Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Zakonnice aresztowane w czasie protestu przeciwko polityce Trumpa
  Kilka sióstr zakonnych, w tym jedna 90-letnia, zostało aresztowanych 18 lipca w Waszyngtonie czasie protestu przeciwko polityce migracyjnej prezydenta Donalda Trumpa. W sumie zatrzymano ponad 60 katolików.
 2. Jak radzić sobie z rozproszeniami na modlitwie?
  Odpowiedź znajdziecie w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".
 3. Premier Kosowa podał się do dymisji
  Premier Kosowa Ramush Haradinaj niespodziewanie podał się w piątek do dymisji. Decyzję motywował otrzymaniem wezwania do sądu w Hadze w charakterze podejrzanego. Specjalna Izba Sądowa Kosowa prowadzi tam śledztwo w sprawie zbrodni wojennych z lat 1998-2000.
 4. Kard. Sarah sprzeciwia się przeciwstawianiu go papieżowi
  Jestem wierny papieżowi, choć niektórzy próbują nas sobie przeciwstawić - mówi kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 lipca obchodzi 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.
 5. Sejm uchwalił z poprawką ustawę ws. 500 plus dla osób niepełnosprawnych
  Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Sejm przyjął poprawkę PO-KO dotyczącą zasad uprawniających do świadczenia. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.
 6. Ukraiński sąd przedłużył areszt dziennikarza rosyjskich mediów
  Sąd w Kijowie przedłużył w piątek o dwa miesiące areszt zatrzymanemu w ubiegłym roku za zdradę stanu dziennikarzowi rosyjskich mediów Kyryłowi Wyszynskiemu. Obrona Wyszynskiego zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji.
 7. Sejm przyjął poprawki Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte
  Sejm przyjął w piątek 13 poprawek Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte; mają one charakter redakcyjny i dostosowujący ustawę do lokalnych realiów. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.
 8. Rozmowa psychologa klinicznego i biskupa hitem internetu
  Rejestracja jednej z najbardziej oczekiwanych rozmów – między znanym kanadyjskim psychologiem klinicznym Jordanem Petersonem a biskupem pomocniczym archidiecezji Los Angeles Robertem Barronem ogniskuje od kilku dni olbrzymie zainteresowanie użytkowników internetu. Dwaj rozmówcy podczas blisko półtoragodzinnej rozmowy wymienili się komentarzami dotyczącymi m.in. istoty chrześcijaństwa, natury miłości czy nauczania Kościoła.
 9. SLD, Wiosna i Lewica Razem idą do wyborów parlamentarnych jako Lewica
  SLD, Wiosna i Lewica Razem idą wspólnie do wyborów parlamentarnych, jako Lewica. Dogadaliśmy się, żeby wygrać z PiS; zaprosimy do współpracy lewicowe partie, stowarzyszenia, organizacje kobiece i ruchy miejskie - zapowiedzieli liderzy tych ugrupowań. W sobotę ma być powołany wspólny sztab wyborczy.
 10. Adam Słodowy żyje. Wiadomość o jego śmierci była fałszywa
  Fałszywa okazała się rozpowszechniona dziś masowo w polskich mediach (także PAP) informacja o śmierci Adama Słodowego, popularyzatora majsterkowania, znanego z telewizyjnego programu dla młodzieży pt. "Zrób to sam", który emitowany był do 1983 r.
 11. Holandia winna w 10 procentach?
  Sąd Najwyższy Holandii orzekł w piątek, że państwo holenderskie ponosi częściową odpowiedzialność za śmierć 350 Bośniaków (Muzułmanów) podczas masakry w Srebrenicy w lipcu 1995 roku. Uznał jednak, że odpowiedzialność ta jest "bardzo ograniczona".
