Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Idzie kryzys, Polacy mniej wydają
  Aż 52 proc. Polaków spodziewa się recesji. Dlatego zapowiadają oszczędności, zwłaszcza w wydatkach na posiłki poza domem i ubrania. Co trzeci redukuje wydatki także na żywność. Dla firm to niezbyt dobre informacje - pisze w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
 2. Polaków będą leczyć lekarze z Ukrainy?
  Możliwość leczenia bez nostryfikacji dyplomu i egzamin uprawniający do posługiwania się tytułem lekarza chce wprowadzić resort zdrowia - czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
 3. 80 lat temu wymordowano tych, za których 28-letni kapłan oddał życie
  Próba uratowania życia współwięźnia, podjęta w obozie Auschwitz przez o. Maksymiliana Kolbego, skończyła się jego męczeńską śmiercią, ale też uratowaniem współwięźnia. Ks. Franciszek Nogalski ofiarował swoje życie za innych, ale nie zapobiegło to barbarzyńskiemu wymordowaniu tych, za których się poświęcił. Czy była to ofiara daremna?
 4. Co trzecie sakramentalne małżeństwo się rozpada
  W Polsce rozpada się co trzecie sakramentalne małżeństwo, w Łodzi już co drugie; kongres ma na celu poszukiwanie środków, które pomogą rodzinom - mówi w wywiadzie z czwartkową Gazetą Polską Codziennie współorganizator Kongresu Nowej Ewangelizacji ks. Michał Olszewski.
 5. Debata widmo
  Myśl wyrachowana: Wymiany logicznych argumentów unika ten, kto wie, że takowe ma tylko przecinek.
 6. W UE27 zgoda co do przedłużenia brexitu
  Ambasadorowie 27 państw członkowskich zgodzili się w środę co do przedłużenia brexitu, aby uniknąć bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale na razie nie ma decyzji, o ile - poinformowało PAP po spotkaniu przedstawicieli państw członkowskich źródło unijne.
 7. Trump znosi sankcje nałożone na Turcję po rozpoczęciu jej ofensywy w Syrii
  Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę zniesienie sankcji, nałożonych na Turcję w połowie października po rozpoczęciu przez siły tureckie ofensywy militarnej przeciwko kurdyjskim bojownikom w północnej Syrii.
 8. Johnson powiedział Tuskowi, że nie chce kolejnego opóźnienia brexitu
  Premier W. Brytanii Boris Johnson powiedział przez telefon szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że nie chce kolejnego przesunięcia brexitu i jest pewien przeforsowania umowy z UE przez parlament przed 31 października - podał w środę rzecznik szefa rządu.
 9. Polacy uważają, że odpowiedzialność za wychowanie seksualne spoczywa przede wszystkim na rodzicach
  Według 80 proc. Polaków edukacja seksualna powinna zostać w szkole. Większość jest jednak zdania, że odpowiedzialność za uświadamianie dzieci spoczywa przede wszystkim na rodzicach, szkoła znalazła się na drugim miejscu. Takie wyniki przyniosły badania przeprowadzone przez IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej (DGP) i RMF FM. W polskich szkołach od wielu lat obecny jest przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" (WDŻ), który przekazuje wiedzę o seksualności.
 10. Bezprecedensowy marsz zakonników przeciw prezydentowi
  Na desperacki i bezprecedensowy gest zdecydowali się wczoraj zakonnicy i zakonnice na Haiti. W centrum Port-au-Prince zorganizowali marsz na znak protestu przeciwko rządom prezydenta Jovenela Moise’a. „Kościół katolicki zazwyczaj organizuje procesje religijne, dziś zwołaliśmy marsz na rzecz wyzwolenia Haiti, bo jesteśmy w katastrofalnej sytuacji” – powiedziała s. Rose Marie Bolimer.
 11. Kościół prawdopodobnie po synodzie zajmie się kwestią święcenia żonatych mężczyzn
  Ta kwestia stanie się prawdopodobnie przedmiotem dużo bardziej szczegółowych analiz, aby Kościół mógł zająć wobec niej spójne stanowisko, mając na względzie nie tylko perspektywę Amazonii, ale całego Kościoła powszechnego - tak o kwestii ewentualnego udzielania święceń kapłańskich tzw. viri probati mówił kard. Peter Turkson na antenie katolickiej telewizji EWTN.
