Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Mike Pompeo rozmawiał telefonicznie z duńskim szefem dyplomacji
  Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo rozmawiał w środę telefonicznie z duńskim ministrem spraw zagranicznych Jeppe Kofodem o współpracy obu krajów w zakresie bezpieczeństwa. Rozmowa odbyła się dzień po tym, jak prezydent USA Donald Trump odwołał wizytę w Danii.
 2. Marczuk: Wielu pracownikom składki na PPK zrekompensują obniżki podatków
  Obniżka PIT z 18 do 17 proc., "zerowy PIT" dla młodych czy zwiększenie kosztów uzyskania przychodów zrekompensuje wielu pracownikom składki na Pracownicze Plany Kapitałowe - mówi PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
 3. Kryzys rządowy we Włoszech utrudnia wskazanie kandydata na komisarza UE
  Kryzys rządowy we Włoszech po dymisji premiera Giuseppe Contego oraz rozpadzie koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd utrudnia wskazanie kandydata na unijnego komisarza. Jego wybór zależy od rezultatu rozmów na temat powołania nowego rządu.
 4. Kolejna Polka objęła stanowisko ministerialne na Litwie
  Jolanta Urbanowicz, litewska Polka, w środę rozpoczęła pracę jako wiceminister oświaty, nauki i sportu Litwy. W jej gestii będzie kształcenie ogólne. Jest to kolejna osoba narodowości polskiej, która w tym kraju zajęła wysokie stanowisko resortowe.
 5. "Rzeczpospolita": Gminy czeka wyścig z czasem. Winne przepisy
  Nie wiadomo, kiedy dokładnie wchodzi w życie obowiązek selektywnej zbiórki śmieci. A bez tego wdrożenie nowych zasad odbioru odpadów jest nierealne - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
 6. Premier Mateusz Morawiecki domaga się reparacji od Niemiec
  Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla dzienników koncernu medialnego Funke Mediengruppe zażądał od Niemiec reparacji za straty, które Polska poniosła podczas drugiej wojny światowej.
 7. Oświadczenie krakowskiej kurii metropolitarnej
  Zostało ono wydane w związku z publikowaniem fałszywych informacji na temat rzekomych wypowiedzi abp. Marka Jędraszewskiego.
 8. W Krakowie działa już aplikacja do walki z marnowaniem żywności
  Aplikacja "Too Good To Go" Umożliwia kupowanie jedzenia, którego restauracje, hotele czy cukiernie nie zdążyły sprzedać w ciągu dnia.
 9. ONZ jutro upamiętni ofiary prześladowań religijnych
  Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie obchodzony będzie jutro 22 sierpnia. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie przyjęło w maju br. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Inicjatorem przedsięwzięcia był polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
 10. Sondaż: Zapowiada się wysoka frekwencja - ile ugrupowań weszłoby do sejmu?
  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w sierpniu 38 proc. badanych deklarujących udział w nich poparłoby PiS; 26 proc. - Koalicję Obywatelską, a 10 proc. - zagłosowałoby na kandydatów lewicy - wynika z sondażu Kantar. Do Sejmu weszłyby jeszcze ujęte w badaniu osobno Kukiz'15 (6 proc.) i PSL (5 proc.).
 11. Chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie
  Jutro, 22 sierpnia po raz pierwszy będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie przyjęło w maju br. Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy polskiej dyplomacji.
 12. Abp Ryś: na pielgrzymce każdy człowiek może wziąć odpowiedzialność za innych
  Pielgrzymka to czas, kiedy każdy człowiek może wziąć odpowiedzialność za innych. To się zaczyna od najprostszych rzeczy – mówił abp Grzegorz Ryś do pątników idących w 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej na Jasną Górę. W wyprawie uczestniczy też papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.
 13. Większość Brytyjczyków chce referendum ws. umowy o brexicie
  Ponad połowa Brytyjczyków jest zdania, że ostateczna umowa o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej powinna być poddana pod głosowanie w ogólnokrajowym referendum - wynika z opublikowanego w środę sondażu Kantar.
 14. Naczelnik TOPR: Szanse na przeżycie grotołazów są minimalne
  Ratownicy cały czas prowadzą jednak akcję i zapewniają, że walczyć będą aż do końca.
 15. Franciszek zachęca Polaków do dzielenia się z potrzebującymi
  Do naśladowania Apostołów i ducha, jakim żył Kościół pierwszych wieków - konkretnych gestów dzielenia się z potrzebującymi - zachęcił Ojciec Święty pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
 16. Już wkrótce za torebkę foliową w sklepie zapłacimy 20 gr. plus VAT
  Na początku zeszłego roku rząd wprowadził opłatę recyklingową, która objęła torby foliowe. Sklepy jednak zaczęły nowe przepisy obchodzić. Rząd postanowił więc te przepisy uszczelnić. Z opłat zwolniony będzie już tylko jeden rodzaj torebek.
