Aktualności z Gościem Niedzielnym

 1. Papież: Prawo odwetu Jezus zastępuje prawem miłości
  Pan Jezus zastępuje prawo odwetu – odwzajemnię tobie to, co mi zrobiłeś – prawem miłości: oddaję tobie to, co Bóg mi uczynił. Tymi słowami Papieża można streścić katechezę, którą wygłosił na audiencji ogólnej. Poświęcił ją prośbie z modlitwy „Ojcze nasz” o przebaczenie, „jak i my przebaczamy tym, którzy zawinili przeciw nam”. Na placu św. Piotra katechezy wysłuchało 50 tys. wiernych z wielu krajów świata.
 2. Nigeria: Samochód rozjechał modlące się dzieci
  Dziesięć osób nie żyje, a trzydzieści zostało rannych po tym, jak mężczyzna świadomie wjechał w dziecięcą procesję wielkanocną w Gombe w północno-wschodniej Nigerii. Wśród zabitych jest ośmioro dzieci oraz sprawca i jego kolega, których rozwścieczony tragedią tłum zlinczował na miejscu.
 3. Premier: Państwo musi zagwarantować, że maturzyści przystąpią do egzaminów
  Państwo musi zagwarantować, że w każdej średniej szkole maturzyści przystąpią do matury - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
 4. Sri Lanka: Zamachy uwidoczniły wielką wiarę katolików
  Wielkanoc pomogła ludziom przyjąć z wiarą tragedię, jaka ich spotkała – podkreśla przewodniczący episkopatu Sri Lanki. Bp Winston Fernando wziął udział w pierwszych pogrzebach ofiar niedzielnych zamachów.
 5. Terlecki: Zamysł jest taki, by nowela dot. matur była do piątku gotowa
  Zamysł rządu jest taki, żeby nowela prawa oświatowego dotycząca matur była do piątku gotowa - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
 6. Jaki pyta Thun o powiązania z Fundację Otwarty Dialog
  Kandydat Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego Patryk Jaki wezwał w środę w Kielcach kandydatkę Koalicji Europejskiej do PE, europosłankę PO Różę Thun, aby "wytłumaczyła się ze swoich znajomości" z Fundacją Otwarty Dialog.
 7. Prezydent: Polska wkrótce będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu
  Polska wkrótce nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu".
 8. Franciszek do Polaków: Odważnie głoście wieść o zmartwychwstaniu Pana
  Do odważnego głoszenia wszystkim radosnej wieści o zmartwychwstaniu Pana Jezusa zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
 9. Dworczyk: Chcemy, żeby w czwartek została uchwalona nowela prawa oświatowego dot. matur
  Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałków: Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi pozwalającemu maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego; mamy nadzieję, że w czwartek zmiany zostaną uchwalone - powiedział PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
 10. Ponad 100 aresztowanych w związku z zamachami na Sri Lance
  Już ponad 100 osób aresztowano w związku z niedzielną serią ataków terrorystycznych na Sri Lance - poinformowała w środę miejscowa policja. Jak dodano, saperzy dokonali kontrolowanej eksplozji podejrzanego pojazdu w pobliżu jednego z kin w Kolombo.
 11. Gowin: W razie protestu pracowników socjalnych poradzimy sobie z wypłatą 500 Plus
  Jeśli doszłoby do protestu pracowników socjalnych, to jestem przekonany, że poradzimy sobie z wypłatą świadczenia 500 Plus - powiedział w środę w radiowej Jedynce wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
 12. Polacy nie chcą "małżeństw homoseksualnych"
  Mimo że Wiosna Roberta Biedronia domaga się legalizacji "małżeństw homoseksualnych", Polacy wciąż uważają inaczej; prawie połowa z nas nie chce, aby osoby tej samej płci mogły zawierać ze sobą małżeństwa - podaje w środę "Super Express".
 13. Nawrócenie św. Augustyna
  Kościół wspomina dziś nawrócenie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła.
 14. Nowy Jork zakaże używania toreb plastikowych
  Od przyszłego roku stan Nowy Jork wprowadzi zakaz używania przez sklepy toreb plastikowych. Podobne prawo obowiązuje już w Kalifornii i na Hawajach.
 15. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 w Indiach
  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 nawiedziło w środę stan Assam na północnym wschodzie Indii - poinformowała agencja Reuters, powołując się na Amerykański Instytut Geologiczny (USGS). Jak na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach bądź znaczących stratach materialnych.
 16. "Rzeczpospolita": Wojna o pasażerów bliska rozstrzygnięcia
  Uber posypuje głowę popiołem i wdraża w Polsce pionierski pakiet rozwiązań dla kierowców, które - jak twierdzą w koncernie - pozwolą odzyskać utracone zaufanie. Ale na to może być już za późno - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
 17. KNF zezwoliła na wydanie e-pieniądza
  Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na wydawanie pieniądza elektronicznego oraz świadczenie usług płatniczych przez spółkę Billon Solutions z siedzibą w Warszawie. Jest ona pierwszym podmiotem, który uzyskał w Polsce taką licencję.
