Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Wojewoda małopolski unieważnił projekt uchwały RMK w sprawie finansowania in vitro dla mieszkańców Krakowa.
  Jak napisał w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego, uchwała nie dotyczyła potrzeb zdrowotnych mieszkańców Małopolski i nie posiadała pozytywnej opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
 2. Brytyjska Izba Gmin odkłada głosowanie nad porozumieniem w sprawie brexitu
  Brytyjska Izba Gmin przyjęła w sobotnim głosowaniu poprawkę Letwina, która przewiduje wstrzymanie poparcia przez posłów porozumienia Zjednoczonego Królestwa z UE w sprawie brexitu do czasu przyjęcia stosownych ustaw i ich wejścia w życie.
 3. Specjaliści IPN jako obserwatorzy biorą udział w pracach ekshumacyjnych na Ukrainie
  Specjaliści IPN w charakterze obserwatorów biorą udział w trwających pracach archeologicznych i ekshumacyjnych w Drohobyczu na terenie Ukrainy - podało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Polscy badacze są tam na zaproszenie strony ukraińskiej.
 4. Większość księży katolickich pochodzi z Europy
  Prawie połowa katolików na całym świecie mieszka w Ameryce Północnej i Południowej (48 procent), podczas gdy większość katolickich księży w Europie - 42 procent. Także większość zakonnic i zakonników nadal pochodzi z Europy: 231 413 zakonnic (35,6 proc.) i 65 578 zakonników (35,6 proc.). Dane te zostały opublikowane przez agencję „Fides” z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który Kościół katolicki na prośbę papieża Franciszka obchodzi w październiku br. Jego najważniejszym wydarzeniem będzie jutrzejszy 93. Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną.
 5. Tory do wolności. Wystawa na Dworcu Głównym PKP
  Ekspozycja otwarta 19 października w holu dworca Wrocław Główny przypomina głodówkę kolejarzy, podjętą w październiku 1980 roku.
 6. Wawel dla Notre Dame. Zbiórka zakończona sukcesem
  58 tys. zł, 5 tys. euro oraz 2 700 dolarów i pojedyncze banknoty pochodzące z 24 krajów świata znalazły się w skarbonkach, do których krakowianie i turyści wrzucali w katedrze na Wawelu pieniądze na odbudowę katedry Notre Dame.
 7. Raport: Polacy nie są podatni na czar promocji
  Polacy to świadomi konsumenci, odporni na chwilowe pokusy i niespodziewane okazje; popularny w wielu krajach Black Friday interesuje co drugą osobę w naszym kraju - wynika z raportów "Polaków portfel własny". Znaczna część polskich rodzin oszczędza przez cały rok.
 8. 12 ofiar śmiertelnych przerwania tamy w Kraju Krasnojarskim
  12 pracowników kopalni złota zginęło w sobotę nad ranem w wyniku przerwania tamy na rzece Siejba w Kraju Krasnojarskim i zalania kontenerów, w których mieszkali - podało rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.
 9. "Nasz Dziennik": Korekty w rządzie
  Infrastrukturą w nowej kadencji miałby się zająć Marcin Horała; duży resort gospodarczy miałby przypaść Jadwidze Emilewicz, a nadzór nad spółkami Skarbu Państwa objąłby Jacek Sasin - podaje "Nasz Dziennik".
 10. Przewodniczący KEP: W historii ojczyzny było wielu bohaterskich kapłanów
  W historii naszej ojczyzny było wielu bohaterskich kapłanów, którzy nawet za cenę własnego życia bronili wiary i niepodległej Polski" - powiedział abp Stanisław Gądecki w związku z obchodzonym w tym roku w sobotę po raz pierwszy Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych.
 11. Bitwa uliczna separatystycznych bojówkarzy z policją w centrum Barcelony
  Oddziały szturmowe hiszpańskiej policji rozpoczęły w piątek późnym wieczorem akcję wyparcia separatystycznych bojówkarzy z centrum Barcelony, gdzie od poniedziałku trwają uliczne protesty. Rannych zostało 25 osób, głównie katalońskich zwolenników secesji regionu od Hiszpanii.
