Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Wieczorne protesty przeciwko orzeczeniu TK ws. aborcji
  W polskich miastach trwają protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W Warszawie, choć wcześniej protestujący przed Sejmem zaczęli się rozchodzić, po godz. 19 zaczęli się gromadzić na nowo. W dalszym ciągu trwają zgromadzenia w innych polskich miastach.
 2. Prymas: Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie
  Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie - napisał w liście do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak. Odnosząc się do trwających protestów społecznych zaapelował też o poszanowanie kościołów.
 3. Siostra Anna Bałchan robi smalec, żeby zbudować coś dobrego
  Akcja "Smalczyk" ma wesprzeć inicjatywę "Budujemy coś dobrego" - w Katowicach powstaje Centrum Opiekuńczo-Rozwojowe im. Św. Józefa. Będzie to żłobek i przedszkole, dla których priorytetami są zdrowy rozwój dzieci, zorientowanie na tworzenie więzi rodzinnych, przestrzeń integracji międzypokoleniowej i wsparcie lokalnej społeczności, w tym samotnych matek.
 4. J. Kaczyński: Wyrok TK ws. aborcji zgodny z konstytucją
  Ci, którzy wzywają do protestów po wyroku TK, oraz ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa - mówił we wtorkowym oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wezwał członków PiS do "obrony Kościoła".
 5. Słowacja: Jedna msza dziennie za nienarodzone dzieci
  Słowacki Kościół i organizacje pro-life coraz bardziej angażują się w obronie życia nienarodzonego. W tej intencji w wielu miastach kraju codziennie będzie sprawowana Eucharystia.
 6. PiS nie zamierza nowelizować prawa dotyczącego aborcji
  Nie ma konieczności doprecyzowywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w drodze legislacyjnej; TK potwierdził swą linię orzeczniczą na przestrzeni lat, nie stwierdził nic nowego - oświadczyła we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
 7. Bp Edward Dajczak apeluje o modlitwę w intencji pojednania
  W specjalnym apelu w związku z wydarzeniami po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego biskup koszalińsko-kołobrzeski apeluje o modlitwę w intencji pojednania oraz o mądrość i chęć poszukiwania prawdy dla wszystkich uczestników trwającego sporu.
 8. Protesty od Turynu po Neapol
  W całych Włoszech od kilku dni trwają uliczne demonstracje, głównie przedsiębiorców i mieszkańców, którzy protestują przeciwko nowym obostrzeniom antycovidowym.
 9. Konfederacja: dzieci pod ochronę, matki i rodzice ze wsparciem państwa, Kaczyński do dymisji
  Dzieci pod ochronę, matki i rodzice ze wsparciem państwa, a prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński do dymisji - mówił we wtorek w Sejmie poseł Robert Winnicki (Konfederacja). Według niego, to co dzisiaj dzieje się na ulicach, "jest na rękę Jarosławowi Kaczyńskiemu".
 10. Maląg: Aby walczyć o godność, musimy żyć; nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieci
  Aby móc walczyć o godność, musimy móc żyć. Nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieci - mówiła we wtorek w Sejmie minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że orzeczenie TK w sprawie aborcji budzi społeczne emocje wykorzystywane przez opozycję dla celów politycznych.
 11. Ks. McGivney uprosił uzdrowienie dla chłopca z zespołem Downa
  Beatyfikacja ks. Michaela McGivneya będzie mocnym przesłaniem w obronie życia – uważa Carl Anderson, przełożony Rycerzy Kolumba.
 12. Niewidomy wiceminister Wdówik: Osoby niepełnosprawne mogą być szczęśliwe
  Te ponad tysiąc aborcji przeprowadzonych w 2019 r. w większości dotyczyło podejrzenia niepełnosprawności, a nie wad letalnych, warto, żebyście to powiedzieli, wyprowadzając na ulice 14-15 latki - mówił w Sejmie do opozycji wiceminister rodziny Paweł Wdówik. Zaznaczył, że osoby niepełnosprawne mogą być szczęśliwe.