 18. Dwaj Polacy odpowiedzą za namawianie do terroryzmu w Wielkiej Brytanii
  19-letni Polak Michał Sz. przyznał się we wtorek w Londynie do zarzutów zachęcania do przeprowadzenia aktu terroru oraz posiadania dokumentów przydatnych do przeprowadzenia zamachu. Wcześniej w tej samej sprawie oskarżony został także drugi Polak, 18-letni Oskar D.-K.
 19. Bilans ofiar śmiertelnych ataków na Sri Lance wzrósł do 359
  Do 359 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance - poinformowała w środę miejscowa policja. Jak dodano, w związku ze śledztwem w tej sprawie dokonano kolejnych zatrzymań.
 20. DGP: Rząd ma gotową ustawę maturalną
  Międzyszkolny Komitet Strajkowy zdecydował, że strajkujące szkoły będą klasyfikować uczniów do egzaminu dojrzałości. Gdyby nie wszystkie placówki posłuchały, rząd chce zmienić przepisy - podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
 21. Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła we wtorek liczenie głosów.
  Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła we wtorek liczenie głosów z elektronicznych protokołów z drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę. Ich zwycięzca, showman Wołodymyr Zełenski, otrzymał 73,22 proc. poparcia.
 22. ZNP i FZZ nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu o oświacie
  ZNP i FZZ nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu oświaty na Stadionie PGE Narodowym - powiedziała we wtorek przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.
 23. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus"
  Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1100 zł brutto (888,25 zł netto) - przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda.
 24. Zmniejsza się liczba strajkujących nauczycieli
  W większości województw zmniejsza się liczba strajkujących nauczycieli - wynika z danych zebranych we wtorek przez PAP.
 25. Imieniny Papieża Franciszka
  Dziś Franciszek obchodzi swoje imieniny. Kościół w kalendarzu liturgicznym wspomina bowiem św. Jerzego, patrona, którego Papież otrzymał na chrzcie św. Z całego świata napływają więc depesze z życzeniami.
 26. Prezydent Andrzej Duda przedstawił Narodową Drużynę Esportu
  We wtorek w Warszawie prezydent RP Andrzej Duda przedstawił Narodową Drużynę Esportu. Na razie tworzy ją ośmiu zawodników, którzy rywalizują w grze komputerowej FIFA. Dwóch kolejnych wyłonią otwarte, krajowe eliminacje.
 27. Broniarz: Nasz postulat płacowy jest niezmienny, oczekujemy stanowiska rządu
  Nasz postulat płacowy jest niezmienny, oczekujemy stanowiska rządu - mówił we wtorek szef ZNP Sławomir Broniarz podczas ogólnopolskiej manifestacji przed MEN. Apelował też o szacunek dla członków ZNP i wszystkich nauczycieli, aby nie dorabiano im "gęby polityków".
 28. Niemcy: Politycy ostrzegają przed rosnącym prześladowaniem chrześcijan
  Po zamachach terrorystycznych na Sri Lance niemieccy politycy różnych opcji ostrzegali we wtorek przed coraz częstszym prześladowaniem chrześcijan na świecie. Domagają się też na łamach mediów lepszej ochrony kościołów.
 29. Watykan: W dniu swych imienin papież prosi młodzież o modlitwę
  W dniu swoich imienin Ojciec Święty przekazał za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej 6000 różańców Światowych Dni Młodzieży w Panamie młodym z archidiecezji mediolańskiej – poinformował tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti.
 30. Sri Lanka: Zamachy to odwet za atak na meczety w Nowej Zelandii
  Seria niedzielnych zamachów bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance była odwetem za marcowe atak na meczety w nowozelandzkim Christchurch - powiedział we wtorek wiceminister obrony Ruwan Wijewardene. Ataków dokonały dwie lokalne grupy islamistów - dodał.
 31. Francja: Prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katedry Notre Dame przeżyło pożar
  Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press.
 32. Prezydent podpisze we wtorek ustawę o świadczeniu "Emerytura plus"
  We wtorek o godz. 17 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. - "Emerytura plus" - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 33. Jak Polacy oceniają prezydenta Andrzeja Dudę?
  Pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się 60 proc. badanych, przeciwnego zdania jest 30 proc.; pozytywnie pracę Sejmu ocenia 29 proc., negatywnie 53 proc.; o pracy Senatu dobre zdanie ma 30 proc., a złe 42 proc. - wynika z sondażu CBOS.
 34. Dobro uczniów (też) jest ważne
  Maturzyści z III LO z Wrocławia sformułowali apel uczniów szkół RP do Rządu RP oraz przedstawicieli ZNP i FZZ. Wierzą, że podpiszą się pod nim ich koledzy i koleżanki z całej Polski. Liczba podpisów rośnie bardzo szybko.
 35. Michał Koterski o swoim nawróceniu
  – Przyszedł w moim życiu taki dzień, że poprosiłem Boga z całego serca: zabierz mi obsesję picia i brania, a zrobię wszystko, żebym już nigdy nie sięgnął po żadne środki zmieniające świadomość. Minęły od tamtej pory już ponad cztery lata w trzeźwości – opowiada aktor Michał "Misiek" Koterski w wywiadzie dla "Wprost".