 12. Ja długo nie pożyję. Jestem gotowy na wszystko
  Dziś 35. rocznica brutalnego zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 13. Przykre wiadomości z Taizé
  Przeor wspólnoty z Taizé br. Alois poinformował, że w związku z zeznaniami kobiety - uczestniczki międzynarodowych spotkań dla młodzieży - oskarżającymi jednego z braci o duchowe, psychologiczne oraz seksualne manipulacje i nękanie, mężczyzna został wczoraj tymczasowo aresztowany przez francuską żandarmerię.
 14. Andrzej Duda złożył wieniec na grobie ks. Jerzego Popiełuszki
  Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek wieniec na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy śmierci księdza. Bł. ks. Jerzy szedł drogą krzepienia serc, budowania wiary w Boga i w to, że prędzej czy później Polska będzie wolna - powiedział prezydent.
 15. Ponad pół miliona osób protestuje w Barcelonie
  Ok. 525 tys. ludzi bierze udział w piątek w protestach w Barcelonie - szacuje miejscowa policja. W centrum miasta doszło do starć między zamaskowanymi uczestnikami demonstracji z policjantami.
 16. Franciszek: Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”
  Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie
 17. Cierpiąca na depresję Belgijka ubiega się o eutanazję
  W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.
 18. Pierwsze synodalne propozycje
  Coraz jaśniej wyłaniają się główne idee Synodu Biskupów dla Amazonii. Widać to w relacjach z roboczych grup językowych, które zostały zaprezentowane w watykańskim Biurze Prasowym. Uczestnicy synodu zgodnie przyznają, że jest to czas łaski dla Kościoła. Mają nadzieję, że da on początek nowemu dynamizmowi misyjnemu. Ojcowie synodalni mają świadomość, że choć synod ten dotyczy jednego tylko regionu, to jednak jego zasięg jest uniwersalny, dotyczy bowiem spraw, które są ważne dla całego Kościoła.
 19. "Brak zgody UE na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, to kryzys w pojmowaniu europejskości"
  Brak zgody UE na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, to kryzys w pojmowaniu europejskości - ocenił premier Mateusz Morawiecki w piątek po szczycie UE w Brukseli . Wyraził nadzieję, że UE uda się wyjść z obecnego impasu.
 20. Synod: Problemem nie jest celibat, ale brak wiarygodnego świadectwa
  Nie wierzę, że Jezus utracił moc pociągania do siebie nowych uczniów. To raczej my zbyt często byliśmy przeszkodą, z naszym brakiem świadectwa i konsekwentnego życia wynikającego z Ewangelii. W auli synodalnej mówił o tym brazylijski biskup Wellington Tadeu de Queiroz Vieira. Podkreślił on, że nie ma przeszkód doktrynalnych, by święcić żonatych mężczyzn, wskazał jednak, że to nie celibat jest głównym problemem, by mieć więcej księży, także w Europie. Problemem jest brak wiarygodnego świadectwa.
 21. Będą nowe przepisy dotyczące m.in. hulajnóg
  Przepisy, które mają uregulować zasady ruchu urządzeń transportu osobistego (UTO), czyli m.in. hulajnóg elektrycznych, powinny wejść w życie wiosną przyszłego roku - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
 22. Kościelne błędy językowe
  Paulina pożyczyła sobie nasz tekst, a my pożyczamy sobie jej filmik. A pod uwagą o odmianie nazwisk podpisujemy się wszystkimi klawiszami!
 23. Jesteś kierowcą? Pamiętaj o korytarzu życia - życie ma pierwszeństwo!
  W wielu sytuacjach szybkie dotarcie służb ratunkowych do poszkodowanych zależy od wcześniejszych decyzji innych uczestników ruchu drogowego. Co możesz zrobić, aby ułatwić im dotarcie na miejsce wypadku? Poznaj 5 zasad właściwego zachowania kierowcy podczas jazdy w korku.
 24. Życie codzienne świętej rodziny
  Kiedy Karol Wojtyła pisał dramat „Przed sklepem jubilera”, musiał pamiętać błysk obrączek na dłoniach swoich rodziców.