 17. Kanada: W czwartek wielka modlitwa różańcowa na stadionie
  Do udziału w modlitwie różańcowej zaplanowanej na 22 sierpnia, w święto Maryi Królowej, gdy cały Kościół, gdy odnawia poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi, zachęcił metropolita Ottawy.
 18. Tatry: Kolejny dzień akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej
  Działania trwają bez przerwy, kolejni ratownicy docierają na miejsce, pracują pirotechnicy.
 19. Wszczęto śledztwo w sprawie wypadku na jeziorze Kisajno
  Prokuratura w Giżycku wszczęła śledztwo w sprawie niedzielnego wypadku na mazurskim jeziorze Kisajno, podczas którego z motorówki wypadł do wody producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Dotychczasowe poszukiwania zaginionego nie przyniosły rezultatu.
 20. Sandomierz. Noworodek w oknie życia
  W oknie życia przy kościele Ducha Świętego zostawiony został noworodek.
 21. Watykan: Kard. Pell ma prawo apelacji do Sądu Najwyższego
  Stolica Apostolska odniosła się do odrzucenia przez Sąd Najwyższy stanu Wiktoria apelacji kard. Georga Pella i przypomniała, że australijski purpurat niezmiennie podkreśla swoją niewinność oraz ma prawo do apelacji w Sądzie Najwyższym Australii.
 22. Kowalczyk: Od 1 września każda torba foliowa będzie płatna - 20 gr plus VAT
  Od 1 września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT - powiedział w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową.
 23. Ordo Iuris w obronie konstytucyjnych praw rodziców
  W nowym roku szkolnym w wielu placówkach oświatowych realizowane mają być programy edukacji seksualnej zgodne z kontrowersyjnymi „standardami WHO”.
 24. PB: Cudzoziemcy mnożą biznesy w Polsce
  W pierwszym półroczu zarejestrowano nad Wisłą 4,3 tys. spółek zagranicznych - blisko 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Szykuje się kolejny rekordowy sezon - pisze środowy "Puls Biznesu".
 25. 75 lat temu Niemcy zabili Malę Zimetbaum i Edka Galińskiego
  75 lat temu w Auschwitz nastąpił tragiczny finał miłości Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edwarda Galińskiego. W drugiej połowie sierpnia 1944 r. zabili ich Niemcy. Była to kara za ich wspólną ucieczkę z obozu.
 26. Trump odwołał spotkanie z premier Danii z powodu Grenlandii
  Prezydent Donald Trump poinformowała we wtorek wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że odwołał zaplanowane na 2 września spotkanie z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen, gdyż - jak uzasadnił - nie chce ona rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii.
 27. Sąd w Melbourne odrzucił apelację obrońców kard. Pella
  Sędziowie Sądu Najwyższego australijskiego stanu Wiktoria odrzucili apelację złożoną przez obrońców kard. Georga Pella, byłego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.
 28. Premier: Chcemy, żeby program Emerytura Plus był gwarantowany ustawowo
  Chcemy, żeby świadczenie Emerytura Plus było gwarantowane ustawowo i było dostępne dla emerytów w kolejnych latach - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach tego programu, pokazujemy elementarną sprawiedliwość - dodał.
 29. Włochy: Premier Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta
  Premier Włoch Giuseppe Conte złożył we wtorek dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli - ogłosił Pałac Prezydencki po ich spotkaniu, które trwało około 10 minut. Szef rządu ustąpił w konsekwencji rozpadu koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.
 30. Piechurzy z NINIWA Team już w drodze!
  Mają do przejścia ok. 600 km z Rumunii przez Mołdawię i Ukrainę nad Morze Czarne. Idą w intencji Europy - "niszczonej, dewastowanej i obdartej z wartości".
 31. Przewodniczący KEP w Budapeszcie: Potrzeba nam świętych polityków na miarę św. Stefana
  Do wkroczenia na odnowioną drogę w świetle Chrystusa na Węgrzech, w Polsce i całej Europie wezwał abp Stanisław Gądecki.
 32. Premier Włoch zapowiedział złożenie dymisji
  Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział we wtorek w Senacie złożenie dymisji na ręce prezydenta Sergio Mattarelli w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.
 33. Wiceminister sprawiedliwości podał się do dymisji
  W poczuciu odpowiedzialności za powodzenie reform, którym poświęciłem cztery lata ciężkiej pracy, składam na ręce Ministra Sprawiedliwości rezygnację z urzędu podsekretarza stanu - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
 34. Już ponad 50 tys. osób otrzymuje świadczenie "Mama 4 plus"
  Do połowy sierpnia z ZUS i KRUS przyznanych zostało łącznie ponad 50 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. 1,9 tys. decyzji dotyczyło osób, które wychowały więcej niż dziewięcioro dzieci.