 12. Fundacja Mamy i Taty zachęca: Wolny piątek zamiast „tęczowego piątku”
  Rozpoczynamy akcję „wolny piątek”. Zachęcamy do wzięcia dnia wolnego, urlopu na żądanie i nieposyłanie w tym dniu dziecka do szkoły - apeluje Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty, w odniesieniu do planu środowisk prohomoseksualnych, dotyczących przeprowadzenia w polskich szkołach „tęczowego piątku”.
 13. Jak uczniowie oceniają wiedzę zdobytą na "Wychowaniu do życia w rodzinie"?
  Uczniowie dobrze oceniają wiedzę zdobywaną na wychowaniu do życia w rodzinie (WDŻ), uważają też tę wiedzę za przydatną - wynika z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez socjologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Badań Edukacyjnych, zajmujący się z ramienia MEN interdyscyplinarnymi badaniami nad efektywnością systemu edukacji w Polsce.
 14. Sąd uniewinnił księdza oskarżonego o pedofilię
  Trzy lata temu ks. José Antonio Molina, kapłan z San Salvadoru, został bezpośrednio przez papieża w trybie pilnym suspendowany za rzekomą pedofilię i zwolniony ze wszystkich stanowisk i funkcji. Kapłan nie mógł wówczas sprzeciwić się tej decyzji. Teraz okazuje się, że oskarżenie było całkowicie fałszywe. Sąd państwowy w Salwadorze ustalił, że kapłan jest niewinny i oczyścił z wszelkich zarzutów.
 15. KO chce wyłączenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN z rozpatrywania protestów wyborczych
  Politycy Koalicji Obywatelskiej nie zgadzają się, by wniesione do Sądu Najwyższego protesty wyborcze rozpatrywała powołana - ich zdaniem - z naruszeniem konstytucji - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Zapowiedzieli złożenie wniosku o wyłączenie całego składu Izby z tej sprawy.
 16. Zwłoki 39 osób znaleziono w ciężarówce
  W kontenerze ciężarówki na terenie parku przemysłowego w hrabstwie Essex, w południowo-wschodniej Anglii, znaleziono zwłoki 39 osób - poinformowała w środę brytyjska policja. Na razie nie wiadomo jakiej byli narodowości. Kierowca ciężarówki został aresztowany.
 17. Jest decyzja prokuratury ws. obrazu Matki Bożej z tęczową aureolą na Marszu Równości
  Osoby, które podczas czerwcowego Marszu Równości w Częstochowie niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie dopuściły się przestępstwa obrazy uczuć religijnych - uznała częstochowska prokuratura, umarzając postępowanie w tej sprawie.
 18. Papież: Albo "Kościół wychodzi" do ludzi, albo "nie jest Kościołem"
  "Kościół nie jest twierdzą, ale namiotem zdolnym poszerzyć swoją przestrzeń, by zapewnić dostęp wszystkim" - powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej. "To Kościół z otwartymi drzwiami" - dodał.
 19. "Decyzja WSA ws. nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 - absolutnie skandaliczna"
  Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9 jest "absolutnie skandaliczna" - ocenił w środę wicepremier Jacek Sasin. Zapowiadaliśmy, że będziemy chcieli kontynuować reformę sądownictwa i ta decyzja nas w tym utwierdza - dodał.
 20. Norwescy urzędnicy odpowiedzą przed polskim sądem za rozbijanie rodziny
  Sprawa pracowników norweskiego urzędu do spraw dzieci – Barnevernet, którzy bezpodstawnie odebrali polskie dziecko powinna być ponownie rozpoznana przez sąd. Takie postanowienie wydał Sąd Okręgowy w Tarnowie. Byłby to precedens, gdyż zagraniczny urzędnik jeszcze nigdy nie odpowiadał w Polsce za działanie wymierzone w polską rodzinę. Rodziców z Tarnowa reprezentują prawnicy Ordo Iuris.
 21. Gdy się urodziła, była mniejsza od lalki Barbie
  Po 150 dniach walki wychodzi wreszcie ze szpitala.
 22. W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 27 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
 23. Zmarł współtwórca polskiej opieki paliatywnej
  Zmarł prof. Jacek Łuczak, poznański lekarz uznawany za twórcę polskiej opieki paliatywnej. Miał 84 lata. Był inicjatorem powstania m.in. poznańskiego Hospicjum Palium i Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
 24. Węgry: Trzeci dzień z rzędu pobity dzienny rekord temperatury
  Po raz trzeci pod rząd pobity został we wtorek dzienny rekord temperatury na Węgrzech. Zanotowana wysokość słupka rtęci - 28,7 stopnia C - była o ponad 2 stopnie wyższa od poprzedniego rekordu dla 22 października - podał Krajowy Urząd Meteorologiczny na Facebooku.
