Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Prof. Horban o sytuacji epidemicznej: Nie jest najgorzej
  Nie jest najgorzej. Liczba zakażeń utrzymuje się na niewielkim poziomie, a epidemia właściwie dotyczy kilku województw - śląskiego, łódzkiego i mazowieckiego - powiedział PAP krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban, pytany o sytuację epidemiczną w kraju. Podkreślił, że w stosunku do Europy Zachodniej nie wypadamy najgorzej.
 2. Liderzy Dzieła Szensztackiego odrzucają oskarżenia pod adresem jego założyciela
  Prezydium Generalnego Dzieła Szensztackiego opublikowało oświadczenie w sprawie oskarżeń o nadużycia wobec księdza Józefa Kentenicha, założyciela tego ruchu.
 3. S. Anna jest pierwszą i jedyną kobietą - diecezjalną delegatką ds. ochrony dzieci i młodzieży
  Dobro osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym powinno być najważniejsze - mówi w rozmowie z KAI s. Anna Szubrycht ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Jest ona pierwszą i do tej pory jedyną kobietą pełniącą posłuję diecezjalnej delegatki ds. ochrony dzieci i młodzieży. W archidiecezji krakowskiej jest dwóch delegatów: s. Szubrycht i ks. Marcin Cholewa.
 4. Karol Wojtyła w obiektywie Adama Bujaka
  Od soboty 4 lipca w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, można będzie oglądać wystawę 189 wykonanych przez A. Bujaka, w większości niepublikowanych, zdjęć K. Wojtyły.
 5. Sąd: Deklaracja sprzeciwiająca się ideologii LGBT zgodna z prawem
  Małopolska Gmina Lipinki miała prawo przyjąć uchwałę „Gmina Lipinki wolna od ideologii «LGBT»”. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na uchwałę Rady Gminy z 2019 r. Sąd potwierdził, że akt „ma charakter deklaracji ideowej nie stanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków”, a zatem nie może dyskryminować żadnej grupy osób. Uczestnikiem postępowania był Instytut Ordo Iuris, który już w marcu przedstawił sądowi stanowisko w obronie prorodzinnej gminy.
 6. Działalność wszelkich organizacji na terenie szkoły będzie wymagać zgody rodziców
  Składam prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.
 7. Są nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli
  GIS opublikował w piątek zaktualizowane wytyczne m.in. dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Jedna grupa dzieci ma w miarę możliwości przebywać w wyznaczonej i stałej sali. W grupie może być maksymalnie 25 dzieci. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej.
 8. Abp Wiktor Skworc: Życzę, aby mój kraj obronił prawo dziecka i obronił swoją obywatelkę
  - Życzę, aby mój kraj jako suwerenne państwo obronił prawo dziecka i obronił swoją obywatelkę - mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc, nawiązując do sprawy 4-letniej Ines, którą po śmierci jej mamy chce zabrać do Belgii ojciec.
 9. Ministerstwo Zdrowia: 259 nowych zakażeń koronawirusem
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 259 osób, w tym najwięcej na Śląsku - 80; łącznie zanotowano dotąd 35 tys. 405 przypadków. Zmarło kolejne 15 osób, w sumie już 1507 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
 10. MZ: Wyzdrowiało już 22 651 pacjentów zakażonych koronawirusem
  Dotychczas wyzdrowiało 22 651 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1743 osób, pod respiratorem jest 72 chorych - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.
 11. Premier Francji podał się do dymisji
  Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek do dymisji, będzie jednak sprawował urząd do czasu utworzenia nowego gabinetu - poinformował Pałac Elizejski.
 12. Czesi wstrzymują wydobycie w kopalniach
  W piątek przestaną pracować Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie - jedyny czeski producent węgla kamiennego. Powód: koronawirus.
 13. Badanie: Nowy szczep koronawirusa znacznie bardziej zakaźny
  Dominujący obecnie na świecie szczep nowego koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach - wynika z artykułu opublikowanego w piśmie "Cell". Wykryta w genomie wirusa mutacja nie czyni go jednak groźniejszym dla zdrowia.
 14. Większość Hiszpanów spędzi wakacje w domu
  Mieszkańcy mocno doświadczonej przez pandemię COVID-19 Hiszpanii nie zamierzają udawać się na wczasy podczas tegorocznych wakacji - wynika z badań przeprowadzanych wśród mieszkańców tego kraju.
 15. Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu
  W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
 16. Kim Dzong Un: Obroniliśmy się przed pandemią koronawirusa
  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział w czwartek na spotkaniu biura politycznego Partii Robotniczej KRLD, że jego kraj obronił się przez pandemią koronawirusa. Północnokoreański rząd do tej pory nie zgłosił oficjalnie ani jednego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
 17. Badanie: Przedsiębiorcy lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną
  Przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów "KoronaBilans MŚP". Mniej firm deklaruje też konieczność zwalniania pracowników.
