Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Ostre oświadczenie adwokata ks. Tymoteusza Szydły
  "Całkowicie nieprawdziwe oraz zniesławiające, są pojawiające się ostatnio w przestrzeni publicznej plotki dotyczące rzekomej przyczyny urlopu księdza Tymoteusza Szydło" - oświadczył we wtorek pełnomocnik księdza mec. Maciej Zaborowski.
 2. Uwaga, rodzice! "Tęczowe piątki" nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania
  Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ – informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” – przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
 3. Kontrowersyjna prośba do papieża powraca
  Sześciu biskupów i kardynałów skierowało do papieża Franciszka list otwarty, w którym prosi ogłoszenie piątego dogmatu maryjnego, który miałby dotyczyć współodkupieńczej roli Maryi w historii Zbawienia. Kontrowersyjny postulat powraca w Kościele od ponad stu lat, jednak dotąd nie znalazł wystarczającego uzasadnienia w nauczaniu Kościoła.
 4. Szef dykasterii ekonomicznej dementuje sensacje o bliskim krachu finansowym Stolicy Apostolskiej
  Stolicy Apostolskiej i Państwu Watykańskiemu nie grozi żaden krach, a opisy dziennikarskie przypominają raczej powieści sensacyjne, niż rzeczywistość – stwierdził w wywiadzie dla katolickiego dziennika „Avvenire” przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), bp Nunzio Galantino. Dykasteria ta zajmuje się zarządzaniem majątkiem i funduszami Stolicy Apostolskiej.
 5. Czy wyniki wyborów są ważne?
  Wyniki wyborów parlamentarnych na dzisiaj są ważne, jest 90 dni na rozpoznanie wszystkich protestów wyborczych, ważność wyborów stwierdza nowa izba Sądu Najwyższego, w której skład wchodzą sędziowie, którzy przeszli procedurę przed KRS - powiedział we wtorek rzecznik SN Michał Laskowski.
 6. Ilu jest zwolenników rządu, a ilu przeciwników?
  41 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy rządu Mateusza Morawieckiego, 29 proc. respondentów określiło się jako jego przeciwnicy, a 25 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu - wynika z najnowszego październikowego sondażu CBOS.
 7. Kiedy prezydent Duda spotka się z Trumpem?
  Prawdopodobnie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem dojdzie jeszcze w tym roku na szczycie NATO w Londynie - powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
 8. Irlandia Płn. liberalizuje aborcję i legalizuje małżeństwa jednopłciowe
  O północy z poniedziałku na wtorek w Irlandii Północnej weszły w życie przepisy liberalizujące aborcję, a niedługo zostaną dopuszczone małżeństwa jednopłciowe. Zmiany są skutkiem potężnego kryzysu politycznego w tej brytyjskiej prowincji.
 9. Papieski harley sprzedany za 48 tys. funtów na potrzeby sierocińca w Ugandzie
  Biały motocykl - papieski harley-davidson - został sprzedany 20 października na aukcji w brytyjskim Stafford za 48 300 funtów (niemal 250 tys. zł). Poinformował o tym na swojej stronie internetowej dom aukcyjny Bonhams.
 10. Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele
  Benedykt XVI kocha Kościół w Niemczech, ale to co się w nim teraz dzieje w większości sprawia mu ból – powiedział sekretarz abp Georg Gänswein. Podkreślił on, że Papieża Seniora najbardziej niepokoi swoiste „zaćmienie Boga”, które dokonuje się w jego ojczystym Kościele. Benedykt XVI ostrzegał przed tym od dawna.
 11. Policja rozpędziła nocną manifestację w Barcelonie
  Oddziały szturmowe policji rozpędziły w nocy z poniedziałku na wtorek separatystów, którzy protestowali pod budynkiem przedstawicielstwa hiszpańskiego rządu w Barcelonie.