 25. Brytyjska Izba Gmin poparła umowę ws. brexitu
  Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek w pierwszym głosowaniu rządowy projekt ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z UE, ale odrzuciła plan, by procedowanie ustawy zakończyć w ciągu zaledwie trzech dni. To stawia pod znakiem zapytania brexit w dniu 31 października.
 26. Prymas o Kongresie Nowej Ewangelizacji
  Podstawowym celem V Kongresu Nowej Ewangelizacji jest pochylenie się w świetle Ewangelii nad sytuacją współczesnej rodziny - powiedział w rozmowie z PAP prymas Polski abp Wojciech Polak.
 27. ONZ: 180 tys. Syryjczyków zmuszonych do przesiedlenia w ostatnich 2 tygodniach
  Z powodu blisko dwutygodniowych walk w północno-wschodniej Syrii, spowodowanych ofensywą wojsk tureckich, ok. 180 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów lub schronisk. Ludzie ci wymagają bezzwłocznej pomocy humanitarnej - alarmuje ONZ.
 28. Kim Dzong Un chce unowocześnić region turystyczny Gór Kumgang
  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiedział, że wszystkie obiekty sfinansowane kiedyś przez Koreę Południową w regionie turystycznym Gór Kumgang (Góry Diamentowe) muszą zostać usunięte i zastąpione budowlami, zaprojektowanymi przez Pjongjang - poinformowała w środę północnokoreańska agencja KCNA.
 29. Brytyjczycy wstrzymują prace nad ustawą ws. brexitu
  Brytyjski premier Boris Johnson po przegranym głosowaniu nad harmonogramem prac nad ustawą ws. porozumienia o wystąpieniu z UE zapowiedział, że wstrzymuje ją do czasu odniesienia się przez Brukselę do wniosku o przesunięcie terminu brexitu.
 30. Morawiecki: Ataki na Beatę Szydło i jej najbliższych - haniebne i niedopuszczalne
  Ataki na Beatę Szydło i jej najbliższych są haniebne i absolutnie niedopuszczalne; rodzina jest i pozostanie w Polsce świętością, dlatego wykorzystywanie jej do walki politycznej budzi odrazę - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
 31. Międzyreligijna modlitwa o pokój w Warszawie
  W nawiązaniu do międzyreligijnego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu, którego inicjatorem był Jan Paweł II, przedstawiciele wielu religii spotkają się w sobotę w Warszawie, aby w jednym miejscu modlić się o pokój na świecie.
 32. ZNP rozpoczyna bezterminowy tzw. protest włoski
  Rozpoczynamy akcję protestacyjną, podczas której nauczyciele będą wykonywać tylko czynności opisane w przepisach prawa oświatowego - poinformował we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz. Dodał, że tzw. włoski protest jest bezterminowy.
 33. Kolacja z Janem Pawłem II
  Najbardziej intrygujące spostrzeżenie Ojca Świętego tego dnia zawierała jego odpowiedź na pytanie o to, jak doszedł do wniosku, że w wielu wypadkach przyczyną zła we współczesnym świecie jest kryzys postrzegania idei osoby ludzkiej.
 34. Zburzono kolejną chrześcijańską świątynię w Chinach
  W Chinach, w prowincji Anhui położonej we wschodniej części tego kraju, władze zburzyły kościół należący do oficjalnego Kościoła protestanckiego, który mógł pomieścić 3 tys. osób. Jednocześnie aresztowano dwóch pastorów pod zarzutem gromadzenia ludzi w celu zaburzania porządku publicznego.
 35. Św. Jan Paweł II będzie ogłoszony doktorem Kościoła i patronem Europy?
  Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Dziś, podczas kongresu „Europa Christi”, inicjatywę wsparł kard. Stanisław Dziwisz.
 36. Szwajcaria robi się bardziej „zielona”
  W Szwajcarii sukces osiągnęły partie Zielonych. Jednak fakt ten może mieć na razie niewielkie znaczenie dla polityki tego kraju.
 37. Ostre oświadczenie adwokata ks. Tymoteusza Szydły
  "Całkowicie nieprawdziwe oraz zniesławiające są pojawiające się ostatnio w przestrzeni publicznej plotki, dotyczące rzekomej przyczyny urlopu księdza Tymoteusza Szydło" - oświadczył we wtorek pełnomocnik księdza mec. Maciej Zaborowski.