 18. WHO: Bardzo małe ryzyko, by zwierzęta domowe mogły zarażać swoich właścicieli Covid-19
  Istnieje "bardzo małe ryzyko", by zwierzęta domowe mogły zarazić swoich właścicieli Covid-19 - oświadczyła w czwartek główna ekspertka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Soumya Swaminathan.
 19. Koniec kwarantanny dla obywateli RP przekraczających granicę UE
  W Dzienniku Ustaw w czwartek wieczorem opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów, zgodnie z którą z obowiązkowej maksymalnie 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE zwolnieni będą m.in. obywatele RP. Zmiana wejdzie w życie w piątek.
 20. Nowy rekord zakażeń koronawirusem w USA
  W Stanach Zjednoczonych w czwartek wykryto w ciągu doby rekordową liczbę 55 274 przypadków koronawirusa - poinformował Reuters. W aż 36 stanach rośnie odsetek testów z wynikiem pozytywnym.
 21. Droga św. Jakuba znowu dostępna dla pielgrzymów
  Od 1 lipca jest też ponownie otwarta katedra w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
 22. Już 162 ofiary lawiny błotnej w Birmie
  Do 162 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zejścia lawiny błotnej w kopalni jadeitu na północy Birmy - poinformowała miejscowa straż pożarna. Katastrofa, do której doszło w czwartek rano czasu lokalnego, jest najgorszym tego typu wypadkiem w ostatnich latach.
 23. Studenci urządzali imprezy z konkursem na zarażenie koronawirusem
  Kilku studentów w Alabamie zorganizowało imprezy, na które zapraszano osoby chore na Covid-19. Zabawy były połączone z konkursem na to, który uczestnik jako pierwszy zarazi się koronawirusem - poinformowała w czwartek agencja AP, powołując się na lokalne władze.
 24. Idą z osiołkami Camino. Potrzebują pasterza!
  Kontakt ze zwierzętami może czynić cuda w życiu pątnika. Ale do jego pełnej przemiany potrzeba księdza... Rzecz w tym, że w tym roku go zabrakło.
 25. Pogrzeb ks. Georga Ratzingera 8 lipca w katedrze św. Piotra w Ratyzbonie
  Uroczystości pogrzebowe brata papieża-seniora Benedykta XVI - ks. Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w katedrze św. Piotra w niemieckiej Ratyzbonie - podało w czwartek na Twitterze biuro prasowe KEP, cytując austriacką agencję katolicką Kath.net
 26. MZ: 13 osób na 100 tys. w Polsce choruje na COVID-19
  Wskaźnik zapadalności na COVID-19 w Polsce spadł do 13 z 16,6 w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Oznacza to, że obecnie 13 osób na 100 tys. mieszkańców zachorowało. Tymczasem zapadalność w krajach UE wyniosła średnio 14,3 - wynika z zestawienia resortu zdrowia zamieszczonego w czwartek na Twitterze.
 27. UE: W maju bezrobocie na poziomie 6,7 proc.; najniższe w Czechach i w Polsce
  W maju liczba bezrobotnych w Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc. Jeszcze w marcu kształtowała się na poziomie 6,4 proc. - wynika z danych Eurostatu. Najniższe bezrobocie było w maju w Czechach (2,4 proc.), w Polsce (3 proc.) i w Holandii (3,6 proc.).
 28. Złożono już ponad 356 tys. wniosków o "Dobry start"
  Złożono już ponad 356 tys. wniosków o tzw. wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tej pory przyznano ponad 48,7 tys. świadczeń.
 29. Katowice. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie fabrykowania dowodów. Chodzi o zwolnienie prof. Ewy Budzyńskiej
  Prokuratura w Katowicach umorzyła postępowanie w sprawie fabrykowania dowodów, które miały skutkować zwolnieniem prof. Ewy Budzyńskiej.
 30. Zmarła Ida Haendel. W obozie Auschwitz wystąpiła przed Benedyktem XVI
  Światowe media nazywają Żydówkę polskiego pochodzenia "legendą skrzypiec XX wieku". Jej talent porównuje się do talentu Yehudi Menuhina i Izaaka Sterna.
 31. Senat wybrał Agnieszkę Rękas na członka komisji ds. pedofilii
  Senat wybrał w czwartek Agnieszkę Rękas na członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.
 32. "Budujemy arkę z naszych marzeń". Festiwal Życia startuje już w poniedziałek!
  W tym roku nie w Kokotku, a indywidualnie lub w grupach w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce. Organizatorzy przygotowali dla młodych hybrydową grę do rozegrania w realnym świecie.
 33. Jest decyzja sądu w sprawie Hagii Sophii
  Najwyższy Sąd Administracyjny (Daniştay) Turcji ogłosił w czwartek „salomonowe” rozwiązanie dotyczące Hagii Sophii w Stambule. Jej obecny status jako kompleksu muzealnego, który nie służy kultowi religijnemu, jest w pełni zgodny z obecną sytuacją prawną opartą na decyzji rządu z 1934 r. Wówczas to obiekt kultu będący przedmiotem kontrowersji między chrześcijanami i muzułmanami został przekształcony muzeum. Sytuacja ta mogłaby być, zgodnie z prawem, zmieniona dekretem prezydenckim.
