Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Co wiadomo o Rosjanach podejrzanych ws. katastrofy malezyjskiego boeinga
  Spośród Rosjan, podejrzanych przez policję holenderską o doprowadzenie do katastrofy malezyjskiego boeinga, zestrzelonego w 2014 roku nad Donbasem, najbardziej znaną postacią jest Igor Girkin. Również Siergieja Dubinskiego wiązano wcześniej ze sprawą boeinga.
 2. „Idealna impreza rodzinna”, „Doskonale zabezpieczona trasa”, czyli Górski Bieg Frassatiego oczami uczestników
  Jak bawili się biegacze i ich rodziny na biegu organizowanym przez Gościa i Radio eM?
 3. Pogrzeb orionisty ks. Michała Łosa odbędzie się w Dąbrówkach Breńskich
  Uroczystości pogrzebowe młodego orionisty, który niedawno przyjął święcenia zakonne i kapłańskie na oddziale onkologicznym, odbędzie się w jego rodzinnej miejscowości - Dąbrówkach Breńskich.
 4. Zarzut zabójstwa dla czterech osób w sprawie zestrzelenia boeinga nad Ukrainą
  Zarzut zabójstwa zostanie postawiony co najmniej czterem podejrzanym w sprawie zestrzelenia boeinga linii Malaysia Airlines, lot MH17, nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku - poinformowali w środę krewni ofiar.
 5. Trzy paski nie tylko dla Adidasa
  Charakterystyczne trzy równoległe paski pojawiające się na produktach Adidasa nie będą chronione jako unijny znak towarowy spółki - orzekł w środę sąd UE podtrzymując wcześniejszą decyzję Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej.
 6. Zabierz modlitwę na wakacje
  Dziękujemy wszystkim za udział w wyborze modlitw. Nagrywamy!
 7. Ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia
  Zastąpi go ks. Zbigniew Bielas, dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.
 8. O. Szustak u papieża. "Na pełnej petardzie wbiłem do Watykanu i mówię im tam, że się muszę widzieć z Franciszkiem"
  O. Adam Szustak dotarł pieszo do Rzymu i spotkał się wczoraj z papieżem. Franciszek wyznaczył mu zadanie. Oto relacja dominikanina z tego spotkania, opublikowana na Facebooku.
 9. Abp Wiktor Skworc: Pora znów powiedzieć "Non possumus"
  Pora znów powiedzieć "Non possumus" - mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc, komentując profanowanie symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Zachęcał, aby uroczystość Bożego Ciała była okazją do ekspiacji.
 10. Papież: Dzięki Duchowi Świętemu Kościół rośnie, ponad grzechy i skandale
  Papież Franciszek powiedział w środę wiernym, iż Duch Święty "sprawia, że Kościół rośnie i pomaga mu wyjść poza ludzkie ograniczenia, grzechy i wszelkie skandale". Podczas audiencji generalnej mówił Polakom o znaczeniu procesji organizowanych w Boże Ciało.
 11. Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post od mięsa?
  To praktyczne pytanie zadaje sobie część wiernych.
 12. CBOS: Lekki wzrost pozytywnych opinii Polaków o Kościele
  Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii, w czerwcu CBOS odnotował lekką poprawę pozytywnych ocen Polaków o Kościele katolickim. Obecnie dobrze ocenia go 53 proc. ankietowanych, podczas gdy miesiąc wcześniej było to tylko 48 proc. - najmniej od 1995 r.
 13. Zmarły wczoraj Szymonek to nie polski Alfie Evans
  Śmierć dziecka wywołuje w pełni zrozumiałe reakcje emocjonalne. Tym bardziej, w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, konieczne jest odwołanie się do ustalonych faktów, w tym zwłaszcza wiedzy medycznej oraz informacji dotyczącej poszanowania bądź też naruszenia praw dziecka jako pacjenta oraz jego rodziców.