 13. Papież: Marzę o Europie, która chroniłaby życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy niewidzialne pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu
  Do odnalezienia swej tożsamości i powołania zachęcił Ojciec Święty instytucje europejskie w liście wystosowanym na ręce kard. Pietro Parolina. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w najbliższych dniach spotka się z władzami Unii Europejskiej, ze Zgromadzeniem Plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz z władzami Rady Europy.
 14. Idę, dokąd chcę
  O prawach niepełnosprawnych i pokonywaniu barier mówi Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 15. Prof. Anna Łabno: Trzeba wreszcie powiedzieć, że dziecko jest podmiotem prawa
  – Trzeba wreszcie powiedzieć, że dziecko jest podmiotem prawa – powiedziała w Radiu eM prof. Anna Łabno, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Śląskiego, odnosząc się do sporów wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. - Dziecko poczęte musi być chronione przede wszystkim, bo jest całkowicie bezbronne - dodała.
 16. Zamieszanie na sali sejmowej, dwoje posłów wykluczonych z obrad
  Do ogromnego zamieszania doszło na sali sejmowej na początku wtorkowych obrad Sejmu. Posłowie Lewicy i KO domagali się zmian w porządku obrad i zaczęli demonstrować na sali. W efekcie wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) wykluczył z obrad Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa (KO).
 17. 16 tys. 300 nowych zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku epidemii
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 16 tys. 300 osób, jest to największa dobowa liczba zakażeń od początku epidemii; zmarły 132 osoby - podał we wtorek resort zdrowia. Ponad 3,5 tys. zakażeń odnotowano na Mazowszu.
 18. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 13 291 chorych; 1078 jest pod respiratorami
  Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 13 291 osób, u których potwierdzono zakażenie. 1078 z nich podłączonych jest do respiratorów - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przeznaczono 20,7 tys. łóżek i prawie 1,6 tys. respiratorów.
 19. 5-tysięczne dotacje wejdą do projektu ustawy covidowej
  Bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla przedsiębiorców, których dochody spadły o 40 proc., zostaną dodane do zgłoszonego w nocy projektu nowelizacji ustawy o Covid-19 - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
 20. Jeśli młodsze dzieci przejdą na zdalne nauczanie, będzie dodatkowy zasiłek
  Obiecuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
 21. Po przejściu COVID-19 przeciwciała utrzymują się zwykle do siedmiu miesięcy
  Po przejściu COVID-19 przeciwciała utrzymują się najczęściej do siedmiu miesięcy i w tym czasie zachowują zdolność niszczenia wirusa - wykazało najnowsze badanie portugalskich naukowców.
 22. Senat za poprawkami do tzw. ustawy covidowej
  Utworzenia funduszu celowego na zakup testów m.in. dla pracowników medycznych i osób powyżej 60 lat - to jedna ze zmian do tzw. ustawy covidowej, którą w głosowaniach w nocy z poniedziałku na wtorek poparli senatorowie.
 23. Marsz Niepodległości odbędzie się pomimo epidemii?
  Marsz Niepodległości zorganizujemy 11 listopada w Warszawie pomimo epidemii; będziemy zachęcać do uczestnictwa w maseczkach i stosowania się do obowiązujących obostrzeń - poinformował PAP Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.
 24. Amy Coney Barrett zaprzysiężona do Sądu Najwyższego USA
  Po zatwierdzeniu w poniedziałek przez Senat 48-letnia Amy Coney Barrett i zaprzysiężeniu dołączy do składu Sądu Najwyższego. Katoliczka z 9-osobowej rodziny będzie w nim najmłodsza, co na lata może zapewnić w tym gremium przewagę konserwatystom.
 25. Dr Sutkowski: spadek zachorowań na grypę wynika z mniejszej liczby interakcji społecznych
  Na razie mamy do czynienia z paragrypą. Szczyt zachorowań będzie w pierwszej dekadzie lutego - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Ocenił, że obecny spadek zachorowań na grypę wynika z mniejszej liczby interakcji społecznych.