 25. Rzecznik prezydenta o marszałkach seniorach Sejmu i Senatu
  Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu na 12 listopada; na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką; obstawiam, że na marszałka seniora Sejmu powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
 26. Edukacja seksualna po katolicku - znakomity przykład
  Piękno i głęboki sens ludzkiej seksualności: w służbie miłości, a nie w oderwaniu od niej – ukazuje książka: „Powiedz mi, co to jest miłość?”, autorstwa Inès de Franclieu, która wydana została niedawno w polskim tłumaczeniu. Może być ona cenną pomocą rodzicom w edukacji seksualnej dzieci, rekomendowaną przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Książka jest przeznaczona dla rodziców i dzieci od 5 do 12 lat.
 27. Tradycja podaje, że ikona Matki Bożej Jasnogórskiej wyszła spod jego ręki
  Euzebiusz i Tertulian piszą, że rodzinnym miastem św. Łukasza była Antiochia Syryjska. Z pochodzenia św. Łukasz był poganinem, natomiast z zawodu - lekarzem.
 28. Ile świadczeń "500 plus dla osób niesamodzielnych" przyznał ZUS?
  Wydano już ponad 64 tys. decyzji przyznających tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych; do tej pory wypłacono 16,6 tys. świadczeń - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, ZUS wydał ponad 17 tys. orzeczeń ustalających niezdolność do samodzielnej egzystencji.
 29. Specjaliści z Polski pomogą tworzyć na Ukrainie system opieki nad żołnierzami z traumą wojenną
  Specjaliści z Polski pomogą tworzyć na Ukrainie system opieki nad żołnierzami z traumą wojenną. Eksperci Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM wyszkolą ukraiński personel i podpowiedzą, jak tworzyć modelowe rozwiązania. Projekt sfinansuje MSZ.
 30. KNF: Nie wszystkie banki wdrożyły nowe procedury bezpieczeństwa przy płatnościach kartą
  Nie wszystkie banki wdrożyły już nowe procedury bezpieczeństwa przy zbliżeniowych płatnościach kartą, co powinno było nastąpić od 14 września. Część instytucji poprosiła o wydłużenie terminu - poinformowała PAP Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).
 31. Syria: SDF zaakceptowały porozumienie o przerwaniu ognia
  Zdominowane przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zakomunikowały w czwartek, że zaakceptują porozumienie o przerwaniu ognia z Turcją w północnej Syrii i uczynią wszystko co niezbędne aby porozumienie było przestrzegane.
 32. Polska wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ
  Polska została wybrana w czwartek do Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie w niej zasiadać przez 2 lata od 1 stycznia 2020 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało w tajnym głosowaniu także 13 innych nowych członków Rady.
 33. Unijni liderzy potępili działania wojskowe Turcji w Syrii i wezwali do ich zaprzestania
  Unijni liderzy w przyjętych w nocy z czwartku na piątek wnioskach szczytu potępili działania Turcji w północno-wschodniej Syrii. Szczyt odnotował zapowiedź przerwania operacji wojskowej, jednak ponownie wezwał Turcję do zakończenia działań.
 34. Film "Nieplanowane" wzbudził zachwyt
  W ramach 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów wyświetlono przedpremierowo "Nieplanowane" ("Unplanned"). Publiczność była pod wrażeniem filmu pokazującego okrucieństwo aborcji.
 35. Wiceprezydent USA: Turcja zgodziła się na zawieszenie broni w Syrii
  Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział po negocjacjach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że Ankara zgodziła się na zawieszenie broni w Syrii; na 120 godzin wszystkie operacje militarne zostaną wstrzymane.
 36. MPiT: Projekt dot. małego ZUS-u dla firm liczonego od dochodu trafił do konsultacji
  Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy dotyczący wprowadzenia tzw. małego ZUS-u dla firm - liczonego od dochodów; trafił on tym samym do konsultacji społecznych.
 37. "Celibat nie jest powodem deficytu powołań"
  Mówi wyświęcony na księdza rdzenny mieszkaniec Amazonii.
 38. Unijna "27" dała zielone światło dla umowy ws. brexitu
  Unijna "27" dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku.