 12. W.Brytania: Rząd przedstawił projekt ustawy o brexicie
  Brytyjski rząd opublikował w poniedziałek projekt ustawy, która włącza postanowienia uzgodnionej z Unią Europejską umowy o warunkach brexitu do brytyjskiego prawa. Rząd chce, żeby Izba Gmin zakończyła pracę nad nią do czwartku.
 13. DGP: Firmy blokują dostęp do leków
  Koncerny farmaceutyczne ograniczają konkurencję, żeby jak najdłużej zachować monopol na rynku. Robią to kosztem pacjentów - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
 14. Rz: Zwycięzcy wyborów łapią zadyszkę
  Polityczny pejzaż tydzień po wyborach raczej się nie zmienia, choć punkty tracą dwie największe partie. Wysokie oceny prezydenta i premiera - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", publikując sondaż IBRIS.
 15. "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali"
  Mawiał św. Jan Paweł II, którego wspomnienie obchodzimy dziś w Kościele.
 16. Miasto nie sprzeda Kościołowi terenów po dawnym motelu Krak
  Do czasu otrzymania z Urzędu Miasta Krakowa oficjalnego pisma w tej sprawie, krakowska kuria nie będzie jej komentowała.
 17. Ponad 2700 uczestników konferencji "24/7 Serce Dawida"
  Ponad 2700 uczestników z całej Polski z 500 wspólnot, ruchów i parafii, 200 wolontariuszy, 10 mówców, 25 panelistów biorących udział w 16 dyskusjach, forum teologiczne. Dwanaście zespołów uwielbienia, nieustanna modlitwa i adoracja 24 godziny na dobę. To część liczb, którymi można próbować opisać fenomen konferencji "24/7 Serce Dawida", odbywającej się w tym roku pod hasłem "Otrzymacie moją moc” od 19 do 20 października na Hali Expo XXI w Warszawie.
 18. Czy Stefan W., zabójca prezydenta Adamowicza, będzie dalej badany?
  Do gdańskiej prokuratury dotarła opinia biegłych dot. zdrowia psychicznego zabójcy prezydenta Gdańska. Według śledczych, już wstępna analiza dokumentu wskazuje, że opinię trzeba będzie uzupełnić.
 19. Rzecznik KEP o logo Marszu Niepodległości z różańcem
  "Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.
 20. Kard. Nycz o Wyszyńskim: Nie będzie relikwii pierwszego stopnia
  - Nie będziemy otwierać grobu. Będą natomiast relikwie tych rzeczy, których używał i dotykał kard. Wyszyński - zapowiedział metropolita warszawski.
 21. Co drugi Polak z za wysokim cholesterolem, co trzeci z nadciśnieniem
  Wielu chorych nawet nie wie o chorobie i przez to nie poddaje się leczeniu.
 22. Transmisja modlitwy śpiewami z Taizé
  Kolejna modlitwa w ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu.
 23. Elegancja i prostota - logo beatyfikacyjne Prymasa
  Osobisty podpis, krzyż i aureola. - To logo będzie towarzyszyło nam podczas przygotowań do beatyfikacji, jak i w jej trakcie - zapowiedział ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik kurii archidiecezji warszawskiej.
 24. O krok od aborcyjnej hańby Trybunału Konstytucyjnego i PiS
  To już ostatnia szansa prezes Julii Przyłębskiej, by ocalić Trybunał przed totalną kompromitacją. Polityczna i moralna odpowiedzialność spadnie także na PiS i kierującego nim Jarosława Kaczyńskiego. A chodzi o sprawę życia i śmierci tych najmniejszych.
 25. Protesty PiS ws. senackich okręgów dot. oględzin kart i przeliczenia głosów
  W ramach protestów PiS odnoszących się do dwóch senackich okręgów m.in. złożono wnioski o oględziny kart wyborczych, porównanie kart wyborczych z protokołami poszczególnych komisji wyborczych i ponowne przeliczenie głosów - przekazał PAP zespół prasowy SN informując o obu protestach.
