Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Jak w dzisiejszym w świecie być dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem?
  Jak wypełniać politykę „Ojcze nasz”? O tym między innymi rozmawiali przez kilka dni uczestnicy spotkania rodziny salezjańskiej z całego świata w Turynie.
 2. Śladami marszu śmierci
  Albert Willner wyruszył trasą, którą jego ojciec - Żyd i więzień obozu, zmuszony był przejść 75 lat temu z Blechhammer do Gross Rosen.
 3. Wrak "Titanica" pod specjalną ochroną
  Brytyjski rząd poinformował we wtorek o wejściu w życie umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ochrony znajdującego się w wodach międzynarodowych wraku "Titanica". Ma ona zapobiec eksplorowaniu wraku bez zezwolenia.
 4. 34 proc. Żydów we Francji czuje się zagrożonych
  34 proc. Żydów we Francji czuje się zagrożonych z powodu wyznawanej religii - wynika z badania instytutu Ifop dla think tanku Fondpol oraz Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committe).
 5. Dosyć obrażania papieża ze strony katolików!
  Ks. Przemysław Sawa zachęca do modlitwy za Kościół i papieża oraz stawania w obronie papieża, gdy ten jest atakowany. Swój apel opublikował na profilu w mediach społecznościowych.
 6. Kto strzelał do księży?
  Nieznany sprawca oddał kilka strzałów do trzech księży i ministrantów, którzy szli z kolędą w Rzeszowie. Jeden z księży został trafiony, ale nie odniósł obrażeń.
 7. Papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego
  Jak zaznaczył Franciszek, ma się ona przyczynić do wzrostu religijnej i bliskiej znajomość Pisma Świętego u wiernych. W tym roku, po raz pierwszy, Niedziela Słowa Bożego przypada 26 stycznia.
 8. Ekspert: Niebezpieczne zjawisko sekstingu wśród coraz młodszych dzieci
  Udostępnianie swojej intymności przez internet, coraz popularniejsze wśród młodzieży, może wywołać wiele groźnych konsekwencji.
 9. Dwa płuca Zakonu
  O konieczności obrony wiary i pomocy potrzebującym, mówią Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Jacek Tarnowski, prezes Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie "Pomoc Maltańska".
 10. W. Brytania: Książę Harry odleciał do Kanady
  Brytyjski książę Harry opuścił w poniedziałek wieczorem Wielką Brytanię, udając się do Kanady, gdzie dołączy do przebywającej tam od kilku dni żony, księżnej Meghan oraz ich syna Archiego - podały brytyjskie media.
 11. Dziś Dzień Babci. Jutro Dzień Dziadka
  - Dziadkowie to nieoceniony skarb w życiu rodziny - podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.
 12. Chiny: Czwarta osoba zmarła na nowego koronawirusa
  Chińskie służby medyczne poinformowały we wtorek o śmierci czwartej osoby, zarażonej nowym typem koronawirusa, wywołującego zapalenie płuc. Śmiertelny przypadek miał miejsce w mieście Wuhan, gdzie tuż przed Nowym Rokiem doszło do wybuchu epidemii choroby.
 13. Rektor Uniwersytetu Śląskiego ws. prof. Budzyńskiej: Nie będzie żadnych kroków
  Władze Uniwersytetu Śląskiego nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na działalność rzecznika dyscyplinarnego - napisał rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk w kontekście postępowania dyscyplinarnego prof. Ewy Budzyńskiej.
 14. Polacy są zadowoleni z pracy prezydenta i premiera?
  W styczniu 47 proc. badanych dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy; przeciwnego zdania było 42 proc. respondentów; o pracy premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wypowiedziało się 44 proc. ankietowanych, negatywnie - 43 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar.
 15. W Wielkiej Brytanii upadło pięć klinik aborcyjnych
  Zamknięto jeden z czołowych brytyjskich ośrodków aborcyjnych prowadzonych przez światowego giganta tego przemysłu – organizację Marie Stopes International. Klinika w Birmingham jeszcze dwa lata temu była czwartym co do wielkości tego typu centrum w Wielkiej Brytanii, z liczbą ponad 6 tysięcy aborcji dokonanych w samym 2018 roku. Upadła na skutek licznych doniesień o nieprawidłowościach w zakresie bezpieczeństwa zdrowia.