 26. Słowacja: Powszechne testy na nosicielstwo Sars-CoV-2
  Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w poniedziałek, że w najbliższy weekend rozpocznie się pierwsza runda powszechnych testów na nosicielstwo Sars-CoV-2.
 27. Watykan: W tym roku Boże Narodzenie bez udziału wiernych
  Papież Franciszek będzie sprawował liturgie bożonarodzeniowe w Watykanie w formie prywatnej, bez obecności członków korpusu dyplomatycznego.
 28. Opowiem Wam o Antosiu
  Antoś jest dzieckiem kochanym i chcianym do samego końca, dzieckiem, które pokonała choroba, a nie dzieckiem, zabitym przez rodziców. A ja dziś jestem matką, która straciła dziecko, a nie matką, która je zabiła.
 29. "Bez szczepionki jesteśmy skazani na pulsacyjne odmrażanie i zamrażanie życia społecznego"
  To nie jest pierwszy i ostatni lockdown. Dopóki nie będzie szczepionki jesteśmy skazani na pulsacyjne odmrażanie i zamrażanie życia społecznego kontrolując liczbę przypadków i miejsc w szpitalach - powiedział PAP pediatra, immunolog, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
 30. Od 4 listopada e-wizyta będzie dostępna we wszystkich placówkach ZUS
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem na zdalną konsultację. Od 4 listopada e-wizyta będzie dostępna we wszystkich placówkach ZUS - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
 31. Apel prymasa Polski o szacunek dla świątyń i siebie nawzajem
  O szacunek dla siebie nawzajem i szacunek dla świętych miejsc zaapelował w poniedziałek prymas Polski abp Wojciech Polak. Jego apel ma związek z trwającymi od ubiegłego tygodnia w całym kraju protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
 32. Z powodu koronawirusa wstrzymane zdjęcia do "Mission impossible" w Wenecji
  W Wenecji zawieszone zostały zdjęcia do siódmej części filmu "Mission impossible" z Tomem Cruisem. Powodem ich wstrzymania jest wykrycie zakażeń koronawirusem w ekipie - podały w poniedziałek włoskie media.
 33. Belgia: Za 2 tygodnie zabraknie miejsc w szpitalach
  Jeśli obecny wzrost liczby osób przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii z powodu koronawirusa utrzyma się, w ciągu 15 dni może liczba pacjentów może osiągnąć 2 tys., co oznacza maksymalną pojemność - poinformował Yves Van Laethem, federalny rzecznik ds. walki z koronawirusem.
 34. Cisza i niepokoje przedwyborcze na Wybrzeżu
  Zaledwie kilka dni pozostało do wyborów prezydenckich na Wybrzeżu Kości Słoniowej, zaplanowanych na 31 października.
 35. MEN: W trybie zdalnym uczy się około 3,8 mln uczniów
  Od poniedziałku w trybie zdalnym uczy się około 3,8 mln uczniów: 1,8 mln uczniów szkół średnich i niecałe 2 mln uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Bez zmian, w trybie stacjonarnym uczy się blisko 1,1 mln uczniów klas I-III podstawówek i ponad 1,4 mln przedszkolaków - podało MEN.
 36. Miejmy nadzieję, że będzie pokój...
  W tej części Afryki, gdzie jestem, w relacjach międzyludzkich liczy się najpierw aby wspólnie żyć. Ludzie tu nie patrzą na różnice religijne między sobą, tylko na to co ich łączy, aby starać się żyć w pokoju - mówi o. Adam Choma MAfr.
 37. Abp Jędraszewski: Mamy do czynienia z agresją niespotykaną w Polsce
  - Coś pęka w naszym społeczeństwie. Dzieje się coś bardzo niedobrego - mówi o trwających protestach metropolita krakowski, apelując o namysł, rozwagę i modlitwę.