 36. DGP: Nowa potężna broń fiskusa
  Bieg terminu przedawnienia zostanie przerwany albo zawieszony, jeżeli skarbówka zaskarży umowy np. darowizn, dzięki którym starano się ukryć pieniądze przed państwem - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
 37. Mularczyk: Idę do PE po to, żeby Niemcy zapłaciły reparacje wojenne
  Raport w sprawie strat wojennych Polski będzie gotowy na 1 września, może będzie to dobry moment, by przekazać go stronie niemieckiej, wysokość strat została oszacowana na ponad 850 mld dolarów - powiedział PAP Arkadiusz Mularczyk (PiS). Idę do PE po to, aby Niemcy zapłaciły reparacje - dodał.
 38. Broniarz: Zakończenie strajku nauczycieli jest bardzo mało prawdopodobne
  Zakończenie strajku nauczycieli jutro jest bardzo mało prawdopodobne - powiedział we wtorek Sławomir Broniarz szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Poinformował, że raczej nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu na temat edukacji.
 39. KEP: Kościół nie będzie tolerował objawów pogardy do jakiegokolwiek narodu, w tym żydowskiego
  Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy dla członków jakiegokolwiek narodu, w tym dla narodu żydowskiego - napisał biskup Rafał Markowski, nawiązując do wydarzeń w Pruchniku, gdzie w Wielki Piątek odbył się tzw. sąd nad Judaszem.
 40. Kim Dzong Un uda się z wizytą do Rosji
  Jak informuje agencja AFP, powołując się na źródła poinformowane, zapowiadane spotkanie przywódców Rosji i Korei Płn. Władimira Putina i Kim Dzong Una odbędzie się we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie, prawdopodobnie w najbliższą środę lub piątek. Spotkanie potwierdził już Pjongjang.
 41. Rafalska: Wyciągnęliśmy wnioski z protestu osób niepełnosprawnych
  Wyciągnęliśmy wnioski z protestu osób niepełnosprawnych, rok od jego zakończenia spędziliśmy pracowicie - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wskazała, że wzrastają świadczenia dla osób niepełnosprawnych, uruchamiane są też kolejne programy.
 42. Sri Lanka: Nowy bilans ofiar śmiertelnych ataków
  Do 310 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance - poinformowała we wtorek policja. Jak dodano, w związku ze śledztwem w tej sprawie dokonano 40 zatrzymań.
 43. Włochy: Burmistrz zakazał uprawy bobu, by chronić chore dziecko
  Burmistrz miasta Sesto Fiorentino w Toskanii zabronił uprawy bobu w promieniu 300 metrów od domu dziecka, które jest uczulone na tę roślinę. Nakazał, aby właściciele okolicznych terenów, gdzie znajdują się jej uprawy, całkowicie je zlikwidowali.
 44. Rz: Strajk zablokuje 500+?
  Do protestujących nauczycieli dołączy już niedługo nawet 40 tys. pracowników pomocy społecznej - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". W publikacji pt. "Strajk zablokuje 500+" ostrzega przed ryzykiem, że wnioski o przyznanie 500+ w nowym okresie zasiłkowym będą rozpatrywane z opóźnieniem.
 45. Filipiny: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi
  Co najmniej 11 osób zginęło, a 20 zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, które nawiedziło w poniedziałek północne Filipiny. 24 osoby uznaje się za zaginione. Władze obawiają się, że pod gruzami budynków może znajdować się kilkadziesiąt osób.
 46. Wg legendy stanął do walki ze smokiem, zrobił znak krzyża, pokonał smoka i uratował księżniczkę
  Wdzięczne miasto Silene porzuciło pogaństwo i przeszło na chrześcijaństwo.
 47. Nowe informacje o ofiarach zamachów na Sri Lance
  Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance, w których zginęło 290 osób, a ok. 500 zostało rannych, są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.
 48. VII Bieg do Pustego Grobu
  1000 zawodniczek i zawodników odebrało numery startowe, aby wyruszyć na 10-kilometrową trasę Biegu do Pustego Grobu ulicami Nowej Soli. W 90-minutowym limicie czasu zmieściło się i zameldowało na mecie 861 osób.
 49. Sri Lanka. Rząd: Premier nie wiedział o ostrzeżeniu przed atakami
  Premier Sri Lanki Ranil Wickremasinghe nie wiedział, że policja ostrzegała przed atakami w kraju, ponieważ przez spór z prezydentem Maithripalą Siriseną nie miał dostępu do raportów wywiadowczych - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu.
 50. Hiszpańska „małpka wielkanocna”
  W Hiszpanii poniedziałek wielkanocny jest dniem pracy prawie w całym kraju. Wyjątek stanowi m. in. Katalonia i Baleary. Zgodnie ze zwyczajem dzieci otrzymują dzisiaj od chrzestnych czekoladową „monę de Pascua”.

Dodatkowe informacje