Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Wrócił do Taciszowa
  Ojciec Maciej Adamczewski, kamilianin, który zmarł nagle w wieku 47 lat, został pochowany na cmentarzu w Taciszowie, gdzie rozpoczynał swoją zakonną drogę życia.
 2. Polska będzie przewodniczyć w OBWE w 2022 roku
  Podczas posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE w czwartek w Bratysławie państwa członkowskie zdecydowały, że Polska będzie przewodniczyć Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 roku - poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
 3. Zapłonęły światła na choince na placu Świętego Piotra
  Po zmierzchu w czwartek zapłonęły lampki na choince na placu Świętego Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Drzewko i żłóbek są darami z terenów na północy Włoch, dotkniętych przez zeszłoroczne nawałnice. Przypominają o tym elementy dekoracji.
 4. Francja: Starcia z policją w trakcie demonstracji przeciw reformie emerytur
  W trakcie odbywających się w czwartek na terenie całej Francji demonstracji przeciwko reformie systemu emerytalnego doszło do policyjnych interwencji przeciwko osobom wszczynającym zamieszki. W Paryżu podpalano samochody i rozbijano szyby.
 5. Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego
  Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny - podał Trybunał Konstytucyjny.
 6. Kard. Duka: To Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji
  Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie – uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech.
 7. Szacowana stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.
  Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie br. 5,1 proc. i w porównaniu do października wzrosła o 0,1 punktu procentowego – poinformował PAP resort rodziny, pracy i polityki społecznej. To bardzo dobry wynik, który świadczy o dobrej kondycji rynku pracy - ocenia minister Marlena Maląg.
 8. Wejścia w skład Rosji chce tylko 7,7 proc. Białorusinów
  Wejście Białorusi w skład Rosji popiera zaledwie 7,7 proc. badanych - poinformował w oświadczeniu Instytut Socjologii Narodowej Akademii Nauk Białorusi. Dezawuuje to rosyjskie sondaże, według których za taką integracją opowiada się niemal 90 proc. badanych.
 9. Papież: Symbole Bożego Narodzenia usuwane, zostają te banalne i komercyjne
  Papież Franciszek mówił w czwartek ofiarodawcom szopki i choinki dla Watykanu, że chrześcijańskie znaki Bożego Narodzenia są czasem usuwane i pozostają wyłącznie jego "banalne, komercyjne" symbole. Świat, jak dodał, boi się pamiętać, czym jest Boże Narodzenie.
 10. Premier powołał Radę Rodziny
  Premier Mateusz Morawiecki powołał dziś Radę Rodziny, organ doradczy przy Radzie Ministrów. Jej zadaniem będzie opracowanie strategii demograficznej i promocja tradycyjnego modelu rodziny. Członkami Rady zostali eksperci z wieloletnim doświadczeniem działania na rzecz polskich rodzin.
 11. Franciszek: Nadchodzi burza
  Nie budujemy życia na tym co ulotne, ale podążajmy ku skale, którą jest Pan, a będziemy szczęśliwi - zachęcił Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 7, 21. 24-2) mówiącego o człowieku, który zbudował swój dom na skale oraz drugim, który budował na piasku, papież zachęcił do pokładania ufności w Bogu, który jest skałą.
 12. Szczyrk: Osiem ofiar śmiertelnych wybuchu gazu
  Znaleziono kolejne dwie ofiary wybuchu gazu. W sumie w eksplozji zginęło osiem osób: czworo dzieci i czworo dorosłych - poinformował w czwartek rano wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
 13. Jarosław Gowin: W sprawie ustawy antyaborcyjnej polityk musi kierować się odpowiedzialnością
  W sprawie ustawy antyaborcyjnej polityk musi kierować się odpowiedzialnością - powiedział na antenie Radia eM wicepremier Jarosław Gowin. Wyraził opinię, że zmiana obecnych przepisów może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę w przyszłości.
 14. Duńskie służby socjalne chciały rozdzielić czeczeńską rodzinę. Sąd w Polsce pozwolił jej pozostać razem
  Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej orzekł, że piątka czeczeńskich dzieci, które matka wywiozła z Danii do Polski pozostanie pod opieką rodziców - dowiedziała się PAP. Kobieta zrobiła to, bo tamtejsze służby socjalne odebrały jej dzieci i umieściły je w trzech osobnych rodzinach zastępczych. To kolejna tego typu sprawa, którą rozstrzyga polski sąd.