 26. KE potwierdza, że list Johnsona ważny
  UE zaczęła proces ratyfikacji uzgodnionej w czwartek umowy w sprawie warunków brexitu. Jak poinformowała w poniedziałek KE, brak podpisu premiera Borisa Johnsona na wniosku o przedłużenie procesu wyjścia W. Brytanii nie ma znaczenia i nie zmienia nic w procedurze.
 27. Znamy datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego
  Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, odbędzie się 7 czerwca w Warszawie - ogłosił dziś metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Za życia i po śmierci cieszył się szeroką sławą świętości. Osiem lat po śmierci w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
 28. Co z ustawą ws. jawności majątków?
  Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawę ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych - powiedział PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
 29. Zamiast aborcji wybrała adopcję
  Została zgwałcona, gdy miała 14 lat. Gdy okazało się, że jest w ciąży, wszyscy doradzali jej zabicie dziecka. Posłuchała głosu Boga.
 30. Prezydent Duda: Jeśli którykolwiek zarzut okaże się prawdziwy, Banaś musi odejść
  Jeśli którykolwiek zarzut z przedstawianych szefowi NIK Marianowi Banasiowi w mediach okaże się prawdziwy, to musi on odejść; no mercy, nie ma litości - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania "Polski Times" prezydent Andrzej Duda.
 31. Belgia: Kelly jest fizycznie zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka
  W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.
 32. Wschodnia Ukraina wciąż potrzebuje pomocy
  Choć Ukraina oficjalnie nie zalicza się do krajów misyjnych, to jednak w wielu miejscach tego kraju praca kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich ma charakter prawdziwie misyjny. Tak jest m.in. w diecezji charkowsko-zaporoskiej, która obejmuje tereny, gdzie od 2014 roku toczy się konflikt zbrojny.
 33. Uczestnicy synodu odnowili „Pakt z katakumb”
  Uczestnicy Synodu Biskupów dla Amazonii odnowili tzw. „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła. Tym samym zaktualizowali gest uczestników II Soboru Watykańskiego, którzy w 1965 r. sygnowali dokument, w którym zobowiązali się do umieszczenia ubogich w centrum ich posługi. Odnowienie paktu odbyło się w miejscu, gdzie pierwotnie został on podpisany, czyli w rzymskich Katakumbach św. Domitylli.
 34. Putin: Rosja zamierza bardziej aktywnie zaangażować się w Afryce
  Rosja zamierza włączyć się bardziej aktywnie do światowej rywalizacji o współpracę z państwami Afryki - oświadczył w wywiadzie dla agencji TASS prezydent Władimir Putin. "Nam nie chodzi o podział bogactw tego kontynentu, ale o współpracę dwustronną" - dodał.
 35. Hiszpania: Do tymczasowego aresztu trafiło 28 separatystów
  Po siedmiu dniach zamieszek w Katalonii w trakcie protestów zatrzymano łącznie 104 osoby, z których 28 zostały tymczasowo aresztowane - oszacował w niedzielę wieczorem MSW Hiszpanii. Niedziela była najspokojniejszym dniem w Katalonii od rozpoczęcia protestów.
 36. "The Sunday Times": UE opóźni brexit, jeśli Izba Gmin nie poprze umowy w tym tygodniu
  Unia Europejska przesunie brexit do lutego 2020 roku, jeśli premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie będzie w stanie przeforsować uzgodnionego porozumienia w Izbie Gmin w nadchodzącym tygodniu - podał w niedzielę "The Sunday Times".
 37. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Domu Mocarzy
  Spełnia się marzenie Mocarzy. Fundament upragnionego domu wzmocnił kamień węgielny, który wmurowali ich przyjaciele na czele z ordynariuszem diecezji łowickiej bp. Andrzejem F. Dziubą i s. Elwirą Szwarc, prezesem zarządu Fundacji "Bogaci Miłosierdziem".
 38. Wręczenie Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża
  W Filharmonii Koszalińskiej odbyła się gala wręczenia Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża "Radość płynie z Nadziei". Wśród laureatów są mieszkanka Robunia, ks. Wacław Grądalski oraz redakcja "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".