 14. Odmówili złożenia bóstwom ofiary z kadzidła, zostali skazani na śmierć
  Są patronami dzieci i pracujących przy sianokosach oraz orędownikami dobrych zbiorów siana.
 15. Okoński: Będą zmiany prawne zwiększające cyberbezpieczeństwo kraju
  Wprowadzenie standardów dot. działania państwa w obliczu cyberataków będą prawdopodobnie wymagały zmian prawnych; w grę wchodzi m.in. Prawo zamówień publicznych i Prawo telekomunikacyjne - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński.
 16. "Rzeczpospolita": Prezenty za świadectwo w Polsce to nowa moda
  37 proc. Polaków planuje zakup prezentu dla ucznia z okazji zakończenia roku szkolnego - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".
 17. Rzecznik KEP: Akcja #Procesja to zachęta do udziału w Bożym Ciele
  Akcja internautów #Procesja, to zachęta do udziału w uroczystościach Bożego Ciała. Media społecznościowe mogą pomóc w dotarciu z ewangelicznym przesłaniem do milionów osób - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
 18. Bezkarne zabójstwa księży w Meksyku
  Według Katolickiego Centrum Multimedialnego akty przemocy wobec księży w Meksyku nie są wyrazem bezpośredniej nienawiści do wiary, ale raczej przejawem dążenia do destabilizacji społecznej. „Kapłani oraz wspólnoty parafialne niosą bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, ludzkie prawa emigrantom, kobietom i dzieciom” – tłumaczy agencji Fides, dyrektor Katolickiego Centrum Multimedialnego, paulista ks. Omar Aguilar.
 19. Kard. Barreto: Zjednoczmy się na rzecz ochrony życia
  Zachęcamy wszystkich do włączenia się w modlitwę w intencji ochrony i rozwoju stworzenia oraz do podjęcia konkretnych działań w tej sprawie. Zaproszenie to watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka skierowała do wszystkich duszpasterzy i ludzi dobrej woli z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej oraz kolejnej rocznicy ogłoszenia encykliki Laudato sí. Potrwają one od 1 września, Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia, do 4 października, dnia wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii.
 20. Ebola w DR Konga staje się międzynarodowym zagrożeniem
  Epidemia eboli wyszła poza granice Demokratycznej Republiki Konga. Pierwsze śmiertelne przypadki wirusa odnotowano w Ugandzie. Rwanda i Sudan Płd. wprowadzają na granicy specjalne kontrole medyczne. Światowa Organizacja Zdrowia staje przed decyzją czy już uznać epidemię za międzynarodowy kryzys zdrowotny.
 21. Pan Bóg chciał mnie z jedną nogą. Spotkanie z Grzegorzem Polakiewiczem
  Niewiele brakowało, by stracił życie z rąk własnego ojca. Jest przyjacielem bezdomnych i bogatych, artystów i kardynałów. Mimo swojej niepełnosprawności trzy razy doszedł do Santiago de Compostela.
 22. Od ułomności gorsze jest popsute serce. Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych.
  Ponad tysiąc osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami spotkało się w Skrzatuszu. Nie mieli oporów, by wznosić ręce, podchodzić do monstrancji i jej dotykać, patrzeć sobie głęboko w oczy.
 23. Silne trzęsienie ziemi w Japonii
  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło we wtorek Japonię. Epicentrum znajdowało się na Morzu Japońskim, w pobliżu wybrzeży prefektury Yamagata na wyspie Honsiu. Nie ma informacji o ofiarach ani o większych zniszczeniach.
 24. Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin został aresztowany na 3 miesiące
  22-letni Jakub A. podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin (Dolnośląskie) został aresztowany na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy w Świdnicy. Mężczyźnie grozi dożywocie.
 25. Cel: zobaczyć Boże Ciało, piękne kościoły i żywą wiarę Polaków
  O Kościele bez Boga, nienawistnej "tolerancji" i prześladowaniach za wiarę w Szwecji opowiadają młodzi katolicy z Helsingborga, którzy przyjechali na tydzień do swoich rówieśników ze Świerklańca.