 15. Nowa minister sportu
  Prezydent Duda powołał w czwartek Danutę Dmowską-Andrzejuk na stanowisko ministra sportu; jednocześnie odwołał z tej funkcji premiera Mateusza Morawieckiego.
 16. Najlepsze karpie sprzedają w Staniątkach
  Karpie ze stawów w klasztornym ogrodzie, upieczone przez siostry i ręcznie ozdabiane pierniczki, miody, świąteczne ciasta i przetwory można kupić u sióstr benedyktynek w Staniątkach, a przy okazji - wesprzeć 800-letnie opactwo.
 17. Prof. Lipton: Kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne mają mniejszą objętość istotnego rejonu mózgu
  Kobiety stosujące pigułkę antykoncepcyjną mają mniejszą objętość istotnego rejonu mózgu - poinformował prof. Michael L. Lipton, radiolog z Gruss Magnetic Resonance Research Center przy Albert Einstein College of Medicine i dyrektor medyczny laboratorium rezonansu magnetycznego przy Montefiore Medical Center w Nowym Jorku.
 18. We Francji strajk generalny - stanęły pociągi i metro, zamknięto szkoły
  W całej Francji rozpoczął się w czwartek strajk generalny pracowników sektora transportu, edukacji, strażaków, śmieciarzy i adwokatów przeciwko reformie emerytalnej. Większość pociągów nie wyjechała na trasy, zamknięte są szkoły, w Paryżu nie działa metro.
 19. Były przewodniczący Rady Miasta Lublin zatrzymany przez CBA
  Prezydent Lublina Krzysztof Żuk poręczył za zatrzymanego Piotra Kowalczyka.
 20. "Ojcze nasz" po aramejsku
  Posłuchajcie Modlitwy Pańskiej w ojczystym języku Jezusa.
 21. Nikt z 8 mieszkańców obecnych w budynku w Szczyrku nie przeżył...
  Wieczorem 4 grudnia trzykondygnacyjny budynek prywatny przy ulicy Leszczynowej zawalił się wskutek wybuchu gazu, do którego prawdopodobnie doszło w wyniku przewiercenia rury gazociągu podczas robót prowadzonych przez firmę na zewnątrz obiektu. Przypuszczalnie w środku mogło znajdować się 8 osób. Wydobyto już 8 ciał: 4 dorosłych i 4 dzieci. Bp Roman Pindel prosi o modlitwę...
 22. Św. Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?
  Prosiłem o zgodę na wysłanie zaproszenia do Przewodniczących Konferencji Episkopatów całej Europy o poparcie dla inicjatywy, którą wystosowałem do Ojca Świętego Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II Patronem Europy i Doktorem Kościoła. Taką zgodę uzyskałem – zaznaczył abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) wziął udział w posiedzeniu Prezydium CCEE, które w dniach 1-3 grudnia br. obywało się w Bratysławie.
 23. Bp Dydycz: Zwracamy się z serdeczną prośbą o zainteresowanie naszymi Rodakami
  Zwracamy się z serdeczną prośbą o zainteresowanie naszymi Rodakami – powiedział bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed XX Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, który będzie obchodzony w Kościele w Polsce w najbliższą niedzielę 8 grudnia. Dzień organizowany jest przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.
 24. Błaszczak: Na szczycie NATO udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski
  Po londyńskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego minister obrony Mariusz Błaszczak oświadczył w środę, że "udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu, dzięki aktywności również naszego kraju".
 25. Strzelanina w bazie wojskowej w Pearl Harbor
  W strzelaninie, do której doszło w środę w bazie wojskowej w Pearl Harbor na Hawajach, zginęły trzy osoby, w tym jej sprawca, żołnierz marynarki wojennej USA, który po ataku popełnił samobójstwo - poinformowały władze wojskowe.
 26. Zaszczep dziecko
  Myśl wyrachowana: Mamo, tato, chcecie ochronić dziecko przed fałszem? Musicie być szybsi z prawdą.
 27. Wybuch gazu w Szczyrku: Pod gruzami mogą być ludzie
  Trwa akcja ratunkowa, z budynku wydobywa się ogień.