 38. Uwaga, rodzice! "Tęczowe piątki" nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania
  Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ – informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r., odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” – przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
 39. Kontrowersyjna prośba do papieża powraca
  Sześciu kardynałów i biskupów skierowało do papieża Franciszka list otwarty, w którym prosi o ogłoszenie piątego dogmatu maryjnego, który miałby dotyczyć współodkupieńczej roli Maryi w historii zbawienia. Kontrowersyjny postulat powraca w Kościele od ponad stu lat, jednak dotąd nie znalazł wystarczającego uzasadnienia w nauczaniu Kościoła.
 40. Szef dykasterii ekonomicznej dementuje sensacje o bliskim krachu finansowym Stolicy Apostolskiej
  Stolicy Apostolskiej i Państwu Watykańskiemu nie grozi żaden krach, a opisy dziennikarskie przypominają raczej powieści sensacyjne niż rzeczywistość – stwierdził w wywiadzie dla katolickiego dziennika „Avvenire” bp Nunzio Galantino, przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Dykasteria ta zajmuje się zarządzaniem majątkiem i funduszami Stolicy Apostolskiej.
 41. Czy wyniki wyborów są ważne?
  Wyniki wyborów parlamentarnych na dzisiaj są ważne, jest 90 dni na rozpoznanie wszystkich protestów wyborczych, ważność wyborów stwierdza nowa izba Sądu Najwyższego, w której skład wchodzą sędziowie, którzy przeszli procedurę przed KRS - powiedział we wtorek rzecznik SN Michał Laskowski.
 42. Ilu jest zwolenników rządu, a ilu przeciwników?
  41 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy rządu Mateusza Morawieckiego, 29 proc. respondentów określiło się jako jego przeciwnicy, a 25 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu - wynika z najnowszego październikowego sondażu CBOS.
 43. Kiedy prezydent Duda spotka się z Trumpem?
  Prawdopodobnie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem dojdzie jeszcze w tym roku na szczycie NATO w Londynie - powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
 44. Irlandia Płn. liberalizuje aborcję i legalizuje małżeństwa jednopłciowe
  O północy z poniedziałku na wtorek w Irlandii Północnej weszły w życie przepisy liberalizujące aborcję, a niedługo zostaną dopuszczone małżeństwa jednopłciowe. Zmiany są skutkiem potężnego kryzysu politycznego w tej brytyjskiej prowincji.
 45. Papieski harley sprzedany za 48 tys. funtów na potrzeby sierocińca w Ugandzie
  Biały motocykl - papieski harley-davidson - został sprzedany 20 października na aukcji w brytyjskim Stafford za 48 300 funtów (niemal 250 tys. zł). Poinformował o tym na swojej stronie internetowej dom aukcyjny Bonhams.
 46. Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele
  Benedykt XVI kocha Kościół w Niemczech, ale to co się w nim teraz dzieje w większości sprawia mu ból – powiedział sekretarz abp Georg Gänswein. Podkreślił on, że Papieża Seniora najbardziej niepokoi swoiste „zaćmienie Boga”, które dokonuje się w jego ojczystym Kościele. Benedykt XVI ostrzegał przed tym od dawna.
 47. Policja rozpędziła nocną manifestację w Barcelonie
  Oddziały szturmowe policji rozpędziły w nocy z poniedziałku na wtorek separatystów, którzy protestowali pod budynkiem przedstawicielstwa hiszpańskiego rządu w Barcelonie.
 48. W.Brytania: Rząd przedstawił projekt ustawy o brexicie
  Brytyjski rząd opublikował w poniedziałek projekt ustawy, która włącza postanowienia uzgodnionej z Unią Europejską umowy o warunkach brexitu do brytyjskiego prawa. Rząd chce, żeby Izba Gmin zakończyła pracę nad nią do czwartku.
 49. Miasto nie sprzeda Kościołowi terenów po dawnym motelu Krak
  Do czasu otrzymania z Urzędu Miasta Krakowa oficjalnego pisma w tej sprawie, krakowska kuria nie będzie jej komentowała.
 50. Mówiliśmy mu o ważnych sprawach
  Górskie wyprawy, spływy kajakowe, niezapomniane rozmowy i wykłady o wierze połączyły grupę studentów w „Rodzinkę”. Mieli wyjątkowego „Wujka” – ich duszpasterzem był ks. Karol Wojtyła.

Dodatkowe informacje