. Rekordowy final Wimbledonu
  Niedzielny finał Wimbledonu, w którym Serb Novak Djokovic pokonał Szwajcara Rogera Federera z kilku powodów zapisał się w historii tenisa. W rekordowo długim meczu o tytuł w męskim singlu w londyńskim turnieju po raz pierwszy w piątym secie rozegrano tie-breaka.
 13. Niesamowici Polacy drugi raz w ciągu paru dni pokonali Brazylię. Jest medal w Lidze Narodów
  Polscy siatkarze zajęli trzecie miejsce w turnieju finałowym Ligi Narodów w Chicago, pokonując Brazylijczyków 3:0 (25:17, 25:23, 25:21). W tym meczu na ławce trenerskiej Biało-Czerwonych zabrakło Vitala Heynena.
 14. Zakończył się Festiwal Życia w Kokotku
  - Dajecie Kościołowi bardzo młode oblicze i chcę wam za to podziękować - mówił generał oblatów o. Louis Lougen OMI do uczestników Festiwalu Życia w Kokotku.
 15. Formuła 1 - Kubica: Trzeba zmienić pewne rzeczy, bo zwariujemy
  "Trzeba zmienić pewne rzeczy, bo zwariujemy" - powiedział w wywiadzie dla stacji Eleven Sports Robert Kubica po niedzielnym Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone.
 16. Belgia: biskupi wzywają do nawrócenia ekologicznego
  Belgijscy biskupi wzywają swych rodaków do nawrócenia ekologicznego. Piszą o tym w specjalnym liście pod tytułem: „Czas na stworzenie: zapewnić przyszłość ziemi i wszystkim jej mieszkańcom”.
 17. Wietnam: Kwitnie handel ludźmi do Chin
  W sposób alarmujący rośnie liczba ofiar handlu ludźmi na granicy wietnamsko-chińskiej. Wśród nich są dzieci, młode dziewczyny zmuszane do małżeństw lub prostytucji, a także kobiety wykorzystywane jako surogatki.
 18. Uroczystości rocznicowe w matemblewskim sanktuarium
  Bp Zbigniew Zieliński przewodniczył w Matemblewie Mszy św. łączącej 250. rocznicę objawień Matki Bożej Brzemiennej i obecności figury MB, 100. rocznicę urodzin ks. kan. Kazimierza Krucza, proboszcza i budowniczego kościoła i Domu Samotnej Matki, a także 30. rocznicę powstania parafii i sanktuarium MB Brzemiennej.
 19. Quo vadis Kanado?
  W sali obrad zgromadzenia parlamentarnego Quebecu usunięto ze ściany krzyż. Jest to jeden ze skutków przyjętego w marcu nowego prawa o świeckości państwa. Krzyż nie zniknie jednak z parlamentu. Ze względu na rolę chrześcijaństwa w historii tej francuskojęzycznej prowincji Kanady, krucyfiks trafi do muzealnej gabloty.
 20. Marczak: Trasę przejazdu i przejścia ojca Dawida znamy co do minuty
  Trasę przejazdu i przejścia ojca Dawida znamy co do minuty. Akcję poszukiwań prowadzimy w miejscach, gdzie najbardziej prawdopodobne jest, że Dawid mógł opuścić pojazd - powiedział w niedzielę rzecznik stołecznej policji kom. Sylwester Marczak
 21. Jankowice. Tu każdy znajdzie dom
  W Jankowicach został otwarty ośrodek dla osób bezdomnych. Kaplicę w placówce prowadzonej przez wspólnotę Chleb Życia poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz.
 22. Franciszek: Prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie
  Prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
 23. Kokotek. Piątka do zapamiętania
  "Bóg jest miłością, kocha ciebie" - to przesłanie sobotnich gości Festiwalu Życia w Kokotku. Dziś finał wydarzenia.
 24. Ukraina: W katedrze w Łucku odprawiono Mszę w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej
  W katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku na Ukrainie odbyła się w niedzielę Msza święta w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej. W tym roku mija 76. rocznica mordów, dokonanych na ludności polskiej Wołynia przez ukraińskich nacjonalistów.
 25. Seminarium 35+ przeniesione z Krakowa do Łodzi
  Nowym rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń został ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.