 39. Francja: Parlament za in vitro bez ojca, dobro dziecka pominięte
  Niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę udostępniającą zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Prawicowy przewodniczący senatu oświadczył, że jest „raczej otwarty” na nowe prawo. Przeciwnicy ustawy wskazują, że dobro dzieci, które na mocy prawa pozbawione zostaną ojca, w ogóle nie zostało wzięte pod uwagę.
 40. Rzecznik Episkopatu: Kościół nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej
  Kościół katolicki nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej. W ramach kursów dla przyszłych małżonków prowadzone są zajęcia podejmujące również tematy dotyczące życia seksualnego i odpowiedzialnego rodzicielstwa – wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który w ten sposób komentuje dyskusję toczącą się w mediach. Przypomina także, że w szkołach istnieje już program „Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie”.
 41. Kenia: Zamordowano kolejnego księdza
  W Kenii zabito kolejnego kapłana. Ciało 43-letniego ks. Michaela Kyengo zostało odnalezione tydzień po tym, jak został on porwany w drodze powrotnej do swojej parafii. Napastnicy najpierw go udusili, a następnie podcięli mu gardło. Policja ujęła dwóch z czterech sprawców brutalnego morderstwa.
 42. Kard. O'Malley: Synod nie jest „referendum” w sprawie celibatu
  Trwający w Watykanie Synod Biskupów dla Amazonii nie jest „referendum” w sprawie kapłańskiego celibatu. Jest czasem szukania sposobów większej troski duszpasterskiej o mieszkańców tego regionu, a także możliwości zapewnienia im regularnego życia sakramentalnego. W synodalnej auli mówił o tym amerykański kardynał Sean P. O'Malley, który należy do Rady Kardynałów pomagającej Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej.
 43. Próba marginalizacji religii w szkole przez warszawską radną
  Warszawska radna przesłała do dyrektorów szkół ankietę, w której zwraca się o uwzględnienie rekomendacji umieszczania lekcji religii jedynie na początku lub końcu dnia zajęć lekcyjnych.
 44. Turcja: Trwa spotkanie Erdogana z Pence'em
  W stolicy Turcji Ankarze rozpoczęło się w czwartek po południu spotkanie tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em. Rozmowy mają dotyczyć tureckiej operacji wojskowej w północnej Syrii.
 45. Centrum neurorehabilitacji - dla Ali Mazurek i wszystkich potrzebujących
  To forma oddania dobra, które sami otrzymaliśmy - mówią Agnieszka i Wojciech Mazurkowie, którzy w Turce pod Lublinem wybudowali specjalny ośrodek.
 46. Orban został premierem Rumunii
  Rumuni mają nowego premiera. Ma on stworzyć rząd przejściowy, aż nie zostanie wybrany nowy parlament. A jak wskazują sondaże, po wyborach Orban może zostać znowu premierem.
 47. Kard. Krajewski na pogrzebie bezdomnej Polki
  Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski przewodniczył pogrzebowi bezdomnej Polki, która zmarła w Rzymie. Hanna Lidia Czajer miała 63 lata.
 48. Austriacki teolog: W przemówieniu noblowskim od Petera Handkego oczekuje się słów wyjaśnienia
  Politycznie kontrowersyjny, ale literacko przyjemny – tak skomentował wiedeński profesor teologii i znawca literatury Jan-Heiner Tück przyznanie literackiej Nagrody Nobla za rok 2019 austriackiemu pisarzowi Peterowi Handkemu. W tekście na łamach niemieckiego tygodnika katolickiego "Christ in der Gegenwart" zwrócił on uwagę, że decyzja komitetu noblowskiego na nowo rozpaliła dyskusję i krytykę wokół pisarza za jego proserbską postawę w czasie wojny w byłej Jugosławii w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. Zdaniem Tücka Handke powinien to wyjaśnić.
 49. Jest porozumienie w sprawie brexitu
  We czwartek brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli porozumienie ws. brexitu. Rozwiązana została w nim najtrudniejsza kwestia - granica irlandzka. Szef KE Jean-Claude Juncker zarekomendował przywódcom unijnym przyjęcie umowy na szczycie, który rozpoczyna się w czwartek.
 50. Oni się nie wymigali
  Ta historia jest trochę jak scenariusz filmu. O poświęceniu i dobrym, wyostrzonym słuchu życiowym.

Dodatkowe informacje