eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Ryś przed obradami Rady Stałej KEP: nikt nie udaje, że nie mamy problemu
  "Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać" - powiedział dziennikarzom abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem w Sekretariacie KEP spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski. Zostało ono zwołane w trybie pilnym, aby omówić dalsze działania Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich.
 2. Narasta liczba profanacji we Francji, ale kościoły pozostają otwarte
  We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.
 3. Watykan opublikował raport Urzędu Informacji Finansowej
  watykanW Watykanie opublikowano doroczny raport Urzędu Informacji Finansowej. Potwierdza on usprawnienie procedur informowania o nieprawidłowościach. Podaje też, że odnotowano znaczący spadek liczby przypadków, które mogą budzić podejrzenia.
 4. Dziś wspomnienie św. Rity – patronki od najtrudniejszych spraw
  Święta-Rita22 maja Kościół wspomina św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do jej wizerunków w kościołach przybywają często ludzie modląc się o wstawiennictwo w sprawach beznadziejnych, młodzi powierzają opiece św. Rity swoje egzaminy, przychodzą tu także zakochani. O tym, że św. Rita wysłuchuje ich próśb, świadczą tabliczki wotywne i płonące świece.
 5. Dziś obrady Rady Stałej KEP i szkolenie dla metropolitów
  Jutro, 22 maja, zbierze się w Warszawie na nadzwyczajnym spotkaniu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Będzie ono w dużej mierze poświęcone problematyce wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Ponadto w tym samym dniu odbędzie się szkolenie wszystkich arcybiskupów metropolitów z zakresu norm prawnych zawartych w ostatnim motu proprio Franciszka.
 6. Brutalne zabójstwo zakonnicy
  zakonnica, krzyż, modlitwaSiostra Inés Nieves Sancho, 77-letnia zakonnica ze Zgromadzenia Córek Jezusa została brutalnie zamordowana w Republice Środkowoafrykańskiej. Jej ciało znaleziono 20 maja w wiosce Nola w diecezji Berbérati, gdzie dzień później odbył się jej pogrzeb.
 7. Rząd powoła państwową komisję ds. zbadania przypadków pedofilii
  morawieckiPowstanie komisja państwowa ds. zbadania przypadków pedofilii - zadecydował rząd na dzisiejszym posiedzeniu. - Prace komisji obejmą wszystkie środowiska, nie wykluczając Kościoła i wszystkich środowisk artystycznych czy nauczycielskich - wszędzie, gdzie jest kontakt z dziećmi. Komisja będzie korzystać z uprawnień śledczych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
 8. Franciszkanie o oskarżeniach w “Gazecie Wyborczej”
  Pierścień kardynał biskupPrzemysław Kowalczyk był uczniem szkoły od września 1989 r. do 24 stycznia 1990 r. - czytamy w nowym oświadczeniu Biura Prasowego Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) związanym z publikacją w "Gazecie Wyborczej". Wcześniej wydane oświadczenie zostało poszerzone o nową wiedzę.
 9. Jasna Góra: spotkanie formacyjne przewodników grup Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej
  Z udziałem przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp. Krzysztofa Zadarki na Jasnej Górze odbyło się spotkanie formacyjne przewodników świeckich i duchownych grup promienistej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej.
 10. Poznań: XII Festyn Rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka (zapowiedź)
  Koncerty zespołów muzycznych, bicie rekordu diabadance, występ artystyczny Teatru Kultureska z Trzemeśni, loteria fantowa, pokazy przygotowane przez straż pożarną oraz gry i zabawy – to atrakcje zaplanowane dla najmłodszych w ramach XII Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego Caritas z okazji Dnia Matki i Dziecka. Wydarzenie odbędzie się 26 maja na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Dodatkowe informacje