 16. Papież Franciszek o Holokauście: Nie wolno nam zapomnieć!
  27 stycznia 1945 r., dokładnie 75 lat temu, wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. „Stopniowo horror Holokaustu stał się znany światowej opinii społecznej. Nawet jeśli ostatni świadkowie wymrą, nie możemy o tym zapomnieć” - mówił Franciszek, przyjmując dzisiaj na audiencji w Watykanie przedstawicieli Centrum Szymona Wiesenthala. Papież zapewnił: „Nigdy nie przestanę potępiać wszelkich form antysemityzmu!”.
 17. Gowin zapowiada nowelę Konstytucji dla Nauki, chroniącą wolność wypowiedzi i badań na uczelniach
  Będzie nowelizacja ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki - zapowiedział w poniedziałek w Krakowie szef resortu nauki Jarosław Gowin. Nowela ma zapewnić ochronę wolności wypowiedzi i badań na uczelniach.
 18. Tokio 2020 - Marcin Lewandowski i Adam Kszczot oficjalnie bez trenera
  Tomasz Lewandowski, dotychczasowy trener m.in. swojego brata Marcina i od niedawna Adama Kszczota, nie podpisał umowy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i - jak dowiedziała się PAP - podziękował polskim zawodnikom za współpracę.
 19. Michał Woś: Trzeba murem stanąć za prof. Ewą Budzyńską
  Trzeba murem stanąć za prof. Ewą Budzyńską - zadeklarował na antenie Radia eM minister Michał Woś. Zapowiedział utworzenie przez Solidarną Polskę zespołu parlamentarnego do monitorowania sytuacji na polskich uczelniach.
 20. Pan Bóg zna moje rozterki
  - Czasem jeszcze mam potrzebę poczucia się samowystarczalną gwiazdą. Wtedy widzę, że moja żona trzyma mnie przy ziemi... - wyznaje Jakub Jastrzębski.
 21. Tragedia w hotelu: Pięć osób zginęło po awarii rury centralnego ogrzewania
  Pięć osób zginęło w hotelu w Permie w europejskiej części okolic Uralu w Rosji na skutek pęknięcia rury centralnego ogrzewania i zalania pomieszczeń - poinformowało w poniedziałek rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.
 22. Prezydent Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
  Prezydent Andrzej Duda udaje się w poniedziałek do Davos, gdzie od wtorku będzie uczestniczył w odbywającym się tam już po raz 50. Światowym Forum Ekonomicznym. Prezydent będzie rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym NATO, szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz prezesem EBOR.
 23. Zakończył się szczyt poświęcony Libii
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła na konferencji prasowej, że niedzielny szczyt w Berlinie poświęcony wojnie domowej w Libii zakończył się sukcesem. Uczestnicy spotkania ustalili dalsze działania wobec tego kraju, w tym wstrzymanie pomocy dla walczących stron.
 24. Inwestycji zagranicznych w Polsce jest mniej, ale za większe pieniądze
  Chociaż w 2019 r. spadła liczba rozpoczętych zagranicznych przedsięwzięć obsłużonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, to ich wartość wzrosła aż o jedną trzecią do rekordowych 2,9 mld euro.
 25. Emocjonujące zawody w Titisee-Neustadt: Konkurs dla Kubackiego, turniej dla Kobayashiego
  Zmienne warunki atmosferyczne pokrzyżowały plany wielu wybitnych skoczków. Zdecydowanie najlepiej poradzili sobie Dawid Kubacki i Ryoyu Kobayashi.
 26. Franciszek wzywa do modlitwy za pielęgniarki i położne
  Do modlitwy za pielęgniarki i położne, „aby mogły jak najlepiej wykonywać swoją cenną pracę”, wezwał papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.