 26. Będzie kontynuacja Różańca do Granic
  Organizatorzy Różańca do Granic planują kontynuację akcji - 14 września na Górę Świętego Krzyża ma przybyć 120 tys. osób, by wziąć udział w wydarzeniu Polska pod Krzyżem, którego celem jest ożywienie wiary i odpowiedź na profanacje i grzech pedofilii w Kościele.
 27. Trzeci dzień poszukiwań 5-letniego Dawida bez rezultatu
  W sobotę wieczorem policja przerwała zakrojone na szeroką skalę poszukiwania 5-letniego Dawida, który zaginął w środę w okolicach Warszawy. W niedzielę rano funkcjonariusze policji powrócą do poszukiwań.
 28. Egipt: Dwie z najstarszych piramid będą otwarte dla turystów
  Dwie z najstarszych egipskich piramid, położone ok. 40 km na południe od Kairu, zostaną udostępnione odwiedzającym po raz pierwszy od 1965 roku - poinformował w sobotę minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani.
 29. Zniżki do teatru za puszki i butelki. Recyklomaty w Warszawie
  Na pl. Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej stanęły pierwsze maszyny przyjmujące puszki po napojach i puste butelki. W zamian przyznają zniżki na kawę, do kina lub teatru.
 30. Pojednani i oczyszczeni w strugach na Bendoszce Wielkiej
  - Nie bójcie się. Konfesjonał to jest najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Tu nie ma ani sądu, ani kary. Tu jest tylko miłosierdzie - mówił o. Paweł Kijko OFMConv dziś, podczas drugiego spotkania 7. Ewangelizacji w Beskidach, pod Krzyżem Jubileuszowym na Bendoszce.
 31. W Kołobrzegu odbył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki"
  Na kołobrzeskim przeglądzie pojawiły się m.in. Agnieszka i Julia Gintrowskie (żona i córka pieśniarza) oraz poetka Justyna Holm, do której tekstów Przemysław Gintrowski komponował muzykę. Konkurs wygrał krakowianin Jakub Zuckerman.
 32. Pogrzeb Vincenta Lamberta
  W Longwy w północno-wschodniej Francji odbył się pogrzeb Vincenta Lamberta. Uroczystość miała charakter prywatny i wzięli w niej udział zarówno ci członkowie jego rodziny, którzy opowiadali się za odłączeniem go od aparatury karmiącej go i nawadniającej, jak i ci, którzy byli temu przeciwni.
 33. Himalaista Piotr Tomala odebrał francuską Legię Honorową
  Himalaista Piotr Tomala odebrał w Ambasadzie Francji w Warszawie najwyższe odznaczenie nadawane przez to państwo - Legię Honorową. Otrzymał ją dekretem prezydenta Emmanuela Macrona jako członek zespołu, który przeprowadził akcję ratunkową na Nanga Parbat w styczniu 2018.
 34. Pakistan: Bluźnierstwo – broń w wyrównywaniu porachunków
  W Pakistanie pod zarzutami bluźnierstwa przeciw Mahometowi aresztowano dwóch nastolatków. Według bliskich rodziny lokalna policja spreparowała dowody winy, które stały się podstawą oskarżenia. Chłopcom grozi kara śmierci.
 35. Bp Muskus: Godności słabych nie wolno poświęcać dla wygody uprzywilejowanych
  Podczas uroczystości św. Jana z Dukli w kościele na Puszczy krakowski biskup pomocniczy odniósł się do dyskusji na temat bezdomnych pod Wawelem.
 36. Bp Semeraro: Papież odprawi u nas Msze w ważnym dla siebie dniu
  Papież przyjedzie do nas, do Albano, w ważnym dla siebie dniu, 21 września. Tę datę łączy on z wydarzeniem, które naznaczyło go w wyborze kapłańskiej drogi życia. Natomiast dla nas to dzień, kiedy Benedykt XVI poświęcił ołtarz naszej katedry, po wcześniejszej gruntownej renowacji całej świątyni. Tym bardziej więc jesteśmy wdzięczni Franciszkowi, że będzie z nami. To słowa ordynariusza Albano, który zaprosił Papieża do odwiedzenia jego diecezji.