 38. Kuria Metropolitalna nie udzieliła żadnej zgody
  Oświadczenie strony kościelnej w związku z niedzielnymi manifestacjami przed katedrą Chrystusa Króla w Katowicach.
 39. Poznań: Zniszczenia po manifestacjach
  Do znieważenia i zniszczenia poznańskich pomników: Jana Pawła II i 15. Pułku Ułanów Poznańskich doszło w ostatnich dniach w trakcie protestów przeciwników wyroku TK. Popisane wulgarnymi hasłami zostały także donice w centrum miasta. Sprawców szuka policja.
 40. MZ: 10 241 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 45 osób
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 10 241 osób, zmarło 45 chorych - podał w poniedziałek resort zdrowia. Najwięcej zakażeń zanotowano w województwach mazowieckim, małopolskim i w śląskim.
 41. Od poniedziałku w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich nauka zdalna
  Od poniedziałku uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych w całym kraju będą się uczyć zdalnie. Tryb ten będzie obowiązywał przez dwa tygodnie. W przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych zajęcia nadal będą odbywać się stacjonarnie.
 42. Niedzielski: Boże Narodzenie spędzimy w ścisłym gronie
  Na pewno nie będzie takiej poprawy, byśmy o świętach Bożego Narodzenia mogli myśleć w sposób tradycyjny - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w "Fakcie".
 43. Większość Polaków popiera kary za brak maseczek
  Mimo, że w Polsce jest spora grupa osób, które negują zasłanianie ust i nosa, to jednak większość Polaków popiera bezwzględne karanie za brak maseczki - podał w poniedziałek "Super Express" powołując się na sondaż Instytutu Pollster.
 44. Katowice: Około 4 tys. osób protestowało pod katedrą ws. aborcji, doszło do starć z policją
  Ok. 4 tys. osób według policji zgromadziła w niedzielę wieczorem trzygodzinna demonstracja w Katowicach przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Policja użyła gazu, gdy grupa osób naparła na policyjny kordon w kierunku kontrdemonstracji narodowców.
 45. Praca zdalna efektywniejsza, ale zabiera więcej czasu
  Wykonywanie obowiązków zawodowych w domu jest skuteczniejsze niż w biurze - uważa prawie 51 proc. uczestników badania "Efektywność pracy zdalnej". Jednocześnie 45 proc. przyznaje, że pracując zdalnie, poświęca na obowiązki więcej czasu niż w siedzibie firmy.
 46. Zwolennicy aborcji demonstrują przed Pałacem Arcybiskupów
  To nie wy będziecie rodzić trupy – skandują ludzie, którzy zebrali się na ul. Miodowej w Warszawie. Organizatorzy manifestacji to m.in. partia Razem i Młoda Lewica.
 47. Minister obrony narodowej ma koronawirusa
  Po przebyciu kwarantanny miałem zrobiony test na obecność koronawirusa; wynik niestety jest dodatni; czuję się dobrze - poinformował Mariusz Błaszczak.
 48. Polak aresztowany na Węgrzech. Miał przemycać ludzi
  Węgierska policja aresztowała obywatela Polski podejrzanego o próbę przemytu dziesięciu Syryjczyków poza granice kraju - poinformowała komenda policji w Veszprem na zachodzie Węgier.
 49. Prezes Ordo Iuris dzieli się osobistą historią
  Nasz Emil Ludwik umarł w piątek – napisał na Facebooku mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris. I dodał: „Gdyby nie sytuacja ostatnich dni, ta historia zostałaby wyłącznie w naszej rodzinie. Dziś jednak może być dla kogoś ważnym świadectwem”.
 50. Kim są nowi kardynałowie?
  W sobotę 28 listopada odbędzie się konsystorz, na którym Franciszek wyniesie do godności kardynalskiej 13 arcybiskupów, biskupów i innych – 9 czynnych i 4 emerytowanych.

Dodatkowe informacje