Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Ukazało się watykańskie wademekum nt. walki z nadużyciami
  Watykan opublikował w czwartek vademecum dotyczące procedur postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele. Jego celem, jak wyjaśniono, jest "uleczenie bolesnej rany". Zabroniono ograniczania kary wobec sprawców do przenoszenia na przykład do innej parafii.
 2. Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na Stadionie Narodowym?
  Choć zwyczajowo nowy prezydent składa przysięgę w Sejmie, tym razem najprawdopodobniej będzie inaczej. Dlaczego?
 3. Dziś wirtualnie można pielgrzymować do sanktuarium Lourdes
  Dzisiaj, 16 lipca, w rocznicę 18. objawienia Maryi można wirtualnie odbyć światową pielgrzymkę do Lourdes we Francji pod hasłem „Lourdes united”.
 4. Pierwszy papamobile Jana Pawła II ma 40 lat
  Kultowy dziś mercedes G230 został wyprodukowany specjalnie na wizytę papieża Polaka w Niemczech w listopadzie 1980 roku. Teraz przechodzi na zasłużoną emeryturę do Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie.
 5. Rwanda ponownie otwiera miejsca kultu
  W Rwandzie, od 15 lipca ponownie zostały udostępnione dla wiernych miejsca modlitwy i kultu. Decyzja prezydenta Paula Kagame nie znosi jednak wszystkich obostrzeń w związku z koronawirusem - informuje serwis africanews.
 6. Zmarł biskup zarażony koronawirusem
  W wieku 66 lat zmarł 15 lipca w szpitalu w La Paz bp Eugenio Scarpellini, który od 2013 stał na czele diecezji El Alto w Boliwii Zachodniej. Przyczyną śmierci były koronawirus i choroby towarzyszące, przede wszystkim problemy z krążeniem. Pochodzący z północnych Włoch hierarcha jest pierwszym biskupem, urodzonym we Włoszech, który zmarł z powodu COVID-19.
 7. W najnowszym „Gościu”: Czas sklejania
  Okładkowy temat numeru to obraz po wyborach. Trzeba nas posklejać. Podzieleni będziemy słabsi jako naród i jako państwo.
 8. Prawdziwa historia góry Karmel
  Tak to jest, że przy Sercu Boga człowiek znajduje zaspokojenie wszelkich pragnień - pisze Franciszek Kucharczak w najnowszym numerze "Gościa". - Przy Nim otwierają się rajskie przestrzenie, którym nie dorównują żadne materialne dobra. To jest prawdziwy Karmel - ogród, po którym człowiek przechadza się ze swoim Stwórcą.
 9. Prokuratura wznawia postępowanie ws. fabrykowania dowodów przeciw prof. Budzyńskiej
  Katowicka prokuratura wznowiła postępowanie w sprawie domniemanego fabrykowania dowodów przeciw prof. Ewie Budzyńskiej. Chodzi o sposób prowadzenia postępowania dyscyplinarnego przeciw niej na Uniwersytecie Śląskim.
 10. Premier Francji ogłasza obowiązek noszenia masek
  Premier Francji Jean Castex powiedział w czwartek w Senacie, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał w całej Francji już od przyszłego tygodnia. Oznajmił też, że kraj czeka najgłębsza recesja, odkąd prowadzone są statystyki dotyczące finansów państwa.
 11. Czwartkowy raport koronawirusowy: 333 nowe zakażenia
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 333 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 11 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 39 tys. 54 osób, a zmarło 1605 chorych.
 12. Ścieżka dwóch świętych
  Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II we Włoszech powstała nowa ścieżka dla miłośników pieszych wędrówek.
 13. Szef PO: Żądamy stwierdzenia nieważności wyborów
  Wybory prezydenckie nie były równe ani uczciwe, nie spełniały standardów demokratycznych; w proteście wyborczym, który składamy w Sądzie Najwyższym, żądamy stwierdzenia nieważności wyborów - podkreślił poinformował w czwartek szef PO Borys Budka.