 35. Instytucje UE chłodno przyjęły list Johnsona w sprawie brexitu
  Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarzucił brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że domagając się usunięcia z umowy o wyjściu z UE zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, w rzeczywistości wspiera przywrócenie twardej granicy.
 36. Watykan. W listopadzie papież oprócz Japonii odwiedzi także Tajlandię
  W listopadzie, tuż przed zapowiedzianą wizytą w Japonii, papież Franciszek ma odbyć oficjalną podróż do Tajlandii - podaje portal Il Sismografo.
 37. Premier zainaugurował kampanijny objazd kraju "PiS-busem"
  Liczymy na głosy wyborców, ale przede wszystkim liczymy się z ich głosem, dlatego jedziemy w podróż po Polsce, po to, żeby odbywać kolejne rozmowy i słuchać Polaków - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, inaugurując kampanijny objazd kraju "PiS-busem".
 38. Premier: Zażądałem wyjaśnień od ministra sprawiedliwości
  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zażądał wyjaśnień od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ws. doniesień portalu Onet.pl na temat działań, jakie miał podejmować wiceszef MS Łukasz Piebiak. W ślad za tym podejmę odpowiednie decyzje - powiedział szef rządu.
 39. Premier Mateusz Morawiecki założył konto na Facebooku
  Premier Mateusz Morawiecki założył we wtorek konto na Facebooku. Postaram się znaleźć czas, aby dzielić się tym, co myślę o przyszłości Polski, a także z jakimi propozycjami dla Śląska ubiegam się o mandat posła - podkreślił szef rządu w swoim pierwszym wpisie.
 40. Kanada: Modlitwa katolików w reakcji na bluźnierczy rytuał
  Siedmiu księży i ponad 120 katolików modliło się przed heavymetalowym klubem w kanadyjskiej Ottawie w czasie, gdy odprawiany był tam satanistyczny rytuał – tzw. czarna msza. Okultystyczne praktyki i obecną w satanistycznym rytuale nienawiść do wyznawców Chrystusa potępił arcybiskup Ottawy, który wezwał także wiernych do modlitwy ekspiacyjnej.
 41. Naczelnik TOPR: Analizujemy użycie kolejnego specjalistycznego sprzętu do wentylacji
  Ratownicy TOPR będą analizowali użycie specjalistycznego sprzętu do wentylacji jaskini. Sprzęt dostarczyło m.in. wojsko.
 42. Od Hare Kryszna do Chrystusa
  Szukały sensu życia. Oto historia nawrócenia czterech kobiet, które poszły za Chrystusem i założyły wspólnotę Ancillae Domini.
 43. Tatry: Nadal nie ma kontaktu z grotołazami
  Ratownicy, którzy - nieustannie w systemie zmianowym - ładunkami wybuchowymi poszerzają korytarz Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach, nadal nie mają kontaktu z uwięzionymi grotołazami – poinformował we wtorek rano naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
 44. Co się stało na morskim poligonie w okolicach Archangielska?
  Mówi Tomasz Rożek.
 45. Na jeziorze Kisajno wznowiono poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka
  Na mazurskim jeziorze Kisajno wznowiono we wtorek poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę nad ranem wypadł z motorówki. Akcja poszukiwawcza trwa już trzeci dzień i jest prowadzona od świtu do zmroku.
 46. To będzie najwyższy wieżowiec w UE - już teraz pnie się w górę w centrum Warszawy
  Varso Tower ma mieć aż 310 m wysokości!
 47. 75 lat temu powstańcy warszawscy zdobyli gmach PAST-y
  75 lat temu, 20 sierpnia 1944 r., biało-czerwona flaga zawisła na gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) przy ul. Zielnej. Zdobycie tego budynku było jednym z największych sukcesów Powstania Warszawskiego.
 48. Sejmowy cios w dopalacze
  Parlament ma przyjąć nowatorskie przepisy eliminujące sklepy z substancjami psychoaktywnymi z ulic polskich miast - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
 49. Hiszpania: Nietypowa podróż Matki Bożej
  Słynna figura Matki Bożej Paloma Blanca w Rocío opuściła dzisiaj swoje sanktuarium, aby nawiedzić miejscowość Almonte. Tzw. Venida, czyli przybycie ma miejsce co siedem lat i upamiętnia dziękczynienie mieszkańców za uwolnienie się od wojsk napeolońskich. Decyzją Stolicy Apostolskiej jest to również Rok Jubileuszowy dla Almonte.
 50. USA przekazały Grecji "zdecydowane stanowisko" w sprawie irańskiego tankowca
  USA przekazały Grecji i innym państwom śródziemnomorskim "zdecydowane stanowisko" w sprawie irańskiego tankowca Grace 1, który został zwolniony przez władze Gibraltaru i obrał kurs na Grecję - poinformował w poniedziałek anonimowy urzędnik Departamentu Stanu.

Dodatkowe informacje