 27. Bezcenny przewodnik po Wrocławiu
  Z jednej strony ma wielką wartość, a z drugiej - rozdają go za darmo. Wolontariusze "Zupy na Wolności" wydali przewodnik dla osób potrzebujących, bezdomnych, ubogich, a także tych, którzy chcą im na co dzień pomagać. Co znalazło się w książce?
 28. Bp Guzdek: Nie wolno nam sięgać po język i metody niegodne uczniów Chrystusa
  - Stając w obronie zasad i ewangelicznych wartości, musimy być otwarci na tych, którzy znajdują się na obrzeżach lub poza dostrzegalnymi granicami Kościoła - mówił biskup polowy Wojska Polskiego.
 29. "Bóg staje po naszej stronie, czyni się solidarnym z nami, grzesznikami"
  Bóg staje po naszej stronie, czyni się solidarnym z nami, grzesznikami i zbawia świat od zła, biorąc je całkowicie na siebie - mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. Pozdrawiając zgromadzonych pielgrzymów, wymienił m.in. Polaków z Bielska-Białej i Poznania.
 30. Kościoły wschodnie obchodzą święto Chrztu Pańskiego
  Na pamiątkę chrztu Jezusa prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy, obchodzą w niedzielę święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym.
 31. PŚ w skokach - Sześciu Polaków wystąpi w Titisee-Neustadt
  Sześciu Polaków wystąpi w niedzielę w pierwszej serii konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Titisee-Neustadt. Sobotnie zawody - pierwszą odsłonę cyklu Titisee-Neustadt Five - wygrał w wielkim stylu Dawid Kubacki, oddając w obu seriach najdalsze skoki.
 32. Zimowy wypoczynek Polaków: Gdzie jeździmy najczęściej?
  Na wypoczynek zimowy Polacy najchętniej wybierają Tatry, Beskid Śląski i Karkonosze - podała Polska Izba Turystyczna. Z kolei najpopularniejsze kierunki zagraniczne to Egipt i Wyspy Kanaryjskie i Włochy.
 33. Od oceanu przez dżunglę na andyjskie szczyty
  Bp Leszek Leszkiewicz i ks. Krzysztof Czermak spotykają się z kapłanami, którzy pracują w różnych regionach tego południowoamerykańskiego kraju.
 34. Watykan planuje manifest etyczny dotyczący sztucznej inteligencji
  Stolica Apostolska zamierza pozyskać wielkie koncerny informatyczne do etycznego postępowania w kwestii sztucznej inteligencji. Odpowiedni apel w tej sprawie mają podpisać m.in. prezes Microsoftu Brad Smith i wiceprezes IBM John E. Kelly w ramach zaplanowanej na luty konferencji w Watykanie.
 35. Prezydent: Zwycięstwo Solidarności przyniosło wolność Środkowej Europie
  Nie byłoby upadku Muru Berlińskiego, wolności dla innych narodów, zjednoczenia Niemiec, gdyby nie Solidarność - mówił w sobotę w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że częścią dorobku Solidarności jest obecny rozwój gospodarczy.
 36. Dawid Kubacki wygrał konkurs w Titisee-Neustadt
  Dawid Kubacki wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Titisee-Neustadt. Polak oddał w obu seriach najdłuższe skoki - 140,5 i 141 m. Drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Japończyk Ryoyu Kobayashi.
 37. Rekordowe bezrobocie wśród młodych Hiszpanów
  Bezrobocie wśród młodych ludzi poniżej 25. roku życia wynosi w Hiszpanii 32,7 procent i jest najwyższe w strefie euro. Jak poinformował Eurostat oznacza to, że jedna z trzech osób aktywnie poszukujących pracy, nie może jej znaleźć.
 38. Prawie 2 tys. kolędników misyjnych z archidiecezji krakowskiej spotkało się w sanktuarium św. Jana Pawła II
  Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski. Po Eucharystii kolędnicy misyjni wzięli udział w zabawach z krańca świata.