 14. Sześcioletni bohater uratował siostrę
  Sześcioletni Bridger Walker z amerykańskiego stanu Wyoming uratował swoją młodszą siostrę przed agresywnym psem. Chłopiec ma pogryzioną twarz, założono mu 90 szwów. "Pomyślałem, że jeżeli ktoś miałby zginąć, to powinienem to być ja" - powiedział swojej cioci, która nagłośniła tę historię na Instagramie.
 15. "Odpowiedzi prezydenta nie naraziły Polski na nieporozumienia"
  Odpowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozmowy z rosyjskimi komikami nie naraziły Polski na nieporozumienia z żadnym państwem - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił, że w tej sprawie zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe, należy też pochylić się nad procedurami.
 16. Politolog: Wygrana Dudy to nie tylko efekt świadczeń socjalnych
  Sprowadzanie wygranej Andrzeja Dudy do efektu świadczeń socjalnych jest uproszczeniem, często powtarzanym w zachodnich mediach, bo nawet ważniejsza jest "redystrybucja prestiżu" - uważa prof. Aleks Szczerbiak, politolog z University of Sussex w Wielkiej Brytanii.
 17. Bp Muskus: Chrystus jest jedynym sensem naszej służby
  "Czy Kościół, który głosi wielkie rzeczy, a zapomina o zwykłym ludzkim miłosierdziu, jest jeszcze Kościołem Chrystusa?" - pyta hierarcha w refleksji opublikowanej w mediach społecznościowych.
 18. W Niemczech liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła 200 tys.
  Liczba wykrytych infekcji koronawirusem w Niemczech przekroczyła w czwartek 200 tys., po tym jak w ciągu ostatniej doby odnotowano 534 nowe infekcje - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Siedem osób zakażonych wirusem zmarło.
 19. Sejm wybrał trzech członków państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii
  Posłowie wybrali w środę wieczorem trzech członków państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii. Z ramienia Sejmu RP w siedmioosobowym gremium zasiądą rekomendowani przez Prawo i Sprawiedliwość Hanna Elżanowska i Andrzej Nowarski oraz Barbara Chrobak, zgłoszona przez Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.
 20. Rosja: Ponad stu zatrzymanych na proteście przeciw nowej konstytucji
  Policja w Moskwie zatrzymała w środę ponad sto osób podczas akcji zbierania podpisów pod żądaniem anulowania zmian w konstytucji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Podobna akcja protestu odbyła się w Petersburgu, jednak tam nie doszło do zatrzymań.
 21. Już prawie dwa miliony potwierdzonych przypadków koronawirusa w Brazylii
  Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Brazylii w środowym raporcie podczas ostatniej doby zarejestrowano 39 924 nowych przypadków koronawirusa, tym samym bilans osób zakażonych wzrósł do 1 996 748.
 22. Dłonie świątyni
  Myśl wyrachowana: Kto ma Boga w sercu, może Go mieć i w dłoniach.
 23. Bosak o ewentualnej koalicji z PiS: Nie ma takich rozmów
  Nie ma takich rozmów - w ten sposób jeden z liderów Konfederacji, były kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak odpowiedział w środę na pytanie, czy jego formacja polityczna prowadzi rozmowy na temat koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.
 24. Bon turystyczny jest skierowany do wszystkich rodzin z dziećmi
  Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki - podkreśliła cytowana w środowym komunikacie wicepremier i szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła, że jest on skierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od zarobków.
 25. Bon turystyczny dodatkowo dla dzieci rodziców pracujących za granicą
  Bon turystyczny zostanie rozszerzony na dzieci rodziców pracujących za granicą - wynika z przyjętych w środę przez Sejm części poprawek Senatu do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Bon będzie miał wartość 500 zł na każde dziecko; w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 1 tys. zł.