 12. Kościół nie może się kierować słupkami poparcia
  Kościół w żadnym wypadku nie może się kierować słupkami poparcia, ponieważ jego misją jest głoszenie Ewangelii "w porę i nie w porę", niezależnie od tego, czy to się komuś podoba czy też nie - powiedział tygodnikowi "Niedziela" przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
 13. USA Kongres chce sankcji na Turcję
  Republikańscy i demokratyczni kongresmeni USA solidarnie naciskają na prezydenta Donalda Trumpa, aby nałożył on sankcje na Turcję w związku z zakupem przez ten kraj rosyjskiego rakietowego systemu obrony powietrznej S-400 - pisze agencja Reuters.
 14. Wojsko Polskie ma nowych żołnierzy. Księża złożyli przysięgę wojskową
  35 kapłanów z różnych zakątków naszego kraju zostało żołnierzami. Przechodzą oni dwumiesięczne szkolenie na Akademii Wojsk Lądowych, by w przyszłości pełnić funkcję kapelanów.
 15. Polak prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej
  Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego.
 16. Papież dzwonił do matki Vincenta Lamberta
  Papież dzwonił do matki Vincenta Lamberta, aby udzielić jej wsparcia, kiedy walczyła o życie swego syna. Franciszek dzwonił wielokrotnie, ale się nie dodzwonił. Zostawił więc wiadomość. Było to bardzo wzruszające i osobiste przesłanie – wspomina Viviane Lambert w pierwszym wywiadzie po śmierci syna.
 17. Izrael: Najcięższe upały od 70 lat
  W Izraelu odnotowano najwyższe od 70 lat temperatury, niemal 50 stopni Celsjusza - podało w czwartek w komunikacie izraelskie biuro meteorologiczne. Dziennik "Haarec" napisał: "Gorąco jak w piekle". Towarzyszące upałom pożary wymusiły ewakuację kilkuset ludzi.
 18. Rozpoznał zdjęcie swojej amputowanej nogi na paczce tytoniu
  Osiadły w Metzu we wschodniej Francji Albańczyk rozpoznał na opakowaniu tytoniu zdjęcie swojej amputowanej nogi, umieszczone jako ostrzeżenie przed nikotynizmem i szkodliwością palenia - podał adwokat 60-latka, który przeszedł amputację po obrażeniach odniesionych w strzelaninie.
 19. Sejm debatował nad projektem ustawy o państwowej komisji ds. pedofilii
  Po piątkowej nocnej debacie w Sejmie projekt ustawy przewidujący utworzenie Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15 został skierowany do dalszych prac w komisji ustawodawczej.
 20. Politycy PSL: żadnych rozmów z PO już nie będzie
  Po decyzji lidera PO Grzegorza Schetyny o samodzielnym starcie Platformy żadnych rozmów z PSL już nie będzie; idziemy do tych wyborów jako PSL-Koalicja Polska - podkreślają w rozmowie z PAP politycy Stronnictwa. Dodają jednocześnie, że życzą PO i całej lewicy dobrego wyniku.
 21. Zakończyły się warsztaty Ars Celebrandi
  Szósta edycja największych na świecie warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi dobiegła końca. W dniach 11-18 lipca w licheńskim sanktuarium około 200 uczestników doskonaliło się w celebrowaniu liturgii według dawnych obrzędów. "Wierzymy, że nasze warsztaty w jakimś sensie dotykają nieba i tam wszystkich chcą prowadzić właśnie poprzez liturgię, którą Kościół od wieków sprawował" - mówił w rozmowie z KAI ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów.
 22. Von der Leyen: Trzeba słuchać argumentów, także Polski
  Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się za wsłuchiwaniem się w argumenty m.in. Polski w kwestii unijnej polityki migracyjnej. Niemiecka polityk jest też za ukonkretnieniem dyskusji w sprawie praworządności.
 23. ONZ: Rodzina jest zagrożeniem dla kobiet i dziewcząt
  Takie zjawiska jak rozwody, kohabitacja, tzw. małżeństwa jednopłciowe, dzieci rodzące się poza związkami małżeńskimi czy seks wśród nastolatków mają odzwierciedlać rosnące upodmiotowienie kobiet, zaś miejscem prawdziwie niebezpiecznym dla kobiet i dziewcząt okazuje się rodzina. Do takich niecodziennych wniosków doszły autorki raportu Jednostki Narodów Zjednoczonych ds. Kobiet (UN Women).