 39. Cierpienie przekuć w miłość. Modlitwa za zranionych w Kościele
  To już kolejne spotkanie, podczas którego osoby skrzywdzone w Kościele dzieliły się swoim świadectwem. Poprzedziła je Msza św., której przewodniczył o. Adam Żak SJ.
 40. Sondaż: Duda ze zdecydowaną przewagą nad Kidawą-Błońską
  Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbywała się w niedzielę obecny prezydent Andrzej Duda otrzymałby 52,5 proc. głosów, zaś niedawna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska 38,4 proc. głosów - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski.
 41. To największa na świecie procesja maryjna
  W brazylijskim Belém (stolicy stanu Pará) odbyła się największa w świecie katolickim procesja ku czci Matki Bożej z Nazaretu, popularnie nazywanej Królową Amazonii. 4-kilometrową trasę przeszły ponad 2 mln pielgrzymów przybyłych także z innych regionów tego kraju. Procesje te odbywają się każdego roku nieprzerwanie od 227 lat.
 42. Memoriał Polskich Himalaistów stanął przy szlaku wiodącym pod Everest
  W Nepalu, na wysokości ok. 3500 n.p.m., przy szlaku do bazy pod Mount Everestem, stanął Memoriał Polskich Himalaistów. Budowa czortenu przypadła w szczególnym czasie, obfitującym w okrągłe rocznice, m.in. 80-lecia polskiego himalaizmu, związanego z wejściem na Nanda Devi East 2 lipca 1939 r.
 43. Konfederacja złożyła wniosek o unieważnienie wyborów
  Konfederacja złożyła do Sądu Najwyższego protest wyborczy, domagając się unieważnienia wyborów parlamentarnych. Chcemy powtórzenia wyborów w niektórych okręgach - powiedział Robert Winnicki w niedzielę w Radiu Zet.
 44. Siostry nazaretanki od 100 lat posługują w Rabce
  Siostry nazaretanki obchodzą 100-lecie posługi rodzinom i dzieciom w Rabce.
 45. Polacy coraz bardziej cenią rodzimą żywność
  Polscy coraz bardziej doceniają walory rodzimej żywności, blisko 1/3 zwraca uwagę na rodzime pochodzenie produktu - wynika z raportu Polskiego Monitora Opinii. Dodano, że głównym kryterium zakupu jest cena, kupujemy głównie w lokalnych sklepach i dyskontach.
 46. Zamieszki w Barcelonie i Madrycie, ponad 20 rannych
  Ponad 20 osób zostało rannych w zamieszkach, które wybuchły w sobotę późnym wieczorem w Barcelonie i Madrycie. Obie konfrontacje demonstrantów z policją rozpoczęły się od pokojowych protestów przeciwko skazaniu katalońskich separatystów.
 47. Pierwsza myśl o. Szustaka po wejściu do kościoła: "Gdzie jest trumna?"
  Ponad 2,7 tys. osób bierze udział w charyzmatycznej konferencji 24/7 Serce Dawida, która od 19 do 20 października odbywa się w Warszawie.
 48. Prezydent Andrzej Duda na obchodach stulecia AGH
  - AGH ma 100 lat, a ja 47. I od 47 lat Państwo mnie znają - mówił 19 października, podczas obchodów jubileuszu Akademii Górniczo-Hutniczej, Andrzej Duda.
 49. Tory do wolności. Wystawa na Dworcu Głównym PKP
  Ekspozycja otwarta 19 października w holu dworca Wrocław Główny przypomina głodówkę kolejarzy, podjętą w październiku 1980 roku.
 50. Mówiliśmy mu o ważnych sprawach
  Górskie wyprawy, spływy kajakowe, niezapomniane rozmowy i wykłady o wierze połączyły grupę studentów w „Rodzinkę”. Mieli wyjątkowego „Wujka” – ich duszpasterzem był ks. Karol Wojtyła.

Dodatkowe informacje