 28. Kard. Ranjith: Wchodząc w politykę duchowny wyrządza szkodę swojemu krajowi
  „Duchowni, którzy wchodzą w politykę, wyrządzają ogromną szkodę swojemu krajowi. Ich zadaniem jest przewodnictwo duchowe, a nie polityczne” – powiedział kard. Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo, podczas spotkania na Uniwersytecie Ruhuna.
 29. W pożarze stracili wszystko. Pomoc pilnie potrzebna
  Spłonął ich dom. Pilnie potrzebna pomoc dla 7-osobowej rodziny z Gdańska.
 30. Francja: Kontrowersje wobec nowej prawnej definicji antysemityzmu
  Francuskie Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu, przyjęło przedstawioną przez rząd rezolucję definiująca antysemityzm. Treść dokumentu wzbudziła kontrowersje ze względu na rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm.
 31. Kard. Krajewski: Otwórzcie klasztory i plebanie dla uchodźców
  Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie klasztorów i plebanii dla uchodźców przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Jałmużnik wrócił stamtąd w środę z 33 osobami, które przyjmie Watykan.
 32. Francja u progu rewolucji? Już jutro zaczyna się strajk generalny praktycznie wszystkich niezadowolonych grup w tym kraju
  Kolejarze, pracownicy metra, kierowcy autobusów, kontrolerzy lotów, policjanci, śmieciarze, nauczyciele, rolnicy – wszyscy 5 grudnia będą we Francji protestować. Krajowi grozi paraliż a jego prezydentowi, polityczny upadek.
 33. Narodowy Spis Powszechny 2021: GUS zapyta m.in. o wyznanie i stan cywilny
  Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. zostanie w całej Polsce przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie Głównego Urzędu Statystycznego zapytają mieszkańców naszego kraju m.in. o stan cywilny, narodowość czy wyznanie, a więc przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego.
 34. Papież przyjął dymisję biskupa z USA, któremu zarzuca się tuszowanie pedofilii
  Papież Franciszek przyjął dymisję złożoną przez biskupa Buffalo w amerykańskim stanie Nowy Jork Richarda J. Malone'a - poinformował w środę Watykan. Biskupowi zarzucano wcześniej tuszowanie czynów pedofilskich w jego diecezji.
 35. Dwaj rosyjscy dyplomaci wyrzuceni z Niemiec. Ma to związek z zabójstwem
  Niemieckie MSZ poinformowało w środę, że uznało ze skutkiem natychmiastowym za osoby niepożądane dwóch rosyjskich dyplomatów. Ma to związek z zabójstwem w sierpniu w stolicy Niemiec obywatela Gruzji.
 36. Nowa nominacja - ósmy biskup Polak w Brazylii. Pochodzi z archidiecezji krakowskiej
  Ksiądz Zdzisław Błaszczyk został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji Rio de Janeiro w Brazylii. To kapłan archidiecezji krakowskiej, który w Brazylii pracuje od 2000 roku.
 37. Banaś: Byłem gotów złożyć rezygnację z urzędu szefa NIK, jednak...
  Byłem gotów złożyć rezygnację, ale stałem się przedmiotem brutalnej gry politycznej – oświadczył w środę szef NIK Marian Banaś. Zadeklarował, że jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych, a jeśli zajdzie potrzeba zrzec się immunitetu. Będę kontynuował misję w poczuciu odpowiedzialności - dodał.
 38. Papież: Świadomość kryzysu klimatycznego jest wciąż za słaba
  Papież Franciszek ocenił w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej w Madrycie, że wciąż na świecie panuje za "słaba" świadomość kryzysu klimatycznego, w rezultacie czego nie można odpowiedzieć we właściwy sposób na to "cywilizacyjne wyzwanie".
 39. Trucizna w leku na cukrzycę
  Należy mówić nie o zanieczyszczeniu leku na cukrzycę, ale rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że prawdopodobnie te substancje w leku występowały zawsze lub od długiego czasu.
 40. Piotr Duda u papieża. "W Argentynie związkowiec schowałby ten różaniec za siebie, a przewodniczący Solidarności pokazuje go wysoko"
  Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda powiedział w środę PAP po prywatnej audiencji u papieża Franciszka w Watykanie, że w jej trakcie poprosił go o modlitwę za polskich górników i wszystkich ludzi pracy.