 37. Michel Houellebecq: „Francja zabiła Vincenta Lamberta”
  Francja zabiła Vincenta Lamberta, a rząd prezydenta Emmanuela Macrona chciał „dać przykład” poparcia dla wstrzymania troski o człowieka, który od 11 lat znajdował się w stanie wegetatywnym. Taki pogląd wyraził w artykule „Vincent Lambert, zmarły, aby być przykładem” na łamach paryskiego dziennika „Le Monde” znany francuski pisarz i intelektualista Michel Houellebecq.
 38. Nowy generał dominikanów
  Dominikanie wybrali nowego generała. Po raz pierwszy w historii został nim Azjata.
 39. Policja przeszukuje teren 400 ha na trasie przejazdu ojca 5-letniego Dawida
  Policja szczegółowo przeszukuje teren ok. 400 ha na trasie przejazdu ojca 5-letniego Dawida - poinformował w sobotę młodszy inspektor Grzegorz Prusak z Komendy Głównej Policji. Dodał, że w poszukiwaniach udział biorą m.in. policjanci kryminalni i 20-osobowa grupa ochotników.
 40. Projekt realizowany przez diecezjalną Caritas ma szansę na prestiżowe wyróżnienie
  Chodzi o inicjatywę "Dobre Wsparcie", której pomysłodawcą jest Fundacja Nauka dla Środowiska związana z Politechniką Koszalińską. To jedyny projekt z Polski, który zakwalifikował się do finału konkursu Komisji Europejskiej "RegioStars Awards 2019".
 41. Plaga czy ekologiczna rozrywka?
  W ciągu niespełna roku w Paryżu liczba elektrycznych hulajnóg do wynajęcia doszła do 15 tysięcy. Młodzi ludzie uważają je za doskonały ekologiczny sposób przemieszczania się. Jednak wielu mieszkańców Paryża uznaje je za plagę.
 42. Wypadek w Tatrach - młoda kobieta trafiła do szpitala
  W ciężkim stanie do szpitala w Nowym Targu (Małopolskie) została przetransportowana śmigłowcem TOPR młoda kobieta, która najprawdopodobniej spadła z wysokości w rejonie Żlebu Kluczyńskiego w Tatrach. Nieprzytomną kobietę znalazł turysta, który zgłosił sprawę do TOPR.
 43. Schetyna: Związki partnerskie - najwyższy czas je wprowadzić
  Rozmowa z Polakami nie zakończy się wraz z wyborami, chcemy, żeby dialog trwał stale; najwyższy czas wprowadzić związki partnerskie - mówił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna.
 44. Izby rolnicze: Susza rolnicza na terenie całego kraju
  Na terenie całego kraju wstąpiła susza rolnicza - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy apeluje o jak najszybsze powoływanie komisji, gdyż straty w uprawach są duże.
 45. Atak terrorystyczny na hotel w Somalii
  Do co najmniej 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku bojowników islamistycznej organizacji Al-Szabab na hotel w mieście Kismaju na południu Somalii. Wśród zabitych są Kenijczycy, Tanzańczycy i Amerykanie - podały lokalne władze. 56 osób zostało rannych.
 46. IMGW ostrzega przed burzami z gradem na południu kraju
  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę rano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla sześciu województw na południu Polski. Prognostycy nie przewidują zagrożeń pogodowych dla reszty kraju.
 47. Dziś patronują nam nasi święci pustelnicy
  13 lipca wspominamy Andrzeja Świerada i Benedykta. Zapraszamy do Tropia - korzeni polskiego chrześcijaństwa.
 48. Niezwykli święci: mistrz i uczeń
  Legendy głoszą, że pierwszego, gdy zemdlał, anioł wozem zawiózł do pustelni; ciała drugiego po śmierci strzegł orzeł.
 49. Rzecznik KEP: Polacy mają pielgrzymowanie w genach
  Polacy znani są na świecie ze swojego zamiłowania do pielgrzymowania. Pielgrzymują przez cały rok. Mają po prostu pielgrzymowanie w genach - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
 50. Popowo. Ogólnopolskie rekolekcje Domowego Kościoła
  Właśnie dobiega końca formacja par, które będą pilotować nowo powstające kręgi wspólnoty Domowego Kościoła na terenie całego kraju.

Dodatkowe informacje