 24. Irlandia Płn: Biskupi przeciw aborcji i związkom jednopłciowym
  Decyzja ta w sposób lekkomyślny podważa fundamentalne prawa obywateli oraz tzw. porozumienie wielkopiątkowe regulujące status Irlandii Północnej.
 25. Nie żyje prof. Marek Tukiendorf
  Niespodziewana śmierć 55-letniego rektora Politechniki Opolskiej.
 26. Syria: Brutalny mord islamistów na 60-letniej Ormiance
  Islamiści zamordowali w Syrii 60-letnią chrześcijankę. Do zdarzenia doszło w prowincji Idlib, ostatniej enklawie znajdującej się pod kontrolą rebeliantów.
 27. Nowe życie Starej Roli. Można wesprzeć powstający tam dom modlitwy
  Siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej tworzą na Starej Roli dom modlitwy. Będzie on otwarty dla wszystkich szukających Boga w ciszy.
 28. Przebudzenie wiary?
  Trzy miesiące po pożarze odbudowa katedry Notre Dame jeszcze się nie rozpoczęła. Wciąż jesteśmy na etapie zabezpieczania budynku. Potrwa to jeszcze z dwa, trzy miesiące – powiedział rektor katedry ks. Patrick Chauvet.
 29. Bp Jacek Kiciński w Taizé: Bóg jest gościnny, naśladujmy Go
  Biskup z Wrocławia w czwartkowy poranek przewodniczył w Taizé Mszy św. Dzień wcześniej brał udział w spotkaniu biblijnym i w grupie dzielenia z pielgrzymami z Sulistrowic.
 30. Kanonizacja stygmatyczki, która przemawia do dzieci
  Szwajcaria przygotowuje się na kanonizację Marguerite Bays. Ta XIX-wieczna mistyczka do dziś urzeka ludzi swą prostotą. Była krawcową, co rano pracowała na roli, ale przede wszystkim dużo się modliła, najczęściej różańcem i starała się o najuboższych w swej okolicy, głównie o dzieci.
 31. Japonia: Już 33 ofiary śmiertelne pożaru w studiu animacji
  Do 33 wzrosła liczba osób, które zginęły w pożarze, wywołanym w czwartek w studiu animacji na przedmieściach japońskiego miasta Kioto przez 41-letniego mężczyznę. Wcześniej informowano o 24 ofiarach śmiertelnych. Podpalacz przyznał się do winy.
 32. Olsztyn. Nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym
  Operacja była potrzebna, by zwiększyć objętość czaszki dziewczynki, aby jej mózg mógł się w prawidłowo rozwijać.
 33. Izrael: Przedstawiciele parlamentu przeprosili Ormian za awanturę wywołaną przez Żydów
  Przedstawiciele Knesetu, władz religijnych i policji Izraela odwiedzili 16 lipca siedzibę ormiańskiego Patriarchatu Jerozolimy, aby przeprosić tamtejszą wspólnotę ormiańską za awanturę, wywołaną miesiąc wcześniej przez ultraortodoksyjnych Żydów. Ofiarami ich napaści padła grupa wychowanków ormiańskiego seminarium duchownego.
 34. Ogień!
  Nazywany był prorokiem ognia. O kim mowa? Uczestnicy Festiwalu Życia już znają odpowiedź.
 35. Drugie dziecko w oknie życia we Włocławku
  W oknie życia zainstalowanym w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi pozostawiono noworodka – małą dziewczynkę. Jest to drugie dziecko znalezione we włocławskim oknie życia. W 2015 r. również była to dziewczynka. Wydarzenie, o którym dziś poinformowano, miało miejsce 16 lipca po godz. 21.
 36. PZPS domaga się ukarania Spiridonowa za obraźliwy wpis na Twitterze
  Polski Związek Piłki Siatkowej domaga się od rosyjskiej i światowej federacji (FIVB) ukarania Aleksieja Spiridonowa. Słynący z kontrowersyjnych zachowań zawodnik najpierw obraził na Twitterze Karola Kłosa, a potem używał wulgarnych słów w dyskusji z internautami.