 39. Krzysztof Bosak kandydatem Konfederacji na prezydenta
  Krzysztof Bosak został kandydatem Konfederacji Wolność i Niepodległość na prezydenta - zdecydował w sobotę zjazd prawyborczy elektorów. W ostatniej turze wyborów, Bosak otrzymał 163 głosy i pokonał Grzegorza Brauna, na którego zagłosowało 146 osób.
 40. Wrocław po ESM. Dziękczynienie i pożegnanie
  To już ostatni akcent Europejskiego Spotkania Młodych. Zapraszamy na modlitwę z udziałem braci z Taizé, sióstr i wolontariuszy oraz rodzin goszczących młodzież z całej Europy do katedry wrocławskiej. Początek o 15.00. Tym, którzy nie mogą przybyć osobiście, polecamy naszą transmisję na żywo.
 41. W sobotę jedyna debata między kandydatami na przewodniczącego PO
  Pięciu, a nie sześciu kandydatów na przewodniczącego PO, zmierzy się w sobotę w Krakowie w bezpośredniej debacie. Będzie ona jednak zamknięta dla mediów, a przysłuchiwać się jej będą mogli tylko małopolscy działacze Platformy.
 42. Senat dał zielone światło dla uruchomienia dopłat do zakupu aut elektrycznych
  Senat poparł w piątek nowelę wprowadzającą zwolnienie z PIT i CIT wsparcia na zakupu e-pojazdów udzielanego z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska po wejściu w życie noweli i odpowiedniego rozporządzenia nabór wniosków ruszy w tym kwartale.
 43. Ostatnia próba statku kosmicznego Crew Dragon przed lotem załogowym
  Wyznaczona na sobotę próba systemu ratowania nowego amerykańskiego kosmicznego statku załogowego Crew Dragon w razie awarii rakiety nośnej będzie ostatnim testem przed jego lotem z astronautami - informuje NASA. Producentem statku jest firma SpaceX.
 44. Wzrost napięcia na Morzu Południowochińskim
  Kraje Azji Południowo-Wschodniej mogą zaostrzyć stanowisko wobec roszczeń Pekinu na Morzu Południowochińskim - uważają eksperci. To następstwo trwającej eskalacji napięć między Indonezją i Chinami.
 45. „Życzliwymi bądźmy!” – rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
  Pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 do 25 stycznia obchodzony jest na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów chrześcijańskich spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach.
 46. W Pakistanie skazano 87 islamistów za udział w protestach przeciw uniewinnieniu Asi Bibi
  Pakistański sąd skazał w piątek na kary po 55 lat więzienia 87 członków partii islamistycznej, którzy w 2018 r. wzięli udział w gwałtownych protestach przeciwko oczyszczeniu chrześcijanki Asi Bibi od zarzutu obrazy islamu, za co była pierwotnie skazana na śmierć.
 47. Premier: Wydawało mi się, że świat z Orwella skończył się wraz z upadkiem systemu komunistycznego
  Kolejne "rewelacje historyczne" w wydaniu rosyjskim; a wydawało mi się, że świat z Orwella skończył się wraz z upadkiem systemu komunistycznego - napisał w piątek późnym wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do dokumentów opublikowanych przez władze Federacji Rosyjskiej.
 48. Zmarł bp Stanisław Stefanek, były ordynariusz łomżyński
  W wieku 83 lat zmarł 17 stycznia w szpitalu w Lublinie bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011.
 49. Szczerski: USA popierają decyzję Dudy o nieobecności w Jerozolimie
  Strona amerykańska negatywnie odebrała decyzję organizatorów konferencji w Jerozolimie o niedopuszczeniu do głosu prezydenta Andrzeja Dudy i rozumie jego decyzję, by nie brać w niej udziału - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
 50. Zełenski nie przyjął dymisji premiera Honczaruka
  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie przyjął dymisji premiera Ołeksija Honczaruka, który napisał podanie o zwolnienie w związku ze skandalem wokół nagrań audio, na których mówi, że szef państwa ma "prymitywne wyobrażenie" o gospodarce.

Dodatkowe informacje