 26. W Wielkiej Brytanii liczba zmarłych z powodu Covid-19 przekroczyła 45 tys.
  Liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii przekroczyła 45 tys. W ciągu ostatniej doby z tego powodu zmarło kolejnych 85 osób, co oznacza, że bilans ofiar wzrósł do 45 053 - poinformowało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.
 27. 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem
  Na Polach Grunwaldu prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nausėda uczcili wspólnie 610. rocznicę zwycięskiej potyczki.
 28. Koniec antyklerykalnego pisma
  Z końcem lipca przestanie istnieć antyklerykalny tygodnik "Fakty i Mity" - podały wirtualnemedia.pl. Powodem jest nieopłacalność jego wydawania oraz problemy z kolporterami.
 29. Posłowie wszystkich klubów i kół za świadczeniem dla deportowanych do ZSRR
  Posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, a także Konfederacji opowiedzieli się w środę za przyznaniem polskim obywatelom 200 zł za każdy miesiąc ich zesłania lub deportacji do ZSRR w latach 1939-56. Projekt w tej sprawie zgłosił prezydent Andrzej Duda; było to jego pierwsze czytanie.
 30. Indie: Wzrasta prześladowanie chrześcijan oraz liczba zarażonych COVID-19
  W Indiach każdego dnia rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem. Sytuacja staje się tym trudniejsza, że dziesiątki tysięcy robotników jest zmuszana do opuszczania wielkich miast i udawania się do swoich wiosek. Jednocześnie wzrasta także liczba przypadków prześladowania chrześcijan.
 31. MEN: Terytorialsi pomogą w organizowaniu kolonii i obozów letnich
  Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię wsparcia dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży - poinformował MEN. Wsparcie WOT będzie polegać w szkoleniach na temat bezpieczeństwa w związku z COVID-19, a w razie potrzeby także na pomocy medycznej i sanitarnej.
 32. FAO: Na świecie rośnie liczba osób głodujących
  W 2019 roku prawie 690 mln ludzi cierpiało z powodu głodu. To prawie o 10 mln więcej niż w roku 2018 i o 60 mln więcej niż przed 5 laty.
 33. Papież ofiarował Hondurasowi respiratory
  Do Hondurasu dotarł dar Papieża Franciszka: trzy respiratory oraz inne materiały medyczne potrzebne do walki z koronawirusem. Przeznaczono je dla szpitala El Carmen w Tegucigalpie. W tym środkowoamerykańskim kraju zachorowało dotąd ponad 28,5 tys. osób, zmarło blisko 800.
 34. Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury: Mam nadzieję, że chrześcijańska ikonografia w Hagia Sophia ocaleje
  Mam nadzieję, że po przekształceniu Hagii Sophii w meczet, arcydzieła chrześcijańskiej ikonografii nie zostaną zniszczone - powiedział KAI bp Michał Janocha. Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zaznaczył, że słynna budowla stała się wzorcem architektonicznym nie tylko dla świątyń chrześcijańskich ale też wielu meczetów Imperium Osmańskiego.
 35. "Czuć śmierć w powietrzu, widać ją na ulicach"
  Kraje misyjne zmagają się z problemami gospodarczymi, dostępem do ochrony zdrowia i edukacji, ale pandemia koronawirusa znacząco pogorszyła sytuację mieszkańców państw w Afryce, Ameryce Południowej i Azji.
 36. "W trakcie rozmowy zorientowałem się, że coś chyba jest nie tak"
  W trakcie rozmowy zorientowałem się, że coś chyba jest nie tak; sekretarz generalny ONZ nie wymawia aż tak dobrze słowa "żubrówka", choć głos był bardzo podobny - podkreślił prezydent Andrzej Duda nawiązując do nagrania jego rozmowy zamieszczonego przez rosyjskich youtuberów.
 37. Nowy zespół do spraw opieki farmaceutycznej
  Nowo powołany przy ministrze zdrowia zespół do spraw opieki farmaceutycznej zajmie się m.in. określeniem przedmiotu i zakresu opieki farmaceutycznej i zasad jej finansowania - wynika z komunikatu prasowego przekazanego w środę przez resort zdrowia.