 37. Czy prawo niosące śmierć jest nadal prawem?
  Do symbolu walki między tym, co Jan Paweł II nazwał cywilizacją śmierci i kulturą życia porównał śmierć Vincenta Lamberta prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia Jakub Bałtroszewicz.
 38. Nowy rzecznik prasowy Watykanu
  Matteo Bruni został mianowany w czwartek przez papieża Franciszka nowym dyrektorem biura prasowego Watykanu - podano w oficjalnym komunikacie. Na stanowisku rzecznika zastąpi Alessandro Gisottiego, który pełnił tymczasowo te obowiązki od końca 2018 roku.
 39. Nawrócony rockman trafił do szpitala. Potrzebuje modlitwy
  Lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk trafił do szpitala w Londynie. Choroba jest nagła, ale nie zagraża życiu. Trzeba było jednak odwołać jego koncerty - podał na Facebooku ART2 Music Management.
 40. Stolica Apostolska podkreśla swoją neutralność w sporze o gen. Franco
  Stolica Apostolska w pełni szanuje suwerenność państwa hiszpańskiego i jego systemu prawnego - stwierdził tymczasowy rzecznik Watykanu, Alessandro Gisotti odpowiadając na pytania dziennikarzy związane z zakończeniem misji przez 75-cio letniego nuncjusza apostolskiego, abp Renzo Fratiniego.
 41. Mniej pyłów zawieszonych za 3-4 lata
  Powinniśmy widzieć, ile pieców zostało wymienionych, ale co ważniejsze, powinno to być widać w pomiarze jakości powietrza.
 42. Budowa Nord Stream 2 przebiega zgodnie z planem
  Prace nad budową niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 przebiegają zgodnie z planem - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow niemieckiemu dziennikowi "Rheinische Post" (wydanie czwartkowe).
 43. Wzrasta napięcie między USA a Turcją
  Turcja skrytykowała decyzję rządu USA o wyłączeniu jej z programu F-35. MSZ w Ankarze oświadczyło w środę późnym wieczorem, że decyzja ta nie ma uzasadnienia i jest błędem, który może negatywnie wpłynąć na relacje między oboma krajami.
 44. Wygodna płatność za przejazd Kraków-Katowice i na A1
  Od wtorku za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem można zapłacić także przy pomocy aplikacji, opartej o identyfikację numeru rejestracyjnego auta. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban.
 45. Informatyk przedsiębiorca zapłaci tylko 5 proc. podatku
  Prowadzący własny biznes twórcy mogą skorzystać z nowej ulgi. Skarbówka się zgadza - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
 46. Zabezpieczanie doczesności
  Myśl wyrachowana: Coraz mocniej inwestuje się w doczesność, gdy coraz mniej wierzy się w wieczność.
 47. Bp Włodarczyk: Szacunek wobec ludzi nie oznacza rezygnacji z pragnienia, aby poznali Chrystusa
  W Kołobrzegu rozpoczyna się inicjatywa ewangelizacyjna "Przystań z Jezusem" organizowana przy okazji festiwalu "Sunrise".
 48. Rzecznik KGP o poszukiwaniach 5-letniego Dawida: Nie składamy broni
  Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego są z punktu widzenia taktycznego i technicznego bardzo trudne, ale nie składamy broni - podkreślił w środę rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Tutaj w tym zakresie jest jeszcze do zrobienia sporo - dodał.
 49. Sprawa elbląska trwa do dziś
  W środę 17 lipca upamiętniono ofiary stalinowskich represji sprzed 70 lat. W tzw. sprawie elbląskiej fałszywie oskarżono ponad 200 osób.
 50. Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy oburzone skazaniem na śmierć głodową Vincenta Lamberta
  Stanowisko specjalistów Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich jest wyrazem protestu wobec nieludzkiego traktowania pacjenta, braku poszanowania dla życia oraz nakazów etyki lekarskiej.

Dodatkowe informacje