 34. Przystanek Jezus w tym roku w wersji online
  "Jedno znaczy razem" - to hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej - Przystanku Jezus, która odbędzie się od 30 lipca do 1 sierpnia 2020 r. Z powodu epidemii - w wersji online.
 35. Ruch Szensztacki odpowiada na zarzuty wobec swego założyciela
  Ruch Szensztacki odpowiedział na oskarżenia o manipulację, nadużycia władzy i przemoc seksualną wobec kobiet, jakie postawiono jego założycielowi, o. Józefowi Kentenichowi. W oświadczeniu stwierdza się, że zarzuty te zostały oddalone przed rozpoczęciem jego procesu beatyfikacyjnego.
 36. Kard. Dolan: Niszczenie pomników to cenzurowanie historii
  Niszczenie pomników jest szkodliwe dla pamięci historycznej Amerykanów – uważa kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku. Ostrzegł także przed „rewolucją kulturalną”, taką jak ta, która miała katastrofalne skutki dla Chin pod rządami Mao Zedonga.
 37. Ornontowice. Zapalenie metanu w kopalni Budryk
  Poszkodowani górnicy są lekko ranni. Jak podają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia Budryk, sytuacja jest pod kontrolą.
 38. Ile procent dla Dudy, a ile dla Trzaskowskiego?
  Gdyby druga tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, 5 lipca, prezydent Andrzej Duda uzyskałby 49 proc. poparcia, natomiast jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 46,4 proc. - wynika z badania IBRiS na zlecenie portalu Onet.pl.
 39. Papież Franciszek przekazał poprzednikowi list z kondolencjami po śmierci ks. Georga Ratzingera
  Ojciec Święty Franciszek wystosował na ręce papieża-seniora Benedykta XVI słowa współczucia z powodu śmierci jego brata, ks. prałata Georga Ratzingera.
 40. USA: „Łagodny despotyzm” nietolerancji religijnej
  Arcybiskup Thomas Wenski, stojący od niedawna na czele Komitetu ds. Wolności Religijnej episkopatu Stanów Zjednoczonych przestrzegał przed „łagodnym despotyzmem” nietolerancji religijnej w swej ojczyźnie. W wywiadzie dla agencji CNA stwierdził, że „nowi Jakobini” wypędzają katolików z przestrzeni publicznej za ich przekonania.
 41. Sporo nowych zakażeń koronawirusem w Polsce
  Na COVID-19 zmarło kolejne 15 osób, potwierdzono 371 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 148 z woj. śląskiego - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 35 tys. 146, a zgonów do 1 492.
 42. O. Żak o mechanizmach kryzysu na tle wykorzystywania seksualnego w USA i roli Jana Pawła II
  - Analiza historii kryzysu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że był to kryzys strukturalny związany z odwróceniem hierarchii wartości, gdzie miejsce człowieka, który miał być "drogą Kościoła", zajęła instytucja i jej wizerunek publiczny – wyjaśnia ks. Adam Żak SJ.
 43. Historia pewnej fotografii
  Kto wykonał zdjęcie przedstawiające rozmowę kard. Karola Wojtyły i ks. Tischnera? W jakich okolicznościach powstało?
 44. Nie będzie kar pieniężnych
  Pątnicy 365. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę mogą odetchnąć z ulgą.
 45. Ks. Georg Ratzinger nie będzie pochowany w grobie rodzinnym
  Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.
 46. Czyściciele pamięci
  Myśl wyrachowana: Burzycielom pomników zasadniczo chodzi o to, że nie oni tam stoją.
 47. Wakacyjny boom na kampery
  Karawaning w Polsce przeżywa rozkwit. Na dziś zarejestrowanych jest w sumie ponad 140 tys. kamperów i przyczep. Ich miłośnicy mają do dyspozycji 450 kempingów w Polsce, a wszystko to za sprawą pandemii - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
 48. Premier Morawiecki prezentuje spadek cen dzięki nowej matrycy VAT
  Cena koszyka wybranych 22 artykułów, po wprowadzeniu 1 lipca 2020 r. nowej matrycy VAT, spadła o 67,90 zł - wynika z wpisu na koncie premiera Mateusza Morawieckiego na Facebooku. Pisze on też, że 12 lipca Polacy zdecydują, czy chcą "dalszej obniżki podatków".
 49. Szumowski: Chcemy, by podczas II tury wyborów m.in. osoby starsze były wpuszczane do lokali bez kolejki
  Chcemy, żeby podczas II tury wyborów prezydenckich osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego - zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 50. Szczerski: Plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance
  Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Dodatkowe informacje