 26. Papież wyciągnął na światło dzienne dramat Camerino
  Wizyta Papieża na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi na nowo zapaliła reflektory uwagi nad tym terytorium, które pilnie potrzebuje pomocy. Po niedzielnej pielgrzymce Franciszka do Camerino wskazuje na to ks. Marco Gentilucci, proboszcz jednej z wielu parafii, w których trzy lata po kataklizmie kościoły i oratoria wciąż są niedostępne dla wiernych.
 27. Dwaj młodzi Polacy skazani za terroryzm w Wielkiej Brytanii
  19-letni Polak Michał Sz. i mający polskie korzenie 18-letni Oskar D.-K. zostali skazani we wtorek na kary więzienia na mocy przepisów o zwalczaniu terroryzmu, m.in. za zachęcanie do zamordowania księcia Harry'ego za "zdradę rasy" przez małżeństwo z Meghan Markle.
 28. 500 plus dla niepełnosprawnych: ile osób obejmą początkowo wypłaty?
  Dodatek 500 plus dla niepełnosprawnych będzie przyznawany najbardziej pokrzywdzonym, początkowo wypłaty obejmą ok. 500 tys. osób - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
 29. W Sejmie projekt uchwały ws. potępienia "nienawiści i pogardy antykatolickiej"
  Projekt uchwały "w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej" trafił do Sejmu. O przyjęcie uchwały wnioskują posłowie Kukiz`15, a jej autorem jest poseł Prawicy RP Jan Klawiter.
 30. Aborcja: Ocaleńcy
  W USA żyje co najmniej 200 osób, które urodziły się, przeżywszy własną aborcję. Posłuchaj niesamowitych historii kilkorga z nich.
 31. Jak się czuje Benedykt XVI?
  Watykan dementuje doniesienia o stanie papieża seniora.
 32. Dwa zarzuty dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki
  22-latkowi podejrzanemu o zabójstwo 10-letniej dziewczynki w Mrowinach postawiono dwa zarzuty: dokonania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i podżegania innej osoby do udziału w zabójstwie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.
 33. Modlili się za zamordowaną Kristinę
  W sobotę wspólnota parafialna, w niedzielę cała diecezja, a we wtorek szkoła, do której uczęszczała zabita 10-latka.
 34. "Partia, która wspiera aborcję zamiast życie… będzie mnie pouczać o moralności. Nie sądzę"
  Aktor Kevin Sorbo ostro o Demokratach.
 35. Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych?
  Program 500 plus dla osób niepełnosprawnych, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, zostanie uruchomiony od jesieni - prawdopodobnie od października, może od września - zapowiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin.
 36. Wzrost sprzedaży "Gościa Niedzielnego"
  Nasz tygodnik od lat znajduje się na szczycie rankingu sprzedaży tygodników opinii. Tak też jest i obecnie. Według ostatnich, kwietniowych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, zanotowaliśmy wzrost sprzedaży o nieco ponad 3 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku i blisko 9 proc. w stosunku do marca bieżącego roku. Daje to średnią cotygodniową sprzedaż ogółem na poziomie 119 173 egz.
 37. Jej wizje miały wpływ na mariologię i religijność średniowiecza
  Św. Elżbieta z Schönau korespondowała m.in. ze znaną mistyczką, św. Hildegardą z Bingen, doktorem Kościoła.
 38. Atak na tankowiec
  Siły zbrojne USA opublikowały nowe, tym razem nieruchome, zdjęcia ataku na japoński tankowiec w Zatoce Omańskiej. Mają one ukazywać jak irańscy Strażnicy Rewolucji usuwają minę, która nie wybuchła. Waszyngton ma rozważać wysłanie dodatkowych sił do tego rejonu.
 39. "Podejrzany nie był wytypowany od początku"
  Podejrzany o zabójstwo 10-latki nie był wytypowany od początku; w sprawie nastąpił przełom dzięki presji i ofensywności śledztwa - powiedział w poniedziałek prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Potwierdził, że podejrzany był znajomym matki dziewczynki.