 38. KE prezentuje środki, które mają przygotować UE na drugą falę Covid-19
  Komisja Europejska zaprezentowała środki, które mają przygotować UE na ewentualną drugą falę Covid-19. Zaleca się m.in. zwiększenie zasięgu testów, izolowanie ognisk pandemii i wymianę informacji między krajami w sprawie leków, które podaje się chorym.
 39. W piątek pierwsze czytanie prezydenckiego projektu o działalności stowarzyszeń w szkole
  Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe odbędzie się w piątek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zgodnie z nim działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać zgody rodziców.
 40. Promień radości w szarym Peru
  Tarnowski misjonarz ks. Grzegorz Kubalica opowiada o aktualnej sytuacji w swojej misji u bram Amazonii.
 41. Rosjanie podszyli się pod szefa ONZ i zadzwonili do prezydenta Dudy. Wyszedł z twarzą, ale jak w ogóle mogło dojść do tej rozmowy?
  Nagranie rozmowy rosyjskich komików z prezydentem Andrzejem Dudą jest autentyczne, sprawą zajmują się służby - powiedział PAP w środę dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna. Zapewnił, że rozmówcy byli weryfikowani przez polską placówkę przy ONZ.
 42. Koronawirus w Polsce: Padł rekord dziennej liczby ozdrowieńców
  Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 264 osób - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 6 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 38 tys. 721 osób, 1594 chorych zmarło.
 43. Kanclerz Merkel pogratulowała Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru na urząd prezydenta Polski. "Życzę Panu szczęścia i sukcesu na tym odpowiedzialnym stanowisku" - napisała szefowa niemieckiego rządu w liście gratulacyjnym.
 44. Trump: Nie planuję rozmów z przywódcą Chin
  Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że nie ma w planach rozmów z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Wcześniej podpisał ustawę przewidującą kary dla banków współpracujących z niektórymi przedstawicielami władz ChRL.
 45. Co siódma spółka notowana na GPW ma problem z regulowaniem płatności
  Co siódma spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych ma problem z regulowaniem swoich płatności; prawie połowa z nich to spółki budowlane - wynika z badania "Długi spółek giełdowych".
 46. Hotele nad jeziorem Como straciły 90 procent gości
  Wraz z zamknięciem granic Włoch dla turystów z USA i krajów spoza Europy hotele nad jeziorem Como na północy straciły 90 procent klientów. W tym atrakcyjnym turystycznie rejonie wypoczywają głównie Włosi i mocno odczuwa się brak gości z innych kontynentów.
 47. Rząd brytyjski rozważa zalecenie zakrywania twarzy w zamkniętych przestrzeniach
  Brytyjski rząd rozważa zalecenie zakrywania twarzy we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych, w tym w urzędach i innych miejscach pracy - podał we wtorek późnym wieczorem dziennik "Daily Telegraph".
 48. 5,4 mln Amerykanów straciło ubezpieczenie zdrowotne
  W trakcie epidemii koronawirusa co najmniej 5,4 miliona Amerykanów straciło ubezpieczenie zdrowotne - wynika z opublikowanego we wtorek raportu organizacji Families USA, która zajmuje się zdrowiem publicznym.
 49. Prezydent ponowił zaproszenie
  Zaproszenie na spotkanie od prezydenta Andrzeja Dudy zostało ponowione, zaproponowałem, żebyśmy spotkali się pod koniec lipca, kiedykolwiek pan prezydent będzie miał czas - powiedział we wtorek Rafał Trzaskowski. Zadeklarował, że wykona "mnóstwo gestów, bo Polskę trzeba zszyć".
 50. Kard. Marto: Kościół nie ukrywa żadnych tajemnic fatimskich
  Kardynał Antonio Marto powiedział, że Kościół nie ukrywa już żadnych tajemnic związanych z ukazywaniem się Maryi trójce portugalskich pastuszków.

Dodatkowe informacje