Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Jak się czuje Benedykt XVI?
  - Infekcja powoli ustępuje i można zredukować stosowanie niezbędnych leków, które osłabiły 93-letniego Josepha Ratzingera - mówi osobisty sekretarz papieża-seniora.
 2. UE: Prawa człowieka na Białorusi muszą być szanowane
  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów w wyborach.
 3. Białoruś: W nocy po wyborach zatrzymano około 3 tysięcy osób
  MSW zapewniło, że podana wcześniej przez media informacja o ofierze śmiertelnej "jest zupełnym fake newsem".
 4. Białoruś: Cichanouska uznała się za zwyciężczynię
  Główna rywalka Łukaszenki poinformowała, że nie uznaje wyników wyborów podanych przez CKW. "Uzyskane przez nas dane nie są zgodne z tymi, które ogłoszono" - powiedziała.
 5. Ministerstwo Zdrowia: Mamy 619 nowych zakażeń koronawirusem
  Resort przekazał też, że zmarły kolejne dwie osoby.
 6. A Wy – za kogo mnie uważacie?
  Zapraszamy na trzeci odcinek rekolekcji wakacyjnych z bp Adrianem Galbasem SAC.
 7. Komenda Stołeczna Policji opublikowała film z piątkowych zajść na Krakowskim Przedmieściu
  Komenda Stołeczna Policji opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej film z piątkowych zajść na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbył się protest w związku z aresztem dla aktywisty Michała Sz. - przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. "Margot". Jak poinformowała KSP film opublikowano w związku z "nieuczciwym posądzaniem policjantów o nadgorliwość oraz licznymi wypowiedziami ekspertów, że działania policji były niepotrzebne".
 8. Szumowski: Będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne
  Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 9. Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, Cichanouska - 9,9 proc.
  Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc. - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza.
 10. "Wyrażamy głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi"
  MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi; ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 11. Białoruś: Co najmniej 120 osób zatrzymanych
  Według informacji obrońców praw człowieka jedna osoba zginęła po tym, jak w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. MSW dementuje: "Ofiar śmiertelnych nie ma".
 12. Caritas Bangladeszu na pierwszej linii pomocy powodzianom
  Nadal krytyczna pozostaje sytuacja w Bangladeszu, gdzie trwające od tygodni obfite deszcze spowodowały ogromną powódź.
 13. Jak w nowym roku akademickim będą przeprowadzane zajęcia?
  Uczelnie przygotowują różne scenariusze tego, jak zorganizować pracę w nowym roku akademickim. Często decydują się na zajęcia w trybie mieszanym: wykłady - online, a ćwiczenia i warsztaty - stacjonarnie. Część uczelni ostateczną decyzję odkłada jednak na wrzesień.
 14. Złe wieści z Pakistanu: Islamski wyrok dekretuje porwania chrześcijanek
  „Islamski wyrok zamiast sprawiedliwości” – tak adwokat 14-letniej chrześcijanki uprowadzonej w Pakistanie skomentował wyrok Sądu Najwyższego w Lahaurze.
 15. Młodzi Włosi często wracają do kraju z koronawirusem
  Zachowanie młodzieży w czasach pandemii budzi teraz największe zaniepokojenie we Włoszech. Powodem alarmu jest tzw. Movida, czyli nocne życie na placach i przed lokalami oraz beztroskie zagraniczne wakacje. Młodzi Włosi często wracają do kraju z koronawirusem.
 16. Rz: Pracoholizm grozi młodym
  Ambitni ludzie częściej popadają w uzależnienie od pracy. Jego ryzyko zwiększa stres, o który teraz łatwo w związku z pandemią, zdalną pracą i obawami przed utratą zatrudnienia - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 17. W środę przypada maksimum "spadających gwiazd" z roju Perseidów
  W środę przypadnie maksimum "spadających gwiazd" z roju Perseidów. Obserwacjom nieba powinna sprzyjać aura - na środową noc oraz noce poprzedzające dla terenów Polski prognozowane jest jedynie niewielkie zachmurzenie.
 18. Brazylia: Ponad 23 tys. nowych przypadków koronawirusa
  W ciągu ubiegłych 24 godzin zanotowano w Brazylii 23 010 nowych przypadków koronawirusa i 572 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.
