eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Ks. Costa: jakościowa zmiana synodalnej debaty
  Na synodzie doszło do jakościowej zmiany. Pogłębiła się jedność, co wyzwoliło jeszcze bardziej otwartą, odważną i osobistą dyskusję. „Chęć upchania w dokumencie końcowym choćby fragmentu swoich przekonań ustąpiła pragnieniu, by całkowicie oddać miejsce działaniu Ducha Świętego” - na synodalnym briefingu w watykańskim Biurze Prasowym mówił o tym ks. Giacomo Costa, sekretarz Komisji ds. Informacji.
 2. Bp Tondello: trzeba zintensyfikować obecność Kościoła w Amazonii
  Synod Biskupów dla Amazonii jest na półmetku. Przez najbliższe dwa dni jego uczestnicy rozmawiać będą w małych grupach językowych, dyskutując nad konkretnymi propozycjami dotyczącymi nowych dróg Kościoła i ekologii integralnej.
 3. Nowa strona internetowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki
  popiełuszkoWww.muzeumkspopieluszki.pl – to adres nowej interaktywnej strony Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki. Witryna zawiera 53 wypowiedzi dźwiękowe, 17 filmów z wypowiedziami świadków życia duchownego oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Powstanie strony jest związane z obchodami 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki.
 4. Uroczystości pogrzebowe śp. min. Jana Szyszki
  Odszedł jeden z najlepszych lekarzy naszej przyrody, który kochał polską ziemię służąc Ojczyźnie swoją wiedzą, doświadczeniem i oddaniem. Był wierny Bogu i ludziom. Będzie nam ciebie brakowało - tak wspominano śp. prof. Jana Szyszki, byłego ministra środowiska, profesora nauk leśnych, polityka Prawa i Sprawiedliwości. Prof. Szyszko zmarł nagle tydzień temu w wieku 75 lat.
 5. Biskupi Niemiec i Polski pragną bliżej współpracować
  Biskupi Niemiec i Polski z nadgranicznego regionu nad Odrą i Nysą pragną bliżej współpracować. Tej problematyce były poświęcone pierwsze „konsultacje ekumeniczne” we Frankfurcie nad Odrą z udziałem 18 czołowych duchownych z Kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego.
 6. Franciszek: niezdrowe odżywianie wymaga nawrócenia
  audiencja generalna, Plac Św. Piotra, papież Franciszek"Jedzenie przestaje być środkiem do życia, a staje się drogą do zagłady” – napisał Papież Franciszek w liście do Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa FAO z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Żywności. Przypomniał, że na całym świecie jest 820 mln głodnych ludzi i prawie tyle samo cierpiących z powodu nadwagi i niewłaściwych nawyków żywieniowych. „Niezdrowe odżywianie wymaga nawrócenia” – dodał Ojciec Święty.
 7. Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej” w życiu duchowym?
  - Dogłębne wewnętrzne nawrócenie to proces a zarazem jedno z ważniejszych zadań „nocy ciemnej”. Wymaga on gotowości do poświęcenia, zaparcia się samego siebie, ofiary – mówi KAI Piotr Słabek, współorganizator sesji „Kiedy nastaje mrok. Doświadczenie nocy ciemnej w życiu codziennym”, organizowanej w świetle duchowości św. Jana od Krzyża, która odbędzie się od 22 do 24 listopada br. w Lubogoszczy. Słabek wyjaśnia przy okazji jaka jest różnica pomiędzy duchową „ciemną nocą” – która jest okazją do wzrostu, a depresją, wymagającą specjalistycznego leczenia.
 8. Huragan Hagibis nie ma wpływu na papieską wizytę
  Niszczycielski huragan Hagibis nie ma wpływu na planowaną wizytę papieża Franciszka w Japonii pod koniec listopada. - Miejsca, które odwiedzi papież: Tokio, Nagasaki i Hiroszimę, nie poniosły żadnych szkód - powiedział rzecznik japońskiego episkopatu azjatyckiej agencji katolickiej „Ucanews”. „Nie spodziewamy się zmiany planów. Harmonogram wizyty jest tak napięty, że nie wyobrażam sobie żadnych zmian” - dodał.
 9. Orzysz: jesienne spotkania rejonowe dla kapłanów
  W dniach od 15 do 17 października 2019 r. w diecezji ełckiej odbywają się jesienne konferencje rejonowe. Kapłani spotykają się w trzech rejonach: w Suwakach, Orzyszu i Ełku, aby wspólnie omówić kierunki pracy w zbliżającym się nowym roku duszpasterskim. Tematem przewodnim spotkań jest hasło nowego roku duszpasterskiego 2019/2020: „Wielka tajemnica wiary”.
 10. Nadzieja. Zwycięstwo – obchody rocznicy wyboru papieża na Jasnej Górze
  - Rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Jasna Góra uczciła m.in. spotkaniem z dziećmi i młodzieżą w ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo”. Działania edukacyjne nawiązywały do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w przypadającą w tym roku, 40.rocznicę tego niezwykłego wydarzenia. Otwarta została unikatowa wystawa amatorskich zdjęć częstochowian i pielgrzymów z czerwcowych dni 1979 r. Zaprezentowane zostały teatralne „papieskie” przedstawienia i rozdano nagrody w konkursach związanych ze świętym papieżem z Polski.

Dodatkowe informacje