 41. Zmarł Tomasz Kabis – iluzjonista, przyjaciel „Gościa”
  Tomek odszedł dzisiejszej nocy, po długiej walce z chorobą. Miał 30 lat. Znany czytelnikom „Gościa” i „Małego Gościa” z niewiarygodnych popisów iluzjonistycznych. Ale przede wszystkim znaliśmy go z wiarygodnego świadectwa głębokiej relacji z Panem Bogiem.
 42. Prof. Przybysz: Komunikacja Kościoła w sytuacjach kryzysowych - do poprawki
  Obrazki z życia pięknego Kościoła często się nie przebijają, dlatego warto by Kościół jak najmocniej współpracował z mediami – podsumowała prof. Monika Przybysz, specjalistka w dziedzinie zarządzania kryzysowego, należąca do grona organizatorów „Warsztatów dla pracowników instytucji kościelnych” opowiedziała KAI m.in. o wizerunku Kościoła i jego umiejętnościach komunikacyjnych.
 43. Papież: Wiary w Chrystusa nie da się pogodzić z magią
  „Jeśli wybierasz Chrystusa, nie możesz uciekać się do czarodzieja: wiara jest ufnym powierzeniem się w ręce niezawodnego Boga, który objawia się nie przez praktyki okultystyczne, ale poprzez objawienie i bezinteresowną miłość” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.
 44. Premier do górników: Wydobywacie najgłębszy polski potencjał
  Wydobywacie najgłębszy polski potencjał; ciężką pracą budujecie polską gospodarkę, a swoją postawą dajecie przykład odwagi i przywiązania do tradycji - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który złożył górnikom życzenia z okazji Barbórki w materiale wideo opublikowanym na Facebooku.
 45. Franciszek do „Solidarności”: Służcie człowiekowi pracy
  Solidarność to „wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku” – powiedział papież Franciszek, przyjmując przed audiencją ogólną w auli Pawła VI Watykanie kierownictwo NSZZ „Solidarność”. Delegacji związku przewodniczył Piotr Duda. Obecni też byli przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.
 46. Ambasador USA w Niemczech: Sami nie utrzymamy NATO
  Ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech Richard Grenell napisał w środę w dzienniku 'Frankfurter Allgemeine Zeitung", że jego kraj nie jest stanie sam utrzymać NATO. Dyplomata ponownie zaapelował o większe zaangażowanie finansowe Europy na rzecz Sojuszu.
 47. Singapurczycy zainteresowani udziałem w projekcie CPK
  Centralny Port Komunikacyjny szuka doradcy strategicznego dla projektu, w tej sprawie spółka spotkała się z przedstawicielami singapurskiego Lotniska Changi - mówi PAP pełniący obowiązki prezesa CPK Mikołaj Wild. Jak dodał, Singapurczycy są zainteresowani udziałem w projekcie.
 48. Beatyfikacja abp. Fultona Sheena wstrzymana
  Planowana na 21 grudnia beatyfikacja słynnego amerykańskiego kaznodziei telewizyjnego abp. Fultona Sheena została wstrzymana przez Watykan. Stało się to na prośbę kilku amerykańskich biskupów. Poprosili oni o dalsze rozważenie kwestii wyniesienia arcybiskupa na ołtarze. Nie podano przyczyn tej prośby ani motywów decyzji Stolicy Apostolskiej. Diecezja Peoria podała jedynie, że "w obecnym klimacie jest ważne, by wierni wiedzieli, że nie było i nie ma wobec abp. Sheena zarzutów dotyczących molestowania nieletnich".
 49. Tatuaże, gra na smartfony - nowe przejawy popularności św. Barbary
  Zupełnie nowe i zaskakujące bywają przejawy popularności św. Barbary. W przygotowaniu jest poświęcona jej gra na smartfony. Coraz popularniejsze wśród górników są także tatuaże z jej wizerunkiem.
 50. Sensacyjne odkrycie w kościele w Czchowie
  W sezonie miasto to odwiedziło wielu turystów, podziwiając Dolinę Dunajca z odrestaurowanej wieży. Cenniejszą perełką jest tam jednak gotycki kościół.

Dodatkowe informacje