 19. Białoruskie MSW potwierdziło zastosowanie "specjalnych środków"
  Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie "specjalnych środków" przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedzialek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.
 20. A jeśli przynoszę państwu pecha…
  O urodzie, delikatności Jezusa, reżyserowaniu i miłości opowiada s. Benedykta Karolina Baumann.
 21. Łukaszenka zdobywa prawie 80 proc. głosów według "narodowego sondażu" powyborczego
  Opozycja białoruska uważa, że głosowanie przedterminowe sprzyja fałszerstwom wyborczym.
 22. Państwa zapowiedziały pomoc dla Libanu
  Liderzy państw uczestniczący w międzynarodowej konferencji w sprawie pomocy Libanowi zapowiedzieli przeznaczenie dużych środków na pomoc w odbudowie kraju po eksplozji w porcie w Bejrucie.
 23. Brazylia: Chrystus i libańska flaga
  Świat obiegło zdjęcie pomnika Chrystusa z Rio de Janeiro przywdzianego w świetlistą flagę Libanu, widoczną w nocy we wszystkich zakątkach tego portowego miasta.
 24. Śmiertelny wypadek w Tatrach
  W rejonie Doliny za Bramką doszło w niedzielę do tragicznego upadku wspinacza. Mężczyzna odpadł od skalnej ściany, ponosząc śmierć na miejscu.
 25. Modlitwa o potomstwo
  Każdego miesiąca w gdańskim sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej odbywa się adoracja dla małżeństw starających się o potomstwo z modlitwą o uzdrowienie.
 26. Tour de Pologne: Zwycięstwo Remco Evenepoela z Belgii
  Najlepszy z Polaków, Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął czwarte miejsce.
 27. Odpust u św. Edyty Stein w Lublińcu
  - Czujemy się bardzo słabi i bardzo mali wobec jej geniuszu ducha - mówił o św. Teresie Benedykcie od Krzyża bp Jan Kopiec.
 28. Zakopane. Nowe sanktuarium św. Antoniego
  Metropolita krakowski ogłosił dziś zakopiański kościół pw. św. Antoniego z Padwy archidiecezjalnym sanktuarium tego świętego. Duszpasterstwo parafialne prowadzą tu ojcowie bernardyni.
 29. Niger: 8 osób zastrzelonych, w tym 6 turystów z Francji
  Osiem osób zostało zastrzelonych w niedzielę w Nigrze przez grupę bojówkarzy na motocyklach - podaje agencja AFP. Sześcioro spośród ofiar to francuscy turyści, dwaj pozostali to ich nigerski szofer i przewodnik.
 30. Clooneyowie dają 100 tys. dolarów na pomoc Bejrutowi
  George Clooney, amerykański aktor i reżyser, oraz jego żona Amal Ramzi Alamuddin, adwokat o korzeniach libańskich, przeznaczyli 100 tys. dolarów na pomoc Bejrutowi po niszczycielskim wybuchu saletry amonowej.
 31. Francja: Międzynarodowa konferencja ws. pomocy dla Libanu
  Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał państwa do szybkiej i skutecznej pomocy Libańczykom, otwierając w niedzielę telekonferencję światowych przywódców.
 32. Franciszek: Zachęcam Kościół w Libanie, by był blisko cierpiących ludzi
  "W trudnych chwilach życia, kiedy zdaje się nam, że toniemy, nie powinniśmy się wstydzić wołać: Panie, ratuj mnie! To piękna modlitwa! Możemy ją powtarzać wiele razy: Panie, ratuj mnie!".
 33. Specjalne numery telefonów dla rodzin poszkodowanych w wypadku autokaru na Węgrzech
  Organizator wypoczynku wysłał na Węgry transport zastępczy
 34. Węgry: Wypadek polskiego autokaru na autostradzie
  Jedna osoba zginęła, a 34 odniosły rany w wypadku polskiego autokaru, który zjechał z autostrady i stoczył się do rowu. Trzy osoby, w tym 5-letnie dziecko, są ciężko ranne.
 35. Modlitwa za poszkodowanych w Libanie i w Czechach
  Metropolita katowicki celebrował Mszę św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla za ofiary wybuchu w Bejrucie i pożaru w Bohuminie.
