eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Papież przyjął rezygnację dwóch biskupów
  papież Franciszek w MacedoniiOjciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez biskupa Helsinek, 72. Letniego Teemu Sippo oraz biskupa Chur w Szwajcarii, 77-letniego Vitusa Huondera – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 2. Zwierzchnik Koptów wzywa chrześcijan do pozostanie w kraju
  tawadros IIZwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, patriarcha Tawadros II (Teodor) zaapelował do chrześcijan Bliskiego Wschodu, by pozostali w swoich ojczystych krajach. W wywiadzie dla arabskojęzycznej redakcji „Deutsche Welle” Twadros przypomniał, że w społeczeństwach w tym regionie wspólnie żyli Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Odnosząc się do przyjmowania w Europie chrześcijan z regionów ogarniętych konfliktami, zwierzchnik ortodoksyjnych Koptów powiedział, że „lepiej jest pomagać tym ludziom, aby mogli osiedlać się w swoich ojczystych krajach”.
 3. Kraków: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wręczyło nagrody Przyjaciel Życia i Cichy Bohater
  Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z okazji jubileuszu 20-lecia działalności 19 maja przyznało nagrody Przyjaciel Życia. Pierwszymi laureatami zostali prof. Wanda Półtawska, dr Rafał Michalik, Teresa Król, prof. Alicja Grześkowiak. Tytuł Cichy Bohater przyznano natomiast państwu Annie i Zbigniewowi Kasprzykom, którzy wychowują trójkę dzieci, w tym chorego Karola.
 4. Kraków: ogłoszono laureatów XII edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”
  W Operze Krakowskiej 20 maja odbyła się gala XII edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Jego celem jest niesienie pomocy innym, uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka, tworzenie trwałych podstaw wolontariatu oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz osób potrzebujących.
 5. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP prosi o stałą modlitwę w intencji ochrony życia
  Bp Wiesław ŚmigielZwracam się z prośbą do wszystkich zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich oraz do instytutów życia konsekrowanego, o podjęcie stałej modlitwy w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci – napisał bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w liście skierowanym do osób życia konsekrowanego. „Otoczmy modlitwą kobiety, które z różnych powodów boją się przyjąć na świat swoje dzieci! Módlmy się również za ojców, by byli odpowiedzialni i bronili życia!” – czytamy w liście.
 6. Skoczów: w środę początek ekumenicznego festiwalu sztuki
  Zagranie pieśni „Barka” przez dwóch trębaczy na Wzgórzu Kaplicówka rozpocznie 22 maja ekumeniczny Festiwal „Panorama Sztuki Chrześcijańskiej - Musica Sacra” (22-25 maja). Festiwal upamiętnia doniosłe wydarzenie, jakim była skoczowska wizyta Jana Pawła II w 1995 r. Impreza odbywać się będzie po raz 24. Złożą się na nią koncerty i wystawa.
 7. Święty Krzyż: tłumy pielgrzymów i turystów na Jarmarku Świętokrzyskim
  Tłumy pielgrzymów i turystów wzięły udział w XIV Jarmarku Świętokrzyskim, który odbył się 19 maja na Świętym Krzyżu. Towarzyszyło mu hasło: „Na góralską nutę”.
 8. Nie wierzymy w Kościół grzeszników, ale Jeden, Święty i Apostolski
  My nie wierzymy w Kościół grzeszników, ale Jeden, Święty i Apostolski – podkreślił abp Hoser. Bp senior diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył w niedzielę Mszy św. w parafii Dobrego Pasterza w Miedzeszynie. W czasie liturgii podzielił się swoim doświadczeniem posługi duszpasterskiej w Medjugorie, gdzie zgodnie z decyzją Ojca Świętego, papieża Franciszka jest Wizytatorem Apostolskim o charakterze specjalnym.
 9. Zmarł bp Jan Bagiński
  W niedzielę, 19 maja wieczorem, w wieku 86 lat zmarł bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Główna Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w poniedziałek 27 maja w opolskim kościele pw. świętych Piotra i Pawła, przy którym biskup zostanie pochowany.
 10. Złoty jubileusz kapłaństwa bp. H. Tomasika (zapowiedź)
  Moje kapłaństwo jest wielkim darem - powiedział bp Henryk Tomasik z okazji zbliżającej się 50. rocznicy swoich święceń kapłańskich. Uroczysta msza święta z tej okazji będzie celebrowana 1 czerwca o godz. 11.00 w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia wierni będą się również modlić za biskupa Adama Odzimka, który także w tym roku obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa.

Dodatkowe informacje