 40. Współpraca Polski Z USA jest "absolutnie strategiczna" w bardzo wielu dziedzinach
  Współpraca Polski Z USA jest "absolutnie strategiczna" w bardzo wielu dziedzinach - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podsumowując swoją sześciodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych, którą rozpoczął od spotkania w ubiegłą środę w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem.
 41. "Nasz Dziennik": Petardy to nie zabawki
  Międzynarodowa Rada Okulistyki apeluje o powszechny zakaz sprzedaży fajerwerków - donosi we wtorek "Nasz Dziennik". Urazy oka stały się prawdziwą epidemią - alarmuje w rozmowie z "ND" prof. Robert Rejdak, szef Ponadregionalnego Centrum Diagnostyki Terapii Urazów Narządów Wzroku w Lublinie.
 42. USA: Prezydent Duda rozmawiał z kierownictwem Google'a i YouTube'a
  Rozwój sztucznej inteligencji, a także plany Google dotyczące inwestycji w Polsce były tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kierownictwem Google'a i YouTube'a, które odbyło się w poniedziałek w siedzibie Google'a w Kalifornii.
 43. Katowice. Lekarze wyruszyli śladami świętych
  Grupa 30 medyków rozpoczęła w Katowicach pielgrzymkę "Śladami świętych lekarzy". Jej organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.
 44. Oblaci św. Brygidy uhonorowani po 35 latach
  W sali BHP Stoczni Gdańskiej wręczono odznaczenia państwowe dla członków Oblatów św. Brygidy. Organizacja pomocowa w stanie wojennym pomagała rodzinom internowanych i pracownikom zwalnianym z pracy za działalność opozycyjną. Wielu jej członków za swoją służbę było represjonowanych.
 45. Kard. Baldisseri dementuje: synod nie będzie wstępem do zniesienia celibatu
  Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri zdementował przypuszczenia, jakoby Specjalne Zgromadzenie Synodu nt. Amazonii, jakie odbędzie się w październiku br., miało na celu zniesienie celibatu lub wprowadzenie kapłaństwa kobiet. - To, co jest doktryną pozostaje niezmienne - zdecydowanie stwierdził 78-letni hierarcha.
 46. Tak wyglądał start Górskiego Biegu Frassatiego
  W ponad 30. stopniowym skwarze, patrząc na wody jeziora Międzybrodzkiego i znajdującą się na jego drugim brzego górę Żar (nomen omen) 294 uczestników wystartowało punktualnie o 10:00 na trasę Górskiego Biegu Frassatiego organizowanego przez Gościa Niedzielnego i Radio eM. Zobacz pierwsze sekundy ich zmagań z 22 kilometrową trasą w krainie beskidzkich jezior. Zobacz video.
 47. Zmarł ks. Michał Łos
  Zmarł ks. Michał Łos - Chory na raka orionista, który na szpitalnym łóżku przyjął święcenia i złożył śluby wieczyste. Odszedł w warszawskim szpitalu dziś o godz. 11.53. Miał 31 lat.
 48. Nowy biskup drohiczyński
  Bp Piotr Sawczuk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, został w poniedziałek mianowany przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim. Jednocześnie papież przyjął rezygnację z posługi biskupa drohiczyńskiego bp. Tadeusza Pikusa z powodów zdrowotnych - poinformowało PAP biuro prasowe episkopatu Polski.
 49. Już w sobotę Górski Bieg Frassatiego - rodzinna impreza "Gościa" i "Radia eM"
  Jakie atrakcje czekają na tych, którzy przyjadą do Międzybrodzia? Poznaj program naszej imprezy.
 50. Kim jest Pier Giorgio Frassati - patron naszego biegu?
  Poznaj niezwykła postać, która łączy w sobie realizację swoich pasji, bycie dla drugiego człowieka i głębokie życie duchowe.

Dodatkowe informacje