 36. Mniej zakażeń niż w ostatnich dniach
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 624 osób. Zmarło kolejne 7 osób - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
 37. Przed rocznicą Cudu nad Wisłą
  "Czy zdajemy w pełni sobie sprawę z tego, co się w sierpniu i kolejnych miesiącach pamiętnego, 1920 roku, wydarzyło na naszych ziemiach?" - pyta bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
 38. Prezydent Duda: Pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości
  Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości - ocenił w liście do uczestników otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda. Dodał, że ci ludzie uratowali kilkadziesiąt tysięcy współobywateli.
 39. Tour de Pologne - wspaniały triumf Evenepoela, Majka czwarty
  Belg Remco Evenepoel z ekipy Deceuninck-Quick Step wygrał po długiej, samotnej ucieczce czwarty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne i zdobył koszulkę lidera. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął czwarte miejsce.
 40. Kard. Turkson: Turystyka może stać się narzędziem bliskości
  „Niech odpowiedzialna turystyka staje się kołem zamachowym dla rozwoju obszarów wiejskich” – te słowa czytamy w orędziu Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, wydanym z okazji przypadającego 27 września Światowego Dnia Turystyki.
 41. Andrusiewicz: Trwają rozmowy MZ z resortem sprawiedliwości ws. przepisów o błędach medycznych
  Minister zdrowia spotkał się w ostatnim czasie z ministrem sprawiedliwości, by omówić formułę prawną dotyczącą niezawinionych błędów medycznych; szef MS jest otwarty na propozycje zmian - powiedział PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, komentując jedno z haseł sobotniej manifestacji.
 42. Włochy: Coraz więcej przypadków przywożenia koronawirusa z wakacji za granicą
  We Włoszech narasta zjawisko "przywożenia" koronawirusa przez młodych ludzi, którzy spędzali wakacje za granicą, między innymi w Grecji i Chorwacji. Alert w związku z tworzeniem się takich nowych ognisk zakażeń panuje w kilku regionach kraju.
 43. Wybuch w Bejrucie zniszczył maronicką katedrę
  Eksplozja w Bejrucie, oprócz wielu budynków, zniszczyła także maronicką katedrę św. Jerzego, która znajduje się ok. 600 metrów od epicentrum wybuchu. Zginął jeden z pracowników parafii. Lekko ranni są księża, którzy przebywali wewnątrz.
 44. Papież Franciszek przekazał 250 tys. euro na pomoc dla Libanu
  Papież Franciszek przekazał 250 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Libanie. „To znak troski i współczucia Ojca Świętego dla ludności cierpiącej po wybuchu w bejruckim porcie” – czytamy w komunikacie biura prasowego Stolicy Apostolskiej.
 45. Przypadki koronawirusa wśród grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych
  Do tej pory u 16 osób z grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych potwierdzono obecność koronawirusa.
 46. Bp Libera do księży: Nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa sanitarnego
  „Lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zagrożenia epidemiologicznego uderza w istotę budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty” - zwrócił się do księży biskup płocki Piotr Libera. Mając na uwadze apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 7 sierpnia, przypomniał o konieczności zachowywania norm sanitarnych.
 47. Indie: Znaleziono czarną skrzynkę i rekorder z rozbitego samolotu
  Znaleziono czarną skrzynkę i rekorder zapisujący dźwięk w kabinie pilotów z samolotu, który został poważnie uszkodzony w piątek w Kalikacie - podał w sobotę wysoki urzędnik Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego w Indiach. W wypadku zginęło 18 pasażerów.
 48. Salwador: Kapłan ofiarą nieznanych zamachowców
  W Zacatecoluca w Salwadorze został zastrzelony rektor tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego.
 49. Bejrucki ksiądz: Pomóżcie chrześcijanom pozostać w Libanie
  Bejrucki ksiądz zaapelował do chrześcijan na całym świecie, by pośpieszyli z pomocą swym braciom w Libanie.
 50. Liban: W eksplozji zginęły 154 osoby
  We wtorkowej eksplozji w portowej części Bejrutu zginęły 154 osoby, spośród których 25 wciąż nie udało się zidentyfikować. "Blisko 60 osób jest uważanych za zaginione" - podkreślił rzecznik ministerstwa zdrowia w rozmowie z agencją AFP w sobotę.

Dodatkowe informacje